Jump to content

Μισθολόγιο ειδικευόμενων ιατρών από 1/1/2009


Recommended Posts

....μισοδουλειές......

ο συνάδελφος ήταν ξεκάθαρος, θέλει αναλυτική κατάσταση μισθοδοσίας με βάσει τα πράσινα χαρτάκια μισθοδοσίας

υ.γ. συνάδελφε "αγροτικός" ενημερωτικά σου αναφέρω πως δεν είναι πράσινα σε όλα τα νοσοκομεία..... :rolleyes:

και στο δικο μας παντως πρασινα ειναι. τι αλλα χρωματα "παιζουν"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 417
  • Created
  • Last Reply

Παρασκευη βραδυ μπηκαν 341 ευρω.Φανταζομαι ειναι μειωμενο το δωρο λογω του οτι στο νοσοκομειο που βρισκομαι τωρα ειμαι απο τον Μαιο, ασχετα αν διανυω το 3 ετος ειδικοτητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ενδιαφέρουσα πληροφορία από την ανακοίνωση της ΑΡΣΙ:

Παραδίνεται «άνευ όρων» στο μεγαλοκαθηγητικό κατεστημένο ακόμα και η

… διοίκηση (!!!) νοσοκομείων που έχουν πανεπιστημιακές κλινικές. Το τι

σημαίνει αυτό φαίνεται αυτές τις μέρες π.χ. στο «Αιγινήτειο», όπου οι

καθηγητάδες ζητούν από τους ειδικευόμενους να κάνουν … σπαστά τακτικά

ωράρια (4 ώρες το πρωί και 3 το απόγευμα ή το βράδι) αντί να …

πληρώνονται εφημερίες (!!!).

Και επίσης το γεγονός πως πήρε παράταση 5 μήνες το κλείσιμο των ιδιωτικών ιατρείων των πανεπιστημιακών, μέχρι 1/5/2010. Πόσες είναι οι πιθανότητες που δίνει κάποιος να μην ισχύσει ολοσδιόλου τελικά η διάταξη; emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απορώ γιατί το Αιγ/ιο εφημερε'υει, αφού είναι άγραφος νόμος του ΕΚΑΒ τα επείγοντα να πηγαίνουν σε άλλα νοσοκομεία, π.χ. στο ΚΑΤ, όπου η νευρολογική κλινική έχει 14 κρεβάτια και διασπορά, άλλα τόσα, επειδή το ΑΙΓ/ιο δεν ασχολείται με μπανάλ επίγοντα περιστατικά. Καλά τους κάνουν λοιπόν τους ειδικευόμενους. Αν η εκπαιδευση τους είναι μόνο σεμινάρια και συμπόσια που άλλοι ειδικ.νοι από άλλα νοσοκομεία πρέπει να πληρώσουν, τότε να κάτσουν το πρωί, και λίγο το μεσημεράκι κι άντε στο καλό, αφου ξύνονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει κανεις να ενημερωσει ακριβως ποσο ειναι ο καθαρος μισθος ειδικευομενου το μηνα ( επιδομα βιβλιοθηκης + επιδομα νοσοκομειακο + βασικο μισθο - κρατησεις) χωρις χρονοεπιδομα ή ειδικα επιδοματα (αναισθησιολογου-ακτινολογου-κτλ.) με βαση τα πρασινα χαρτακια της μισθοδοσια; ευχαριστω

Για την ώρα,περιπου 605ευρω το 15νθημερο.Αναλογως το χρονοεπιδομα.

605 με το χρονοεπίδομά σου; Γιατί νομίζω ότι πλέον είναι 1100/μήνα καθαρά χωρίς χρονοεπιδόματα. Κάνω λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληρωθηκατε δωρο Χριστουγεννων?

Στην Κερκυρα ουτε δωρο Χριστουγεννων, ουτε 2ο δεκαπενθημερο Νοεμβριου. Καποια τσογλανια επιμενουν να μας κοροιδευουν, κι εμεις μεγαλυτεροι μ@λ@κες καθομαστε και τους πιστευουμε. Αλλα ετσι καταλαβαινει ο Ελληνας, να τον πηδανε και να λεει κι ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φορολογική μεταχείριση του εισοδήματος των ιατρών από τα Ολοήμερα

αναφερεται και στους ειδικευομενους!

http://www.ygeianet.gr/box/cal/20199.pdf

http://www.ygeianet.gr/box/cal/20198.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια απορια δικια μου και 4 συναδελφων μου,η μισθοδοσία στα παρακατω νοσοκομεια σε ποια τραπεζα μπαινει για τους ειδικευομενους,δεδομενου οτι έχουμε ηδη λογαριασμό σε τραπεζες απο το αγροτικό,για να δουμε αν τον κλεισουμε η να τον κρατησουμε για την ειδικότητα.

τα νοσοκομεια ειναι

1 λαικο

2 σωτηρια

3 ελπις

4 ευαγγελισμός

5 ιπποκρατειο.

ευχαριστω και καλές γιορτες σε ολους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια απορια δικια μου και 4 συναδελφων μου,η μισθοδοσία στα παρακατω νοσοκομεια σε ποια τραπεζα μπαινει για τους ειδικευομενους,δεδομενου οτι έχουμε ηδη λογαριασμό σε τραπεζες απο το αγροτικό,για να δουμε αν τον κλεισουμε η να τον κρατησουμε για την ειδικότητα.

τα νοσοκομεια ειναι

1 λαικο

2 σωτηρια

3 ελπις

4 ευαγγελισμός

5 ιπποκρατειο.

ευχαριστω και καλές γιορτες σε ολους.

Τον λογαριασμό του αγροτικού θα τον κρατήσεις τουλάχιστον για 1 χρόνο από την στιγμή που τελειώνεις γιατί όλο και κάτι μπαίνει από κάτι ξεχασμένες διακομιδές, αγώνες, δώρα κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Νέες περικοπές στις αποδοχές των δημοσίων υπαλλήλων φέρνει το ενιαίο μισθολόγιο

Σε νέες περικοπές των αποδοχών των δημοσίων υπαλλήλων, ίσως μεγαλύτερες ακόμα και απ' αυτές στις ΔΕΚΟ, θα οδηγήσει το νέο μισθολόγιο στο Δημόσιο, καθώς θα καταργηθούν όλα τα ειδικά επιτόματα και μόνο μερικά από τα γενικά επιδόματα θα ενσωματωθούν στον βασικό μισθό.

Σύμφωνα με Το Βήμα της Κυριακής, στο πλαίσιο της κατάρτισης του νέου μισθολογίου η κυβέρνηση θα θέσει «οροφή» στις αποδοχές, η οποία θα είναι κάτω από τα 4.000 ευρώ, ποσό που καθορίστηκε για τους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ.

Η εξέλιξη αυτή εκτιμάται ότι θα οδηγήσει σε μειώσεις των αποδοχών των λεγόμενων ρετιρέ του Δημοσίου κατά 30%.

Από το ενιαίο μισθολογίο εξαιρούνται οι δικαστικοί και οι γιατροί του ΕΣΥ, για τους οποίους θα συνεχίσουν να ισχύουν ειδικά μισθολόγια.

Στον βασικό μισθό αναμένεται να ενσωματωθούν η οικογενειακή παροχή, το επίδομα θέσης ευθύνης, το επίδομα εξομάλυνσης και το επίδομα επικίνδυνης εργασίας.

Το κίνητρο απόδοσης θα μετονομαστεί σε πριμ παραγωγικότητας, το οποίο ίσως χορηγείται εφεξής με αυστηρότερες προϋποθέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τι θα γινει τελικα?

Χανουμε δυο επιδοματα, θα ανεβουμε στον βασικο μισθο?

Καποιος πιο ενημερωμενος?

Θα δουλευουμε για 700-800 ευρω τελικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μειωθεί μάλλον κατά 120 ευρώ το ποσό που παίρνει ο ειδικευόμενος.

Απόφαση δεν έχει ακόμη παρθεί και το παραπάνω είναι προσωπική εκτίμηση. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχετε πληρωθει μισθο Ιανουαριου? Στη Βεροια ακομα οχι, και απο το προσωπικο μου ειπαν, οτι το ιδιο συμβαινει σε ολη την Ελλαδα για τους ειδικευομενους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αληθεύει, υπάρχει πρόβλημα με τη μισθοδοσία των ειδικευόμενων ιατρών σε όλη την περιφέρεια.

Δε γνωρίζω ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα, αφού προσωπικά δε πληρώνομαι από κονδύλια του υπουργείου υγείας αλλά του παιδείας αλλά συνάδελφοι που μίλησα μαζί τους μου ανέφεραν το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με την καταβολή μισθού Ιανουαρίου.

Ενδεικτικά αναφέρω τα νοσοκομεία Πτολεμαΐδας, Κοζάνης, Αλεξανδρούπολης, Αττικό.

Το πρόβλημα το γνωρίζει και ο κύριος Βαρνάβας, πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ, αλλά δε βλέπω να ανησυχεί καθόλου :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Δράμα πάλι μέχρι τώρα δεν έχουμε τέτοιο θέμα.Για τον Φλεβάρη πάλι όπως και για τις παραπάνω εφημερίες Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου ένας Θεός ξέρει...!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα το γνωρίζει και ο κύριος Βαρνάβας, πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ, αλλά δε βλέπω να ανησυχεί καθόλου :rolleyes:

"Βαρνάβας";! Τι είναι το "Βαρνάβας";;;; "ΟΕΝΓΕ";; Αυτό πάλι τί είναι;; Σας παρακαλώ, πείτε και σε εμένα, τον φτωχό ειδικευόμενο, γιατί με έχει χώσει ο V for Vendeta για περιφρούρηση της κατάληψης μία εβδομάδα τώρα και ούτε τον "Ριζοσπάστη" δε μου φέρνει.... emno

Σοβαρά τώρα, τι αξία έχει η ΟΕΝΓΕ για τους ανειδίκευτους γιατρούς και τους ειδικευόμενους που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΒΛΕΨΕΙΣ;;! Τι νόημα έχει να στέλνει ο κάθε καραγκιοζάκος πολιτευόμενος ιατρίσκος (ειδικός και ανειδίκευτος) μηνύματα για αντίσταση και πάλη σε θέματα που δεν άπτονται της καθημερινότητας των πιο πάνω κατηγοριών ιατρών; Γιατί δεν υπάρχουν διακριτές ενώσεις, για τους ειδικούς και τους μη ειδικούς;; Πόσο πιο απλά θα ήταν τα πράγματα ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!! Και δεν το λέω με κακία, αλλά δεν γίνεται να είμαστε όλοι ίδιοι! Άλλες ανάγκες έχουν οι διευθυντές, άλλες οι ειδικοί, άλλες οι ιατροί του ΙΚΑ, άλλες οι ειδικευόμενοι, άλλες οι αγροτικοί, άλλες οι φοιτητές! Δόξα τω Θεώ, ΔΕΝ έχουμε ανάγκη να παλεύουμε για πράγματα που ίσχυαν τον Μεσαίωνα, όσο και αν θέλουν να μας πείσουν για το αντίθετο το ΚΚΕ και οι συνιστώσες του Σύριζα (αυτό το τεύχος του "Ρ" μου το έφερε ο V!!!).

Είχα διαβάσει σε κάποιο άλλο post (του filpolis νομίζω) σε αυτό το forum ότι δεν είναι περίεργο που το σωματείο καθαριστών έστειλε αγωνιστικό χαιρετισμό στον αγώνα των ιατρών!!! Περίεργο μπορεί να μην είναι, όταν όμως όλα γίνονται αχταρμάς είναι ΒΟΛΙΚΟ στο να μην υπάρχει διάκριση των ρόλων! Και αν δεν υπάρχει διάκριση των ρόλων, τότε δεν υπάρχει και ευθύνη, δεν υπάρχουν και λύσεις, στην τελική δεν κινείται ΤΙΠΟΤΑ!!! Και αυτό βολεύει μόνο τους μη ικανούς...Και αυτό δεν είναι βολικό!

Ως ειδικευόμενος δε με ενδιαφέρει παρά μόνο η ειδικότητά μου και τα προβλήματα που ανακύπτουν στην καθημερινότητά της. Για αυτά παλεύω ΤΩΡΑ. Όταν θα είμαι ειδικός θα παλεύω για τα προβλήματα της ΤΟΤΕ καθημερινότητάς μου. Αν κάποια στιγμή, ως πολίτης αυτής της χώρας, δε μου αρέσουν οι νόμοι που νομοθετεί η Κυβέρνησή μου θα αντιδράσω στις επόμενες εκλογές. Υπάρχει λογική σε ορισμένα θέματα, ας προσπαθήσω να την ακολουθήσω. Κάθε αντίλογος δεκτός (please, αν γίνεται!, χωρίς να αναφέρονται οι λέξεις "πάλη", "αντίσταση", "αγώνας", "ΚΚΕ", "κυρίαρχος λαός". Ευχαριστώ!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εμενα και μονο με τρομαζει η ιδεα να μειωθει ο μισθος κατα 400-500 ευρω.

με οικογενεια και υποχρεωσεις π.χ. 2 παιδακια, ενοικιο κ.τ.λ.

Ελπιζω να αλλαξει κατι.......μεχρι να ψηφιστει το ενιαιο.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εμενα και μονο με τρομαζει η ιδεα να μειωθει ο μισθος κατα 400-500 ευρω.

με οικογενεια και υποχρεωσεις π.χ. 2 παιδακια, ενοικιο κ.τ.λ.

Ελπιζω να αλλαξει κατι.......μεχρι να ψηφιστει το ενιαιο.........

Πλεονασματικο προυπολογισμο παρουσιασε η Ελλαδα τον Ιανουαριο!! Καποιος καχυποπτος, ισως να ελεγε οτι δεν μας πληρωνουν, ακριβως για να παρουσιασουν μια Α κατασταση μεχρι μια συγκεκριμενη αξιολογηση της τρόικας.

Απο την αλλη, βλεποντας η κυβερνηση την σθεναρη μας αντισταση, καθε φορα που αργει 4-5 μηνες να μας πληρωσει τις εφημεριες, ή καθε φορα που με το ετσι θελω μας περικοπτει 30-230ευρω (230 μου εκοψαν περυσι το Δεκεμβριο), ισως καταλαβε οτι δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να μας πληρωνει και το μισθο τακτικα, ή να μας πληρωνει και το μισθο. (τελεία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Θεσσαλονίκη πληρώνουν κανονικά μισθούς και εφημερίες.

Η μείωση μάλλον θα κυμανθεί στο ποσό που ανέφερα. Δεν έχω ακούσει κάτι άλλο ως τώρα.

Αν στο υπουργείο είναι έξυπνοι, τα επόμενα μέτρα που θα έπρεπε να πάρουν για να μειωθεί η μισθοδοσία και τα ποσά των εφημεριών

είναι να εφαρμόσουν κυλιόμενα ωράρια (όπως των νοσηλευτών) και στους γιατρούς.

Μακάρι (για πολλούς λόγους!) να το κάνουν.

Μερικές φορές ο μοναδικός τρόπος για να ξυπνήσει κάποιος, είναι να τα χάσει όλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βγει κυκλικό ωράριο πρέπει να έχεις το λιγότερο 2 ιατρούς κάθε ειδικότητας +1-2 ειδικευόμενους σε κάθε βάρδια και 3-4 + 2-3 ειδικευόμενους στην πρωινή βάρδια.Αυτό για τα μικρά επαρχιακά νοσοκομεία.Στα μεγάλα θες ακόμα περισσότερους.Με λίγα λόγια θες 8-10 ειδικούς +6 ειδικευόμενους ιατρούς σε κάθε τμήμα πρώτης γραμμής επαρχιακού νοσοκομείου και 15-20 ειδικούς + 20 ειδικευόμενους ή και παραπάνω στα μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας.Που θα του βρουν???

Άσε που μετά ο μισθός θα πάει κατευθείαν στα 1800-2000 καθαρά για τον ειδικευόμενο και 6000 για τον διευθυντή.

Εκτός αν υπάρχει κάποιος μέσα στο υπουργείο που νομίζει ότι θα κρατήσει ιατρούς στο ΕΣΥ με 20 χρόνια προϋπηρεσία 2000€ τον μήνα.Μόνο αυτοειδικευόμενοι θα υπάρχουν μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.