Jump to content

[αγροτικό σε πλοιο] Αποτελέσματα Ιανουαρίου 2008


Σοφία

Recommended Posts

Βγήκαν τα αποτελέσματα των πλοίων! Και τα μόρια δεν είναι πολύ υψηλά..Βέβαια,μπορεί να μη δήλωσαν αυτοί που θα είχαν πολλά μόρια..Μήπως γνωρίζει κανείς από κανέναν γνωστό που είχε δηλώσει πλοία πώς μετρήθηκαν τελικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Last Reply
....

*Τις διατάξεις:

Του Ν.Δ. 67/68 άρθρο 1 παρ.1

Του Ν. 1397/83 άρθρο 14 παρ.1

Του Ν. 1579/85 άρθρο 4 παρ.2

Του Ν. 1759/88 άρθρο 54 παρ.1

Του Ν. 1963/91 άρθρο 20 παρ.3

Του Ν. 2194/94 άρθρο 5 παρ. 1

Του Ν. 2519/97 άρθρο 26

Του Ν. 2646/98 άρθρο 28

Του Ν. 2716/99 άρθρο 24 παρ. 10

Του Ν. 2737/99 άρθρο 21 παρ. 4

Τα από 19-7-2002 και 9-9-2002 έγγραφα του ΚΕ.Σ.Υ.

....

τα οποία συγκεντρωμένα έχουν το συμπέρασμα που μπορείς να δεις στο 3α ...ΕΔΩ

πραγματικα δε ξερω αν εχεις κατσει να διαβασεις τις ανωτερω διατάξεις ή απλως περιορίστηκες στο να κάνεις ένα copy-paste,

επειδη όμως εγω καθησα και ασχολήθηκα

θα σου πρότεινα να κάνεις και εσύ το ίδιο

πέρα από την αστοχη διατύπωση της παραγράφου 3α της υπουργικής αποφασης του 27-12-2002,

και αναλύω αστοχη διότι η ελληνική νομοθεσία εχει(και είχε από τη περίοδο της εφαρμογής της) εντάξει στο δίκαιο της νόμους που καταρρίπτουν τη παράγραφο 3α ετσι όπως ειναι διατυπωμένη,

δεν έχεις κατι άλλο να μου επιδείξεις.

Α ρε φουστακια,παλι καταφερατε να περασει το δικο σας(γαμω τους πολιτικους αυτου του τοπου).

ιταλέ τα ίδια ισχύουν και για σένα.

για τους χαρακτηρισμούς σου δε νομίζω να οφελούν κάπου

όσο για τους πολιτικούς που αναφέρεις, επείδη ακριβώς υποκύπτουν σε πιέσεις και σε εφήμερα συμφέροντα καταλήξαμε σε αυτή τη τραγική κατάσταση

αν από την αρχή εφαρμοζόταν αυτό που έπρεπε δε θα γινόντουσαν αυτα (αλλα είχαμε εκλογες στη μέση και έπρεπε να μείνει ευχαριστημένος όσο γίνεται περισσότερος κόσμος)

δε μιλάω άλλο

θα κανω λιγη υπομονη ακόμη emskaw

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που το βασίζουν? Θα μπορούσε κάποιος να μας ενημερώσει άραγε? Θεωρητικά μπορούν να δώσουν μόρια από όποτε θέλουν πχ από ημερομηνία γεννήσεως.Σωστά?Σωστά.Να το προτείνουν σαν νομοσχέδιο,να ψηφιστεί,να δημοσιευθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως και να τηρηθεί.Αυτό είναι το ΝΟΜΙΜΟ.

Αυτή τη στιγμή,βάσει τίνος δεν δίνουν μόρια από κτήση πτυχίου,όταν στους όρους της προκήρυξης δε διευκρινίζεται το αν το πτυχίο από ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ χώρα έχει ημερομηνία πριν ή μετά την ένταξη της χώρας?Από τη στιγμή που δε διευκρινίζεται,τα μόρια είναι από κτήση πτυχίου για όλα τα πτυχία από χώρες Ε.Ε.Όταν και αν το διευκρινίσουν,να τα δώσουν από ημερομηνία ΔΟΑΤΑΠ ή ένταξης της χώρας.

Αυτό που συνέβη είναι πολύ σοβαρό.Μιλάμε για παρανομία και παρακαλώ αυτούς που ευνοούνται να το σκεφτούν.Διότι αν τώρα παιδιά γίνεται παρανομία υπέρ σας,μπορεί αύριο να γίνει κατά σας.Μην σκέφτεστε μόνο το σήμερα.Το μόνο που μας προστατεύει σαν πολίτες είναι ο νόμος.Αν ο νόμος παραβιάζεται από αυτούς που είναι υπεύθυνοι για το αν τηρείται,υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Καλή αρχή σε όλους όσους πήραν και θα πάρουν αγροτικά.Σε κάποιο ρεπό σας όμως,σκεφτείτε τα λόγια μου.Σας εύχομαι ποτέ να μην αδικηθείτε όπως αδικήθηκα εγώ σήμερα.Αυτό που πονάει περισσότερο,δεν είναι το ότι δεν πήρα αγροτικό.Είναι ότι από δω και πέρα θα ζω με νέα δεδομένα.Ενώ πάντα πίστευα στο νόμο και τη δικαιοσύνη(λόγω ρομαντισμού και αφέλειας απ'ότι αποδεικνύεται σήμερα),από σήμερα πιστεύω σε λόγια συναδέλφων που μιλάνε για "διαφθορά,παρανομίες,ρουσφέτια και λαμόγια".

Δεν μιλάω για το τί είναι σωστό.Μιλάω για το τί είναι ΝΟΜΙΜΟ.Αν ήταν άδικη η μοριοδότηση από κτήση πτυχίου,έπρεπε να προβλεφθεί και να διατυπωθούν διαφορετικά οι όροι της προκήρυξης.Έπρεπε να προβλεφθεί και να ψηφιστεί τροπολογία.Και μετά να αλλάξουν οι όροι.Μετά τη λήξη της ημερομηνίας υποβολής αιτήσεων,είναι παράνομη οποιαδήποτε αλλαγή.

Θα πω και μια ακόμα προσωπική άποψη.Δεν έγινε σωστός χειρισμός στο θέμα.Συμφώνω ότι ήταν αδικία η αυτόματη αναγνώριση.Όχι μόνο για όσους πέρασαν πανελλαδικές,αλλά και γι'αυτούς που πέρασαν ΔΟΑΤΑΠ.Η σωστή λύση στο θέμα των μορίων ήταν η εξής... Όσοι έχουν πτυχία ΕΕ και ακαδημαική αναγνώριση να μοριοδοτούνται από κτήση πτυχίου.Τί σημάινει αυτό?Το ΔΟΑΤΑΠ δεν δίνει πτυχία.Αναγνωρίζει πτυχία και πλέον μετά την αυτόματη δίνει ακαδημαική αναγνώριση σε πτυχία.Άρα?Θα μπορούσαν να τηρήσουν τους όρους της προκήρυξης χωρίς να προσβάλουν το επίπεδο σπουδών των νέων χωρών της Ε.Ε, απλά ζητώντας στα απαραίτητα δικαιολογητικά για την υπηρεσία υπαίθρου βαθμό.Αυτοί που έδωσαν εξετάσεις πανελλαδικές και ΔΟΑΤΑΠ έχουν βαθμό(οι αυτόματοι για να πάρουν βαθμό,πρέπει να δώσουν ΔΟΑΤΑΠ για ακαδημαική αναγνώριση/πάνε μαζί.)

Με συγχωρείτε που σας κούρασα με το τεράστιο κείμενο μου.Ας ελπίσουμε,για το καλό όλων στο μέλλον να τηρούνται οι νόμοι.Όλοι κάνουμε λάθη.Καλά είναι να τα διορθώνουμε αν υπάρχει χρόνος γι'αυτό.Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω τη λάθος επιλογή μου στις ε*****ς...

πραγματικα δε ξερω αν εχεις κατσει να διαβασεις τις ανωτερω διατάξεις ή απλως περιορίστηκες στο να κάνεις ένα copy-paste,επειδη όμως εγω καθησα και ασχολήθηκαθα σου πρότεινα να κάνεις και εσύ το ίδιοπέρα από την αστοχη διατύπωση της παραγράφου 3α της υπουργικής αποφασης του 27-12-2002,και αναλύω αστοχη διότι η ελληνική νομοθεσία εχει(και είχε από τη περίοδο της εφαρμογής της) εντάξει στο δίκαιο της νόμους που καταρρίπτουν τη παράγραφο 3α ετσι όπως ειναι διατυπωμένη,δεν έχεις κατι άλλο να μου επιδείξεις.

Ωραία...Μπορείς να μου πεις που είναι οι όροι της προκήρυξης,αν δεν είναι αυτοί?

Και μήπως μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο νόμος που καταρρίπτει το 3α?

Συζήτηση κάνουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tsatse επειδη βαριεμαι να αναλυω στον καθενα το θεμα σου λεω απλως οτι βαση της υπουργικης αποφασης(με την οποια προσμετριουνται τα μορια απτο 2004)ακομα+ο συνηγορος του πολιτη μας δικαιωνει,δηλαδη εφοσων η χωρα ειναι στην ΕΕ τα μορια ισχυουν απο κτηση πτυχιου.Οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομο!Καταλαβετε το.+θες+να μην χαρακτηριζω τον κοσμο?+λιγα ειπα.Τελοσπαντων.πολυ ασχοληθηκα,δεν σου οφειλω καμια εξηγηση.που θα παει,θαρθει η στιγμη που ολοι θα φανε το αγγουρι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου φαινόταν άδικο να παίρνουν μόρια οι συνάδελφοι από Βουλγαρία και Ρουμανία για μια περίοδο που δεν ήταν αναγνωρισμένοι γιατροί στην Ελλάδα.Για παράδειγμα,αν καποιος πήρε το πτυχίο του το 2003 και ΔΟΑΤΑΠ το 2006, για ένα διάστημα 3 ετών δεν ήταν αναγνωρισμένος γιατρός στην Ελλάδα..Τότε με τι νόημα να του δοθούν μόρια για αυτή την χρονική περίοδο?Τελοσπάντων,θα δούμε τι θα γίνει σε λίγες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγωνιά εσυ έκανες ολόκληρο γιουζερ νειμ να μας πεις αυτό?

αλλά θα μου πεις δεν έχω τι να κάνω στην ζωή σου οπότε είναι απολύτως κατανοητό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγωνιά εσυ έκανες ολόκληρο γιουζερ νειμ να μας πεις αυτό?

αλλά θα μου πεις δεν έχω τι να κάνω στην ζωή σου οπότε είναι απολύτως κατανοητό...

ναι αλλά το ότι δεν έχει τι να κάνει στη ζωή φταίνε και κάποιοι άλλοι που θέλουν ντε και καλά να γίνουν γιατροί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ένα κράτος όπου επιβραβεύονται οι "αλεξιπτωτιστές" και αυτοί που μπαίνουν από το παράθυρο είναι περισσότεροι εκείνων που πάνε από την πόρτα, είναι να μην αγωνιάς; Και τούτο, για θέσεις απασχόλησης στον δημόσιο τομέα, γιατί στην ελεύθερη αγορά εργασίας, αργά ή γρήγορα, θα ξεχωρίσει η ήρα απ' το στάρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να τσακωνόμαστε? emno Αλλού είναι το πρόβλημα...

Θα συζητούσαμε για μόρια,αν είχε προκήρυξη κάθε 15 ημέρες? Αν αντί να είναι ένας αγροτικός για 4 χωριά,ήταν δύο αγροτικοί για 4 χωριά?*Αυτόματα διπλάσιες θέσεις*. Και μην ξεχνάτε τα χωριά που είναι χωρίς ιατρό εδώ και πολύύύύύ καιρό.

Γιατί είμαστε χωρισμένοι σε 2 "στρατόπεδα"(?????) :unsure: Είμαστε συνάδελφοι με κοινό στόχο!!!

Ναι μεν μετά από επισκέψεις σε δικηγόρους,έμαθα ότι το νόμιμο έιναι τα μόρια από κτήση πτυχίου και οποιαδήποτε απόφαση μετά από τη λήξη της ημερομηνίας υποβολής αιτήσεων είναι εκπρόθεσμη άρα δεν ισχύει και ισχύουν οι όροι της προκήρυξης,ότι το ΔΟΑΤΑΠ σύμφωνα με το νόμο δεν δίνει πτυχία αλλά αναγνωρίζει πτυχία,άρα και πάλι το νόμιμο είναι για όσους έχουν ΔΟΑΤΑΠ από κτήση πτυχίου κτλ,ναι στο ότι επιθυμώ το νόμιμο,αλλά σε αντίθετη περίπτωση,όχι και να τσακωθώ με συναδέλφους για ένα αγροτικό. emno Θα εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου με την ψήφο μου ;) στις επόμενες εκλογές,ζητώντας από φίλους και γνωστούς (ο τετραψήφιος αριθμός των fun μου που λέγαμε)να με ακουλουθήσουν,διότι η 2μηνη κοροιδεία δεν ξεχνιέται.Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα τσακωθώ με συνάδελφους.Δεν μου φταίνε σε τίποτα επειδή ανησυχούν για το μέλλον τους και κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για τον εαυτό τους.Όλοι αυτό δεν κάνουμε άλλωστε?Νόμος της φύσης είναι emcolgate

(Για όσους δεν με γνωρίζουν,το αγροτικό σημαίνει πολλά για μένα από τη στιγμή που το χρειάζομαι στο βιογραφικό μου για να μπορέσω να φύγω στο εξωτερικό για ειδικότητα,αυτή είναι η 5η προκήρυξη που δεν θα πάρω αγροτικό και με το θέμα των μορίων ασχολούμαι 10 μήνες.Παρόλα αυτά,δεν υπάρχει περίπτωση να τσακωθώ με συνάδελφο για το αγροτικό και εύχομαι τα καλύτερα και στα δύο παιδιά που θα πάρουν τα χωριά που δήλωσα.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοντός ψαλμός αλληλούϊα.

Και δεν είναι μόνο ότι και καλά δε θα κάναμε την όλη συζήτηση αν δεν βγαίνανε τώρα τα αγροτικά σε 15 μέρες,αλλά προσωπική μου άποψη είναι το ότι να πλανάται συνέχεια αυτή η φήμη για τον αν ή όχι θα πάρουμε τα αναδρομικά είναι δείγμα ενός κράτους οίκου ανοχής.

Γιατί αν τελικά δεν τα πάρουμε θα προτιμούσα το δρόμο της ξενιτιάς (πάλι) έχωντας κάνει τα κουμάντα μου για να προετοιμαστώ για εκεί και δε θα έδινε άλλη μια ευκαρία να ελπίζω μήπως και αν και πότε.

Ή δε θα δήλωνα αγροτικό στο νομό μου που ξέρω ότι γίνεται χαμός απο μη αναδρομικούς,γενικούς και δε συμμαζεύεται.

Όπως επίσης και κάποιοι συνάδελφοι που τελείωσαν εδώ εάν ξέρανε ότι και καλά δεν ισχύει η όλη φάση θα προτιμούσανε να δηλώσουνε για αγροτικό ή να δηλώσουνε εκεί που θέλανε και όχι κάπου αλλού.

Συμπέρασμα (προσωπικό).Το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι,δλδ απο το ίδιο το κράτος που εθελοτυφλεί,κρυπτορχίζει μπροστά στα γεγονότα και αδυνατεί να πάρει αποφάσεις για να μην δυσσαρεστήσει τους απο εδώ και τους απο εκεί και μας αφήνει να βγάλουμε τα μάτια μόνοι μας λές και όταν κάποια στιγμή θα συνεργαστούμε οι μεν και οι δε να έχουμε ταμπελάκι που να λέει "με αναδρομικά" ή "γνήσιος" ή και εγώ δε ηέρω τι άλλο.

Και απο κάτω ο άρρωστος να πεθαίνει.....

Συνεχίστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΛΟΙΠΟΝ κύριε ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ......ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ

κτήση (η) ουσιαστικό, απόκτηση/ιδιοκτησία/περιουσία

αναγνώριση (η) ουσιαστικό, η επαναφορά στη μνήμη/παραδοχή/αποδοχή/(νομικά)ομολογία, επιβεβαίωση της γνησιότητας

ένταξη (η) ουσιαστικό, τοποθέτηση ανάμασα σε άλλους

Όλες αυτές οι λέξεις κατά τα ελληνικά λεξικά έχουν διαφορετική σημασία, κατά κυρίου δ/ντή αγροτικών την μια μέρα έχουν διαφορετική και την άλλη είναι συνώνυμες.

Και εφόσον γνώριζαν πως υπάρχει το Φ.Ε.Κ. 181 (2-8-2007) της επαγγελματικής αναγνώρισης των ιατρών καθώς και η ευρωπαϊκή οδηγία 93/16 της αμοιβαίας αναγνώρισης των διπλωμάτων από τις 12 νέες χώρες-μέλη γιατί δεν άλλαζαν όπως παλαιότερα την διατύπωση της προκήρυξης των αγροτικών πλοίων και υπαίθρου (Y10γ/107165 της 22/8/2007 και Υ10γ/122941 αντίστοιχα) έτσι ώστε σήμερα που μιλάμε να μην υπάρχει διαμάχη "μορίων" μεταξύ συναδέλφων;

Σήμερα διαπιστώνω πως Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ν.Π. ΤΟΥ ΥΥΚΑ (υπεύθυνος για τα αγροτικά υπαίθρου και πλοίων) κ.Σπ.Κοκκινάκης ΑΓΝΟΕΙ όχι τους νόμους του ελληνικού κράτους αλλά και την ελληνική γλώσσα.

Αξιότιμε κύριε Κοκκινάκη

Θα γνωρίζεται, πως οι προκηρύξεις κάλυψης κενών και κενούμενων θέσεων ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου σε κέντρα υγείας και περιφερειακά ιατρεία καθώς και πλοία βασίζονται στις ανάγκες κάλυψης των οργανικών θέσεων και η τοποθέτηση των υπόχρεων ιατρών γίνεται με αυστηρή βαθμολογική σειρά, όπως προκύπτει από τα κριτήρια που δημοσιεύτηκαν στο Φ.Ε.Κ. 1628/τεύχος Β της 31/12/2002.

Θα γνωρίζεται πως στην απόφαση νούμερο 5 του Φ.Ε.Κ.1628/τεύχος Β της 31/12/2002 στην σελίδα 4 & 5 αναφέρεται ο τρόπος μοριοδότησης καθώς και ο διαχωρισμός των πτυχίων ανάλογα την χώρα προελεύσεως.

Συγκεκριμένα αναφέρει ότι : Για τους γιατρούς, που κατέχουν πτυχία Πανεπιστημίων της αλλοδαπής εκτός χωρών - μελών της Ε.Ε. και που έχουν την Ελληνική Ιθαγένεια από τη γέννησή τους, ο υπολογισμός των βαθμών ως προς την ημερομηνία κτήσεως του πτυχίου τους αρχίζει από την ημερομηνία έκδοσης της σχετικής πράξης αναγνώρισης του πτυχίου τους από το ΔΙΚΑΤΣΑ, για δε τις περιπτώσεις των γιατρών που κατέχουν πτυχία Ιατρικών Σχολών χωρών - μελών της Ε.Ε., από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους.

H ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΚΡΑΤΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ.

ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΟΑΤΑΠ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΕΙ ΠΤΥΧΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ.

ΤΟ Φ.Ε.Κ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΜΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.

Η δημοσίευση της κατάστασης επιλογής ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου σε πλοία της 14ης Νοεμβρίου 2007 ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΗΣ 31ης Δεκεμβρίου 2002.

Είχατε την δυνατότητα κύριε Δ/ντά να ζητήσετε από την τότε ηγεσία του ΥΥΚΚΑ, πριν την δημοσίευση της προκήρυξης, να αλλαχθούν τα κριτήρια.

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ.

Τώρα, μετά την δημοσίευση της προκήρυξης, μετά το πέρας της ημερομηνίας κατάθεσης των δικαιολογητικών ζητήσατε την "προστασία" της νομικής υπηρεσίας του ΥΥΚΚΑ.

ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!

Δημιουργήσατε το διάστημα αυτό των δύο μηνών ένα κλίμα διχόνοιας μεταξύ συναδέλφων ΙΑΤΡΩΝ (ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ) για το εξευτελιστικό, αλλά συνάμα αναγκαίο ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΤΩΝ 9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ 10000 ΕΥΡΩ! Αύριο, αυτοί οι συνάδελφοι θα εφημερεύουν μαζί, θα εγχειρίζουν μαζί, θα ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ μαζί. Δεν σας έχει δώσει κανείς το δικαίωμα της διακωμώδησης των συναδέλφων και του ιατρικού επαγγέλματος.

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΠΟΜΠΗ ΣΑΣ!

Υ.Γ. Κάνω ειδικότητα, δεν έκανα και δεν θα κάνω ποτέ αγροτικό και έχω φίλους συναδέλφους που τελείωσαν Ελλάδα, Αγγλία, Σερβία, Βουλγαρία και Ρουμανία.Σας ευχαριστώ που με φιλοξενείτε στην ιστοσελίδα των GreekMeds και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε συναδελφε, εξαιρετικο κειμενο που υποδηλωνει συγκροτημενο πνευμα ακριβολογια και θετικοτητα.Προτεινω την γνωστοποιηση της επιστολης σας περεταιρω..Μακαρι ΑΠΑΝΤΕΣ οι συναδελφοι να κατανοησουν επιτελους ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΑΤΡΟΙ αγωνιζονται με τον μεγαλυτερο ασθενη!ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ και τους κακους συγγενεις της την ΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ και ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Η αποπομπη του Κοκκινάκη ,που δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ενα κομματικο ανδρεικελο,που ακολουθει εντολες ,δεν θα προσφερει τιποτε αλλο παρα ικανοποιηση του κοινου περι δικαιου αισθημα των νεων ιατρων που παλευουν με την οικονομικη και επαγγελματικη εξαθλιωση.Σε οτι αφορα τον αρμοδιο υπουργο,οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ των βγαζουν μεταξυ των ποιο δημοφιλων πολιτικων !!ΔΕΝ ειναι θεμα Κ@κκιν@νη,ειναι θεμα κεντρικης πολιτικης εξουσιας!και εσεις που δεν καταννοειτε την αξια της αλληλεγυης,σεβαστειτε τουλαχιστων τους κανονες ιατρικης δεοντολογιας και μην φλυαρειτε κατηγορώντας συναδελφους με μαλιστα με αξιοθρηνητα και σαθρα κρητηρια "προελευσης"..μια ειναι η λυση συσπειρωση και αλληλεγυη στα αλλεπαληλα χτυπηματα κατω απο την μεση στους νεους ιατρους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε συναδελφε, εξαιρετικο κειμενο που υποδηλωνει συγκροτημενο πνευμα ακριβολογια και θετικοτητα.Προτεινω την γνωστοποιηση της επιστολης σας περεταιρω..Μακαρι ΑΠΑΝΤΕΣ οι συναδελφοι να κατανοησουν επιτελους ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΑΤΡΟΙ αγωνιζονται με τον μεγαλυτερο ασθενη!ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ και τους κακους συγγενεις της την ΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ και ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

συμφωνώ και με το ύφος και με το περιεχόμενο της επιστολής.

αν πέρναγε απ΄το χέρι μου θα την έβαζα πρώτη σελίδα.

δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. την αφήνω στη κρίση σας.

ποιοι οφελούνται από το διαίρει και βασίλευε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιοι οφελούνται από το διαίρει και βασίλευε?

Πολύ σοφό Mrs. Miniver και ταιριάζει "γάντι" στην περίπτωση των αγροτικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις για γκαζακι?δεκτες και συνταγες για μολοτοφ.αφου δεν λειτουργει ρε γμτ ας το καψουμε το μαγαζι .μακαρι να ημουν αθηνα τωρα, καθε μερα θα περνουσα απο εκει και θα εριχνα ενα μπινιλικι σε ολους τους μαλακες που αερομουνιζοντε και ψολαρουν σε δερματινες καρεκλες.3 μηνες γμ τη μανα σας και θετε και ενα ακομα 3μηνο αν κατσει το αγροτικο να βαλετε μια τζιφρα να με στειλετε να δουλεψω 9 μηνες .τελικα να πως περνανε τα 3 χρονια αναμονης για ενα γαμοκομματο ειδικοτητας.

και αν το δικαιωμα σας ως υπαλληλοι στο μπουρδελομαγαζο σας να με γραφετε ....δικο μου να σας βριζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Σε λίγο όλα τα κανάλια θα μιλάνε για την παράνομη απόφαση.Αυτός που ήταν το πιο αγαπητό πρόσωπο,θα γίνει το πιο μισητό.Όλοι θα μάθουν ότι δεν τηρεί νόμους και όλοι θα τον λένε παράνομο και ερασιτέχνη και πολύ σύντομα θα τον ξηλώσουν για την απόφαση αυτή,απλά ακόμα δεν το ξέρει... emcolgate

Το μόνο που περιμένουμε είναι τα αποτελέσματα και αν όντως δεν δώσουν τα μόρια?Γκελ μπουρντάν. :D

Πλέον είναι θέμα τιμής.Το θέμα θα πάει στα δικαστήρια,διότι

δεν γουστάρουμε να βλέπουμε ερασιτέχνες υπουργούς να ντροπιάζουν το αίμα που χύθηκε για τη δημοκρατία.

Δεν γουστάρουμε να βλέπουμε υπουργούς να κάνουν παρανομίες.

Δε γουστάρουμε να παίρνουμε σαν απάντηση τη φράση "παρανομίες γίνονται κάθε μέρα,πάτε στα δικαστήρια και αν δικαιωθείτε,ελάτε να σας αποζημειώσουμε".

Δε γουστάρουμε να κρατάμε στα χέρια μας μία φωτοτυπία από την απάντηση του υπουργείου για τα μόρια που λέει "Η μοριοδότηση των ιατρών υπόχρεων υπηρεσίας υπαίθρου για τους αποφοίτους Ιατρικής Πανεπιστημίων της Ρουμανίας και της Βουλγαρίας,θα καθοριστεί με κριτήριο την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου των ενδιαφερομένων" και το υπουργείο να αδιαφορεί για την ίδια του την απάντηση.

Δεν γουστάρουμε την κοροϊδια,διότι 2 μήνες μας κοροιδεύαν ΟΛΟΙ τους.

Όποιος τα γουστάρει όλα αυτά,να κάτσει στον καναπέ του.

Όποιος όμως δεν τα γουστάρει πρέπει να κάνει 2 πράγματα.

1. Να μην τους ξαναψηφίσει ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ και να κάνει αγώνα μέχρι τις επόμενες εκλογές να πείσει όσο περισσότερο κόσμο μπορεί να μην τους ψηφίσει,μπας και ξηλωθούν από τις πολυθρόνες τους,διότι απέδειξαν ότι είναι παράνομοι.

2.Να πάει σε δικηγόρο και να ξεκινήσει τη γνωστή διαδικασία.

Περιμένω να έρθει η Τετάρτη 21 Νοεμβρίου που έιπαν θα βγάλουν τα αποτελέσματα.Αν δεν έχω πάρει μόρια από κτήση πτυχίου ξεγράφομαι από τη ΝΔ,δεν ξανατρέχω για τη ΝΔ,εννοείται ούτε ένας από το σοϊ μου θα τους ξαναψηφίσει τον αιώνα τον άπαντα(έχω 3 τεράστια σόγια σε τρείς διαφορετικούς νομούς :D ),κανένας από τον τετραψήφιο αριθμό φίλων μου δεν θα τους ξαναψηφίσει για συμπαράσταση και το καλύτερο???

Θα πάμε για σπάσιμο ΟΛΟΙ αυτοί που προανέφερα να γραφτούμε στους απέναντι.Ακόμα και οι πιο φανατισμένοι,όταν τους έδειξα το χαρτί του υπουργείου,είπαν θα μου σταθούν και δεν θα τους ξαναψηφίσουν.

Τελικά ποιος θα χάσει????Εγώ που δεν θα πάω 9 μήνες να κάνω αγροτικό?Ή αυτοί που δεν θα ξαναβγούν,άρα δεν θα ξαναδούν βουλευτικές και υπουργικές καρέκλες?

Εδώ κύριοι δεν είναι το τσιφλίκι του πατέρα σας.Είναι κράτος με νόμους και οφείλετε να τους τηρείτε και να διασφαλίζετε την δημοκρατία και στη θεωρία αλλά και στην πράξη.Όποιος ονειρεύεται να αποφασίζει και να διατάζει ανεξάρτητα από τη νομοθεσία,να μας το πει,να τον κλείσουμε μέσα,διότι είναι επικίνδυνος.Μπορεί αύριο μεθαύριο να μας κάνει και ένα πραξικόπημα.Θα κολλήσει?Αυτός που δεν σέβεται το νόμο,δεν σέβεται κάνένα νόμο.

Αυτά είχα να πώ.Όσοι με ξέρετε,ξεχάστε που σας τραγουδούσα "όλη η Ελλάδα είναι μπλέ".Ντρέπομαι που πανηγύριζα.Ντρέπομαι που αυτοί που πίστευα τόσα χρόνια πούλησαν τη δημοκρατία και το Σύνταγμα.Σας ζητώ συγγνώμη που σας πήρα στο λαιμό μου όταν σας παρακαλούσα να τους ψηφίσετε,όμως κι εμένα με πούλησαν.Κι εμένα με κοροϊδεψαν... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν πολιτης που ιδεολογικα ανηκω στο χωρο του Πασοκ φυσικα και επικροτω αυτη σου την αποφαση! emclapping .Ομως ΕΔΩ οφειλω να πω πως επι Πασοκ,τα θεματα παιδειας και υγειας (εκτος εποχης Γεννηματα φυσικα που εθεσε τα θεμελια του Ε.Σ.Υ) καταποντιστηκαν σε σκοτεινες χαραδρες της αβυσσου!Πολλα προβληματα,διαφθορα(διαχρονικο φαινομενο στην Ελλαδα,μακραν πιο ισχυρο απο καθε αλλη Βαλκανικη και Ευρωπαίκη χωρα)γραφειοκρατια,βυσματα παντου,ανισσοτητες και μεγαλη ελλειψη κρατους δικαιου......ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΤΕΙ ΤΟΣΟΙ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΖΙ..ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ..

Α)....το εκλογοδικειο μετα τις εκλογες του 04 ειχε βγαλει τον θειο του πρωθυπουργου,βουλευτη εκδιδοντας ειδικο εκλογικο νομο που ισχυσε μονο στην εκλογικη του περιφερεια προσμετρωντας τα λευκα ψηφοδελτια υπερ του,ενω στην υπολοιπη Ελλαδα ισχυε ο εθνικος εκλογικος νομος.!!!

Β)ποσοι νομοι παραβιαστηκαν οταν η Νατασσα ΑΠΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ "ΕΓΙΝΕ" ΓΙΑΤΡΟΣ εν μια νυκτι ξεφτελιζοντας ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ τους ιατρους αυτης της χωρας,ππου ειτε εχουν σπουδασει εντος η εκτος της χωρας,εχουν φτυσει αιμα για να τελειωσουν?Ποσοι ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ υπερμαχοι ΤΗΣ ΔΗΘΕΝ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και πολεμιοι ολων οσων παλευουν για τον εκσυχρονισμο των ελλ.πανεπιστημιων ΞΕΦΤΕΛΙΣΤΗΚΑΝ

υπογραφοντας και προωθοντας την Νατασσα η οποια ως δια μαγειας,και ουτε καν για τα ματια του κοσμου,δεν περιμενε ουτε μια μερα για την εναρξη της "καριερας" της?

Γ)Ο μεγαλυτερος παπατζης πολιτικος αυτης της χωρας ηταν ειναι,και θα ειναι φυσικα ο Αβραμοπουλος..εχετε καμμια αμφιβολια?Ποσες φορες εξειγγειλε την δηθεν προσληψη 14.000 νεων θεσεων?ποσες φορες ΔΕΣΜΕΥΤΗΚΕ προσωπικα για την εγκατασταση ΜΟΡΙΑΚΩΝ ΑΝΑΛΥΤΩΝ?ποσες φορες παραβιασε τον νομο, με τα αγροτικα που επι ΠΑΣΟΚ καθε 15 μερες ειχαμε προκυρηξη με αποτελεσμα την καλυτερη και ταχυτερη κατανομη των συναδελφων..?Ποσες φορες θυμαστε εσεις ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ τετοιο διχασμο αναμεσα μας?...........Ποια πολιτικη ηγεσια του ΥΥΚΑ ειχε ξαναποκαλεσει ποτε τετοιο διχασμο αναμεσα στους νεους ιατρους?.....

Δ)ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΠΟΠΕΙΡΑΘΗΚΕ με φασιστικο τροπο να μην επιτρεπει με το ετσι θελω,σε ιατρους να συμμετασχουν στα αγροτικα με ηλικιακα κρητηρια?(κατω απο 94-95)?

ΣΤ)Σε οτι αφορα την τελευταια προκυρηξη αγροτικων ,δεν εχει ξανασυμβει ποτε ,να βγαινει Π.Δ ειδικα για την αντιμετωπιση της εισοδου των νεων χωρων,παρολη την ευρωπαικη νομοθεσια της Ε.Ε το ΥΥΚΑ να μην το αποδεχεται ενω δινει γραπτη βεβαιωση για την αποδοχη του,και στην ιδια προκυρηξη ολοι οι πτυχιουχοι χωρων Ε.Ε να παιρνουν κανονικα τα μορια,οχι ομως και οι πτυχιουχοι Βουλγαριας και Ρουμανιας!και το εξωφρενικο ειναι πως ολοι οσοι εφτυσαν αιμα να παρουν το ΓΑΜΟδικατσα τωρα τιμωρουνται,εχοντας λιγοτερα μορια ακομη και απο αυτους της αυτοματης αναγνωρησης(βλεπε επιτυχοντες ΝΟΕ2006)!

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ξανασυμβει ολα αυτα!!

ΝΑΙ στους τυφλους (ΝΔ).........ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΙ(ΠΑΣΟΚ).....ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥΣ!

ευχαριστω και συγγνωμη εαν σας κουρασα,αλλα η κατασταση εχει ξεπερασει καθε οριο πλεον!!

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ! ΑΛΛΗΛΕΓΥΗ ΚΑΙ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως το προβλημα ειναι πως υπερισχυει τελικα η κομματικη μας "ταυτοτητα" /ιδιοτητα ...και οχι η ιατρικη. μηπως η γαλαζια-πρασινη-κοκκινη κτλ αποχρωση ειναι πιο ισχυρη απο την ασπρη της ιατρικης.Φωναζουμε οταν οι "δικοι μας" δεν ευνοουν "εμας" κι ας γινονται αλλου αισχη..γι'αυτο συμβαινουν ολα αυτα τελικα...!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα αλλο κακο συναδελφοι ειναι η αγνοια και η αδιαφορια ....η αγνοια σκοτωνει!!!η συναδελφος μιλα για ευννοια!!!Δεν διαβλεπει πως το ζητημα ειναι συλλογικο!Δεν βλεπει πως το μελλον ειναι ζοφερο για τους νεους ιατρους που ασφυκτιουν και υποφερουν καθημερινα...που ειναι η ευννοια ?στην παραβιαση του Φ.Ε.Κ. 181 (2-8-2007) της επαγγελματικής αναγνώρισης των ιατρών καθώς και η ευρωπαϊκή οδηγία 93/16 της αμοιβαίας αναγνώρισης των διπλωμάτων από τις 12 νέες χώρες-μέλη? (Y10γ/107165 της 22/8/2007 και Υ10γ/122941 αντίστοιχα) έτσι ώστε σήμερα που μιλάμε να μην υπάρχει διαμάχη "μορίων" μεταξύ συναδέλφων;

ΑΥΤΟΙ ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ ΕΥΘΕΩΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ....ΣΗΜΕΡΑ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΙΓΟΝΤΑΙ..........ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΥΡΙΟ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ(ΒΛ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΛΠ..)

ισως....γιαυτο συμβαινουν ολλα αυτα τελικα...!!?????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.