Jump to content

Προσεχώς: υπεράριθμοι ειδικευόμενοι στα περιφεριακά νοσοκομεία


tsatsos

Recommended Posts

αν στην λίστα αναμονής που βρίσκεσαι εσύ οι συνάδελφοι πάνω από εσένα είναι "αριστούχοι" τότε αυτοί θα μπουν ως υπεράριθμοι και η δική σου αναμονή πέφτει κατακόρυφα :D

ολο κ καποιος αριστουχος δε θα ειναι?!!!χεχε! emcolgate emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Last Reply

Καλά δουλευόμαστε? Θα μπει ως υπεράριθμος ο κάθε "ΑΡΙΣΤΟΥΧΟΣ" απόφοιτος της μπανανίας και θα μείνουν απέξω 8.4 κτλπ της Ελλάδας?

Οτι θεμε λέμε................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά δουλευόμαστε? Θα μπει ως υπεράριθμος ο κάθε "ΑΡΙΣΤΟΥΧΟΣ" απόφοιτος της μπανανίας και θα μείνουν απέξω 8.4 κτλπ της Ελλάδας?

Οτι θεμε λέμε................

Από έξω δεν θα μένει, αλλά θα προηγείται ο "αριστούχος" του οποιοδήποτε πανεπιστημίου, είτε αυτός είναι της "μπανανίας" είτε της Ελλάδας.

Και μην ξεχνάς πως το όλο θέμα το κινούν οι απόφοιτοι "αριστούχοι" της Ελλάδας (δες κομματόσκυλα, παιδιά καθηγητών κ.τ.λ.).

Αν είναι άμισθες οι θέσεις, πόσες και που δεν γνωρίζω, αλλά αυτό που γνωρίζω είναι πως όταν είναι κάτι "ύποπτο-παράλογο" να βγει από το υπουργείο δεν σταυρώνεις εύκολα λέξη. Όταν είναι για κάτι καλό το ανακοινώνουν 1 χρόνο πριν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που να δεις τζιμάνια με 9+ που αν τους πεις που, πότε και πως σπουδάσανε ιατρική θα σου πουν......κάπου (εξωτερικό), κάποτε (μετά από 10 χρόνια λησμονάς εύκολα) και για το πως ......ρώτα να σου πει ο sleep (κάτι ξέρει και αυτός από παρθένο λάδι).

sleep μην σχολιάσεις..... :P (εσύ φταις που δεν έκανες εμπάργκο στις εξαγωγές :lol: )

αυτο τι ειναι ρε συ τασο τωρα να πουμε;;;αυτοσαρκασμος;;;;;δε σε νοαω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη, αν καταλαβα, μιλαμε για αριστουχους ΚΑΙ του εξωτερικου?

Φεξε μου και γλιστρησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεύτερον, από πού κι ως πού ένας άριστος θα θελήσει να ειδικευτεί σε νοσοκομείο της περιφέρειας?
Νίκη θα διαφωνήσω. Αυτός που πήρε χωρίς να αξίζει το άριστα τον ενδιαφέρει να τελειώσει την ειδικότητα όσο γίνεται πιο γρήγορα και δεν τον νοιάζει το που.

Αυτός που έχει το άριστα μετά από κόπο δεν υποχρεώνεται να εφαρμόσει τον παραπάνω τρόπο ειδίκευσης.

καλα νταξει τασος οοοοο,τι να ναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που να δεις τζιμάνια με 9+ που αν τους πεις που, πότε και πως σπουδάσανε ιατρική θα σου πουν......κάπου (εξωτερικό), κάποτε (μετά από 10 χρόνια λησμονάς εύκολα) και για το πως ......ρώτα να σου πει ο sleep (κάτι ξέρει και αυτός από παρθένο λάδι).

sleep μην σχολιάσεις..... :P (εσύ φταις που δεν έκανες εμπάργκο στις εξαγωγές :lol: )

αυτο τι ειναι ρε συ τασο τωρα να πουμε;;;αυτοσαρκασμος;;;;;δε σε νοαω

δεν είναι ανάγκη να τα νοάς όλα.....άσε και μερικά ανεξήγητα!

Δεύτερον, από πού κι ως πού ένας άριστος θα θελήσει να ειδικευτεί σε νοσοκομείο της περιφέρειας?
Νίκη θα διαφωνήσω. Αυτός που πήρε χωρίς να αξίζει το άριστα τον ενδιαφέρει να τελειώσει την ειδικότητα όσο γίνεται πιο γρήγορα και δεν τον νοιάζει το που.

Αυτός που έχει το άριστα μετά από κόπο δεν υποχρεώνεται να εφαρμόσει τον παραπάνω τρόπο ειδίκευσης.

καλα νταξει τασος οοοοο,τι να ναι

τι δεν καταλαβαίνεις και σχολιάζεις με τον δικό σου μοναδικό τρόπο που μόνο εσύ καταλαβαίνεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο των Αθηνών! Οι υπόλοιποι είναι "αριστούχοι" β' διαλογής!

Νομιζω καταλαβαινετε τι εννοω...Δεν εχω διαθεση να θιξω κανεναν αλλα οσους αποφοιτους εξωτερικου εχω γνωρισει, με αριστα ηρθαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν στην λίστα αναμονής που βρίσκεσαι εσύ οι συνάδελφοι πάνω από εσένα είναι "αριστούχοι" τότε αυτοί θα μπουν ως υπεράριθμοι και η δική σου αναμονή πέφτει κατακόρυφα :D

ολο κ καποιος αριστουχος δε θα ειναι?!!!χεχε! emcolgate emcolgate

και με οσους δεν ηταν πανω απο σενα μεχρι τωρα,ηταν ομως αριστουχοι οποτε βρεθουν πανω απο σενα τι θα γινει;γιατι μου πειτε οτι οοοοοοοοοοοολοι οι αριστουχοι θα βολευτουν αυτοματα με την εναρξη ενος νομου οπως αυτος,στα νοσοκομεια που ηταν δηλωμενοι βασει της λιστας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο των Αθηνών! Οι υπόλοιποι είναι "αριστούχοι" β' διαλογής!

Νομιζω καταλαβαινετε τι εννοω...Δεν εχω διαθεση να θιξω κανεναν αλλα οσους αποφοιτους εξωτερικου εχω γνωρισει, με αριστα ηρθαν.

μ αρεσει ρε σεις που μετα απο τοσα χαλια και ξεδιαντροπιες που βλεπετε καθημερινα εξακολουθειτε να επιμενετε οτι ο καλος βαθμος στο ελληνικο uni κανει τη διαφορα στις 8 των 10 περιπτωσεων!

τι να πω ρε πουστη εκτος αν αυτα γινονται μονο δω αθενς και τα βλεπω μονο γω ενω στα υπολοιπα πατρες κρητες κι ιστοριες τα πανεπιστημια ειναι εγγυηση ποιοτητας :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον τα παράπονά σας στους συναδέλφους συμφοιτητές σας που κινούν γη ουρανό και ΥΥΚΚΑ.

Δεύτερον, άριστα στα πτυχία τους έχουν ένα πράγματι μεγάλο ποσοστό (από όσο έχω διαπιστώσει από τα μόρια στα αγροτικά) μόνο από Ρουμανία.

Βουλγάρικα και λοιπών βαλκανικών χωρών δεν έχουν άριστα οι συνάδελφοι στα πτυχία τους.

Αρκετά από τα Ρουμάνικα έχουν άριστα γιατί ο βαθμός υπολογίζεται μόνο από την διπλωματική εργασία και τις πτυχιακές εξετάσεις και όχι βάσει του Μ.Ο. των βαθμών των 6 ετών.

Κι εγώ άριστα έχω αλλά θεωρώ το μέτρο άδικο, αφού ο βαθμός είναι εντελώς υποκειμενικός.

Θα μπορούσα να σωπάσω και να μην το σκαλήσω το θέμα αφού κατά κάποιο τρόπο με συμφέρει βάσει των όσων ακούγονται. Αυτό όμως δε με κάνει να το θεωρώ άδικο απέναντι σε όλους τους συναδέλφους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυσκολα θα γραψω κατι αλλο στο συγκεκριμενo thread...

οταν μου εβγαινε η Παναγια για να γραψω 150αρια και 160αρια για να περασω στην Ιατρικη Θεσσαλονικης , πιστευα οτι σε μερικα χρονια θα με περιμενε μια θεση ειδικοτητας βασει ενος υγειονομικου χαρτη....αναφερομαι στον ιδιο που ελεγε οτι η Ελλαδα χρειαζεται 800 περιπου νεους ιατρους καθε χρονια,οσοι και οι εισακτεοι στα τμηματα της Ιατρικης....

δυστυχως ,χρονια μετα και αν περασει αυτο το αισχος , το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι οι θεσεις ειναι για τους "αριστουχους" απο χωρες του πρωην Ανατολικου Μπλοκ και για τα καθηγητοπαιδια...και προς Θεου..δεν εχω τιποτα με αυτους..με το θεσμο τα εχω...

κυριοι του ΥΥΚΑ....δειτε τα χαλια σας στα αγροτικα....πως παιδια που τελειωσαν πχ τον Οκτωβρη του 2006 στην Πατρα εμειναν εκτος απο αλλους 40 ετων που τους αναγνωριστηκε αυτοματα το πτυχιο τους χωρις εξετασεις....

θελετε ρε να κανετε κατι σωστο;;;παρτε τους 5 πρωτους απο καθε τμημα της Ελλαδας και δωστε τους οχι μονο ειδικοτητα,αλλα και διδακτορικα και ενα σωρο σκατολοιδια...αυτο ειναι το σωστο...τουλαχιστον εκει που τελειωσα εγω οι 5 πρωτοι ηταν ΙΑΤΡΟΙ με αρχ*** και οχι αρχ*** ιατροι...ουτε κομματοσκυλα,ουτε καθηγητοπαιδια....απλα παιδια που ξεσκιστηκαν στο διαβασμα και κατα τεκμηριο ειναι καλυτεροι απο εμενα και απο χιλιαδες αλλους.....

αυτα....και μη μου αρχισετε επιθεσεις οτι τα εχω με τους δικατσοδοαταπιτες...με το θεσμο τα εχω...οχι με τα παιδια τα ιδια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυσκολα θα γραψω κατι αλλο στο συγκεκριμενo thread...

οταν μου εβγαινε η Παναγια για να γραψω 150αρια και 160αρια για να περασω στην Ιατρικη Θεσσαλονικης , πιστευα οτι σε μερικα χρονια θα με περιμενε μια θεση ειδικοτητας βασει ενος υγειονομικου χαρτη....αναφερομαι στον ιδιο που ελεγε οτι η Ελλαδα χρειαζεται 800 περιπου νεους ιατρους καθε χρονια,οσοι και οι εισακτεοι στα τμηματα της Ιατρικης....

δυστυχως ,χρονια μετα και αν περασει αυτο το αισχος , το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι οι θεσεις ειναι για τους "αριστουχους" απο χωρες του πρωην Ανατολικου Μπλοκ και για τα καθηγητοπαιδια...και προς Θεου..δεν εχω τιποτα με αυτους..με το θεσμο τα εχω...

κυριοι του ΥΥΚΑ....δειτε τα χαλια σας στα αγροτικα....πως παιδια που τελειωσαν πχ τον Οκτωβρη του 2006 στην Πατρα εμειναν εκτος απο αλλους 40 ετων που τους αναγνωριστηκε αυτοματα το πτυχιο τους χωρις εξετασεις....

θελετε ρε να κανετε κατι σωστο;;;παρτε τους 5 πρωτους απο καθε τμημα της Ελλαδας και δωστε τους οχι μονο ειδικοτητα,αλλα και διδακτορικα και ενα σωρο σκατολοιδια...αυτο ειναι το σωστο...τουλαχιστον εκει που τελειωσα εγω οι 5 πρωτοι ηταν ΙΑΤΡΟΙ με αρχ*** και οχι αρχ*** ιατροι...ουτε κομματοσκυλα,ουτε καθηγητοπαιδια....απλα παιδια που ξεσκιστηκαν στο διαβασμα και κατα τεκμηριο ειναι καλυτεροι απο εμενα και απο χιλιαδες αλλους.....

αυτα....και μη μου αρχισετε επιθεσεις οτι τα εχω με τους δικατσοδοαταπιτες...με το θεσμο τα εχω...οχι με τα παιδια τα ιδια..

και τι θα γινει ρε μαγκα αν παρει τους 5 πρωτους απο καθε τμημα (που ετυχε στο δικο σου uni τη χρονια που χεις εσυ κατα νου να ηταν γιατροι μ αρχιδια;;;;-εκτος αν εννοεις τους 5 πρωτους βασει πανελληνιων οποτε εισαι ακομη πιο εκτος θεματος... :splats: )και τους δωσει ειδικοτητα διδακτορικα κι ολους τους τιτλους του κοσμου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

λυνεται κανα προβλημα εκπαιδευσης στα πανεπιστημια η αναμονης για ειδικοτητα η εκπαιδευσης ειδικευομενων;;;;;

σκεφτηκες πολυ πριν προτεινεις κατι ΤΟΟΟΟΣΟ μεγαλειωδες;;;;;;;;;;;;;;;;;; :splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)αυτο που γινεται ρε μορτη και τσιφτη (αφου οριζεις ετσι τους κωδικες επικοινωνιας) ειναι οτι ανταμοιβεις τους συγκεκριμενους 5...τους πρωτους και τους καλυτερους...και προσωπικα μου αρεσει να αμοιβονται οι καλυτεροι...ακομα και αν δεν ειμαι μεσα σε αυτους...

2)Οι καλυτεροι 5 ιατροι (βαλε οποιο νουμερο θελεις..φαινεσαι ειδικος στα νουμερα) για να ειναι ιατροι θα πρεπει να εχουν τελειωσει και τη σχολη ε....οποτε αν δεν καταλαβες το οτι αναφερομουν σε πτυχιουχους ειναι δικο σου προβλημα και οχι δικο μου..

3)αυτο που παει να περασει το ΥΥΚΑ δεν ειναι η λυση στις αναμονες..αλλα και καλα η επιβραβευση των αριστευσαντων....και επειδη το αριστα ειναι κατι σχετικο δεδομενου οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικα προγραμματα σπουδων μια λυση θα ηταν να παρει τους 5 πρωτους...εκτος αν εσυ διαβασες σε οσα εγραψα οτι ψαχνουμε τη λυση για τις αναμονες....εχει αναφερθει κατα καιρους και ειναι η μοναδικη και η απλουστερη : Εξετασεις

4)η αληθεια ειναι οτι ναι το σκεφτηκα αρκετα....αν εσυ θεωρεις οτι το να δινεις κινητρα και να ανταμοιβεις τους πρωτους ειναι για ντοματες τοτε θα τα βρεις αγγουρια στη ζωη σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)αυτο που γινεται ρε μορτη και τσιφτη (αφου οριζεις ετσι τους κωδικες επικοινωνιας) ειναι οτι ανταμοιβεις τους συγκεκριμενους 5...τους πρωτους και τους καλυτερους...και προσωπικα μου αρεσει να αμοιβονται οι καλυτεροι...ακομα και αν δεν ειμαι μεσα σε αυτους...

2)Οι καλυτεροι 5 ιατροι (βαλε οποιο νουμερο θελεις..φαινεσαι ειδικος στα νουμερα) για να ειναι ιατροι θα πρεπει να εχουν τελειωσει και τη σχολη ε....οποτε αν δεν καταλαβες το οτι αναφερομουν σε πτυχιουχους ειναι δικο σου προβλημα και οχι δικο μου..

3)αυτο που παει να περασει το ΥΥΚΑ δεν ειναι η λυση στις αναμονες..αλλα και καλα η επιβραβευση των αριστευσαντων....και επειδη το αριστα ειναι κατι σχετικο δεδομενου οτι εχουμε να κανουμε με διαφορετικα προγραμματα σπουδων μια λυση θα ηταν να παρει τους 5 πρωτους...εκτος αν εσυ διαβασες σε οσα εγραψα οτι ψαχνουμε τη λυση για τις αναμονες....εχει αναφερθει κατα καιρους και ειναι η μοναδικη και η απλουστερη : Εξετασεις

4)η αληθεια ειναι οτι ναι το σκεφτηκα αρκετα....αν εσυ θεωρεις οτι το να δινεις κινητρα και να ανταμοιβεις τους πρωτους ειναι για ντοματες τοτε θα τα βρεις αγγουρια στη ζωη σου

τραγουδα χαμαιλεοντα δεν επικοινωνουμε ειναι προφανες βαριεμαι να σου απαντησω ασε που δεν υπαρχει και λογος στην τελικη :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω απο που ξεφυτρωσε αυτο το καινουργιο φρουτο με τους αριστουχους η ποιος μας το πασαρει για να ριξει σταχτη στα ματια μας (βλεπε καθυστερηση για νεα προκηρυξη αγροτικων, καθυστερηση διορισμων των γιατρων στις νεες και παλιες θεσεις).Σταματηστε λοιπον αυτη την βλακεια με τις φημολογιες και κοιταξτε να πιεσουμε για να λειτουργησει το υπαρχον συστημα οσο το δυνατον καλυτερα και αξιοκρατικοτερα.Ελεος πια με τις ελληνικες πατεντες.Μας κοβουνε χρονο ειδικοτητας με τα εξαμηνα των αγροτικων, μας μειωνουν τον χρονο των αγροτικων σε 9 μηνες κ μεις διαδιδουμε ανυποστατες φημες για υπεραριθμες θεσεις με αριστουχους κ γω δεν ξερω τι αλλο. Ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςς............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάθεση του παρακάτω:

οσοι έχουν άριστα στο πτυχίο έχουν τη δυνατότητα να μπούνε ως υπεράριθμοι για ειδικότητα στα περιφερειακά νοσοκομεία

μια ζωή ημίμετρα λέω εγώ..

ψιτ...εσύ, παιδί......γιατί στον τίτλο γράφεις τα περιφερειακά νοσοκομεία με γιώτα; Χάλασες εκεί στα ξένα που πήγες. Κόψε τις διαγνώσεις......βουτιές ήθελα να πω, αρχίζεις και ανορθογραφείς κι εσύ! :P

Ακόμα να τελειώσεις το αγροτικό;desertisland.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα..οτι δεν επικοινωνουμε ειναι προφανες.....

Δοξα τω Θεω δηλαδη....αυτο μου ελειπε...

τωρα μου την ειπες δηλαδη;;;;;;; :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάθεση του παρακάτω:

οσοι έχουν άριστα στο πτυχίο έχουν τη δυνατότητα να μπούνε ως υπεράριθμοι για ειδικότητα στα περιφερειακά νοσοκομεία

μια ζωή ημίμετρα λέω εγώ..

ψιτ...εσύ, παιδί......γιατί στον τίτλο γράφεις τα περιφερειακά νοσοκομεία με γιώτα; Χάλασες εκεί στα ξένα που πήγες. Κόψε τις διαγνώσεις......βουτιές ήθελα να πω, αρχίζεις και ανορθογραφείς κι εσύ! :P

Ακόμα να τελειώσεις το αγροτικό;desertisland.gif

τασο το ειδωλο σου ειναι η ινβιτρο;;;;;; :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον τα παράπονά σας στους συναδέλφους συμφοιτητές σας που κινούν γη ουρανό και ΥΥΚΚΑ.

Δεύτερον, άριστα στα πτυχία τους έχουν ένα πράγματι μεγάλο ποσοστό (από όσο έχω διαπιστώσει από τα μόρια στα αγροτικά) μόνο από Ρουμανία.

Βουλγάρικα και λοιπών βαλκανικών χωρών δεν έχουν άριστα οι συνάδελφοι στα πτυχία τους.

Αρκετά από τα Ρουμάνικα έχουν άριστα γιατί ο βαθμός υπολογίζεται μόνο από την διπλωματική εργασία και τις πτυχιακές εξετάσεις και όχι βάσει του Μ.Ο. των βαθμών των 6 ετών.

Κι εγώ άριστα έχω αλλά θεωρώ το μέτρο άδικο, αφού ο βαθμός είναι εντελώς υποκειμενικός.

Θα μπορούσα να σωπάσω και να μην το σκαλήσω το θέμα αφού κατά κάποιο τρόπο με συμφέρει βάσει των όσων ακούγονται. Αυτό όμως δε με κάνει να το θεωρώ άδικο απέναντι σε όλους τους συναδέλφους.

Κατ'αρχήν, Καλησπέρα!

Γιατί έχω την εντύπωση ότι μας κυβερνούν οι Πτυχιούχοι από τα Ρουμάνικα Πανεπιστήμια???

Όλα γίνονται για εκείνους, λες κι οι υπόλοιποι δε μετράμε καθόλου, ούτε μετρούσαμε πριν.

Είναι θλιβερό που η χώρα μας δεν έχει τα κότσια και τη δύναμη να υπερασπιστεί την παιδεία που παράγει η ίδια! Να θέσει τους δικούς της όρους, κανόνες, νόμους κι όχι όπως πάει το κύμα, ο πολύς λαός... όχι άλλη ψηφοθηρία!! Αίσχος!

Τι να πει κανείς?? Μετά απογοητεύεσαι και απλά τα δέχεσαι όλα παθητικά, απέχεις από εκλογές, κοιτάς να επιβιώσεις και μόνο.

Ποια πολιτική ηγεσια?? Ποια κυβέρνηση??

emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.