Jump to content

Οι συνάδελφοι


giorgios111

Recommended Posts

Θα σας περιγράψω εν τάχει μια πρόσφατη εμπειρία μου.

Όπως πολύ από εσάς έτσι κι εγώ πήγα τις προάλλες να δηλώσω αγροτικό. έπρεπε να ρωτήσω κάτι και απευθύνθηκα σε ένα συνάδελφο και στην παρέα του. Δεν σας κρύβω, ότι έφυγα από το υπουργείο απορώντας: Μα τι είχαν στο μυαλλό τους αυτά τα παιδιά και μου φερθηκαν σαν σε σκουπίδι? (ήταν όλοι τους νεαροί 24-26)

το τουπέ τους μου έκανε εντύπωση.

μηπως καταλαβανε οτι εχεις πιο πολλα μορια απο εκεινους???? απο της ηλικιες τους καταλαβαινω οτι μολις θα τελειωσανε με το θεμα ιατρικη και οτι δεν εχουνε παρει χαμπαρι ακομα τι μακρυς δρομος(και οχι μονο) τους περιμενει !!!!! Μην αναστατωνεσαι και μην το παιρνεις κατακαρδα....εχει πολους μ@λ@κες ο χωρος μας...ισως αναλογικα περισσοτερους απο αλλους χωρους εργασιας.... emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Last Reply
φιλε μου ,

δεν καταλαβαινω τι ρωτας μετα απο τοσα χρονια σπουδων στην ιατρικη

Το προφιλ των ατομων που ακολουθησαν την ιατρικη ειναι συγκεκριμενο για συγκεκριμενους λογους

Προκειται στην πλειοψηφια τους για ατομα με διαφορα συνδρομα κατωτεροτητας απο την παιδικη τους ηλικια

Συνηθως προκειται για ασχημουλικα ατομα με αδιαφορες ή ξυνες προσωπικοτητες .Αταλαντοι ,σωρις καμια ικανοτητα περαν εκεινης του να διαβαζουν για ωρες ολοκληρες.

Ειναι τα παιδιακια που κοροιδευαν οι περισσοτεροι συμμαθητες στο δημοτικο και το ακριβως αντιθετο του δημοφιλους στο γυμνασιο

Η μονη τους διεξοδος για να μην αισθανονται ανικανοι , αταλαντοι και αδιαφοροι σε αυτον τον κοσμο , ηταν το διαβασμα .Δυσκολο να το κανει κανεις για ωρες , οποτε μπορουσαν να ξεχωρισουν εκει!!!! Η επτιυχια τους στην ιατρικη ηταν η δικη τους στιγμη νικης μετα απο χρονια απορριψης απο τους γνωστους τους .Το πτυχιο δε , αποδεικνυει και με το νομο πια οτι κατι εκαναν κι αυτοι σε αυτη τη ζωη .

Ειναι τα ατομα που δεν ειναι η ψυχη της παρεας , συνηθως ειναι βαρετοι και μονοχνωτοι , δυσκολα εκφραζουν τις επιθυμιες τους και δειχνουν αυτο που θελουν , ενω αισθανονται οτι αιωνιως πρεπει να ανταγωνιζονται τους αλλους ( τους εχει μενει ;απο το δημοτικο )

περιμενες ευγενεια εκει που πηγες ? μην περιμενεις ευγενεια ή καλοσυνη απο καποιον που τρωει μια ζωη φαπες και περναει απαρατηρητος .Ο "χωρος" του , ειναι ηδικη του ευκαιρια να ξεχωρισει .Αν δεν το κανει ουτε εκει , τοτε θα κοψει τις φλεβες του φιλε μου .

Μην το παιρνεις προσωπικα .Οι τροποι τους αντανακλουν το θυμο που εχουν για τον εαυτο τους .Αν μπορουσαν , θα ανταλασσαν το πτυχιο τους με ενα σωρο χαρισματα που δεν εχουν και δε θα αποκτησουν ποτε.

Φυσικα αναφερομαι στην πλειοψηφια και οχι σε ολους .Καποιοι επελεξαν τον ιατρικη για τους σωστους λογους και φυσικα αυτοι εχουν σχεδον παντα καλους τροπους συμπεριφορας προς τον συνανθρωπους τους

τέτοια ηλίθια προσέγγιση να είμαι ειλικρινής δεν την περίμενα από συνάδελφο, την περίμενα όμως από την λιλ@ και για να είμαι ακόμα πιο ειλικρινής ντρέπομαι που υπάρχουν συνάδελφοι που σκέφτονται έτσι (no hard feelings baby emrose).

Όποιος έχει δουλέψει σε νοσοκομείο γνωρίζει ότι έτσι αντιμετωπίζουν το γιατρό οι ΜΗ γιατροί επαγγελματίες υγείας (νοσοκόμες, καθαρίστριες, τραυματιοφορείς κλπ). Γιατί το κάνουν αυτό; γιατί απλούστατα οι γιατροί για τα μάτια του μέσου Ελληνα ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ αποτελούν την ελίτ της ελληνικής κοινωνίας ενώ η πλειοψηφία των υπολοίπων επαγγελματιών υγείας είναι πάλι ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ απόφοιτοι δημοτικού που διορίστηκαν με κομματικά κριτήρια εξαιρώ τις ΤΕ νοσηλεύτριες). Αυτή είναι η πραγματικότητα και όποιος δεν τη βλέπει εθελοτυφλεί. Έτσι, ο μέσος Έλληνας παρατρεχάμενος πρέπει να δικαιολογήσει στον εαυτό του το ότι όταν αυτός γλείφει κατουρημένες ποδιές για μια θεσούλα στο δημόσιο, άλλοι με μόνα όπλα την εργατικότητα και τη συνέπεια τους τα κατάφεραν πολύ καλύτερα. Για να γίνει αυτό πρέπει να υποτιμήσει τις σπουδές, τη ζωή, την εμφάνιση ακόμα και τη νοημοσύνη του γιατρού.

Ως πότε το κάνει αυτό; μέχρι να πέσει στην ανάγκη του γιατρού οπότε η συμπεριφορά του τελευταίου συνήθως τον κάνει και αναθεωρεί.

Επίσης: Δεν υπάρχει πιο ΒΛΑΚΩΔΗΣ άποψη από το ότι το διάβασμα είναι η μόνη διέξοδος του γιατρού να μην αισθάνεται ανίκανος και άχρηστος. Ξέρεις λιλ@, χωρίς να θέλω να σε σοκάρω, πολύς κόσμος διαβάζει γιατι δε θέλει να είναι ένα όρθιο τούβλο με δύο χέρια και δύο πόδια (όπως καλή ώρα...άσε δεν το λέω!). Άλλοι καταλήγουν στο πολυτεχνείο, άλλοι στη νομική, άλλοι στη φιλοσοφική και ένα μεγάλο μέρος στην Ιατρική. Τι να κάνουμε; να αναγκάσουμε τον καλό μαθητή να φιλοδοξεί να περάσει στο ΤΕΙ κατσικοαρμεκτικής για να μην τον πούνε ψώνιο άτομα σαν κι εσένα;

Η συσχέτιση των σχολικών επιδόσεων με την εξωτερική εμφάνιση επίσης καταρρίπτεται πάρα πολύ εύκολα: εγώ ας πούμε αντικειμενικά είμαι κούκλος και πάντα ήμουν ο καλύτερος μαθητής στο σχολείο που πήγαινα.

Τώρα σχετικά με το ερώτημα του Γιώργου, θα ηθελα να του πω ότι δυστυχώς δε θα πρέπει να εκπλήσσεται.

Πρέπει πριν συναναστραφείς με κόσμο να έχεις δεχτεί a priori ότι κατά 95% α) είναι χαζός και β) είναι κακός/κουτοπόνηρος/εριστικός. Οι συμπεριφορές αυτές είναι global και δεν πρέπει να περιμένεις αποκλίσεις ανάλογα με το φύλο/την καταγωγή/τον επαγγελματικό κλάδο.

Και η ίδια η ιατρική εμπειρία επιβεβαιώνει αυτό που λέω:

-Έτσι, ένα 95% των συναδέλφων σου είναι βλάκες και ζώα. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα που κάνουν, είναι θέμα DNA. Δηλαδή και χτίστες να ήταν θα ήταν έτσι και χειρότερα.

-Ομοίως, ένα 95% των ασθενών σου είναι βλάκες και ζώα, και αχάριστοι συν τοις άλλοις. Αυτό δεν έχει να κάνει με την αρρώστια τους, είναι θέμα DNA. Δηλαδή και υγιείς να ήταν θα ήταν έτσι και χειρότερα.

-Ομοίως, ένα 95% των ανθρώπων με τους οποίους θα συνεργαστείς εργασιακά είναι βλάκες και ζώα. Αυτό δε γίνεται επειδή έχουν πρόβλημα με σένα, είναι θέμα DNA. Δηλαδή με όλους τους γιατρούς την ίδια συμπεριφορά έχουν.

-Ομοίως, ένα 95% των δημοσίων υπαλλήλων που εργάζονται στις δημόσιες υπηρεσίες που θα χρειαστείς να απευθυνθείς για διαδικαστικά θέματα είναι βλάκες και ζώα (αγενείς, απότομοι, καρπαζοεισπράκτορες). Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δουλεύουν στο δημόσιο. Είναι θέμα DNA, που απλώς βρίσκει υπόστρωμα στο δημόσιο και δε θα το εκδήλωναν στον ιδιωτικό τομέα (εκτός αν ήξεραν ότι δε θα έχουν κυρώσεις).

κ.ο.κ.

αυτά λοιπόν είναι ίδια για όλους. Μην έχεις αυταπάτες ότι οι γιατροί είναι διαφορετικοί. Το πανεπιστήμιο δεν παίζει κανένα ρόλο στη διαμόρφωση των ποσοστών αυτών (95% σκουλήκια-5% άνθρωποι). Θα έπαιζε ρόλο αν υπήρχε ένα είδος φίλτρου που θα απέκλειε τα ζώα. Κοινώς, το πανεπιστήμιο θα διαμόρφωνε προσωπικότητες και ανθρώπους αν μπαίναν α εισακτέοι και τελείωναν 0.05α. Στην ιατρική όμως όπως και παντού μπαίνουν α και βγαίνουν α. Μάλιστα για να είμαστε πιο ρεαλιστές στην ιατρική μπαίνουν α και βγαίνουν .

Τι μπορείς να κάνεις για όλα αυτά; Δυστυχώς τίποτα. Εισαι εγκλωβισμένος. Και εσύ και πολύς κόσμος. Προσπάθησε μόνο να σε κατατάξουν οι άλλοι στο 5%.

αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου άποψη.

Το ψώνιο του γιατρού είναι διεθνές. Στην Αμερική, στην Αυστραλία, στην Κορέα, στην Τουρκία, στην Αγγλία και στη Νότια Αφρική, παντού οι γιατροί συνήθως συναναστρέφονται γιατρούς και συνήθως αντιμετωπίζουν τον μη σπουδαγμένο με κάποια συνειδητή- ή όχι- υποτίμηση. Φυσικά αυτό έχει πολλές παραμέτρους, προσωπικές (πολλοί συνάδελφοι είναι πολύ πιο ολοκληρωμένοι και καλλιεργημένοι ως άνθρωποι για να πέσουν σε αυτή την παγίδα), εθνο-κοινωνικές (στις ανατολικές χώρες, Ελλάδα, Τουρκία, Βουλγαρία, Κίνα, Ινδία τα φαινόμενα αυτά είναι ακόμα πιο έντονα) κτλ.

Ο φίλος μας όμως σχολίασε κάτι πολύ διαφορετικό, και αυτό είναι η αντιμετώπιση μεταξύ Ελλήνων συναδέλφων. Εδώ δεν υπάρχει τίποτα πιο σύνθετο από το συνδυασμό των εξής παραμέτρων:

1) Έλληνες

2) Άνεργοι

3) Εξεφτελισμένοι

4) Γιατροί

Γιατί κι εγώ αν ήμουν 35 και πήγαινα για 18η φορά στο Υπουργείο να ρωτήσω για τα αγροτικά, θα ήθελα να σπάσω κάποιου τα μούτρα.

Γιατί πολλοί που έγιναν γιατροί για τους λόγους που είπε η lilpapaki, πέρασαν τα πιο τρυφερά τους χρόνια σε μετα-σοσιαλιστικές υποανάπτυκτες καφρούπολεις, μην έχοντας (πολλοί) την ευκαιρία να καλλιεργηθούν ως άνθρωποι

Γιατί πολλοί από αυτούς που έμειναν Ελλάδα αποφάσισαν ότι για όλα φταίνε οι προηγούμενοι των μετα-σοσιαλιστικών καθεστώτων και οι πολιτικοί και δεν έκαναν τίποτα για να δείξουν το δικό τους, υποτιθέμενο, επίπεδο.

Και τέλος γιατί πολύ απλά είμαστε Έλληνες. Φωνακλάδες, γαμάμε, μάτσο και φραπεδιά.

Αλλά κατά βάθος είμαστε καλά παιδιά. Κι έχουμε και ωραίες παραλίες. Και φέτα. Και την Ακρόπολη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολύς κόσμος διαβάζει γιατι δε θέλει να είναι ένα όρθιο τούβλο με δύο χέρια και δύο πόδια (όπως καλή ώρα...άσε δεν το λέω!).

Σιγά, ένα block την κάνεις κ ξεμπλέκεις.

emcolgate

PS και καλό λάδι έχουμε. (κολλάει κ με τα μετα-σοσιαλιστικά καθεστώτα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

..."Η συσχέτιση των σχολικών επιδόσεων με την εξωτερική εμφάνιση επίσης καταρρίπτεται πάρα πολύ εύκολα: εγώ ας πούμε αντικειμενικά είμαι κούκλος και πάντα ήμουν ο καλύτερος μαθητής στο σχολείο που πήγαινα."...

αντικειμενικα δεν υπαρχει.θεωρεις πως εισαι κουκλος και πιθανον να συμφωνουν με αυτην την αποψη ορισμενοι ανθρωποι που σεχουν γνωρισει.αυτο δεν σε κανει ντε και καλα κουκλο.

..." Έτσι, ένα 95% των συναδέλφων σου είναι βλάκες και ζώα. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα που κάνουν, είναι θέμα DNA. Δηλαδή και χτίστες να ήταν θα ήταν έτσι και χειρότερα."...

θεμα dna?οποτε δεν παιζει ρολο το περιβαλλο,η θα γεννηθεις βλακας η εξυπνος.οι οποιες επιρροες απο οικογενεια,σχολειο,συγγενεις,μμε,κοινωνια,εργασια δεν εχουν σημασια.αυτο μας λες συναδελφε?

..."Τι μπορείς να κάνεις για όλα αυτά; Δυστυχώς τίποτα. Εισαι εγκλωβισμένος. Και εσύ και πολύς κόσμος. Προσπάθησε μόνο να σε κατατάξουν οι άλλοι στο 5%."...

γιατι πρεπει να προσπαθησεις να σε καταταξουν καποιοι καπου?ζησε τη ζωη σου οπως θες και πιστευεις και ασε τους αλλους να βγαζουν τα ποσοστα τους με τα κομπιουτερακια τους.ετσι κι αλλιως,οτι και να κανεις,παντα θα υπαρχουν καποιοι που θα θελουν να σε κατηγοριοποιησουν

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κατσικάκι με αγγινάρες αυγολέμονο

όποιος θέλει να συμμετάσχει ενεργά στην κουβέντα είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε τις απόψεις του και τα επιχειρήματά του. το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον...

όποιος θέλει να ποστάρει αλλ' αντ' άλλων κάνοντας άκυρες ερωτήσεις και συκοφαντώντας τους προλαλήσαντες του προσποιούμενος το βλάκα (αρκετά καλά ομολογουμένως) είναι επίσης ελεύθερος να το κάνει. Μην περιμένει όμως να τον πάρουμε στα σοβαρά.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως πότε το κάνει αυτό; μέχρι να πέσει στην ανάγκη του γιατρού οπότε η συμπεριφορά του τελευταίου συνήθως τον κάνει και αναθεωρεί.ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ αν αναθεωρει λεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεει

Επίσης: Δεν υπάρχει πιο ΒΛΑΚΩΔΗΣ άποψη από το ότι το διάβασμα είναι η μόνη διέξοδος του γιατρού να μην αισθάνεται ανίκανος και άχρηστος. Ξέρεις λιλ@, χωρίς να θέλω να σε σοκάρω, πολύς κόσμος διαβάζει γιατι δε θέλει να είναι ένα όρθιο τούβλο με δύο χέρια και δύο πόδια (όπως καλή ώρα...άσε δεν το λέω!). Άλλοι καταλήγουν στο πολυτεχνείο, άλλοι στη νομική, άλλοι στη φιλοσοφική και ένα μεγάλο μέρος στην Ιατρική. Τι να κάνουμε; να αναγκάσουμε τον καλό μαθητή να φιλοδοξεί να περάσει στο ΤΕΙ κατσικοαρμεκτικής για να μην τον πούνε ψώνιο άτομα σαν κι εσένα;

Η συσχέτιση των σχολικών επιδόσεων με την εξωτερική εμφάνιση επίσης καταρρίπτεται πάρα πολύ εύκολα: εγώ ας πούμε αντικειμενικά είμαι κούκλος και πάντα ήμουν ο καλύτερος μαθητής στο σχολείο που πήγαινα.

Τώρα σχετικά με το ερώτημα του Γιώργου, θα ηθελα να του πω ότι δυστυχώς δε θα πρέπει να εκπλήσσεται.

Πρέπει πριν συναναστραφείς με κόσμο να έχεις δεχτεί a priori ότι κατά 95% α) είναι χαζός και β) είναι κακός/κουτοπόνηρος/εριστικός. Οι συμπεριφορές αυτές είναι global και δεν πρέπει να περιμένεις αποκλίσεις ανάλογα με το φύλο/την καταγωγή/τον επαγγελματικό κλάδο.

Και η ίδια η ιατρική εμπειρία επιβεβαιώνει αυτό που λέω:

-Έτσι, ένα 95% των συναδέλφων σου είναι βλάκες και ζώα. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα που κάνουν, είναι θέμα DNA. Δηλαδή και χτίστες να ήταν θα ήταν έτσι και χειρότερα.

-Ομοίως, ένα 95% των ασθενών σου είναι βλάκες και ζώα, και αχάριστοι συν τοις άλλοις. Αυτό δεν έχει να κάνει με την αρρώστια τους, είναι θέμα DNA. Δηλαδή και υγιείς να ήταν θα ήταν έτσι και χειρότερα.

-Ομοίως, ένα 95% των ανθρώπων με τους οποίους θα συνεργαστείς εργασιακά είναι βλάκες και ζώα. Αυτό δε γίνεται επειδή έχουν πρόβλημα με σένα, είναι θέμα DNA. Δηλαδή με όλους τους γιατρούς την ίδια συμπεριφορά έχουν.

-Ομοίως, ένα 95% των δημοσίων υπαλλήλων που εργάζονται στις δημόσιες υπηρεσίες που θα χρειαστείς να απευθυνθείς για διαδικαστικά θέματα είναι βλάκες και ζώα (αγενείς, απότομοι, καρπαζοεισπράκτορες). Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι δουλεύουν στο δημόσιο. Είναι θέμα DNA, που απλώς βρίσκει υπόστρωμα στο δημόσιο και δε θα το εκδήλωναν στον ιδιωτικό τομέα (εκτός αν ήξεραν ότι δε θα έχουν κυρώσεις).

κ.ο.κ.

αυτά λοιπόν είναι ίδια για όλους. Μην έχεις αυταπάτες ότι οι γιατροί είναι διαφορετικοί. Το πανεπιστήμιο δεν παίζει κανένα ρόλο στη διαμόρφωση των ποσοστών αυτών (95% σκουλήκια-5% άνθρωποι). Θα έπαιζε ρόλο αν υπήρχε ένα είδος φίλτρου που θα απέκλειε τα ζώα. Κοινώς, το πανεπιστήμιο θα διαμόρφωνε προσωπικότητες και ανθρώπους αν μπαίναν α εισακτέοι και τελείωναν 0.05α. Στην ιατρική όμως όπως και παντού μπαίνουν α και βγαίνουν α. Μάλιστα για να είμαστε πιο ρεαλιστές στην ιατρική μπαίνουν α και βγαίνουν .

Τι μπορείς να κάνεις για όλα αυτά; Δυστυχώς τίποτα. Εισαι εγκλωβισμένος. Και εσύ και πολύς κόσμος. Προσπάθησε μόνο να σε κατατάξουν οι άλλοι στο 5%.

αυτά

πωωωωωωωωωωωωωωωωω εχω λιωωωωωωωωωωωωωωωωωωσει σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτα τα γελια που μου προσφφερει αυτο το φορουμ τελευταια ειναι ανεκδιηγητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σλιπ σ ευχαριστω για κατι ποστ σου σαν αυτο

και φυσικα οχι μονο γι αυτα που επεσημανα με μπολντ η με μεγαλυτερη γραμματοσειρα.

αν μη τι αλλο emcolgate με βγαζεις ασπροπροσωπη.............σ ολα αυτα που λεω κατα καιρους για τη χαρη σου emcolgate emcolgate emcolgate emcolgate !

στο χω ξαναπει οτι εχεις διαλεξει λαθος επαγγελμα ε;;;;;αλλα αντε το ψιλοσωζεις επειδη πας πλαστικη χειρουγικη οχι για κανα αλλο λογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα ολα αυτα...... με τα ζητηματα που μας απασχολουνε αμεσα δεν ξερω τι γινεται...ο καθενας μας ο,τι ειναι απο αποψη χαρακτηρα δεν μπορει να αλλαξει. Δεν του τα εμαθε η οικογενεια του, δεν του τα μαθανα στο σχολειο, δεν του τα μαθανε και δεν θελησε να τα μαθει στο πανεπιστημιο , εφτασε 24-26-30 και ειναι τα ιδια οποτε δεν αλλαζει. Ας μην ξεχναμε οτι πανεπιστημιακη εκπαιδευση δεν ειναι ισοτιμο με καλλιεργεια και παιδεια.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω,δεν θα παρω,μολις εφαγα

τι ακυρες ερωτησεις κανω και ποιον συκοφαντω?

τις δικες σου αποψεις επανελαβα και σχολιασα.αν δεν δεχεσαι οποιαδηποτε κριτικη,τοτε εχεις θεμα και κοιτα να το λυσεις.εκτος αν ειμαστε υποχρεωμενοι να συμφωνουμε ολοι σε οτιδηποτε γραφεις εδω μεσα

το θεμα ειναι σοβαρο αλλα το αντιμετωπιζεις οπως και αλλοι εδω μεσα επιπολαια.πετας μερικες γενικοτητες και αφορισμους και λιγο πολυ μας λες οτι"μαγκες,ακουστε να σας πω,ετσι ειναι τα πραγματα και μην ακουτε κανεναν αλλον.εμενα θα ακουτε και δωστε ολη σας την προσοχη".αν εσυ εννοεις αυτο το πραγμα ως διαλογο ε οχι,φιλαρακι δεν θα πεσω στην παγιδα.κατσε να κανεις μιαν σοβαρη κουβεντα και να δεχεσαι και την αποψη του αλλου οσο λανθασμενη κι αν σου ακουγεται και τα λεμε

δεν περιμενω να με παρεις στα σοβαρα.στους υπολοιπους απευθυνομαι

συνεχιζω φιλικα διοτι ενα forum αυτον το σκοπο εχει,την ανταλλαγη αποψεων οχι να αρχιζουμε τις εμπαθειες ο ενας στον αλλον λες και δεν εχουμε αλλη δουλεια να κανουμε απτο να πεταμε εξυπναδες δεξια και αριστερα και να το παιζουμε εξυπνακηδες

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας περιγράψω εν τάχει μια πρόσφατη εμπειρία μου.

Όπως πολύ από εσάς έτσι κι εγώ πήγα τις προάλλες να δηλώσω αγροτικό. Αυτό που με ενόχλησε είναι το τουπέ πολλών ατόμων εκεί μέσα. Μάλιστα για κάποιο θέμα (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες) έπρεπε να ρωτήσω κάτι και απευθύνθηκα σε ένα συνάδελφο και στην παρέα του. Δεν σας κρύβω, ότι έφυγα από το υπουργείο απορώντας: Μα τι είχαν στο μυαλλό τους αυτά τα παιδιά και μου φερθηκαν σαν σε σκουπίδι? (ήταν όλοι τους νεαροί 24-26)

Το θέμα θα το ξεχνούσα, αλλά το τουπέ τους μου έκανε εντύπωση.

Νομίζω τελικά, ότι οι γιατροί είμαστε πολύ κακοχαρακτήρες (έστω οι περισσότεροι) και μας χρειάζεται λιγάκι παραπάνω ταπεινότητα.

Δεν αντιλέγω, ότι και η ιατρική είναι μια δουλειά, αλλά λόγω της ιδιαίτερης φύσης της δεν θα έπρεπε να σεβόμαστε τον άνθρωπο λιγάκι παραπάνω?

Αναρωτιέμαι εαν ο θεματογράφος

α) Περίμενε την ώρα του αγροτικού για να σχηματίσει άποψη για τους συναδέλφους του.

β)Έλαβε υπόψη την πιθανότητα να έπεσε πάνω σε μαλάκα ή έστω σε μια παρέα από μαλάκες. Δεν είναι υποχρεωτικό οι άνθρωποι αυτοί να εκπροσωπουν το σύνολο του ιατρικού κόσμου

γ) Δεν έχει κάποιον φίλο επίσης γιατρό (που είναι αρκετά πιθανό) και γιατί δεν παίρνει αυτόν ως παραδειγμα

και δ) Καταφεύγει στο παράδοξο να κατηγορεί για αγένεια γιατρούς σε ιατρικό forum.

Συγγνώμη αν ακούγομαι ολίγον τι πικρόχολος, αλλά το θέμα ακούγεται συνέχεια και αρχίζει και κουράζει. Μεγάλο ποσοστό ανθρώπων είναι απλά αγενές, ή ακόμα καλύτερα μας φαίνεται αγενές γιατί δεν ταιριάζουμε μαζί του. Μήπως όμως υφέρπει και η αντιμετώπιση "τι αγενείς που είναι όλοι, ευτυχώς που υπάρχω /υπάρχουμε εγώ/εμείς και το καταγγέλλω/ καταγγέλλουμε";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το προφιλ των ατομων που ακολουθησαν την ιατρικη ειναι συγκεκριμενο για συγκεκριμενους λογους

Προκειται στην πλειοψηφια τους για ατομα με διαφορα συνδρομα κατωτεροτητας απο την παιδικη τους ηλικια

Συνηθως προκειται για ασχημουλικα ατομα με αδιαφορες ή ξυνες προσωπικοτητες .Αταλαντοι ,σωρις καμια ικανοτητα περαν εκεινης του να διαβαζουν για ωρες ολοκληρες.

Ειναι τα παιδιακια που κοροιδευαν οι περισσοτεροι συμμαθητες στο δημοτικο και το ακριβως αντιθετο του δημοφιλους στο γυμνασιο

Η μονη τους διεξοδος για να μην αισθανονται ανικανοι , αταλαντοι και αδιαφοροι σε αυτον τον κοσμο , ηταν το διαβασμα .Δυσκολο να το κανει κανεις για ωρες , οποτε μπορουσαν να ξεχωρισουν εκει!!!! Η επτιυχια τους στην ιατρικη ηταν η δικη τους στιγμη νικης μετα απο χρονια απορριψης απο τους γνωστους τους .Το πτυχιο δε , αποδεικνυει και με το νομο πια οτι κατι εκαναν κι αυτοι σε αυτη τη ζωη .

Ειναι τα ατομα που δεν ειναι η ψυχη της παρεας , συνηθως ειναι βαρετοι και μονοχνωτοι , δυσκολα εκφραζουν τις επιθυμιες τους και δειχνουν αυτο που θελουν , ενω αισθανονται οτι αιωνιως πρεπει να ανταγωνιζονται τους αλλους ( τους εχει μενει ;απο το δημοτικο )

εγω το εχω πει πολλες φορες οτι ειμαι ασχημουλα και οτι η ιατρικη ηταν η μονη μου διεξοδος :)

emno

ετσι εξηγουνται ολα/

με συγκινησε το συντομο αυτοβιογραφικο σου σημειωμα/

Εγώ πάντως είμαι τεφαρίκι.

εγώ ας πούμε αντικειμενικά είμαι κούκλος

κι εγω ειμαι ενα κουκλακι ζωγραφιστο/

ειμαστε πολλοι, αλλα ειμαστε σκορπιοι/

:lol:

(ρε,δεν Μπαμε καλα,που θα ελεγε κι η σηλι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα στερεότυπα , οι κατηγοριοποιήσεις και οι γενικεύσεις δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, γενικά.

Αλλά είναι ακόμα πιο άχρηστα όταν αναφερόμαστε σε μια ομάδα ανθρώπων μεγάλη αριθμητικά αλλά κυρίως με ΤΟΣΟ ετερόκλητη σύνθεση.

Ετερόκλητη ως προς τα κίνητρα, την καταγωγή , το "κληρονομικό δικαίωμα στο ιατρικό επάγγελμα", τα μέσα ή τη διαδρομή , τον προσωπικό κόπο , την προσωπικότητα , τα κόμπλεξ και τις νευρώσεις , την ευφυία ( ειδικά αυτό μιας και το ιατρικό επάγγελμα επιτρέπει ακόμα και σε βλάκες κυριολεκτικά να επιβιώσουν ) κλπ κλπ

Φυσικά και αναγνωρίζω τον τύπο που περιγράφει η λιλπαπ , τον γκάου , άσχημο , απεριποίητο σπασίκλα με προσωπικότητα και χιούμορ βατραχοπέδιλου που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να διαβάζει με το κιλό - μιας και σε αρκετές περιπτώσεις είναι και μέτρια ευφυίας και δεν τα πιάνει έυκολα.

Για κάθε έναν τέτοιο , υπάρχουν όμως 10 άλλοι εντελώς άσχετοι τύποι με τελείως διαφορετική συμπεριφορά και προσωπικότητα. Και μιλάω για την ιατρική αθήνας που σπούδασα - που θα περίμενε κανείς ( λόγω προκαταλήψεων ) την απόλυτη κυριαρχία του σπασίκλα ακοινώνητου γκαγκά τυπου.

Ο δημιουργός του θρεντ είτε θέλει να περάσει κάποιο ρηχό μήνυμα του τύπου - η φάρα των γιατρών είναι έτσι κι έτσι αλλά εγώ είμαι διαφορετικός και πιστέυω στην ανθρωπιά και στην ταπεινότητα και δεν με έχει διαβρώσει το "ψώνιο " της ιατρικής .

Είτε απλά είναι ψάρι στο χώρο , ήρθε από το εξωτερικό και του έκανε εντύπωση ότι υπάρχει ανταγωνισμός και καχυποψία σε ένα χώρο που επικρατεί η απόλυτη διαφθορά, ο νεποτισμός και το μέσο ( λόγω του τεράστιου υπερπληθωρισμού ).

Αν είναι το δεύτερο , welcome to the club !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά κατά βάθος είμαστε καλά παιδιά. Κι έχουμε και ωραίες παραλίες. Και φέτα. Και την Ακρόπολη.

Και μουσακά :lol:emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι γιατροι π ασκουν το επαγγελμα οπως το ΗΘΕΛΑΝ και το ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΝ, στην ειδικοτητα που οντως αγαπουν, μια χαρα συμπεριφορα εχουν κ απεναντι σε συναδελφους κ απεναντι στους ασθενεις, κ ειναι αυτοι ακριβως π εδωσαν καποτε αυτη την αιγλη κ το μυθο στο ιατρικο επαγγελμα κ εμπνεουν στο νοσοκομειο με τις γνωσεις και τη συμπεριφορα τους κ τους νεους docs.αλλα αν ακολουθεις μια ειδικοτητα απο αναγκη η σε πολυ μεγαλη ηλικια, χωρις να εκπαιδευεσαι οπως ηθελες η φανταζοσουν, κ σε ενα μισθολογικο κ θεσμικο περιβαλλον που υποβαθμιζει το επαγγελμα συν τοις αλλοις, εεε οτι δυσμορφο εχει

ο χαρακτηρας σου εχει εφορο εδαφος να παρουσιαστει. sbt

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο δημιουργός του θρεντ είτε θέλει να περάσει κάποιο ρηχό μήνυμα του τύπου - η φάρα των γιατρών είναι έτσι κι έτσι αλλά εγώ είμαι διαφορετικός και πιστέυω στην ανθρωπιά και στην ταπεινότητα και δεν με έχει διαβρώσει το "ψώνιο " της ιατρικής .

Είτε απλά είναι ψάρι στο χώρο , ήρθε από το εξωτερικό και του έκανε εντύπωση ότι υπάρχει ανταγωνισμός και καχυποψία σε ένα χώρο που επικρατεί η απόλυτη διαφθορά, ο νεποτισμός και το μέσο ( λόγω του τεράστιου υπερπληθωρισμού ).

Αν είναι το δεύτερο , welcome to the club !

Συμφωνώ μαζί σου Vem (και με τους υπόλοιπους που έγραψαν παραπλήσια). Δίκιο έχεις/ετε

Το αφήνω κι εγώ το θέμα: αίσθησή μου είναι πάντως, ότι οι νέες γενιές των γιατρών (στην Ελλάδα) έχουν ξεφύγει πολύ' έχασαν το μέτρο σε πολλά θέματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως ενα πτυχιο ιατρικης στις μερες μας, δεν συνεπαγεται αυτοματα και μια καλλιεργημενη προσωπικοτητα. Οταν καποτε το 90% του πληθυσμου ειχε μονο απολυτηριο δημοτικου ισως, πλεον ομως τα πραγματα ευτυχως εχουν αλλαξει. Το θεμα δεν εχει να κανει με τους αποφοιτους ιατρικης, αλλα αφορα ενα μεγαλο ποσοστο Ελληνων. Ολα αρχιζουν απο το εκπαιδευτικο συστημα...Τα περισσοτερα σχολεια μας κυριολεκτικα βαρανε διαλυση, και οι περισσοτεροι καθηγητες αδυνατουν να μεταδωσουν στους μαθητες τους τη θεληση για γνωση. Δεν τα βαζω με τους καθηγητες καθεαυτους, λογικο ειναι να προτιμουν τα ιδιαιτερα μηπως βγαλουν κανα χρημα παραπανω μιας και το κρατος ΔΕΝ πληρωνει. Εχω βαρεθει ομως να ακουω το υπερτατο ψεμα της δωρεαν παιδειας που εχουμε...Ουτε καν θα μπω στον κοπο να το αναλυσω, ολοι τα ξερουμε. Τα βιβλια ειναι κυριολεκτικα χειριστα. Το βιβλιο ειναι ενα εργαλειο εκμαθησης, οταν αυτο το εργαλειο ειναι αχρηστο, στα χερια βαριεστημενων καθηγητων, πως περιμενεις να κεντρισεις το ενδιαφερον του μαθητη...Το αποτελεσμα ειναι να "εκπαιδευεις" ενα σωρο ρομποτακια. Ρηχους, υπερφιαλους, νεοελληνες τεχνοκρατες, με τους "καλυτερους" απο αυτους να στοχευουν σε ενα επαγγελμα status-symbol οπως η ιατρικη.

Δεν ξερω τι απεχθανομαι περισσοτερο, τους γονους "βαρωνων" του ιταλικου πανεπιστημιου που ουσιαστικα κληρονομουν το επαγγελμα απο γενιες και γενιες (οι οποιοι ομως εχουν μια αλφα παιδεια), η τους νεοελληνες φοιτητες-αποφοιτους-γιατρους που νομιζουν οτι ολος ο κοσμος πρεπει να τους ειναι ευγνωμων επειδη "εγιναν γιατροι" χωρις ομως να εχουν (επειδη ποτε δεν ειχαν) μια αλφα παιδεια... Ο παραλληλισμος με τον ευγενη και τον νεοπλουτο ειναι οφθαλμοφανης πιστευω.

Υ.Γ Οι πιο καλλιεργημενοι Ιταλοι καθηγητες ιατρικης κατα την αποψη μου, προερχονται απο μια κλασσικη παιδεια, οπου η μελετη των αρχαιων ελληνικων, των λατινικων, της ιστοριας, της αρχαιας και μοντερνας φιλοσοφιας και των μαθηματικων, αποτελουσε το σημαντικοτερο κομματι. Απο τους αποφοιτους των ελληνικων σχολειων δεν ξερω τι ποσοστο θυμαται ποιοι ειναι οι Σοπενχαουερ, Χεγκελ, Καντ...κτλ κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τους αποφοιτους των ελληνικων σχολειων δεν ξερω τι ποσοστο θυμαται ποιοι ειναι οι Σοπενχαουερ, Χεγκελ, Καντ...κτλ κτλ

ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ!ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ :) .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλώντας για παιδεία, δεν θα πρέπει να γίνεται σύγκριση με τον homo universalis αλλά με τον μέσο άνθρωπο. Σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο, οι γιατροί έχουν παιδεία. Ίσως όχι κλασσική παιδεία ή παιδεία φιλοσοφίας ή γενικά θεωρητικών επιστημών (επειδή κάποιος ανέφερε τον Χεγκελ κ.ο.κ) αλλά την παιδεία την σχετική με το επάγγελμά τους, δηλαδή αυτή των θετικών επιστημών, την έχουν. Σίγουρα έχουμε τις δέουσες γνώσεις και τις νόρμες της επιστημονικής μεθοδολογίας κατα νου.

Όσο για την θεωρητική ή κλασσική παιδεία.............Αυτοί που την θέλουν την αποκτούν.Δεν χρειάζεται Α.Ε.Ι για να διαβάσει κανείς λογοτεχνία, ποίηση ή φιλοσοφία μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον. Η μόρφωση και γενική η προσωπική εξέλιξη κάθε ανθρώπου δεν είναι ζήτημα ούτε το πόσο σπασικλάκι ή ασχημούλι ήταν στο δημοτικό ούτε γίνεται να τα ρίχνουμε όλα στο (κακό) εκπαιδευτικό σύστημα. Υπάρχει πάντα η προσωπική επιλογή και η ατομική προσπάθεια και το πόσο θέλει ο καθένας να προσπαθήσει για την προσωπική του μόρφωση. Στατιστικά δε, αυτοί που έχουν κατακτήσει τέτοια πράγματα δεν το διαλαλούν, σε αντίθεση με αυτούς που δεν τα έχουν. :(

Και ειλικρινά πιστεύω ότι μεταξύ των γιατρών (και άλλων ομάδων υψηλού μορφωτικού επιπέδου) υπάρχουν περισσότεροι μορφωμένοι με αυτόν τον τρόπο σε σχέση με τον μέσο όρο της ελληνικής κοινωνίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλώντας για παιδεία, δεν θα πρέπει να γίνεται σύγκριση με τον homo universalis αλλά με τον μέσο άνθρωπο. Σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο, οι γιατροί έχουν παιδεία. Ίσως όχι κλασσική παιδεία ή παιδεία φιλοσοφίας ή γενικά θεωρητικών επιστημών (επειδή κάποιος ανέφερε τον Χεγκελ κ.ο.κ) αλλά την παιδεία την σχετική με το επάγγελμά τους, δηλαδή αυτή των θετικών επιστημών, την έχουν. Σίγουρα έχουμε τις δέουσες γνώσεις και τις νόρμες της επιστημονικής μεθοδολογίας κατα νου.

Όσο για την θεωρητική ή κλασσική παιδεία.............Αυτοί που την θέλουν την αποκτούν.Δεν χρειάζεται Α.Ε.Ι για να διαβάσει κανείς λογοτεχνία, ποίηση ή φιλοσοφία μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον. Η μόρφωση και γενική η προσωπική εξέλιξη κάθε ανθρώπου δεν είναι ζήτημα ούτε το πόσο σπασικλάκι ή ασχημούλι ήταν στο δημοτικό ούτε γίνεται να τα ρίχνουμε όλα στο (κακό) εκπαιδευτικό σύστημα. Υπάρχει πάντα η προσωπική επιλογή και η ατομική προσπάθεια και το πόσο θέλει ο καθένας να προσπαθήσει για την προσωπική του μόρφωση. Στατιστικά δε, αυτοί που έχουν κατακτήσει τέτοια πράγματα δεν το διαλαλούν, σε αντίθεση με αυτούς που δεν τα έχουν. :(

Και ειλικρινά πιστεύω ότι μεταξύ των γιατρών (και άλλων ομάδων υψηλού μορφωτικού επιπέδου) υπάρχουν περισσότεροι μορφωμένοι με αυτόν τον τρόπο σε σχέση με τον μέσο όρο της ελληνικής κοινωνίας.

Αν δεν προερχεσαι απο οικογενεια με υψηλο μορφωτικο επιπεδο που να σου δινει καποια ερεθισματα, λογικο ειναι το σχολειο να εχει τον πρωτευοντα ρολο σε αυτον τον τομεα. Επισης οταν εισαι 14 και εχεις στο μυαλο σου μονο την μπαλα η τα κοριτσακια, δεν νομιζω να αναλωνεσαι και πολυ σε φιλοσοφικες αναζητησεις, γιαυτο ειναι σημαντικο απο τις ωρες σχολειου να αποκομμιζεις γνωσεις...Σχολειο μεχρι τις 5 το απογευμα για μενα. Να κλεισουν ΟΛΑ τα φροντιστηρια. Το σχολειο να παραδιδει ποιοτικη εκμαθηση ξενων γλωσσων και εικαστικα...

Οσο αν αφορα την παιδεια σχετικη με το επαγγελμα τους, δεν το συμμεριζομαι σαν αποψη. Για να ειναι ενας ανθρωπος καλλιεργημενος πρεπει να εχει σφαιρικες γνωσεις, αλλιως ονομαζεται τεχνοκρατης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι σημαντικο απο τις ωρες σχολειου να αποκομμιζεις γνωσεις...Σχολειο μεχρι τις 5 το απογευμα για μενα.

και ορθογραφία μέχρι τις 11!! Ο Καντ μας μάρανε μετά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι σημαντικο απο τις ωρες σχολειου να αποκομμιζεις γνωσεις...Σχολειο μεχρι τις 5 το απογευμα για μενα.

και ορθογραφία μέχρι τις 11!! Ο Καντ μας μάρανε μετά :)

304 ποστ και με εχεις διορθωσει 3 φορες...Δεν ειναι κι ασχημα σαν ποσοστο! Το αποκομιζω το ειχα στα υποψην...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.