Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Ιανουαρίος 2009 (ορθή επανάληψη)


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Τάσο πες μου λιγάκι και κάτι άλλο αν θες...

αν κάποιος δηλώσει παραίτηση πριν τη λήξη του αγροτικού του και αρχίσει ειδικότητα,τότε εκεί θεωρείται

οτι δεν έχει κάνει αγροτικό και κάνει όλο το χρόνο του γενικού μέρους? Εννοώ δεν μειώνεται τότε από την

ειδικότητά του το 6μηνο λόγω της παραίτησης??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply
Αν παραιτηθείς 15 ημέρες ( κανονιστική παρ. VII, 3δ) πριν την ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου και ο λόγος δεν είναι η έναρξη ειδικότητας την επόμενη φορά δηλώνεις ως υπόχρεος για να συμπληρώσεις τον υπολοιπόμενο χρόνο αλλά δεν έχεις δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζεσαι εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας (αζήτητα). Τα μόρια υπολογίζονται από την ημερομηνία παραίτησης.

Αν παραιτηθείς στο τελευταίο δεκαπενθήμερο υπολογίζεται πως έχεις εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου.

Αν παραιτηθείς λόγω ειδικότητας ξαναδηλώνεις μετά κανονικά, τα μόρια υπολογίζονται από κτήση πτυχίου και δηλώνεις εσύ τις δύο επιλογές.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Αν κάποιος παραιτηθεί, λόγω έναρξης ειδικότητας, από το αγροτικό του (που τότε ήταν 9 μηνο) και του έχουν μείνει π.χ 4 μήνες υπόλοιπο, όταν τελειώσει την ειδικότητα, μπορεί να δηλώσει να κάνει το υπόλοιπό του αγροτικού του (ώς υπόχρεος) σε κάποιο άλλο μέρος;(και όχι αζήτητο). Και αν ναι, πόσους μήνες θα υπηρετίσει;4 που του είχαν μείνει από το πρώτο αγροτικό ή 7 (αφού τώρα έγινε πάλι 12 μηνο;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερες

προς doctor-pap

αυτο που σιγουρα του ανγνωριζεται ειναι το τριμηνο στο νοσοκομειο.για το αν του αναγνωριζεται και κατι αλλο,δεν ξερω να σου πω

προς SPINDOCTOR

ναι,μπορεις να δηλωσεις ως υποχρεος και να δηλωσεις τις προτιμησεις που θες.αποτι καταλαβα,αυτος ο καποιος εχει κανει συνολικα 5 μηνες αγροτικου.οποτε αφαιρουνται οι 5 μηνες απο τους 12 που ειναι πλεον και αρα του μενουν 7 μηνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο πες μου λιγάκι και κάτι άλλο αν θες...

αν κάποιος δηλώσει παραίτηση πριν τη λήξη του αγροτικού του και αρχίσει ειδικότητα,τότε εκεί θεωρείται

οτι δεν έχει κάνει αγροτικό και κάνει όλο το χρόνο του γενικού μέρους? Εννοώ δεν μειώνεται τότε από την

ειδικότητά του το 6μηνο λόγω της παραίτησης??

Σου αναγνωρίζεται το τρίμηνο της εκπαίδευσης που έκανες στο νοσοκομείο (εφόσον το έχεις ολοκληρώσει) ή ο χρόνος που εκπαιδεύτηκες στο νοσοκομείο (αν αυτός είναι μικρότερος των 3 μηνών).

Το επιπλέον τρίμηνο αναγνωρίζεται εφόσον εκπληρώσεις την υπηρεσία υαπίθρου και θα ακολουθήσεις παθολογική ή χειρουργική ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερες

προς doctor-pap

αυτο που σιγουρα του ανγνωριζεται ειναι το τριμηνο στο νοσοκομειο.για το αν του αναγνωριζεται και κατι αλλο,δεν ξερω να σου πω

προς SPINDOCTOR

ναι,μπορεις να δηλωσεις ως υποχρεος και να δηλωσεις τις προτιμησεις που θες.αποτι καταλαβα,αυτος ο καποιος εχει κανει συνολικα 5 μηνες αγροτικου.οποτε αφαιρουνται οι 5 μηνες απο τους 12 που ειναι πλεον και αρα του μενουν 7 μηνες.

και τα μόριά του μετράνε κανονικά από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου. :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΣΟΧΗ

Βάσει των ΦΕΚ 732/89, 771/92, 703/93 και 1793/01 που ορίζουν τα άγονα Π.Ι. της χώρας, στο Νομό Καστοριάς ορίζεται ως άγονο το Π.Ι. Μακροχωρίου.

Το συγκεκριμένο που βρίσκεται στην τωρινή προκήρυξη με κωδικό 3527 "για εξυπηρέτηση εγκ. οικ. Κορεστείων" συστάθηκε αργότερα και ποτέ δεν ορίσθηκε ως άγονο.

Το γραφείο αγροτικών μου ανέφερε πως είναι άγονο, ενώ ο προϊστάμενος του γραφείου προσωπικού του Νοσοκομείου Καστοριάς αναφέρει το αντίθετο.

Απ' όσο μπορώ να καταλάβω έχει γίνει λάθος. Αναφέρθηκε στον προϊστάμενο των αγροτικών τον κύριο Παναγιωτόπoυλο και θα προβεί στον απαραίτητο έλεγχο και διόρθωση, αφού εξακριβώσει το λάθος.

Αν και το "λάθος" το επισήμανε κάποιος συνάδελφος, σε ερώτηση προς τον προϊστάμενο του τμήματος κύριο Παναγιωτόπουλο ο ίδιος σήμερα επιμένει να αναφέρει πως το συγκεκριμένο Π.Ι. είναι άγονο και ζήτησε από τον προϊστάμενο του τμήματος προσωπικού του Νοσοκομείου Καστοριάς να του στείλει επίσημο έγγραφο με ερώτημα για το θέμα ώστε να τους απαντήσει ότι δεν υπάρχει λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας

Ειμαι και εγω αποφοιτη Αθηνων και για αυτο το θεμα μιλησα με τους υπευθυνους των αγροτικων οι οποιοι μου ειπαν οτι χρειαζονται ενα επισημο χαρτι μαζι με το πτυχιο που να λεει τον τελικο βαθμο.

Ψαχνοντας τα διαφορα χαρτια που ειχα παρει παλιοτερα απο την γραμματεια ανακαλυψα οτι στις συνοπτικες βαθμολογιες που ζηταμε για επισημη χρηση στην πρωτη σελιδα αναγραφεται ο βαθμος οποτε και αυτο μποροθμε να το δωσουμε μαζι με το πτυχιο. Οσον αφορα το πως μας δινουν την επισημη συνοπτικη. Πηγα πριν λιγο καιρο στην γραμματεια πριν καν βγουν αγροτικα και ζητησα μια προσφατη αιτηση για συνοπτικη. Συμπληρωσα αιτηση χωρις να δηλωνω κανενα λογο που την ηθελα. Θελουν μια εβδομαδα για να την εκδωσουν.

ναι.υπάρχει κάτι που λέγεται "πιστοποιητικό πτυχιούχου" και αναγράφει πλήρως και αριθμητικά το βαθμό.

έτσι και αλλιώς θα το χρειαστούν μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά υπάρχει κάποιος που έπιασε γραμμή στο τηλέφωνο του υπουργείου και πήρε υπεύθυνη απάντηση αν αρκεί η πρώτη σελίδα της αναλυτικής που γράφει το βαθμό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3110 Π.Ι ΒΑΤΟΛΑΚΟΥ Β ΘΕΣΗ ΑΓΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΥΠ. ΕΓΚ. ΚΟΙΝ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ 13-2-09 ΓΡΕΒΕΝΩΝ ΓΝ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

3109 Π.Ι ΒΑΤΟΛΑΚΟΥ Α ΘΕΣΗ ΑΓΟΝΟ 1-2-09 ΓΡΕΒΕΝΩΝ ΓΝ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Β/732/1989

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Αριθμός: Α3α/οικ.15230

Έτος: 1989

ΦΕΚ: Β 732 19891002

Τέθηκε σε ισχύ: 02.10.1989

Αρμόδιος Φορέας: ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ, ΠΡΟΝΟΙΑΣ & ΚΟΙΝ. ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

Ημ.Υπογραφής: 02.10.1989

Τίτλος: Κίνητρα για την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου.

Προοίμιο: Εχοντας υπόψη: 1. Τις διατάξεις του Ν. 1397/83 “Εθνικό Σύστημα Υγείας” (ΦΕΚ 143/Α/83). 2. Τις διατάξεις του Ν.Δ/τος 67/68. 3. Τις διατάξεις του Π.Δ/τος131/87 (ΦΕΚ 73/87 τ.Α’). 4. Την ανάγκη για αναβάθμιση της παρεχόμενης στον αγροτικό πληθυσμό υγειονομικής περίθαλψης, αποφασίζουμε:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΡΘΡΩΝ

Αρθρο: 0

Ημ/νία: 31.12.2001

Σχόλια: H παρούσα Υ.Α. τροποποιήθηκε με τα εντός “…” στην παραγρ. 1 με την Υ.Α. Α/οικ.62876/1992, ΦΕΚ Β’ 771/1992, επίσης τροποποιούνται τα εδάφια β’, ε’ και στ’ της παρ. 2 με την ίδια Υ.Α..-Η παρούσα απόφαση συμπληρώθηκε με την Υ.Α. ΔΥ1α/33202/1993, ΦΕΚ Β’ 703/1993 με τα εντός “…”.-Η παρούσα απόφαση συμπληρώθηκε με την Υ.Α. Υ10Γ/ΟΙΚ.47058/2001, φεκ β’ 1793/2001 με τα εντός “…” στην παραγρ. 1.

Κείμενο Αρθρου

1. Τα παρακάτω κατά νόμο χωριά στα οποία εδρεύουν Αγροτικά και Περιφερειακά Ιατρεία χαρακτηρίζονται ως άγονα, λόγω των κοινοτικών, γεωγραφικών, συγκοινωνιακών και οικιστικών τους συνθηκών: 1. Νομός Αιτωλ/νίας Π.Ι. Αρχοντοχωρίου Π.Ι. Βραγκιανών Π.Ι. Περδικαρίου. Π.Ι. Τερψιθέας. Π.Ι. Ελατόβρυσης. Π.Ι. Πλατάνου. Π.Ι. Πατιόπουλου . Π.Ι. Περίστας. Π.Ι. Εμπεσσού. Α.Ι. Σιτομένων. “ΥΣ Κόνισκας ΥΣ Αράχωβας ΥΣ Καταφυγίου” 2. Νομός Αρκαδίας Π.Ι. Σέρβου. Π.Ι. Δυραχίου. Π.Ι. ‘Ισσαρη. Π.Ι. Βελημακίου. Α.Ι. Πράσινου. 3. Νομός Αρτας Π.Ι. Λεπιανών. Π.Ι. Κυψέλης. Π.Ι. Γραικικού. Π.Ι. Θεοδωριανών. Π.Ι. Πηγών. Π.Ι. Τετρακώμου. Π.Ι. Βελεντζικού. Α.Ι. Κεντρικού. “ΥΣ Ελάτης ΥΣ Μεγαλόχαρης ΥΣ Ράμιας” 4. Νομός Αχαίας Π.Ι. Αρδάνειας Π.Ι. Λιβαρτίου Π.Ι. Κερπινής. Π.Ι. Ψωφίδας. Π.Ι. Κεφτεζή 5. Νομός Γρεβενών Π.Ι. Καρπερού. Α.Ι. Κνίδης. Α.Ι. Βατόλακου. “ΥΣ Σαρακίνας ΥΣΚρανιάς ΥΣ Ζιάκας ΥΣ Αγ. Γεωργίου ΥΣ Πολυνερίου ΥΣ Τρικώμου ΥΣ Μεγάρου. Δύο θέσεις γιατρών, εκ των οποίων η μία για εγκατάσταση στην Κοινότητα Δασυλλίου και εξυπηρέτηση αυτής και λοιπών Κοινοτήτων Υ.Σ.”

Οπότε άγονο είναι ΜΟΝΟ το Π.Ι. Βατόλακου Α' θέση και όχι η Β' θέση που εξυπηρετεί την Κοινότητα της Σαμαρίνας.

Παρατηρώ πως έχουν ορισθεί ως άγονα κάποια Π.Ι. που εξυπηρετούν άγονα Π.Ι., κάτι που αν και ακούγεται λογικό, δεν ορίζεται από τα ΦΕΚ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά Τάσο, γιατί τελικά απάντηση δεν είχα καταφέρει να πάρω από το ΥΥΚΑ...

Αφού έχουμε εσένα, τί φοβόμαστε...

Δεν πίστευα ότι θα σου ξαναέστελνα ένα τέτοιο... emkiss ...αλλά το κέρδισες!

ΥΓ: το παραπάνω βέβαια, δε σημαίνει ότι τώρα ξέρω πού οδεύω... :unsure:

τώρα που διαβάζω αργά και καθαρά το νόμο, σάμπως και δεν το καταλαβαίνω... :withstupid: , εγώ καταλαβαίνω το αντίθετο, ότι δλδ είναι Άγονα όλα όσα αναφέρει... emsplats

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην κανονιστική απόφαση για τα αγροτικά της 21-1-2009, υπάρχει ακριβώς η ίδια παράγραφος που υπήρχε στο άρθρο που αποσύρθηκε, για τις άδειες άνω των 30 ημερών, όπου διορίζεται άλλος γιατρός ως υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση. Εκεί γιατί μπορεί να εφαρμοστεί τόσο εύκολα, χωρίς να γίνει μπάχαλο; Μέχρι να προκηρύξουν το αγροτικό, να βγάλουν αποτελέσματα και διορισμούς, θα έχει γυρίσει η έγκυος και δε θα έχει έρθει ακόμα ο καινούριος αγροτικός, οπότε και το χωριό θα έχει μείνει ακάλυπτο όλους τους μήνες και μετά θα υπηρετούν 2 άτομα ταυτόχρονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικό είναι ενιαία τοποθέτηση και δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα εάν εφαρμοστεί το μέτρο.

Στις ειδικότητες υπάρχει πρόβλημα με τις σπαστές ειδικότητες. Για τις ενιαίες δεν υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με τις σπαστές και τις ενιαίες μού το είπαν κι εμένα από τη νομαρχία, αλλά δεν έχω καταλάβει πού είναι το πρόβλημα. Τι διαφορά υπάρχει από τις αλλαγές που προκαλεί η ανάκληση, για πάράδειγμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει και είναι σχετικά περίπλοκο.

Έχω την εντύπωση πως μόνο ο Γαρουφαλάκης στη δ/νση υγείας Αθηνών και η Τακίδου στη δ/νση υγείας Θεσ/νίκης γνωρίζουνε το πρόβλημα που μπορούσε να δημιουργηθεί.....οπότε μάλλον εκεί ρώτησες :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτός από τα λάθη σχετικά με τα ποια αγροτικά είναι αγονα και ποια όχι να προσθέσω και τα άγονα αγροτικά που δεν προκυρήσονται προκειμένου το βυσματάκι ο αγροτικός να κάτσει μερικούς μήνες παραπάνω. αναφέρω ενδεικτικά το π.ι. κεντρικού (νομός Άρτας) όπου η θητεία του αγροτικού εχει λήξει απο τις 12 νοέμβρη περίπου αλλά το αγροτικό του ακόμα να βγει σε προκύρηξη. είναι πολλά τα λεφτά!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3264257382_72fe0f05be_o.jpg

12 Μόρια......3 από κτήση, 4 από εντοπιότητα, 4 από γάμο και ένα από βαθμό

δεν πειράζει, έχει παιδί και γυναίκα να θρέψει :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνωμη,η εντοπιοτητα δεν εχει καταργηθει??

η εννοεις πως οταν δηλωσε ισχυε ακομη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν στην προκήρυξη του Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2007 και τα αποτελέσματα δημοσιεύτηκαν 13/12/2007. Διορίστηκε τον Φεβρουάριο του 2008 και έπρεπε να απολυθεί τον Νοέμβριο του 2008.

Η εντοπιότητα και ο γάμος-παιδιά έπαψαν να μοριοδοτούνται από την επόμενη προκήρυξη του Μαρτίου 2008.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά υπάρχει κάποιος που έπιασε γραμμή στο τηλέφωνο του υπουργείου και πήρε υπεύθυνη απάντηση αν αρκεί η πρώτη σελίδα της αναλυτικής που γράφει το βαθμό;

εγω δεν πηρα τηλεφωνο αλλα οταν πηγα να καταθεσω τα χαρτια μου τους το εδειξα κ μου ειπαν οτι ειναι μια χαρα

κ επισης μου ειπαν οτι ακομα κ χωρις αυτο η αιτηση δεν βγαινει ακυρη απλα σε περιπτωση ισοβαθμιας στα μορια αν δεν εχεις παει το χαρτι το λιαν καλως θα θεωρηθει 6,50 και το αριστα 8,50

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από σημερινή επίσκεψη στα γραφεία των αγροτικών του ΥΥΚΑ:

1. Για όσους έχουν πτυχίο από Ιταλία- Μη ξεχάσετε το επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του Attestato και τη μετάφρασή του. (γιατί θα ξαναπηγαίνετε σα βλάκες... :withstupid: )

2. Όλα τα Αγροτικά που χαρακτηρίζονται ως Άγονα στην Προκήρυξη, είναι όντως Άγονα και όσοι τα πάρουν θα μπορέσουν να βάλουν για το 2ο κομμάτι της ειδικότητας (αυτό μου είπε ο κ. Παναγιωτόπουλος) (δε ζήτησα περαιτέρω νομικές αποδείξεις-διευκρινήσεις... :withstupid: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από σημερινή επίσκεψη στα γραφεία των αγροτικών του ΥΥΚΑ:

1. Για όσους έχουν πτυχίο από Ιταλία- Μη ξεχάσετε το επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του Attestato και τη μετάφρασή του. (γιατί θα ξαναπηγαίνετε σα βλάκες... :withstupid: )

2. Όλα τα Αγροτικά που χαρακτηρίζονται ως Άγονα στην Προκήρυξη, είναι όντως Άγονα και όσοι τα πάρουν θα μπορέσουν να βάλουν για το 2ο κομμάτι της ειδικότητας (αυτό μου είπε ο κ. Παναγιωτόπουλος) (δε ζήτησα περαιτέρω νομικές αποδείξεις-διευκρινήσεις... :withstupid: )

Εισαι σιγουρος πως χρειαζεται και Attestato;Μηπως τοτε και η ιταλικη αδεια; Εγω πιστευα πως ολα αυτα τα θελουν στο νοσοκομειο του διορισμου και οτι αρκουσε το πτυχιο με τη βαθμολογια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.