Jump to content

Οι συνάδελφοι


giorgios111

Recommended Posts

Θα σας περιγράψω εν τάχει μια πρόσφατη εμπειρία μου.

Όπως πολύ από εσάς έτσι κι εγώ πήγα τις προάλλες να δηλώσω αγροτικό. Αυτό που με ενόχλησε είναι το τουπέ πολλών ατόμων εκεί μέσα. Μάλιστα για κάποιο θέμα (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες) έπρεπε να ρωτήσω κάτι και απευθύνθηκα σε ένα συνάδελφο και στην παρέα του. Δεν σας κρύβω, ότι έφυγα από το υπουργείο απορώντας: Μα τι είχαν στο μυαλλό τους αυτά τα παιδιά και μου φερθηκαν σαν σε σκουπίδι? (ήταν όλοι τους νεαροί 24-26)

Το θέμα θα το ξεχνούσα, αλλά το τουπέ τους μου έκανε εντύπωση.

Νομίζω τελικά, ότι οι γιατροί είμαστε πολύ κακοχαρακτήρες (έστω οι περισσότεροι) και μας χρειάζεται λιγάκι παραπάνω ταπεινότητα.

Δεν αντιλέγω, ότι και η ιατρική είναι μια δουλειά, αλλά λόγω της ιδιαίτερης φύσης της δεν θα έπρεπε να σεβόμαστε τον άνθρωπο λιγάκι παραπάνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Last Reply

πςςςςς, μας είπες κάτι καινούριο τώρα... :cool05:

όσο περισσότερο χρόνο έχουμε περάσει μες στα βιβλία, τόσο ακοινώνητοι γινόμαστε... emnerd

έπρεπε να είχες ρωτήσει εμένα, να έβλεπες... emsavoura μπορεί να σου έλεγα την ιστορία της ζωής μου, αλλά αυτό που θα ήθελες να μάθεις, πολύ πιθανό να μη στο απαντούσα... emstupid

σιγά-σιγά... ΔΕ θα μας συνηθίζεις... :wacko: και στο τέλος απλά θα πιάνεις κουβέντα με τον υπάλληλο, τον καφετζή, την μαμά-τον μπαμπά... :blink: κανονικούς ανθρώπους, ξέρεις... emdots όπως είμασταν κι εμείς πριν πάρουμε το πτυχίο! embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας περιγράψω εν τάχει μια πρόσφατη εμπειρία μου.

Όπως πολύ από εσάς έτσι κι εγώ πήγα τις προάλλες να δηλώσω αγροτικό. Αυτό που με ενόχλησε είναι το τουπέ πολλών ατόμων εκεί μέσα. Μάλιστα για κάποιο θέμα (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες) έπρεπε να ρωτήσω κάτι και απευθύνθηκα σε ένα συνάδελφο και στην παρέα του. Δεν σας κρύβω, ότι έφυγα από το υπουργείο απορώντας: Μα τι είχαν στο μυαλλό τους αυτά τα παιδιά και μου φερθηκαν σαν σε σκουπίδι? (ήταν όλοι τους νεαροί 24-26)

Το θέμα θα το ξεχνούσα, αλλά το τουπέ τους μου έκανε εντύπωση.

Νομίζω τελικά, ότι οι γιατροί είμαστε πολύ κακοχαρακτήρες (έστω οι περισσότεροι) και μας χρειάζεται λιγάκι παραπάνω ταπεινότητα.

Δεν αντιλέγω, ότι και η ιατρική είναι μια δουλειά, αλλά λόγω της ιδιαίτερης φύσης της δεν θα έπρεπε να σεβόμαστε τον άνθρωπο λιγάκι παραπάνω?

φιλε μου ,

δεν καταλαβαινω τι ρωτας μετα απο τοσα χρονια σπουδων στην ιατρικη

Το προφιλ των ατομων που ακολουθησαν την ιατρικη ειναι συγκεκριμενο για συγκεκριμενους λογους

Προκειται στην πλειοψηφια τους για ατομα με διαφορα συνδρομα κατωτεροτητας απο την παιδικη τους ηλικια

Συνηθως προκειται για ασχημουλικα ατομα με αδιαφορες ή ξυνες προσωπικοτητες .Αταλαντοι ,σωρις καμια ικανοτητα περαν εκεινης του να διαβαζουν για ωρες ολοκληρες.

Ειναι τα παιδιακια που κοροιδευαν οι περισσοτεροι συμμαθητες στο δημοτικο και το ακριβως αντιθετο του δημοφιλους στο γυμνασιο

Η μονη τους διεξοδος για να μην αισθανονται ανικανοι , αταλαντοι και αδιαφοροι σε αυτον τον κοσμο , ηταν το διαβασμα .Δυσκολο να το κανει κανεις για ωρες , οποτε μπορουσαν να ξεχωρισουν εκει!!!! Η επτιυχια τους στην ιατρικη ηταν η δικη τους στιγμη νικης μετα απο χρονια απορριψης απο τους γνωστους τους .Το πτυχιο δε , αποδεικνυει και με το νομο πια οτι κατι εκαναν κι αυτοι σε αυτη τη ζωη .

Ειναι τα ατομα που δεν ειναι η ψυχη της παρεας , συνηθως ειναι βαρετοι και μονοχνωτοι , δυσκολα εκφραζουν τις επιθυμιες τους και δειχνουν αυτο που θελουν , ενω αισθανονται οτι αιωνιως πρεπει να ανταγωνιζονται τους αλλους ( τους εχει μενει ;απο το δημοτικο )

περιμενες ευγενεια εκει που πηγες ? μην περιμενεις ευγενεια ή καλοσυνη απο καποιον που τρωει μια ζωη φαπες και περναει απαρατηρητος .Ο "χωρος" του , ειναι ηδικη του ευκαιρια να ξεχωρισει .Αν δεν το κανει ουτε εκει , τοτε θα κοψει τις φλεβες του φιλε μου .

Μην το παιρνεις προσωπικα .Οι τροποι τους αντανακλουν το θυμο που εχουν για τον εαυτο τους .Αν μπορουσαν , θα ανταλασσαν το πτυχιο τους με ενα σωρο χαρισματα που δεν εχουν και δε θα αποκτησουν ποτε.

Φυσικα αναφερομαι στην πλειοψηφια και οχι σε ολους .Καποιοι επελεξαν τον ιατρικη για τους σωστους λογους και φυσικα αυτοι εχουν σχεδον παντα καλους τροπους συμπεριφορας προς τον συνανθρωπους τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πςςςςς, μας είπες κάτι καινούριο τώρα... :cool05:

όσο περισσότερο χρόνο έχουμε περάσει μες στα βιβλία, τόσο ακοινώνητοι γινόμαστε... emnerd

έπρεπε να είχες ρωτήσει εμένα, να έβλεπες... emsavoura μπορεί να σου έλεγα την ιστορία της ζωής μου, αλλά αυτό που θα ήθελες να μάθεις, πολύ πιθανό να μη στο απαντούσα... emstupid

σιγά-σιγά... ΔΕ θα μας συνηθίζεις... :wacko: και στο τέλος απλά θα πιάνεις κουβέντα με τον υπάλληλο, τον καφετζή, την μαμά-τον μπαμπά... :blink: κανονικούς ανθρώπους, ξέρεις... emdots όπως είμασταν κι εμείς πριν πάρουμε το πτυχίο! embaaa

Διαφωνώ...

Δεν είναι θέμα έλλειψης κοινωνικότητας και αυτό το παραμυθάκι με τον φοιτητή γιατρό που χώνεται στα βιβλία και χάνει επαφή με την πραγματικότητα και τους "τρόπους " δεν το πολυπιστεύω να σας πω την αλήθεια ...

Αυτό που βίωσε ο συνάδελφος - φαντάζομαι - είναι απλά ο ανταγωνισμός ( και η κουτοπονηριά και καχυποψία , όπως θέλετε πείτε το ) σε όλο του το μεγαλείο.

Δε δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το περιστατικό , οπότε μπορεί να πέφτω κι έξω. Σε γενικές γραμμές όμως θεωρώ ότι η συμπεριφορά πολλών "συναδέλφων "( myass ) καθορίζεται απο τη λογική " θα μου φάει τη θέση αυτός , για αυτό ας μην του απαντήσω ή ας κάνω τον κινέζο ". Άπειρα τα παραδείγματα.

Αν θες δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πςςςςς, μας είπες κάτι καινούριο τώρα... :cool05:

όσο περισσότερο χρόνο έχουμε περάσει μες στα βιβλία, τόσο ακοινώνητοι γινόμαστε... emnerd

έπρεπε να είχες ρωτήσει εμένα, να έβλεπες... emsavoura μπορεί να σου έλεγα την ιστορία της ζωής μου, αλλά αυτό που θα ήθελες να μάθεις, πολύ πιθανό να μη στο απαντούσα... emstupid

σιγά-σιγά... ΔΕ θα μας συνηθίζεις... :wacko: και στο τέλος απλά θα πιάνεις κουβέντα με τον υπάλληλο, τον καφετζή, την μαμά-τον μπαμπά... :blink: κανονικούς ανθρώπους, ξέρεις... emdots όπως είμασταν κι εμείς πριν πάρουμε το πτυχίο! embaaa

Δεν ξέρω αγαπητέ μου. Έφυγα με άσχημο συναίσθημα από εκεί. Το λάθος βέβαια είναι δικό μου, γιατί μάλλον θεωρώ, ότι είμαστε όλοι ένα, ενώ στην ουσία είμαστε όλοι εναντίον όλων. Πρός το παρόν, πάντως, δεν θα έλεγα, ότι θα βοηθήσω συνάδελφο. Στην περίπτωσή μου όμως, είναι παροδικό φαινόμενο. Ήταν όμως μια γερή κεραμίδα στην κεφάλα μου το όλο σκηνικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικα αναφερομαι στην πλειοψηφια και οχι σε ολους .Καποιοι επελεξαν τον ιατρικη για τους σωστους λογους και φυσικα αυτοι εχουν σχεδον παντα καλους τροπους συμπεριφορας προς τον συνανθρωπους τους

έστω και στην τελευταία πρόταση της έκθεσής σου έκανες μια αναφορά και σε μένα..... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας περιγράψω εν τάχει μια πρόσφατη εμπειρία μου.

Όπως πολύ από εσάς έτσι κι εγώ πήγα τις προάλλες να δηλώσω αγροτικό. Αυτό που με ενόχλησε είναι το τουπέ πολλών ατόμων εκεί μέσα. Μάλιστα για κάποιο θέμα (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες) έπρεπε να ρωτήσω κάτι και απευθύνθηκα σε ένα συνάδελφο και στην παρέα του. Δεν σας κρύβω, ότι έφυγα από το υπουργείο απορώντας: Μα τι είχαν στο μυαλλό τους αυτά τα παιδιά και μου φερθηκαν σαν σε σκουπίδι? (ήταν όλοι τους νεαροί 24-26)

Το θέμα θα το ξεχνούσα, αλλά το τουπέ τους μου έκανε εντύπωση.

Νομίζω τελικά, ότι οι γιατροί είμαστε πολύ κακοχαρακτήρες (έστω οι περισσότεροι) και μας χρειάζεται λιγάκι παραπάνω ταπεινότητα.

Δεν αντιλέγω, ότι και η ιατρική είναι μια δουλειά, αλλά λόγω της ιδιαίτερης φύσης της δεν θα έπρεπε να σεβόμαστε τον άνθρωπο λιγάκι παραπάνω?

Δεν φαντάζομαι να τους ρώτησες που θα δηλώσουν; Αυτό είναι επτασφράγιστο μυστικό και δεν κάνει να το πει κανείς :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά δεν ρώτησα για το αγροτικό. Ρώτησα κάτι καθημερινό.

Μπορεί και να μην είναι όλη η αλήθεια, αλλά θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα της "lilpapaki".

Αυτό που αντιλαμβάνομαι στο σημείο αυτό είναι, ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχετε ξεπεράσει όλο αυτό το θέμα της κακεντρέχειας των συναδέλφων, διότι διαφορετικά δεν θα ποστάρατε εδώ μέσα χρησιμότατες πληροφορίες για τον καθένα.

Κρίνοντας από τα δικά μου, πρός στιγμήν, αντιφατικά συναισθήματα... μπράβο σας. Μου φαίνεται το λιγότερο περίεργο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά δεν ρώτησα για το αγροτικό. Ρώτησα κάτι καθημερινό.

Μπορεί και να μην είναι όλη η αλήθεια, αλλά θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα της "lilpapaki".

Αυτό που αντιλαμβάνομαι στο σημείο αυτό είναι, ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχετε ξεπεράσει όλο αυτό το θέμα της κακεντρέχειας των συναδέλφων, διότι διαφορετικά δεν θα ποστάρατε εδώ μέσα χρησιμότατες πληροφορίες για τον καθένα.

Κρίνοντας από τα δικά μου, πρός στιγμήν, αντιφατικά συναισθήματα... μπράβο σας. Μου φαίνεται το λιγότερο περίεργο

Το αγροτικό είναι η καθημερινότητά μας. emconfused

Κατάλαβα....συμφώνησες με παπί....άρα διάλεξες στρατόπεδο.duel.gif

Κάτσε άλλη μια μέρα και θα αλλάξεις γνώμη και για εμάς. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά δεν ρώτησα για το αγροτικό. Ρώτησα κάτι καθημερινό.

Μπορεί και να μην είναι όλη η αλήθεια, αλλά θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα της "lilpapaki".

Αυτό που αντιλαμβάνομαι στο σημείο αυτό είναι, ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχετε ξεπεράσει όλο αυτό το θέμα της κακεντρέχειας των συναδέλφων, διότι διαφορετικά δεν θα ποστάρατε εδώ μέσα χρησιμότατες πληροφορίες για τον καθένα.

Κρίνοντας από τα δικά μου, πρός στιγμήν, αντιφατικά συναισθήματα... μπράβο σας. Μου φαίνεται το λιγότερο περίεργο

Το αγροτικό είναι η καθημερινότητά μας. emconfused

Κατάλαβα....συμφώνησες με παπί....άρα διάλεξες στρατόπεδο.duel.gif

Κάτσε άλλη μια μέρα και θα αλλάξεις γνώμη και για εμάς. :rolleyes:

Χάχαχα!!! Μπορεί να αλλάξετε γνώμη και για μένα μετά από μια μέρα!!!

Ά ρε Τάσο!

Μέσα σ'όλα εννοώ και αυτό: "Ευτυχών μη ισθί υπερήφανος, απορήσας μη ταπεινού". Κάτι το οποίο λείπει και από τη φάρα μας.

Ακόμα συμφωνώ με το παπί, όπως λές Τάσο, και μάλλον είμαστε και οι δυο μας ασχημούληδες, συμπεραίνω διαβάζοντας πάλι αυτά που έγραψε..!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μεν κατα ενα μεγαλο ποσοστο οι φοιτητες ιατρικης και οι γιατροι ειναι ψωναρες και υπεροπτες σε ολα τα κρατη του κοσμου, αλλα εγω θα πω οτι αυτο, συν το ελληνικο στυλακι "ξερεις ποιος ειμαι γω", τουπε και ψευτομαγκια το 'χω δει μονο στο Ελλαντα...Κι οχι μονο στους γιατρους, αλλα σε οποιονδηποτε...Πολυ κομπλεξ ρε παιδια!

Σε καταλαβαινω απολυτα με λιγα λογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή τι ρώτησες?

Αν έχει τυρόπιτες το κυλικείο και σε αποπήραν?

Γίνε λίγο πιο σαφής αν θες να σχολιάσουμε.

Κ δεν το έχουμε ξεπεράσει όλοι το θέμα τις κακεντρέχειας, στην γωνία περιμένουμε να σου την πούμε κ από εδώ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χάχαχα!!! Μπορεί να αλλάξετε γνώμη και για μένα μετά από μια μέρα!!!

Ά ρε Τάσο!

Μέσα σ'όλα εννοώ και αυτό: "Ευτυχών μη ισθί υπερήφανος, απορήσας μη ταπεινού". Κάτι το οποίο λείπει και από τη φάρα μας.

Ακόμα συμφωνώ με το παπί, όπως λές Τάσο, και μάλλον είμαστε και οι δυο μας ασχημούληδες, συμπεραίνω διαβάζοντας πάλι αυτά που έγραψε..!!!

εγω το εχω πει πολλες φορες οτι ειμαι ασχημουλα και οτι η ιατρικη ηταν η μονη μου διεξοδος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω το εχω πει πολλες φορες οτι ειμαι ασχημουλα και οτι η ιατρικη ηταν η μονη μου διεξοδος :)

τέτοια post καλά είναι να τα κάνω παράθεση για να μην χαθούν ποτέ

όσο να ναι, θα τα χρειαστούν αρκετές φορές κάποιες φίλες σου :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω το εχω πει πολλες φορες οτι ειμαι ασχημουλα και οτι η ιατρικη ηταν η μονη μου διεξοδος :)

τέτοια post καλά είναι να τα κάνω παράθεση για να μην χαθούν ποτέ

όσο να ναι, θα τα χρειαστούν αρκετές φορές κάποιες φίλες σου :rolleyes:

μα τα γραφω γιατι ειμαι καλος ανθρωπος

ξερω οτι εστω και μια καταφανερα ψευδης δηλωση μου , μπορει να αποτελεσει σανιδα σωτηριας σε στιγμες που θα θελησουν πολυ να πιστεψουν οτι ολες ειμαστε ιδιες :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που με ενόχλησε είναι το τουπέ πολλών ατόμων εκεί μέσα.

Το θέμα θα το ξεχνούσα, αλλά το τουπέ τους μου έκανε εντύπωση.

ξερω οτι εστω και μια καταφανερα ψευδης δηλωση μου , μπορει να αποτελεσει σανιδα σωτηριας σε στιγμες που θα θελησουν πολυ να πιστεψουν οτι ολες ειμαστε ιδιες :rolleyes:
το τουπέ που έλεγες Γιώργο...... :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκουζι για τη σφηνα :D και το emofftopic

αλλα μιας που στε ολοι δω μαζεμενοι παπι ινκλουντιντ και συζητατε παλι για τα καλλη του :) αλλα και για ψωνισμενους γενικοτερα :) θα θελα να μοιραστω μαζι σας το κορυφαιο γελιο που ριξα προχθες οταν εχει που ψαχουλευα κατι παλια ποστ του χτηνιατρου κατεληξα να διαβαζω ενα τοπικ της γουιν ονοματι καλλιστεια ασχημιας.

διαβαζα λοιπον κι απο ενα σημειο κι επειτα δεν εδινα σημασια στα νικ απλως διαβαζα τα ποστακια με ειχε συνεπαρει το η ροη :D

και που λετε διαβαζω το εξης ποστ

και κει που σκεφτομαι ααααααααα ρε λιλ σταθερη αξια!!!!! στο χρονο και βαζω τα γελια:lol: βλεπω οτι το ποστ ηταν της μαφιας!

εκειιιιιιιιι ναδειτε γελιο που ριξα

ααααααααα ρε μαφια κι οταν την αλλη φορα σου χωνα δεν τα χα υποψιν μου κατι τετοια μηνυματακια σου,που να τα χα κιολας emcolgateemcolgate

αλλη μια αποδειξη οτι ποτε δεν πεφτω εξω η πουτ@n@ :bloodomen::lol::D

φχαστω.

καληνυχτα σας.

υγ σκουζι και για το δευτερο οφτοπικ αλλα ας μου ξηγησει κανας κι αυτο που ρωτησα στο τοπικ με το σαιτ της γραμματειας :rolleyes::rolleyes:

:lol:

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοιτα να δεις τι μαθαινει καποιος πρωινιατικα...

μπορουμε να μετρησουμε και την επισκεψιμοτητα στο προφιλ μας??

ρε που εχει φτασει η τεχνολογια στις μερες μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους!

Μετά από αρκετό ύπνο (θα χρεισιμοποιηθεί εναντίον μου είμαι βέβαιος)...

Αντιστρέφοντας το πόστ της λιλ, μπορούμε να πούμε, ότι οι μεγαλύτερες ψωνάρες και οι πιο προβληματικοί όλων μας δεν είναι αυτοί που "έχουν σύνδρομα κατωτερότητας, είναι ασχημούληδες, κ.λ.π.", αλλά αυτοί οι οποίοι τα είχαν όλα (ομορφιά, τσαχπινιά) και μάλλον είχαν και σύνδρομα Ανωτερότητας.

Αυτοί είναι οι χειρότεροι όλων! Στο κάτω-κάτω όλοι αγαπήσαμε το ασχημόπαπο που έγινε κύκνος, γιατί όχι και τους ασχημούληδες που απέκτησαν το πιο βαρβάτο πτυχίο?

Οι πραγματικοί "κακοί" της υπόθεσης είναι οι από πάντα όμορφοι που τους είχαν μια ζωή στα ώπα-ώπα, επειδή γεννήθηκαν με χαρακτηριστηκά αποδεκτά από το χόλιγουντ και άλλους φορείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοιτα να δεις τι μαθαινει καποιος πρωινιατικα...

μπορουμε να μετρησουμε και την επισκεψιμοτητα στο προφιλ μας??

ρε που εχει φτασει η τεχνολογια στις μερες μας...

έπαψε η μέτρηση εδώ και πολύ καιρό.....λόγω αναβάθμισης του forum :rolleyes:

Οι πραγματικοί "κακοί" της υπόθεσης είναι οι από πάντα όμορφοι που τους είχαν μια ζωή στα ώπα-ώπα, επειδή γεννήθηκαν με χαρακτηριστηκά αποδεκτά από το χόλιγουντ και άλλους φορείς.

speep για σένα τα γράφειο αυτά; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα,

χαχαχαχαχα....

Πώς ένα τόπικ ξεκινάει με θέμα "Πώς βλέπετε τους συναδέλφους μας" και καταλήγει

σε εξομολογητική ομαδική ψυχανάληση με θέμα "Πώς βλέπετε τον εαυτό σας?" :wacko:

Σας πάω τρελά! emkiss

ΥΓ: κι εγώ στην κατηγορία των μπάζων ανήκω εξ'απ'ανέκαθεν... :lol::huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.