Jump to content

Προσεχώς: υπεράριθμοι ειδικευόμενοι στα περιφεριακά νοσοκομεία


tsatsos

Recommended Posts

Δεν ξερω απο που ξεφυτρωσε αυτο το καινουργιο φρουτο με τους αριστουχους η ποιος μας το πασαρει για να ριξει σταχτη στα ματια μας (βλεπε καθυστερηση για νεα προκηρυξη αγροτικων, καθυστερηση διορισμων των γιατρων στις νεες και παλιες θεσεις).Σταματηστε λοιπον αυτη την βλακεια με τις φημολογιες και κοιταξτε να πιεσουμε για να λειτουργησει το υπαρχον συστημα οσο το δυνατον καλυτερα και αξιοκρατικοτερα.Ελεος πια με τις ελληνικες πατεντες.Μας κοβουνε χρονο ειδικοτητας με τα εξαμηνα των αγροτικων, μας μειωνουν τον χρονο των αγροτικων σε 9 μηνες κ μεις διαδιδουμε ανυποστατες φημες για υπεραριθμες θεσεις με αριστουχους κ γω δεν ξερω τι αλλο. Ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςς............
Μην πιέζεις πολύ για τα άλλα προβλήματα θα τους στεναχωρήσεις και είναι και μήνας αύγουστος.

Όταν δεις κανένα Φ.Ε.Κ. με αριστούχους σε υπεράριθμες θέσεις ειδικότητας έλα να το συζητήσουμε για να πιέσουμε μήπως και βγει η προκήρυξη αγροτικών κανένα μήνα νωρίτερα.

Κάπως έτσι βγήκε και πέρυσι κάποιο Φ.Ε.Κ. για τον τρόπο δήλωσης ειδικότητας και κλαιγόντουσταν πολλοί επειδή το μάθανε τελευταία στιγμή.

Μια και βλέπω στο προφίλ σου ότι είσαι από Πειραιά, κάνε τον κόπο και πέρνα από την Αριστοτέλους και ρώτα. Μετά έλα να συζητήσουμε, για το φρούτο που θα σε κεράσουν, πάλι εδώ θα είναι οι συνάδελφοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Last Reply

Συμφωνώ με τον Τάσο και προσθέτω, ότι πλέον είναι απαράδεκτη αυτή η στρατηγική της κυβέρνησης, να τα "μαγειρεύει" όλα μυστικά...

Να δείτε που ενώ εμείς θα ψάχνουμε αγροτικά, εκείνοι θα μας χώσουν κανένα γκολάκι στο γήπεδο των ειδικοτήτων με καμιά τροποποίηση Υ.Αποφ. ή ό,τι άλλο σκαρφιστούν, και θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε πάλι από Σεπτέμβρη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχήν, Καλησπέρα!

Γιατί έχω την εντύπωση ότι μας κυβερνούν οι Πτυχιούχοι από τα Ρουμάνικα Πανεπιστήμια???

Όλα γίνονται για εκείνους, λες κι οι υπόλοιποι δε μετράμε καθόλου, ούτε μετρούσαμε πριν.

Είναι θλιβερό που η χώρα μας δεν έχει τα κότσια και τη δύναμη να υπερασπιστεί την παιδεία που παράγει η ίδια! Να θέσει τους δικούς της όρους, κανόνες, νόμους κι όχι όπως πάει το κύμα, ο πολύς λαός... όχι άλλη ψηφοθηρία!! Αίσχος!

Τι να πει κανείς?? Μετά απογοητεύεσαι και απλά τα δέχεσαι όλα παθητικά, απέχεις από εκλογές, κοιτάς να επιβιώσεις και μόνο.

Ποια πολιτική ηγεσια?? Ποια κυβέρνηση??

emno

έχεις δίκαιο Μαρία. Πήγαν και πίεσαν οι πτυχιούχοι από Ρουμανία να τους δώσουν υπεράριθμες θέσεις για ειδικότητα.

Να υποθέσω στην καλύτερη των περιπτώσεων πως δεν έχεις καταλάβει τίποτα!

Και όσο για το "απέχεις από εκλογές" μην τα πετάς έτσι εδώ μέσα. Εσύ ήσουν που πόσταρες εδώ μέσα για εκλογές στο Ι.Σ.Α. και "τρέξτε συνάδελφοι να ψηφήσετε".

Πες λοιπόν σε αυτά τα τζιμάνια εκεί μέσα να κάνουν κάτι και κάποτε κατά της αδικίας.....μην χρησιμοποιούν τον σύλλογο μόνο ως σκαλοπάτι για τις βουλευτικές εκλογές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραια....μη με βρισετε...αλλα τι εννοουμε ως περιφερειακα νοσοκομεια? Τα νοσοκομεια επαρχιας? Οσα ειναι εκτος Αθηνων και Θεσσαλονικης????Για να καταλαβουμε και ποσους υπεραριθμους μπορουν να παρουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τον Τάσο
Βιάζεσαι να ποστάρεις γαμώτο......μάλλον φταίει η γρήγορη σύνδεσή σου! Δες τώρα και αυτό!arrow%20up.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπεραριθμες θεσεις σε περιφερειακα νοσοκομεια για αριστουχους φοιτητες ιατρικης

απο οπου κι αν προερχεται αυτο το αριστα...

κανω λαθος????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΣΑΤΣΕ ΜΗΠΩΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΙΚΟΥ ΛΑΧΕΙΟΥ?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραια....μη με βρισετε...αλλα τι εννοουμε ως περιφερειακα νοσοκομεια? Τα νοσοκομεια επαρχιας? Οσα ειναι εκτος Αθηνων και Θεσσαλονικης????Για να καταλαβουμε και ποσους υπεραριθμους μπορουν να παρουν...

???? (Με γραφετε και συνεχιζετε να μαλωνετε!!! Γιατι αν εννοουν μικρα περιφερειακα, αυτα ετσι κι αλλιως δινουν κατα κυριο λογο μονο μερικο χρονο ειδικοτητας, σωστα?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μονο προβλημα θα ειναι με κατι ιταλικα πτυχια οπου τα 10αρια στο πτυχιο παν συννεφο.εκει πραγματικα θα μπορουμε να μιλαμε για καταφορη αδικια των

Κι εμένα από Ιταλία είναι το πτυχίο και δεν έχω αυτό που λέτε 10, τα Ιταλικά πτυχία είναι στα 110 και τουλάχιστον στο δικό μας πανεπιστήμιο, ήταν σχεδόν ακατόρθωτο για Έλληνα να το πάρει με 110/110, συνήθως οι Έλληνες φοιτητές παίρναν πτυχία με χαμηλούς βαθμούς, γύρω στο 100 ήταν οι καλοί φοιτητές.

Κι έπειτα εκείνοι που θα είχαν 110/110, πιστέψτε με, θα ήταν και εκείνοι που θα είχαν 1 θέση ειδικότητας να τους περιμένει στην Ιταλία!! Αρα, δε θα χρειάζονταν 1 υπεραριθμη θεση ελληνικου νοσοκομειου, οταν ο μισθος του ειδικευομενου στην Ιταλια ειναι πλεον 1500 ευρω!!!

Κι αυτο ειναι και το τελευταιο μου ποστ για αποψε, αυριο ξυπναω νωρις-δουλεια κλπ κλπ.

Παντως, καλο ειναι να συνεχισουμε τη συζητηση επι του θεματος, οσες περισσοτερες αποψεις ακουγονται, τοσο θα πλησιασουμε σε 1 κοινη προταση-θεση!

Ποιος ξερει, ισως να μας διαβαζει κανενα στελεχος-πληροφοριοδοτης της κυβερνησεως και να παρει ιδεες για το τι πιστευουν οι πολλοι και οχι οι λιγοι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

penguin προσωπικά δεν σε γράφω, απλά έγραφα κάτι άλλο... :P

Δεν γνωρίζω που θα δόσουν τις υπεράριθμες θέσεις.

Δεν ξέρω πόσες θα είναι αυτές.

Δεν ξέρω το όλο story της υπόθεσης.

Δεν ξέρω πάρα πολλά....το μόνο που ξέρω είναι πως μπορώ με σιγουριά να επιβεβαιώσω την πρόταση που έγραψε ο tsatsos

Και επαναλαμβάνω, δεν θα είχα λόγω να το κάνω αφού συμφέρει συναδέλφους μου από Ρουμανία αλλά όπως και με αυτούς έχω συζητήσει το θεωρούν βλακεία ως μέτρο αντιμετώπισης των αναμονών. Προσωπικά γίνει δε γίνει δεν με ενδιαφέρει. Απλά το θεώρησα λάθος μέτρο, άδικο προς κάποιους συναδέλφους και ρώτησα να μάθω αν πραγματικά είναι στα σχέδια να γίνει κάτι τέτοιο.

Η πηγή του tsatsos είναι διαφορετική πράγμα που επιβεβαιώνει την εν λόγω σκέψη του υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

penguin προσωπικά δεν σε γράφω, απλά έγραφα κάτι άλλο... :P

Ευχαριστω πολυ! (ειμαι λιγο ανυπομονη, φανηκε??? emblush:blink::wub: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μονο προβλημα θα ειναι με κατι ιταλικα πτυχια οπου τα 10αρια στο πτυχιο παν συννεφο.εκει πραγματικα θα μπορουμε να μιλαμε για καταφορη αδικια των

Κι εμένα από Ιταλία είναι το πτυχίο και δεν έχω αυτό που λέτε 10, τα Ιταλικά πτυχία είναι στα 110 και τουλάχιστον στο δικό μας πανεπιστήμιο, ήταν σχεδόν ακατόρθωτο για Έλληνα να το πάρει με 110/110, συνήθως οι Έλληνες φοιτητές παίρναν πτυχία με χαμηλούς βαθμούς, γύρω στο 100 ήταν οι καλοί φοιτητές.

Κι έπειτα εκείνοι που θα είχαν 110/110, πιστέψτε με, θα ήταν και εκείνοι που θα είχαν 1 θέση ειδικότητας να τους περιμένει στην Ιταλία!! Αρα, δε θα χρειάζονταν 1 υπεραριθμη θεση ελληνικου νοσοκομειου, οταν ο μισθος του ειδικευομενου στην Ιταλια ειναι πλεον 1500 ευρω!!!

Κι αυτο ειναι και το τελευταιο μου ποστ για αποψε, αυριο ξυπναω νωρις-δουλεια κλπ κλπ.

Παντως, καλο ειναι να συνεχισουμε τη συζητηση επι του θεματος, οσες περισσοτερες αποψεις ακουγονται, τοσο θα πλησιασουμε σε 1 κοινη προταση-θεση!

Ποιος ξερει, ισως να μας διαβαζει κανενα στελεχος-πληροφοριοδοτης της κυβερνησεως και να παρει ιδεες για το τι πιστευουν οι πολλοι και οχι οι λιγοι!!!

Μαράκι μάλλον δεν ξέρεις ποιο είναι το άριστα στην Ιταλία. Το 95-110/110 είναι άριστα. Άρα γύρω στο εκατό που λες ήταν οι καλοί μάλλον κάνεις λάθος.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αργείς Μαράκι και έχω να πάω και λαϊκή το πρωί!

Γράψε το τελευταίο σου post......έλα,πιο γρήγορα! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ιταλία το 110/110 ειναι το αριστα

Τωρα εδω στην Ελλαδα μεταφραζεται απο 95-110/110 σε αριστα....

Ειναι σωστο να θεωρουμε εγω στην Ελλαδα αριστα, απ'τη στιγμη που στην Ιταλια δε με θεωρουν αριστουχα?

Οχι.

Ειναι σωστο να ισχυσει κατι τετοιο στην Ελλαδα και να βρεθω ξαφνικα ειδικευομενη στη Χιο υπεραριθμη και απ'το νομο?

Οχι. Δεν ειναι σωστο, προς τους υπολοιπους συναδελφους μου.

Λυση που προτεινω(εγω προσωπικα ως Μαρια): να αφησουν τα μεσοβεζικα και να βαλουν ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!

Να μας αξιολογησουν ολους με τα ιδια μετρα και σταθμα.

Οσο για τον ΙΣΑ και τις Εκλογες, κι εσυ ειχες ποσταρει την προσκληση των εκλογων του ΙΣΑ.

Αν ειναι να κανουμε κατι, ειναι νωρις ακομη, αφου δεν εχουν κανει καμια ανακοινωση απο ΥΥΚΑ και ο ΙΣΑ δεν εχει δεχθει καμια καταγγελια απ'ο,τι ξερω περί του συγκεκριμενου θεματος....Αφου το ΥΥΚΑ τα κανει ολα κρυφα, πως να αντιδρασει ο ΙΣΑ?

Και ξαναλεω:Καληνυχτα Τασο! Θα σε παρω αυριο αν ειναι να τα πουμε τηλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ιταλία το 110/110 ειναι το αριστα Το 109/110 τι είναι;

Τωρα εδω στην Ελλαδα μεταφραζεται απο 95-110/110 σε αριστα.... Εδώ και πολύ καιρό, αλλά δεν είδα κανέναν πτυχιούχο Ιταλίας να διαμαρτύρεται.

Ειναι σωστο να θεωρουμε εγω στην Ελλαδα αριστα, απ'τη στιγμη που στην Ιταλια δε με θεωρουν αριστουχα?

Οχι.

Ειναι σωστο να ισχυσει κατι τετοιο στην Ελλαδα και να βρεθω ξαφνικα ειδικευομενη στη Χιο υπεραριθμη και απ'το νομο?Μην φοβάσαι με το ζόρι δεν σε στέλνουν στηνΧίο! Αττικό πας, να ξέρουμε!

Οχι. Δεν ειναι σωστο, προς τους υπολοιπους συναδελφους μου.

Λυση που προτεινω(εγω προσωπικα ως Μαρια): να αφησουν τα μεσοβεζικα και να βαλουν ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ! Την Μαρία την άσχημη μπορεί να την ακούσουν, εσένα όμως ΟΧΙ!

Να μας αξιολογησουν ολους με τα ιδια μετρα και σταθμα.

Οσο για τον ΙΣΑ και τις Εκλογες, κι εσυ ειχες ποσταρει την προσκληση των εκλογων του ΙΣΑ. Δεν θυμάσαι καλά. Εγώ πόσταρα τονίζοντας την υποχρεωτική προσέλευση στις εκλογές.

Αν ειναι να κανουμε κατι, ειναι νωρις ακομη, αφου δεν εχουν κανει καμια ανακοινωση απο ΥΥΚΑ και ο ΙΣΑ δεν εχει δεχθει καμια καταγγελια απ'ο,τι ξερω περί του συγκεκριμενου θεματος....Αφου το ΥΥΚΑ τα κανει ολα κρυφα, πως να αντιδρασει ο ΙΣΑ? Καλά, μην σκίσει κανένα καλσόν από τις αντιδράσεις ο Ι.Σ.Α.

Και ξαναλεω:Καληνυχτα Τασο! Θα σε παρω αυριο αν ειναι να τα πουμε τηλ Αυτή τη φορά το καληνύχτα το έγραψες σωστά! Μόνο μην με πάρεις ώρα λαϊκής, δεν θα απαντήσω!

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μονο προβλημα θα ειναι με κατι ιταλικα πτυχια οπου τα 10αρια στο πτυχιο παν συννεφο.εκει πραγματικα θα μπορουμε να μιλαμε για καταφορη αδικια των ελληνικων πτυχιων τη στιγμη που ολες οι χωρες υποστηριζουν πρωτα απο ολα τα δικα τους πτυχια.

Μήπως έχεις την ευγενή καλοσύνη να μου πεις σε ποιο σύννεφο πάνε, παρακαλώ πολύ?

Στο δεύτερο σκέλος δεν θα διαφωνήσω, αλλά η ΕΕ είναι μια πραγματικότητα.. αδύνατον να θεσπιστούν ειδικοί νόμοι για την Ελλάδα.

Κι έπειτα εκείνοι που θα είχαν 110/110, πιστέψτε με, θα ήταν και εκείνοι που θα είχαν 1 θέση ειδικότητας να τους περιμένει στην Ιταλία!! Αρα, δε θα χρειάζονταν 1 υπεραριθμη θεση ελληνικου νοσοκομειου, οταν ο μισθος του ειδικευομενου στην Ιταλια ειναι πλεον 1500 ευρω!!!

Ο μισθός είναι πλέον 1800 καθαρά κι έχεις δίκιο, αν όχι την πρώτη χρονιά (δεδομένου ότι συναγωνίζεσαι standard 110άρια Ιταλών) την δεύτερη συνήθως είσαι μέσα.

Επί του θέματος, το σχόλιο που με εκφράζει περισσότερο είναι αυτό:

Απεναντιας μερικοι εδω μεσα θεωρουν προνομιο τον διορισμο σε αυτες και δικαιη ανταμοιβη για τους αριστουχους.

Οποιος κοπιασε για να τελειωσει στην ωρα του (και μη, προσθέτω όντας λίγο περισσότερο ελαστική) και με καλο βαθμο και δεχτει θεση στο ΓΝΝ Τραχανοπλαγιας ως ανταμοιβη ειναι ο ορισμος του μαλακα.

Ταπεινή άποψη και ως εκ τούτου θεωρώ τουλάχιστον υποτιμητικό ένα παρόμοιο μέτρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μέτρο δεν θα παρθεί για να ξεκινήσουν οι πραγματικοί αριστούχοι που κόπιασαν και οι οποίοι δεν θα πάνε σε περιφερειακό νοσοκομείο.

Το μέτρο προσπαθούν να το περάσουν αυτοί που δεν κόπιασαν να γίνουν αριστούχοι και οι οποίοι δεν νοιάζονται για την ποιότητα ειδίκευσης αλλά για την θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το 109/110 τι είναι;

Εδώ και πολύ καιρό, αλλά δεν είδα κανέναν πτυχιούχο Ιταλίας να διαμαρτύρεται.

Ο βαθμος απο 100/110 μεχρι 110 θεωρειται στην Ιταλια laureato a pieni voti ( το οποιο ποσως βεβαια ενδιαφερει οποιονδηποτε εργοδοτη).

110 με τονο που, με αλλα λογια, λεγεται laureato con il massimo dei voti ή 110 e lode ή το λατινικο magna cum laude ειναι αυτο που ισως συγκινησει εναν πιθανο εργοδοτη διαβαζωντας το σε ενα βιογραφικο...

Αφου στην Ελλαδα με αναγνωριζουν ως αριστουχο με το ταπεινο μου 98/110 χαζος ειμαι να διαμαρτυρηθω; Ασε που στην Ιταλια (ιδιως Βορεια) το θεμα δεν ειναι πως θα παρεις τον βαθμο αλλα το πως θα περασεις το μαθημα (μεσος χρονος σπουδων για την ιατρικη σχολη 8,4 χρονια)...Αυτα..Φτανει. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Απ' όσο έχω καταλάβει από συναδέλφους που σπούδασαν Ιταλία είναι αρκετοί αυτοί που έχουν βαθμό πάνω από 95, άρα αριστούχοι κατά την αντιστοιχία στην Ελλάδα. Η δική σου άποψη, κυρίως για τα βόρεια, είναι αντίθετη να καταλάβω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και το αναφερει ο/η φιλος/η απο πανω{ μεσος χρονος 8,4χρονια}

θα μορουσε καποιος να μου πει,αν γινεται να βρει κανεις σχετικες πληροφοριες{μεσος χρονος φοιτησης,μεση βαθμολογια κ.λπ} για τις διαφορες σχολες?[κυριως εν Ελλαδι]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι, ειναι πολλοι αυτοι που κατ'αντιστοιχια θεωρουνται αριστουχοι στην Ελλαδα απο ολη την Ιταλια (Βορεια και Νοτια)...

Στην Ιταλια, ομως, μονο το 110 με τονο εχει καποια σχετικη ισχυ....Παρ'ολ'αυτα, οπως εγραψα και πριν, το δυσκολο στην Ιταλια δεν ειναι να παρεις τον καλο βαθμο (24/30 πχ)...Η δυσκολια εγκειται στο να περασεις το καθε μαθημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ και πάλι. Άρα θα βγάλω κι εγώ ένα συμπέρασμα (όπως η neurodiab) :D

Τελικά το όλο θέμα το έχουν δημιουργήσει οι συνάδελφοι από Ιταλία για να μπουν ως υπεράριθμοι στην ειδικότητα. :lol::lol::lol:

υ.γ. Μαράκι μου δεν άντεξα, ήθελα να πω......την αλήθεια. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά το όλο θέμα το έχουν δημιουργήσει οι συνάδελφοι από Ιταλία για να μπουν ως υπεράριθμοι στην ειδικότητα. :lol::lol::lol:

Χαλαρα... emflex

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΖΑΛΙΖΟΥΝ

ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΠΑΛΙΑ

ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΑΝΑΒΟΥΝ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.