Jump to content

[ εγκυμοσύνη και ειδικότητα] Αδειες μητρότητος


JVA

Recommended Posts

Όντως, είναι ευθύνη της πολιτείας. Αλλά και με τις αναμονές που έφαγε η δίκη μας γενιά, ποτε να κάνει κάποια παιδιά; Στην ανεργία; Ή μετά την ειδικότητα που θα την είχαν πάρει τα χρονια;

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, done said:

Όντως, είναι ευθύνη της πολιτείας. Αλλά και με τις αναμονές που έφαγε η δίκη μας γενιά, ποτε να κάνει κάποια παιδιά; Στην ανεργία; Ή μετά την ειδικότητα που θα την είχαν πάρει τα χρονια;

Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να κάνει όσα παιδιά γουστάρει και όποτε το γουστάρει. Οπότε προφανώς, θα κάνεις παιδιά όταν έχεις χρήματα για να τα συντηρήσεις, χρόνο για να τα αναθρέψεις και δυνάμεις για να υπομείνεις τα πρώτα "δύσκολα" χρόνια. Σωστή κουβέντα αυτή.

Εγώ λέω απλά ότι το παρών καθεστώς "συμφέρει" μόνο την έγκυο και κανέναν άλλο, σε σχέση με το προηγούμενο που δεν προξενούσε πρόβλημα σε κανέναν. Δεδομένου αυτού, εάν ίσχυε δηλαδή το παλιό καθεστώς, εγώ θα ήμουν υπέρ της προστασίας της εγκυμοσύνης και στην παράταση. Να μην μπορεί δηλαδή να απολύεται η ειδικευόμενη έγκυος ενώ βρίσκεται σε παράταση.

We love women 😋

Edited by mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια καλησπερα! Για εγκυο που κανει ειδικοτητα(οχι σε παραταση) ισχύει η αδεια κυησης κ τοκετου(56 κ 63 μερες αντίστοιχα) κ μετα περιπου αλλους 3,5 μηνες αν παρεις μαζεμενο το μειωμενο ωραριο σωστα? Δεν εχει αλλαξει κατι ε? Γιατι τα περισσοτερα ποστ ηταν πιο παλια απ οτι ειδα. Για αυτα κ για τις αποδοχες θα με κατατοπισει το γραφειο προσωπικου του νοσοκομείου μου η θα ηταν καλυτερα να μιλησω με κάποιον στο υπουργειο,πχ με τό τμημα που ασχολειται με τους ειδικευομενους?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτά. Για πιο πριν, γραφεις αναρρωτική και οι 3,5 μήνες μπορεί να είναι λιγότεροι, πάνε αναλογικά με το χρόνο ειδικοτητας που σου μένει. Για το διάστημα 56+63 πληρώνεσαι από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.

Edited by done
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Και τους 3,5 μηνες ειναι κανονικα απ τη μισθοδοσια οπως οταν δουλευουμε? Και πως υπολογιζονται αυτοι οι μηνες με βάσει το διάστημα που μου μενει για την ειδικοτητα?

Edited by margo2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα ειμαι ειδικευομενη(σε παραταση) κυοφορουσα στον 7ο θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις: 1.)Εκτος απο το ΙΚΑ πρεπει να παω και στον οαεδ πριν βγω σε αδεια κυησης;Το γραφειο προσωπικου δεν ηξερε να μου πει...

2.)Το επιδομα τοκετου θα το παρω απο το ικα ή απο το τσαυ;Πρεπει να κανω καποια αιτηση καπου ή καταβαλλεται αυτοματα;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Σχετικά με το επίδομα κυοφορίας - λοχείας ενημερώθηκα απο το ΕΦΚΑ ότι δεν το δικαιούμαι διότι δεν συμπληρώνω τισ ημερες ασφάλισης την τελευταια διετια (Ημουν αγροτικός ιατρός και ξεκίνησα ειδικότητα προ 3μηνου) Σημερα ενημερωθηκα απο το γραφειο προσωπικου του νοσοκομειου μου πως η μισθοδοσια μου δεν θα διακοπει και δεν χρειαζεται να κανω καποιο αιτημα στον εφκα.Εχει συμβει σε καποια απο εσας - γνωριζετε κατι? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΨΕΠΧ465ΦΥΟ-1Ε0

Σχετικά με άδειες μητρότητας ειδικευόμενων ιατρών

1) Η εργασιακή σχέση των ειδικευόμενων ιατρών ως πρς τους όρους, προϋποθέσεις, δικαιώματα και υποχρεώσεις διέπεται από τις διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας και του Αστικού Κώδικα.

2) Οι ειδικευόμενοι ιατροί δεν υπάγονται στις διατάξεις του υπαλληλικού κώδικα (απόφαση 48/Συν.8/1-2-1985 Ελεγκτικού Συνεδρίου) και επιπλέον δεν υπάγονται στο ειδικό-επιστημονικό προσωπικό του Κεφαλαίου Β’ του Π.Δ. 410/1988.

3) Όσον αφορά στην άδεια μητρότητας για τις ειδικευόμενες ιατρούς, ισχύουν οι διατάξεις των Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2000 και 1983 (κυρωθείσες με το άρθρο 11 του ν.2874/2000 και το άρθρο 9 του ν.2224/1994, αντίστοιχα), και του Μέρους ΙΙΙ του ν.4808/2021 (σχετ. η αρ. 47972/7-7-2021 Εγκύκλιος του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων-ΑΔΑ: 6ΟΝΤ46ΜΤΛΚ-ΗΣΗ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά ξέρει κάποιος αν η ειδικευόμενη ιατρός δικαιούται την 6μηνη (τώρα 9μηνη) ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας όπως κάθε υπάλληλος ιδιωτικού δικαίου; Εάν ναι τη δικαιούται από τη πρώτη μέρα ανάληψης εργασίας (σε περίπτωση που γέννησε πριν και ανέλαβε μετά); Επίσης υπάρχουν κάπου αυτά γραπτώς; Γιατί με όλα όσα διαβάζω άκρη σε αυτά τα ερωτήματα δεν έβγαλα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.