Jump to content

ΓΙΑ ΣΕΝΑ...


ludovick

Recommended Posts

Στη σύγχρονη ποίηση υπάρχουν πάρα πολλοί που αυτοαποκαλούνται ποιητές χωρίς να έχουν περάσει κανένα φίλτρο, σαν το ΔΙΚΑΤΣΑ ας πούμε. Όσο η λογοτεχνική κοινότητα και η κοινή γνώμη σιωπά βλέποντάς τους, το αποτέλεσμα ξέρεις ποιό είναι συνάδερφε;

Ότι, όπως και στον ιατρικό χώρο πλέον, μαζεύονται πάρα πολλοί "ποιητές", με αποτέλεσμα ο κόσμος να απαξιώνει συλλήβδην ικανούς και ατάλαντους.

Μπορεί τα κριτήρια ικανότητας του γιατρού να είναι πολύ πιο συγκεκριμένα και σαφή από τα κριτήρια ικανότητας ενός ποιητή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κανόνες και στον λογοτεχνικό χώρο. Έχω βαρεθεί να βλέπω αυτή την κατάσταση, και έχω αποφασίσει να χτυπάω την παραλογοτεχνία, ειδικά όταν εμφανίζεται με προκλητικό τρόπο. Ούτε εγώ παραβαίνω κανέναν κανόνα του φόρουμ, έτσι δεν είναι;

emquestion

Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις άποψη και να την υποστηρίζεις,όπως κι εγώ άλλωστε.Συζήτηση κάνουμε.Δεν υπάρχει σωστό και λάθος,υπάρχουν μόνο απόψεις.

Δηλαδή πιστεύεις,ότι αν όλοι δηλώνουν ποιητές,πέφτει το επίπεδο της ποίησης,με αποτέλεσμα να χαλάει η εικόνα της...χμ...σωστό ακούγεται.Όμως αν τηρηθεί αυτό που λες,δηλαδή να είναι κλειστός ο κύκλος των ποιητών,δημιουγρούνται κάποια προβλήματα.

Δεν υπάρχει ελευθερία λόγου,ελευθερία έκφρασης στις τέχνες...δεν είναι δημοκρατικό αυτό που λες και θίγει ανθρώπινα δικαιώματα.

Επίσης πως θα φανούν τα νέα ταλέντα?

Το φίλτρο που θέλεις είναι η αγάπη του κόσμου.

Πάντως συζητάς όμορφα και με επιχειρήματα.Μπορεί να έχουμε αντίθετη άποψη αλλά δεν πειράζει.Εξάλλου το forum έχει σκοπό συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων.Με τις συζητήσεις γινόμαστε πιο έξυπνοι επειδή ακούγοντας την άποψη κάποιου άλλου,ίσως ακούμε κάτι που δεν είχαμε σκεφτεί ως τώρα.Και θέλω να πιστεύω ότι κανένας δεν είναι απόλυτος.Δες την υπογραφή μου.Όταν με πείθουν ότι κάνω λάθος,αλλάζω άποψη και παραδέχομαι ότι έκανα λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply
Όμως αν τηρηθεί αυτό που λες,δηλαδή να είναι κλειστός ο κύκλος των ποιητών,δημιουγρούνται κάποια προβλήματα.

Δεν υπάρχει ελευθερία λόγου,ελευθερία έκφρασης στις τέχνες...δεν είναι δημοκρατικό αυτό που λες και θίγει ανθρώπινα δικαιώματα.

Επίσης πως θα φανούν τα νέα ταλέντα?

Κάτσε, μισό λεπτό...Μην με χρεώνεις σε κλειστούς κύκλους σε παρακαλώ, γιατί έχω αλλεργία σε αυτά τα πράγματα κι έχω δώσει αγώνες εναντίον τους. Όχι, όχι, δεν μιλάω για κλειστούς κύκλους καθόλου. Ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να ποστάρει αυτά που θέλει, αλλά πρέπει και ο κόσμος που θα το διαβάσει να μπορεί να αντιδράει και όχι να σιωπά επειδή θα φοβάται να μην του πουν πως "δεν είναι ευγενικός" ή πως "είναι εμπαθής".

Επίσης, πιστεύω ότι τα νέα ταλέντα φαίνονται εκεί που πρέπει να φανούν, στις λογοτεχνικές σελίδες δηλαδή. Είναι λίγο άτοπο να προσπαθεί κάποιος ντε και καλά να αναγνωριστεί στις σελίδες των γιατρών, των δικηγόρων, των πολιτικών μηχανικών, των γυναικείων περιοδικών και σε όποιο άλλο άσχετο σημείο είδα ότι ποστάρισε ο Άγγελος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί θα του πρότεινες από τη στιγμή που του αρέσει αυτό που κάνει και θέλει να το συνεχίσει?Αν το σταματήσει θα καταπιεστεί...Ποια είναι η γνώμη σου?Υπάρχει τρόπος να πλησιάσει αυτό που θεωρείς σωστό?Αν ναι ποιος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφιερωμενο ινβιτρο..με μεγαλη αγαπη απο εμενα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί θα του πρότεινες από τη στιγμή που του αρέσει αυτό που κάνει και θέλει να το συνεχίσει?Αν το σταματήσει θα καταπιεστεί...Ποια είναι η γνώμη σου?Υπάρχει τρόπος να πλησιάσει αυτό που θεωρείς σωστό?Αν ναι ποιος?

Να σου πω κάτι; Εγώ έχω πολλές συμβουλές να του δώσω αν τις θελήσει, αλλά δεν τον βλέπω να θέλει να βελτιωθεί. Πιο πολύ βλέπω να ενδιαφέρεσαι εσύ, ενόσω αυτός μας βάζει την Αλίκη στο Ναυτικό (ήθελα να ήξερα που κολλάει η Αλίκη, τεσπα..)

:anavwfwties:

ΥΓ: με δυο λόγια, θα του πρότεινα να πάρει μερικά βιβλία με κανόνες στιχουργικής και να τα διαβάσει λίγο. Είναι σαν να προσπαθεί να ζωγραφίσει και να είναι αυτοδίδακτος. Υπήρχαν βέβαια και αυτοδίδακτα ταλέντα, αλλά ρε παιδί μου αν δεν μάθεις προοπτική και φωτοσκίαση που πα 'να ζωγραφίσεις (ή να στιχουργήσεις αντίστοιχα) ;

Και βέβαια θα του πρότεινα να αλλάξει λίγο τη θεματολογία του, αλλά εδώ θα συναντήσω τοίχο σίγουρα, θα μου πει ότι μόνο ο έρωτας τον εμπνέει.

Τέλος, θα του έλεγα αυτό που ήδη του έχω γράψει, να τα γράφει σε πεζό καλύτερα, εφ' όσον θέλει απλώς να εκφράσει κάποιες σκέψεις, γιατί η ποίηση έχει κανόνες που δεν μπορεί να αγνοεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ποίηση χωρίς κανόνες?Αν ναι,πως λέγεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ποίηση χωρίς κανόνες?Αν ναι,πως λέγεται?

Και βεβαια υπαρχει ποιηση χωρις κανονες φιλε συμπαοκτζη.

Μπορεις να γραψεις ποιηματα σε ελευθερο στιχο χωρις κανονες.

Προσωπικα πιστευω οτι δεν εχει τοσο σημασια το ειδος της ποιησης οσο το περιεχομενο και το αισθητικο αποτελεσμα.

Η καλυτερη ποιηση που εχω διαβασει ειναι το Βιβλιο της Ανησυχιας του Φερναντο Πεσσοα το οποιο ειναι πεζο (prose poetry) αλλα ειναι απειρως ωραιοτερο απο οποιοδηποτε ποιημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ποίηση χωρίς κανόνες?Αν ναι,πως λέγεται?

Και βεβαια υπαρχει ποιηση χωρις κανονες φιλε συμπαοκτζη.

Μπορεις να γραψεις ποιηματα σε ελευθερο στιχο χωρις κανονες.

Προσωπικα πιστευω οτι δεν εχει τοσο σημασια το ειδος της ποιησης οσο το περιεχομενο και το αισθητικο αποτελεσμα.

Η καλυτερη ποιηση που εχω διαβασει ειναι το Βιβλιο της Ανησυχιας του Φερναντο Πεσσοα το οποιο ειναι πεζο (prose poetry) αλλα ειναι απειρως ωραιοτερο απο οποιοδηποτε ποιημα.

Σέυχαριστώ.Θα το πάρω και όταν το διαβάσω θα σου πω τη γνώμη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχει τοσο σημασια το ειδος της ποιησης οσο το περιεχομενο και το αισθητικο αποτελεσμα

επικροτω! emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον φιλη ινβιτρο..δεν ειμαι ποιητης..δεν γραφω ποιηση..δεν εχω ιδεα απο ποιηση..ωστοσο οποτε νιωθω την αναγκη να εκφραζομαι θα το κανω..εσυ παλι εχεις ολο το δικαιωμα να λες οτι θες..δεν με πειραζει καθολου..το τελευταιο το σκεφτηκα μεσα στο τρενο..ειχα παρει την εφημεριδα και εγραφα πανω..ετσι ενιωσα εκεινη την στιγμη , ετσι εκανα...δεν εχω ουτε την δυνατοτητα ουτε την ωρα να γραψω ποιηση οπως την εννοεις..αλλα και το τοπικ δεν λεγεται ποιηση αλλα για σενα...παντως θα προτιμουσα να στεκοσουν στο περιεχομενο...και εκφραζω αληθινη , αγνη αγαπη..οποτε μην με συγκαταλεγεις με οσους ανεφερες...δεν πιστευω αυτοι να μιλανε για προσευχη στο θεο κτλ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και βεβαια υπαρχει ποιηση χωρις κανονες φιλε συμπαοκτζη.

Μπορεις να γραψεις ποιηματα σε ελευθερο στιχο χωρις κανονες.

Όχι Idler. Πρόκειται περί παρανόησης του ελεύθερου στίχου. "Ελεύθερο" δεν σημαίνει και άρρυθμο. Αυτό που ξεχωρίζει την ποίηση από το πεζό είναι είτε το μέτρο και η ομοιοκαταληξία της παραδοσιακής ποίησης, είτε ο ρυθμός του "ελεύθερου" στίχου.

Αυτό που λέμε "ελεύθερο" δεν έχει ισομετρία, δεν μετράμε συλλαβές και δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε ρίμα, ωστόσο αν θέλουμε να είναι ποιητικό το αποτέλεσμα πρέπει να υπάρχει ρυθμός κατά την απαγγελία, η κάθε στροφή να σταματάει εκεί που κόβεται η ανάσα. Γι' αυτό και οι παλιοί, όπως ο Σεφέρης, ο Ελύτης, αλλά και ο Καβάφης και η Κική Δημουλά, που είχαν θητεύσει πρώτα στην παραδοσιακή ποίηση είχαν αίσθηση του μέτρου και τη διατήρησαν και στα ελευθερόστιχά τους.

Παράδειγμα, αν διαβάσεις το:

Πάντα στο νου σου να 'χεις την Ιθάκη

να εύχεσαι να 'ναι μακρύς ο δρόμος κλπ

θα δεις ότι κάθε στροφή σταματάει εκεί που σταματάει και η ανάσα (που βάζουμε το κόμμα), ενώ αν μετρήσεις τις συλλαβές στους πρώτους δυο στίχους θα δεις ότι είναι 11.

Η αίσθηση του μέτρου σήμερα δεν επιτυγχάνεται πάντα, ακριβώς επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι νομιμοποιούνται να γράψουν οτιδήποτε, χωρίς μέτρο και ρυθμό και να το βαφτίσουν ελευθερόστιχο ποίημα. Όπως και κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι μπορούν να ριμάρουν στιχάκια και να τα βαφτίσουν παραδοσιακή ποίηση.

Δεν ισχυρίζομαι ότι πρέπει να "ανατέμνουμε" ένα ποίημα κάθε φορά για να αιτιολογήσουμε τη συγκίνησή μας. 'Οπως όμως βλέπουμε τον Παρθενώνα και αισθανόμαστε ένα ανεξήγητο δέος απέναντι στις κολώνες του, πολύ προτού έρθουν οι μαθηματικοί και μας μιλήσουν για τη χρυσή τομή, έτσι και στο εργαστήρι του ποιητή γίνεται μια ασύνειδη "χρυσή τομή" ρυθμού και μετρικής, με ή χωρίς ομοιοκαταληξία.

Το τρίτο είδος, που βρίσκεται ανάμεσα στην ποίηση και το πεζό, και προσωπικά προτιμώ να το κατατάσσω προς το πεζό και όχι προς την ποίηση είναι αυτό που ανέφερες για τον Πεσσόα. Η πεζή ποίηση έχει και αυτή κώδικες. Οι άγγλοι τα ποιήματα αυτού του είδους τα ονομάζουν short stories και εδώ στην Ελλάδα έχει προταθεί μέχρι στιγμής η απόδοση "μικροκείμενα" και νομίζω πως θα τελεσφορήσει.

Όσο για σένα Άγγελε, αν και δεν κατάλαβα με ποιούς εννοείς ότι σε συγκαταλέγω, νομίζω πως ό,τι είπαμε φτάνει. Μπορείς να ποστάρεις ό,τι θέλεις, κουράστηκα κιόλας να αναλύω αυτά που ανέλυσα. Γραπτά είναι - scripta manent - και όποιος θέλει τα ξαναβλέπει ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emclapping

ακομη και ο σουρεαλισμος στην ποιηση αφορα πρωτιστως την εκφραση των ιδεων,και οχι την φορμα

"ελευθερη γραφη" ειναι η συνειρμικη,ουχι η κακοτεχνη!

ωστοσο,η βασικη μου ενσταση στα "δημιουργηματα" του 197 ειναι ως προς το περιεχομενο

-παντα πιστευα οτι η εγωιστικη εκφραση της καψουρας δεν εχεις να κανει με την τεχνη (τουλαχιστον ετσι οπως η ιδια την αντιλαμβανομαι)

αλλα αρμοζει σε χωρους οπου μπορει αμεσα και απροσκοπτα να καταστησει τους παρευρισκομενους κοινωνους της (βλ. μπουζουξιδικα) :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίδα μία μπεμπούλα

γλυκιά και τρυφερή

και φαντάστηκα εσένα

στην ηλικία της μικρή

Να φοράς ροζ φουστίτσα

και άσπρα παπουτσάκια

και να χορεύεις σε πάρτυ παιδικά

με τα άλλα τα παιδάκια

Να μοιράζεις χαμόγελα,φιλάκια

φωνούλες και αγκαλιές

και όλοι γύρω σου να συζητάνε

τις δικές σου γαλιφιές

(Νασαι ναζιάρα και τσαχπίνα

και οι παππούδες ναναι τρελαμένοι

και ο μπαμπάς και η μαμά σου

να νιώθουν ακόμα πιο ερωτευμενοι)

Να τους μαγεύεις όλους

με την μοναδική την ομορφιά σου

την γλυκύτητα,την χάρη σου

και την τρυφερή την τσαχπινιά σου

Να κλέβεις την παράσταση

από την πρώτη σου τη μέρα

για αυτό και όταν ήρθες στην ζωή μου

τη νύχτα έκανες ημέρα

Στο τέλος είδα και το φεγγάρι

ολόγεμο και φωτεινό

και σε φαντάστηκα στο πλάι μου

να σου λέω πως σε αγαπώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άγγελε βελτιώνεσαι. Αυτό το τελευταίο κάπως τρώγεται. Για αναγνωστικό της Α' τάξης δηλαδή. Το ξέρεις αλήθεια ότι το φεγγάρι όταν είναι πανσέληνος όπως απόψε είναι "ολόγιομο; "

emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άγγελε βελτιώνεσαι. Αυτό το τελευταίο κάπως τρώγεται. Για αναγνωστικό της Α' τάξης δηλαδή. Το ξέρεις αλήθεια ότι το φεγγάρι όταν είναι πανσέληνος όπως απόψε είναι "ολόγιομο; "

emsexwars

Ρε Βίτρο, θα βαλθείς να μας κάνεις όλους ποιητές!!

Από τις ποιητικές απόπειρες κάποιου σε άλλο site.Αφορά την Αγάπη, τον Έρωτα & τον Ολυμπιακό.

Ήμουν εντελώς κενός σαν άνθρωπος πριν ΤΗΝ γνωρίσω.

Το μόνο πράγμα που μου έδινε χαρά ήταν να βλέπω τον ολυμπιακό να χάνει.

Έχανε; ήμουν ευτυχισμένος.

Κέρδιζε; Ήμουν δυστυχής.

Άδειος.

Τελείως άδειος από αληθινά συναισθήματα, αγάπη και ζωή.

Ήθελα να το αλλάξω αυτό. Δεν μπορούσα όμως.

Κάθε φορά που ξεκόλλαγα, μετά από λίγο ξαναγύριζα στα ίδια.

Και ξαφνικά μπήκε ΕΚΕΙΝΗ στη ζωή μου.

Ήταν μια οπτασία.

Δεν είχα ξανανιώσει έτσι.

ΤΗΝ αγάπησα από την πρώτη στιγμή.

Η καρδιά μου γέμισε από τρυφερά συναισθήματα.

Επιτέλους, τώρα πια δε με ένοιαζε το ποδόσφαιρο.

Σκεφτόμουν μόνο ΕΚΕΙΝΗ.

Όταν με κοίταζε ένιωθα την καρδιά μου να φτερουγίζει.

Επιτέλους για πρώτη φορά στη ζωή μου ήμουν γεμάτος από πραγματικά συναισθήματα.

Ένιωσα την ανάγκη να γράψω ένα ποίημα για χάρη ΤΗΣ.

Πως θα μπορούσα όμως;

Δεν είχα καμία σχέση με κάτι τέτοιο.

Χμμμμμμ

Θα άφηνα την καρδιά μου να γράψει.

Θα έκλεινα τα μάτια.

Θα έπιανα το στυλό και η ψυχή θα οδηγούσε το χέρι μου.

Και η τρυφερή ψυχή μίλησε. Αυθόρμητη και ελεύθερη. Τίποτε πια δε θα με γύριζε πίσω.

Βλέπω το σώμα σου που είναι κρίνο,

κι από τα μάτια σου το δάκρυ πίνω ,

κι όλη η φύση ανθεί για μας

Γ@μιέτ@ι ο θρύλος κι ο Πειραιάς!!

ΥΓ. sorry Angele 197, δεν θέλω να χαλάσω το ποστ σου. Αν σε πειράζει θα το σβήσω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να το σβήσεις ρε φίλε; Αυτός που το γραψε δεν είναι απλά θεός. Ημίθεος και βάλε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια..να ειστε ολοι καλα..ινβιτρο μαρεσει που δεν θα ξανασχολιοσουν μαζι μου...ενταξει..μπορει να ειμαι αθλιος ως ποιητης κτλ , να εχω επιπεδο παιδιου δημοτικου κτλ αλλα μαρεσουν αυτα που γραφω πολυ γιατι ειναι πλημμυρισμενα απο συναισθηματα , εικονες και ΑΓΑΠΗ για 1 κοπελα που λατρευω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα σας πω ένα άλλο, που λέγεται πως είχε γράψει σε έκθεση ένας μαθητής γυμνασίου (το πήρα από βιβλίο με μαργαριτάρια).

" Ο Σικελιανός έγραψε ένα ποίημα που ήταν πολύ καλό. Μετά το διάβασε ήταν πράγματι πολύ καλό και γι' αυτό αυτοϊκανοποιήθηκε "

emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να το σβήσεις ρε φίλε; Αυτός που το γραψε δεν είναι απλά θεός. Ημίθεος και βάλε.

απορια: ο θεος δεν ειναι ανωτερος απο τον ημιθεο; :rolleyes:

Βλέπω το σώμα σου που είναι κρίνο,

κι από τα μάτια σου το δάκρυ πίνω ,

κι όλη η φύση ανθεί για μας

Γ@μιέτ@ι ο θρύλος κι ο Πειραιάς!!

δεν εχω λογια :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με το θεό και τον ημίθεο: βασικά έχεις δίκιο Λίνα, αλλά εδώ είναι Ελλάδα και επειδή είμαστε ότι δηλώσουμε, μην ξεχνάς ότι υπάρχουν κάτι θεούληδες, σαν τον Διόνυσο και τον Πάνα ας πούμε, και κάτι ημίθεοι ΝΑ! (με το συμπάθειο) σαν τον Ηρακλή. Και έτσι, στη συνείδηση του κοινού ο Ηρακλής ήταν (από την αρχαιότητα) ανώτερος από το Διόνυσο, ίσως επειδή με τον ημίθεο μπορεί να ταυτιστεί καλύτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρέσουν οι αναλύσεις σας αλλά η ατάκα για το θεό και τον ημίθεο είναι απλά inside joke για όσους βλέπουν μπάλα. Λίνα, με απογοητεύεις! Βαζελίνα και να μην ξέρει ατάκες σαν κι αυτήν ή το άλλο

"παιδιά δεν είναι απλά κωλόφαρδοι. είναι και φαρδοκώληδες"

Αθάνατα ελληνικά γήπεδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ζητω ταπεινα συγνωμη αλλα πρεπει να παραδεχτω πως ενδογηπεδικη μου εμπειρια περιοριζεται σε 4-5 επισκεψεις μου ως πιτσιρικη (1 σε ντερμπυ στο οποιο κερδισαμε φυσικα)!

Υστερω, το ξερω...με χαλασε η ιατρικη...τι να πω!! :unsure:

sorry για το emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι το έχω δηλώσει ότι είμαι εντελώς κοριτσάκι και δεν βλέπω μπάλα γενικά. Μόνο το 2004 αναγκάστηκα και είδα τον τελικό γιατί ήμασταν μεγάλη παρέα σε ψησταριά στην Καρδίτσα σε βάφτιση (άσχετο, συνέπεσε το ίδιο πρωί η βάφτιση). Τεσπα. Ωραία ανάλυση δεν έκανα όμως; Τη διαβάζω και ...αυτοϊκανοποιούμαι με ό,τι έγραψα!

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2007

Σήμερα είναι Χριστούγεννα

και εσύ δεν είσαι εδώ

έτσι αυτό το ποίημα γράφω

δύο λόγια να σου πώ..

Να σου πω πως το πρωί

που είχα πάει στη εκκλησιά

παρακαλούσα τον Χριστό

να σε έχει πάντοτε καλά..

Πως φορούσα το κασκόλ σου

που μου είχες δέσει στον λαιμό

ενώ γλυκά στα μάτια με κοιτούσες

και μου έλεγες σε αγαπώ

Πως ένα κεράκι άναψα

μπροστά στην Παναγιά

και ευχήθηκα μέσω Εκείνης

σε σένα Χρόνια Πολλά.

Ξέρεις πάντα σε σκέφτομαι

και ποτέ δεν σε ξεχνώ

για αυτό για σένα προσεύχομαι

προς τον Πανάγαθο Θεό.

Τέλος θέλω να ξέρεις

πως πάντοτε θα σε αγαπώ

άσχετα αν δεν ξαναμιλήσουμε

και ποτέ δεν σε ξαναδώ..

ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Η Γέννησίς σου Χριστέ ο Θεός ημών, ανέτειλε τω κόσμω, το φως το της γνώσεως, εν αυτή γαρ οι τοις άστροις λατρεύοντες, υπό αστέρος εδιδάσκοντο, σε προσκυνείν, τον Ήλιον της δικαιοσύνης, και σε γινώσκειν εξ ύψους ανατολήν. Κύριε δόξα σοι

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%81%...%BD%CE%BD%CE%B1

XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΙΝΒΙΤΡΟ.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ BELLYDANCER.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.