Jump to content

Οι συνάδελφοι


giorgios111

Recommended Posts

304 ποστ και με εχεις διορθωσει 3 φορες...Δεν ειναι κι ασχημα σαν ποσοστο! Το αποκομιζω το ειχα στα υποψην...

και που να με πετύχεις στις καλές μου. Να 'χω όρεξη να διαβάζω όλα τα ποστ σου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά, σας διαβάζω τόση ώρα και ειλικρινά είστε απίστευτοι! Από αλλού άρχισε η συζήτηση και αλλού καταλήγει τελικά! Αν και καινούρια στην παρέα, δε σας κρύβω ότι με έχει εντυπωσιάσει ιδιαίτερα ο τρόπος που υποστηρίζει ο καθένας από εσάς τις απόψεις του! Και το λέω πολύ ειλικρινά... Εκφράζετε με τόσο πάθος αυτό που πιστεύετε, που, ακόμα και αν δε συμφωνώ, συνεχίζω να διαβάζω με ενδιαφέρον! Αν μπορώ να προσθέσω και τη δική μου άποψη, λέω το εξής: Θεωρώ πως η συμπεριφορά ενός ανθρώπου επηρεάζεται από σύνολο παραγόντων και όχι μεμονωμένα από την οικογένεια, το σχολείο, το DNA κλπ... Έτσι ταπεινά πιστεύω ότι όλα τα προαναφερθέντα συν τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός δημιουργούν ένα ψηφιδωτό που εγώ ονομάζω "χαρακτήρα"... Δεν ξέρω αν σας βρίσκω σύμφωνους με αυτό, αλλά θα ήθελα τις απαντήσεις σας! Ευχαριστώ και καλωσόρισα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν είμαι αγενής μόνο με τους συναδέλφους.Βρίζω και τους ασθενείς....

(Η πικρή αλήθεια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλως ηρθες λοιπον!

επειδη ισως το πιο σωστο που γραφτηκε εδω μεσα ηταν οτι απο αλλου ξεκινησαμε κι αλλου καταληξαμε,ας ξυρισει ο οποιος moderator οτι ασχετο με το θεμα εχει γραφτει τις τελευταιες σελιδες γιατι εχει παει μακρια η βαλιτσα

και φυσικα αναφερομαι και σε δικα μου post

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, σας διαβάζω τόση ώρα και ειλικρινά είστε απίστευτοι! Από αλλού άρχισε η συζήτηση και αλλού καταλήγει τελικά! Αν και καινούρια στην παρέα, δε σας κρύβω ότι με έχει εντυπωσιάσει ιδιαίτερα ο τρόπος που υποστηρίζει ο καθένας από εσάς τις απόψεις του! Και το λέω πολύ ειλικρινά... Εκφράζετε με τόσο πάθος αυτό που πιστεύετε, που, ακόμα και αν δε συμφωνώ, συνεχίζω να διαβάζω με ενδιαφέρον! Αν μπορώ να προσθέσω και τη δική μου άποψη, λέω το εξής: Θεωρώ πως η συμπεριφορά ενός ανθρώπου επηρεάζεται από σύνολο παραγόντων και όχι μεμονωμένα από την οικογένεια, το σχολείο, το DNA κλπ... Έτσι ταπεινά πιστεύω ότι όλα τα προαναφερθέντα συν τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός δημιουργούν ένα ψηφιδωτό που εγώ ονομάζω "χαρακτήρα"... Δεν ξέρω αν σας βρίσκω σύμφωνους με αυτό, αλλά θα ήθελα τις απαντήσεις σας! Ευχαριστώ και καλωσόρισα!

Eίναι φορές που αισθάνομαι πως η Athens Voice αντιγράφει το Greekmeds...

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για την θεωρητική ή κλασσική παιδεία.............Αυτοί που την θέλουν την αποκτούν.Δεν χρειάζεται Α.Ε.Ι για να διαβάσει κανείς λογοτεχνία, ποίηση ή φιλοσοφία μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον.Υπάρχει πάντα η προσωπική επιλογή και η ατομική προσπάθεια και το πόσο θέλει ο καθένας να προσπαθήσει για την προσωπική του μόρφωση.

σορι ρε φιλε αλλα αυτα τα περι ατομικης ευθυνης ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

πας σχολειο που πας 12 χρονια

δε θα ταν κακο ξερεις να μαθαινες και τιποτα

να μη μιλησω για κανα ξενο λογοτεχνη κλπ

κανα ξενο φιλοσοφο

κατιτις ρε παιδι μου εκτος του γαματου μοναδικου λαου στον οποιο ανηκεις που παντα νικα και παντα ειναι πρωτος :splaaaats:

τιποτα περι τεχνης

τιποτα περι μουσικης

να αγαλλιασει η ψυχη σου λιγο πως να στο πω

και κυριως να σου δωθουν ολα αυτα τα ινφο με τετοιο τροπο ωστε να μπεις το κατα δυναμιν στο πετσι τους και να μεινει κατι!

για σκεφτειτε ολοι οι αριστοι μαθητες,τι σας εχει μεινει στο κεφαλι μετα απο 12 χρονια ελληνικου σχολειου;;;

εγω παντως ο,τι σε λογοτεχνια τεχνη φιλοσοφια μουσικη και ιστορια εχω στο κεφαλι μου αυτη τη στιγμη,τα απεκτησα μετα ως ενηλικας.

τι ημουν τοσο σκαρτη εγω;δεν ηταν που εφταιγε το εκπαιδευτικο συστημα;;;

ε πώς ημουν σκαρτη κι ημουν κι αριστη απ την αρχη ως το τελος;δε μπορει λοιπον.καπου αλλου εγκειται το προβλημα.

το προβλημα εγκειται στο τι διδαχτηκα και στο πως το διδαχθηκα.

ειχα διαβασει καπου οτι γνωση ειναι αυτο που σου χει μεινει οταν ξεχασεις αυτο που εμαθες!

η ξερη παπαγαλια ενος στυγνου... κειμενου που χει επιβαλει το ελληνικο σχολειο δεν αφηνει περιθωρια να θυμασαι και τιποτα οταν εχεις ξεχασει αυτο που εμαθες!!

για να μη μιλησω για τη διδασκαλια!το θεωρω πλεονασμο! ε ναι ενα συστημα εκπαιδευσης που βασιζεται στην αποστηθιση δε θα μπορουσε να εχει αλλο συστημα διδασκαλιας απο το υπαρχον!

συμπερασμα το προβλημα ειναι και η υλη αλλα και ο τροπος διδασκαλιας της.

Σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο, οι γιατροί έχουν παιδεία. Ίσως όχι κλασσική παιδεία ή παιδεία φιλοσοφίας ή γενικά θεωρητικών επιστημών (επειδή κάποιος ανέφερε τον Χεγκελ κ.ο.κ) αλλά την παιδεία την σχετική με το επάγγελμά τους, δηλαδή αυτή των θετικών επιστημών, την έχουν. Σίγουρα έχουμε τις δέουσες γνώσεις και τις νόρμες της επιστημονικής μεθοδολογίας κατα νου.

δεν αρκει ρε φιλε.δεν αρκει.μακαρι να αρκουσε.

αν αρκουσε δε θα βλεπες τα σοδομα και γομορα στο χωρο σου.

και δεν ειναι οτι δεν αρκει μονο στο χωρο μας.δεν αρκει γενικως η γνωση που σου εξασφαλιζει η απασχοληση με το αντικειμενο που διαλεξες να σπουδασεις και μονο.

γι αυτο βλεπεις αυτα τα χαλια σημερα παντου στην κωλοχωρα.

ιχνος σεβασμου,ιχνος ηθικης,ιχνος πειθαρχειας σε κανονες,ιχνος τσιπας και κυριως ανθρωποι χωμενοι ως στα μπουνια στην καταναλωση και στο δηθεν,στη βιτρινα,στο θεαθηναι.

παλιοτερα ειχαν τουλαχιστον οι ανθρωποι την επαφη με τη φυση να τους μαθαινει το μετρο τη συνεπεια την ισορροπια το σεβασμο στο εξω απο το εγω τους...,ακομη κι αν κατα τ αλλα δεν ειχαν ανοιξει ποτε βιβλιο.

σημερα επαφη με φυση για τους 9 στους 10 δεν υπαρχει.

μπορουν τα τεραστια αποθεματα της ξερης πληροφοριας του "ευκολου" διαδικτυου να διδαξουν βασικα πραματα οπως αυτα που μολις ανεφερα σ εναν ανθρωπο;με τιποτα.

θελει φυση,θελει γαλουχισμα,θελει ενασχοληση με τα ευγενη κι ανωτερα και θελει δυσκολιες-πονο ο ανθρωπος για να γινει ανθρωπος

καλα τωρα ανακατεψα χιλια δυο πραματα μαζι χωρις να καταληγω συγκεκριμενα καπου οπως αφησα κι ενα σωρο παραμετρους απ οξω εν μερει ειμαι κι emofftopic αλλα δε μπειραζ,

το αναρτω :D

αντε γειαααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλώντας για παιδεία, δεν θα πρέπει να γίνεται σύγκριση με τον homo universalis αλλά με τον μέσο άνθρωπο. Σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο, οι γιατροί έχουν παιδεία. Ίσως όχι κλασσική παιδεία ή παιδεία φιλοσοφίας ή γενικά θεωρητικών επιστημών (επειδή κάποιος ανέφερε τον Χεγκελ κ.ο.κ) αλλά την παιδεία την σχετική με το επάγγελμά τους, δηλαδή αυτή των θετικών επιστημών, την έχουν. Σίγουρα έχουμε τις δέουσες γνώσεις και τις νόρμες της επιστημονικής μεθοδολογίας κατα νου.

Όσο για την θεωρητική ή κλασσική παιδεία.............Αυτοί που την θέλουν την αποκτούν.Δεν χρειάζεται Α.Ε.Ι για να διαβάσει κανείς λογοτεχνία, ποίηση ή φιλοσοφία μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον. Η μόρφωση και γενική η προσωπική εξέλιξη κάθε ανθρώπου δεν είναι ζήτημα ούτε το πόσο σπασικλάκι ή ασχημούλι ήταν στο δημοτικό ούτε γίνεται να τα ρίχνουμε όλα στο (κακό) εκπαιδευτικό σύστημα. Υπάρχει πάντα η προσωπική επιλογή και η ατομική προσπάθεια και το πόσο θέλει ο καθένας να προσπαθήσει για την προσωπική του μόρφωση. Στατιστικά δε, αυτοί που έχουν κατακτήσει τέτοια πράγματα δεν το διαλαλούν, σε αντίθεση με αυτούς που δεν τα έχουν. :(

Και ειλικρινά πιστεύω ότι μεταξύ των γιατρών (και άλλων ομάδων υψηλού μορφωτικού επιπέδου) υπάρχουν περισσότεροι μορφωμένοι με αυτόν τον τρόπο σε σχέση με τον μέσο όρο της ελληνικής κοινωνίας.

Αν δεν προερχεσαι απο οικογενεια με υψηλο μορφωτικο επιπεδο που να σου δινει καποια ερεθισματα, λογικο ειναι το σχολειο να εχει τον πρωτευοντα ρολο σε αυτον τον τομεα. Επισης οταν εισαι 14 και εχεις στο μυαλο σου μονο την μπαλα η τα κοριτσακια, δεν νομιζω να αναλωνεσαι και πολυ σε φιλοσοφικες αναζητησεις, γιαυτο ειναι σημαντικο απο τις ωρες σχολειου να αποκομμιζεις γνωσεις...Σχολειο μεχρι τις 5 το απογευμα για μενα. Να κλεισουν ΟΛΑ τα φροντιστηρια. Το σχολειο να παραδιδει ποιοτικη εκμαθηση ξενων γλωσσων και εικαστικα...

Οσο αν αφορα την παιδεια σχετικη με το επαγγελμα τους, δεν το συμμεριζομαι σαν αποψη. Για να ειναι ενας ανθρωπος καλλιεργημενος πρεπει να εχει σφαιρικες γνωσεις, αλλιως ονομαζεται τεχνοκρατης.

Δεν θέλω να πάω στο άλλο άκρο, δηλαδή την αποθέωση του ατομισμού και ό,τι μπορεί ο καθένας, και να μην υπάρχει ενδιαφέρον για τα των όλων. Φυσικά και υπάρχει συσχέτιση με το μορφωτικό επίπεδο της οικογενείας αλλά και του σχολείου.

Ωστόσο το θεμα ξεκινάει από τόσο απλοϊκή παρατηρήσεις

(είδα έναν αγενή γιατρό --> όλοι οι γιατροί είναι αγενείς --> οι γιατροί είναι αγενείς γιατί είναι κομπλεξικοί --> οι γιατροί είναι κομπλεξικοί γιατί διαβάζουν πολύ --> οι γιατροί διαβάζουν πολύ γιατί στο σχολείο είναι απομονωμένοι και άσχημοι)

που βλέπω ότι ακόμα και οι πλέον λογικές προτάσεις αμφισβητούνται.

Όσο για την επαγγελματική παιδεία: Μακάρι να μπορούσαμε να ασχοληθούμε με τα πάντα. Δεν γίνεται. Δεν γίνεται γιατί όλους μας απασχολούν θέματα βιοπορισμού, προσωπικά, οικογενειακά, επαγγελματικά και γενικά όλη η υπόλοιπη ζωή μας :rolleyes: Ωστόσο εγώ πιστεύω ότι η δουλειά, και ιδιαίτερη αυτή του επιστήμονα, δεν είναι μόνο μια απλή βιοποριστική υπόθεση αλλά και μια πηγή δημιουργικότητας και αυτοβελτίωσης, όσο άσχημες ή αντίξοες κι αν είναι οι συνθήκες. Και ότι όλοι μας αποκτούμε τη σχετική παιδεία.

Τώρα αν κάποιος μπορεί να δείξει το ψυχικό σθένος να προχωρήσει ένα βήμα παραπάνω και να κατακτήσει σφαιρικότερη μόρφωση, ακόμα καλύτερα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τέτοια ηλίθια προσέγγιση να είμαι ειλικρινής δεν την περίμενα από συνάδελφο, την περίμενα όμως από την λιλ@ και για να είμαι ακόμα πιο ειλικρινής ντρέπομαι που υπάρχουν συνάδελφοι που σκέφτονται έτσι (no hard feelings baby emrose).

Όποιος έχει δουλέψει σε νοσοκομείο γνωρίζει ότι έτσι αντιμετωπίζουν το γιατρό οι ΜΗ γιατροί επαγγελματίες υγείας (νοσοκόμες, καθαρίστριες, τραυματιοφορείς κλπ). Γιατί το κάνουν αυτό; γιατί απλούστατα οι γιατροί για τα μάτια του μέσου Ελληνα ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ αποτελούν την ελίτ της ελληνικής κοινωνίας ενώ η πλειοψηφία των υπολοίπων επαγγελματιών υγείας είναι πάλι ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ απόφοιτοι δημοτικού που διορίστηκαν με κομματικά κριτήρια εξαιρώ τις ΤΕ νοσηλεύτριες). Αυτή είναι η πραγματικότητα και όποιος δεν τη βλέπει εθελοτυφλεί. Έτσι, ο μέσος Έλληνας παρατρεχάμενος πρέπει να δικαιολογήσει στον εαυτό του το ότι όταν αυτός γλείφει κατουρημένες ποδιές για μια θεσούλα στο δημόσιο, άλλοι με μόνα όπλα την εργατικότητα και τη συνέπεια τους τα κατάφεραν πολύ καλύτερα. Για να γίνει αυτό πρέπει να υποτιμήσει τις σπουδές, τη ζωή, την εμφάνιση ακόμα και τη νοημοσύνη του γιατρού.

Ως πότε το κάνει αυτό; μέχρι να πέσει στην ανάγκη του γιατρού οπότε η συμπεριφορά του τελευταίου συνήθως τον κάνει και αναθεωρεί.

Επίσης: Δεν υπάρχει πιο ΒΛΑΚΩΔΗΣ άποψη από το ότι το διάβασμα είναι η μόνη διέξοδος του γιατρού να μην αισθάνεται ανίκανος και άχρηστος. Ξέρεις λιλ@, χωρίς να θέλω να σε σοκάρω, πολύς κόσμος διαβάζει γιατι δε θέλει να είναι ένα όρθιο τούβλο με δύο χέρια και δύο πόδια (όπως καλή ώρα...άσε δεν το λέω!). Άλλοι καταλήγουν στο πολυτεχνείο, άλλοι στη νομική, άλλοι στη φιλοσοφική και ένα μεγάλο μέρος στην Ιατρική. Τι να κάνουμε; να αναγκάσουμε τον καλό μαθητή να φιλοδοξεί να περάσει στο ΤΕΙ κατσικοαρμεκτικής για να μην τον πούνε ψώνιο άτομα σαν κι εσένα;

Η συσχέτιση των σχολικών επιδόσεων με την εξωτερική εμφάνιση επίσης καταρρίπτεται πάρα πολύ εύκολα: εγώ ας πούμε αντικειμενικά είμαι κούκλος και πάντα ήμουν ο καλύτερος μαθητής στο σχολείο που πήγαινα.

Τώρα σχετικά με το ερώτημα του Γιώργου, θα ηθελα να του πω ότι δυστυχώς δε θα πρέπει να εκπλήσσεται.

Πρέπει πριν συναναστραφείς με κόσμο να έχεις δεχτεί a priori ότι κατά 95% α) είναι χαζός και β) είναι κακός/κουτοπόνηρος/εριστικός. Οι συμπεριφορές αυτές είναι global και δεν πρέπει να περιμένεις αποκλίσεις ανάλογα με το φύλο/την καταγωγή/τον επαγγελματικό κλάδο.

Και η ίδια η ιατρική εμπειρία επιβεβαιώνει αυτό που λέω:

-Έτσι, ένα 95% των συναδέλφων σου είναι βλάκες και ζώα. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα που κάνουν, είναι θέμα DNA. Δηλαδή και χτίστες να ήταν θα ήταν έτσι και χειρότερα.

-Ομοίως, ένα 95% των ασθενών σου είναι βλάκες και ζώα, και αχάριστοι συν τοις άλλοις. Αυτό δεν έχει να κάνει με την αρρώστια τους, είναι θέμα DNA. Δηλαδή και υγιείς να ήταν θα ήταν έτσι και χειρότερα.

-Ομοίως, ένα 95% των ανθρώπων με τους οποίους θα συνεργαστείς εργασιακά είναι βλάκες και ζώα. Αυτό δε γίνεται επειδή έχουν πρόβλημα με σένα, είναι θέμα DNA. Δηλαδή με όλους τους γιατρούς την ίδια συμπεριφορά έχουν.

-Ομοίως, ένα 95% των δημοσίων υπαλλήλων που εργάζονται στις δημόσιες υπηρεσίες που θα χρειαστείς να απευθυνθείς για διαδικαστικά θέματα είναι βλάκες και ζώα (αγενείς, απότομοι, καρπαζοεισπράκτορες). Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δουλεύουν στο δημόσιο. Είναι θέμα DNA, που απλώς βρίσκει υπόστρωμα στο δημόσιο και δε θα το εκδήλωναν στον ιδιωτικό τομέα (εκτός αν ήξεραν ότι δε θα έχουν κυρώσεις).

κ.ο.κ.

αυτά λοιπόν είναι ίδια για όλους. Μην έχεις αυταπάτες ότι οι γιατροί είναι διαφορετικοί. Το πανεπιστήμιο δεν παίζει κανένα ρόλο στη διαμόρφωση των ποσοστών αυτών (95% σκουλήκια-5% άνθρωποι). Θα έπαιζε ρόλο αν υπήρχε ένα είδος φίλτρου που θα απέκλειε τα ζώα. Κοινώς, το πανεπιστήμιο θα διαμόρφωνε προσωπικότητες και ανθρώπους αν μπαίναν α εισακτέοι και τελείωναν 0.05α. Στην ιατρική όμως όπως και παντού μπαίνουν α και βγαίνουν α. Μάλιστα για να είμαστε πιο ρεαλιστές στην ιατρική μπαίνουν α και βγαίνουν .

Τι μπορείς να κάνεις για όλα αυτά; Δυστυχώς τίποτα. Εισαι εγκλωβισμένος. Και εσύ και πολύς κόσμος. Προσπάθησε μόνο να σε κατατάξουν οι άλλοι στο 5%.

αυτά

αυτα μην τα λες σε μεαν φιλαρακι .Εγω ξερω οτι παιρνεις 5 .Οι αλλοι δεν το ξερουν .

μακια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλώντας για παιδεία, δεν θα πρέπει να γίνεται σύγκριση με τον homo universalis αλλά με τον μέσο άνθρωπο. Σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο, οι γιατροί έχουν παιδεία. Ίσως όχι κλασσική παιδεία ή παιδεία φιλοσοφίας ή γενικά θεωρητικών επιστημών (επειδή κάποιος ανέφερε τον Χεγκελ κ.ο.κ) αλλά την παιδεία την σχετική με το επάγγελμά τους, δηλαδή αυτή των θετικών επιστημών, την έχουν. Σίγουρα έχουμε τις δέουσες γνώσεις και τις νόρμες της επιστημονικής μεθοδολογίας κατα νου.

Όσο για την θεωρητική ή κλασσική παιδεία.............Αυτοί που την θέλουν την αποκτούν.Δεν χρειάζεται Α.Ε.Ι για να διαβάσει κανείς λογοτεχνία, ποίηση ή φιλοσοφία μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον. Η μόρφωση και γενική η προσωπική εξέλιξη κάθε ανθρώπου δεν είναι ζήτημα ούτε το πόσο σπασικλάκι ή ασχημούλι ήταν στο δημοτικό ούτε γίνεται να τα ρίχνουμε όλα στο (κακό) εκπαιδευτικό σύστημα. Υπάρχει πάντα η προσωπική επιλογή και η ατομική προσπάθεια και το πόσο θέλει ο καθένας να προσπαθήσει για την προσωπική του μόρφωση. Στατιστικά δε, αυτοί που έχουν κατακτήσει τέτοια πράγματα δεν το διαλαλούν, σε αντίθεση με αυτούς που δεν τα έχουν. :(

Και ειλικρινά πιστεύω ότι μεταξύ των γιατρών (και άλλων ομάδων υψηλού μορφωτικού επιπέδου) υπάρχουν περισσότεροι μορφωμένοι με αυτόν τον τρόπο σε σχέση με τον μέσο όρο της ελληνικής κοινωνίας.

Αν δεν προερχεσαι απο οικογενεια με υψηλο μορφωτικο επιπεδο που να σου δινει καποια ερεθισματα, λογικο ειναι το σχολειο να εχει τον πρωτευοντα ρολο σε αυτον τον τομεα. Επισης οταν εισαι 14 και εχεις στο μυαλο σου μονο την μπαλα η τα κοριτσακια, δεν νομιζω να αναλωνεσαι και πολυ σε φιλοσοφικες αναζητησεις, γιαυτο ειναι σημαντικο απο τις ωρες σχολειου να αποκομμιζεις γνωσεις...Σχολειο μεχρι τις 5 το απογευμα για μενα. Να κλεισουν ΟΛΑ τα φροντιστηρια. Το σχολειο να παραδιδει ποιοτικη εκμαθηση ξενων γλωσσων και εικαστικα...

Οσο αν αφορα την παιδεια σχετικη με το επαγγελμα τους, δεν το συμμεριζομαι σαν αποψη. Για να ειναι ενας ανθρωπος καλλιεργημενος πρεπει να εχει σφαιρικες γνωσεις, αλλιως ονομαζεται τεχνοκρατης.

Δεν θέλω να πάω στο άλλο άκρο, δηλαδή την αποθέωση του ατομισμού και ό,τι μπορεί ο καθένας, και να μην υπάρχει ενδιαφέρον για τα των όλων. Φυσικά και υπάρχει συσχέτιση με το μορφωτικό επίπεδο της οικογενείας αλλά και του σχολείου.

Ωστόσο το θεμα ξεκινάει από τόσο απλοϊκή παρατηρήσεις

(είδα έναν αγενή γιατρό --> όλοι οι γιατροί είναι αγενείς --> οι γιατροί είναι αγενείς γιατί είναι κομπλεξικοί --> οι γιατροί είναι κομπλεξικοί γιατί διαβάζουν πολύ --> οι γιατροί διαβάζουν πολύ γιατί στο σχολείο είναι απομονωμένοι και άσχημοι)

που βλέπω ότι ακόμα και οι πλέον λογικές προτάσεις αμφισβητούνται.

Όσο για την επαγγελματική παιδεία: Μακάρι να μπορούσαμε να ασχοληθούμε με τα πάντα. Δεν γίνεται. Δεν γίνεται γιατί όλους μας απασχολούν θέματα βιοπορισμού, προσωπικά, οικογενειακά, επαγγελματικά και γενικά όλη η υπόλοιπη ζωή μας :rolleyes: Ωστόσο εγώ πιστεύω ότι η δουλειά, και ιδιαίτερη αυτή του επιστήμονα, δεν είναι μόνο μια απλή βιοποριστική υπόθεση αλλά και μια πηγή δημιουργικότητας και αυτοβελτίωσης, όσο άσχημες ή αντίξοες κι αν είναι οι συνθήκες. Και ότι όλοι μας αποκτούμε τη σχετική παιδεία.

Τώρα αν κάποιος μπορεί να δείξει το ψυχικό σθένος να προχωρήσει ένα βήμα παραπάνω και να κατακτήσει σφαιρικότερη μόρφωση, ακόμα καλύτερα :D

Θα συμφωνήσω εδώ . . . Αν και νομίζω ότι οι μίζεροι άνθρωποι, αυτοί δηλαδή που ακούς να παραπονιούται συνεχώς για την "άδικη ζωή", τους βλάκες γιατρούς, τον ηλίθιο μπακάλη, τα μισητά λεωφορεία κλπ κλπ, δεν έχουν τη θέληση να καλλιεργήσουν τον εαυτό τους. Έτσι, όσα εφόδια και αν πάρουν από οικογένεια, σχολείο, θρησκεία κα, πάλι θα καταλήξουν στο ίδιο μοτίβο. Και αυτοί είναι που γίνονται κακοί επαγγελματίες, κακοί οικογενειάρχες, γενικά κακοί που ταλαιπωρούν κόσμο . . .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι γιατράρα,πανέξυπνος,όμορφος,γοητευτικός,ευγενικότατος,με τρομερή αίσθηση του χιούμορ και καλούς τρόπους.

(Το ότι μου έχουν διαγνώσει και μια σοβαρότατη ψυχιατρική νόσο είναι απλή λεπτομέρεια...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει πάντα η προσωπική επιλογή και η ατομική προσπάθεια και το πόσο θέλει ο καθένας να προσπαθήσει για την προσωπική του μόρφωση.

σορι ρε φιλε αλλα αυτα τα περι ατομικης ευθυνης ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

πας σχολειο που πας 12 χρονια

δε θα ταν κακο ξερεις να μαθαινες και τιποτα

να μη μιλησω για κανα ξενο λογοτεχνη κλπ

κανα ξενο φιλοσοφο

κατιτις ρε παιδι μου εκτος του γαματου μοναδικου λαου στον οποιο ανηκεις που παντα νικα και παντα ειναι πρωτος :splaaaats:

τιποτα περι τεχνης

τιποτα περι μουσικης

να αγαλλιασει η ψυχη σου λιγο πως να στο πω

και κυριως να σου δωθουν ολα αυτα τα ινφο με τετοιο τροπο ωστε να μπεις το κατα δυναμιν στο πετσι τους και να μεινει κατι!

για σκεφτειτε ολοι οι αριστοι μαθητες,τι σας εχει μεινει στο κεφαλι μετα απο 12 χρονια ελληνικου σχολειου;;;

εγω παντως ο,τι σε λογοτεχνια τεχνη φιλοσοφια μουσικη και ιστορια εχω στο κεφαλι μου αυτη τη στιγμη,τα απεκτησα μετα ως ενηλικας.

τι ημουν τοσο σκαρτη εγω;δεν ηταν που εφταιγε το εκπαιδευτικο συστημα;;;

ε πώς ημουν σκαρτη κι ημουν κι αριστη απ την αρχη ως το τελος;δε μπορει λοιπον.καπου αλλου εγκειται το προβλημα.

το προβλημα εγκειται στο τι διδαχτηκα και στο πως το διδαχθηκα.

ειχα διαβασει καπου οτι γνωση ειναι αυτο που σου χει μεινει οταν ξεχασες αυτο που εμαθες!

η ξερη παπαγαλια ενος στυγνου... κειμενου που χει επιβαλει το ελληνικο σχολειο δεν αφηνει περιθωρια να θυμασαι και τιποτα οταν εχεις ξεχασει αυτο που εμαθες!!

για να μη μιλησω για τη διδασκαλια!το θεωρω πλεονασμο! ε ναι ενα συστημα εκπαιδευσης που βασιζεται στην αποστηθιση δε θα μπορουσε να εχει αλλο συστημα διδασκαλιας απο το υπαρχον!

συμπερασμα το προβλημα ειναι και η υλη αλλα και ο τροπος διδασκαλιας της.

Να σου πώ την αλήθεια, σε μεγάλο βαθμό θεωρώ ότι τα πήρα αυτά από το σχολείο. Όχι τόσο όσο θα ήθελα σίγουρα, αλλά στο βαθμό να μου δώσουν το σκαλοπάτι να κάνω ένα βήμα περαιτέρω, αν ήθελα. Και για τους καθηγητές να σου πώ την γνώμη που είχα από την πρώτη μέχρι την τελευταία μέρα; Κουρασμένοι, ιδιωτικάδες, καιροσκόποι αλλά υπήρχαν 2-3 που αν έβλεπαν καλή διάθεση έβγαζαν και την ψυχή τους να σου την δώσουν. Νομίζω η συντριπτική πλειοψηφία είχε 1 τέτοιο. Και να σου πώ και κάτι ακόμα; Δεν χρειάζονται περισσότεροι :rolleyes:

Όσο για το σύστημα εκπαίδευσης, το θεωρώ αναγκαίο κακό: Αναγκαίο γιατί έτσι λειτουργούσαν οι εξετάσεις, κακό γιατί σε καθυστερούσε. Προσοχή όμως, σε καθυστερούσε, δεν σε καθήλωνε με το ζόρι και ντε κάτω.

Α! Και για να μην σκεφτείς κανένα σούπερ ντούπερ γαμάτο ιδιωτικό : 3ο ενιαίο λύκειο Χίου

Σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο, οι γιατροί έχουν παιδεία. Ίσως όχι κλασσική παιδεία ή παιδεία φιλοσοφίας ή γενικά θεωρητικών επιστημών (επειδή κάποιος ανέφερε τον Χεγκελ κ.ο.κ) αλλά την παιδεία την σχετική με το επάγγελμά τους, δηλαδή αυτή των θετικών επιστημών, την έχουν. Σίγουρα έχουμε τις δέουσες γνώσεις και τις νόρμες της επιστημονικής μεθοδολογίας κατα νου.

δεν αρκει ρε φιλε.δεν αρκει.μακαρι να αρκουσε.

αν αρκουσε δε θα βλεπες τα σοδομα και γομορα στο χωρο σου.

και δεν ειναι οτι δεν αρκει μονο στο χωρο μας.δεν αρκει γενικως η γνωση που σου εξασφαλιζει η απασχοληση με το αντικειμενο που διαλεξες να σπουδασεις και μονο.

γι αυτο βλεπεις αυτα τα χαλια σημερα παντου στην κωλοχωρα.

ιχνος σεβασμου,ιχνος ηθικης,ιχνος πειθαρχειας σε κανονες,ιχνος τσιπας και κυριως ανθρωποι χωμενοι ως στα μπουνια στην καταναλωση και στο δηθεν,στη βιτρινα,στο θεαθηναι.

παλιοτερα ειχαν τουλαχιστον οι ανθρωποι την επαφη με τη φυση να τους μαθαινει το μετρο τη συνεπεια την ισορροπια το σεβασμο στο εξω απο το εγω τους...,ακομη κι αν κατα τ αλλα δεν ειχαν ανοιξει ποτε βιβλιο.

σημερα επαφη με φυση για τους 9 στους 10 δεν υπαρχει.

μπορουν τα τεραστια αποθεματα της ξερης πληροφοριας του "ευκολου" διαδικτυου να διδαξουν βασικα πραματα οπως αυτα που μολις ανεφερα σ εναν ανθρωπο;με τιποτα.

θελει φυση,θελει γαλουχισμα,θελει ενασχοληση με τα ευγενη κι ανωτερα και θελει δυσκολιες-πονο ο ανθρωπος για να γινει ανθρωπος

καλα τωρα ανακατεψα χιλια δυο πραματα μαζι χωρις να ξεκιναω και να καταληγω οπως αφησα κι ενα σωρο παραμετρους απ οξω εν μερει ειμαι κι emofftopic αλλα δε μπειραζ,

το αναρτω :D

αντε γειαααααααααααααααααααααααα

Όσο για δεύτερο μέρος: Όχι, δεν αρκεί. Αλλά δεν χρειάζεται το σούπερ καταρτισμένο δάσκαλο για να διαβάσεις μυθιστορηματικά, χωρίς να εμβαθύνεις και ιδιαίτερα, έναν καζαντάκη, έναν μυριβήλη, έναν λουντέμη, έναν Έκο (για να πάμε και έξω). Μυθιστορήματα γράφαν οι άνθρωποι, όχι φιλοσοφικά ή δυσνόητα βιβλία. Τώρα αν δεν θέλεις α! εκεί το πρόβλημα μετατίθεται στην προσωπική επιλογή :D

Κατά τα άλλα, παλιότερα οι άνθρωποι, απορροφημένοι από την βιοπάλη και τα προβλήματα, πολύ περισσότερο από ότι σήμερα (τα αντιβιοτικά χτεσινά είναι και πραγματάκια απλά όπως η πνευμονία και η φυματίωση, χωρίς συννοσηρούς παράγοντες θέριζαν) δεν πολυασχολούνταν με την κλασσική παιδεία. Εκτός αν λες πραγματικά παλιά, σε φυσιολατρικούς πολιτισμούς, οπότε η κλασσική παιδεία δεν είχε διατυπωθεί ακόμα :P

θελει δυσκολιες-πονο ο ανθρωπος για να γινει ανθρωπος

Μου άρεσε αυτό, αν και διαφωνώ. Οι άνθρωποι είναι a priori άνθρωποι, το ζήτημα είναι αν θα γίνουν μορφωμένοι άνθρωποι. Και αυτό δηλαδή δεν τους κάνει οπωσδήποτε ευτυχισμένους. Remember Γιούγκερμαν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτα μην τα λες σε μεαν φιλαρακι .Εγω ξερω οτι παιρνεις 5 .Οι αλλοι δεν το ξερουν .

μακια :)

Πωωω Προσβόλααα empopcorn

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας περιγράψω εν τάχει μια πρόσφατη εμπειρία μου.

Όπως πολύ από εσάς έτσι κι εγώ πήγα τις προάλλες να δηλώσω αγροτικό. Αυτό που με ενόχλησε είναι το τουπέ πολλών ατόμων εκεί μέσα. Μάλιστα για κάποιο θέμα (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες) έπρεπε να ρωτήσω κάτι και απευθύνθηκα σε ένα συνάδελφο και στην παρέα του. Δεν σας κρύβω, ότι έφυγα από το υπουργείο απορώντας: Μα τι είχαν στο μυαλλό τους αυτά τα παιδιά και μου φερθηκαν σαν σε σκουπίδι? (ήταν όλοι τους νεαροί 24-26)

Το θέμα θα το ξεχνούσα, αλλά το τουπέ τους μου έκανε εντύπωση.

Νομίζω τελικά, ότι οι γιατροί είμαστε πολύ κακοχαρακτήρες (έστω οι περισσότεροι) και μας χρειάζεται λιγάκι παραπάνω ταπεινότητα.

Δεν αντιλέγω, ότι και η ιατρική είναι μια δουλειά, αλλά λόγω της ιδιαίτερης φύσης της δεν θα έπρεπε να σεβόμαστε τον άνθρωπο λιγάκι παραπάνω?

Απλά για να σιγουρευτούμε ότι μιλάμε όλοι για το ίδιο θέμα... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ε ενταξει!Ενα τετοιο θεμα εχει καποιες προεκτασεις.Δεν ειμαστε εκτος θεματος. Μιλαμε για Ελληνες γιατρους-συναδελφους, των οποιων η παιδεια ωθει σε τετοιες συμπεριφορες...Δεν γινεται να κρατηθουμε μονο στην επιφανεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για σκεφτειτε ολοι οι αριστοι μαθητες,τι σας εχει μεινει στο κεφαλι μετα απο 12 χρονια ελληνικου σχολειου;;;

Μια χαρά είναι το ελληνικό σχολείο (από την εμπειρία των ολίγων ετών που έκανα στην Ελλάδα). Το πρόβλημα βρίσκεται σε μας τους ίδιους, στην νοοτροπία μας και στις ιδεολογικές βάσεις που στηρίζεται αυτή η χώρα

εγω παντως ο,τι σε λογοτεχνια τεχνη φιλοσοφια μουσικη και ιστορια εχω στο κεφαλι μου αυτη τη στιγμη,τα απεκτησα μετα ως ενηλικας.

τι ημουν τοσο σκαρτη εγω;δεν ηταν που εφταιγε το εκπαιδευτικο συστημα;;;

ε πώς ημουν σκαρτη κι ημουν κι αριστη απ την αρχη ως το τελος;.

No comment. emalien

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ε ενταξει!Ενα τετοιο θεμα εχει καποιες προεκτασεις.Δεν ειμαστε εκτος θεματος. Μιλαμε για Ελληνες γιατρους-συναδελφους, των οποιων η παιδεια ωθει σε τετοιες συμπεριφορες...Δεν γινεται να κρατηθουμε μονο στην επιφανεια!

Πάντως,η γνώση του Νίτσε και του Βάγκνερ από τους Γερμανούς Ναζί είχε τα γνωστά αποτελέσματα...Οπότε,η συζήτηση της σήλιας είναι άκυρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^^Ακριβώς. Η συσχέτιση της παιδείας με τον ανθρωπισμό είναι στατιστικά μη σημαντική. Οι μέσος Γερμανός στρατιώτης της κατοχής ήξερε την αρχαιοελληνική ιστορία καλύτερα από τον μέσο Έλληνα και οι Ναζιστικές αρχές κατοχής σεβάστηκαν τα πολιτιστικά μας μνημεία περισσότερο από ότι τα σεβόμαστε εμείς σήμερα. Αυτά όμως δεν τους εμπόδισαν να κάνουν τα γνωστά εγκλήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν η κουβέντα πρέπει να πάει στο σεξ και όχι στο δικατσά :P οι γιατροί είναι late bloomers...τους είχα πολύ του παραπεταμού μικρότερη (πολυτεχνείο 4 ever) αλλά γερνώντας, τους βλέπω πιο ωραίους...νταξ αποκτούν χιούμορ, έχουν ένα στυλ, δείχνουν και έξυπνοι, κάποιοι είναι κιόλας :P, έτσι γίνονται και τα χαρακτηριστικά πιο αντρικά...μπράβο όχι μπράβο. Και οι γιατρίνες, σφίγγονται εκεί, τσίτα στήθος έξω, νάζι, ξανθό μαλλί, εντυπωσιακότατες!

Late bloomers.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακάτω γράφω τι κατάλαβα προσωπικά από όλα αυτά.

Μου φαίνεται, ότι δεν μας λείπει ούτε παιδεία ούτε τίποτα (σε φυσιολογικά πλαίσια). Αποκλείω το να είμαστε όλοι εδώ μέσα σωστοί (και όπως υπέθεσαν ούτε κι εγώ είμαι διαφορετικός). Και επειδή δεν μας λείπει τίποτα από όσα αναφέρθησαν, και επειδή τα κατανοούμε σχεδόν όλα, ο λόγος που φερόμαστε έτσι είναι ότι "μισούμε" την Ελλάδα, αυτούς που ζούν εδώ, ακόμα και εμάς που κάνουμε το ίδιο. Το αποδεχόμαστε και φερόμαστε ανάλογα. Το κάνουμε για να επιβιώσουμε στον Ελλαδικό χώρο' γιατί έτσι λειτουργεί "το ελληνικό" (φέρνω για παράδειγμα τη siemens που λάδωνε στην Ελλάδα, αλλά όχι αλλού). Άν ήμασταν αλλού θα είμασταν όπως τώρα που τα φιλοσοφούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητό μου παιδί γιατί φταίνε πάντα οι γιατροί; Παιδεία δεν έχουν οι άλλοι...έχεις πάει σε γραμματεία να συνεννοηθείς; Μόνο που δεν σε βρίζουν! Έχεις πάει σε δημόσια υπηρεσία να ζητήσεις όσα σου χρωστάνε; Ή να πληρώσεις όσα χρωστάς (πχ εφορία...πας να κάνεις δήλωση και σε έχουν για μακάκα...νιώθεις βλαξ) Έχεις πάει σε νοσηλεύτρια να ζητήσεις να κάνει νοσηλευτική πράξη;

Αγένεια, θράσος, ψευτοτσαμπουκάς, ψευτοαλαζονεία, ψευτομαγκιά και ύφος. Για κάτσε μαντάμ (αυτό το μαντάμ τώρα τελευταία το χρησιμοποιώ συνέχεια, είναι πολύ ψαρωτικό δοκίμασέ το! :P)...δλδ θα μας κάτσεις και στο κεφάλι ; Βρε ουστ! :D ΔΤΠ γενικά που λέει και ο λατρεμένος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(φέρνω για παράδειγμα τη siemens που λάδωνε στην Ελλάδα, αλλά όχι αλλού).

Η siemens λάδωνε ακόμα και στην Νορβηγία.

Ένα ακόμα γενεσιουργό αίτιο της προς συζήτηση συμπεριφοράς είναι αυτός ακριβώς ο μηδενισμός, η μιζέρια, η απόλυτη κατεδάφιση κοκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.