Jump to content

[ εγκυμοσύνη και ειδικότητα] Αδειες μητρότητος


JVA

Recommended Posts

Καλημέρα.Κανεις λάθος δεν υπαρχεί νόμος που να ορίζει οτι πρεπεί να κάνουμε 4 εφημερίες για να αναγνωριστει η ειδικότητα.Είναι μυθος.Ειχα ρωτησεί στο υπουργείο και μου είχαν πει οτι κανεις εφημερίες αναλογα με τις αναγκες του νοσοκομειου.Στο δικό μου τμημα εδω και 1,5 χρονο κανουμε 3

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει κανεις αν μπορω να παρω την αδεια μητροτητας ,μαζευοντας τις ωρες του μειωμενου ωραριου απο την ΠΡΩΤΗ μερα διορισμου ή πρεπει να εχω δουλεψει για καποιο διαστημα? Υπαρχει καποια συναδελφος με αναλογη περιπτωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση που αφορά τους υπόλοιπους στη λίστα κάτω από εσενα.

όταν παίρνει κάποια αδεια επαπειλούμενης κυησης (στο όριο των 30 ημερων)η θέση της βγαινει προσωποπαγή και διορίζεται ο αμέσως επόμενος?

για να κινήσει το γρ.προσωπικού τη διαδικασία διορισμού του επόμενου πρέπει να υπάρχει προοπτική απουσίας της εγκύου πάνω από 30 ημέρες, δηλαδή αν φέρεις γνωμάτευση για επαπειλούμενο τοκετό και τους πεις ότι δεν πρόκειται να ξαναδουλέψεις μέχρι τους 2 μήνες προ τοκετού, εννοείται ότι το γρ.προσωπικού θα καλέσει τον επόμενο. Αν όμως τους πας την ιατρική γνωμάτευση με μια άδεια 20 ημερών, πού να ξέρει το γραφείο αν εσύ θα ξαναπαρουσιαστείς ή όχι? Όταν είχα ρωτήσει το δικό μου γρ.προσωπικού μου είχαν πει ότι το όριο είναι 30 ημέρες απουσίας...μετά καλούν τον επόμενο. Αν βέβαια τους πεις απ'την αρχή ότι δεν μπορείς να ξαναδουλέψεις, και θα ανανεώνεις κάθε 20 ή 30 ημέρες τις γνωματεύσεις "επαπειλούμενου τοκετού"= εννοείται ότι θα καλέσουν τον επόμενο αμέσως.

Καλημέρα.Κανεις λάθος δεν υπαρχεί νόμος που να ορίζει οτι πρεπεί να κάνουμε 4 εφημερίες για να αναγνωριστει η ειδικότητα.Είναι μυθος.Ειχα ρωτησεί στο υπουργείο και μου είχαν πει οτι κανεις εφημερίες αναλογα με τις αναγκες του νοσοκομειου.Στο δικό μου τμημα εδω και 1,5 χρονο κανουμε 3

δεν ξέρω αν είναι μύθος, αν είναι όντως έτσι, τότε εμένα με..."παραμύθιασαν" από τη διοίκηση, γιατί δεν έβγαινε το πρόγραμμα εφημεριών της κλινικής, τώρα αν εσείς βγάζετε πρόγραμμα με 3 εφημερίες έκαστος, τί να πω?

Γνωριζει κανεις αν μπορω να παρω την αδεια μητροτητας ,μαζευοντας τις ωρες του μειωμενου ωραριου απο την ΠΡΩΤΗ μερα διορισμου ή πρεπει να εχω δουλεψει για καποιο διαστημα? Υπαρχει καποια συναδελφος με αναλογη περιπτωση?

τι εννοείς?

ΥΓ: όσοι συνάδελφοι ελπίζουν στο ΤΣΑΥ για τα έξοδα των υπερήχων κύησης, να ξέρουν ότι το ταμείο ζητάει να συμπληρώσεις αίτηση-έντυπο όπου αναφέρεις τις εξετάσεις για τις οποίες ζητάς την κάλυψη των εξόδων και προφορικά οι υπάλληλοι του αντίστοιχου τμήματος σε ενημερώνουν ότι δικαιούμαστε περίπου 7 με 8 ευρώ για κάθε υπέρηχο!!

Τροποποιήθηκε από neurodiab
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες!Το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι κριμα να ειμαστε μεσα στο αγχος για το αν θα πληρωθουμε κατι η αν θα αναγνωριστει η ειδικοτητα κτλ την στιγμη που σε αλλες χωρες παιρνουν σουπερ επιδοματα στην εγκυμοσυνη τους!Επισης να ευχηθω καλη τυχη σε οσες θα γινουν μαμαδες συντομα και να επισημανω οτι οι συνειδικευομενες μας που δεν ειναι στην ιδια κατασταση με εμας πρεπει να προσπαθουνε να δειχνουν στοργη προς τις εγκυους και οχι να μας κανουν να αισθανομαστε τυψεις που εμποδιζουμε την φυσιολογικη ροη της κλινικης,μπορει η εγκυος να μην ειναι αρρωστη αλλα ειναι ανθρωπος με ειδικες αναγκες και πρεπει να υπαρχει κατανοηση και οχι ρατσισμος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες!Το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι κριμα να ειμαστε μεσα στο αγχος για το αν θα πληρωθουμε κατι η αν θα αναγνωριστει η ειδικοτητα κτλ την στιγμη που σε αλλες χωρες παιρνουν σουπερ επιδοματα στην εγκυμοσυνη τους!

Όπως ?

Θα μπορούσε να μας πεί η notbad αν π.χ στις ΗΠΑ (με το εντατικό πρόγραμμα) μπορείς να λείψεις τόσες μέρες και να μην υπάρχουν επιπτώσεις... :splaaaats:

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις Σκανδιναβικες χωρες απο οτι γνωριζω υπαρχουν καποιοι που δεν δουλευουν καν και ζουνε με τα οικογενειακα απιδοματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες!Το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι κριμα να ειμαστε μεσα στο αγχος για το αν θα πληρωθουμε κατι η αν θα αναγνωριστει η ειδικοτητα κτλ την στιγμη που σε αλλες χωρες παιρνουν σουπερ επιδοματα στην εγκυμοσυνη τους!Επισης να ευχηθω καλη τυχη σε οσες θα γινουν μαμαδες συντομα και να επισημανω οτι οι συνειδικευομενες μας που δεν ειναι στην ιδια κατασταση με εμας πρεπει να προσπαθουνε να δειχνουν στοργη προς τις εγκυους και οχι να μας κανουν να αισθανομαστε τυψεις που εμποδιζουμε την φυσιολογικη ροη της κλινικης,μπορει η εγκυος να μην ειναι αρρωστη αλλα ειναι ανθρωπος με ειδικες αναγκες και πρεπει να υπαρχει κατανοηση και οχι ρατσισμος!

υπαρχουν και αντρες ειδικευομενοι σε αυτο το φορουμ!!!!!!! tomato.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια ξερει κανεις τι χαρτια και τι διαδικασια χρειαζεται για να βγαλω την αδεια επαπειλουμενης κυησης?Την αλλη εδδομαδα θα παω να διοριστω και υποθετω οτι πρεπει να εχω ηδη μαζι μου καποια χαρτια??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kάθε αναρρωτική άδεια και την άδεια επαπειλούμενης κύησης την εγκρίνει για τους ειδικευόμενους ο ιατρός του ΙΚΑ της περιοχής κατοικίας. Κλείνεις ραντεβου στο 184. Με το βιβλιάριο ΙΚΑ και την βεβαίωση του ιατρού που παρακουλουθεί την εγκυμοσύνη πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα την εγκρίνει ο ιατρός του ΙΚΑ. Αυτό το χαρτί το προσκομίζεις στο γραφείο προσωπικού. Αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kάθε αναρρωτική άδεια και την άδεια επαπειλούμενης κύησης την εγκρίνει για τους ειδικευόμενους ο ιατρός του ΙΚΑ της περιοχής κατοικίας. Κλείνεις ραντεβου στο 184. Με το βιβλιάριο ΙΚΑ και την βεβαίωση του ιατρού που παρακουλουθεί την εγκυμοσύνη πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα την εγκρίνει ο ιατρός του ΙΚΑ. Αυτό το χαρτί το προσκομίζεις στο γραφείο προσωπικού. Αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς...

Σ'ευχαριστω πολυ Χριστινα,να φανταστω οτι το χαρτι του ιατρου που προσκομιζω στο ΙΚΑ δεν πειραζει να ειναι ιδιωτη?Και μεχρι να βγει η αδεια γιατι φανταζομαι οτι μεχρι να κλεισω ραμτεβου στο ΙΚΑ ζησε Μαη να φας Τριφυλλι, εγω δηλωνω απλη αναρρωτικη στο νοσοκομειο και καθομαι σπιτι μου?Επισης ξερεις ποσο συχνα πρεπει να το ανανεωνω αυτο?θενξ και παλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O γιατρός του ΙΚΑ δέχεται το χαρτί του ιδιώτη ιατρού που σε παρακολουθεί, που πιστοποιεί εβδομάδα κύησης και το πρόβλημα που υπάρχει. Πάρε τηλέφωνο στο 184 στο ΙΚΑ και ζήτα παραπάνω πληροφορίες. Εγώ είχα ζητήσει πολύ μικρές άδειες και δεν ξέρω τι γίνεται για τις μεγάλες άδειες. Νομίζω πως μόνο για την πρώτη άδεια απαιτείται η παρουσία σου στο γιατρό. Στη συνέχεια η άδεια επανεγκρίνεται από κάποια επιτροπή, δηλαδή πάει κάποιο συγγενικό πρόσωπο με τα χαρτια και την υπογράφουν. Είναι γενικά τυπικές διαδικασίες, για όλες τις ασφαλισμένες του ΙΚΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Το ωράριο εργασίας μας είναι 7ωρο και όχι 8ωρο. Άρα το μειωμένο ωράριο μητρότητας μετατρέπεται σε 4,5μιση μήνες άδεια ημερολογιακή.

[/qu

Ισχύει όντως αυτό? Σ' εμένα στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου υπολόγισαν 3,5 μήνες άδεια θηλασμού εναλλακτικά του μειωμένου ωραρίου. Έχει πάρει κάποια συνάδελφος 4,5 μήνες?

Επίσης ενημερώθηκα από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ ότι οι ειδικευόμενες ιατροί δε δικαιούνται την εξάμηνη άδεια του ΙΚΑ γιατί ο εργοδότης τους είναι το δημόσιο και όχι ιδιώτης, αν και είμαστε ιδιωτικού δικαίου ασφαλισμένες από το ΙΚΑ. Ο ΟΑΕΔ χρηματοδοτεί την άδεια αυτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πήρα 4,5 μήνες. Δυστυχώς κάθε νοσοκομείο κάνει τα δικά του, με βάση τι ξέρει/φαντάζεται ο αρμόδιος υπάλληλος. Πήγα στην επιθεώρηση εργασίας της περιοχής μου και ρώτησα αν είναι σωστό το αίτημα μου να επιμυκηνθεί η άδεια βάσει του εφτάωρου ωραρίου και μου είπαν πως έτσι είναι το λογικό. Έτσι πήγα και έκανα αίτηση, γράφοντας και το τηλ της επιθεώρησης για να ζητήσουν πληροφορίες και το εγκρίνανε.

Την εξάμηνη άδεια δεν την δικαιούμαστε, βάση του νόμου Πετραλιά, που μιλά για εργαζόμενους σε επιχειρήσεις και εκμεταλλεύσεις. Υπάρχει αδικία σε αυτόν τον νόμο, και αν κάποιος πάει δικαστικά, θα κερδίσει - βέβαια το παιδί του θα έχει πάει εν τω μεταξύ σχολείο. Ενημέρωση από τον συνήγορο του πολίτη.

Το έχω ποστάρει κάπου αλλόυ στο forum, ισχύει και σε εμας (ΤΣΑΥ) η μειωση στο μισό εισφορών σύνταξης για ένα έτος μετά την γέννηση τέκνου.

Τροποποιήθηκε από ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ αναφέρεται ότι"Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης."Ισχύει κάτι διαφορετικό για ειδικευόμενες ιατρούς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτό ακριβώς ισχύει και για τις ειδικευόμενες, αφού είμαστε ασφαλισμένες του ΙΚΑ για τις αναρρωτικές άδειες.

Γενικά, λεφτά παίρνουμε από 4 μεριές.

1. Αυτα τα 56+ 63 ημερομίσθια τα πληρώνει το ΙΚΑ

2. Συμπληρωματικά, από τον ΟΑΕΔ κάποια παραπάνω λεφτά, μέχρι να συμπληρωθεί ο μεικτός μισθός μας, και αν προσκομίσουμε χαρτί μισθοδοσίας πως κάναμε εφημερίες τους τελευταίους μήνες ΚΑΙ τα λεφτά των εφημεριών (το μεικτό ποσό). Πληροφορίες στις παροχές μητρότητα ς του ΟΑΕΔ

3. Εάν έχουμε εργασθεί στο νοσοκομείο έναν χρόνο ο εργοδότης μας πληρώνει και τον ένα μήνα της λοχείας extra (πληροφορίες στο ΙΚΑ).

4. Επίδομα τοκετου από το ΤΣΑΥ και έξοδα καισαρικής ( προσκομίζονται εντός 5 ημερών από την γέννηση- προσοχή)

Επίσης, ο εργοδότης οφείλει να μας κάνει μισές κρατήσεις για τον κλάδο σύνταξης, για ένα χρόνο μετά την γέννηση τέκνου, είναι ο νόμος προστασίας της μητρότητας ( νόμος της Πετραλιά- 2008). Δυστυχώς δεν το πήρα είδηση αυτό εγκαίρως για να το ζητήσω από το νοσοκομείο και τώρα το ΤΣΑΥ δεν έχει αποφασίσει πως θα τα υπολογίσει....

Τελευταιο και σημαντικό, το νοσοκομείο δεν πληρώνει την ασφάλεια μας στο ΤΣΑΥ κατά την άδεια κύησης και λοχείας, άρα αυτά τα λεφτά τα χρωστάμε εμείς στο ΤΣΑΥ και πρέπει να τα καταβάλουμε άμεσα γιατί υπάρχει προσαύξηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aυτό ακριβώς ισχύει και για τις ειδικευόμενες, αφού είμαστε ασφαλισμένες του ΙΚΑ για τις αναρρωτικές άδειες.

Γενικά, λεφτά παίρνουμε από 4 μεριές.

1. Αυτα τα 56+ 63 ημερομίσθια τα πληρώνει το ΙΚΑ

2. Συμπληρωματικά, από τον ΟΑΕΔ κάποια παραπάνω λεφτά, μέχρι να συμπληρωθεί ο μεικτός μισθός μας, και αν προσκομίσουμε χαρτί μισθοδοσίας πως κάναμε εφημερίες τους τελευταίους μήνες ΚΑΙ τα λεφτά των εφημεριών (το μεικτό ποσό). Πληροφορίες στις παροχές μητρότητα ς του ΟΑΕΔ

3. Εάν έχουμε εργασθεί στο νοσοκομείο έναν χρόνο ο εργοδότης μας πληρώνει και τον ένα μήνα της λοχείας extra (πληροφορίες στο ΙΚΑ).

4. Επίδομα τοκετου από το ΤΣΑΥ και έξοδα καισαρικής ( προσκομίζονται εντός 5 ημερών από την γέννηση- προσοχή)

Επίσης, ο εργοδότης οφείλει να μας κάνει μισές κρατήσεις για τον κλάδο σύνταξης, για ένα χρόνο μετά την γέννηση τέκνου, είναι ο νόμος προστασίας της μητρότητας ( νόμος της Πετραλιά- 2008). Δυστυχώς δεν το πήρα είδηση αυτό εγκαίρως για να το ζητήσω από το νοσοκομείο και τώρα το ΤΣΑΥ δεν έχει αποφασίσει πως θα τα υπολογίσει....

Τελευταιο και σημαντικό, το νοσοκομείο δεν πληρώνει την ασφάλεια μας στο ΤΣΑΥ κατά την άδεια κύησης και λοχείας, άρα αυτά τα λεφτά τα χρωστάμε εμείς στο ΤΣΑΥ και πρέπει να τα καταβάλουμε άμεσα γιατί υπάρχει προσαύξηση.

Το τρίτο δεν κατάλαβα, τι εννοείς, το νοσοκομείο μας πληρώνει ένα μήνα της λοχείας έξτρα? Πώς ακριβώς το ζητάμε? το έχεις κάπου γραμμένο? Έυχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιδόματα μητρότητας

Είναι οι αποδοχές που δικαιούστε κατά το διάστημα της άδειας μητρότητας, οι οποίες εξαρτώνται από το αν είστε ασφαλισμένη ή όχι και από τον οργανισμό που σας ασφαλίζει. Αν εργάζεστε στον ιδιωτικό τομέα και είστε ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δικαιούστε επίδομα μητρότητας:

Από τον εργοδότη

Αποδοχές δεκαπέντε ημερών, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν από δέκα ημέρες μέχρι ένα χρόνο.

Αποδοχές ενός μήνα, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν πάνω από ένα χρόνο.

Είναι από παλιό άρθρο του in.gr http://health.in.gr/pregn/article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7,

όπου έχει και τα υπόλοιπα επιδόματα.

Πάντως αυτό το επίδομα το δίνουν ΟΛΟΙ οι εργοδότες, μου φαίνεται απίθανο κάποιο νοσοκομείο να μην το χορηγει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ειδικευόμενη εδώ και ενάμιση χρόνο.Είμαι τώρα σε άδεια θηλασμού.Στην άδεια κυήσεως και κυοφορίας διεκόπει η μισθοδοσία μου από το Νοσοκομείο και πληρωνόμουν από το ΙΚΑ.(συνολικά 5600 περίπου για 4 μήνες) Τώρα μπήκα στη μισθοδοσία του Νοσοκομείου κανονικά αλλά δεν πήρα κανέναν επιπλέον μισθό. Επίσης ήθελα να ρωτήσω, η συμπληρωματική παροχή μητρότητας υπολογίζεται με βάση μόνο τον τελευταίο μήνα πριν την άδεια ή γενικά τους τελευταίους μήνες?Γιατί, τον τελευταίο μήνα επειδή ήμουν στον έβδομο μήνα κύησης έκανα μόνο 1 εφημερία, ενώ όλους τους προηγούμενους του χρόνου έκανα 8 με 10 το μήνα.Οπότε αν υπολογίσουν μόνο τον τελευταίο θα πάρω Ψίχουλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα ο ένας μήνας πληρώνεται extra από τον εργοδότη. Ισχύει για όλες τις εργαζόμενες του ΙΚΑ, δεν νομίζω πως υπάρχουν εξαιρέσεις, ρώτησε στην επιθεώρηση εργασίας ή στο ΙΚΑ. Όταν ζήτησα βεβαίωση από το γραφείο προσωπικού, για το χρονικό διαστημα που έλειπα και έπρεπε να πληρώσω το ΤΣΑΥ μου το έγραψαν κι όλας : πως έλειπα για άδεια κύησης και λοχείας 119 μέρες ημερολογιακά, από τις οποίες με πλήρωσε και το νοσοκομείο 30 ημέρες (δηλαδή έχει αποδόσει στο ΤΣΑΥ κρατήσεις για 30 ημέρες και χρωστάω εγώ μόνο τις 119 μείον 30).

Όσον αφορά τον ΟΑΕΔ, προσκόμισα χαρτί από το ΙΚΑ με τις κρατήσεις που μου έχουν κάνει ως ασφαλισμένη τους. Από αυτό προκύπτει επακριβώς και εγγράφως ποιος είναι ο μισθός που λαμβάνει η κάθε ασφαλισμένη και πόσα λεφτά λαμβάνει για εφημερίες, αφού γίνονται κάποιες κρατήσεις και από αυτές. Δεν νομίζω πως στηρίζονται μόνο στον τελευταίο μήνα ( άλλωστε υπάρχει μια καθυστέρηση μέχρι το νοσοκομείο να πληρώσει τις εισφορές στο ΙΚΑ και οι τελευταίοι μήνες δεν είναι ενημερωμένοι). Αυτά στο δεύτερο παιδί μου, σε πολύ ενημερωμένο γραφείο ΟΑΕΔ, ενώ στο πρώτο, σε ΟΑΕΔ άλλης περιοχής ζήτησαν χαρτί μισθοδοσίας και εφημεριών οποιουδήποτε προηγούμενου μήνα είχα στα χέρια μου και τους πήγα αυτό που είχα τις περισσότερες εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Η φόρμουλα του ΟΑΕΔ είναι (με κάποια επιφύλαξη): 3Χ (μεικτός μισθός - μηνιαία αποζημίωση που έδωσε το ΙΚΑ) + 3Χ μεικτές εφημερίες. Δηλαδή συμπληρώνει για τους τρεις μήνες ό,τι δεν έδωσε το ΙΚΑ ως το πλήρες ποσό που θα λάμβανε αν εργαζόταν το άτομο. Τον τέταρτο μήνα θεωρεί πως τον πληρώνει ο εργοδότης.Δεν θυμάμαι αν κάνει κάποια κράτηση ο ΟΑΕΔ, πάντως πρόκειται για ένα καλό ποσό, αν αναλογιστεί κανείς μόνο τις εφημερίες 3 μηνών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αν κάποιος γνωρίζει, τι γίνεται σε περίπτωση που κάποια με το που της έρθει ο διορισμός επίκειται να γεννήσει ή είναι σε φάση λοχείας? Παρουσιάζεται και με το που παρουσιάζεται παίρνει άδεια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος γνωρίζει, τι γίνεται σε περίπτωση που κάποια με το που της έρθει ο διορισμός επίκειται να γεννήσει ή είναι σε φάση λοχείας? Παρουσιάζεται και με το που παρουσιάζεται παίρνει άδεια?

Ευχαριστώ

Ναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.