Jump to content

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΚΙΝΟ


MEDPEAD

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 299
  • Created
  • Last Reply

Eκεί που έμπαιναν οι αθλητές τουρλουμπούκι στη 'Φωλιά του Πουλιού' (τεσπα...), το γύρισα στα 'Φιλαράκια'. Ντροπή μου, το ξέρω, αλλά βαρέθηκα.

Μετά βαρέθηκα και τα φιλαράκια και πήγα για βάφλες.

Μετά βαρέθηκα και τις βάφλες, πόσες να φας...

Ολυμπιακοί 2008: 'σούσι και θεάματα' :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Que? No way Jose...

Τι λέτε ρε παιδιά, μια χαρά τα πήγαν οι Κινέζοι. Η τελετή λήξης πάντα είναι λιγότερο εντυπωσιακή από την έναρξης. Σίγουρα ήταν κάτι το διαφορετικό και δεν μας θύμισε τα προηγούμενα (την απαίσια Atlanta, το καλό Sydney και την επίσης καλή Αθήνα). Ο λόγος απλός, οι Κινέζοι επικεντρώθηκαν στην παράδοσή τους και στη βαθιά ιστορία τους. Αυτα μπορεί να φαινόνται περίεργα στους δυτικούς, αλλά τόσο περίεργη θα φάνηκε και η τελετή έναρξης της Αθήνας στους Κινέζους, στους Ινδούς, στους λαούς της Ινδοκίνας κλπ (δηλαδή στο 60% του παγκόσμιου πληθυσμού). Άλλοι λένε ότι δεν είχε ''ψυχή'' και ''συναίσθημα''. Το αντίθετο θα έλεγα.

Όσο για την Lewis, τον Beckham κλπ. Δεν συμφωνώ ότι είναι trash, αν είναι τότε τι ήταν ο Ρουβάς, η Γαλάνη, η Πρωτοψάλτη στην Αθήνα; (απόλυτως τίποτα για το 99% των θεατών της αντίστοιχης τελετής λήξης)

Μην πω τώρα για τις υποδομές και αυτό το απίστευτο τεχνικό κατόρθωμα που λέγεται ''φωλιά του πουλιού''...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λείπαν από τις τελετές Τσάκι Τσαν, Μπρους Λι, Τζετ Λι, έστω Τσακ Νόρις. Δεν είχε ανάποδη διπλή στριφογυριστή κλωτσιά ,ούτε Μόρταλ Κόμπατ. Απογοήτευση, μόνο ουράνια γαλήνη κ Κουμφούκιους.

Όσο για τους Άγγλους, εγώ απορώ που δεν έστειλαν τον Άλι Τζι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω σε ποιον έκανε εντύπωση το ολιγόλεπτο pre-show των Βρετανών. Το βρήκα πολύ ταιριαστό στην αισθητική τους. Και πού να δείτε την τελετή έναρξης. Θα γελάσει και ο τελευταίος πικραμένος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παπαιωαννου δεν προκειται να φτασουν ποτε!!ας μου κανουν μια σκηνη οπως αυτη με το dna και τον κυβο και τον κουρο της τελετης εναρξης και μετα ας τα πουμε!! ολη η κινεζικη προσπαθεια ηταν πιστη αντιγραφη των δικων μας τελετων αλλα με μεγαλυτερο μπατζετ ! οκ ο ρουβας η βισσυ και οι αλλοι ισως ηταν λιγο κιτς αλλα και αυτα θεμιτα!

υ.γ. περισσοτερος παπαιωαννου στο παλλας τον οκτωβρη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μαγκια του...ας κανει ο,τι θελει στο κρεβατι του φτανει ν μας χαριζει τετοια αριστουργηματα...οπως το 2...τι θ παρουσιασει στ παλλας τον οκτωβρη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την μηδεια που παρουσιασε στο φεστιβαλ αθηνων και στο πεκινο λιγες μερες πριν την εναρξη των ολυμπιακων! εξαιρετικος ο σερβεταλης στο 2 !και οχι μονο αυτος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολη η κινεζικη προσπαθεια ηταν πιστη αντιγραφη των δικων μας τελετων αλλα με μεγαλυτερο μπατζετ !

ε καλά τώρα...Αυτό εκτός του ότι ακούγεται μικρόψυχο είναι και σημείο μικρομεγαλισμού και κομπλεξισμού (δεν το λέω προσωπικά σε έσενα, διότι το άκουσα και διάβασα αμέτρητες φορές). Γιατί πρέπει να συγκριθούμε με τους άλλους, ιδιαίτερα δε όταν οι άλλοι στην περίπτωση αυτή είναι σε εντελώς διαφορετική "κατηγορία βάρους" από μας;

Τέλος πάντων, οι drummers για παράδειγμα δεν ήταν δικιά μας επινόηση (εμφανίστηκαν πρώτη φορά στην Σεούλ) ούτε και αρχίσαμε μια νέα εποχή στις τελετές έναρξης το 2004 (βασικά οι Σοβιετικοί μετέτρεψαν τις τελετές έναρξης σε show στην Ολυμπιάδα της Μόσχας) αλλά για τα μεγέθη της χώρας κάναμε μια πολύ ωραία, μετρημένη, σύγχρονη και καλλιτεχνικά προσεγμένη τελετή έναρξης :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι θα ξερεις αφου εχεις δει ολες τις τελετες μεχρι και μοσχα κατι θα ξερεις παραπανω εγω δεν τις θυμαμαι να σου πω καλα απο βαρκελονη και μετα θυμαμαι καλυτερα

αλλα σε σχεση με το πολιτισμο μας και το μπατζετ μας και την νοοτροπια μας ολα τελευταια στιγμη νομιζω οτι πηγαν εξαιρετικα οι αγωνες των ονειρων μας!

κινεζοι ειναι απιστευτοι εδω σου λεει οτι βομβαρδισαν τα συννεφα πριν την τελετη για να μην βρεξει !! και που εισαι ακομα! να δουμε στο λονδινο τι θα γινει!

οσον αφορα στο σχολιο σου για μικροψυχια, εδω μεσα εχω διαβασει και χειροτερα και βεβαιως δεν περιμενω εναν αγνωστο σαν και εσενα να κρινει την ψυχη μου !ποιος μπορει εξαλλου να κρινει την ψυχη του αλλου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσον αφορα στο σχολιο σου για μικροψυχια, εδω μεσα εχω διαβασει και χειροτερα και βεβαιως δεν περιμενω εναν αγνωστο σαν και εσενα να κρινει την ψυχη μου !ποιος μπορει εξαλλου να κρινει την ψυχη του αλλου;

Βασικά αναφερόμουν στο σχόλιο ότι ''παπαϊωάννου δεν πρόκειται να φτάσουν ποτέ'' και διάφορα άλλα που έχουν ακουστεί. Εξάλλου είπα ότι δεν είναι προσωπικής υφής η παρατήρηση. Εδώ στο δελτίο ειδήσεων του MEGA άρχισε να λέει ο παρουσιαστής ''πολύ καλή η τελετή λήξης των αγώνων του Πεκίνου αλλά εγώ πιστεύω ότι οι δικές μας τελετές ήταν καλύτερες''. :rolleyes: Τι να πεί κανείς... (inferiority complex είναι βασικά για να ευλογείς τα γένια σου και δια της TV).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε ενταξει γενικα σαν λαο μας χαρακτηριζει ενας μεγαλοιδεατισμος γιατι θαυμαζουμε τ παρελθον μας και πιστευουμε οτι εχουμε μεριδιο της δοξας σε οτι κ αν κανουμε...θελουμε ν ειναι τελειο ακομα κ αν δεν ειναι...δεν μιλαω γ τν τλετη εναρξης του 2004 αλλα γενικα...αντε και στο λονδινο που μας πεφτει και πιο κοντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο με την κουβέντα σας αλλά σχετικό με τους ολυμπιακούς.

το ξέρατε εσείς ότι ο Phelps έχει Marfan;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παραολυμπιακοί 2008

6-17 Σεπτεμβρίου

'Ανοιξε η αυλαία των 13ων Παραολυμπιακών Αγώνων. Με μία λαμπρή τελετή μπροστά σε 91 χιλιάδες ανθρώπους, στη «Φωλιά του Πουλιού», ο ουρανός του Πεκίνου γέμισε ξανά χρώμα και φως από εντυπωσιακά βεγγαλικά, δεκατρείς ημέρες μετά την τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2008.

4 χιλιάδες αθλητές από 48 χώρες παρέλασαν στο στάδιο, με τις εορταστικές εκδηλώσεις να διαρκούν συνολικά τρεις ώρες. Με σύνθημα «δύο Αγώνες με την ίδια μεγαλοπρέπεια», οι Κινέζοι διοργανωτές ταξίδεψαν τους θεατές στον χώρο και τον χρόνο. Κάποια από τα εντυπωσιακά βεγγαλικά παρέπεμπαν στο σύμπαν, ενώ κάποια άλλα σχημάτιζαν το έμβλημα των Παραολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου.

Η Ελληνική Παραολυμπιακή Ομάδα αποτελείται από 68 αθλητές (52 Αθλητές και 16 Αθλήτριες) που θα αγωνιστούν σε 10 αθλήματα. Συγκεκριμένα στα αθλήματα: Άρση Βαρών σε πάγκο, Κολύμβηση, Μπότσια, Ποδηλασία, Σκοποβολή, Στίβο, Τοξοβολία, Τζούντο, Ιστιοπλοΐα και Ξιφασκία με αμαξίδιο.

Μεταξύ των αθλητών που συμμετέχουν στην Παραολυμπιακή Ομάδα είναι και πολλοί μεταλλιούχοι της Αθήνας όπως οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, Χρήστος Ταμπαξής, Ανθή Καραγίαννη, Κωνσταντίνος Φύκας, Γιάννης Κωστάκης, Αλέξανδρος

Ταξιλδάρης, Μαρία Καλπακίδου, Γιώργος Καραμηνάς, Ευθύμιος Καλαράς, Γιώργος Καπελάκης και Παρασκευή Καντζά αλλά και ο Χρυσός Παραολυμπιονίκης του Σίδνεϋ Αθανάσιος Μπαράκας. Την ομάδα στελεχώνουν και αρκετοί νέοι αθλητές που

εκπροσωπούν τη χώρα μας για πρώτη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Ήρθαν και τα πρώτα μετάλλια από την κολύμβηση!

Χάλκινο μετάλλιο ο Καπελλάκης στα 200μ. ελεύθερο S2

Αργυρό μετάλλιο ο Ταϊγανίδης στα 100μ. πεταλούδα S13

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο με την κουβέντα σας αλλά σχετικό με τους ολυμπιακούς.

το ξέρατε εσείς ότι ο Phelps έχει Marfan;

Πρόσφατα έμαθα ότι στην παιδική ηλικία είχε και ADHD (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο με την κουβέντα σας αλλά σχετικό με τους ολυμπιακούς.

το ξέρατε εσείς ότι ο Phelps έχει Marfan;

Πρόσφατα έμαθα ότι στην παιδική ηλικία είχε και ADHD (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder)

Εγώ νομίζω τον τάιζαν GH στην εφηβεία. Κ μην αρχίσετε πάλι τις μαλακίες αυτά δε γίνονται κ δε πιστεύετε ότι ντοπάρονται ΟΛΟΙ...

Η αυτό ή έχει κανένα αδένομα στην υπόφυση..

Το ADHD το ήξερα αλλά για το μάρφαν πρώτη φορά το ακούω.. Βαριέμαι τώρα να το ψάξω αλλα δεν νομίζω ο πρωταθλητισμός να ενδείκνυται στο μαρφαν.. Μην του εκραγεί κανένα ανεύρυσμα που δεν έχουν πιάσει πάνω στο ζόρισμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.