Jump to content

Μισθολόγιο ειδικευόμενων ιατρών από 1/1/2009


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 417
  • Created
  • Last Reply

Εχεις δίκιο με γιωτα γραφεται...sorry για το ορθογραφικό..με μπερδεψαν τα νούμερα...*ξεφτίλα και παίζετε!!

Πωπω μπερδεύτικα με τους υπολογισμούς!! ΝΑΙ ΝΑΙ ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΙΜΑ ΚΥΛΑ ΠΑΝΤΟΥ....χαχαχα

Ναι ξέρω αρκετά!!ukliam2.gifukliam2.gifukliam2.gif

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ!!

Φίλε, μην απελπίζεσαι. Προλαβαίνεις ακόμα να γίνεις ειδικευόμενος. Άλλωστε είναι πολλά τα λεφτά...

Α, και να μην ξεχάσω (επειδή δείχνεις φιλομαθής): είναι "μπερδεύτηκα" και όχι "μπερδεύτικα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα με κάνετε τώρα ??? 645,35 € συν το βασικό 1027€ = 1672,35 € το μήνα, επί 48 μήνες ειδικότητα (4 χρόνια ειδικότητα)... 80.272,8 € (εκτίμηση).

Τι μπορεί να αγοράσει κάποιος με 80.272,8?

Ρε μήπως τα υπολογίζω λάθος...wacko.gif?!! Και μου έλεγε μία ειδικευόμενη...ΛΙΓΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ!!

Ρε αντε στον έξω "από εδώ" που το παίζεται και θλιμμένες γκόμενες τώρα!! Πάρα πολύ καλά είναι και αυτά σε σχέση με άλλους....που ζούνε στην απόλυτη ξεφτύλα....ΞΕΦΤΥΛΑ!!

α, ε δεν είχα καταλάβει ότι έχεις γενικότερο πρόβλημα. αν το ξερα νωρίτερα, δεν θα καθόμουν και να σου απαντήσω στο άλλο

Δίκαιε, μιας και στο αλλο σου τόπικ ενδιαφερεσαι για το δημοσιο ισολογισμό, αναρωτήσου και τι μπορεί να αγοράσει κανείς με τη νεα δανειακή...Να σου πω εγω: το Ελληνικό, τον ΟΛΠ, τα αεροδρόμια, τη ΔΕΗ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα με κάνετε τώρα

Δε σου κάνει κανείς συνάδελφος πλάκα. Σοβαρέψου. Τις σπουδές, τις ώρες εργασίας του ιατρού δεν τις ξεπληρώνεις με 1500 ευρώ καθαρά μηνιαίως. Εσύ μπορεί να επιθυμείς να εργάζεσαι και αμισθί, αυτό δεν αφορά κανένα συνάδελφο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1500-1600€ καθαρά για 5θήμερη 8ωρη εργασία + 7 24ωρες εφημερίες είναι καλά δηλαδή; Για κάποιον που παίρνει τα ρεπό, αυτό νομίζω αντιστοιχεί σε κάτω από 6€ ωρομίσθιο (5.88 για 1600 - 20 εργάσιμες - 7 ρεπό + 7 24ωρα).

Για να μοιράζεις πίτσες νόμιζα ότι είναι καλύτερα τα λεφτά, αλλά έκανα λάθος (3 ευρώ την ώρα: http://www.aggeliopolis.gr/ellada/Dianomeas_Merikh_Apasxolisi_10778642.htm?ca=9_s&w=3 )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Αθήνα, 17/2/2012

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜ. ΔΗΜ/ΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ Αριθ.Πρωτ.: οικ. 2/13917/0022

ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΜΙΣΘΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:22η ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟΥ

Ταχ. Δ/νση: Πανεπιστημίου 37

101 65 – Αθήνα

Πληροφορίες: Ν. Παπατζανάκη

Τηλέφωνο: 210 33 38 478

Fax: 210 33 38 208

ΘΕΜΑ: «Καθορισμός αποδοχών του προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου

ορισμένου χρόνου που απασχολείται στο Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. και των αναπληρωτών

εκπαιδευτικών».

ΚΟΙΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του άρθρου 22 παρ. 2 και 4 του Ν. 4024/2011 «Συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις,

ενιαίο μισθολόγιο – βαθμολόγιο, εργασιακή εφεδρεία και άλλες διατάξεις εφαρμογής του

Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012-2015» (ΦΕΚ 226 Α΄).

4

ΑΔΑ: Β44ΞΗ-ΕΝ6

2. Τις διατάξεις του άρθρου 90 του Π.Δ. 63/2005 (ΦΕΚ 98 Α΄).

3. Τις διατάξεις του π.δ. 185/2009 (ΦΕΚ 213 Α΄) και τις διατάξεις του π.δ. 65/2011 (ΦΕΚ 147

Α΄).

4. Τις διατάξεις του π.δ.110/2011 (ΦΕΚ 243 Α΄).

5. Την αριθμ. Υ25/6-12-2011 Απόφαση του Πρωθυπουργού «Καθορισμός αρμοδιοτήτων των

Αναπληρωτών Υπουργών Οικονομικών Φίλιππου Σαχινίδη και Παντελή Οικονόμου» (ΦΕΚ

2792 Β΄).

6. Την αριθμ. 23564/25-11-2011 Απόφαση του Πρωθυπουργού «Ανάθεση αρμοδιοτήτων

στους Υφυπουργούς Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης,

Κωνσταντίνο Ρόβλια και Παντελή Τζωρτζάκη» (ΦΕΚ 2741 Β΄).

7. Το γεγονός ότι, από τις διατάξεις αυτής της απόφασης προκαλείται δαπάνη, το ύψος της

οποίας δεν είναι δυνατόν να προσδιοριστεί.

αποφασίζουμε:

1. Το προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου του Δημοσίου,

Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. καθώς και οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί λαμβάνουν το βασικό μισθό που

αντιστοιχεί στον εισαγωγικό βαθμό της κατηγορίας τους, σύμφωνα με τις διατάξεις των

άρθρων 12 και 13 του ν. 4024/2011 (ΦΕΚ 226Α).

2. Για τη μισθολογική εξέλιξη του ανωτέρω προσωπικού στα Μ.Κ. του άρθρου 12 του

ανωτέρω νόμου, λαμβάνεται υπόψη χρόνος προϋπηρεσίας μέχρι επτά (7) έτη, σύμφωνα με

τις διατάξεις των παρ. 1, 3 και 4 του άρθρου 6 του ίδιου νόμου.

3. Πέραν του βασικού μισθού, οι ανωτέρω δικαιούνται τα επιδόματα και τις παροχές, που

προβλέπονται από τις διατάξεις των άρθρων 15, 16, 17 και 20, του Ν. 4024/2011 (ΦΕΚ

226Α), εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις χορήγησής τους. Για τυχόν περικοπή των

αποδοχών των ανωτέρω εφαρμογή έχουν οι διατάξεις του άρθρου 23 του ανωτέρω νόμου. Για

το προσωπικό που υπηρετεί κατά την έναρξη ισχύος του νέου μισθολογίου (1-11-2011),

εφαρμογή έχουν και οι διατάξεις του άρθρου 29 παρ.2 του ίδιου νόμου

4. Η παρούσα απόφαση ισχύει από 1-11-2011 και από την ημερομηνία αυτή παύουν να

ισχύουν οι αριθμ. 2/5916/0022/2-2-2004 (ΦΕΚ 214 Β΄) και 2/7093/0022/5-2-2004 (ΦΕΚ 215

Β΄) Κ.Υ.Α., καθώς και κάθε άλλη ρύθμιση (υπουργική απόφαση κ.λ.π.) που καθορίζει

αποδοχές του με οποιαδήποτε ιδιότητα προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου

ορισμένου χρόνου ή διάρκεια του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ. και των Ο.Τ.Α.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ

ΚΩΝΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΒΛΙΑΣ

Κοινοποίηση:

1. Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης

και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

Γεν. Δ/νση Κατάστασης Προσωπικού

Δ/νση Προσωπικού Ιδιωτικού Δικαίου

5

ΑΔΑ: Β44ΞΗ-ΕΝ6

Τμήμα Προσωπικού Ιδιωτικού Δικαίου

Δημοσίου Τομέα

Βασ. Σοφίας 15

10674 Αθήνα

2. Γραφείο Γενικού Γραμματέα

Δημοσιονομικής Πολιτικής

3. Γεν. Γραμματεία της Κυβέρνησης.

4. Εθνικό Τυπογραφείο (για τη δημοσίευση).

Εσωτ. Διανομή: Δ22-Β΄

Ακριβές Αντίγραφο

Ο Προϊστάμενος Διεκπ/σης α.α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρευτείτε εσείς!! Ξέρετε πολύ καλά τι λέω!! Συγκρίνω τις δικές σας απολαβές, με επαγγέλματα ίσης εκπαιδευτικής βαθμίδας ( π.χ. Δάσκαλοι, Καθηγητές) που το εισόδημά τους έχει φθάσει στα 680 € στο χέρι!! Με βάση την τωρινή οικονομική κατάντια, οι απολαβές σας είναι πολύ καλές. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχουν συναδέλφοι σας, που πραγματοποιούν ειδικότητα σε νησιά ή απομακρυσμένες περιοχές, οπότε η εφημερία είναι από το σπίτι και δεν έχει και περιστατικά. Από την άλλη, στα μεγάλα κέντρα τους βγαίνει το λάδι. Επιλογές και ρίσκα είναι αυτά. όπου δηλώσεις και όπου τύχει πας!!

Έτερον εκάτερον!!

Και αφήστε τις κλάψες, για σχολές και διάβασμα. Ρωτήστε πρώτα αναπληρωτή καθηγητή με 5 διαφορετικά σχολεία σε δύο νομους, ωστε να συμπληρώσει ωράριο για να πληρωθεί, ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ, πως τα καταφέρνει και μετά μιλάτε...ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ!!

Υ.Γ. Στην ειδικότητα ή στο αγροτικό δε δινεται εξετάσεις...τι ζωάρα σας κάνετε!! (έχω πολλούς φίλους και ξέρω).

Υ.Γ. Εγώ που είμαι σε ετοιμότητα (Τεχνολογος ιατρικών εργαστηριων) 24/7 μερα-νυχτα χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίεςκαι να παίρνω ρεπό, τι πρέπει να κάνω?

ΑΑΑ...να παρατήσω ασθενεις και γιατρό και να φύγω?

Και εάν ειναι κάποιος συγγενείς, φιλο σας, θα σας άρεσε?

Στα ρεπό μου το δικαιούμε? ΝΑΙ.. Θα έχω καμια κύρωση εάν δεν απαντησω στο τηλέφωνο? ΟΧΙ!! ΓΙΑΤΙ? Με καλύπτει η νομοθεσία!!

Και ο εκάστοτε γιατρός δε μπορεί να μου κάνει τίποτα, εκτός 8ωρου δουλειάς!!

ΑΝΤΕ ...ΚΑΙ ΓΕΙΑ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@dikaios

Τι ανοησίες είναι αυτές; Δηλαδή αν ο μισθός του δασκάλου πάει στα 100 ευρώ και του γιατρού στα 150 θα πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ που δεν είμαστε εντελώς στον πάτο;

Όσο για το τι θα κάνεις εσύ με την κατάστασή σου, αντί να μνησικακείς με το που βλέπεις άλλους να διεκδικούν, ίσως είναι καλύτερο να αναλάβεις δράση. Το τι μορφή θα έχει είναι δικό σου ζήτημα.

Αλλά, παρακαλώ, όχι άλλο μελόδραμα του στυλ "κι αν ήταν οι συγγενείς σας νοσηλευόμενοι;". Ως γνωστόν υπάρχει παντού και πάντα προσωπικό ασφαλείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@lellos

Δεν είπα να μη διεκδικείτε τα αυτονόητα!! Δεν είπα να μη παλεύετε για τους μισθούς σας!!

Προς Θεού μαζί σας είμαι. Αλλά δεν είναι δίκαιο να βλέπεις έναν φοιτητή να παίρνει κόντα 2000, αμέσως μόλις βγει από τη σχολή και άλλους με χρόνια προυπηρεσίας να τους έχουν σκίσει στη κυριολεξία.

Και εσείς θα πρέπει να καταλάβαιτε πως ήρθε η ώρα να σηκώσετε ένα μίκρο βαρίδιο σε αυτή τη λαίλαπα...100 ευρώ κάτω (δική σας εκτίμηση)!!

Δηλαδή πόσα λεφτα πρέπει να πάρετε ως ειδικευόμενοι για να είστε ευχαριστημένοι? ΠΟΣΑ?

Και εμένα μείωση μισθού μου έκαναν!! Τι να έκανα? Να φώναζα!! Τώρα που θα έχουμε εκλογές θα δείξω πόσο άχημα αισθάνομαι!!

Για τη τελευταία σου πρόταση...να σου πως δεν είναι πάντα όλα όπως τα γράφουν τα βιβλία!!

Καλή συνέχεια!!ukliam2.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια τα ορθογραφικά είναι λόγω ταχύτητας και greeklish(χαλασαμε την ορθογραφία)...βαριέμαι να ξαναδιαβάζω αυτό που γράφω και να το διορθώσω!!blushing.gifofftopic_NEW.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά που λες είναι στη λογική "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Δεν είναι αυτή η λογική που προκρίνω. Γιατί είτε πάρω 100 ευρώ πάνω είτε 100 ευρώ κάτω αυτό δεν θα αλλάξει την κατάσταση του δασκάλου που παίρνει 600 (εκτός κι αν νομίζεις ότι τα λεφτά που κόβουν από τους γιατρούς θα τα δώσουν στους υπόλοιπους). Αν τώρα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα ότι, παρότι σου δίνουν ψίχουλα, τουλάχιστον κόβουν κι από τους γιατρούς (οι οποίοι δεν παίρνουν και τόσα πολλά δα), μπορείς να συνεχίσεις να βλέπεις τα πράγματα κατ' αυτόν τον τρόπο. Όσο για το προσωπικό ασφαλείας δεν υπάρχει μόνο στα βιβλία. Δουλεύω και ξέρω ότι τα νοσοκομεία δεν μένουν χωρίς γιατρούς. Αν εσύ γνωρίζεις την ύπαρξη νοσοκομείου χωρίς γιατρούς καλά θα κάνεις να το καταγγείλεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειστε (για αλλη μια φορα.....!!!!) εκτος θεματος.

αν θελετε να λυσετε ιδεολογικες διαφορες ή σε αντιστοιχο φορουμ ΄ή με pm.

ώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lellos το ίδιο σκέφτομαστε, αλλά με διαφορετική οπτική γωνία το βλέπουμε...

Πολλά νοσοκομεία είναι χωρίς γιατρούς, εδώ είναι ολόκληρα νησιά χωρίς βασικές ειδικότητες, μα δε βλέπεις ειδήσεις?

Τα λέμε σε pm

sorry για το offtopic_NEW.gif.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@

Δηλαδή πόσα λεφτα πρέπει να πάρετε ως ειδικευόμενοι για να είστε ευχαριστημένοι? ΠΟΣΑ?

Πολλά περισσότερα, έχοντας υπόψιν τις υπηρεσίες που παρέχουμε και τις συνθήκες στις οποίες εργαζόματε. Υπάρχει πολυτιμότερο από την υγεία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1500-1600€ καθαρά για 5θήμερη 8ωρη εργασία + 7 24ωρες εφημερίες είναι καλά δηλαδή; Για κάποιον που παίρνει τα ρεπό, αυτό νομίζω αντιστοιχεί σε κάτω από 6€ ωρομίσθιο (5.88 για 1600 - 20 εργάσιμες - 7 ρεπό + 7 24ωρα).

Για να μοιράζεις πίτσες νόμιζα ότι είναι καλύτερα τα λεφτά, αλλά έκανα λάθος (3 ευρώ την ώρα: http://www.aggeliopolis.gr/ellada/Dianomeas_Merikh_Apasxolisi_10778642.htm?ca=9_s&w=3 )

Για την ακρίβεια, 5 x 7 x 3 = 105 ώρες πρωινής εργασίας (θεωρώ ότι δίνονται 5 ρεπό κατά μέσο όρο το μήνα), και 5 X 17 + 2 x 24 = 133 ώρες απόγευμα/βράδυ/σαββατοκύριακα/αργίες. Σύνολο, 240 ώρες το μήνα (με καταστρατήγηση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας περί των ωρών εργασίας στις εφημερίες).

Είναι δεδομένο ότι δάσκαλοι/καθηγητές και λοιπό προσωπικό αμοίβονται πολύ λιγότερο από το επίπεδο επιβίωσης, αλλά την τελευταία φορά που τσέκαρα, δουλεύανε κατά πολύ λιγότερες ώρες. Επιπρόσθετα, δε νομίζω να έρχονται σε επαφή με θανατηφόρες νόσους, οροθετικούς ασθενείς, κλπ., ούτε έχουν ευθύνη ζωής ή θανάτου στα χέρια τους.

ΥΓ Επιτέλους, κόψτε τη μιζέρια και αφήστε την κατσίκα του γείτονα ζωντανή, μήπως πιείτε κι εσείς κανένα ποτήρι γάλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρευτείτε εσείς!! Ξέρετε πολύ καλά τι λέω!! Συγκρίνω τις δικές σας απολαβές, με επαγγέλματα ίσης εκπαιδευτικής βαθμίδας ( π.χ. Δάσκαλοι, Καθηγητές) που το εισόδημά τους έχει φθάσει στα 680 € στο χέρι!! Με βάση την τωρινή οικονομική κατάντια, οι απολαβές σας είναι πολύ καλές. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχουν συναδέλφοι σας, που πραγματοποιούν ειδικότητα σε νησιά ή απομακρυσμένες περιοχές, οπότε η εφημερία είναι από το σπίτι και δεν έχει και περιστατικά. Από την άλλη, στα μεγάλα κέντρα τους βγαίνει το λάδι. Επιλογές και ρίσκα είναι αυτά. όπου δηλώσεις και όπου τύχει πας!!

Έτερον εκάτερον!!

Και αφήστε τις κλάψες, για σχολές και διάβασμα. Ρωτήστε πρώτα αναπληρωτή καθηγητή με 5 διαφορετικά σχολεία σε δύο νομους, ωστε να συμπληρώσει ωράριο για να πληρωθεί, ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ, πως τα καταφέρνει και μετά μιλάτε...ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ!!

Υ.Γ. Στην ειδικότητα ή στο αγροτικό δε δινεται εξετάσεις...τι ζωάρα σας κάνετε!! (έχω πολλούς φίλους και ξέρω).

Υ.Γ. Εγώ που είμαι σε ετοιμότητα (Τεχνολογος ιατρικών εργαστηριων) 24/7 μερα-νυχτα χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίεςκαι να παίρνω ρεπό, τι πρέπει να κάνω?

ΑΑΑ...να παρατήσω ασθενεις και γιατρό και να φύγω?

Και εάν ειναι κάποιος συγγενείς, φιλο σας, θα σας άρεσε?

Στα ρεπό μου το δικαιούμε? ΝΑΙ.. Θα έχω καμια κύρωση εάν δεν απαντησω στο τηλέφωνο? ΟΧΙ!! ΓΙΑΤΙ? Με καλύπτει η νομοθεσία!!

Και ο εκάστοτε γιατρός δε μπορεί να μου κάνει τίποτα, εκτός 8ωρου δουλειάς!!

ΑΝΤΕ ...ΚΑΙ ΓΕΙΑ!!

Φίλε τεχνολόγε πήγαινε να κλάψεις σε κανένα άλλο σάιτ αγόρι μου(π.χ. petie.gr) και άσε αυτό το σάιτ για τους γιατρούς.Έχω κάνει μάθημα στο ΤΕΙ σου για 2 συνεχή έτη στην αναμονή της ειδικότητας, το επίπεδο ήταν απελπιστικό και αν δεν έκανα τα στραβα μάτια στις εξετάσεις τους,ελάχιστοι θα περνούσαν.Μπορώ να πω ότι το κόμπλεξ των τελειόφοιτων της συγκεκριμένης σχολής απέναντι στους γιατρούς είναι απύθμενο.Θεωρούν τους εαυτούς τους ισάξιους(αν όχι ανώτερους) με τους μικροβιολόγους ιατρούς και διεκδικούν ισάξια εργασιακά δικαιώματα.Και αυτό γιατί βγάζουν όλη τη λάντζα σο εργαστήριο.Οι υπόλοιποι ωρομίσθιοι καθηγητές ήταν τεχνολόγοι και έψαχναν συνεχώς να μου βρούν ψεγάδι στη δουλειά μου για να με μειώσουν(φυσικά δεν τους έδωσα ποτέ αυτή την ευχαρίστηση).

Η μισθολογική σύγκριση των γιατρών με τους τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων(όπως και με τους χαβαλέδες δασκάλους που αναφέρεις που κάνουν διακοπές 4 μήνες το χρόνο και ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ) είναι τουλάχιστον αστεία και ισοπεδωτική.Αλλά δεν φταίς εσύ...Φταίνε οι πολιτικοί που εδώ και δεκαετίες απαξιώνουν όλους τους γιατρούς στα μάτια των ασθενών για λαϊκίστικους και ψηφοθηρικούς λόγους.

Κοίτα λοιπόν τη δουλειά σου και άσε τα υπόλοιπα που γράφεις, τα οποία δείχνουν ξεκάθαρα πως δεν έχεις την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα.

ΑΝΤΕ ΓΙΑ επομένως και σε σένα και ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sayan1 θα σε παρακαλουσα σε pm...με επιχειρήματα και όχι γενικόλογες αερολογίες και ειρωνίες!!

Το ίδιο και σε όσους θέλουν να εκφράσουν καποια άλλη άποψη προς εμένα, για να μην καταστρεψουμε το θέμα!!

Θερμη παρακληση να συνεχιστεί το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εσείς θα πρέπει να καταλάβαιτε πως ήρθε η ώρα να σηκώσετε ένα μίκρο βαρίδιο σε αυτή τη λαίλαπα...100 ευρώ κάτω (δική σας εκτίμηση)!!

Είσαι καθυστερημένος. Το κακό είναι ότι κυκλοφορείς σε παραλλαγή.

Τι νομίζεις ρε βούρλο, ότι όσα κόβουν πάνε κάπου για καλό? Και ποιά "λαίλαπα" μας χτύπησε ακριβώς και πρέπει όλοι να "συμβάλλουμε"?

Έγινες κανένας σεισμός, καταλυσμός, καταποντισμός?

Από πού ήρθε η λαίλαπα? Από τον ουρανό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@lellos

Δεν είπα να μη διεκδικείτε τα αυτονόητα!! Δεν είπα να μη παλεύετε για τους μισθούς σας!!

Προς Θεού μαζί σας είμαι. Αλλά δεν είναι δίκαιο να βλέπεις έναν φοιτητή να παίρνει κόντα 2000, αμέσως μόλις βγει από τη σχολή και άλλους με χρόνια προυπηρεσίας να τους έχουν σκίσει στη κυριολεξία.

Και εσείς θα πρέπει να καταλάβαιτε πως ήρθε η ώρα να σηκώσετε ένα μίκρο βαρίδιο σε αυτή τη λαίλαπα...100 ευρώ κάτω (δική σας εκτίμηση)!!

Δηλαδή πόσα λεφτα πρέπει να πάρετε ως ειδικευόμενοι για να είστε ευχαριστημένοι? ΠΟΣΑ?

Και εμένα μείωση μισθού μου έκαναν!! Τι να έκανα? Να φώναζα!! Τώρα που θα έχουμε εκλογές θα δείξω πόσο άχημα αισθάνομαι!!

Για τη τελευταία σου πρόταση...να σου πως δεν είναι πάντα όλα όπως τα γράφουν τα βιβλία!!

Καλή συνέχεια!!ukliam2.gif

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΚΑΝΕ ΜΥΤΗ ΒΑΡΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ Κ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.ΟΥΤΕ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΙ ΑΥΠΝΟΣ 2 ΜΕΡΕΣ Κ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΛΛΟ ΓΟΛΓΟΘΑ ΤΡΑΒΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ Κ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ,ΑΛΛΟ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ.ΑΡΓΙΕΣ ,15 ΜΕΡΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΕΓΝΝΑ 15 ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΣΤΕ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ.ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ ΣΚΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙΣ ΟΛΑ ΦΙΛΕ.

ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ Κ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O dikaios δεν είναι εκπαιδευτικός.

Μη γαμάτε κι άλλο το θέμα, κάποιους δεν τους αφορούν ποιος την έχει μεγαλύτερη αλλά το ποιες θα είναι οι αμοιβές τους ως ιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά κάποια πιο γενικά σχόλια...

a)Καλό θα ήταν να μη πέφτουμε στη λούμπα που επιθυμεί το καθεστώς!Οι μεν δηλαδή να επιτιθέμεθα στους δε!Οι γιατροί είναι κακοί,οι δάσκαλοι τεμπέληδες,οι μηχανικοί λαμόγια κλπ! Ο καθένας διαλέγει και κάνει μια δουλειά γιατί του αρέσει,γιατί θέλει καταξίωση,γιατί γιατί γιατί...Δεν είμαστε όμως εχθροί μεταξύ μας.

β) Είναι όντως κομμάτι της ιδεολογίας του ΠΑΣΟΚ αυτή η κατάργηση των τάξεων που συντελέστηκε στην Ελληνική κοινωνία τα τελευταία 30 χρόνια. Καλώς ή κακώς οι τάξεις υπάρχουν και πρέπει να υπάρχουν. Εξάλλου την εναλλακτική τη ζούμε στη χώρα μας. Ναι λοιπόν ο δικαστής δεν είναι το ίδιο με το γιατρό που δεν είναι το ίδιο με το δάσκαλο που δεν είναι το ίδιο με το τεχνικό ιατρικών μηχανημάτων που δεν είναι το ίδιο με τον υδραυλικό! Και προφανώς δε μπορούν να αμείβονται το ίδιο από το κράτος ή από τους αντίστοιχους ιδιωτικούς φορείς!Αν κάποιος δε κατανοεί το λόγο...λυπάμαι!

γ) Είναι βασικό,αναφαίρετο και θεμελιώδες δικαίωμα του κάθε κλάδου να διεκδικεί το καλύτερο δυνατό για τους εργαζομένους του! Κοινώς όπως οι καθηγητές έκαναν απεργίες και ζητούσαν αυξήσεις (κ καλά έκαναν) πριν 6 χρόνια, το ίδιο καλά θα κάνουν και οι γιατροί να διεκδικήσουν κάτι επιτέλους. Προφανώς βέβαια οι απολαβές πάνε συγκριτικά,δηλ αν ο δάσκαλος βγάζει 500,ο γιατρός πρέπει να βγάζει πχ 800 (λέω ένα νούμερο), αλλά αυτό δε του αφαιρεί το δικαίωμα να ζητάει 1000.

δ) Κάθε επαγγελματικός κλάδος έχει ιδιαίτερες ανάγκες,οι οποίες πρέπει σαφώς και να συνυπολογίζονται στις μισθολογικές απολαβές. Πχ ένας γιατρός έχει σπουδάσει δύο χρόνια παραπάνω (αργεί δηλ αν δουλέψει και να βγάλει λεφτά), χρειάζεται αρκετά χρήματα σε βιβλία και εξοπλισμό, αν είναι συνεπής ξοδεύει χρήματα σε επιμόρφωση (συνέδρια κλπ- δε τα καλύπτουν πάντα εταιρείες,και πλέον όλο και λιγότερο), ενώ όπως είναι το σύστημα στην Ελλάδα έχει και σίγουρα μίνιμουμ 2-3 χρόνια ανεργίας μέχρι να τελειώσει την ειδικότητα. Άρα πχ έστω ένας τέλειος ιατρός που μπαίνει στα 18 και βγάινει στα 24 και πάει και στρατό,άρα 25.Μέχρι τότε δεν έχει βγάλει ευρώ! Έστω λοιπόν ότι ξεκινάει αγροτικό και ειδικότητα, που σημαίνει σύνολο 7 χρόνια απασχόληση.Αν συνυπολογίσουμε και τρία χρόνια αναμονές,που είναι περίπου μία καλή περίπτωση,σημαίνει μια 10ετία. Άρα 35. Σε σύγκριση λοιπόν με άλλους χώρους όπου κάποιος δουλεύει από τα 25 ( υπολογίζω και χρόνια μεταπτυχιακού και κάποιο διάστημα εύρεσης εργασίας), έχει δουλέψει τουλάχιστον 3 χρόνια λιγότερο,τα οποία σίγουρα δεν αντισταθμίζονται από τα χρήματα που παίρνει!Μη μπούμε σε αριθμούς!

Τέλος,απλά ξεκολλήστε από το να σκοτωνόμαστε ο ένας κλάδος με τον άλλο, ή φυσικά και οι γιατροί μεταξύ μας και ας κοιτάξουμε κατάματα τα αληθινά μας προβλήματα! Που είναι η πολιτική ασχετοσύνη μας (είμαστε απολιτίκ γενιά τελείως), το χαμηλό επίπεδο της κοινωνίας και η αντανάκλασή του σε χαμηλό επίπεδο πολιτικών και η λαίλαπα του καπιταλιστικού συστήματος που βιώνουμε τώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα όχι απλά δεν υπάρχει μια λογική αναλογία στους μισθούς κάθε κλάδου αλλά ισχύει το παράδοξο απόφοιτοι λυκείου που έχουν χωθεί σε μια ΔΕΚΟ να παίρνουν 3 και 4 χιλιάρικα το μήνα και άτομα με χρόνια σπουδών να παίρνουν τα μισά ή και λιγότερα. Και όλα αυτά με δανεικά παρακαλώ, όχι γιατί είμαστε πλούσια χώρα και παράγουμε. Οι γιατροί που έχουν λεφτά τα έχουν βγάλει με πλάγιους τρόπους και όχι από τον νόμιμο μισθό τους. Είναι δικαίωμα του κάθε κλάδου να διεκδικεί παραπάνω μισθό αλλά είναι και υποχρέωση μιας σωστής κυβέρνησης να εξετάζει το δίκαιο της κάθε διεκδίκησης σε συνδυασμό με τις δυνατότητες της χώρας και όχι να μοιράζει λεφτά σε κάποιους από τα μπαλκόνια (πχ αγρότες κάθε φορά που έβγαιναν με τα τρακτέρ τους δρόμους, εργαζόμενοι σε ολυμπιακή, ΟΣΕ, ΔΕΗ κτλ) και κάποιους άλλους (όπως οι ειδικευόμενοι ιατρικής για να είμαστε και λίγο εντός θέματος) να τους αφήνει στη μοίρα τους με ένα χιλιάρικο. Βλέποντας αυτές τις αδικίες και τις ανισότητες ακόμα και σήμερα που έχουμε τόσα προβλήματα θεωρώ πολύ δύσκολο (ίσως και ανεπιθύμητο) να συσπειρωθούν οι εργαζόμενοι όλων των κλάδων για κοινές διεκδικήσεις. Δηλαδή τι πρέπει να γίνει να βγουν οι ειδικευόμενοι που δουλεύουν απλήρωτοι και να πιαστούν χέρι χέρι με τον Γαβαλά και τον τραπεζοκόμο στα ελληνικά πετρέλαια που παίρνει 75 χιλιάδες τον χρόνο και να διεκδηκήσουν από κοινού τι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπέροχα. Με αυτή τη λογική της κοινωνικής διαίρεσης να συνεχίσουμε και σε λίγο μας βλέπω χέρι-χέρι με το Γαβαλά στη φυλακή. Λες και η πλειονότητα των εργαζομένων με τους οποίους θα είχε κανείς κοινά κοινωνικά αιτήματα παίρνουν λεφτά με το τσουβάλι. Θλιβερά κοινωνικά αντανακλαστικά που -εάν επικρατήσουν- υπόσχονται ένα ακόμα θλιβερότερο μέλλον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.