Jump to content

[αγροτικό σε πλοιο] Αποτελέσματα Ιανουαρίου 2008


Σοφία

Recommended Posts

Ζήτησαν απόφοιτοι εξωτερικού να ανοίξουν οι νομαρχίες Κυριακή; Tις συκοφαντίες αν δεν έχεις την δυνατότητα να τις υποστηρίζεις καλά είναι να μην τις δημοσιοποιείς.

Ο συνάδελφος ανυπόμονος δεν είναι τρελός.Κι εγώ στοιχεία άλλα πέρα από τον λόγο μου δεν έχω. Υπήρχαν παιδιά έξω από τη νομαρχία Θεσσαλονίκης που έλεγαν ότι με το που θα παίρναν το χαρτί από το υπουργείο την Κυριακή το πρωί-επειδή θα το παίρνανε νωρίταρα από οτι εμείς τα πτυχία-θα ανοιγε η νομαρχία για να προλάβουν αυτοί να δηλώσουν ειδικότητα.Τελικά δεν έγινε. Είχαμε ήδη διαμαρτυρηθεί στο υπουργείο.Μπορεί να μην υπήρχε ποτέ σχεδιο να γίνει κάτι τέτοιο, όμως όντως μας το έλεγαν.

Άσχτετο βέβαια..απλά για να μην πέσουμε να φάμε το συναδελφο.

Υ.Γ.3 : Από όπου και αν προέρχεται κάποιος , μην αυταπατάσθε , ο καλύτερος και ικανότερος θα επιβιώσει μόνο .
Η μεγαλύτερη αλήθεια! Όμως να δίνονται τα ίδια δικαιώματα σε όλους και να ξεκινούν με τις ίδιες βάσεις ώστε να εξελιχθούν σε καλύτεροι και ικανότεροι.

Ναι..συμφωνώ. Και επειδή νομίζω ότι το χτεσινό μου πόστ είναι τα διαπιστευτήρια μου για το γεγονός ότι προσπαθώ να είμαι όσο πιο δίκαιη μπορώ ,θα τολμήσω να ρωτήσω χωρίς να φοβάμαι μην παρεξηγηθώ. Επαναλαμβάνω,γιατί ο φόβος φυλάει τα ερμα,ότι η έκδοση αποτελεσμάτων με όρους άλλους από της προκήρυξης είναι παρατυπη. Όμως ρωτώ εσένα προσωπικά που χτες συμφώνησες μαζί μου : Πιστεύεις οτι δίνονται τα ίδια δικαιώματα και ξεκινούν με τις ίδιες βάσεις ένας συνάδελφος με 12 μόρια επειδή τέλειωσε στα 6 χρόνια σε ελληνικό πανεπιστημιο και περιμένει ένα χρόνο, ένας με 12 μόρια επειδή τελειωσε σε 6 χρόνια σε πανεπιστήμιο της ευρωπαϊκής ένωσης και περιμένει ένα χρόνο, ένας με 12 μόρια επειδή τέλειωσε σε 6 χρόνια σε πανεπιστήμιο εκτός Ε.Ε πριν 4 χρόνια,πέρασε το ΔΟΑΤΑΠ πριν 1 χρόνο και κάτι και περιμένει ένα χρόνο και ένας με 40 μόρια επειδή τέλειωσε σε 6 χρόνια σε πανεπιστημιο εκτός Ε.Ε πριν 6 χρόνια,δεν κατάφερε ποτέ να περάσει ΔΟΑΤΑΠ,ενώ γνώριζε πηγαίνοντας στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ότι δεν είναι αυτόματα αναγνωρίσιμο από την Ελλάδα,6 χρόνια δεν είχε άδεια άσκησης και δεν ασκούσε ιατρική και πάνω στην αναμπουμπούλα είπε να δηλώσει αγροτικό?

Δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ με κάποιον και συγχωρέστε με αν θίγω κάποιον που ίσως να είναι εξαιρεση. Περιμένω την ειλικρινή σου απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Last Reply
Καθόμαστε και τσακωνόμαστε για 300 θέσεις αγροτικών, 9 μήνες σκατομεροκάματο και μηδέν εκπαίδευση.

Δεν είναι "μηδέν εκπαίδευση".Είναι μοναδική εμπειρία το αγροτικό και ειδικά το τρίμηνο και οι εφημερίες.Και δεν τσακωνόμαστε,συζητάμε.Δήλωσα πριν μέρες ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τσακωθώ με συνάδελφο για τα αγροτικά :) .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι...άλλα όχι τόσο μαλάκας όσο νομίζουν μερικοί υφυπουργίσκοι και υπαλληλίσκοι που νόμισαν πως το νόημα της ζωής τους είναι μια καρέκλα μέσα σε ένα υπουργείο.

Καθόμαστε και τσακωνόμαστε για 300 θέσεις αγροτικών, 9 μήνες σκατομεροκάματο και μηδέν εκπαίδευση.

σκατο μεροκαματο δεν ειναι , μια χαρα μεροκαματο ειναι για τη δουλεια που κανεις .Ισως ειναι η μοναδικη φαση στη ζωη ενος γιατρου που πληρωνεται αρκετα εως πολυ καλα για αυτο που κανει...

Όταν τελειώσεις την Ιατρική και θα καταλάβεις τι κόπους έκανες και έξοδα ξαναπές ότι το μεροκάματο (γιατί μισθός ενός πτυχιούχου που ασκεί λειτούργημα δεν μπορεί να λέγεται) είναι αρκετό γι αυτό που κάνει.

Αντί να ανεβαίνω στα χωριά και να σουλατσάρω από καφενείο σε καφενείο (πολλά τα καφενεία που εξυπηρετούν τους αγροτικούς) και να ξοδεύω τα 1000-1500????? ευρώ κάθομαι στο σπίτι μου και διαβάζω, μαθαίνω και ενημερώνομαι για τα αγροτικά...ανέξοδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπήρξε ποτέ άλλη παραβίαση πιο οφθαλμοφανής εις βάρος όχι νόμων αλλά συνταγματικών δικαιωμάτων μας που να μας κάνει να καταλάβουμε ποιους ψηφίζουμε και αν αξίζει να τους υποστηρίζουμε?

Όχι δεν υπήρξε.Ακόμα και η εντελώς κουφή απόφαση της υποχρεωτικής απαλλαγής πέρυσι το Μαϊο,ήταν εντός προθεσμίας.Εδώ όμως μιλάμε για ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.Έχει ξανασυμβεί?Αν γνωρίζεις κάτι θα μπορούσες να το αναφέρεις?Διότι αν έχει ξανασυμβεί,να ξαναδιαβάσω το βιβλίο πολιτικής αγωγής του σχολείου,να θυμηθώ τί πολίτευμα έχουμε.Νάμιζα ότι έχουμε δημοκρατία.Με τέτοια που μαθαίνω...χλωμό το βλέπω για δημοκρατία... emcolgate

(καταραμένο internet...μέχρι να μπεις στη ζωή μου νόμιζα έχουμε δημοκρατία)

Ξαναδιάβασε αγαπητέ μου΄,όχι νόμους και παρανομικίστικα,αλλά το ίδιο το σύνταγμα.Ξαναδιάβασε το σημείο που λέει για Δημόσια Δωρεάν Παιδεία κι εξήγησε στο γονιό που εξουθενώνεται οικονομικά να σπουδάσει ένα παιδί ότι οι νόμοι εφαρμόζονται.Ξαναδιάβασε το σημείο που λέει για Δημόσια Δωρεάν Υγεία κι εξήγησε σε έναν ασθενή που ταπεινώνεται καθημερινά στο ΕΣΥ και πρέπει να πληρώσει αδρά για να αγοράσει το δικαίωμα του στην αξιοπρέπεια και την υγεία ότι το σύνταγμα εφαρμόζεται.Ξαναδιάβασε εκεί που λέει ότι όλοι είναι ίσοι απέναντι στο νόμο και πες σε αυτούς που χρωστάνε 100 ευρω και τους παίρνουν τα σπίτια τη στιγμή που άλλοι χρωστάνε δις και τους στρώνουν κόκκινα χαλιά ότι τι σύνταγμα εφαρμόζεται.Ξαναδιάβασε εκεί που γράφει ότι όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες και πεσ σε αυτούς που αναξιοκρατικά και με την βασιλεία του βύσματος χάνουν δουλειές που δικαιούνται ότι επικρατεί ισονομία και αξιοκρατία.Ξαναδιάβασε εκεί που λέει ότι κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος και χαμογέλασε στις κάμερες και στο φακέλωμα που μας κάνουν.Ξαναδιάβασε εκεί που λέει για τα δάση και δες πόσες δασικές εκτάσεις με την υπογραφή βουλευτάδων μετά την πυρκαγιά γίνονται οικοπεδάρες περί πλουσίων.Ξαναδιάβασε , ξαναδιάβασε, ξαναδιάβασε χιλιάδες μα ειλικρινά χιλιάδες παραδείγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζήτησαν απόφοιτοι εξωτερικού να ανοίξουν οι νομαρχίες Κυριακή; Tις συκοφαντίες αν δεν έχεις την δυνατότητα να τις υποστηρίζεις καλά είναι να μην τις δημοσιοποιείς.

Ο συνάδελφος ανυπόμονος δεν είναι τρελός.Κι εγώ στοιχεία άλλα πέρα από τον λόγο μου δεν έχω. Υπήρχαν παιδιά έξω από τη νομαρχία Θεσσαλονίκης που έλεγαν ότι με το που θα παίρναν το χαρτί από το υπουργείο την Κυριακή το πρωί-επειδή θα το παίρνανε νωρίταρα από οτι εμείς τα πτυχία-θα ανοιγε η νομαρχία για να προλάβουν αυτοί να δηλώσουν ειδικότητα.Τελικά δεν έγινε. Είχαμε ήδη διαμαρτυρηθεί στο υπουργείο.Μπορεί να μην υπήρχε ποτέ σχεδιο να γίνει κάτι τέτοιο, όμως όντως μας το έλεγαν.

Άσχτετο βέβαια..απλά για να μην πέσουμε να φάμε το συναδελφο.

Υ.Γ.3 : Από όπου και αν προέρχεται κάποιος , μην αυταπατάσθε , ο καλύτερος και ικανότερος θα επιβιώσει μόνο .
Η μεγαλύτερη αλήθεια! Όμως να δίνονται τα ίδια δικαιώματα σε όλους και να ξεκινούν με τις ίδιες βάσεις ώστε να εξελιχθούν σε καλύτεροι και ικανότεροι.

Ναι..συμφωνώ. Και επειδή νομίζω ότι το χτεσινό μου πόστ είναι τα διαπιστευτήρια μου για το γεγονός ότι προσπαθώ να είμαι όσο πιο δίκαιη μπορώ ,θα τολμήσω να ρωτήσω χωρίς να φοβάμαι μην παρεξηγηθώ. Επαναλαμβάνω,γιατί ο φόβος φυλάει τα ερμα,ότι η έκδοση αποτελεσμάτων με όρους άλλους από της προκήρυξης είναι παρατυπη. Όμως ρωτώ εσένα προσωπικά που χτες συμφώνησες μαζί μου : Πιστεύεις οτι δίνονται τα ίδια δικαιώματα και ξεκινούν με τις ίδιες βάσεις ένας συνάδελφος με 12 μόρια επειδή τέλειωσε στα 6 χρόνια σε ελληνικό πανεπιστημιο και περιμένει ένα χρόνο, ένας με 12 μόρια επειδή τελειωσε σε 6 χρόνια σε πανεπιστήμιο της ευρωπαϊκής ένωσης και περιμένει ένα χρόνο, ένας με 12 μόρια επειδή τέλειωσε σε 6 χρόνια σε πανεπιστήμιο εκτός Ε.Ε πριν 4 χρόνια,πέρασε το ΔΟΑΤΑΠ πριν 1 χρόνο και κάτι και περιμένει ένα χρόνο και ένας με 40 μόρια επειδή τέλειωσε σε 6 χρόνια σε πανεπιστημιο εκτός Ε.Ε πριν 6 χρόνια,δεν κατάφερε ποτέ να περάσει ΔΟΑΤΑΠ,ενώ γνώριζε πηγαίνοντας στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ότι δεν είναι αυτόματα αναγνωρίσιμο από την Ελλάδα,6 χρόνια δεν είχε άδεια άσκησης και δεν ασκούσε ιατρική και πάνω στην αναμπουμπούλα είπε να δηλώσει αγροτικό?

Δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ με κάποιον και συγχωρέστε με αν θίγω κάποιον που ίσως να είναι εξαιρεση. Περιμένω την ειλικρινή σου απάντηση.

Ειλικρινά.....

Τελειώνω εγώ στο εξωτερικό και πέρνω ΔΙΚΑΤΣΑ, τελειώνει ο άλλος και παίρνει αυτόματη αναγνώριση, τελειώνει ο τρίτος σε χώρα-μέλος της Ε.Ε. από τις πρώτες 15, τελειώνει και ο τέταρτος σε πανεπιστήμιο της Ελλάδας......όλοι με τα ίδια κριτήρια και βάσει εξετάσεων, τον ίδιων εξετάσεων να συνεχίσουν την επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Όσο για το τελευταίο αν γνώριζε το ότι το πανεπιστήμιό του είναι αναγνωρισμένο και το αν έπρεπε να δώσει εξετάσεις ΔΟΑΤΑΠ θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρει.

Το γνώριζε, αλλά δεν γνώριζε πως όταν ξεκίνησε το 2001 θα έρθει να δώσει για την αναγνώριση του πτυχίου του 7 μαθήματα, αλλά μόνο 2.

Τι κάνει το πτυχίο του συναδέλφου που μόλις τελείωσε την ίδια σχολή μαζί μου, με τους ίδιους καθηγητές, το ίδιο πρόγραμμα, όλα τα ίδια να έχει κατώτερο πτυχίο από μένα;

Η διαφορά είναι μόνο μία.....Η καθυστέρηση που επιδιώκει το ελληνικό κράτος με προθάλαμο το ΔΟΑΤΑΠ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν τελειώσεις την Ιατρική και θα καταλάβεις τι κόπους έκανες και έξοδα ξαναπές ότι το μεροκάματο (γιατί μισθός ενός πτυχιούχου που ασκεί λειτούργημα δεν μπορεί να λέγεται) είναι αρκετό γι αυτό που κάνει.

Αντί να ανεβαίνω στα χωριά και να σουλατσάρω από καφενείο σε καφενείο (πολλά τα καφενεία που εξυπηρετούν τους αγροτικούς) και να ξοδεύω τα 1000-1500????? ευρώ κάθομαι στο σπίτι μου και διαβάζω, μαθαίνω και ενημερώνομαι για τα αγροτικά...ανέξοδα.

Μην παραπονιέστε ρε για το αγροτικό, είναι η μόνη εποχή που ο γιατρός πληρώνεται πραγματικά γι αυτό που κάνει, κ έχει ελεύθερο χρόνο να ζήσει τη ζωή του. Στο κάτω κάτω, 1500 ευρώ για να γράφεις φάρμακα, να παίρνεις πιέσεις και ζάχαρα και να κάνεις μερικές εφημερίες είναι μια χαρά. Δεν πληρώνεσαι για ιατρικές γνώσεις και ικανότητες γιατί δεν τις χρειάζεσαι, για τη σφραγίδα σου πληρώνεσαι. Κι αν είσαι λαμόγιο βγάζεις άλλον ένα μισθό από κατ οίκον επισκέψεις και φασόν (φτου σου ξεφτίλα). Στο κάτω κάτω αν ήταν χάλια δε θα πήγαινε κανείς. Αντίθετα οι περισσότεροι σκίζονται να πάρουν αγροτικό κι ακόμα περισσότερο για παράταση.

Πολύ καλό δε το σκεπτικό σου: Επειδή είμαι πτυχιούχος και δε με πληρώνουν αντίστοιχα, προτιμώ να κάθομαι σπίτι μου και να με χαρτζηλικώνει η μάνα μου και να τρώω από τα έτοιμα και να χαζολογάω στο ίντερνετ παρά να χαλάω τα λεφτά που βγάζω με το δικό μου κόπο. Μου θυμίζει Σκερτσακια, ο Ηλιόπουλος που βγάζει για φαγητό τη γκόμενα και παραγγέλνει κεικ για ορεκτικό. κυρίως πιάτο, σαλάτα και επιδόρπιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemiloveyou

υγ: 13 νοε 2007 σου έχω απευθύνει μια ερώτηση στην προηγούμενη σελίδα,που υποθετω δεν είδες.

emconfused

Ειλικρινά.....

Τελειώνω εγώ στο εξωτερικό και πέρνω ΔΙΚΑΤΣΑ, τελειώνει ο άλλος και παίρνει αυτόματη αναγνώριση, τελειώνει ο τρίτος σε χώρα-μέλος της Ε.Ε. από τις πρώτες 15, τελειώνει και ο τέταρτος σε πανεπιστήμιο της Ελλάδας......όλοι με τα ίδια κριτήρια και βάσει εξετάσεων, τον ίδιων εξετάσεων να συνεχίσουν την επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Όσο για το τελευταίο αν γνώριζε το ότι το πανεπιστήμιό του είναι αναγνωρισμένο και το αν έπρεπε να δώσει εξετάσεις ΔΟΑΤΑΠ θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρει.

Το γνώριζε, αλλά δεν γνώριζε πως όταν ξεκίνησε το 2001 θα έρθει να δώσει για την αναγνώριση του πτυχίου του 7 μαθήματα, αλλά μόνο 2.

Τι κάνει το πτυχίο του συναδέλφου που μόλις τελείωσε την ίδια σχολή μαζί μου, με τους ίδιους καθηγητές, το ίδιο πρόγραμμα, όλα τα ίδια να έχει κατώτερο πτυχίο από μένα;

Η διαφορά είναι μόνο μία.....Η καθυστέρηση που επιδιώκει το ελληνικό κράτος με προθάλαμο το ΔΟΑΤΑΠ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό δεν είναι αρμοδιότητά μου να το κρίνω. Με βάση την αξιολόγηση των πανεπιστημίων,το ίδιο πανεπιστήμιο μπορεί σήμερα να μην αναγνωρίζεται και αυριο να αναγνωρίζεται.Προφανώς αυτό που αλλάζει είναι οι κοινωνικοπολιτικοοικονομικές συνθήκες που το περιβάλλουν. Γι'αυτό και χτες δεν ήταν στην Ε.Ε και σήμερα είναι.

Ίσως και να μην αλλάζει τίποτα το ουσιαστικό,ναι. Απλά αυτό δεν είναι κατι που το έκρινα και το αποφάσισα εγώ.

Δεν αναφέρομαι φυσικά ούτε στα παιδιά που τέλειωσαν και πέρασαν το ΔΟΑΤΑΠ ,ούτε σ'αυτούς που τέλειωσαν πρόσφατα. Μπορεί να κάνω λάθος,εύχομαι δηλαδή να κάνω λάθος ,και να μην είναι πολλοί αυτοί που έχουν πτυχίο δεκαετίας χωρίς να έχουν περασει ΔΟΑΤΑΠ. Γιατί.όπως και να το δεις..κάτι δεν πάει καλά εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό δεν είναι αρμοδιότητά μου να το κρίνω. Με βάση την αξιολόγηση των πανεπιστημίων,το ίδιο πανεπιστήμιο μπορεί σήμερα να μην αναγνωρίζεται και αυριο να αναγνωρίζεται.Προφανώς αυτό που αλλάζει είναι οι κοινωνικοπολιτικοοικονομικές συνθήκες που το περιβάλλουν. Γι'αυτό και χτες δεν ήταν στην Ε.Ε και σήμερα είναι.

Ίσως και να μην αλλάζει τίποτα το ουσιαστικό,ναι. Απλά αυτό δεν είναι κατι που το έκρινα και το αποφάσισα εγώ.

Δεν αναφέρομαι φυσικά ούτε στα παιδιά που τέλειωσαν και πέρασαν το ΔΟΑΤΑΠ ,ούτε σ'αυτούς που τέλειωσαν πρόσφατα. Μπορεί να κάνω λάθος,εύχομαι δηλαδή να κάνω λάθος ,και να μην είναι πολλοί αυτοί που έχουν πτυχίο δεκαετίας χωρίς να έχουν περασει ΔΟΑΤΑΠ. Γιατί.όπως και να το δεις..κάτι δεν πάει καλά εκεί.

Όλοι για κάποιους λόγους (οικονομικούς, οικογενειακούς κ.ο.κ.) άργησαν να πάρουν πτυχίο είτε εξωτερικό είτε Ελλάδα. Και καλά έκαναν, δεν θα τους κρίνω τις γνώσεις τους με βάση τα έτη σπουδών.

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1997 στην Βουλγαρία και πήρε αναγνώριση τον Αύγουστο του 2007 με βάσει την ευρωπαϊκή οδηγία. Έχει βάσει νόμου 64 μόρια.....Πολλά ε?

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1988 στην Ελλάδα και μετά από το ταξίδι του Οδυσσέα και επιστροφή στην Ιθάκη αποφάσισαι να δηλώσει αγροτικό. Έχει 118 μόρια.....Πολλά?....

Σε αυτήν την ενότητα κρίνουμε την ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ που πάει να προωθήσει το ΥΥΚΚΑ. Σίγουρα υπάρχουν λάθη πολλά σε όλες αυτές τις διαδικασίες που αναφέρουμε, αλλά εδώ μιλάμε για ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ του νόμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Διάβάστε το ανέκδοτο του χρόνου

Πλέον είναι για γέλια...

Τα μάθατε? Φήμες λένε ότι ακόμα και αυτοί που πήραν ΔΟΑΤΑΠ και πράξη προέδρου πριν την ένταξη,θα μοριοδοτηθούν από 1/1/2007.Δηλαδή,πχ Τελείωσες το 2004 και πήρες ΔΟΑΤΑΠ το 2005.Θα μοριοδοτηθείς από 1/1/2007 κι εσύ. Άσχετα με το αν έχεις ΔΟΑΤΑΠ 2 χρόνια νωρίτερα.

Δηλαδή με τους ίδιους νόμους,στην προηγούμενη προκήρυξη είχες 18 μόρια και σε αυτήν 6.

Έχουν ξεφύγει εντελώς... emcolgateemcolgateemcolgateemcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό δεν είναι αρμοδιότητά μου να το κρίνω. Με βάση την αξιολόγηση των πανεπιστημίων,το ίδιο πανεπιστήμιο μπορεί σήμερα να μην αναγνωρίζεται και αυριο να αναγνωρίζεται.Προφανώς αυτό που αλλάζει είναι οι κοινωνικοπολιτικοοικονομικές συνθήκες που το περιβάλλουν. Γι'αυτό και χτες δεν ήταν στην Ε.Ε και σήμερα είναι.

Ίσως και να μην αλλάζει τίποτα το ουσιαστικό,ναι. Απλά αυτό δεν είναι κατι που το έκρινα και το αποφάσισα εγώ.

Δεν αναφέρομαι φυσικά ούτε στα παιδιά που τέλειωσαν και πέρασαν το ΔΟΑΤΑΠ ,ούτε σ'αυτούς που τέλειωσαν πρόσφατα. Μπορεί να κάνω λάθος,εύχομαι δηλαδή να κάνω λάθος ,και να μην είναι πολλοί αυτοί που έχουν πτυχίο δεκαετίας χωρίς να έχουν περασει ΔΟΑΤΑΠ. Γιατί.όπως και να το δεις..κάτι δεν πάει καλά εκεί.

Όσοι έχουν πτυχίο ιατρικής τόσα χρόνια και δεν κατάφερναν να περάσουν το Δικατσά - Δοαταπ , μπορεί να βρουν πιο εύκολα θέση στο αγροτικό αλλά το θέμα δεν είναι αυτό . Το θέμα είναι τι κάνουν από κει και μετά , αν θα καταφέρουν να φανούν άξιοι στις εφημερίες και ακόμα αργότερα αν θα καταφέρουν να γίνουν καλοί και αξιόπιστοι ειδικευμένοι γιατροί . Κάποιοι αν και δεν έχουν προσόντα θα τα καταφέρουν μόνο και μόνο γιατί είναι πλουσιόπαιδα που το ιατρείο τους το έχει εξασφαλισμένο ο γονιός γιατρός . Αυτό όμως συνέβαινε πάντα (και στα Ελληνικά πανεπιστήμια τελειώνουν πολλοί μόνο και μόνο λόγω γνωριμιών είτε συναδελφικών είτε κομματικών ) και θα συμβαίνει και στο μέλλον . Ελπίζω απλώς να είναι οι λιγότεροι και οι κακές εξαιρέσεις .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1997 στην Βουλγαρία και πήρε αναγνώριση τον Αύγουστο του 2007 με βάσει την ευρωπαϊκή οδηγία. Έχει βάσει νόμου 64 μόρια.....Πολλά ε?

Δηλαδή αν ο άλλος ήταν τόσο βλάκας που δεν μπόρεσε να περάσει ΔΗΚΑΤΣΑ όταν δίνονταν μόνο 2 μαθήματα και ήταν πανεύκολο (προ 2000), και δούλευε ντελίβερι για 10 χρόνια, πρέπει να πάρει εξακόσιαπενηνταοχτώ μόρια; Όχι φίλε μου, κανονικά πρέπει να του αφαιρέσουν το πτυχίο γιατί η σχέση του με την ιατρική είναι χειρότερη απο της γιαγιάς μου, η οποία αμαλάχει σου κάνει και διάλεξη για την υπέρτασή της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι για κάποιους λόγους (οικονομικούς, οικογενειακούς κ.ο.κ.) άργησαν να πάρουν πτυχίο είτε εξωτερικό είτε Ελλάδα. Και καλά έκαναν, δεν θα τους κρίνω τις γνώσεις τους με βάση τα έτη σπουδών.

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1997 στην Βουλγαρία και πήρε αναγνώριση τον Αύγουστο του 2007 με βάσει την ευρωπαϊκή οδηγία. Έχει βάσει νόμου 64 μόρια.....Πολλά ε?

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1988 στην Ελλάδα και μετά από το ταξίδι του Οδυσσέα και επιστροφή στην Ιθάκη αποφάσισαι να δηλώσει αγροτικό. Έχει 118 μόρια.....Πολλά?....

Σε αυτήν την ενότητα κρίνουμε την ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ που πάει να προωθήσει το ΥΥΚΚΑ. Σίγουρα υπάρχουν λάθη πολλά σε όλες αυτές τις διαδικασίες που αναφέρουμε, αλλά εδώ μιλάμε για ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ του νόμου.

Είχα την εντύπωση πως συμφωνήσαμε όλοι στο παράτυπο της υπόθεσης,γι'αυτό και δεν το έθιξα ξανα.

Κατά τα άλλα , είπα ήδη ότι δεν αναφέρομαι στις εξαιρέσεις.

Στεναχωριέμαι για το ειρωνικό σου στυλ,γιατί μόνο καλή διάθεση είχα να συζητήσουμε.Βλέπω μέρες το θέμα και δεν επεμβαίνω,γιατί συνηθως εδώ όλα καταλήγουν σε αντιπαράθεση.

Να είστε όλοι καλά και καλά αποτελέσματα ,μέσα από την καρδιά μου ,σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το refrain από αυτό το τραγούδι,αφιερωμένο σε αυτόν,αυτούς που αποφάσισε,αποφάσισαν όλα αυτά για τη μοριοδότηση.

Ακούστε το προσεκτικά emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Διάβάστε το ανέκδοτο του χρόνου

Πλέον είναι για γέλια...

Τα μάθατε? Φήμες λένε ότι ακόμα και αυτοί που πήραν ΔΟΑΤΑΠ και πράξη προέδρου πριν την ένταξη,θα μοριοδοτηθούν από 1/1/2007.Δηλαδή,πχ Τελείωσες το 2004 και πήρες ΔΟΑΤΑΠ το 2005.Θα μοριοδοτηθείς από 1/1/2007 κι εσύ. Άσχετα με το αν έχεις ΔΟΑΤΑΠ 2 χρόνια νωρίτερα.

Δηλαδή με τους ίδιους νόμους,στην προηγούμενη προκήρυξη είχες 18 μόρια και σε αυτήν 6.

Έχουν ξεφύγει εντελώς... emcolgateemcolgateemcolgateemcolgateemcolgate

Αν συμβεί κάτι τέτοιο όντως έχουν ξεφύγει και αυτό δεν συμφέρει κανέναν . Βρείτε νομικό τρόπο να μπλοκαριστούν όλες οι τοποθετήσεις λόγω εσφαλμένων και παράνομων μεθόδων υπολογισμού των μορίων και αφήστε τους μετά να τρέχουν . Για να μάθουν στις επόμενες προκηρύξεις να εφαρμόζουν σωστά τις όποιες διατάξεις .

Δεν ξέρω αν θίγεσαι προσωπικά από κάτι τέτοιο αλλά θα σε συμβούλευα να το ψάξεις νομικά και να κινηθείς έγκαιρα γιατί "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι για κάποιους λόγους (οικονομικούς, οικογενειακούς κ.ο.κ.) άργησαν να πάρουν πτυχίο είτε εξωτερικό είτε Ελλάδα. Και καλά έκαναν, δεν θα τους κρίνω τις γνώσεις τους με βάση τα έτη σπουδών.

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1997 στην Βουλγαρία και πήρε αναγνώριση τον Αύγουστο του 2007 με βάσει την ευρωπαϊκή οδηγία. Έχει βάσει νόμου 64 μόρια.....Πολλά ε?

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1988 στην Ελλάδα και μετά από το ταξίδι του Οδυσσέα και επιστροφή στην Ιθάκη αποφάσισαι να δηλώσει αγροτικό. Έχει 118 μόρια.....Πολλά?....

Σε αυτήν την ενότητα κρίνουμε την ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ που πάει να προωθήσει το ΥΥΚΚΑ. Σίγουρα υπάρχουν λάθη πολλά σε όλες αυτές τις διαδικασίες που αναφέρουμε, αλλά εδώ μιλάμε για ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ του νόμου.

Είχα την εντύπωση πως συμφωνήσαμε όλοι στο παράτυπο της υπόθεσης,γι'αυτό και δεν το έθιξα ξανα.

Κατά τα άλλα , είπα ήδη ότι δεν αναφέρομαι στις εξαιρέσεις.

Στεναχωριέμαι για το ειρωνικό σου στυλ,γιατί μόνο καλή διάθεση είχα να συζητήσουμε.Βλέπω μέρες το θέμα και δεν επεμβαίνω,γιατί συνηθως εδώ όλα καταλήγουν σε αντιπαράθεση.

Να είστε όλοι καλά και καλά αποτελέσματα ,μέσα από την καρδιά μου ,σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

Δεν ήθελα σε καμμία περίπτωση να θεωρήσεις οτιδήποτε που έχω διατυπώσει ειρωνικο. Τουλάχιστον δεν είχα αυτή την διάθεση. Αναφορά γεγονότων έκανα και από ότι διαπίστωσα σε αρκετά, αν όχι στα περισσότερα συμφωνήσαμε. Καλά αποτελέσματα σε όλους σας! Και να είσαι καλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1997 στην Βουλγαρία και πήρε αναγνώριση τον Αύγουστο του 2007 με βάσει την ευρωπαϊκή οδηγία. Έχει βάσει νόμου 64 μόρια.....Πολλά ε?

Δηλαδή αν ο άλλος ήταν τόσο βλάκας που δεν μπόρεσε να περάσει ΔΗΚΑΤΣΑ όταν δίνονταν μόνο 2 μαθήματα και ήταν πανεύκολο (προ 2000), και δούλευε ντελίβερι για 10 χρόνια, πρέπει να πάρει εξακόσιαπενηνταοχτώ μόρια; Όχι φίλε μου, κανονικά πρέπει να του αφαιρέσουν το πτυχίο γιατί η σχέση του με την ιατρική είναι χειρότερη απο της γιαγιάς μου, η οποία αμαλάχει σου κάνει και διάλεξη για την υπέρτασή της.

Ποιος σου είπε ότι ήταν πανεύκολο όταν έδινες 2μαθήματα ; έχεις για άλλη μια φορά λάθος πηγές . Μάλλον πρέπει να αρχίσεις να κάνεις ειδικότητα γρήγορα μπας και ξελαμπικάρεις .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει συνάδελφος που τελείωσε το 1997 στην Βουλγαρία και πήρε αναγνώριση τον Αύγουστο του 2007 με βάσει την ευρωπαϊκή οδηγία. Έχει βάσει νόμου 64 μόρια.....Πολλά ε?

Δηλαδή αν ο άλλος ήταν τόσο βλάκας που δεν μπόρεσε να περάσει ΔΗΚΑΤΣΑ όταν δίνονταν μόνο 2 μαθήματα και ήταν πανεύκολο (προ 2000), και δούλευε ντελίβερι για 10 χρόνια, πρέπει να πάρει εξακόσιαπενηνταοχτώ μόρια; Όχι φίλε μου, κανονικά πρέπει να του αφαιρέσουν το πτυχίο γιατί η σχέση του με την ιατρική είναι χειρότερη απο της γιαγιάς μου, η οποία αμαλάχει σου κάνει και διάλεξη για την υπέρτασή της.

Δεν διαφωνώ, δεν είπα να πάρει αγροτικό, αν και έτσι λέει προς το παρών ο νόμος. Ούτε ο άλλος όμως που αποφάσεισε να συμπηρώσει τα ένσημά του λίγο πριν βγει στην σύνταξη. Άλλωστε υπάρχει νόμος πρόσφατος emcolgate Φ.Ε.Κ. 16 της 14/1/1939 (επί Γεωργίου του Β΄) εν ισχύ που ανακαλεί την άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος εάν δεν υπάρχει ενασχόληση με το επάγγελμα επί μιας πενταετίας μετά την έκδοσή της, ή την μη έκδοση άδείας μετά την συμπλήρωση πενταετίας από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου.

Μπορώ να παρακολουθήσω μια διάλεξη της γιαγιάς σου για την υπέρταση, πολύ πιθανών θα έχει περισσότερα κλινικά περιστατικά απ' ότι εγώ κατά την ειδικότητά μου. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Διάβάστε το ανέκδοτο του χρόνου

Πλέον είναι για γέλια...

Τα μάθατε? Φήμες λένε ότι ακόμα και αυτοί που πήραν ΔΟΑΤΑΠ και πράξη προέδρου πριν την ένταξη,θα μοριοδοτηθούν από 1/1/2007.Δηλαδή,πχ Τελείωσες το 2004 και πήρες ΔΟΑΤΑΠ το 2005.Θα μοριοδοτηθείς από 1/1/2007 κι εσύ. Άσχετα με το αν έχεις ΔΟΑΤΑΠ 2 χρόνια νωρίτερα.

Δηλαδή με τους ίδιους νόμους,στην προηγούμενη προκήρυξη είχες 18 μόρια και σε αυτήν 6.

Έχουν ξεφύγει εντελώς... emcolgateemcolgateemcolgateemcolgateemcolgate

Αν συμβεί κάτι τέτοιο όντως έχουν ξεφύγει και αυτό δεν συμφέρει κανέναν . Βρείτε νομικό τρόπο να μπλοκαριστούν όλες οι τοποθετήσεις λόγω εσφαλμένων και παράνομων μεθόδων υπολογισμού των μορίων και αφήστε τους μετά να τρέχουν . Για να μάθουν στις επόμενες προκηρύξεις να εφαρμόζουν σωστά τις όποιες διατάξεις .

Δεν ξέρω αν θίγεσαι προσωπικά από κάτι τέτοιο αλλά θα σε συμβούλευα να το ψάξεις νομικά και να κινηθείς έγκαιρα γιατί "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν "

Έχουμε ήδη πάει σε δικηγόρο και περιμένουμε να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα για να ξεκινήσουμε emcolgate

Θα ζητήσουμε μέχρι και αποζημείωση για ψυχική οδύνη... ;)

Η αλήθεια είναι φίλε μου ότι μου έχει κοστίσει αυτή η ιστορία...Θα χρειαστώ τουλάχιστον 9 μήνες ψυχοθεραπείας για να φύγει το σοκ που έπαθα όταν ανακάλυψα ότι το ίδιο το κράτος παρανομεί.Δεν είμαι μόνο εγώ που υπέστη ψυχικό τραύμα.Είναι ακόμα 230...μέχρι τώρα.Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα είναι περισσότεροι emcolgate

Οιμε...συμφορά που μας βρήκε...Πώς θα συνεχίσω να γελώ σε αυτή τη ζωή,αφού ζω σε μια παράνοια πιστεύοντας ότι βρίσκομαι σε χώρα δημοκρατική...

Είδες?Έπεσα σε κατάθλιψη εξαιτίας της παράνομης μοριοδότησης.Θα ζητήσω αποζημείωση.

Ας κάνουμε κι ένα μουσικό διάλλειμα.Χορτάστε Έλενα!

http://www.youtube.com/watch?v=JKSWCR92BBY...feature=related

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το refrain από αυτό το τραγούδι,αφιερωμένο σε αυτόν,αυτούς που αποφάσισε,αποφάσισαν όλα αυτά για τη μοριοδότηση.

Ακούστε το προσεκτικά emcolgate

delivery από τα Ζωνιανά κάνουν..... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το refrain από αυτό το τραγούδι,αφιερωμένο σε αυτόν,αυτούς που αποφάσισε,αποφάσισαν όλα αυτά για τη μοριοδότηση.

Ακούστε το προσεκτικά emcolgate

delivery από τα Ζωνιανά κάνουν..... :D

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!

μ'εκανες και λύθηκα από τα γέλια emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σου είπε ότι ήταν πανεύκολο όταν έδινες 2 μαθήματα ; έχεις για άλλη μια φορά λάθος πηγές . Μάλλον πρέπει να αρχίσεις να κάνεις ειδικότητα γρήγορα μπας και ξελαμπικάρεις .

Συγνωμη βρε παιδια αλλα να δεχτω πως η δυσκολια των θεματων ηταν μεγαλη. οκ. Ηταν ομως 2 ,δηλαδη να καθοταν 1 χρονο να διαβαζε καποιος το καθε μαθημα !(και μιλαμε για αντικειμενο που θεωρειτε πως κατεχει απο το προπτυχιακο σταδιο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάξε να βρεις τρόπο να μην γίνει καμία τοποθέτηση και να μπλοκάρουν τα πάντα . Αν έχεις ανάγκη τα χρήματα του αγροτικού τότε μάλλον την πάτησες . Υπομονή και οικονομία μέχρι να αρχίσεις ειδικότητα , εκτός αν είσαι τόσο ωραίος όσο ο Depp οπότε όλο και σε κάποιο κέντρο αισθητικής - αποτρίχωσης θα βρεις να δουλέψεις και να βγάλεις κανά ψιλό .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος σου είπε ότι ήταν πανεύκολο όταν έδινες 2 μαθήματα ; έχεις για άλλη μια φορά λάθος πηγές . Μάλλον πρέπει να αρχίσεις να κάνεις ειδικότητα γρήγορα μπας και ξελαμπικάρεις .

Συγνωμη βρε παιδια αλλα να δεχτω πως η δυσκολια των θεματων ηταν μεγαλη. οκ. Ηταν ομως 2 ,δηλαδη να καθοταν 1 χρονο να διαβαζε καποιος το καθε μαθημα !(και μιλαμε για αντικειμενο που θεωρειτε πως κατεχει απο το προπτυχιακο σταδιο)

Οκ , αλλά τα θέματα που έβαζαν τότε , σχεδόν όλοι οι τελειωμένοι από την Ελλάδα δεν ήξεραν καν που θα βρουν τις απαντήσεις .

Εβαζαν αρκετά δύσκολα θέματα που τις απαντήσεις δεν τις ήξεραν ούτε τελειωμένοι γιατροί που δουλεύαν για χρόνια και αυτό το έχω καρατσεκάρει .

Δεν λέω ότι δεν μπορούσες να περάσεις αλλά ότι ήθελε πολύ κόπο και πως δεν ρώταγαν τα SOS που διαβάζουν οι περισσότεροι στην Αθήνα και περνάνε χαλαρά το μάθημα .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.