Jump to content

Ορκωμοσία Φοιτητών Ιατρικής σχολής Αθηνών


tik-tak

Recommended Posts

Ερώτηση!Γιατί έχω μπερδευτεί..Στην ορκομωσία τι παίρνω στα χέρια μου;To πτυχίο το οποίο αργότερα,θα μου το δώσουν και σε πάπυρο;Θέλω να πω,την ημέρα της ορκωμοσίας,εγώ παίρνω το επίσημο έγγραφο το οποίο μπορώ να χρησιμοποιήσω οπουδήποτε;

Kαι 2η ερώτηση...Αν γνωρίζω ότι έχω καθαρίσει με τα μαθήματα,θα μπορούσα πριν την ορκωμοσία να πάρω ένα επίσημο έγγραφο από τη γραμματεία της Ιατρικής που να λέει ότι τελείωσα και ορκίζομαι την τάδε ημέρα;Yπάρχουν κάποια deadlines και θέλω να σιγουρευτώ ότι θα προλάβω γι΄ αυτό και οι ερωτήσεις.

3η ερώτηση.Μπορώ να πάρω αντίγραφο του πτυχίου στα αγγλικά από τη γραμματεία;

Το μεσημέρι μετά την ορκομωσία παίρνουμε 2 αντίγραφα πτυχίου από τη γραμματεία της σχολής. Αυτά τα χρησιμοποιείς κανονικά! Μπορείς να κάνεις αίτηση και για περισσότερα. Επίσης μπορείς να τα βγάλεις φωτοτυπία και να τα επικυρώσεις σε ΚΕΠ ή αστυνομία κανονικά. Τον παπυρο μόνο τον κορνιζάρεις!! Για το δευτερο που ρωτάς δε μπορώ να σου πω.. Για αντίγραφο πτυχίου στα αγγλικά έχει αρκετή γραφειοκρατεία...υπομονή! Κάνεις αίτηση στη γραμματεία για αντίγραφα πτυχίου και ότι αλλο θες με την ένδειξη ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Τα αντίγραφα αυτά πάνε για υπογραφή στα κεντρικά στην Πανεπιστημίου και εσύ τα παίρνεις 2 βδομάδες μετά. Στη συνέχεια τα πας στην περιφέρεια (κατεχάκη 56) και βάζεις σφραγίδα Χάγης. Τέλος τα πας για μετάφραση στη μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου στο μοναστηράκι. Αυτά!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το μεσημέρι μετά την ορκομωσία παίρνουμε 2 αντίγραφα πτυχίου από τη γραμματεία της σχολής. Αυτά τα χρησιμοποιείς κανονικά! Μπορείς να κάνεις αίτηση και για περισσότερα. Επίσης μπορείς να τα βγάλεις φωτοτυπία και να τα επικυρώσεις σε ΚΕΠ ή αστυνομία κανονικά. Τον παπυρο μόνο τον κορνιζάρεις!! Για το δευτερο που ρωτάς δε μπορώ να σου πω.. Για αντίγραφο πτυχίου στα αγγλικά έχει αρκετή γραφειοκρατεία...υπομονή! Κάνεις αίτηση στη γραμματεία για αντίγραφα πτυχίου και ότι αλλο θες με την ένδειξη ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Τα αντίγραφα αυτά πάνε για υπογραφή στα κεντρικά στην Πανεπιστημίου και εσύ τα παίρνεις 2 βδομάδες μετά. Στη συνέχεια τα πας στην περιφέρεια (κατεχάκη 56) και βάζεις σφραγίδα Χάγης. Τέλος τα πας για μετάφραση στη μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου στο μοναστηράκι. Αυτά!!

Σε χιλιοευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και απάντησες.Δε δίνουν πτυχίο στα αγγλικά,αυτό μου λες,δηλαδή.Εγώ θα πρεπει να υποστώ την ταλαιπωρία και το κοστολόγιο της μετάφρασης.Είναι τρελλό αν σκεφτείς αλλά το προσπερνώ.

Δεν κατάλαβα μερικά σημεία στην απάντησή σου...Αν πάρω το απλό αντίγραφο και το μετφράσω σε εναν επίσημο μεταφραστη,υπάρχει κανένα πρόβλημα;Eγω θα βιάζομαι τότε δε θα μπορώ να περιμένω 2 εβδομάδες για το ειδικό αντίτυπο για το εξωτερικό ούτε 2 βδομάδες για να γίνει η μετάφραση στο μεταφραστικό.Από ότι κατάλαβα το αντίτυπο για το εξωτερικό,το ίδιο πράγμα είναι αφού εγώ θα πρέπει να το μεταφράσω,απορώ προς τι η καθυστέρηση των 2 εβδομάδων.Επίσης,τη σφραγίδα της Χαγης τη χρειάζομαι για όλες τις χώρες ακόμη κι αν η χώρα που με ενδιαφέρει είναι στην Ε.Ε.;Τέλος...Η περιφέρεια που αναφέρεις στην Κατεχάκη,τι είναι;

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.Και πάλι σε υπερευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους


Όχι δε με μπέρδεψες ! Σκέψου αυτήν την ταλαιπωρία εμείς που ορκιστήκαμε το καλοκαίρι την τραβήξαμε εις διπλούν γιατί οι υπάλληλοι έλειπαν με άδεια και γιατί κανείς δεν ήξερε να μας ενημερώσει πλήρως.

Πτυχίο στα αγγλικά δε δίνουν.. Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις βέβαια ! Το αντίγραφο πτυχίου που προορίζεται για χρήση στο εξωτερικό χρειάζεται σφραγίδα και υπογραφή από μια άλλη γραμματέα που είναι στα κεντρικά. Εμάς δε μας αφήνουν να το πάμε εμείς να μας το υπογράψει για πιο γρήγορα.. Είναι λέει εσωτερική διαδικασία (που θέλει περίπου 2 βδομάδες!!!)

Τα αντίγραφα πτυχίου χρειάζονται σφραγίδα Χάγης ή APOSTILLE - αυτή είναι μια σφραγίδα που επιβεβαιώνει ότι το έγγραφο είναι επίσημο έγγραφο του ελληνικού κράτους - εμείς την είχαμε βάλει όλοι σε όλα τα έγγραφα που θέλαμε να μεταφράσουμε (πτυχίο, άδεια άσκησης κτλ) και για χώρες Ευρωπαϊκής Ένωσης μάλιστα σε ρωτάνε για ποια χώρα τη θες και βλέπουν αν έχει υπογράψει η Γραμματεία του Πανεπιστημίου ! Σφραγίδα Χάγης βάζεις στο κτήριο της Νομαρχίας που είναι Κατεχάκη 56, πίστεψε με είναι το μόνο που δε σε καθυστερεί, γίνεται αμέσως!!!

Οι επίσημες μεταφράσεις γίνονται στο υπουργείο..και νομίζω μόνο εκεί ! Πως θα βρεις επίσημο μεταφραστή ; Δεν ξέρω, εμείς στο υπουργείο είχαμε πάει..και όσοι βιάζονταν !Μπορείς να κάνεις επείγουσα μετάφραση που θέλει το πολύ 5 μέρες απλώς κοστίζει νομίζω 14 ευρώ η σελίδα (αντί για 11), βέβαια αν έχεις μόνο το πτυχίο..είναι μικρή διαφορά !

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

να ρωτήσω άν το τελευταιο μάθημα το περάσω στην κανονική εξεταστική του ιανουαρίου - φεβρουαρίου μπορώ να ορκιστώ στην ορκομοσια φεβρουαρίου?

Και πότε ακριβως είναι αυτη?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το γνωρίζω σίγουρα,αλλά νομίζω οτι στην κανονική εξεταστική (εξαρτάται βεβαια από την εδρα) οι βαθμοί αργουν να σταλούν στη γραμματεία--στέλνονται μαζι με αυτές των κανονικών

[η εδρα της ιατροδικαστικής πχ λεει οτι στελνει τους βαθμούς στην ολοκλήρωση του ετους,καποιες εδρες του 5ου επίσης )

Οι βαθμοί στέλνονται πιο γρήγορα στις πτυχιακές και αν το μάθημα μπει από τα πρωτα και η εδρα ειναι συνεργάσιμη μπορεί

ο βαθμός να σταλεί πριν την ορκωμοσία του Δεκ-Ιανουαρίου , που τα τελευταία ετη είχε γίνει πρωτο 10ήμερο Φεβρουαρίου/ μεσα Φεβρουαρίου/αρχες Μαρτιου

η πτυχιακή Φεβρ-Μαρτίου ξεκινά τις αρχες Φεβρουαρίου και ολοκληρώνεται στα τελη Μαρτιου-αρχες Απριλιου με ορκωμοσία τελη Απριλίου/αρχες Μαίου

Η συνέλευση για την πτυχιακή γίνεται συνήθως στην τελευταία εβδομάδα της τρεχουσας πτυχιακής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σημερα ρωτησα στην γραμματεια και μου ειπαν οτι θα γινει μετα της 15/02/10. Δεν εχουν ακριβης ημερομηνια! Παιδια, εχω μπερδευτει...λιγο με την ορκωμοσια!!! Αν καποιος ειναι επι πτυχιο και δωσει το τελευταιο μαθημα σε κανονικη εξεταστικη...ποτε ορκιζεται??? Ειχα την εντυπωση οτι ορκιζομαστε οταν καταφερουμε να συμπληρωσουμε το 49+12, ανεξαρτητα απο το αν δωσαμε σε κανονικη εξεταστικη ή σε εξεταση επι πτυχιο!!!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βγηκε ανακοινωση στην σχολη. Ορκωμοσια θα γινει 24/02/2010. Καταθεση απαραιτητων δικαιολογητικων θα γινει μεχρι Παρασκευη 19/02/2010!!! Το θεμα ειναι οτι εχει απεργεια εκεινη την ημερα νομιζω...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοίνωση δεν είδα και στις 24 έχει πάλι απεργία! Είδωμεν!

σιγα σιγά θα φτάσουμε το Πάσχα (πέφτει και κοντά :) )

Η ανακοινωση βγηκε εξω απο την γραμματεια στον 1ο αριστερα στον πινακα ανακοινωσεων την Παρασκευη 05/02. Την στιγμη που την εβγαλαν ειπα στην γραμματεα οτι εχει απεργεια εκεινη την ημερα και τι θα γινει αλλα...απαντηση δεν ελαβα. Μου ειπε μαλιστα οτι αυτη η ημερομηνια ειναι προκαθορισμενη και μετα εφυγε!!! Θα ανεβω παλι την Πεμπτη και θα ενημερωσω αν υπαρχει κατι νεοτερο!!!...πριν το Πασχα, ειναι η 25/03, αλλοι θα κανουν παρελαση και αλλοι θα ορκιζονται!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά και μπράβο σε όλους όσους τα καταφέραμε μετά κόπων και βασάνων και ορκιζόμαστε την Τρίτη!!!!

Έχουμε κανένα νεότερο τι θα γίνει με την κλήρωση για τις δηλώσεις της ειδικότητας και πόσοι περίπου θα ορκιστούμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεταφέρω την ανακοίνωση όπως αυτή έχει ακριβώς αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της κεντρικής γραμματείας

" ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ « ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2008 - ’09», TOY ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2008-2009, ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 03/03/2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 12.00 (1η βάρδια) ΣΤΟ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΛΕΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30).

ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ

ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ, ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 2 ΜΑΡΤΙΟΥ.

ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως γίνεται το απόγευμα την ημέρα της ορκωμοσίας, τώρα στην προηγούμενη ορκωμοσία έγινε μια ημέρα πρίν την ορκωμοσία, βάση την ανακοίνωση που εκδόθηκε την Τρίτη θα ανακοινωθούν τα ονόματα, περνάμε απο Τρίτη και βλέπουμε τι θα γίνει !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακουσατε ακουσατε!!! η κληρωση θα γινει τελικα αυριο το μεσημερι μετα την ορκομωσια κατα τις 15:30 στη σχολη αφου παραλαβουμε τα πτυχια μας απο την γραμματεια. Για νεοτερα αυριο μιας και θα βρεθουμε απο κοντα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Ξέρει κανείς αν για να γίνει η ορκωμοσία τησ πτυχιακής εξεταστικής που τρέχει (που φαντάζομαι θα γίνει κάπου τον απρίλιο) θα περιμένουν να βγουν και τα αποτελέσματα της κανονικής εξεταστικής που τρέχει παράλληλα??? ή όχι???

και ξέρετε πότε περίπου μπορεί να γίνει αυτή η ορκωμοσία??? πότε είναι το νωρίτερο που μπορεί να γίνει???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα. Ξέρει κανείς αν για να γίνει η ορκωμοσία τησ πτυχιακής εξεταστικής που τρέχει (που φαντάζομαι θα γίνει κάπου τον απρίλιο) θα περιμένουν να βγουν και τα αποτελέσματα της κανονικής εξεταστικής που τρέχει παράλληλα??? ή όχι???

και ξέρετε πότε περίπου μπορεί να γίνει αυτή η ορκωμοσία??? πότε είναι το νωρίτερο που μπορεί να γίνει???

Ρωτησα πριν απο καιρο και μου ειπαν απο την γραμματεια οτι περιμενουν να γινει η επομενη ορκωμοσια κατα τα μεσα του απριλη αλλα με αυτη την σχολη τιποτα δεν ειναι σιγουρο! Συνηθως δεν περιμενουν τα αποτελεσματα απο τις κανονικες. Απλα αν εισαι τυχερος και ειναι περασμενα τα μαθηματα απο κανονικη εξεταστικη μεχρι τοτε, σιγουρα θα ορκιστεις! Αρα...ζητα απο τις γραμματειες να στειλουν βαθμους νωριτερα δηλαδη κατα τα τελη μαρτη για να εισαι ασφαλης!Καλη επιτυχια, και καλη δυναμη γιατι εγω εχασα την προηγουμενη ορκωμοσια διοτι οι γραμματεις μερικων κλινικων αρνουνται να κανουν σωστα την δουλεια τους...ελεος!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Παιδια ρωτησα χθες τη γραμματεια και ακομη δεν ξερουν!!! Ουτε περιπου! Δεν αποφασισε ακομη ο προεδρος... Ειναι τραγικο το οτι ανεχομαστε τετοια απαντηση..

Και θα ανεχτείς ακόμα περισσότερα σαν θα βγείς απο την σχολή, κοιτάξτε να το γιορτάσετε καλά και μην αγχώνεστε!!!

καλα τα λες αλλα...τουλαχιστον να ξεραμε ποτε αρχιζουν τα γλεντια!!!!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρώτησα τη γραμματεία και είπαν ότι η ημερομηνία θα βγει την επόμενη εβδομάδα. Σχετικά με το πότε υπολογίζουν την ορκωμοσία, απάντησαν τέλη Απριλίου, ίσως και λίγο αργότερα, οπότε πιάνουμε άνετα Μάιο.

Να υπενθυμίσω κάτι που αφορά λίγους , αλλά είναι σημαντικό.

Στην επικείμενη ορκωμοσία ορκίζεται και ένα φίλος μου, ο οποίος, όμως, στις 10 Μαίου μπαίνει φαντάρος. Αυτό το έχει σκεφτεί ο οποιοσδήποτε είναι υπεύθυνος για να ορίσει ημερομηνία; Υπάρχουν συμφοιτητές μας, οι οποίοι έχουν κόψει την αναβολή τους και περιμένουν να μπουν στρατό, θεωρώντας ότι η ορκωμοσία δε θα έφτανε μέχρι μέσα Μαίου. Εν τω μεταξύ, για το πρώτο τουλάχιστον δεκαπενθήμερο της θητείας δεν επιτρέπεται να λείψουν από το στρατόπεδο, οπότε για ημερομηνίες ορκωμοσίας μετά την πρώτη εβδομάδα του Μαίου, δημιουργείται μεγάλο πρόβλημα . Με αυτούς τους συμφοιτητές τι θα γίνει; Δε θα ορκιστούν ή θα γίνουν λιποτάκτες; Όσοι αντιμετωπίζετε τέτοιο πρόβλημα, ενημερώστε σύντομα τη γραμματεία.

Η πτυχιακή τελείωσε 26 Μαρτίου. Πρέπει να περάσει μήνας για να βγει ημερομηνία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ « ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ-ΜΑΡΤΙΟΥ 2009 - ’10», TOY ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2009-2010, ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 05/05/2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 10.30 (1η βάρδια) ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΛΕΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30).

ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ

ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ, ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 4 ΜΑΪΟΥ.

ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μηπως γνωριζει κανεις πότε θα γίνει η περίφημη κλήρωση?

Έχω την εντύπωση ότι γίνεται παραμονή της ορκωμοσίας ή ανήμερα το μεσημέρι.

Πώς καθορίζεται αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουσιαστικά εμείς οι ίδιοι το καθορίζουμε.

Προτείνω να συγκεντρωθούμε αύριο στις 2 έξω από την κεντρική γραμματεία, να πάρουμε τη λίστα με όσους ορκίζονται και να οδεύσουμε προς κάποιο αμφιθέατρο για την κλήρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Φίλοι μου καλοί,η ορκωμοσία θα γίνει την Παρασκευή 11/6/2010(σήμερα το επιβεβαίωσα),ενώ είχε προγραμματιστεί αρχικά για το τέλος του μήνα και χωρίς να υπάρχει ως τώρα επίσημη ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της κεντρικής γραμματείας!

Τυχαίο...??Δε νομίζω!!! emeleosemsosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.