Jump to content

Μισθολόγιο ειδικευόμενων ιατρών από 1/1/2009


Recommended Posts

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος και εννοείς τις ήδη γνωστές εγκυκλίους που θα βρεις

εδώ

κι εδώ;

Η πρώτη ορίζει ότι όλα ισχύουν από 11/3/2009 (δημοσίευση του ΦΕΚ) εκτός όμως από το μισθολόγιο, που ισχύει από 1/1/2009, όπως ρητά λέει η σχετική διάταξη 1 του άρθρου 6 του ν. 3754...

Υπάρχει και νεότερη εγκύκλιος που δεν έχουμε στο γμ;;; :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 417
  • Created
  • Last Reply
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος και εννοείς τις ήδη γνωστές εγκυκλίους που θα βρεις

εδώ

κι εδώ;

Όσο αφορά τη δεύτερη εγκύκλιο ο αρ. πρωτ. είναι Υ10α/Γ.Π.οικ55177 με ημερομηνία 27/4/2009.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήραμε για πρώτη φορά το ενημερωτικό της μισθοδοσίας και δεν σας κρύβω την εκπληξή μας όταν διαπιστώσαμε πώς τα χρήματα δεν ήσαν αυτά που περιμέναμε ή τουλάχιστον δεν συμφωνούσαν με τους υπολογισμούς που έχουν γίνει από συναδέλφους στο φόρουμ και που για να πώ την αλήθεια ήσαν ημόνη πηγή πληροφόρησης μας.

Β.Μ. 1027

ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (15νθημέρου) 804,04

ΕΡΓΟΔΟΤ. ΕΙΣΦΟΡΕΣ 232,04

ΣΥΝΟΛΟ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ 180,26

ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ Α' 15ΝΘΗΜΕΡΟ 623,78

ΑΝΑΛΥΤ.ΜΙΣΘΟΔ. 513,50

ΧΡΟΝΟΕΠΙΔ. ΠΟΛΥΕΤΙΑ 20,54

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ 92,50

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ 177,50

Φ.Μ.Υ. 35,71

ΙΚΑ 57,73

ΤΣΑΥ 32,16

ΤΣΑΥ ΥΓΕΙΟΝ. 20,50

ΤΣΑΥ ΕΙΣΦΟΡ 2,00

ΛΕΙΠΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ 32,16

Συμφωνούμε όλοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φέτος στη φορολογική σου δήλωση θα φορολογηθεί.

Του χρόνου όχι, οπότε θα κερδίσεις το πενηντάρικο/μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα οι αλήτες με πληρώνουν με το παλιό μισθολόγιο αν και έχω παραιτηθεί εδώ και ένα μήνα.....ΑΙΣΧΟΣ

πάνω κάτω 1250€ αν θυμάμαι καλά πρέπει να βγαίνουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήραμε για πρώτη φορά το ενημερωτικό της μισθοδοσίας[...]

Σε ποιόν μήνα (και αν θες Νοσοκομείο) αναφέρεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περασα την Πεμπτη απο την μισθοδοσια και πηρα το χαρτακι με την αναλυση των αποδοχων και των κρατησεων.

Ειναι το χαρτακι για το Α΄ 15θημερο Μαιου.

Ενω εχει περαστει κανονικα η αυξηση για τον αναλ. μισθο (513,5 Χ 2 =1027 για τον μηνα)

αντιθετα το επιδομα ειδ. συνθηκων παραμενει αμεταβλητο.

132,5 Χ 2 =265.

Νομιζω οτι εχει χαθει καθε σοβαροτητα.

Λογω του προχωρημενου της ωρας και της απεργιας την Πεμπτη, δεν υπηρχε καποιος να ρωτησω για λεπτομερειες.

Για τις εφημεριες μη ρωτατε, οι τελευταιες που μπηκαν ειναι αυτες του Δεκεμβριου , ενω του Απριλιου τις εχουν υπολογισει με το παλιο μισθολογιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήραμε για πρώτη φορά το ενημερωτικό της μισθοδοσίας και δεν σας κρύβω την εκπληξή μας όταν διαπιστώσαμε πώς τα χρήματα δεν ήσαν αυτά που περιμέναμε ή τουλάχιστον δεν συμφωνούσαν με τους υπολογισμούς που έχουν γίνει από συναδέλφους στο φόρουμ και που για να πώ την αλήθεια ήσαν ημόνη πηγή πληροφόρησης μας.

Β.Μ. 1027

ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (15νθημέρου) 804,04

ΕΡΓΟΔΟΤ. ΕΙΣΦΟΡΕΣ 232,04

ΣΥΝΟΛΟ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ 180,26

ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ Α' 15ΝΘΗΜΕΡΟ 623,78

ΑΝΑΛΥΤ.ΜΙΣΘΟΔ. 513,50

ΧΡΟΝΟΕΠΙΔ. ΠΟΛΥΕΤΙΑ 20,54

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ 92,50

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ 177,50

Φ.Μ.Υ. 35,71

ΙΚΑ 57,73

ΤΣΑΥ 32,16

ΤΣΑΥ ΥΓΕΙΟΝ. 20,50

ΤΣΑΥ ΕΙΣΦΟΡ 2,00

ΛΕΙΠΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ 32,16

Συμφωνούμε όλοι?

Αυτη ειναι πραγματι η νεα αναλυση αποδοχων-κρατησεων.

Στην περιπτωση μου ομως δεν εχουν περασει την αυξηση ειδ. συνθηκων. Παραμενει 132.5 (Χ 2=255)

ενω συμφωνα με το νεο μισθολογιο πρεπει να ειναι 177.5 (Χ 2=355).

Την δευτερα πρεπει να περασω απο την μισθοδοσια για διευκρινισεις.

Οσο για τις εφημεριες το νεο πλαφον λογικα πρεπει να ειναι 1027 €. Το παλιο ηταν 840€.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα,

Εγω το μονο που προσεξα ειναι οτι εχουμε παρει 610 το 15μερο χωρις ομως να εχω παρει το χαρτι μισθοδοσιας για να δουμε για τα επιδοματα και ολα αυτα. Παντως απο εφημεριες εννοειται καθολου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα,

Εγω το μονο που προσεξα ειναι οτι εχουμε παρει 610 το 15μερο χωρις ομως να εχω παρει το χαρτι μισθοδοσιας για να δουμε για τα επιδοματα και ολα αυτα. Παντως απο εφημεριες εννοειται καθολου....

Εμενα μου εχουν βαλει 583,72.

Στην αναλυση των αποδοχων δεν εχουν περασει την αυξηση επιδοματος ειδ. συνθηκων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά πόσο είναι ο μισθός του ειδικευομενου με το νέο μισθολόγιο;

Χθες μπήκαν 606.33 ευρώ.

τοσα ειναι χωρις το χρονοεπιδομα

Με το χρονοεπιδομα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοσοκομείο Σύρου. Πληρωθήκαμε ΜΟΝΟ οι ειδικευόμενοι, στις αρχές Μαΐου εφημερίες Φεβρουαρίου με παλιές τιμές (πλαφόν 862Ε) μετά από ενημέρωση του κ. Διοικητή ότι θα προβούμε σε επίσχεση. Ο μισθός κανονικά στην ώρα του (520Ε, το δεκαπενθήμερο), δηλαδή με παλιές τιμές.

Παράκληση σε όλους τους συναδέλφους, να προχωρήσουν σε επίσχεση εργασίας όσοι δεν έχουν πληρωθεί. Δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο η κοροϊδία και ο εξευτελισμός μας. Και μην ξεχνάτε συνάδελφοι

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ, απλό και κατανοητό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά πόσο είναι ο μισθός του ειδικευομενου με το νέο μισθολόγιο;

Χθες μπήκαν 606.33 ευρώ.

τοσα ειναι χωρις το χρονοεπιδομα

624€ Χ 2 = 1248 περιπου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήραμε για πρώτη φορά το ενημερωτικό της μισθοδοσίας[...]

Σε ποιόν μήνα (και αν θες Νοσοκομείο) αναφέρεται;

1ο 15νθήμερο Μαίου,Καραμανδάνειο Νοσ/μείο Παίδων Πατρών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα μας ηρθε το εκαθαριστικο του μαιου στον ευαγγελισμο, οπως σωστα μαντεψατε με τις "παλιες" αποδοχες. επισης πληρωθηκαν οι εφημεριες γεναρη, φλεβαρη επισης με βαση το παλιο μισθολογιο. η εγκυκλιος του υπουργειου για τα ρεπο, και το καινουριο μισθολογιο δεν μας εχει ακομα κοινοποιηθει. Αντιθετα μας κοινοποιηθηκε η υποχρεωση να φοραμε καρτελακι, εκεινη η διαταγη του αβραμο για τις ομαδες υποδοχης, και η αποφαση του υπουργειου για αναστολη των κανονικων αδειων ως τις ευρωεκλογες. Δηλαδη επουσιωδη θεματα, που αφορουν υποχρεωσεις μας, μας τα κοινοποιουν αμεσα. φλεγοντα θεματα, που αφορουν υποχρεωσεις του νοσοκομειου απεναντι μας ΔΕΝ τα κοινοποιουν καθολου. ΔΕΝ καναμε ΚΑΘΟΛΟΥ καλη αρχη κυριε διοικητα, Αλλα ΚΑΘΟΛΟΥ καλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντί του κλασσικού 521,29€ το Λαϊκό σήμερα κ(π)λήρωσε 623,78€ για το πρώτο 15νθήμερο Μαΐου. Άντε μετά να υπολογίσουν αναδρομικά σε μισθούς, επιδόματα, εφημερίες και να ξεκινήσουν να πληρώνουν και εφημερίες, επίδομα με το νέο. Θα γίνουν λάθη επί λαθών. Απορώ είναι τόσο δύσκολο μια φορά να λειτουργήσει κάτι άμεσα και σωστά χωρίς να χρειάζεται να παρακολουθούμε από πάνω και να έχουμε και γνώσεις λογιστή. Έλεος!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα.εκτος απο αυτα τα πολυ σωστα που ειπε ο τασος θα ηθελα να προσθεσω πως μεσα συο ygeianet υπαρχει ενα exel στο οποιο αναγραφονται ολα αναλυτικα για ολες τις βαθμιδες των ιατρων.σε αυτο αναγραφει κατι που πραγματικα δεν το ηξερα.στις εφημεριες υπαρχουν και οι ''αργια πριν αργια'' και ''καθημερινη πριν αργιας'' . πχ Μ.Πεμπτη που ειναι ημιαργια στο δημοσιο επειδη ειναι πριν απο αργια,εμεις αν εχουμε εφημερια περνουμε πιο πολλα απο απλη καθημερινη. επισης Μ.Σαββατο, Κυριακη του Πασχα, ειναι αργιες πριν αργια (Δευτερα του Πασχα)και πληρωνομαστε περισσοετρο απο σαββατοκυριακο!αυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρεχει λεφτα απο παντου, ουτε ξερω ποσα μας εδωσαν σε μια νυχτα... Μας εδωσαν μισθο (καινουργιο μισθολογιο), αναδρομικα του μισθου απο τον ιανουαριο και εφημεριες (απριλιου, παλιο μισθολογιο).

Εχω ολο το πρωι που τραγουδαω "ζητω η ελλαδα ζητω η θρησκεια ζητω η νεα δημοκρατια", συγκινουμαι στο ακουσμα του ονοματος του πρωθυπουργου και του δικου μας υπουργου - ειδικα στο τελευταιο η καρδια μου πεταριζει σαν να ειμαι ερωτευμενος για πρωτη φορα στη ζωη μου. emanakatevomai

Η ουσια ειναι οτι απο ατομα κοντα στη διοικηση του νοσοκομειου μαθαμε οτι οχι απλα δεν εγκρινουν το κονδυλι για τις εφημεριες απο απριλη και μετα, αλλα κυριολεκτικα δεν σηκωνουν τα τηλεφωνα στο υπουργειο για να μιλησουν για το θεμα! Εχουν λεει γινει αφαντοι ολοι, και το επομενο μαντατο που περιμενουν πλεον ειναι να τους πουν οτι το μαγαζι εκλεισε λογω χρεων. Ο διοικητης και το συναφι του τελουν υπο κατασταση πληρους συγχυσης και πανικου πλεον γιατι πραγματικα δεν ξερουν πως θα μπαλωσουν το θεμα, και φυσικα πως θα αναγκασουν τον κοσμο και ειδικα τους ειδικευμενους να δουλευουν χωρις την παραμικρη εγγυηση οτι θα μπορεσουν να πληρωθουν σαν ανθρωποι (κοινως οχι μετα απο 2-3 χρονια και με δικαστικους αγωνες κλπ). Αναμενεται συνεχεια, αν αλλα το πραγμα ειναι εστω και στο μισο χαλι απ' αυτο που φαινεται, μαλλον καλα θα κανουμε να αρχισουμε να βαζουμε στην ακρη κανενα ψιλο για την περιοδο των ισχνων αγελαδων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.εκτος απο αυτα τα πολυ σωστα που ειπε ο τασος θα ηθελα να προσθεσω πως μεσα συο ygeianet υπαρχει ενα exel στο οποιο αναγραφονται ολα αναλυτικα για ολες τις βαθμιδες των ιατρων.σε αυτο αναγραφει κατι που πραγματικα δεν το ηξερα.στις εφημεριες υπαρχουν και οι ''αργια πριν αργια'' και ''καθημερινη πριν αργιας'' . πχ Μ.Πεμπτη που ειναι ημιαργια στο δημοσιο επειδη ειναι πριν απο αργια,εμεις αν εχουμε εφημερια περνουμε πιο πολλα απο απλη καθημερινη. επισης Μ.Σαββατο, Κυριακη του Πασχα, ειναι αργιες πριν αργια (Δευτερα του Πασχα)και πληρωνομαστε περισσοετρο απο σαββατοκυριακο!αυτα

Αυτό το είδα και εγω.

Είχα την εντύπωση πως η αργία μετά απο αργία πληρώνεται περισσότερο αλλά μάλλον δεν ισχύει.

Βέβαι όταν λέμε περισσότερο δε μιλάμε π΄'ανω απο 10 ευρώ καθαρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.