Jump to content

[αγροτικό σε πλοιο] Αποτελέσματα Ιανουαρίου 2008


Σοφία

Recommended Posts

μαζι μιλαμε χωρια καταλαβαινόμαστε...

σου μιλησα εγω για μοριοδοτηση?

για δες πιο πανω: μιλησα για αναδρομικη αναγνωριση πτυχιου που αφορα σπουδες που ξεκινησαν σε χωρα σε περιοδο κατα την οποια δεν ηταν μελος της Ε.Ε.

και ναι 13ΝΟΕ2007 εχει σαφεστατους περιορισμους

ΑΝΕΥ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ

ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΣΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 1/1/2007

ΟΚ?

αυτο σημαινει οτι ακομη και αν καποιος παρει αγροτικο με ημ.κτησης πτυχιου την 1/1/07 ειναι εκθετος σε περιπτωση ενστασης.

αν θελεις να το τραβηξουμε το σκοινι

εσυ μαζεψε οσα μορια θελεις με βαση το Φ.Ε.Κ.1628/τεύχος Β της 31/12/2002

αλλα τι θα τα κανεις αν το πτυχιο σου δεν τηρει της απαραιτητες προυποθεσεις για να θεωρηθεί ισότιμο?

Δηλαδή να καταλάβω....όσοι τελείωσαν Ελλάδα Ιατρικοί πριν την 1/1/1981 ( βλέπε χειρουργό οφθαλμίατρο Παπαγεωργίου-υφυπουργό υγείας) δεν έχουν αναγνωρισμένα πτυχία για την Ε.Ε.

Μήπως επιζητείς και την παραίτησή μου από την ειδικότητα επειδή κατά την δική σου ερμηνεία των ευρωπαϊκών οδηγιών, προεδρικών διαταγμάτων δεν έχω αναγνωρισμένο πτυχίο;

Κατέχω παράνομα άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος;

Κατέχω παράνομα θέση ειδικευμένου σε δημόσιο νοσοκομείο της χώρας;

Να μου το πεις αν είναι να παραιτηθώ....ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Last Reply
*Παρατηρηση1:H ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΚΡΑΤΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

*Παρατηρηση2:ΤΟ Φ.Ε.Κ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΜΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ

αυτα για την μοριοδοτηση και τις παρανομιες του ΥΥΚΑ!

Χωρίς να έχω ψάξει το θέμα, νομίζω οτι ελάχιστες απο τις χώρες της ΕΕ έχουν αναγνωρίσει πλήρη εργασιακά δικαιώματα σε προερχόμενους από Βουλγαρία-Ρουμανία, πολίτες και απόφοιτους. Ξέρω οτι σίγουρα ισχύει για Αγγλία και νομίζω και για Γερμανία. Δε βλέπω για ποιό λόγο η Ελλάδα πρέπει να πρωτοτυπήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από όσο μπορώ να γνωρίζω, αυτό που ανέφερε ο τσάτσος ισχύει εν μερει. Δεν αναγνωρίζονται αυτόματα τα πτυχία,χρειάζεται μια διαδικασία .Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι δε θα αναγνωριστούν.

Όπως και να έχει το θέμα,η μοριοδότηση για τα αγροτικά είναι εντελώς διαφορετικό θέμα από την αναγνώριση του πτυχίου.Στις υπόλοιπες χώρες που δεν υπάρχει μοριοδότηση,δεν αφορά κανέναν πότε κάποιος πήρε πτυχίο. Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι αλλιώς όπως όλοι ξέρετε,γι'αυτό και αυτό που θα έπρεπε να ξεκαθαριστεί είναι ο τρόπος της μοριοδότησης και όχι το από πότε θα αναγνωριστούν τα πτυχία.

Αν η ηγεσία του υπουργείου αποφασίσει ότι είναι παραλογο κάποιος να πριμοδοτείται με 60 μόρια για ένα χρονικό διάστημα που δεν τον αναγνώριζε το ίδιο ως γιατρό ,και να μοριοδοτεί πχ από τη στιγμη απόκτησης αδειας ασκήσεως στην Ελλάδα, εχει δικαίωμα να το κάνει..αλλά μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας.Γνώμη μου είναι πως δε γίνεται με άλλους όρους να βγαίνει μια προκήρυξη και με άλλους να γίνεται η πρόσληψη. Αν είχαν υπογράψει μια τέτοια απόφαση πριν την προκήρυξη και άλλαζαν τους όρους της πριν κατατεθούν οι αιτήσεις, θα ήταν όλα νομότυπα. Τώρα όντως δεν είναι.

Δε θέλω να εμπλακώ σε καμία αντιπαράθεση με συναδέλφους και ειλικρινά αναγνωρίζω το δίκαιο και στις δύο πλευρές.

Με λυπεί όμως ότι μας αναγκάζουν να διαλέξουμε πλευρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από όσο μπορώ να γνωρίζω, αυτό που ανέφερε ο τσάτσος ισχύει εν μερει. Δεν αναγνωρίζονται αυτόματα τα πτυχία,χρειάζεται μια διαδικασία .Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι δε θα αναγνωριστούν.

Όπως και να έχει το θέμα,η μοριοδότηση για τα αγροτικά είναι εντελώς διαφορετικό θέμα από την αναγνώριση του πτυχίου.Στις υπόλοιπες χώρες που δεν υπάρχει μοριοδότηση,δεν αφορά κανέναν πότε κάποιος πήρε πτυχίο. Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι αλλιώς όπως όλοι ξέρετε,γι'αυτό και αυτό που θα έπρεπε να ξεκαθαριστεί είναι ο τρόπος της μοριοδότησης και όχι το από πότε θα αναγνωριστούν τα πτυχία.

Αν η ηγεσία του υπουργείου αποφασίσει ότι είναι παραλογο κάποιος να πριμοδοτείται με 60 μόρια για ένα χρονικό διάστημα που δεν τον αναγνώριζε το ίδιο ως γιατρό ,και να μοριοδοτεί πχ από τη στιγμη απόκτησης αδειας ασκήσεως στην Ελλάδα, εχει δικαίωμα να το κάνει..αλλά μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας.Γνώμη μου είναι πως δε γίνεται με άλλους όρους να βγαίνει μια προκήρυξη και με άλλους να γίνεται η πρόσληψη. Αν είχαν υπογράψει μια τέτοια απόφαση πριν την προκήρυξη και άλλαζαν τους όρους της πριν κατατεθούν οι αιτήσεις, θα ήταν όλα νομότυπα. Τώρα όντως δεν είναι.

Δε θέλω να εμπλακώ σε καμία αντιπαράθεση με συναδέλφους και ειλικρινά αναγνωρίζω το δίκαιο και στις δύο πλευρές.

Με λυπεί όμως ότι μας αναγκάζουν να διαλέξουμε πλευρά.

Μακάρι τέτοιες φωνές να ακουγόντουσταν από τους αρμόδιους στο υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι...Οι υπόλοιποι βουλευτές τί κάνουνε?Αγρόν εγόρασαν???Τί μπορούν να κάνουν?Μα ο κάθε βουλευτής της ΝΔ έχει 33,3% δύναμη,αν σκεφτείτε ότι 3 να φύγουν...θα ξαναέχουμε εκλογές.Δηλαδή όόόόόόόόόόλοι οι βουλευτές αδιαφορούν για την παρανομία που γίνεται?Δεν μπορούν να βρεθούν τρεις που προτιμούν να κρατήσουν την αξιοπρέπεια τους?Διότι η παρανομία του υπουργείου δεν θίγει μόνο όσους συμμετέχουν,αλλά και όσους κάνουν πως δεν βλέπουν,ή βλέπουν και δεν μιλάνε... Τρεις με αξοπρέπεια να βρεθούν,που δεν δέχονται παρανομίες,φτάνει.Θα πέσει η κυβέρνηση,θα έχουμε εκλογές,δεν θα βγει η ΝΔ,άρα θα αλλάξει ο υπουργός,άρα δεν θα γίνει η παρανομία.Απλό είναι.

Χωρίς να έχω ψάξει το θέμα, νομίζω οτι ελάχιστες απο τις χώρες της ΕΕ έχουν αναγνωρίσει πλήρη εργασιακά δικαιώματα σε προερχόμενους από Βουλγαρία-Ρουμανία, πολίτες και απόφοιτους. Ξέρω οτι σίγουρα ισχύει για Αγγλία και νομίζω και για Γερμανία. Δε βλέπω για ποιό λόγο η Ελλάδα πρέπει να πρωτοτυπήσει.
Επειδή το έχω ψάξει,σου προτείνω να το ψάξεις.Η Ελλάδα δεν θα πρωτοτυπήσει.Ήδη έχει αργήσει.
Δηλαδή να καταλάβω....όσοι τελείωσαν Ελλάδα Ιατρικοί πριν την 1/1/1981 ( βλέπε χειρουργό οφθαλμίατρο Παπαγεωργίου-υφυπουργό υγείας) δεν έχουν αναγνωρισμένα πτυχία για την Ε.Ε.Μήπως επιζητείς και την παραίτησή μου από την ειδικότητα επειδή κατά την δική σου ερμηνεία των ευρωπαϊκών οδηγιών, προεδρικών διαταγμάτων δεν έχω αναγνωρισμένο πτυχίο;Κατέχω παράνομα άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος;Κατέχω παράνομα θέση ειδικευμένου σε δημόσιο νοσοκομείο της χώρας;Να μου το πεις αν είναι να παραιτηθώ....ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ!
emcolgateemcolgateemcolgateΕΓΡΑΨΕΣ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να τελειώνουμε με το θέμα των αποτελεσμάτων να αναφέρω και κάτι ακόμα:

Σε επιστολή συναδέλφου προς "Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, Προϊστάμενο Δ/νσης Προσωπικού Ν.Π. κ.Σπ.Κοκκινάκη" την 28η Αυγούστου 2007 με θέμα "Διευκρινήσεις για την προκήρυξη της 22ας Αυγούστου 2007 αρ.πρωτ. Υ10γ/107165" αναφέρεται :

Σας παρακαλώ να μου απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα για την διευκρίνιση ορισμένων ασαφειών στην προαναφερθέντα προκήρυξη :

1). Aπό πότε θα υπολογιστούν τα μόρια για τους απόφοιτους Ιατρικής από Ρουμανία και Βουλγαρία; (για τους πτυχιούχους που αναγνωρίστηκαν τα πτυχία τους αυτόματα ως ισότιμα ευρωπαϊκών πανεπιστημίων βάσει Φ.Ε.Κ. 181/τεύχος Β' της 7/8/2007 και τους πτυχιούχους που έχουν την πράξη αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ, πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ, από τις προαναφερόμενες χώρες).

Σε απάντηση, της επιστολής-ερώτησης την 30η Αυγούστου 2007, με αριθμό πρωτοκόλλου Υ10γ/Γ.Π. 109303 προς τον συνάδελφο, ο προϊστάμενος της δ/νσης ν.π. κ.Σπ.Κοκκινάκης αναφέρει:

"H μοριοδότηση των ιατρών υπόχρεων υπηρεσίας υπαίθρου για τους απόφοιτους Ιατρικής Πανεπιστημίων της Ρουμανίας και της Βουλγαρίας θα καθοριστεί με κριτήριο την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου των ενδιαφερομένων."

Αυτή την απάντηση ο κ.Κοκκινάκης για να την δώσει απευθύνθηκε στη νομική υπηρεσία του υπουργείου που υπάγεται η υπηρεσία στην οποία ανήκει. Βάσει αυτής της διευκρίνησης (για μένα προσωπικά περιττής, εφόσον στο Φ.Ε.Κ. αναφέρεται ξεκάθαρα πως θα μοριοδοτηθούν τα πτυχία των σχολών της Ε.Ε.) οι συνάδελφοι δήλωσαν τις επιλογές τους για τα αγροτικά.

Αν τώρα ο κ.Κοκκινάκης και ο κάθε κ.Κοκκινάκης (βλ. κ.Παπαγεωργίου) υποκύπτουν σε διάφορες πιέσεις και ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ είναι δικαίωμά τους. Άλλο τόσο δικαίωμα έχουν και οι συνάδελφοι να παραπονιούνται και να κατηγορούν τον κάθε υπεύθυνο στο ΥΥΚΚΑ για παραποίηση και μη εφαρμογή του νόμου.

Η μη τήρηση του νόμου είναι εμφανέστατη (δεν μιλάω για αδικία των μεν ή των δεν). Γι αυτό άλλωστε και το ΜΠΑΧΑΛΟ των τελευταίων ημερών στο κτίριο της οδού Αριστοτέλους στην Αθήνα. Γι αυτό οι συναντήσεις υπουργών-υφυπουργών-γενικών γραμματέων-προϊσταμένων είναι στην ημερήσια διάταξη. Γι αυτό η παραίτηση-αποπομπή του κ.Κοκκινάκη θα είναι σύντομη. Γι αυτό η ανάθεση του θέματος των αγροτικών δεν υπάγεται πλέον στον υφυπουργό-φάντασμα αλλά στον γενικό γραμματέα.

ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΑΝ!

Το να παρανομεί οποιοσδήποτε πολίτης σε αυτή την χώρα είναι αναφέρετο δικαίωμα του. Το να πληρώνει όμως για τις παράνομες πράξεις, ακόμα και αν έχει βουλευτικό άσυλο, είναι αποτέλεσμα ενός κράτους ΔΙΚΑΙΟΥ, στο οποίο υπερισχύει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ, οι ΝΟΜΟΙ, τα Φ.Ε.Κ., οι ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΕΣ, τα ΕΓΓΡΑΦΑ και όχι οι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ και οι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ (ούτε καν γραπτές) του κάθε Υφυπουργού, Διευθυντή, Προϊσταμένου που δεν μπήκαν καν στον κόπο να ενημερωθούν από την νομική υπηρεσία του ΥΥΚΚΑ.

Κάποτε σε αυτή την χώρα οι νόμοι πρέπει να τηρούνται αν θέλουμε η δήλωσή σας κύριε Υπουργέ "Για μας, η υπόθεση της Υγείας και της κοινωνικής πολιτικής αποτελεί το βασικό θεμέλιο της δημοκρατικής μας λειτουργίας με ευθύνη, συνεννόηση και συναίνεση." να είναι ΠΡΑΞΕΙΣ και όχι ΛΟΓΙΑ.

Καλά αποτελέσματα και καλή θητεία σε όλους τους συναδέλφους.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

*Παρατηρηση2:ΤΟ Φ.Ε.Κ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΜΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ

αυτα για την μοριοδοτηση και τις παρανομιες του ΥΥΚΑ!

Αυτό είναι όλη η ουσία!Μπράβο συνάδελφε.Με μία πρόταση τα λες όλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως όταν πριν κάποιους μήνες κάποιοι είχαν βγάλει απόφαση να ανοίξει παράνομα η νομαρχία κυριακή και να ορκιστουν εκατοντάδες παιδιά που σπουδάσατε έξω, με σεφώς προκλητικό τρόπο καθώς την ερχόμενη δευτέρα ορκίζονταν τα παιδιά από θεσσαλονίκη, τότε δεν σας είδα να γεμίζετε το site με πολιτικά σχόλια και παράπονα για καταστρατήγηση του νόμου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως όταν πριν κάποιους μήνες κάποιοι είχαν βγάλει απόφαση να ανοίξει παράνομα η νομαρχία κυριακή και να ορκιστουν εκατοντάδες παιδιά που σπουδάσατε έξω, με σεφώς προκλητικό τρόπο καθώς την ερχόμενη δευτέρα ορκίζονταν τα παιδιά από θεσσαλονίκη, τότε δεν σας είδα να γεμίζετε το site με πολιτικά σχόλια και παράπονα για καταστρατήγηση του νόμου
Μπορείς να μου πεις συνάδελφε ποια νομαρχία άνοιξε Κυριακή για να δεχτεί αιτήσεις;....Aποδείξεις....όχι λόγια σε παρακαλώ. Βλέπεις πως όσα γράφω τα γράφω με ημερομηνίες και αποδεικτικά στοιχεία.Σε ευχαριστώ!Και να σου υπενθυμίσω πως καθυστερούσε το Προεδρικό Διάταγμα της αυτόματης αναγνώρισης τον Αύγουστο, μέχρι να ορκιστούν οι συνάδελφοι από την Ιατρική Αθηνών και οι συνάδελφοι της Ιατρικής Ιωαννίνων......και αναφέρομαι σε αυτούς που θα ορκιζότανε τον Σεπτέμβριο. Κάνω λάθος;Κάνω λάθος πως στη Νομαρχία Αθηνών αναρτήθηκαν λίστες για δήλωση ειδικότητας μετά από κλήρωση στην Ιατρική Αθηνών 168 συναδέλφων......εγώ και οι υπόλοιποι γιατί δεν είχα δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση αυτή. Δήλωσαν ειδικότητα την 8η Αυγούστου 2007 τυχαία μια μέρα μετά που βγήκε το προεδρικό διάταγμα; Ορκίστηκαν τυχαία ντάλα καλοκαίρι; Όχι!

Συγγνώμη για το emofftopic Η γνώμη σου για τα αποτελέσματα;......για να επανέρθουμε εντός θέματος :D

Πάντως όταν πριν κάποιους μήνες κάποιοι είχαν βγάλει απόφαση να ανοίξει παράνομα η νομαρχία κυριακή και να ορκιστουν εκατοντάδες παιδιά που σπουδάσατε έξω, με σεφώς προκλητικό τρόπο καθώς την ερχόμενη δευτέρα ορκίζονταν τα παιδιά από θεσσαλονίκη, τότε δεν σας είδα να γεμίζετε το site με πολιτικά σχόλια και παράπονα για καταστρατήγηση του νόμου
Ενημερωτικά.....τα παιδιά που σπούδασαν έξω δεν τα ορκίζει η νομαρχία..... :D
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντί να είμαστε πάλι όλοι μαζί πάλι μας χωρίζουν.

ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΟΙΝΑ.ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή όπως αντιλαμβάνομαι σε αυτό το θέμα συζήτησης η συζήτηση ξέφυγε ούτως ή αλλιώς , πιστεύω ότι έχω κι εγώ το δικαίωμα να εκφράσω γενικότερες αντιλήψεις και πεποιθήσεις , χωρίς βέβαια να υπεισέλθω σε διαδικασία προσωπικής αντιπαράθεσης με κανέναν γιατί το ζήτημα δεν είναι προσωπικό είναι γενικότερο.Καταρχήν να ξεκαθαρίσω τη θέση μου όσον αφορά τους αντικειμενικούς της όρους , είμαι απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου , έχω κάνει μέρος του αγροτικού , μέρος της ειδικότητας , έχω κάνει αίτηση για λήψη αγροτικού στην προκήρυξη του Αυγούστου αλλά εν τω μεταξύ και λόγω παραιτήσεως άλλων συναδέλφων πολύ νωρίτερα από το νοσοκομείο όπου θα άνοιγε η θέση μου για να συνεχίσω ειδικότητα , ήδη αναμένω και απόφαση διορισμού για ειδικότητα , οπότε ουδόλως με ενδιαφέρει εάν θα πάρω αγροτικό. Αυτά τα αναφέρω ως έχουν , γιατί πολλοί άνθρωποι κρίνουν τις απόψεις άλλων συνυπολογίζοντας σαν κριτήριο και το από ποια θέση κάποιος ευαγγελίζεται αυτές τις απόψεις, και κατά την άποψη μου καλά πράττουν , διότι άλλη αξία έχει το κίνητρο σου για να εκφραστείς με πύρινη γλώσσα εναντίον ο,τιδήποτε να είναι λόγω προσωπικής ματαιοδοξίας , λόγω ιδιοτέλειας , και άλλη όταν κάποιο θέμα δε σε αγγίζει ευθέως.Και λέω ευθέως και το τονίζω , γιατί εμμέσως , πλην σαφώς βέβαια, ο,τιδήποτε συμβαίνει γύρω μας και όχι μόνο , μας αφορά.Και επειδή μακρυγόρησα ήδη , για μια απλή απάντηση σε ένα θέμα συζήτησης διαδικτυακά, ας περάσω στο προκείμενο...

Η αξία της πολιτικοποίησης και τα κέρδη που αποκομίζει καθείς από αυτήν , επειδή ο άνθρωπος είναι πολιτικό ον , είναι, όσον αφορά την ολοκλήρωση του και την συγκρότηση του, τεράστια , κατά την άποψη μου και κατά την άποψη πολλών μακράν σοφώτερών εμού του ιδίου. Την ίδια αξία έχει και η ''επαναστατικότητα'' που εκρέει από τον καθένα μας , όταν αυτή αυτή προέρχεται από συνειδητοποίηση και ανάλυση των πραγμάτων που συμβαίνουν στον περιβάλλοντα χώρο μας -που κατ'εμέ είναι όλος ο πλανήτης , και όχι οποιοσδήποτε μικρόκοσμος- γιατί πολλές τέτοιες ''επαναστικότητες'' σε κοινή συνισταμένη είναι που έδωσαν οποτεδήποτε στον άνθρωπο τη δύναμη να διεκδικήσει δικαιώματα που θεωρούνται πια αναφαίρετα.Χάνει όμως την αξία του οποιοσδήποτε αντιπαραθετικός δημόσιος διάλογος όταν αυτός γίνεται για το ποιανού κάλος θα πονέσει περισσότερο,ήτοις δηλαδή για το ποιανού το πόδι θα πατήσει το σύστημα σε μια τέτοια περίπτωση , όπως η μοριοδότηση.Είναι πραγματικά ανούσιο να κρίνεται η πολιτική μας ταυτότητα , όχι η κομματική , επειδή μια κυβέρνηση παρανομεί ή όχι σε ένα επουσιώδες ζήτημα για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου όπως αυτό.Είναι πραγματικά οξύμωρο να εξεγειρόμαστε τώρα , όταν αυτή η ίδια κυβέρνηση και οι προήγουμενες από αυτήν και οι περισσότερες των λεγόμενων ανεπτυγμένων κρατών όχι μόνο παρανομούν αλλά εγκληματούν κατά των λαών συνολικά.Αυτή η συμπεριφορά μόνο ιδιοτέλεια και ωχαδερφισμό για ό,τι δε μας αφορά άμεσα υποδηλεί.Εγώ να συμφωνήσω ότι για το συγκεκριμένο ζήτημα υπάρχει παραβίαση των ισχύοντων νόμων.Δεν υπήρξε ποτέ άλλη παραβίαση πιο οφθαλμοφανής εις βάρος όχι νόμων αλλά συνταγματικών δικαιωμάτων μας που να μας κάνει να καταλάβουμε ποιους ψηφίζουμε και αν αξίζει να τους υποστηρίζουμε?Δεν υπάρχουν άλλα πράγματα που να συμβαίνουν γύρω μας που να μας κάνουν να αισθανόμαστε απειλή για το μέλλον μας ως νέων ανθρώπων και στεκόμαστε σε αυτό για να βγάλουμε πολιτικά συμπεράσματα-ΌΧΙ κομματικά επαναλαμβάνω?Δεν αντιλέγω ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς ώστε να διαμαρτυρηθεί, να απαιτήσει δικαιώματα...Αλλά , το σύστημα υγείας στο οποίο αύριο θα αναζητήσουμε δουλειά ή δουλεύουμε ηδή αυτό έχει σαν τρωτό σημείο?την μοριοδότηση ή τους αναλυτές?Με αυτό θα πείσιες τον άλλον ότι πρέπει να αγωνιστεί για ένα καλύτερο σύστημα υγείας?Ακόμα και να συμφωνήσω ότι αυτά είναι τα τρωτά του συστήματος υγείας, δεν είναι κοντόφθαλμο να πιστεύουμε ότι αυτά είναι ξεκομμένα από μια γενικότερη πολιτική υποβάθμισης του Δημόσιου ΕΣΥ προς όφελος κάποιων άλλων που εποφθαλμιούν την τεράστια αυτή αγορά?

Με φοβίζει αυτός που εξεγείρεται όταν του πατάν τον ''κάλο'', γιατί ξέρω και το έχω βιώσει , ότι όταν έρθει η ώρα να εξεγερθεί και για το διπλανό του δεν θα το κάνει.Και ο κόσμος αγαπητοί συνάδελφοι δε θα γίνει καλύτερος εάν φωνασκούμε μόνο όταν μας χαστουκίζουν, αλλά όταν χαστουκίζουν γενικώς τους απανταχού συνδαιτημόνες μας.Γιατί εάν ανίκανοι άνθρωποι βρίσκονται σε θέσεις κλειδιά υπουργείων και φαίνεται ότι πνίγονται σε μια κουταλιά ύδατος ΔΕΝ έχουμε δικαίωμα να τους βρίζουμε γιατί ΕΜΕΙΣ τους διορίσαμε κάποτε, γιατί αυτοί κατέλαβαν αυτές τις θέσεις με την συνδρομή άλλων -τη ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ- και γιατί εμείς επιτρέψαμε να αναλάβουν αυτοί αυτές τις θέσεις.Πως? Δίνοντας απλόχερα την ψήφο μας τόσα χρόνια σε αυτούς που τους διόρισαν.Όσο γελοίο φαίνεται σε πολλούς και στέλνουνε στο πυρ το εξώτερον τους Αμερικανούς που και καλά δεν γουστάρουν τον Μπιν Λάντεν μετά την 11/9 ενώ οι ίδιοι στην ουσία του έδωσαν τα μέσα για να κάνει-εάν το έκανε βέβαια-ό,τι έκανε, άλλο τόσο μου φαίνεται κι εμένα να βρίζω τον κάθε Αβραμόπουλο Κοκκινάκη ή Πάτα και δεν ξέρω ποιον άλλον, τη στιγμή που εγώ τον οδήγησα στην καρέκλα που κάθεται.Ό,τι συμβαίνει γύρω μας , έχει να κάνει μεγενικότερες πολιτικές που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε.Και αν το δούμε αποκομμένα θα δούμε το δέντρο και θα χάσουμε το δάσος.Ό,τι και αν πράξουν με τα μόρια δεν έχει σημασία τη στιγμή που το δικάιωμα στην αξιοπρεπή εργασία στον χώρο της υγείας , το δικαίωμα στην αξιοπρεπή παροχή υπηρεσιών υγείας απαξιώνονται και υποβαθμίζονται καθημερινά με απώτερους ιδιοτελείς για τους κατέχοντες σκοπούς σε παγκόσμιο επίπεδο.Η ''επαναστατικότητα'' που επιδεικνύετε στο συγκεκριμένο ζήτημα είναι φρούδα αγαπητοί συνάδελφοι εάν δεν αγωνιστείτε ενάντια σε όλα τα κακώς κείμενα όχι μόνο στο χώρο της υγείας αλλά και αλλού, είναι φρούδα εάν αντιλαμβάνεστε τον συνάδελφο εώς εχθρό, είναι φρούδα εάν στηρίζουμε αυτούς τους ανθρώπους που επί δεκαετίες σε όλον τον κόσμο έχουν αυτό ακριβώς σαν στόχο,να χάνουμε τον δικό μας πραγματικό στόχο και να ''φαγωνόμαστε με τα ρούχα μας''.Ας υποθέσουμε ότι έχουν μια στιγμιαία φώτιση και δίνουν αγροτικό σε όλους τους αιτούντες γιατί πραγματικά υπάρχουν ανάγκες ένθεν και εκείθεν, τι έγινε αγαπητοί συνάδελφοι,θα γίνουν αυτόματα καλοί κι εξυπηρετούντες το κοινό καλό όλοι αυτοί που τώρα ψέγουμε?Θα τους υποστηρίξουμε εκ νέου?Το πιο στενάχωρο πράγμα που άκουσα το τελευταίο διάστημα ήταν ότι υπάρχουν σύλλογοι αποφοίτων ελληνικών πανεπιστημίων και μη.Εμείς σφαζόμαστε ωσάν αμνοί στα πόδια αυτών που θέλουν να σφαζόμαστε και τρίβουν τα χέρια τους.Γελοιότητες , επιτρέψτε μου την έκφραση.Ντροπή , επιστήμονες άνθρωποι να είμαστε τόσο κοντόφθαλμοι,τόσο ιδιοτελείς, τόσο...αμνοί.Να κρίνουμε τους κρατούντες επειδή παρανομούν σε αυτό το ζήτημα ενώ παρανομούν σωρρηδόν με θύματα και ανθρώπινες ζωές εδώ και δεκαετίες.Τουλάχιστον αυτά τα μικρά ζητήματα ας μας κάνουν να αποκτήσουμε μια διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων ώστε να δώσουμε αξία σε ''στιγμιαίες επαναστιτικότητες'' μετατρέποντας τες σε διαρκείς αλλιώς θα είμαστε κι εμείς ένα γράναζι του συστήματος πολτοποίησης των δικιαωμάτων μας...

ΚΑΙ ΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΘΎΜΑΤΑ , ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΄ΓΙΝΟΥΝ ΘΥΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΛΤΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ Η ΟΧΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΑΥΡΙΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΟΥΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ.Φαύλος κύκλος που τροφοδοτείται από τον φιλοτομαρισμό μας και ανατρέπεται μονο από την συλλογικότητα.Τίποτα δεν αλλάζει εάν στο οικοδόμημα αυτό γκρεμίσουμε ένα τούβλο μπλε και και βάλουμε ένα πράσινο και τούμπαλιν.Θέλει ξεθεμελίωμα , θέλουν γκρέμισμα τα τούβλα που στηρίζουν το οικοδόμημα και έχουν άλλο χρώμα,εκείνο του χρήματος.Αλλιώς μη φωνασκείτε,δεν έχει νόημα,εάν αύριο πάλι επευφημείτε τους ίδιους ανθρώπους που καταστρέφουν τα πάντα στο πέρασμα τους.Εάν γνωρίζουμε ότι αύριο θα μας βουλώσουν κι εμας το στόμα δίνοντάς μας μια θεσούλα , καλύτερα να λουφάξουμε τώρα , να μη μιλάμε , να φάμε ότι μας σερβίρουν για δικό μας καλό,ώστε άυριο να μην κατηγορηθούμε για ασυνέπεια λόγων και πράξεων,αλλά τουλάχιστον να υπερηφανευόμαστε για τη συνέπεια μας...

Θα ήθελα να πω κι άλλα αλλά ξέρω ότι θα κουρασω εάν δεν κούρασα ήδη.Ζητώ συγγνώμη εάν το έκανα και να γνωρίζετε ότι δεν περιέχουν τα λόγια μου καμιά προσωπική αιχμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως όταν πριν κάποιους μήνες κάποιοι είχαν βγάλει απόφαση να ανοίξει παράνομα η νομαρχία κυριακή και να ορκιστουν εκατοντάδες παιδιά που σπουδάσατε έξω, με σεφώς προκλητικό τρόπο καθώς την ερχόμενη δευτέρα ορκίζονταν τα παιδιά από θεσσαλονίκη, τότε δεν σας είδα να γεμίζετε το site με πολιτικά σχόλια και παράπονα για καταστρατήγηση του νόμου
Μπορείς να μου πεις συνάδελφε ποια νομαρχία άνοιξε Κυριακή για να δεχτεί αιτήσεις;....Aποδείξεις....όχι λόγια σε παρακαλώ. Βλέπεις πως όσα γράφω τα γράφω με ημερομηνίες και αποδεικτικά στοιχεία.Σε ευχαριστώ!Και να σου υπενθυμίσω πως καθυστερούσε το Προεδρικό Διάταγμα της αυτόματης αναγνώρισης τον Αύγουστο, μέχρι να ορκιστούν οι συνάδελφοι από την Ιατρική Αθηνών και οι συνάδελφοι της Ιατρικής Ιωαννίνων......και αναφέρομαι σε αυτούς που θα ορκιζότανε τον Σεπτέμβριο. Κάνω λάθος;Κάνω λάθος πως στη Νομαρχία Αθηνών αναρτήθηκαν λίστες για δήλωση ειδικότητας μετά από κλήρωση στην Ιατρική Αθηνών 168 συναδέλφων......εγώ και οι υπόλοιποι γιατί δεν είχα δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση αυτή. Δήλωσαν ειδικότητα την 8η Αυγούστου 2007 τυχαία μια μέρα μετά που βγήκε το προεδρικό διάταγμα; Ορκίστηκαν τυχαία ντάλα καλοκαίρι; Όχι!

Συγγνώμη για το emofftopic Η γνώμη σου για τα αποτελέσματα;......για να επανέρθουμε εντός θέματος :D

Πάντως όταν πριν κάποιους μήνες κάποιοι είχαν βγάλει απόφαση να ανοίξει παράνομα η νομαρχία κυριακή και να ορκιστουν εκατοντάδες παιδιά που σπουδάσατε έξω, με σεφώς προκλητικό τρόπο καθώς την ερχόμενη δευτέρα ορκίζονταν τα παιδιά από θεσσαλονίκη, τότε δεν σας είδα να γεμίζετε το site με πολιτικά σχόλια και παράπονα για καταστρατήγηση του νόμου
Ενημερωτικά.....τα παιδιά που σπούδασαν έξω δεν τα ορκίζει η νομαρχία..... :D

Μα αγαπητέ συνάδελφε αυτό δεν πέρασε τελικά για αυτό και δεν υπάρχουν στοιχεία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν ήταν στα σκαριά και δεν ματαιώθηκε. Νομίζω ότι είναι ήδη γνωστό σε όλους. Εγώ έχω και φίλους αποφοίτους εξωτερικού και τα ξέρω από πρώτο χέρι. Το ανοίξει δημόσια υπηρεσία κυριακή για να προλάβουν οι του εξωτερικού τους του εσωτερικού δεν νομίζω να μη συνιστά μέγα σκάνδαλο για 2 αντιληπτούς λόγους.

Όσον αφορά το πότε ορκίστηκαν της ιατρικής αθήνας δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά στην αθήνα έχουνε 4 ορκωμοσίες τον χρόνο, 1 κάθε εποχή, και δεν νομίζω να έπρεπε να ρωτήσουν και κανέναν ποια εβδομάδα του αυγούστου η σεπτεμβρίου να ορκιστούν.

επιεδή είπες ότι δεν έχω στοιχεία, τόση ώρα καταδικάζεται την πολιτική χωρίς να έχουν βγει καν τα αποτελέσματα. Δηλαδη τώρα τι στοιχεία έχουμε και λέμε αυτά τα πράγματα? Εχτός αν κάποιοι έχουν πληροφορηθεί από πρώο χέρι τι θα γίνει. Η απλά ασκούν προληπτική πολιτική

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως όταν πριν κάποιους μήνες κάποιοι είχαν βγάλει απόφαση να ανοίξει παράνομα η νομαρχία κυριακή και να ορκιστουν εκατοντάδες παιδιά που σπουδάσατε έξω, με σεφώς προκλητικό τρόπο καθώς την ερχόμενη δευτέρα ορκίζονταν τα παιδιά από θεσσαλονίκη, τότε δεν σας είδα να γεμίζετε το site με πολιτικά σχόλια και παράπονα για καταστρατήγηση του νόμου
Δεν ισχύει αυτό που λες.Ορκιστήκαμε έξω.Όσο για την Κυριακή που δώσαν πράξεις προέδρου,πάλι προς όφελος σας ήταν,αν σκεφτείς ότι είχαμε τελειώσει με το ΔΟΑΤΑΠ Ιούλιο,αλλά έπρεπε να περιμένουμε μέχρι τον Οκτώβριο που θα ορκιζόσασταν κι εσείς να πάρουμε ο χαρτί.Και μην ξεχνάς,ότι το ΔΟΑΤΑΠ δεν δίνει βεβαίωση περάτωσης αναγνώρισης...Για να δεις ότι είσαι προκατελημένος και όχι καλά ενημερωμένος,η κόντρα δεν ήταν "οι από δω" και οι "από έξω".Ήταν όσοι τελείωσαν Γιάννενα από τη μία και όλοι οι υπόλοιποι από την άλλη,διότι τα Γιάννενα είχαν ορκωμοσία μία μέρα νωρίτερα,με αποτέλεσμα οι από Γιάννενα να είναι ήδη στις Νομαρχίες από Σάββατο...ενώ όλοι οι υπόλοιποι...δεν είχαν καν δικαίωμα να περιμένουν.

Επίσης,ξέχασα να πω για μία περίπτωση που άνοιξε η Νομαρχία να περιμένουν μέσα τα παιδιά,επειδή είχε κρύο.Όχι όμως ότι δούλευαν κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα αγαπητέ συνάδελφε αυτό δεν πέρασε τελικά για αυτό και δεν υπάρχουν στοιχεία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν ήταν στα σκαριά και δεν ματαιώθηκε. Νομίζω ότι είναι ήδη γνωστό σε όλους. Εγώ έχω και φίλους αποφοίτους εξωτερικού και τα ξέρω από πρώτο χέρι. Το ανοίξει δημόσια υπηρεσία κυριακή για να προλάβουν οι του εξωτερικού τους του εσωτερικού δεν νομίζω να μη συνιστά μέγα σκάνδαλο για 2 αντιληπτούς λόγους.

Όσον αφορά το πότε ορκίστηκαν της ιατρικής αθήνας δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά στην αθήνα έχουνε 4 ορκωμοσίες τον χρόνο, 1 κάθε εποχή, και δεν νομίζω να έπρεπε να ρωτήσουν και κανέναν ποια εβδομάδα του αυγούστου η σεπτεμβρίου να ορκιστούν.

επιεδή είπες ότι δεν έχω στοιχεία, τόση ώρα καταδικάζεται την πολιτική χωρίς να έχουν βγει καν τα αποτελέσματα. Δηλαδη τώρα τι στοιχεία έχουμε και λέμε αυτά τα πράγματα? Εχτός αν κάποιοι έχουν πληροφορηθεί από πρώο χέρι τι θα γίνει. Η απλά ασκούν προληπτική πολιτική

Ζήτησαν απόφοιτοι εξωτερικού να ανοίξουν οι νομαρχίες Κυριακή; Tις συκοφαντίες αν δεν έχεις την δυνατότητα να τις υποστηρίζεις καλά είναι να μην τις δημοσιοποιείς.

Το ΔΟΑΤΑΠ άνοιξε....και θα ανοίγει πάντα Σαββατοκύριακο (εντολή του υπουργείου παιδείας) για να μπορούν όλοι οι συνάδελφοι από την επαρχία να βρίσκονται Δευτέρα στις νομαρχίες ισότιμα.

52 ορκωμοσίες ας κάνουν (μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτό) μια κάθε εβδομάδα. Κλήρωση και λίστες για την αναμονή σε δημόσια υπηρεσία ποιος τους την κατοχυρώνει ως νόμιμη;

Δεν είναι στοιχεία τα αποτελέσματα στα αγροτικά για πλοία; Προάγγελος των επικείμενων αποτελεσμάτων είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως όταν πριν κάποιους μήνες κάποιοι είχαν βγάλει απόφαση να ανοίξει παράνομα η νομαρχία κυριακή και να ορκιστουν εκατοντάδες παιδιά που σπουδάσατε έξω, με σεφώς προκλητικό τρόπο καθώς την ερχόμενη δευτέρα ορκίζονταν τα παιδιά από θεσσαλονίκη, τότε δεν σας είδα να γεμίζετε το site με πολιτικά σχόλια και παράπονα για καταστρατήγηση του νόμου

Καλό είναι όταν είσαι άσχετος με κάποιο ζήτημα να μην εκφέρεις άποψη . Πρώτον και κύριο όλοι οι απόφοιτοι εξωτερικού από οποιαδήποτε χώρα και αν προέρχονται ορκίζονται βέβαια στο πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησαν . Αυτό μόνο κάποιος που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα δεν το γνωρίζει . Δεύτερον οι απόφοιτοι εξωτερικού σαν ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους έχουν την ημέρα ορκωμοσίας τους και όχι όπως συμβαίνει αλλού την ημερομηνία που έδωσαν (όχι την ημερομηνία που βγήκαν τα αποτελέσματα ) το τελευταίο τους μάθημα . Συμπέρασμα ... εννοείται πως ευνοούνται όσοι τελειώνουν Ελλάδα .

Όσον αφορά τώρα την πριμοδότηση για το αγροτικό το σωστό και νομικά είναι να λαμβάνεται για όλους τους κατέχοντες πτυχία της Ε.Ε. (όποτε και αν εντάχθηκε η χώρα) η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου . Ωράιο το παράδειγμα του Υφυπουργού που ανέφερε συνάδελφος . Αλήθεια τι θα έπρεπε να ισχύει για αυτόν σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων εδώ;

Υ.Γ. 1 : Το θέμα δεν με ενδιαφέρει άμεσα , έχω κάνει αγροτικό , μέρος της ειδικότητας και περιμένω για τη δεύτερη τοποθέτησή μου .

Υ.Γ.2 : Δεν έχω τελειώσει Ρουμανία κ.τ.λ. αλλά το δίκιο πρέπει να λέγεται .

Υ.Γ.3 : Από όπου και αν προέρχεται κάποιος , μην αυταπατάσθε , ο καλύτερος και ικανότερος θα επιβιώσει μόνο .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ.3 : Από όπου και αν προέρχεται κάποιος , μην αυταπατάσθε , ο καλύτερος και ικανότερος θα επιβιώσει μόνο .
Η μεγαλύτερη αλήθεια! Όμως να δίνονται τα ίδια δικαιώματα σε όλους και να ξεκινούν με τις ίδιες βάσεις ώστε να εξελιχθούν σε καλύτεροι και ικανότεροι.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή να καταλάβω....όσοι τελείωσαν Ελλάδα Ιατρικοί πριν την 1/1/1981 ( βλέπε χειρουργό οφθαλμίατρο Παπαγεωργίου-υφυπουργό υγείας) δεν έχουν αναγνωρισμένα πτυχία για την Ε.Ε.

Μήπως επιζητείς και την παραίτησή μου από την ειδικότητα επειδή κατά την δική σου ερμηνεία των ευρωπαϊκών οδηγιών, προεδρικών διαταγμάτων δεν έχω αναγνωρισμένο πτυχίο;

Κατέχω παράνομα άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος;

Κατέχω παράνομα θέση ειδικευμένου σε δημόσιο νοσοκομείο της χώρας;

Να μου το πεις αν είναι να παραιτηθώ....ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ!

Ωραίος!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ουσία είναι μία ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΤΑΙ ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ όρος για συμμετοχή στην προκύρηξη,το ΦΕΚ 1628/31-12-2002 ,τ.΄Β.Δεν υπάρχει άλλος όρος,ΕΝΑΣ είναι και αυτός παραβιάζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπήρξε ποτέ άλλη παραβίαση πιο οφθαλμοφανής εις βάρος όχι νόμων αλλά συνταγματικών δικαιωμάτων μας που να μας κάνει να καταλάβουμε ποιους ψηφίζουμε και αν αξίζει να τους υποστηρίζουμε?

Όχι δεν υπήρξε.Ακόμα και η εντελώς κουφή απόφαση της υποχρεωτικής απαλλαγής πέρυσι το Μαϊο,ήταν εντός προθεσμίας.Εδώ όμως μιλάμε για ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.Έχει ξανασυμβεί?Αν γνωρίζεις κάτι θα μπορούσες να το αναφέρεις?Διότι αν έχει ξανασυμβεί,να ξαναδιαβάσω το βιβλίο πολιτικής αγωγής του σχολείου,να θυμηθώ τί πολίτευμα έχουμε.Νάμιζα ότι έχουμε δημοκρατία.Με τέτοια που μαθαίνω...χλωμό το βλέπω για δημοκρατία... emcolgate

(καταραμένο internet...μέχρι να μπεις στη ζωή μου νόμιζα έχουμε δημοκρατία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωράιο το παράδειγμα του Υφυπουργού που ανέφερε συνάδελφος . Αλήθεια τι θα έπρεπε να ισχύει για αυτόν σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων εδώ;

Υ.Γ. 1 : Το θέμα δεν με ενδιαφέρει άμεσα , έχω κάνει αγροτικό , μέρος της ειδικότητας και περιμένω για τη δεύτερη τοποθέτησή μου .

Υ.Γ.2 : Δεν έχω τελειώσει Ρουμανία κ.τ.λ. αλλά το δίκιο πρέπει να λέγεται .

Υ.Γ.3 : Από όπου και αν προέρχεται κάποιος , μην αυταπατάσθε , ο καλύτερος και ικανότερος θα επιβιώσει μόνο .

emcolgate Δεν έδωσες βιβλιογραφία συνάδελφε...Από που να απαντήσω?

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του παρτάκια,έιναι το 1.

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του ουτοπιστή το 3.

Εγώ το 2 θα απαντούσα.Μου κάνει "κλικ" η φράση "το δίκιο πρέπει να λέγεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιεδή είπες ότι δεν έχω στοιχεία, τόση ώρα καταδικάζεται την πολιτική χωρίς να έχουν βγει καν τα αποτελέσματα. Δηλαδη τώρα τι στοιχεία έχουμε και λέμε αυτά τα πράγματα? Εχτός αν κάποιοι έχουν πληροφορηθεί από πρώο χέρι τι θα γίνει. Η απλά ασκούν προληπτική πολιτική

Τα αποτελέσματα των αγροτικών στα πλοία θα σε καλύψει συνάδελφε.Εκεί θα δεις και το εξής κουφό...

Όποιος είναι με την αυτόματη,μοριοδοτείται από 1/1/2007.

Όποιος πήρε ΔΟΑΤΑΠ 12/2006,μοριοδοτείται από 2/3/2007.

Δηλαδή όποιος πήρε ΔΟΑΤΑΠ χάνει 1 μόριο.

Κουφό έ?Και παράνομο...Από κτήση πτυχίου έπρεπε,όχι από ΔΟΑΤΑΠ,ούτε από ημερομηνία ένταξης...

Άρα τα αποτελέσματα των πλοίων είναι ότι να 'ναι κυριολεκτικά.

Αν έγινε λάθος στα αποτελέσματα των πλοίων,γιατί δεν τα βγάζουν από το site του υπουργείου και στην θέση των αποτελεσμάτων να μπει ένα "Ζητούμε συγγνώμη,έγινε τυπογραφικό λάθος,περιμένετε τα σωστά αποτελέσματα"?

Ένα λαθος που διορθώθηκε,συγχωρείται.Μία παρανομία που συνεχίζεται είναι ασυγχώρητη.

Όσο υπάρχουν εκεί μοστραρισμένα,θα μιλάω για παρανομία συνάδελφε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιεδή είπες ότι δεν έχω στοιχεία, τόση ώρα καταδικάζεται την πολιτική χωρίς να έχουν βγει καν τα αποτελέσματα. Δηλαδη τώρα τι στοιχεία έχουμε και λέμε αυτά τα πράγματα? Εχτός αν κάποιοι έχουν πληροφορηθεί από πρώο χέρι τι θα γίνει. Η απλά ασκούν προληπτική πολιτική

Τα αποτελέσματα των αγροτικών στα πλοία θα σε καλύψει συνάδελφε.Εκεί θα δεις και το εξής κουφό...

Όποιος είναι με την αυτόματη,μοριοδοτείται από 1/1/2007.

Όποιος πήρε ΔΟΑΤΑΠ 12/2006,μοριοδοτείται από 2/3/2007.

Δηλαδή όποιος πήρε ΔΟΑΤΑΠ χάνει 1 μόριο.

Κουφό έ?Και παράνομο...Από κτήση πτυχίου έπρεπε,όχι από ΔΟΑΤΑΠ,ούτε από ημερομηνία ένταξης...

Άρα τα αποτελέσματα των πλοίων είναι ότι να 'ναι κυριολεκτικά.

Αν έγινε λάθος στα αποτελέσματα των πλοίων,γιατί δεν τα βγάζουν από το site του υπουργείου και στην θέση των αποτελεσμάτων να μπει ένα "Ζητούμε συγγνώμη,έγινε τυπογραφικό λάθος,περιμένετε τα σωστά αποτελέσματα"?

Ένα λαθος που διορθώθηκε,συγχωρείται.Μία παρανομία που συνεχίζεται είναι ασυγχώρητη.

Όσο υπάρχουν εκεί μοστραρισμένα,θα μιλάω για παρανομία συνάδελφε.

Καλά τόσο απαράδεκτοι είναι πια ; Τι κουφές μοριοδοτήσεις είναι αυτές ; Ισονομία για όλους : μόρια από κτήσης πτυχίου .

Και τα αποτελέσματα να βγαίνουν άμεσα (εντός μιας ή άντε το πολύ 2βδομάδων όπως παλιά , την καλή προ Ν.Δ. εποχή , που ήξερες έγκαιρα και γρήγορα αν θα ξεκινήσεις αγροτικό και πότε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή να καταλάβω....όσοι τελείωσαν Ελλάδα Ιατρικοί πριν την 1/1/1981 ( βλέπε χειρουργό οφθαλμίατρο Παπαγεωργίου-υφυπουργό υγείας) δεν έχουν αναγνωρισμένα πτυχία για την Ε.Ε.

Μήπως επιζητείς και την παραίτησή μου από την ειδικότητα επειδή κατά την δική σου ερμηνεία των ευρωπαϊκών οδηγιών, προεδρικών διαταγμάτων δεν έχω αναγνωρισμένο πτυχίο;

Κατέχω παράνομα άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος;

Κατέχω παράνομα θέση ειδικευμένου σε δημόσιο νοσοκομείο της χώρας;

Να μου το πεις αν είναι να παραιτηθώ....ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ!

Ωραίος!!!

Άσχημος είμαι...άλλα όχι τόσο μαλάκας όσο νομίζουν μερικοί υφυπουργίσκοι και υπαλληλίσκοι που νόμισαν πως το νόημα της ζωής τους είναι μια καρέκλα μέσα σε ένα υπουργείο.

Καθόμαστε και τσακωνόμαστε για 300 θέσεις αγροτικών, 9 μήνες σκατομεροκάματο και μηδέν εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι...άλλα όχι τόσο μαλάκας όσο νομίζουν μερικοί υφυπουργίσκοι και υπαλληλίσκοι που νόμισαν πως το νόημα της ζωής τους είναι μια καρέκλα μέσα σε ένα υπουργείο.

Καθόμαστε και τσακωνόμαστε για 300 θέσεις αγροτικών, 9 μήνες σκατομεροκάματο και μηδέν εκπαίδευση.

σκατο μεροκαματο δεν ειναι , μια χαρα μεροκαματο ειναι για τη δουλεια που κανεις .Ισως ειναι η μοναδικη φαση στη ζωη ενος γιατρου που πληρωνεται αρκετα εως πολυ καλα για αυτο που κανει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.