Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Ιανουαρίος 2009 (ορθή επανάληψη)


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Γεια σας

Ειμαι και εγω αποφοιτη Αθηνων και για αυτο το θεμα μιλησα με τους υπευθυνους των αγροτικων οι οποιοι μου ειπαν οτι χρειαζονται ενα επισημο χαρτι μαζι με το πτυχιο που να λεει τον τελικο βαθμο.

Ψαχνοντας τα διαφορα χαρτια που ειχα παρει παλιοτερα απο την γραμματεια ανακαλυψα οτι στις συνοπτικες βαθμολογιες που ζηταμε για επισημη χρηση στην πρωτη σελιδα αναγραφεται ο βαθμος οποτε και αυτο μποροθμε να το δωσουμε μαζι με το πτυχιο. Οσον αφορα το πως μας δινουν την επισημη συνοπτικη. Πηγα πριν λιγο καιρο στην γραμματεια πριν καν βγουν αγροτικα και ζητησα μια προσφατη αιτηση για συνοπτικη. Συμπληρωσα αιτηση χωρις να δηλωνω κανενα λογο που την ηθελα. Θελουν μια εβδομαδα για να την εκδωσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply

Καλά, συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά δεν γνωρίζετε ήδη ο καθένας σας, με πόσο έχετε αποφοιτήσει?

Γιατί να θέλει 1 βδομάδα για να πάρετε ένα χαρτί που να γράφει απλά τον βαθμό σας επάνω?

Εμάς, στη Ρώμη, τα πιστοποιητικά μας τα έβγαζαν επί τόπου, τους λέγαμε τον αριθμό μητρώου μας και μας το έδιναν αμέσως. Έβλεπαν στον υπολογιστή απευθείας μαθήματα, βαθμολογίες, πόσες φορές είχες δώσει το μάθημα, τα πάντα! Οι γραμματείες ενημερώνονταν σε διάστημα, το πολύ 2-3 ημερών. Και είχαμε και βαθμούς πτυχιακής, βαθμούς από τις κλινικές, βαθμούς για ό,τι είχαμε κάνει στα 6 χρόνια. Όλα μετρούσαν στον τελικό βαθμό του πτυχίου.

Δε μπορώ να καταλάβω, γιατί δηλαδή να μη μπορείτε να έχετε ένα απλό πιστοποιητικό που να γράφει με ποιο βαθμό έχετε αποφοιτήσει? Τόσο διάβασμα και κόπος και στο τέλος να σας λένε 1 βδομάδα για ένα απλό πιστοποιητικό? Αχ! Ελλάς-Ελλάς!H'elas! Είσαι ένα μυστήριο....! emgreece

ΥΓ: ελπίζω να μας διαβάζουν και οι Γραμματείες των Ελλ Ιατρικών Σχολών... :rolleyes:

Φιλικά,

Μπάμπης Λαζαρίδης Γεν.Γιατρός! :cool05::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, παιδιά. Το πτυχίο επάνω δεν έχει το βαθμό. Έχει 'καλώς', 'λίαν καλώς' και 'άριστα'. Και είναι από πάπυρο, εκτός από τα αντίγραφα πτυχίου (μέχρι 10 εκδίδει η γραμματεία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αντίγραφο δεν κάνει?έμενα πάντως έχει και το ακριβές αντίγραφο και το κανονικό πτυχίο πως λέγεται δεν ξέρω..και τα δυο έχουν βαθμό.απο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αντίγραφο δεν κάνει?έμενα πάντως έχει και το ακριβές αντίγραφο και το κανονικό πτυχίο πως λέγεται δεν ξέρω..και τα δυο έχουν βαθμό.απο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Παίζει το πανεπιστήμιο από όπου έχει τελειώσει ο καθένας. Και η δική μας σχολή δίνει αντίγραφο με το βαθμό πάνω αλλά πτυχίο δε δίνει... Σε όσους το ζήτησαν η απάντηση ήταν : εμείς δε δίνουμε πτυχία! Μόνο αντίγραφα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tελικά μπορεί κάποιος με βεβαιότητα να επαληθεύσει ή όχι αν για τους απόφοιτους π.χ Αθήνας απαιτείται αυτό το πράγμα ( που πρώτη φορά το ακούω ) "βεβαίωση πτυχίου με βαθμό " ;

Αν τους στείλω μια αναλυτική που έχω πρόχειρη θα κάνω τη δουλειά μου ; ( γραμμή δεν μπόρεσα να πιάσω πάντως σήμερα )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"2. Σε περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης από τον επικρατέστερο για συγκεκριμένη θέση γιατρό, που υποβάλει υπεύθυνη δήλωση εντός δέκα (10) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η Υπηρεσία προβαίνει άμεσα στην τοποθέτηση του επόμενου υποψήφιου."

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν σε αυτήν την περίπτωση χάνονται τα μόρια ή συνεχίζουν να υπολογίζονται κανονικά? Επίσης, στην περίπτωση -λέμε τώρα- που δεν έχει δηλώσει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο αγροτικό οπότε μένει κενό υπάρχουν κυρώσεις για αυτόν που δεν αποδέχεται την τοποθέτηση? Προσπάθησα να βγάλω άκρη στο υπουργείο αλλά δεν πήρα σίγουρη απάντηση..Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Παλιά είχε αναφερθεί στο φόρουμ ότι δεν τα έχανες, ξέρεις αν άλλαξε κάτι συγκεκριμένο τώρα? Δυστυχώς είναι ένα από τα μη διευκρινισμένα σημεία.. emthanx:unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4. Σε περίπτωση μη αποδοχής διορισμού, ή παραίτησης πρίν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γίνομαι κουραστική αλλά αναφέρομαι στην περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης εντός 10 ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων πριν ακόμα βγει ο διορισμός. Πρόκειται για κάτι διαφορετικό από την μη αποδοχή διορισμού έτσι δεν είναι? Εκτός κ αν ο διορισμός βγαίνει μαζί με τα αποτελέσματα οπότε πάσο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παραιτηθείς 15 ημέρες ( κανονιστική παρ. VII, 3δ) πριν την ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου και ο λόγος δεν είναι η έναρξη ειδικότητας την επόμενη φορά δηλώνεις ως υπόχρεος για να συμπληρώσεις τον υπολοιπόμενο χρόνο αλλά δεν έχεις δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζεσαι εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας (αζήτητα). Τα μόρια υπολογίζονται από την ημερομηνία παραίτησης.

Αν παραιτηθείς στο τελευταίο δεκαπενθήμερο υπολογίζεται πως έχεις εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου.

Αν παραιτηθείς λόγω ειδικότητας ξαναδηλώνεις μετά κανονικά, τα μόρια υπολογίζονται από κτήση πτυχίου και δηλώνεις εσύ τις δύο επιλογές.

για το τελευταιο, τι χαρτι χρειαζεται που να φαινεται παραιτηση λογω εναρξης ειδικοτητας?δεν το διευκρινιζει πουθενα απο οτι εψαξα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά μάλλον με την αίτηση που κάνεις όταν ξαναδηλώσεις για αγροτικό εκτός του ότι συμπληρώνεις πως είναι για συνέχιση καταθέτεις και κάποια βεβαίωση από το νοσοκομείο που διορίστηκες.

Ας μας απαντήσει όμως κάποιο μέλος που έχει προσωπική εμπειρία στο θέμα emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα, ρώτησα την περασμένη Πέμπτη στο γραφείο για τα αγροτικά. Μου είπαν πώς δεν χρειάζεται να καταθέσω κάποια βεβαίωση από το νοσοκομέιο που διορίστικα μετά την παραίτηση μου. Απλά μια βεβαίωση για το διάστημα που έκανα αγροτικό για να αφαιρεθεί από το συνολικό χρόνο που θα κάνω. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουν αυτοί υπηρεσιακά,μου είπε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

αν και δεν απαιτουν σε αυτην την θεση οπως οι ιδιοι στο υπουργειο λενε τα δικαιολογητικα,καλο ειναι κατα τη γνωμη μου να καταθεσεις και την βεβαιωση που πηρες απο το νοσοκομειο οτι ησουν ειδικευομενος και που γραφει ακριβως το διαστημα αλλα και την ημερομηνια που ανελαβες τα καθηκοντα σου. Επισης,αντιστοιχο χαρτι-βεβαιωση απο το κ.υ η το π.ι οπου εκανες το αγροτικο σου η το τριμηνο,εφοσον εχεις κανει βεβαια.το να συμπληρωσεις πανω στην αιτηση πως εισαι για συμπληρωση,ειναι καθαρα για δικη τους διευκολυνση...

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα

ρε παιδιά,να ρωτήσω λίγο κάτι...είδα προηγούμενες αναφορές κάποιων συναδέλφων,στην προηγούμενη προκήρυξη κ.τ.λ λέει,που αναγραφόταν σε ποιές θέσεις δηλώνουν οι γενικοί? Ισχύει κάτι τέτοιο? Πού ήταν αυτες οι λίστες,στο υπουργείο απ'έξω,στο σαιτ του υπουργείου,πού??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς εαν πρόκειται να αναρτηθούν τα αγροτικά ιατρεία που έχουν δηλωθεί από γενικούς ιατρούς, όπως έγινε στην προηγούμενη προκήρυξη? Αν ναι, πότε περιμένουμε να γίνει αυτό? :anavwfwties:

Πότε έγινε αυτό......τελευταία φορά;

Στις τελευταίες προκηρύξεις δεν έχει γίνει ποτέ αυτό με τις λίστες που δηλώνουν οι γενικοί.

Τρίτη φορά όποιος ρωτήσει η απάντηση θα είναι πάλι η ίδια. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα, ρώτησα την περασμένη Πέμπτη στο γραφείο για τα αγροτικά. Μου είπαν πώς δεν χρειάζεται να καταθέσω κάποια βεβαίωση από το νοσοκομέιο που διορίστικα μετά την παραίτηση μου. Απλά μια βεβαίωση για το διάστημα που έκανα αγροτικό για να αφαιρεθεί από το συνολικό χρόνο που θα κάνω. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουν αυτοί υπηρεσιακά,μου είπε.

Ρε κοίτα που υπάρχει άψογη συνεργασία των διπλανών γραφείων......περίεργα πράγματα συμβαίνουν στην Αριστοτέλους :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς εαν πρόκειται να αναρτηθούν τα αγροτικά ιατρεία που έχουν δηλωθεί από γενικούς ιατρούς, όπως έγινε στην προηγούμενη προκήρυξη? Αν ναι, πότε περιμένουμε να γίνει αυτό? :anavwfwties:

Πότε έγινε αυτό......τελευταία φορά;

Στις τελευταίες προκηρύξεις δεν έχει γίνει ποτέ αυτό με τις λίστες που δηλώνουν οι γενικοί.

Τρίτη φορά όποιος ρωτήσει η απάντηση θα είναι πάλι η ίδια. :P

...στις ''τελευταίες''?...δηλαδή έχει γίνει σε παλαιότερες??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

yes

oui

ja

si

da

oo

..και αναρτήθηκαν στο σαιτ του υπουργείου,ή τα είδαν μόνο όσοι είχαν την πολυτέλεια να είναι κοντά στην είσοδο του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν λες "κοντά στην είσοδο" μπορείς να καθορίσεις την ακριβή απόσταση στην οποία αναφέρεσαι; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν λες "κοντά στην είσοδο" μπορείς να καθορίσεις την ακριβή απόσταση στην οποία αναφέρεσαι; :rolleyes:

Όχι δεν μπορώ.Ακριβείς αποστάσεις από ''εισόδους'',''πόρτες'',''γραφεία'' κ άλλα σχετικά ξέρεις μόνο εσύ.

Γιαυτό λοιπόν αν ξέρεις απαντάς,αν όχι άσε να πει κανένας άλλος που ίσως γνωρίζει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε δεκάδες post έχει αναφερθεί πως παλαιότερα...πριν 3 έτη περίπου πήγαινες να δηλώσεις αγροτικό και οι υπάλληλοι στα αγροτικά σου έλεγαν αν δήλωσε κάποιος γενικός ιατρός.

Αυτά......τώρα ξέρεις κι εσύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.