Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Αυγούστος 2008


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Προκήρυξη υπηρεσίας υπαίθρου Αυγούστου 2008

418 θέσεις - 63 άγονα

9μηνη θητεία

Προσοχή

Από λάθος περάστηκε το εξής στην προκήρυξη :

Όσοι γιατροί έχουν εγγραφεί στο Α΄ έτος των ιατρικών σχολών μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 1994-1995 απαλλάσσονται από την υποχρέωση Υπηρεσίας υπαίθρου σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.2519/1997 αρθ.26 παρ.3(ΦΕΚ165/21-8-1997τ.Α).Τυχόν υποβληθείσες αιτήσεις λαμβάνονται υπόψη.

Το σωστό είναι :

Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. πρωτ. Υ10γ/οικ.65922/13-5-2008 Απόφαση του Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης απαλλάσσονται της υποχρέωσης της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.Δ. 67/1968 (ΦΕΚ 303/20-12-1968) "Περί λήψεως μέτρων δια την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου", οι αποφοιτήσαντες ή αποφοιτώντες εκ των ιατρικών σχολών ημεδαπής ή αλλοδαπής οι οποίοι έχουν εγγραφεί στο Α΄ έτος αυτών μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 1996-1997.Τυχόν υποβληθείσες αιτήσεις λαμβάνονται υπόψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 512
  • Created
  • Last Reply

ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΖΕΣ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΓΚΑΣΤΡΩΣΕΙΣ;ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΡΩ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΣ! emcry

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε Λίτσα, θα σου πως 2-3 πραγματάκια και δεν πρόκειται να επεκταθώ σε άλλο post.

Υπάρχουν συνάδελφοι που πραγματικά περιμένουν πως και πως αυτή την προκήρυξη. Όλοι δεν κάνουν ειδικότητα όπως εγώ κι εσύ.

Ας τους αφήσουμε λοιπόν να ενημερωθούν μέσα από αυτό το forum χωρίς να διαβάζουν οποιαδήποτε "βλακεία" που ποστάρουμε εμείς.

Αν έχεις την καλοσύνη μην το συνεχίζεις, όχι επειδή στο ζητάω εγώ (χέσε με εμένα), αλλά προς σεβασμό στους συναδέλφους.

Από εκεί και πέρα αν εσύ δεν μπορείς να ανοίξεις την ιστοσελίδα του υπουργείου δε σημαίνει πως είναι υποχρεωμένος ο Τάσος και ο κάθε Τάσος να την ποστάρει εδώ.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να με συγχαρείς για τίποτα, ότι κάνω το κάνω απλά γιατί όταν εγώ είχα παρόμοιες ανάγκες με εξυπηρέτησαν άλλοι συνάδελφοι.

Σε παρακαλώ θερμά, ας αφήσουμε το topic αυτό...τουλάχιστον μέχρι την άλλη Παρασκευή για την διευκόλυνση των συναδέλφων.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η περίπτωση παράτασης από τον προηγούμενο αγροτικό ιατρό δεν παίζει; ή είναι κενό ήδη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την προηγούμενη προκήρυξη έμειναν 231 συνάδελφοι από Βουλγαρία και Ρουμανία και θα συμμετέχουν με 9 έως 11 μόρια σε αυτή την προκήρυξη.

Καλή επιτυχία σε όλους σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η περίπτωση παράτασης από τον προηγούμενο αγροτικό ιατρό δεν παίζει; ή είναι κενό ήδη;

το παιδι διοριστηκε μαζι μου,μεσα στο τριμηνο ανοιξε η παθολογια του και εφυγε,δεν θα επρεπε να ειναι κενο?και ειναι και αγονο και τι αγονο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η προκηρυξη ειναι ετοιμη εδω και καιρο,που σημαινει οτι ειχαν δοθει οι πληροφοριες οταν εφυγε ο αγροτικος που λες!!!σε ποιο νομο ειναι αυτο το καλο αγροτικο??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η περίπτωση παράτασης από τον προηγούμενο αγροτικό ιατρό δεν παίζει; ή είναι κενό ήδη;

το παιδι διοριστηκε μαζι μου,μεσα στο τριμηνο ανοιξε η παθολογια του και εφυγε,δεν θα επρεπε να ειναι κενο?και ειναι και αγονο και τι αγονο

Το ότι δεν ενημέρωσε το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου στο οποίο ανήκεις το υπουργείο δεν παίζει;

Το υπουργείο λογικά για αγροτικό ιατρείο που εκκενώνεται σε 6 μήνες δεν προκηρύσει τη θέση από τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τασο εισαι αψογος φιλε μου

ναι, αλλά τόση ώρα προσπαθώ να ποστάρω την προκήρυξη και σε μορφή zip για να μην υπάρχει πρόβλημα με το αν ανοίγει το site του υπουργείου και δεν μπορώ.

Μόνο 150 kb δέχεται και η προκήρυξη είναι 300kb.

alexmat......τα φώτα σου001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντυπωση μου κανει οτι δεν βλεπω καποια αγροτικα τα οποια θα ειναι χωρις γιατρο στο νομο μου
τώρα πλέον όταν θα το καλύψεις ΕΣΥ να δεις τι εντύπωση θα σου κάνει :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντυπωση μου κανει οτι δεν βλεπω καποια αγροτικα τα οποια θα ειναι χωρις γιατρο στο νομο μου
τώρα πλέον όταν θα το καλύψεις ΕΣΥ να δεις τι εντύπωση θα σου κάνει :P

θα ζητησω 4χ4 αμα εχω και το δικο μου και αυτο,ή 2 μισθους αγονων :cool10:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσε βρε τους δυο μισθούς και πάρε αυτόexterior10.jpg

τελευταία έξω από το υπουργείο όλο τέτοια είναι παρκαρισμένα, μάλλον για τους αγροτικούς σε άγονα ιατρεία :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσε βρε τους δυο μισθούς και πάρε αυτόexterior10.jpg

τελευταία έξω από το υπουργείο όλο τέτοια είναι παρκαρισμένα, μάλλον για τους αγροτικούς σε άγονα ιατρεία :P

παντως ο δρομος απο το δικο μου χωριο στο αλλο καπως ετσι ειναι.

το θελω σε μαυρο με καμηλο δερμα και ας ειναι και το απλο δεν θελω το turbo

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος έχει περάσει το Σεπτέμβριο του 2006 και δεν έχει κάνει αγροτικό: 1) Απαλλάσσεται από την υποχρέωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου?

2) Η αίτηση του θα είναι για υπόχρεος? 3)Στην αίτηση που αναφέρει για τρίμηνη ή όχι εκπαίδευση ,αν δεν έχει γίνει κανένα κομμάτι ειδικότητας, ισχύει η υποχρέωση τριμήνου?

Αυτά , ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες κάνεις αγροτικό, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό πλέον για να διοριστείς στο Δημόσιο.

Ναι κάνεις αίτηση ως υπόχρεος.

Ναι, αν δεν έχεις κάνει ειδικότητα, ή μέρος αυτής υποχρεούσαι να κάνεις τρίμηνη εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες κάνεις αγροτικό, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό πλέον για να διοριστείς στο Δημόσιο.

Ναι κάνεις αίτηση ως υπόχρεος.

Ναι, αν δεν έχεις κάνει ειδικότητα, ή μέρος αυτής υποχρεούσαι να κάνεις τρίμηνη εκπαίδευση.

Για να κάνω αίτηση για αγροτικό επί θητεία ισχύει ότι πρέπει να υπάρχει μεσοδιάστημα έτους έως την έναρξη της ειδικότητας? Αυτό ισχύει παρόλο που το αγροτικό είναι εννιάμηνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες κάνεις αγροτικό, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό πλέον για να διοριστείς στο Δημόσιο.

Ναι κάνεις αίτηση ως υπόχρεος.

Ναι, αν δεν έχεις κάνει ειδικότητα, ή μέρος αυτής υποχρεούσαι να κάνεις τρίμηνη εκπαίδευση.

Για να κάνω αίτηση για αγροτικό επί θητεία ισχύει ότι πρέπει να υπάρχει μεσοδιάστημα έτους έως την έναρξη της ειδικότητας? Αυτό ισχύει παρόλο που το αγροτικό είναι εννιάμηνο?

το ένα με το άλλο δεν έχει καμμία σχέση

αν καταθέσεις σήμερα τα δικαιολογητικά, θα διοριστείς μετά από 3 μήνες, οπότε σύνολο 12 μήνες.

Το λέει ξεκάθαρα στα δικαιολογητικά :

Βεβαίωση σειράς προτεραιότητας και χρόνου αναμονής για την ειδικότητα (ο χρόνος αναμονής για την ειδικότητα να είναι διάρκειας πλέον των δώδεκα μηνών από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης ) ή τίτλο ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η προκήρυξη της 12ης Αυγούστου 2008 αναφέρει :

Σχετ: Η Υ10γ/οικ.24249 /21-2-2008 απόφαση «Καθορισμός κριτηρίων διορισμού Αγροτικών γιατρών σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία» (ΦΕΚ 306/26-2-2008,τ.Β) όπως τροποποιήθηκε με την αριθ. Υ10γ/οικ. 32831/7-3-2008 (ΦΕΚ 402/11-3-2008, τ. Β’) όμοια.

Η κανονιστική της 21 Φεβρουαρίου 2008 αναφέρει :

Καθορισμός κριτηρίων διορισμού γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία

ΑΠΟΦΑΣΗ

‘Εχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις:

α. Του Ν.Δ. 67/68 άρθρ.1 παρ.1 και 8 (ΦΕΚ 303 τ. Α΄).

β. Του Ν. 1397/83 άρθρ.14 παρ.1(ΦΕΚ 143τ. Α΄).

γ. Του Ν. 1579/85 άρθρ.4 παρ. 2 (ΦΕΚ 217 τ. Α΄.)

δ. Του Ν. 1759/88 άρθρ.54 παρ.1 (ΦΕΚ 50 τ. Α΄).

ε. Του Ν. 1963/91 άρθρ.20 παρ.3 (ΦΕΚ 138 τ. Α΄).

στ. Του Ν. 2194/94 άρθρ. 5 παρ.1 (ΦΕΚ 34 τ. Α΄).

ζ. Του Ν. 2519/97 άρθρ. 26 (ΦΕΚ 165 τ. Α΄).

η. Του Ν. 2646/98 άρθρ. 28 (ΦΕΚ 236 τ. Α΄).

θ. Του Ν. 2716/99 άρθρ. 24 παρ.10 (ΦΕΚ 96 τ. Α΄).

ι. Του Ν. 2737/99 άρθ.21 παρ.4 (ΦΕΚ 174 τ. Α’).

ια. Του Ν. 3580/2007 άρθρ. 21 παρ. 3Α (ΦΕΚ 134 τ. Α΄)

Το Φ.Ε.Κ. 134 τ.Α' στο άρθρο 21 παρ. 3α αναφέρει:

Η κατά το άρθρο 1 του α.ν. 67/1968 (Φ.Ε.Κ. 3030 Α') υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται εννεάμηνη για τους υπόχρεους ιατρούς, που διορίζονται μετά τη δημοσίευση του παρόντος.

Επομένως η θητεία για τους επιτυχόντες της προκήρυξης που δημοσιεύθηκε σήμερα είναι 9 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια ερώτηση. Στα απαραίτητα δικαιολογητικά για άρρενες υπόχρεους αγροτικούς αναφέρει: Πιστοποιητικό τύπου Ά ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης απο την μονάδα του. Η βεβαίωση αυτή προφανώς αναφέρει πότε κατατάχθηκες, πόση θητεία υπηρετείς ( 12μηνή, 9μηνη΄) και πότε απολύεσαι. Αν κάποιος απολύεται 29 αυγούστου του 2008 μπορει να καταθέσει τα δικαιολογητικά του κανονικά με αυτην την βεβαίωση, ετσι? Please help

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια ερώτηση. Στα απαραίτητα δικαιολογητικά για άρρενες υπόχρεους αγροτικούς αναφέρει: Πιστοποιητικό τύπου Ά ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης απο την μονάδα του. Η βεβαίωση αυτή προφανώς αναφέρει πότε κατατάχθηκες, πόση θητεία υπηρετείς ( 12μηνή, 9μηνη΄) και πότε απολύεσαι. Αν κάποιος απολύεται 29 αυγούστου του 2008 μπορει να καταθέσει τα δικαιολογητικά του κανονικά με αυτην την βεβαίωση, ετσι? Please help

Δυστυχως φοβαμαι οτι εισαι εκτος προκυρηξης αγαπητε μου αλκινοε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.