Jump to content

Προσεχώς: υπεράριθμοι ειδικευόμενοι στα περιφεριακά νοσοκομεία


tsatsos

Recommended Posts

Εγώ πάντως άριστα δεν έχω, αλλά όσους ξέρω και έχουν άριστα τους θεωρώ καλύτερους γιατρούς από μένα. Οπότε δε θαμε πείραζε να περιμένω εγώ για να ειδικευτούν αυτοί.

emarupemarupemarupemclapemclapemclap

τι να πω ότι δάκρυσα , ότι είμαι πολύ συγκινημένος , είναι λίγα για να περιγράψουν όσα νιώθω μετά από την παραπάνω δήλωση , για το μεγαλείο της ψυχής ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΟΥ ΜΟΝΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΡΥΛΙΚΟΥ ΣΛΙΠ-ΓΟΥΟΛΚΕΡ (ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΜΕ ΤΟ ΣΛΙΠ) ΕΥΓΕ ΑΞΙΟ ΤΕΚΝΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΕΥΓΕ.

ΒΟΛΤΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Last Reply
πάντως μην εκπλαγείς αν το δεις γραμμένο σε ΦΕΚ ακόμη και μέσα στο καλοκαίρι
emwhistling κάτι ξέρει αυτός.........tsatseeeeeeeeeeeee μολόγα ρε :angry:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι αυτο ειναι μια φημη , που δεν επιβεβαιωνεται απο πουθενα (απλα το ποσταρε καποιος...), και το δουμε στα σοβαρα δηλαδη, πιστευω οτι ειναι αδικο και αντισυνταγματικο. Με ποια λογικη για καποιους που τελειωσαν με αριστα να ισχυσει κατι τετοιο( ποσοι πια ειναι αυτοι??) και για οοοολους τους αλλους, τη συντριπτικη πλειοψηφια νομιζω να ισχυει η επετηριδα ? Σας φαινεται λογικο και συννομο αυτο? Εμενα οχι. Εκτος αν αλλαξει τελειως το συστημα και υπαρξει μοριοδοτηση. Τοτε θα δικαιολογειτο, σε ενα βαθμο. Αλλα ετσι απ το πουθενα καταργω την επετηριδα (τους πινακες αναμονων) για καποιους και για τους αλλους οχι, δεν νομιζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι αυτο ειναι μια φημη , που δεν επιβεβαιωνεται απο πουθενα (απλα το ποσταρε καποιος...)
όλο αυτό που αναφέρεις έρχεται σε αντίθεση με μια λέξη.......tsatsos! :lol::lol::lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάθεση του παρακάτω:

οσοι έχουν άριστα στο πτυχίο έχουν τη δυνατότητα να μπούνε ως υπεράριθμοι για ειδικότητα στα περιφερειακά νοσοκομεία

μια ζωή ημίμετρα λέω εγώ..

tsatsos.....αργούν πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :angry:

θα το ψηφίσουν σήμερα; να ξέρω να μην πληρώσω ενοίκιο για τον μήνα Αύγουστο......

σήμερα tsatsos το αποκλείω......όλοι είναι μαζεμένοι στο Ν.Ο.Π. τους ταΐζει ο Καραμανλής (μόνο όσοι είναι στα θερινά τμήματα της Βουλής.......)

λες να το ψηφίσουν εκεί; :lol::lol::lol:

και μην ξεχνάς.....όχι στα βαθειά..... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι ψιλομαλακια το μετρο γιατι δεν ειναι σοβαρες οι εξετασεις(προπτυχιακες) και οι βαθμοι εδω δεν εχουν την αντιστοιχια σε επιπεδο και ποιοτητα οπως θα επρεπε...παιδια που διαβαζανε ολη την υλη περνανε 7-8 και σοσακιδες 8-9...εχω δει τζιμανια με 9 που δεν ξερανε να αναφερουν 4 κεφαλοσπορινες γ γενιας...

αλλα δεδομενου της καταστασης στην Ελλαδα πιστευω πως θα βοηθουσε ενα τετοιο μετρο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που να δεις τζιμάνια με 9+ που αν τους πεις που, πότε και πως σπουδάσανε ιατρική θα σου πουν......κάπου (εξωτερικό), κάποτε (μετά από 10 χρόνια λησμονάς εύκολα) και για το πως ......ρώτα να σου πει ο sleep (κάτι ξέρει και αυτός από παρθένο λάδι).

sleep μην σχολιάσεις..... :P (εσύ φταις που δεν έκανες εμπάργκο στις εξαγωγές :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το συγκεκριμένο ίσχυε στις αρχές τη δεκαετίας του '80 για όλα τα νοσοκομεία, και ήταν άμισθοι υπεράριθμοι οι γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορω που κανεις δεν σχολιαζει οτι οι θεσεις αυτες στα ΓΝΝ ειναι στην πλειοψηφια τους ακαταλληλες για εκπαιδευση και δεν θα αναγνωριζονταν για αποκτηση ειδικοτητας σε κανενα πολιτισμενο μερος του κοσμου.

Απεναντιας μερικοι εδω μεσα θεωρουν προνομιο τον διορισμο σε αυτες και δικαιη ανταμοιβη για τους αριστουχους.

Οποιος κοπιασε για να τελειωσει στην ωρα του και με καλο βαθμο και δεχτει θεση στο ΓΝΝ Τραχανοπλαγιας ως ανταμοιβη ειναι ο ορισμος του μαλακα.

Ενω οι πιο πολλοι σκουζετε (και καλα κανετε) για εξετασεις, δεν ειδα κανεις να σκουζει για αξιολογηση των θεσεων ειδικοτητας. Καλο ειναι να προωθουνται οι αξιοι, αλλα αν η εκπαιδευση τους στην ειδικοτητα ειναι του ιδιου χαμηλου επιπεδου οπως τωρα, πρακτικα λιγα αλλαζουν.

Αλλα βεβαια μονο 10-20% των σημερινων θεσεων στην Ελλαδα θα περνουσε την οποια αξιολογηση με κριτηρια πολιτισμενων χωρων και οι πλειοψηφια των εξεταζομενων θα εμενε χωρις ειδικοτητα.

Και τοτε ως δια μαγειας δικατσαδες και πανελληνιονικες θα κατεβαινατε στους δρομους 'ενωμενοι και αποφασισμενοι'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μονοι που δεν θα κατεβουν στο δρομο είναι αυτοι που εχουν μπαρμπα στα νοσοκομεια-σχολες!!! Ε ρε κοιτα να δεις πως θα αυξηθουν οι αριστουχοι με τα 10αρια στις σχολές εντελως συμπτωματικα αν εφαρμοστει ποτε αυτο το μετρο. Ασε που επιτέλους ευνοει και την μεγαλη πλειοψηφια των αντιγραφεων-σκονακηδων-μηνυματακηδων!!! Για να μην πουμε οτι ευνοει σκανδαλωδως τους απόφοιτους της Πατρας (που ως γνωστον το 7 είναι το άριστα σε αντιθεση με άλλες σχολες..........)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην πουμε οτι ευνοει σκανδαλωδως τους απόφοιτους της Πατρας (που ως γνωστον το 7 είναι το άριστα σε αντιθεση με άλλες σχολες..........)

Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι παράνομο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μονοι που δεν θα κατεβουν στο δρομο είναι αυτοι που εχουν μπαρμπα στα νοσοκομεια-σχολες!!! Ε ρε κοιτα να δεις πως θα αυξηθουν οι αριστουχοι με τα 10αρια στις σχολές εντελως συμπτωματικα αν εφαρμοστει ποτε αυτο το μετρο. Ασε που επιτέλους ευνοει και την μεγαλη πλειοψηφια των αντιγραφεων-σκονακηδων-μηνυματακηδων!!! Για να μην πουμε οτι ευνοει σκανδαλωδως τους απόφοιτους της Πατρας (που ως γνωστον το 7 είναι το άριστα σε αντιθεση με άλλες σχολες..........)

Αυτο που είπες δεν ισχύει 1000% επιβεβαιωμένα. Το Άριστα είναι παντού από 8,5 και πάνω. Θα μπερδεύτηκες γιατί θα έχεις ακούσει ότι έχει απ'τους χαμηλότερους μέσους όρους ανάμεσα στις Ιατρικές, οπότε βαθμοί και κάτω από 8,5 είναι ΣΑΝ, όχι επίσημο, Άριστα. Ισχύει ότι η Πάτρα βγάζει επισήμως αριστούχους (κανονικά, με 8,5 και πάνω) κάθε... 5 χρόνια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμαμαι σωστα στην αναλυτικη βαθμολογια που ειχα παρει πριν απο κανα μηνα εγραφε: βαθμος μεγαλυτερος ή ισος του 8,5=αριστα.

μαλλον ο hakkinen ανεφερεται στο κατα ποσο ειναι εφικτο να το πραγματοποιηση κανεις στη Πατρα.

Συγγνωμη αν κανω λαθος.

Ας με διορθωσει καποιος που γνωρίζει καλύτερα

emafro

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιδέα του να μπούνε για ειδικότητα οι άριστοι είναι σίγουρα πολύ αξιοκρατική και δίνει τεράστιο κίνητρο στους φοιτητές μας να προσπαθήσουν ακόμα περισσότερο να γίνουν πιο καλοί γιατροί με μεγαλύτερη επιστημονική κατάρτιση. Δεν μπορεί όμως κατά τη γνώμη μου να εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Ας μην ξεχνούμε ότι ζούμε σε μια χώρα που στα πανεπιστήμιά της οι βαθμοί δεν συμβαδίζουν πάντα με την πραγματική απόδοση των φοιτητών στις εξετάσεις. Πρώτον, μιλάω για άτομα που ασχολήθηκαν λίγο παραπάνω με τις κομματικές τους πεποιθήσεις και με τα κολλητιλίκια τους αλώνιζαν στις εξετάσεις. Στη δική μας σχολή υπήρχε άτομο "ο καλός" των καθηγητών που πάντα έγραφε στις εξετάσεις με χαρτάκι όπου είχε σημειωμένες τις απαντήσεις, όσα μαθήματα ήταν προφορικά δεν τα έδωσε ποτέ αλλά στα αποτελέσματα εμφανιζόταν με 10 και που έβαζε άλλους φοιτητές να του κάνουν εργασίες με αντάλλαγμα να τους περάσει μαθήματα που οι άλλοι σκοτωνόμασταν στο διάβασμα και μάλιστα με μεγάλο βαθμό. Περιττό να σας πω ότι στο τέλος είπε και τον όρκο ενώ οι αμέσως επόμενοι αριστούχοι ήταν όλοι κολλητοί του. Δεύτερον, ας μην προσπερνούμε το γεγονός ότι το 9 και το 10 κάποιων σχολών, σε άλλες σχολές μεταφράζεται σε 7. Υπάρχουν σχολές που το σλόγκαν που επικρατεί είναι ότι το 10 δεν υπάρχει, το 9 είναι για το Θεό και το 8 για τον καθηγητή. Όπως επίσης και το 8 σε επιλεγόμενο μάθημα είναι ο ανώτερος βαθμός. Ξέρω ότι υπάρχουν σχολές όπου οι φοιτητές λένε αν είναι να πάρουν πχ 7 καλύτερα να τους κόψει ο καθηγητής ώστε να γράψουν την επόμενη φορά καλύτερα. Σε άλλες σχολές δεδομένου ότι δίνεις ένα μάθημα 4-5 φορές για να δεις το πολυπόθητο 5 αυτό δεν ισχύει. Το υπουργείο μας όσο καλές προθέσεις και να έχει καλό είναι να μην κλείνει τα μάτια σε όλα αυτά. Η μόνη λύση που θα μπορούσε να αλλάξει ίσως τα πράγματα είναι ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιδέα του να μπούνε για ειδικότητα οι άριστοι είναι σίγουρα πολύ αξιοκρατική και δίνει τεράστιο κίνητρο στους φοιτητές μας να προσπαθήσουν ακόμα περισσότερο να γίνουν πιο καλοί γιατροί με μεγαλύτερη επιστημονική κατάρτιση. Δεν μπορεί όμως κατά τη γνώμη μου να εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Ας μην ξεχνούμε ότι ζούμε σε μια χώρα που στα πανεπιστήμιά της οι βαθμοί δεν συμβαδίζουν πάντα με την πραγματική απόδοση των φοιτητών στις εξετάσεις. Πρώτον, μιλάω για άτομα που ασχολήθηκαν λίγο παραπάνω με τις κομματικές τους πεποιθήσεις και με τα κολλητιλίκια τους αλώνιζαν στις εξετάσεις. Στη δική μας σχολή υπήρχε άτομο "ο καλός" των καθηγητών που πάντα έγραφε στις εξετάσεις με χαρτάκι όπου είχε σημειωμένες τις απαντήσεις, όσα μαθήματα ήταν προφορικά δεν τα έδωσε ποτέ αλλά στα αποτελέσματα εμφανιζόταν με 10 και που έβαζε άλλους φοιτητές να του κάνουν εργασίες με αντάλλαγμα να τους περάσει μαθήματα που οι άλλοι σκοτωνόμασταν στο διάβασμα και μάλιστα με μεγάλο βαθμό. Περιττό να σας πω ότι στο τέλος είπε και τον όρκο ενώ οι αμέσως επόμενοι αριστούχοι ήταν όλοι κολλητοί του. Δεύτερον, ας μην προσπερνούμε το γεγονός ότι το 9 και το 10 κάποιων σχολών, σε άλλες σχολές μεταφράζεται σε 7. Υπάρχουν σχολές που το σλόγκαν που επικρατεί είναι ότι το 10 δεν υπάρχει, το 9 είναι για το Θεό και το 8 για τον καθηγητή. Όπως επίσης και το 8 σε επιλεγόμενο μάθημα είναι ο ανώτερος βαθμός. Ξέρω ότι υπάρχουν σχολές όπου οι φοιτητές λένε αν είναι να πάρουν πχ 7 καλύτερα να τους κόψει ο καθηγητής ώστε να γράψουν την επόμενη φορά καλύτερα. Σε άλλες σχολές δεδομένου ότι δίνεις ένα μάθημα 4-5 φορές για να δεις το πολυπόθητο 5 αυτό δεν ισχύει. Το υπουργείο μας όσο καλές προθέσεις και να έχει καλό είναι να μην κλείνει τα μάτια σε όλα αυτά. Η μόνη λύση που θα μπορούσε να αλλάξει ίσως τα πράγματα είναι ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclapsembluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον,όσοι έχουν άριστα από πού κι ως πού είναι καλύτεροι γιατροί,όπως προαναφέρθηκε?

Εγώ πάντως αμφισβητώ και το κατά πόσον οι βαθμοί στο πανεπιστήμιο ήταν αξιοκρατικοί (βλέπε παιδιά καθηγητών) και το κατά πόσον οι βαθμοί συμβαδίζουν με το ποιόν του κάθε γιατρού.

Δεύτερον, από πού κι ως πού ένας άριστος θα θελήσει να ειδικευτεί σε νοσοκομείο της περιφέρειας?Εδώ ένας απλώς καλός φοιτητής με λίαν καλώς και το σκέφτεται...πόσο μάλλον ο άριστος που ένα άλφα κόλλημα με τους τίτλους και το υψηλό επίπεδο θα το έχει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον,όσοι έχουν άριστα από πού κι ως πού είναι καλύτεροι γιατροί,όπως προαναφέρθηκε?

Εγώ πάντως αμφισβητώ και το κατά πόσον οι βαθμοί στο πανεπιστήμιο ήταν αξιοκρατικοί (βλέπε παιδιά καθηγητών) και το κατά πόσον οι βαθμοί συμβαδίζουν με το ποιόν του κάθε γιατρού.

Δεύτερον, από πού κι ως πού ένας άριστος θα θελήσει να ειδικευτεί σε νοσοκομείο της περιφέρειας?Εδώ ένας απλώς καλός φοιτητής με λίαν καλώς και το σκέφτεται...πόσο μάλλον ο άριστος που ένα άλφα κόλλημα με τους τίτλους και το υψηλό επίπεδο θα το έχει...

lgpp31334%20johnny-bravo-whoa-momma-johnny-bravo-poster.jpg

:cool10:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεύτερον, από πού κι ως πού ένας άριστος θα θελήσει να ειδικευτεί σε νοσοκομείο της περιφέρειας?
Νίκη θα διαφωνήσω. Αυτός που πήρε χωρίς να αξίζει το άριστα τον ενδιαφέρει να τελειώσει την ειδικότητα όσο γίνεται πιο γρήγορα και δεν τον νοιάζει το που.

Αυτός που έχει το άριστα μετά από κόπο δεν υποχρεώνεται να εφαρμόσει τον παραπάνω τρόπο ειδίκευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται ότι δεν τον υποχρεώνει κανείς.Το μέτρο πάντως μάλλον άκυρο είναι.Εγώ προσωπικά όσοι ξέρω να έχουν άριστα πτυχίο ή ετοιμάζονται να φύγουν ή έφυγαν στο εξωτερικό.Αν είναι δυνατόν να μην τους νοιάζει το πού θα κάνουν ειδικότητα.Και η σίγουρη θέση τους στη λίστα βρίσκεται σε κάποιο μεγάλο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει ακουστει τιποτα επισημως γι αυτο το πραγμα (και εννοω κατι πιο επισημο απο τον φιλο που ξεκινησε το τοπικ) ή απλα κουβεντα να γινεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύντομα θα γραφτεί, δεν θα ακουστεί.

Μερικά πράγματα εμφανίζονται από το πουθενά. Δεν γίνεται επίσημη ανακοίνωση για τα παράλογα.

Πιο επίσημο από τον φίλο που το έγραψε; Μόνο ο υπουργός μπορεί να τον διαψεύσει! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο ο υπουργός μπορεί να τον διαψεύσει! :D
Και δυστυχώς σήμερα δεν το διαψεύδει ούτε το υπουργείο.

Είναι υπό συζήτηση το όλο θέμα ήταν η απάντηση του υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν στην λίστα αναμονής που βρίσκεσαι εσύ οι συνάδελφοι πάνω από εσένα είναι "αριστούχοι" τότε αυτοί θα μπουν ως υπεράριθμοι και η δική σου αναμονή πέφτει κατακόρυφα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.