Jump to content

Προσεχώς: υπεράριθμοι ειδικευόμενοι στα περιφεριακά νοσοκομεία


tsatsos

Recommended Posts

το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάθεση του παρακάτω:

οσοι έχουν άριστα στο πτυχίο έχουν τη δυνατότητα να μπούνε ως υπεράριθμοι για ειδικότητα στα περιφερειακά νοσοκομεία

μια ζωή ημίμετρα λέω εγώ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Last Reply
το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάθεση του παρακάτω:

οσοι έχουν άριστα στο πτυχίο έχουν τη δυνατότητα να μπούνε ως υπεράριθμοι για ειδικότητα στα περιφερειακά νοσοκομεία

δηλαδη εγω που εβγαλα 8.47 δεν δικαιουμαι? :anavwfwties:

και πως μπορουν να κρινουν την ''διαφορα'' με εναν που εβγαλε 8.6????

παντως ψιλοβλακεια φαινεται....το καλυτερο ειναι εξετασεις και προσυξηση μοριων με βαση την βαθμολογια......

πολυ με ''καροτο'' μοιαζει το παραπανω μετρο...

το οποιο φυσικα ομως δεν αποβλεπει στην αξιοκρατια αλλα στην αποσυμφορηση των κεντρικων νοσοκομειων και στην στελεχωση της περιφερειας......

παντως οπως και να εχει σε καποιους θα φανει χρησιμο αν οχι και σωτηριο οποτε αυτο μετραει στην τελικη!!!

****παω να βρω τον Αβραμ. και να ζητησω να το στρογγυλοποιησει... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάθεση του παρακάτω:

οσοι έχουν άριστα στο πτυχίο έχουν τη δυνατότητα να μπούνε ως υπεράριθμοι για ειδικότητα στα περιφερειακά νοσοκομεία

δηλαδη εγω που εβγαλα 8.47 δεν δικαιουμαι? :anavwfwties:

και πως μπορουν να κρινουν την ''διαφορα'' με εναν που εβγαλε 8.6????

παντως ψιλοβλακεια φαινεται....το καλυτερο ειναι εξετασεις και προσυξηση μοριων με βαση την βαθμολογια......

πολυ με ''καροτο'' μοιαζει το παραπανω μετρο...

το οποιο φυσικα ομως δεν αποβλεπει στην αξιοκρατια αλλα στην αποσυμφορηση των κεντρικων νοσοκομειων και στην στελεχωση της περιφερειας......

παντως οπως και να εχει σε καποιους θα φανει χρησιμο αν οχι και σωτηριο οποτε αυτο μετραει στην τελικη!!!

****παω να βρω τον Αβραμ. και να ζητησω να το στρογγυλοποιησει... emcolgate

παιδια μην μου λετε τετοια γιατι το εβγαλα με 8,4!!!και πρεπει να περιμενω για να κανω ουσιαστικα αλλουσ 28 μηνες!!!!

ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!! :withstupid::withstupid::withstupid::withstupid::withstupid::withstupid::withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'η το κανουν επειδη ετοιμαζουν απελευθερωση του ΔΟΑΤΑΠ....

παντως για να ειμαι ειλικρηνης θα πηγαινα επαρχια για το γενικο μερος γιατι δεν αξιζει τον κοπο να περιμενεις εδω 6 χρονια για ενα μεγαλο νοσοκομειο και παλι χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα εκπαιδευτεις καλα...

στα μεγαλα νοσοκομεια με τις ''μεγαλες αποθηκες''...εχει και αρκετους ''μεγαλους αρουραιους''....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν μέτρο δε μου ακούγεται άδικο. Γιαυτό ακριβώς το λόγο δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να εφαρμοστεί.

Τωρα βεβαια θα αρχίσετε τα "μα αξιζει ο άλλος ο ΔΑΠΙΤΗΣ που έβγαλε 8,6 με τα σκονάκια και τα γλειψίματα καλύτερα από μένα μπλα μπλα".

Εγώ πάντως άριστα δεν έχω, αλλά όσους ξέρω και έχουν άριστα τους θεωρώ καλύτερους γιατρούς από μένα. Οπότε δε θαμε πείραζε να περιμένω εγώ για να ειδικευτούν αυτοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ δικαιο και σωστο αν γινει.

ειναι οντως λιγο βαρβαρο το να εχεις σχεδον 8,5 οποτε να μην εμπιπτεις στην κατηγορια αριστα αλλα δεν γινεται αλλιως.

το μονο προβλημα θα ειναι με κατι ιταλικα πτυχια οπου τα 10αρια στο πτυχιο παν συννεφο.εκει πραγματικα θα μπορουμε να μιλαμε για καταφορη αδικια των ελληνικων πτυχιων τη στιγμη που ολες οι χωρες υποστηριζουν πρωτα απο ολα τα δικα τους πτυχια.

παντως χλωμο το βλεπω να εφαρμοζεται.

πιο ευκολο και πιο απλο θα ηταν το εξης χιλιοειπωμενο:ΕΞΕΤΑΣΕΙς

και μιας και αυτο θα αφορα τις επομενες γενιες ας βαλουμε τους εγωισμους στην ακρη για να δουμε οτι αυτη ειναι Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δικαιο;;;ποσο δικαιο;;;

θα βαλουμε στη ζυγαρια προγραμματα σπουδων οχι απλα απο διαφορετικες πολεις αλλα ακομα και απο διαφορετικες χωρες;;;

εδω γινεται της πορνης με τα αγροτικα απο τους αριστουχους απο Βουλγαρια και Ρουμανια...

απλα δε γινονται αυτα τα πραγματα....

και πως θα μπουν υπεραριθμοι δηλαδη;;;ακομα και για λογους υγειας καθε κλινικη μπορει να εκπαιδευσει μεχρι εναν ιατρο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω γινεται της πορνης με τα αγροτικα απο τους αριστουχους απο Βουλγαρια και Ρουμανια...
ενώ πριν γινόταν της πουτάνας με την μη αντιστοιχία βαθμού των πτυχίων της αλλοδαπής.

Έχει γίνει θέμα στο υπουργείο αλλά απ' όσο γνωρίζω δεν πρόκειται να γίνει.

Εδώ δεν έχουν να προσλάβουν αυτούς που είναι σε αναμονή, να πληρώσουν τους διορισμένους θα προσλάβουν και τους αριστούχους ως υπεράριθμους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ συμφωνώ για τα ελληνικά πτυχία. Να έχουν προτεραιότητα οι αριστούχοι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων. Κι εγώ δεν έχω άριστα αλλά στο έτος μου τα 2 -3 παιδιά που έβγαλαν άριστα ήταν εξαιρετικοί φοιτητές και είμαι σίγουρη και γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποτε (1-2 χρονια πριν) ακουγοταν κατι για ειδικοτητα αμισθη.

(Να μην παω πιο παλια που η ειδικοτητα ηταν αμισθη.)

Μην σας φανει παραξενο να το επανεξετασουν.

Διαρεουν φημες για να δουν αντιδρασεις στην αρχη.

Στην συνεχεια αποφασιζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μονο προβλημα θα ειναι με κατι ιταλικα πτυχια οπου τα 10αρια στο πτυχιο παν συννεφο.
που να δεις άλλα πτυχία......καταιγίδα τα άριστα (δεν φταίει κανείς...ο sleep φταίει που δεν έκανε εμπάργκο στο κρητικό παρθένο ελαιόλαδο :P )
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω παντως θα αυτοκτονησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emcry

ποτε θα με ξερασει η ειδικοτητα????? επιτελους να ησυχασω!! emcrybaby

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω παντως θα αυτοκτονησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emcry

ποτε θα με ξερασει η ειδικοτητα????? επιτελους να ησυχασω!! emcrybaby

μα σαν υπεράριθμους θα τους προσλάβουν, οπότε δεν έχεις πρόβλημα, άσε που μπορεί να είναι όλοι αριστούχοι πάνω από τη δική σου θέση και να διοριστείς συντομότερα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ συμφωνώ για τα ελληνικά πτυχία. Να έχουν προτεραιότητα οι αριστούχοι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων.

Συμφωνα με το νομο δεν μπορει να γινει διακριση σε ελληνικα και ευρωπαικα πτυχεια. Ειναι ισοτιμα.

Ειτε ειναι απο Αγγλια ειτε απο Βουλγαρια ειτε απο Ελλαδα.

Μονο εξετασειες μπορουν να μπουν αλλα και αυτο ειναι δυσκολο. Φανταστειτε να γινονται εξετασεις με το καθε που ανοιγει μια θεση ειδικοτητας. Και ποσος χρονος θα χανεται με κενες θεσεις. Κοιταξτε τι γινεται με τα αγροτικα.

Και ποιος θα κανει τις εξετασειες? Οποιος γνωριζει κατι , πως γινονται οι εξετασεις σε αλλα ευρωπαικα κρατη ας γραψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάθεση του παρακάτω:

οσοι έχουν άριστα στο πτυχίο έχουν τη δυνατότητα να μπούνε ως υπεράριθμοι για ειδικότητα στα περιφερειακά νοσοκομεία

Φιλε μου μπερδευτηκες αυτο παει στην ενοτητα "ανεκδοτα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις είναι ο πλέον αντικειμενικός τρόπος επιλογής υποψηφίων για έναρξη ειδικότητας. Πιθανότατα θα απαιτηθεί μια μεταβατική περίοδος, αλλά-αν όλες οι κοινοβουλευτικές συνιστώσες συσπειρωθούν προς την κατεύθυνση αυτή-είμαι αισιόδοξος ως προς την επιτυχία του εγχειρήματος. Εξάλλου, πρόκειται περί μέτρου που, σε κάποιο βαθμό, ήδη εφαρμόζεται(στην περίπτωση των συναδέλφων της ΣΣΑΣ).

Ωστόσο, μόνο σαν αστείο-και μάλιστα κακόγουστο-μπορεί να εκληφθεί η υποστήριξη μιας τέτοιας διαδικασίας από τους ΔΟΑΤΑΠάδες. Αυτοί δεν ήταν που πριν λίγα χρόνια έγραψαν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τον πιο αδιάβλητο και αξιοκρατικό θεσμό από καταβολής ελληνικού κράτους; Εκείνοι που απαξίωσαν τις εισαγωγικές εξετάσεις της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, μην έχετε την παραμικρή αμφιβολία ότι θα πράξουν παρομοίως και στο μέλλον. Το έχουν στο DNA τους και διαθέτουν το know how ή αν προτιμάτε "παλιά τους τέχνη κόσκινο"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πρόκειται για Άριστα ελληνικού πανεπιστημίου, για λίγους αληταράδες θα λυπηθώ που θα ξεκινήσουν πιο γρήγορα ειδικότητα(αυτούς που έβλεπα πώς έμπαιναν τα 10άρια)

Για τους υπόλοιπους θα είναι μία πολύ καλή ανταμοιβή για την προσπάθειά τους και θα είμαι σύμφωνος. Δεν είμαι σε αυτούς αλλά κάποια παιδιά τα παραδέχομαι και δεν το έκρυψα ποτέ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω επιφυλασομαι για τα κινητρα μιας τετοιας κινησης.

1. Αν θελουμε να ενισχυσουμε τα νοσοκομεια της περιφεριας γιατι απλα δεν αυξανουμε τις θεσεις για ειδικοτητα για ολους στην περιφερια?

2. Ποσες θεσεις υπεραριθμους αριστουχους μπορει να αντεξει το συστημα?

Αν υποθεσουμε οτι αυτη τη στιγμη υπαρχουν 300 αριστουχοι. Ποιος μας διαβεβαιωνει οτι θα προτιμησουν την Ροδο τη Χιο και την Ορεστιδα και δεν θα γινει συνωστισμος στη Θεσσαλονικη στη Λαρισα και στην Πατρα.

Δεν θα πρεπει να βαλουν καποια ορια? Ποσους υπεραριθμους μπορει να αντεξει μια παθολογικη κλινικη στη Θεσσαλονικη για παραδειγμα? Μπορει να αντεξει 20 υπεραριθμους? Ποιος θα κανει την επιλογη?

3. Η μηπως εκτος απο τα περιφεριακα νοσοκομεια (Θεσσαλονικη, Λαρισα ,Πατρα) υπαρχουν και τα "αγονα" που εχουν μεγαλυτερες αναγκες απο τα περιφεριακα? Δεν θα επρεπε να δωθουν μονο εκει θεσεις "αριστουχων"?

Και γιατι ενας πραγματικα αριστουχος να παει σε αγονα νοσοκομεια και να στερηθει τα προνομια περεταιρω καταρτισης (διδακτορικα κλ) που του προσφερουν τα κεντρικα νοσοκομεια?

Εγω το βλεπω σαν μια προσπαθεια βολεματος των ημετερων, και αν ειναι αληθεια οσα διαβαζω οτι οι περισσοτεροι απο τους αριστουχους ειναι αυτοι των διαφορων οργανωσεων και νεολαιων, ειναι κι αυτοι που επεξεργαζονται το σχεδιο και να το στειλουν στο υπουργειο και να εκβιασουν.

αληθεια απο που βγαινει αυτη η πληροφορια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το από που βγαίνει είναι αυτονόητο

πάντως μην εκπλαγείς αν το δεις γραμμένο σε ΦΕΚ ακόμη και μέσα στο καλοκαίρι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.