Jump to content

[ εγκυμοσύνη και ειδικότητα] Αδειες μητρότητος


JVA

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: Είμαι σε παράταση ειδικότητας. Έμεινα έγκυος αφού τελείωσα την κανονική μου θητεία. Δικαιούμαι να πάρω άδεια κύησης όταν θα έρθει η ώρα ( 2 μήνες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού)? Και αν ναι, μέχρι πότε θα είναι αυτή? Μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης μου?

Επίσης, αναρρωτική άδεια δικαιούμαστε στην παράταση? Από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου μου λένε όχι και δεν έχουν ιδέα για την άδεια κύησης σε παράταση. Είναι λογικό εάν κάποιος καθίσει 1 χρόνο π.χ. με παράταση και πάθει κάτι να μην μπορεί να πάρει αναρρωτική??

Στο υπουργείο που ρώτησα στο γραφείο ειδικοτήτων μόνο 1 κυρία μου έδωσε απάντηση ότι πιθανό να μπορώ να πάρω άδεια κύησης εφόσον με την παράταση παρατείνονται και τα δικαιώματα που έχουμε στην κανονική θητεία αλλά κι αυτή δεν ήταν σίγουρη και δεν είχε κάτι γραπτώς να μου δώσει.

Έχει ξανατύχει σε κανέναν/καμία παρόμοια περίπτωση? Υπάρχει κάποια διάταξη που να το διευκρινίζει?

Δεν ξέρω πόσο θα μείνω ακόμη στη θέση μου αλλά αν παραμείνω θα ήθελα να πάρω ό,τι δικαιούμαι.

Ευχαριστώ εκ των προτερών. Θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια όποιου ξέρει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι σε παράταση ειδικότητας. Έμεινα έγκυος αφού τελείωσα την κανονική μου θητεία. Δικαιούμαι να πάρω άδεια κύησης όταν θα έρθει η ώρα ( 2 μήνες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού)? Και αν ναι, μέχρι πότε θα είναι αυτή? Μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης μου?

ποσο μηνων εγκυος εισαι και ευελπιστεις να προλαβεις να παρεις αδεια κυησης πριν προλαβεια να ερθει ο αντικαταστατης σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι στον 6ο και η αντικατάστατρια που περίμενα δεν ήρθε. Περιμένω τον επόμενο τώρα. Ωστόσο, είναι αδύνατο να συνεχίσω να δουλεύω, κουράζομαι εύκολα. Θα μπορέσω να πάρω τουλάχιστον αναρρωτική μέχρι να έρθει ο επόμενος? Το γραφείο προσωπικού μου αρνείται ακόμα κι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η απορία σου. Φυσικά και δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να σου απαγορεύει να αρρωστήσεις, συνεπώς να πάρεις αναρρωτική. Επίσης 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ είναι υποχρεωμένοι να σε βγάλουν σε άδεια. Τι σχέση έχει η παράταση με όλα αυτά? Οποιαδήποτε στιγμή διοριστεί ο αντικαταστάτης σου, είτε δουλεύεις είτε είσαι σε άδεια, λήγει αυτοδίκαια η σύμβασή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν έχω απορία, πιστεύω ότι ισχύει αυτό που λες. Το γραφείο προσωπικού έχει "απορία" και θα μου δημιουργήσει πρόβλημα αν πάρω αναρρωτική επειδή είμαι σε παράταση, καθώς κατά τη "λογική" τους οι παρατασιακοί επικουρούν τη λειτουργία της κλινικής οπότε αν λείπουν γιατί να συνεχίσουν να είναι παρατασιακοί?? Δλδ τα δικαιώματα που έχουμε στην κανονική μας θητεία πάνε περίπατο όταν βγούμε σε παράταση και ξαφνικά γινόμαστε έιλωτες σύμφωνα με το γραφείο προσωπικού??

Έψαξα και στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα αλλά δε διευκρίνίζει κάτι για την περίπτωσή μου. Αν ξέρει κάποιος κάποιο νόμο που μπορώ να τους πάω ώστε να μη μου διακόψουν την παράταση αν βγω σε αναρρωτική, θα ήμουν ευγνώμων. Ακόμα και 1 μήνα επιπλέον να πληρωθώ είναι σημαντικό για ΄μένα.

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε χρειάζεται να βρεις κάποιο νόμο εσύ αλλά αυτοί. Πολύ απλά παίρνεις το χαρτί από το κέντρο μάνας και παιδιού με την ΠΗΤ και την υποχρέωση του εργοδότη να σε βγάλει σε άδεια 56 μέρες πριν και κάνεις μια αίτηση με αρ.πρωτοκόλλου στο νοσοκομείο σου. Και μετά άστους να βρουν όποιο νόμο θέλουν. Αν σου αρνηθούν θα πρέπει να το κάνουν εγγράφως και να αναφέρουν σε ποιο νόμο στηρίζονται. Δε νομίζω να υπάρχει νόμος που να σε υποχρεώνει να γεννάς και να εργάζεσαι την ίδια στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω την εντυπωση οτι στο χαρτι της παρατασης σου αναφερει οτι η συμβαση σου ληγει ειτε οταν τελειωσει το εξαμηνο ειτε οταν ερθει ο αντικαταστατης σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη ρε παιδια αλλα ψαχνοντας στο διαδικτυο βρηκα αυτο(http://ergasiaka-manamar.blogspot.gr/2011/06/potaia-mhtpothta-toketoy.html):

'Καλησπέρα,

Η σύζυγος μου εργάζεται σε ΝΠΔΔ(σε νοσοκομείο ως ειδικευόμενη) με σύμβαση ορισμένου

χρόνου και είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και το ΤΣΑΥ. Γέννησε τον Δεκέμβριο, χωρίς να

συμπληρώνει τα απαιτούμενα 200 ένσημα για τις παροχές μητρότητας. Πιο πάνω γράφετε

«Εάν η εργαζόμενη δεν έχει τις προϋποθέσεις λήψης παροχών ασθένειας από τον

ασφαλιστικό φορέα, αυτές καταβάλλονται εξ’ ολοκλήρου από τον εργοδότη.» Όσο και να

προσπαθήσαμε δεν βρήκαμε κάποια νομολογία που να αναφέρει κάτι τέτοιο. Μπορείτε να

με παραπέμψετε στο σχετικό νόμο, ώστε να διεκδικήσουμε τις αποδοχές της?

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

ΑπάντησηΔιαγραφή

Απαντήσεις

man amar9 Φεβρουαρίου 2012 4:46 μ.μ.

Μα νομίζω ότι δεν χρειαζεται δικαστική απόφαση (νομολογία) ή κάποια ερμηνεία αφού

σύμφωνα με το άρθρο 657 του Αστικού Κώδικα "Ο μισθωτός διατηρεί την αξίωσή του για

το μισθό, αν ύστερα από 10ήμερη τουλάχιστον παροχή εργασίας αδυνατεί να προσφέρει

την εργασία του λόγω σπουδαίου λόγου που δεν οφείλεται σε υπαιτιότητά του. Ο

εργοδότης, στην περίπτωση αυτή, έχει δικαίωμα να αφαιρέσει από το μισθό τα ποσά που

καταβλήθηκαν στο μισθωτό, λόγω του σπουδαίου αυτού λόγου από τον ασφαλιστικό

οργανισμό". Αφού λοιπόν οι αποδοχές απο τον ασφαλιστικό οργανισμό ειναι μηδενικές (0)

ολόκληρο το ποσο οφείλεται από τον εργοδότη. Αν ο εργοδότης έχει αντίρηση ζήτα του να

στο δικαιολογήσει εγγράφως.'

Ισχυει κατι τετοιο ?

Η γυναικα μου δηλαδη θα πληρωνεται απο τον εργοδοτη εφοσον δεν εχει 200 ενσημα ? (δηλαδη το νοσοκομειο)

Επιδοματα, ικα, οαεδ, τσαυ, εισφορες σκατα γιναν ολα μες το μυαλο μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Καλημερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος ποση αδεια δικαιουται μια ειδικευομενη μετα τους 2 μηνες αδειας λοχειας.Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν θηλάζεις υπάρχει η άδεια θηλασμού. Κάτι πρέπει να έχει γραφεί εδώ μέσα, για ρίξε μια ματιά στο ψαχτηρι... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα περισσοτερα ποστς ειναι παλια.Εχω μπροστα μου το φεκ απο το υπουργειο το οποιο παραθετω,αλλα δεν καταλαβαινω πως μεταφραζεται σε ημερες αδειας αυτη η ισοχρονη αδεια που αναφερει.Αν καποιος γνωριζει...ευχαριστω

αδεια.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν υπολογίσεις με οκταωρη εργασία βγαίνουν εννέα μήνες άμα το πάρεις συνεχόμενο. Τώρα με επταωρη εργασία κάνε τον πολλαπλασιασμο να δεις 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

αρκετά παλιές ερωτήσεις, αλλά πάντα επίκαιρες....

Θέμα: εγκυμοσύνη σε παράταση.

1ο: δικαίωμα ανρρωτικής. Βεβαίως και δικαιούται αναρρωτική η έγκυος κατά την διάρκεια της παράτασης της, εφόσον συντρέχουν λόγοι... Η παροχή σε χρήμα για την περίοδο αυτή είναι από το ΙΚΑ αμιγώς. Προσκομίζεις ανά μήνα (30 ημέρες για την ακρίβεια-ημερολογιακές κ με σκ), χαρτί από τον γυναικολόγο σου (κ ιδιώτη), όπου αναφέρει τις εβδομάδες κύησης κ το λόγο της αναρρωτικής. Ακόμα προσκομίζεις υπέρηχο με φωτογραφίες του κυήματος, το βιβλιάριο του ικα κ χαρτί απο το γραφείο προσωπικού του Νοσοκομείου το οποίο λέει οτι για αυτο το διάστημα δεν αμοίβεσαι απο την μισθοδοσία του Νοσοκομείου. Περνάς απο 3 μελή επιτροπή σε προκαθορισμένη ημερομηνία (σε ειδοποιούν τηλεφωνικά αφού έχεις κάνεις αίτηση για επιτροπή) κ 1 μήνα μετά σου καταθέτουν περίπου τα 2/3 του μισθού σε τράπεζα. Γενικά υπολογίζεις 2 μηνο από την ημερομηνια της άδειας.  Γενικά οι μακράς διάρκειας αναρρωτικές οφείλουν να εκτιθούν (δλδ τόσες παραπάνω ημέρες όσες η αναρρωτική ώστε να ολοκληρωθεί ο χρόνος εκπαίδευσης) Κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε παράταση. ΔΕΝ  υποχρεούσαι να αναπληρώσεις το χρόνο.

2ο: άδεια κυοφορίας-λοχείας. Απαραίτητη προυπόθεση είναι η ασφαλιζόμενη να έχει συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο (2) προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζεται κατά το χρόνο της επιδότησης.
Ως χρονικό σημείο έναρξης της διετίας λαμβάνεται η προηγούμενη της ημέρας που πιθανολογείται από τον ιατρό του ΙΚΑ ο τοκετός ή πάντως έλαβε χώρα ο τοκετός. Απαιτείται επίσης η ασφαλισμένη να απέχει από την εργασία της, χωρίς να ερευνάται ο
χρόνος και η αιτία της διακοπής αυτής, για τις οριζόμενες ημέρες (56 και 63) πριν και μετά τον τοκετό που καταβάλλονται οι παροχές μητρότητας,
Σημειώνεται ότι στις 200 ημέρες εργασίας προσμετρούνται οι πλασματικές ημέρεςασθενείας, ενώ δεν δύναται να προσμετρηθούν οι ημέρες επιδότησης λόγω ανεργίας ή της επιδότησης διαφοράς κυοφορίας‐λοχείας από τον ΟΑΕΔ.

Εδώ η διαδικασία είναι διαφορετική. ΔΕΝ περνάς επιτροπή, αλλά κλέινεις ραντεβού με Γυναικολόγο ΙΚΑ ( σε κέντρο υγείας μητέρας-παιδιού του ΙΚΑ της περιοχής σου). Εννοείται εφόσον έχουν έρθει οι ημέρες (δλδ 56 ημέρες πριν από πιθανή ημερομηνία τοκετού, όχι νωρίτερα....). Προσκομίζεις εννοείται βιβλιάριο ικα κ υπέρηχο αυχενικής διαφάνειας απο δικό σου γυναικολόγο για να υπολογιστεί η ΠΗΤ. Σου δίνουν τρίπτυχο χαρτί, με 3 σκέλη δλδ: 1 συμπληρώνει ο γυναικολόγος του ικα, 2 συμπληρωνεις εσύ κάποια ατομικά στοιχεία, 3 συμπληρώνει ο εργοδότης σου δλδ το γραφείο  προσωπικού. Τα καταθέτεις σε παροχές ικα κ σου βαζουν το επίδομα κυοφορίας.

Με την γέννηση, λαμβάνεις ληξιαρχική πράξη γεννήσεως κ την πάς σε ικα. Τότε προχωρά κ η διαδικασία κ για επίδομα λοχείας....

''Όταν πληρωθούν κ τα 2, έχεις δικαίωμα για πρόσθετη παροχή μητρότητας από ΟΑΕΔ, διαφορετική διαδικασία, εντος 2 ή 3 μηνών απο γεννηση(90 ημέρες νομίζω), οπού μιλας καλύτερα μεΟΑΕΔ, είναι αλλη βαβούρα.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: η μητρότητα είναι προστατευόμενη! Ακόμα κ να έρθει ο επόμενος, ΔΕΝ γίνεται διακοπή της σύμβασης σου! Με την προυπόθεση ότι έχεις δηλώσει την κύηση. Παραμένεις μέχρι να πάρεις κ την τελευταία ημέρα λοχείας (63 ημερες μετά τη γέννα).

Αυτά.....Καλούς απογόνους! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γνωριζει καποιος/α συναδελφος αν η αδεια ανατροφης τεκνου ειδικευομενης ιατρου υπηρετειται στο τελος της συμβασης, οπως γινεται με τις αδειες κυησης, λοχειας, αναρρωτικες κλπ? 

Τροποποιήθηκε από Hakuna
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Επειδή δε μπορώ να συνεννοηθώ με γραφείο προσωπικού, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Είμαι σε παράταση ειδικότητας από 18/07.  Έκανα νοσηλεία και πήρα αναρρωτική για ένα μήνα μετά την έναρξη της παράτασης, λόγω

αποκόλλησης.

Είχα όμως ήδη λάβει μέσα στο 2018 άλλες 6 ημέρες αναρρωτική. Μου είπαν από το προσωπικού ότι δε θα πληρωθώ από το νοσοκομείο 

για αυτές τις 6 ημέρες που ξεπερνούν το μήνα, και πρέπει να πάρω βεβαίωση από το νοσοκομείο για να την πάω σε ΙΚΑ και ΤΣΑΥ.

Ισχύει αυτό ή μόνο στο ΙΚΑ πρέπει να πάω? Και επειδή είναι παλιά μάλλον τα ποστ, δεν έχω βιβλιάριο ΙΚΑ, οπότε τι πρέπει να προσκομίσω

μαζί με τη βεβαίωση από τον εργοδότη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Αν γνωρίζετε κάτι μου απαντάτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά σου τα λένε. Παίρνεις το χαρτι της αναρρωτικης και μια βεβαίωση διακοπής μισθοδοσίας από το γραφείο μισθοδοσίας και τα καταθέτεις στο ΙΚΑ. Δεν πειράζει αν δεν έχεις βιβλιάριο, αριθμό ασφαλισμένου έχεις σίγουρα ως ειδικευομενη. Αν το χρειάζονται, θα σου βγάλουν αυτοί επιτόπου. Θα χρειαστείς επίσης φωτο και βιβλιάριο της εθνικής που να είσαι πρώτη δικαιούχος. Αυτά θα τα κανεις και όταν έρθει η ώρα για άδεια κυήσεως/λοχείας, δεν την γλιτώνεις τη διαδικασία. (Μπορείς να στείλεις και τον πατέρα, βέβαια!) όταν ξεμπερδέψεις με όλες τις άδειες, πάρε και μια βεβαίωση ποτε ακριβώς σταμάτησε το νοσοκομείο να σου πληρώνει εισφορές λόγω αναρρωτικών και περνα από το τσαυ να σου πούνε τι χρωστάς. Βασική λεπτομερια: όταν επιστρέψεις στη δουλειά πρέπει να ξαναενημερωσεις το τσαυ, θα σε αφήσουν ανασφάλιστη για πάντα (παθούσα εδώ!)

Τροποποιήθηκε από done
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Done eυχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και μια ακόμα ερώτηση παρακαλώ.. κάποιος γράφει παραπάνω ότι η μητρότητα προστατεύεται κτλ κ ότι κι αν έρθει αντικαταστάτης στην παράταση δε φεύγεις. Αυτό ισχύει αν είσαι σε άδεια κύησης ή σε οποιαδήποτε φάση της κύησης, δηλαδή και νωρίτερα? Γιατί αναφέρει πως αρκεί να το δηλώσεις. Που να το δηλώσεις? Στην Ιατρική υπηρεσία ή στο γραφείο προσωπικού? Οπότε μετά αυτόματα παραμένεις κι ας έρθει αντικαταστάτης?

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά πραγματικά δεν ξέρω και ποιον να ρωτήσω για έγκυρη ενημέρωση. Ίσως το γραφείο ειδικευομένων στο υπουργείο?

Επίσης done, αυτό με το τσαυ δεν το κατάλαβα..εννοείς μετά από άδεια κύησης κτλ, ή και γι'αυτήν την αναρρωτική που πήρα? Γιατί έχω επιστρέψει στη δουλειά αλλά δεν έχω κάνει καμιά κίνηση με ΤΣΑΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οποιοσδήποτε άδεια έχεις πάρει (και αναρρωτική και κυήσεως-λοχείας) το νοσοκομείο δεν πληρώνει το τσαυ σου. Πρέπει να πας εσυ να το κανονισεις.

η μητρότητα προστατεύεται μέχρι την καταληκτική ημερομηνία στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Αυτό σημαίνει ότι όταν λήξει η θητεία σου ή έρθει ο αντικαταστάτης σου φεύγεις. Δε μπορούν να σε διώξουν νωρίτερα, δε σε κρατάνε παραπάνω επειδή είσαι έγκυος ή γέννησες (καλά θα ήταν). Τα επιδόματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ τα δικαιούσαι ακόμη κι αν σταματήσεις ατο μεταξύ τη δουλειά 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή ακόμα και όταν είσαι σε άδεια κύησης, αν έρθει ο αντικαταστάτης σου (μιλάμε πάντα ενώ βρίσκεσαι σε παράταση ειδικότητας) φεύγεις?

Είχα την ελπίδα ότι έμενες μέχρι να τελειώσει τουλάχιστον ο χρόνος της εξάμηνης παράτασης.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ μόλις πήρα στο υπουργείο υγείας και η πολύ καλή κυρία εκεί μου είπε πως δεν παίρνεις άδεια κύησης ενώ είσαι σε παράταση, γιατί έχω υπογράψει ότι καλύπτω ανάγκες του νοσοκομείου, οπότε αν δε μπορώ να τις καλύψω διακόπτω την παράταση. Φυσικά τσακώθηκα μαζί της γιατί μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Τελικά τι ισχύει βρε παιδιά?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, ALEXANDRA said:

Δηλαδή ακόμα και όταν είσαι σε άδεια κύησης, αν έρθει ο αντικαταστάτης σου (μιλάμε πάντα ενώ βρίσκεσαι σε παράταση ειδικότητας) φεύγεις?

Είχα την ελπίδα ότι έμενες μέχρι να τελειώσει τουλάχιστον ο χρόνος της εξάμηνης παράτασης.

Στο απάντησε ξεκάθαρα η done παραπάνω:

Με το που έρθει ο αντικαταστάτης σου στην παράταση φεύγεις, έστω και εν αγνοία σου!

Τι εννοώ;; Εγώ ας πούμε όταν άλλαξα την υπό κανονική άδεια συνάδελφο που βρίσκονταν σε παράταση στην ειδικότητα, η θέση της έληξε αυτόματα.

Ανεπίσημα ενημερώθηκε με τηλέφωνο από το γραφείο προσωπικού. Επισήμως το έμαθε μία εβδομάδα μετά, όταν επέστρεψε στο νοσοκομείο από εκεί που βρισκόταν (εκτός πόλης) για να παραλάβει τα όποια πράγματα είχε αφήσει στο γραφείο των ιατρών.

On 12/11/2018 at 8:39 ΠΜ, done said:

η μητρότητα προστατεύεται μέχρι την καταληκτική ημερομηνία στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Αυτό σημαίνει ότι όταν λήξει η θητεία σου ή έρθει ο αντικαταστάτης σου φεύγεις.

+++++

On 12/11/2018 at 8:39 ΠΜ, done said:

Δε μπορούν να σε διώξουν νωρίτερα, δε σε κρατάνε παραπάνω επειδή είσαι έγκυος ή γέννησες (καλά θα ήταν).

Πολύ κακά θα ήταν... Πάρα πολύ κακά θα ήταν...

Είναι που είναι απαράδεκτο ότι καταργήθηκε ο θεσμός των υπεράριθμων ειδικευόμενων σε περίπτωση εγκυμοσύνης συναδέλφου κατά τη διάρκεια του κανονικού χρόνου άσκησης της ειδικότητας.

Αυτό μας έλειπε τώρα να εφαρμόζεται και στην παράταση.

Ο θεσμός είναι απαράδεκτος, δεν θιγόταν κανείς παλαιότερα όταν η θέση άνοιγε, ερχόταν άλλος που βοηθούσε στην καθημερινή δουλειά και στις εφημερίες, και όταν η συνάδελφος επέστρεφε με το καλό συνέχιζε κανονικά ως υπεράριθμη μέχρι να λήξει η θητεία της.

Με τον τωρινό νόμο καταστρέφονται κλινικές χωρίς κανέναν απολύτως λόγο και οι αναμονές αυξάνονται σε ορισμένες ειδικότητες που έχουν ζήτηση, χωρίς αυτό το πράγμα να έχει κανένα απολύτως νόημα και επειδή η άλλη μπορεί να βρήκε την ειδικότητα ως καλοπληρωμένη φάση της ζωής της για να γεννάει... (και ένα, και δύο, και για τρία έχω ακούσει, παιδιά... )

8 ώρες πριν, ALEXANDRA said:

Εν τω μεταξύ μόλις πήρα στο υπουργείο υγείας και η πολύ καλή κυρία εκεί μου είπε πως δεν παίρνεις άδεια κύησης ενώ είσαι σε παράταση, γιατί έχω υπογράψει ότι καλύπτω ανάγκες του νοσοκομείου, οπότε αν δε μπορώ να τις καλύψω διακόπτω την παράταση. Φυσικά τσακώθηκα μαζί της γιατί μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Τελικά τι ισχύει βρε παιδιά?

Κοίτα, η λογική λέει ότι στην παράταση ως εργαζόμενος δικαιούσαι όλες τις άδειες που προβλέπει ο νόμος. Αυτό που σου είπε η υπάλληλος δεν στέκει με τη βασική νομική λογική, δεν υπάρχουν εργαζόμενοι με εργασιακά δικαιώματα δύο ταχυτήτων.

Ωστόσο, επειδή εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει η Ελλάδα, θα μπορούσε όντως να υπάρχει κάποιο νομικό σόφισμα που να στηρίζει μία τέτοια ρήτρα. Εγώ θα σε συμβούλευα πολύ απλά να ξαναρωτήσεις (χωρίς εντάσεις και τσακωμούς! ) το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου εάν θα στη δώσει, εφόσον τη ζητήσεις.

Ουσιαστικά θα τους πεις πρακτικά:

"Σε περίπτωση που μείνω έγκυος τώρα στην παράταση και δεν μπορώ να εργαστώ - είμαι έτοιμη να γεννήσω, τι κάνω;; Δικαιολογείται κάποιου είδους άδεια ή με αναγκάζετε σε απόλυση;; "

Και αυτοί αναγκαστικά θα πρέπει να σου ξεκαθαρίσουν τι είδους άδεια σου δικαιολογεί το νοσοκομείο σε μία τέτοια περίπτωση.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, mihiatrik said:

 

Πολύ κακά θα ήταν... Πάρα πολύ κακά θα ήταν...

Είναι που είναι απαράδεκτο ότι καταργήθηκε ο θεσμός των υπεράριθμων ειδικευόμενων σε περίπτωση εγκυμοσύνης συναδέλφου κατά τη διάρκεια του κανονικού χρόνου άσκησης της ειδικότητας.

Αυτό μας έλειπε τώρα να εφαρμόζεται και στην παράταση.

Ο θεσμός είναι απαράδεκτος, δεν θιγόταν κανείς παλαιότερα όταν η θέση άνοιγε, ερχόταν άλλος που βοηθούσε στην καθημερινή δουλειά και στις εφημερίες, και όταν η συνάδελφος επέστρεφε με το καλό συνέχιζε κανονικά ως υπεράριθμη μέχρι να λήξει η θητεία της.

 

Καλε, μην αρπάζεται... σαφώς ως υπεραριθμη, όλοι έχουμε καεί από την κατάργηση των προσωποπαγών θέσεων. Άσε που το καλά θα ήταν το είπα για τη φάση της δίκης μου εγκυμοσύνης,    και δεν είμαι ειδικευομενη.

Τροποποιήθηκε από done
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18 ώρες πριν, done said:

Καλε, μην αρπάζεται... σαφώς ως υπεραριθμη, όλοι έχουμε καεί από την κατάργηση των προσωποπαγών θέσεων. Άσε που το καλά θα ήταν το είπα για τη φάση της δίκης μου εγκυμοσύνης,    και δεν είμαι ειδικευομενη.

Δεν είπα ότι φταίνε οι γυναίκες που γεννάνε... Μην φτάσουμε μέχρι εκεί... 😎

Απλά όντας και εγώ παθών από τέτοιες καταστάσεις έλλειψης συναδέλφων και αύξησης της αναμονής, νομίζω είναι προφανές ότι όλο το βρισίδι πάει στους αρμοδίους του Υπουργείου...

Υ.Σ.: Ακόμα και όσες ψάχνουν ευκαιρία στην ειδικότητα για να γεννοβολάνε, όπως είπα πριν, ακόμα και εκεί όπου κάποιες ουσιαστικά δρουν "κουτοπόνηρα" εις βάρος των άλλων, δικαίωμά τους είναι. Η ευθύνη είναι του Υπουργείου να διασφαλίζει τα συμφέροντα όλων, και αυτά της εγκύου, και όσων μένουνε πίσω να καλύψουν το νοσοκομείο, και όσων θα περιμένουν έναν αιώνα ακόμα στη λίστα αναμονής.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.