Jump to content

[ εγκυμοσύνη και ειδικότητα] Αδειες μητρότητος


JVA

Recommended Posts

2-3 ερωτησεις κι απο μενα..

1.Καταρχας στην πρωτη φαση της πληρωμης απο το ΙΚΑ για τις πρωτες 56 ημερες (αδεια κυησεως) το ΙΚΑ εδωσε 2600κατι ευρω. Αυτα σαν χρηματα ειναι παραπανω απο 2 μηνες μισθου στο Νοσοκομειο που θα ανερχονταν σε περιπου 2400. Γιατι?

Θελω να πω μηπως αν πας και το χαρτι και για τις εφημεριες που θα εκανες (αρα να πιασεις τις πραγματικες μεικτες σου αποδοχες ) θα σου κοψουν απο εκει? Πιο απλα...Περνουμε 1200 στο χερι το μηνα + 712 για 7 εφημεριες που κανουμε οι περισοτεροι = 1900κατι αυτες ειναι οι πραγματικες αποδοχες που περνουμε στο χερι μηνιαιως. Τωρα με αδεια κυησεως πηραμε ηδη τα 1300 μηνιαιως απο το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ θα δωσει αλλα 600κατι μηνιαιως για να συμπληρωθουν οι πραγματικες αποδοχες?

2. Αυτο με τον νομο Πετραλια του 2008, για τις μισες εισφορες για τον πρωτο χρονο οντως ισχυει και πρεπει να το διεκδικησουν ολοι...Το βρηκα κι εδω για οποιον τα θελει εγγραφως http://www.capital.gr/news.asp?Details=499735

3. Χριστινα, οσον αφορα τον ενα μηνα που πληρωνει η πρεπει να πληρωνει το Νοσοκομειο οσο βρισκεσαι σε αδεια κυησεως-λοχειας, σε ποιον νομο το αναφερει?? Για να μπορουμε να τους δειχνουμε χαρτια στο εκαστοτε γραφειο προσωπικου και οχι λογια μονο...

4. Τελος οσον αφορα την αδεια που μπορει να σου χορηγηθει με συμφωνια με τον διευθυντη σου, του μειωμενου ωραριου συμπυκνωμενη...Ποσες εργασιμες ημερες ειναι ακριβως αν υπολογισουμε οτι η εργασια μας ειναι 7ωρη και ποια η φορμουλα υπολογισμου? Γιατι μια που ειδα καποια ποστ πιο πισω δεν την πολυκαταλαβα. Τα γραφεια προσωπικου λενε οτι να ναι...Σε αλλους λενε 3 μηνες ετσι αυθαιρετα σε αλλα νοσοκομεια 3 και 1/2...

Με λιγα λογια ενδιαφερομαι οτι μπορεις να παρεις απο δαυτους να το παιρνεις μεχρι τελευταιου ευρω, ιδιαιτερα στις μερες μας...οχι για κανεναν αλλον λογο αλλα για το οτι οταν εχουμε να κανουμε με κρατησεις και περικοπες ολα γινονται μεσα σε μια μερα, οταν εχουν ομως να δωσουν και πολυ δε περισσοτερο σε ατομα οπου ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τι δικαιουνται το εκμεταλλευονται στο επακρο!!!

Χριστινα, και οποιος αλλος γνωριζει υπευθυνα, τα φωτα σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Είναι όπως τα λες, το ΙΚΑ δίνει ένα αρχικό ποσό, με βάση τις εισφορές που μας πληρώνει ο εργοδότης για 4 μήνες. Ο ΟΑΕΔ θα συμπληρώσει το υπόλοιπο ποσό όσο να φτάσει τον μεικτό μισθό μαςκαι τις μεικτές εφημερίες μας (να είναι αυτήν την εποχή 1600 + 900 ???) για 3 μήνες όμως. Στην αίτηση που προσκομίζουμε στον ΟΕΑΔ αναγράφεται από τον εργοδότη αν έχει πληρώσει για δεκαπέντε μέρες ή για έναν μήνα τα λεφτά που δίνει στην εργαζόμενη (νο 2)

2. Όσον αφορά τα λεφτά που δίνει ο εργοδότης, είναι γραμμένο σε διάφορα site, δεν ξέρω όμως και εγώ τον ακριβή νόμο. Η επιθεώρηση εργασίας όμως σίγουρα θα τον έχει.

Επιδόματα μητρότητας

Είναι οι αποδοχές που δικαιούστε κατά το διάστημα της άδειας μητρότητας, οι οποίες εξαρτώνται από το αν είστε ασφαλισμένη και σε ποιο ταμείο. Αν εργάζεστε στον ιδιωτικό τομέα και είστε ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δικαιούστε επίδομα μητρότητας:

Από τον εργοδότη

Αποδοχές δεκαπέντε ημερών, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν από δέκα ημέρες μέχρι ένα χρόνο.

Αποδοχές ενός μήνα, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν πάνω από ένα χρόνο.

3. Τι μου λες για τις μειωμένες εισφορές μητρότητας... Το μεγάλο μου παιδί είναι τρισήμιση, και τα λεφτά δεν τα έχω δει... Πριν 3 χρόνια,όταν πρωτορώτησα στο νοσοκομείο, δυστυχώς προφορικά , με παρέπεμψαν στο ΤΣΑΥ. Μετά από χρόνια διαβουλεύσεων με το ΤΣΑΥ (θέμα για το οποίο έκανα αναφορά στο συνήγορο του πολίτη) και αφού γεννησα και δεύτερο παιδί, το ΤΣΑΥ μου έστειλε απάντηση πως μόνο ο εργοδότης είναι υπόχρεος να μου επιστρέψει αυτά λεφτά. Έτσι αυτήν την εποχή, το νοσοκομείο σκέφτεται μήπως πρέπει όντως να μου τα επιστρέψει,μετά από διάφορες συνεννοήσεις με το ΤΣΑΥ ... Άρα όποια ενδιαφέρεται να τα πάρει, ας κάνει στο νοσοκομείο και στο ΤΣΑΥ αίτηση, και βλέποντας και κάνοντας.

4. Δυστυχώς ο καθένας στο δημόσιο το υπολογίζει όπως θέλει... Η φορμουλα υπολογισμού είναι από τους λογιστές ιδιωτικών εταιριών που βγάζουν μισθοδοσίες. Ούτε η επιθεώρηση έργασίας ήξερε τότε που το έψαχνα...

Τροποποιήθηκε από ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα, γνωρίζετε τα 200 ένσημα προαπαιτούμενης εργασίας από το ΙΚΑ ώστε να πάρω την άδεια κύησης σε πόσους μήνες εργασίας αντιστοιχούν ως ειδικευόμενη ιατρός? Αν δηλαδή πρέπει να έχω συμπληρώσει 6 μήνες εργασίας ή 8 μήνες από την ΠΗΤ ώστε να δικαούμαι την άδεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάποια άλλη ερώτηση... τα 200 ένσημα που απαιτούνται είναι από οποιαδήποτε εργασία ή αυστηρά από εξάσκηση ιατρικού επαγγέλματος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Και κάποια άλλη ερώτηση... τα 200 ένσημα που απαιτούνται είναι από οποιαδήποτε εργασία ή αυστηρά από εξάσκηση ιατρικού επαγγέλματος?

τα 200 ενσημα αντιστοιχουν σε 4 μηνες εργασιας(24 κα8ε μηνα) και μπορουν να ειναι απο οποιονδηποτε φορεα που σε ασφαλιζε στο ικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάποια άλλη ερώτηση... τα 200 ένσημα που απαιτούνται είναι από οποιαδήποτε εργασία ή αυστηρά από εξάσκηση ιατρικού επαγγέλματος?

τα 200 ενσημα αντιστοιχουν σε 4 μηνες εργασιας(25 κα8ε μηνα) και μπορουν να ειναι απο οποιονδηποτε φορεα που σε ασφαλιζε στο ικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάποια άλλη ερώτηση... τα 200 ένσημα που απαιτούνται είναι από οποιαδήποτε εργασία ή αυστηρά από εξάσκηση ιατρικού επαγγέλματος?

τα 200 ενσημα αντιστοιχουν σε 4 μηνες εργασιας(24 κα8ε μηνα) και μπορουν να ειναι απο οποιονδηποτε φορεα που σε ασφαλιζε στο ικα

μηπως σε 8 μηνες περιπου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

"Μείωση σε ποσοστό 50% των εισφορών του κλάδου Κύριας Σύνταξης που βαρύνουν τις μητέρες ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί το μήνα τοκετού"

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_15_2010.pdf

Τό'χει κάνει κάποια από εσάς? Ισχύει και για τις ειδικευόμενες/επικουρικούς που παίζει ΙΚΑ-ΤΣΑΥ ή θέλει μόνο ΙΚΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

"Μείωση σε ποσοστό 50% των εισφορών του κλάδου Κύριας Σύνταξης που βαρύνουν τις μητέρες ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί το μήνα τοκετού"

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_15_2010.pdf

Τό'χει κάνει κάποια από εσάς? Ισχύει και για τις ειδικευόμενες/επικουρικούς που παίζει ΙΚΑ-ΤΣΑΥ ή θέλει μόνο ΙΚΑ?

Στο γραφείο προσωπικού/μισθοδοσία μου είπαν για μειωμένο ΤΣΑΥ, όχι ΙΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι, ισχύει η μείωση εισφορών προς το ΤΣΑΥ για ένα χρόνο μετά την γέννηση τέκνου - αυτός είναι ο κλάδος σύνταξης των γιατρών. Είναι υποχρέωση του εργοδότη-νοσοκομείου να μειώσει τα ασφάλιστρα , όμως δεν είναι καθόλου ενημερωμένοι και δεν το πράττουν. Εγώ δυστυχώς έπεσα σε άσχετους υπαλλήλους που με κατεύθηναν να τα ζητήσω αναδρομικά από το ίδιο το ΤΣΑΥ. Μέγα λάθος, γιατί και το ΤΣΑΥ δεν μου αναγνωρίζει πως μου τα οφείλει να τα επιστρέψει. Εγώ πάντως έκανα καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη, αλλά φως κανένα. Ο συνήγορος πιστεύει πως κάποια στιγμή θα φιλοτιμηθεί το ΤΣΑΥ να μου τα δώσει...( έχουν περάσει τρια χρόνια και έκανα και άλλο παιδί εν τω μεταξύ...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Στο γραφειο προσωπικου αναγνωρισαν στη γυναικα μου τις μισες εισφορες στο ΙΚΑ για ενα χρονο μετα τη γεννηση του τεκνου...Ειναι κανα 60αρι το μηνα! Στις μερες μας καλα ειναι κι αυτα

ΚΑλυτερο θα ηταν οτι ζητατε και ειναι νομιμο δικαιωμα σας να το κανετε εγγραφως και πρωτοκολημενα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Moυ κάνει εντύπωση που τα αφαιρούν από το ΙΚΑ. Οι κρατήσεις που μας κάνουν για το ΙΚΑ είναι κλάδος ασφάλισης σε περίπτωση ασθένειας, δεν είναι για την σύνταξη. Ο νόμος πετραλιά (2008) αναφέρει πως η μείωση λόγω μητρότητας αφορά τον κλάδο σύνταξης (που σε εμάς είναι το ΤΣΑΥ...)

Μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών

Με το Ν.3655/3.4.2008 προβλέπεται η μείωση κατά 50% των εισφορών στους κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης του παιδιού.

Τροποποιήθηκε από ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

να ρωτησω αν ξερει κανεις στην ειδικοτητα της ακτινολογιας τι ισχυει σε περιπτωση εγκυμοσυνης?

παιρνεις αδεια απο την αρχη ή τις 17 εβδομαδες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Διάβασα τα παραπάνω, αλλά δεν το βρήκα να αναφέρεται πουθενά (ελπίζω να μην ήταν γραμμένο κάπου και μου ξέφυγε ή δεν το κατάλαβα):

στην άδεια ανατροφής (μετά δηλαδή κύηση και λοχεία) πληρώνεσαι από το νοσοκομείο και αν ναι υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για αυτό? Βγαίνω σε άδεια κύησης σε λίγο και από το ΙΚΑ δε δικαιούμαι τίποτα μια και δεν έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια οπότε αναρωτιέμαι αν θα πληρώνομαι έστω στην άδεια ανατροφής. Σημείωση: στο νοσοκομείο από το οποίο βγαίνω σε άδεια υπηρετώ μόλις 1 μήνα. Πριν και συνεχόμενα ήμουν για 6 μήνες σε άλλο νοσοκομείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα τα παραπάνω, αλλά δεν το βρήκα να αναφέρεται πουθενά (ελπίζω να μην ήταν γραμμένο κάπου και μου ξέφυγε ή δεν το κατάλαβα):

στην άδεια ανατροφής (μετά δηλαδή κύηση και λοχεία) πληρώνεσαι από το νοσοκομείο και αν ναι υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για αυτό? Βγαίνω σε άδεια κύησης σε λίγο και από το ΙΚΑ δε δικαιούμαι τίποτα μια και δεν έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια οπότε αναρωτιέμαι αν θα πληρώνομαι έστω στην άδεια ανατροφής. Σημείωση: στο νοσοκομείο από το οποίο βγαίνω σε άδεια υπηρετώ μόλις 1 μήνα. Πριν και συνεχόμενα ήμουν για 6 μήνες σε άλλο νοσοκομείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είτε δουλεύεις με κανονικό ωράριο είτε με μειωμένο (λόγω τέκνου) ο μισθός σου είναι ο ίδιος, διότι το μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα παιδιού θεωρείται και αμείβεται ως χρόνος εργασίας. Αν εσύ επιλέξεις να πάρεις συγκεντρωτικά το μειωμένο ωράριο, μετατρέποντάς το έτσι σε άδεια ανατροφής τέκνου, εννοείται πως ο μισθός σου παραμένει ο ίδιος. Δεν πρόκειται για επίδομα όπως αυτό της κύησης και λοχείας και δεν χρειάζεται να πληρείς συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Οπότε ναιιιιιι!!!Πληρώνεσαι από το νοσοκομείο!! :) Συμβουλή: 1 μήνα πριν αρχίσει η άδεια ανατροφής τέκνου θύμησέ τους εκεί στη μισθοδοσία ότι πρέπει να σου κάνουν κρατήσεις για τον κλάδο σύνταξης μειωμένες κατά 50% για το 12 μηνο μετά την ημερομηνία τοκετού. Δυστυχώς πολλές πολλές φορές το ξεχνάνε ή σκαρφίζονται διάφορους λόγους για τους οποίους και καλά δεν το δικαιόυσαι! Άντε βρε...και μ'ενα πόνο!! :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω μια ερώτηση: ξεκινά η άδεια εγκυμοσύνης 2 μήνες πριν τελειώσω την ειδικότητα .2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά τον τοκετό.δικαιούμαι τους άλλους 3 μηνες ως άδεια θηλασμού?εγώ νομίζω όχι ,ενώ το γραφείο προσωπικου επιμενεί ότι τους δικαιούμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω μια ερώτηση: ξεκινά η άδεια εγκυμοσύνης 2 μήνες πριν τελειώσω την ειδικότητα .2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά τον τοκετό.δικαιούμαι τους άλλους 3 μηνες ως άδεια θηλασμού?εγώ νομίζω όχι ,ενώ το γραφείο προσωπικου επιμενεί ότι τους δικαιούμαι.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η άδεια θηλασμού/ανατροφής τέκνου υπολογίζεται με βάση τη διάρκεια του υπολοιπου της σύμβασής σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω μια ερώτηση: ξεκινά η άδεια εγκυμοσύνης 2 μήνες πριν τελειώσω την ειδικότητα .2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά τον τοκετό.δικαιούμαι τους άλλους 3 μηνες ως άδεια θηλασμού?εγώ νομίζω όχι ,ενώ το γραφείο προσωπικου επιμενεί ότι τους δικαιούμαι.

Φυσικά και τη δικαιουσαι. 105 ημέρες αδειας θηλασμου ή αλλιώς μειωμένο ωράριο. Η επιλογη ειναι δικη σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι διχάζονται οι γνώμες...

Μα αν ισχύει ότι προσθέτω τα δίωρα κάθε μιας μέρας από το μειωμένο ,και βρίσκω πόσες μέρες δικαιούμαι , εμένα δεν μου βγαίνουν 3 μηνες αλλά 10 μέρες το πολύ.

Φοβάμαι ότι αν την πάρω την άδεια αυτή, κάποια στιγμή θα μου πουν΄΄σορρυ κάναμε λαθος ,έχεις τελειώσει εδώ και 2 μήνες και δεν το ειχαμε καταλάβει(αιφνιδιασμός για τις εξετάσεις) ,, και θα μου ζητάν και τα λεφτά πίσω.

Μήπως κάποια συνάδελφος που πηρε άδεια εγκυμοσύνης ενώ είχε μικρό διαστημα μέχρι να τελειώσει μπορεί να με βοηθήσει?

Ακόμα και 6 μήνες ή και ενα χρόνο να έχει μια συμβασιούχος για να τελειώσει ,σύμφωνα με τις παραπάνω αριθμητικές πράξεις δεν της αναλογούν 3 μηνες άδειας θηλασμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Η διαδικασία πληρωμής μισθού κατά την άδεια τοκετού και λοχείας γίνεται από τι ΙΚΑ. Η μετάβαση της μισθοδοσίας εκεί πως γίνεται. Πάει κάτι η ειδιεκυόμενη στο ΙΚΑ και πότε ή γίνεται αυτόματα? Ποιος μισθός λαμβάνεται υπόψη? Επίσης με τον ΟΑΕΔ τι διαδικασία πρέπει να γίνει και πότε? Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παρομοιες ερωτησεις εχω και εγω.

Διαβασα ολο το τοπικ αλλα δεν εβγαλα καμια ακρη.

Η γυναικα μου ειναι 2 μηνων εγκυος και τον αλλο μηνα ξεκιναει ειδικοτητα αλλα το γενικο κομματι για 9 μηνες. Τελειωσε το αγροτικο πριν πεντε μηνες.

Δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανει.

Θα δουλεψει μερικους μηνες και θα παρει αδεια κυησεως. Τα ενσημα απο το αγροτικο υσχιουν ?

Μετα την αδεια κυησεως και λοχειας θα μπορει να παρει και τους αλλους 6 μηνες που αναφερονται ?

Θα πληρωνεται κανονικα ?

Ας βοηθησει καποιος ρε παιδια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

56 ημέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού θα βγει σε άδεια μέχρι και 63 ημέρες μετά. Τα ένσημα ισχύουν και θα πληρώνεται ό,τι θα έπαιρνε από το Νοσοκομείο από το ΙΚΑ. Τις 119 μέρες θα τις υπηρετήσει μετά μέχρι να συμπληρώσει 9 μήνες καθαρής ειδικότητας. Η άδεια ανατροφής δίνεται είτε με τη μορφή μειωμένου ωραρίου είτε όλη μαζί αν συμφωνεί ο διευθυντής της. Το πόσες μέρες θα είναι αυτή θα ρωτήσει το γραφείο προσωπικού. Καλή λευτεριά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρομοιες ερωτησεις εχω και εγω.

Διαβασα ολο το τοπικ αλλα δεν εβγαλα καμια ακρη.

Η γυναικα μου ειναι 2 μηνων εγκυος και τον αλλο μηνα ξεκιναει ειδικοτητα αλλα το γενικο κομματι για 9 μηνες. Τελειωσε το αγροτικο πριν πεντε μηνες.

Δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανει.

Θα δουλεψει μερικους μηνες και θα παρει αδεια κυησεως. Τα ενσημα απο το αγροτικο υσχιουν ?

Μετα την αδεια κυησεως και λοχειας θα μπορει να παρει και τους αλλους 6 μηνες που αναφερονται ?

Θα πληρωνεται κανονικα ?

Ας βοηθησει καποιος ρε παιδια..

Δυστυχώς τα ένσημα από το αγροτικό δεν μετράνε γιατί εκεί δεν πληρώνεις εισφορές ΙΚΑ.Προυπόθεση για να πάρει έμμισθη την άδεια (56+63 μέρες άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας και άδεια ανατροφής 3,5 μήνες αν δεν επιλεγεί μειωμένο ωράριο και σε συμφωνία με τον εργοδότη) που ούτως ή άλλως δικαιούται είναι να έχει 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια, πριν την έναρξη της άδειας. Κατά την ειδικότητα παίρνει ένσημα ΙΚΑ (25ένσημα /μήνα). Αν δεν τα έχει τα 200 ένσημα, που έυχομαι να μην ισχύει, ισχύουν οι ίδιες άδειες χωρίς όμως αποδοχές.(ότι πάρει από το ΤΣΑΥ στο περίπου 1500-1600 για φυσιολογικό τοκετό και 1800-1900 για καισαρική)

Με μικρές αποκλίσεις ισχύουν τα παρακάτω απαντώντας στην παραπάνω #72ερώτηση μου!!!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ (Μπορεί να το πάρει η γυναίκα μετά τον 8ο μήνα κύησης)

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.

5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη (Αυτό πλέον το υπολογίζει το ΙΚΑ μόνο του)

6. Ταυτότητα - Αφμ

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ (Μπορεί να το πάρει η γυναίκα μετά την γέννηση)

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Βιβλιάριο ασθενείας του συζύγου, αν είναι ασφαλισμένος του ΙΚΑ.

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

4. Βεβαίωση της κλινικής ή του νοσοκομείου που αναφέρει την ακριβή ημερομηνία διακοπής της κύησης πχ 37η, αν η ημερομηνία του τοκετού έχει διαφορά πάνω από ένα μήνα από την πιθανή ημέρα τοκετού.

5. Υπεύθυνη δήλωση οτι δεν πήρατε βοήθημα τοκετού από άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ.Το έντυπο αυτό χορηγείται απο το τμήμα παροχών.

6. Ταυτότητα - Αφμ.

!!! Σε περίπτωση εξουσιοδότησης απαραίτητη η ταυτότητα του παραλήπτη.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΟΑΕΔ (Μπορεί να το πάρει η γυναίκα χωρίς να είμαι σίγουρος μέχρι και δύο μήνες μετά την γέννηση)

1. Αίτηση. Χορηγείται από τον ΟΑΕΔ

2. Βεβαίωση εργοδότη. Χορηγείται απο τον ΟΑΕΔ

3. Υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ. Οι αποδείξεις από τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

4. Ατομικό βιβλιάριο ασθενείας.

5. Ταυτότητα.

6. Ένσημα ή αναλυτική περιοδική σφραγισμένη από το ΙΚΑ έως την ημέρα που διέκοψε την εργασία της λόγω κυοφορίας με την άδεια του γιατρού.(Αυτό μπορεί να έχει αλλάξει )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.