Jump to content

ΓΙΑ ΣΕΝΑ...


ludovick

Recommended Posts

εγω μαζί σου ειμαι...

emrockon

και τα σχολια των υπολοιπων ειναι με καλη διαθεση και αποβλεπουν στη βελτίωση σου

και χαιρομαι που τα αποδέχεσαι με χιούμορ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply
τσαμπα κοπος.ειμαι ανεκδιηγητος..δεν μαθαινω με τιποτα..αλλα τι να κανω..αφου δεν μου εβγαιναν 15..μου εβγαιναν 7 και 18.μεσο ορο ειμαι κοντα στο15 παντως..οποτε καλα ειμαι...

Εχεις ακούσει ποτέ ότι ο Μάνος Ελευθερίου δουλεύει οκτώ ώρες κάθε μέρα τα τραγούδια του, ακριβώς για να "του βγαίνουν" οι συλλαβές; Αλλά τι κάθομαι και λέω, δεν θέλεις καν να ασχοληθείς για να βελτιώσεις τον εαυτό σου. Πρόσεξε τώρα τι θα γράψω μέσα σε πέντε λεπτά, με καλύτερο...μέσο όρο συλλαβών:

:anavwfwties:

Υπάρχει ένας ποιητής εκ του προχείρου:

για τριαντάφυλλα κι υαλοκαθαριστήρες

θα πει - θα τ' απαντήσουν: "το μη χείρον

βέλτιστον ει" - δεν πάμε και για μπύρες;

Ω! τον ποιητή! που συναισθήματα

μ' ανισοσυλλαβίες καταγράφει

- νομίζοντας πως γράφει και ποιήματα -

κι οι συμβουλές μας όλες πάνε στράφι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ω! τον ποιητή! που συναισθήματα

μ' ανισοσυλλαβίες καταγράφει

- νομίζοντας πως γράφει και ποιήματα -

κι οι συμβουλές μας όλες πάνε στράφι...

αυτο ειναι πολυ τελειο παντως..ειλικρινα δεν κανω πλακα.μπραβο ινβιτρο..(σε ευχαριστω που μου εφτιαξεσ και 4 στιχο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΛΙ

Πάλι σε σκεφτόμουνα

ολόκληρο το βράδυ

ήμουνα λυπημένος

και αναζητούσα ένα σου χάδι..

Πάλι στην προσευχή μου

για σένα παρακαλούσα

και στου ύπνου μου την ζάλη

με το όνομά σου παραμιλούσα..

Πάλι από το παράθυρο του τρένου

για το αμάξι σου κοιτούσα

τριαντάφυλλο στο παρμπρίζ σου να έβαζα

στην καρδιά σου να μιλούσα

Πάλι το κασκόλ φορούσα

που μου είχες χαρίσει και πρωτοδέσει στο λαιμό

ενώ στα μάτια σε κοιτούσα

και σου έλεγα πως σε αγαπώ

Πάλι μας φανταζόμουνα

να χορεύουμε αγκαλιά

στην δεξίωση του γάμου μας

τραγούδια ρομαντικά..

Έρχοται Χριστούγεννα

και νιώθω πάλι δυστυχισμένος

ξέρω πως δεν πρέπει

αλλά μακριά σου δεν νιώθω ευτυχισμένος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ινβιτρο..δεν ειμαι ποιητης..δεν γραφω ποιηματα...απλα γραφω τετραστιχα με οτι μετρο-ρυθμο μου κατσει οπου εκφραζω τα συναισθηματα μου..συγνωμη αν σε ενοχλω ή αν ενοχλω καποιον αλλον ή ''ισοπεδωνω'' την ποιηση..απλα ειναι για μενα ενας τροπος να εκφραστω και να απευθυνθω σε 1 κοπελα που σημαινει πολλα για μενα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε συ, γιατί δεν απευθύνεσαι στην κοπέλα ή τουλάχιστον αφού δεν προσπαθείς να βελτιώσεις το μέτρο σου γιατί δεν τα γράφεις σε πεζό που θα είναι καλύτερα; Είσαι και καλό παιδί και με κάνεις να ντρέπομαι που σου κάνω παρατηρήσεις, αλλά πως να το κάνουμε, η ποίηση κι εσύ δεν έχετε συστηθεί μεταξύ σας. Ας πούμε τώρα βάζεις "του ύπνου τη ζάλη" και σου διαφεύγει το προφανές, να τη ριμάρεις με το "πάλι" και βάζεις άσχετη ρίμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε αφήστε τον άνθρωπα να γράψει ό,τι θέλει...

Άγγελε - αν δε μας δουλεύεις - συνέχισε να γράφεις ό,τι θες...

Οι περισσότεροι ποιητές, άλλωστε, αναγνωρίζονται στην καλύτερη περίπτωση στα βαθιά τους γεράματα...

Δεν ξέρω... θες να σου σχολιάζουμε τα ποιήματα ή απλά τα γράφεις για να ξεθυμαίνεις; :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα ήθελε να ξεθυμαίνει μπορούσε να ανοίξει ένα blog όπως όλος ο κόσμος, αλλά θέλει να ασχολούμαστε μαζί του (και το πετυχαίνει), αλλά μόλις πάμε να του πούμε κάποια κριτική αρχίζει το "δεν είμαι ποιητής" και ξελασπώνει. Ωραίος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ινβιτρο..δεν ειμαι ποιητης..δεν γραφω ποιηματα...απλα γραφω τετραστιχα με οτι μετρο-ρυθμο μου κατσει οπου εκφραζω τα συναισθηματα μου..συγνωμη αν σε ενοχλω ή αν ενοχλω καποιον αλλον ή ''ισοπεδωνω'' την ποιηση..απλα ειναι για μενα ενας τροπος να εκφραστω και να απευθυνθω σε 1 κοπελα που σημαινει πολλα για μενα...

Αγγελε αυτη η κοπελα μπαινει εδω? ξερεις οτι γραφεις ποιηματα για κεινη ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου αρέσει πολύ το "ΓΙΑ ΣΕΝΑ" topic.Σαν άνθρωπος δεν μπορώ να εκφράσω αυτά που νιώθω,με αποτέλεσμα όσοι ζούνε δίπλα μου να νομίζουν ότι δεν νιώθω τίποτα και δεν νοιάζομαι.Παραδέχομαι τον Άγγελο που όχι μόνο εκφράζεται,αλλά το μοιράζεται και μαζί μας.

Έχω να κάνω και μία πρόταση.Το topic να όνομαστεί "Από τον Άγγελο για σένα",ώστε αν ποτέ η κοπέλα μπει στο GM,να το δει σίγουρα.

Δεν ξέρω αν είναι ποίηση,αν είναι στίχοι,όμως είναι αναμφισβήτητα τέχνη.Είναι το στυλ "AGGELOS197".Δεν είναι σωστό να απορρίπτουμε απαξιωτικά αυτά που δεν καταλαβαίνουμε,ή είναι διαφορετικά από αυτά που ξέραμε μέχρι τώρα.Σκεφτείτε σε μια εγκυκλοπαίδεια του μέλλοντος να γράφει τα εξής...

Μορφή γραπτού λόγου "AGGELOS197"Μορφή ποίησης απεξαρτητοποιημένη από κανόνες,εμπνευσμένη στις αρχές του 21ου αιώνα από τον "AGGELOS197",από όπου και ονομάστηκε.Δέχτηκε πολλές επιθέσεις από συντηρητικόυς της εποχής,όμως ο απλός τρόπος έκφρασης του καλλιτέχνη κέρδισε γρήγορα θαυμαστές.Η εκκεντρική για την εποχή μορφή ποίησης υιοθετήθηκε από αρκετους στη συνέχεια,κανένας όμως δεν κατάφερε να έχει την αυθεντικότητα του εμπνευστή.Η πρώτη συλλογή δημοσιοποιήθηκε το 2007 με τίτλο "ΓΙΑ ΣΕΝΑ" και ήταν αφιερωμένη στην E.

Και γιατί όχι?Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα ανθρώπων που πριν γίνουν αυτό που έγιναν κανένας δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα φτάσουν τόσο ψηλά.

Άγγελε δηλώνω fun σου.Συνέχισε να γράφεις για όσους καταλαβαίνουν τί γράφεις.Ακόμα και τα αρνητικά σχόλια είναι σχόλια.Αφού είσαι νόμιμος και δεν ενοχλείς κανέναν και ασχολούνται μαζί σου,σημαίνει ότι αυτό που γράφεις είναι άξιο σχολιασμού.Θετικά ή αρνητικά,εξαρτάται από το χαρακτήρα,τις εμπειρίες και τη διάθεση του σχολιαστή.Δεν έιναι πάντα αντικειμενικοί όσοι σχολιάζουν.Προσωπικά επιβραβεύω την προσπάθεια σου.

Καλή συνέχεια emarup

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μορφή γραπτού λόγου "AGGELOS197"Μορφή ποίησης απεξαρτητοποιημένη από κανόνες,εμπνευσμένη στις αρχές του 21ου αιώνα από τον "AGGELOS197",από όπου και ονομάστηκε.Δέχτηκε πολλές επιθέσεις από συντηρητικόυς της εποχής,όμως ο απλός τρόπος έκφρασης του καλλιτέχνη κέρδισε γρήγορα θαυμαστές.Η εκκεντρική για την εποχή μορφή ποίησης υιοθετήθηκε από αρκετους στη συνέχεια,κανένας όμως δεν κατάφερε να έχει την αυθεντικότητα του εμπνευστή.Η πρώτη συλλογή δημοσιοποιήθηκε το 2007 με τίτλο "ΓΙΑ ΣΕΝΑ" και ήταν αφιερωμένη στην E.

emclapping emclapping emclapping

emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao

δεν μπορω να ειμαι σιγουρη με τι προθεση τα εγραψες αυτα-ηταν ωστοσο πολυ αστεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, επειδή ο Αγγελος μπήκε, διάβασε και κάνει την πάπια, θα αναγκαστώ να τον καρφώσω λιγάκι και να σας πω ότι έχει γεμίσει το μισό ίντερνετ με αυτά τα ίδια ποιήματα που υποτίθεται ότι προορίζονται προς 1 (το γράφω αριθμητικά όπως εκείνος) γυναίκα. (Κάντε μια αναζήτηση στο google με στοιχεία ΑGGELOS197 και "για σένα" και θα τα βρείτε, όπως τα βρήκα κι εγώ).

Εγώ έχω κουραστεί να βλέπω να τον ξεφτιλίζουν παντού και προσπαθώ να του πω δυο λόγια μπας και βελτιωθεί, εκείνος απ' ό,τι φαίνεται δεν κουράστηκε ακόμα.

:anavwfwties:

Βλέπετε, τυχαίνει να θεωρώ την ποίηση (όπως και τη γλώσσα) μια πολύ σοβαρή ιστορία για να την αφήνουμε στο επίπεδο του χαβαλέ. Τυχαίνει να πιστεύω ότι κάποιος που αντιμετωπίζει την ποίηση τόσο ελαφρά (αλλά παρόλα αυτά θέλει και να καταξιωθεί ως ποιητής) είναι το ίδιο επικίνδυνος με τους "λογοτέχνες" που γράφουν σύγχρονα Αρλεκιν τύπου "Ιούδας που φιλούσε υπέροχα" ή τους "στιχουργούς-παύλα-ποιητές" επιπέδου Καρβέλα (σήμερα - το 80 κάτι έγραφε) ή Ναταλίας Γερμανού.

Με συγχωρείτε, αλλά με κάνουν να θυμώνω τελικά. Μακροπρόθεσμα βλάπτουν κι οι τρεις τους τη Συρία το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emclapping emclapping emclappingemlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao δεν μπορω να ειμαι σιγουρη με τι προθεση τα εγραψες αυτα-ηταν ωστοσο πολυ αστεια!
Τα έγραψα με πρόθεση να πω ένα "μπράβο" στην προσπάθεια ενός συναδέλφου και να εκφράσω με φαιδρή διάθεση την αντίθεση μου σε όσους τον κατακρίνουν.
Τυχαίνει να πιστεύω ότι κάποιος που αντιμετωπίζει την ποίηση τόσο ελαφρά (αλλά παρόλα αυτά θέλει και να καταξιωθεί ως ποιητής)
Μα δεν είπε ότι θέλει να καταξιωθεί ως ποιητής.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ κάνει την πάπια γιατί τον ζόρισα. Θέλεις όμως να διαβάσεις απαντήσεις από αλλού; Ενδεικτικά δες αυτή:

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=8363

trelokampero!!! μιλησαμε και εγω και ο πεσλακ ήδη με Pm με το παλληκάρι.... σε αντιθεση με εσενα δεν παρεξηγήθηκε..... ειναι οκ ο τυπος!!!! απλα προωθει το βιβλιο του.... το εκανε λιγο αποτομα και μας επιασε απροετοιμαστους!!!!

Ακούστε κάτι. Οι Γκαιμπελικές μέθοδοι διαφήμισης (βάλτε το παντού να γίνει ντόρος, στο τέλος κάτι θα μείνει) εκτός που προσβάλλουν και υποτιμούν τη νοημοσύνη μου, όπως και τη δική σας ασφαλώς, με κάνουν να αντιδρώ άσχημα. Κάτι που σαφώς είναι λάθος εκ μέρους μου, γιατί αυτό ακριβώς περιμένουν και οι εμπνευστές τους, οι δήθεν αθώοι ερωτευμένοι.

Γι' αυτό έψαξα, είδα, ανακοίνωσα και τέλος.

Θα κάνω πολύ μεγάλη προσπάθεια να μην ξανασχοληθώ με το θέμα.Από κει και πέρα ο έχων νουν νοείτω. Θέλω να πιστεύω ότι εδώ μέσα, παρά τις αντιθέσεις και αντιπαραθέσεις μας, είμαστε όλοι αρκετά νοήμονες.

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεωρω ευγενεια και καλλιεργεια εκ μερους μου..να μην συνεχισω την αντιπαραθεση και να σιωπησω αγαπητη μου...αλλα δεν μπορω να καταλαβω προς τι τοσος πολεμος...δεν σε γνωριζω..δεν με γνωριζεις..γιατι με πολεμας τοσο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΙΝΒΙΤΡΟ

το θεωρω ευγενεια

και καλλιεργεια

εκ μερους μου..

να μην συνεχισω

την αντιπαραθεση

και να σιωπησω

αγαπητη μου...

αλλα δεν μπορω

να καταλαβω

προς τι τοσος πολεμος...

δεν σε γνωριζω..

δεν με γνωριζεις..

γιατι με πολεμας τοσο?

Το καλυτερο ποιημα μεχρι στιγμης. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πρώτη φορά από καταβολής φόρουμ αισθάνομαι την ανάγκη να μιμηθώ τον sper στην απάντηση.

Ε, όχι, κύριε ΑGGELOS, δεν μας ξεγελάς άλλο με "επιχειρήματα" συναισθηματικής φύσεως περί της υποτιθέμενης κακίας και του Ιαβερισμού/μανίας καταδίωξης που λες ότι επιδεικνύω σε σένα. Δεν έχει να κάνει με καμία προσωπική αντιπαράθεση αυτό το θέμα. Υπερασπίζομαι την ποίηση, η οποία είναι (ξαναλέω) μια πολύ σοβαρή ιστορία για να την τσαλαπατάει κάποιος ανερυθρίαστα - και να προσπαθεί να προωθήσει το βιβλίο του με τακτικές fame story και Αννίτας Πάνια.

Βελτίωσε την ποίησή σου, αλλά και το μάρκετινγκ του βιβλίου, για να σταματήσω να είμαι αρνητική ως προς αυτά που γράφεις και ως προς τον τρόπο που τα προωθείς.

Όσα επιχειρήματα συναισθηματικής φύσεως και αν χρησιμοποιήσεις στο εξής, όπως θα έλεγε και ο sper, τα γραπτά σου είναι εδώ και τα βλέπουμε όλοι και δεν μπορείς να μας αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ δεν είναι ποιητής.Το πρόβλημα που είναι?Σας ενοχλεί που γράφει?Ποιον κανονισμό του forum παραβιάζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη σύγχρονη ποίηση υπάρχουν πάρα πολλοί που αυτοαποκαλούνται ποιητές χωρίς να έχουν περάσει κανένα φίλτρο, σαν το ΔΙΚΑΤΣΑ ας πούμε. Όσο η λογοτεχνική κοινότητα και η κοινή γνώμη σιωπά βλέποντάς τους, το αποτέλεσμα ξέρεις ποιό είναι συνάδερφε;

Ότι, όπως και στον ιατρικό χώρο πλέον, μαζεύονται πάρα πολλοί "ποιητές", με αποτέλεσμα ο κόσμος να απαξιώνει συλλήβδην ικανούς και ατάλαντους.

Μπορεί τα κριτήρια ικανότητας του γιατρού να είναι πολύ πιο συγκεκριμένα και σαφή από τα κριτήρια ικανότητας ενός ποιητή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κανόνες και στον λογοτεχνικό χώρο. Έχω βαρεθεί να βλέπω αυτή την κατάσταση, και έχω αποφασίσει να χτυπάω την παραλογοτεχνία, ειδικά όταν εμφανίζεται με προκλητικό τρόπο. Ούτε εγώ παραβαίνω κανέναν κανόνα του φόρουμ, έτσι δεν είναι;

emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος γράφει κάτι. Ok, δεν παραβιάζεται κανονισμός του φόρουμ.

Επίσης δεν παραβιάζεται κανονισμός του φόρουμ, όταν κάποιος άλλος ενοχλείται από τα γραφόμενα του πρώτου και δηλώνει την ενόχλησή του.

Και στην τελική, δεν μπορούν όοοοολα να περνούν αφιλτράριστα. Το ίδιο δικαίωμα, που έχει ο AGGELOS να ποστάρει 'ποίηση', έχει και η invitro να του τα χώνει.

Γιατί είναι υποχρεωμένη να δίνει εξηγήσεις σε οποιοδήποτε μέλος, που θεωρεί την 'ποίηση' του 197 ποίηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.