Jump to content

ΓΙΑ ΣΕΝΑ...


ludovick

Recommended Posts

καλά ινβίτρο τον άντρα σου πρέπει να τον έχεις τρελάνει τον καημένο.εκτός αν σε τρελαινει αυτός κι έρχεσαι εδώ να βγάλεις το άχτι σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply

destruction το πρωινο περιελαμβανε

ψωμακια του τοστ ζεσταμενα και αλλειμενα με βουτυρο λουρπαρκ και μαρμελαδα βερυκοκο.

γαλλικο καφε.

κεικ πανετονε ξερεις αυτο το ιταλικο.

τοστ.

και στυμενο χυμο πορτοκαλιου.

ειμαι καλοπερασακιας ο ατιμος τι να κανω.

οσο για το τραγουδι θα το παιζαμε με μιντια πλειερ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά ινβίτρο τον άντρα σου πρέπει να τον έχεις τρελάνει τον καημένο.εκτός αν σε τρελαινει αυτός κι έρχεσαι εδώ να βγάλεις το άχτι σου.

emcolgate

( όχι, αυτός είναι καλός! )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή υπάρχουν ποιητές "κρυπτικοί" όπως ο Καβάφης, που για ευνόητους λόγους δεν μπορούσε παρά με υπονοούμενα να εκφραστεί, αλλά υπάρχουν και άλλοι σαν τον Καρυωτάκη που έγραψε ευθαρσώς περί της σύφιλης (βλ. Ωχρά σπειροχαίτη) και φυσικά όταν προανείγειλλε την αυτοκτονία του (στους ιδανικούς αυτόχειρες).

Ναι αλλά ο καρυωτάκης είχε μια αρχοντιά σε αυτά που έγραφε...Δεν θα έγραφε ποτέ ποίημα με τίτλο "Έχω Σύφιλη".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα έγραφε ποτέ ποίημα με τίτλο "Έχω Σύφιλη".

Συμφωνώ απόλυτα Parakeet. Από την άλλη, τι να πεις στον Αγγελο; Δεν είναι ποιητής, λέει, "αλλά γράφει μαντινάδες".

Του έχει άραγε εξηγήσει κανείς ότι υπάρχουν μαντινάδες-αριστουργήματα εκτός από τα λεκτικά παιχνίδια που σκαρώνουμε για πλάκα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μαντινάδα είναι ιαμβική δεκαπεντασύλλαβη με ριμα καθε δευτερο στιχο.

Ως εκ τουτου αυτα που γραφει ο αγγελος μονο μαντιναδες δεν ειναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγα ρε παιδια..

σε λιγο θα αμφισβητησετε οτι ειμαι και κρητικος..

τι πολεμος ειναι αυτος?

ουτε ποιητης ειμαι.

ουτε καλλιτεχνης.

δεν απαιτησα κανενα τετοιο τιτλο.

αλλα το να κανω λεκτικα παιχνιδια και να εκφραζω ετσι καποια συναισθηματα μου δεν πιστευω οτι ειναι κακο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγα ρε παιδια..

σε λιγο θα αμφισβητησετε οτι ειμαι και κρητικος..

τι πολεμος ειναι αυτος?

ουτε ποιητης ειμαι.

ουτε καλλιτεχνης.

δεν απαιτησα κανενα τετοιο τιτλο.

αλλα το να κανω λεκτικα παιχνιδια και να εκφραζω ετσι καποια συναισθηματα μου δεν πιστευω οτι ειναι κακο..

ναι ρε νο προμπλεμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως εκ τουτου αυτα που γραφει ο αγγελος μονο μαντιναδες δεν ειναι

...κι είπα να του το φέρω με το μαλακό!

emsexwars

αλλα το να κανω λεκτικα παιχνιδια και να εκφραζω ετσι καποια συναισθηματα μου δεν πιστευω οτι ειναι κακο..

Αν το δηλώνεις έτσι απερίφραστα ίσως και να μην είναι κακό. Εμένα προσωπικά όμως με ενοχλεί και θα σου πω γιατί: με το να εμφανίζεσαι έτσι χωρίς άλλα λόγια και να γράφεις αυτά που τελοσπάντων γράφεις, στην ουσία κάνεις ζημιά στους αληθινούς ποιητές, γιατί ο κόσμος εξισώνει τους ποιητές με τον AGGELOS197. Και όταν θα προσπαθήσει να ποστάρει εδώ κάποιος που πραγματικά ασχολείται στα σοβαρά με την ποίηση, τους έχεις προδιαθέσει ήδη να τον πάρουν στο ψιλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε αφήστε τον άνθρωπο, είναι καλό παιδί

και δεν ενοχλεί κανέναν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άγγελε μη μασάς! Συνέχισε τις μαλακίες σου!!!

νασαι καλα βρε degrelle

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΔΩΡΟ

Ξύπνησε νωρίς στις 06:00.Ήθελε να έχει άνεση χρόνου για να κάνει όσα είχε σχεδιάσει από την προηγούμενη. Ενεργοποίησε τον υπολογιστή για να είναι έτοιμος και πήγε για ξύρισμα. Όταν τελείωσε και με το ντύσιμο μπήκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα των ραδιοφωνικών σταθμών και της έκανε αφιερώσεις όπου της ευχόταν Χρόνια Πολλά..

Εν συνεχεία έψαξε για τις λευκές κόλλες που είχε στον χαρτοφύλακά του και έγραψε σε μία από αυτές Υπέρ Υγείας και από κάτω το όνομά της και τα ονόματα των γονιών και των αδελφών της.

Σήμερα ήταν η γιορτή της. Μπορεί να μην μιλούσαν πια ώστε να μπορέσει να την πάρει τηλέφωνο και να της ευχηθεί ή να της πάρει και να της δώσει κάποιο δώρο αλλά θα έκανε και τα δύο με ένα έμμεσο τρόπο.

Έβαλε σε 1 σακούλα τα ονόματα μαζί με το Νάμα που είχε αγοράσει την προηγούμενη ημέρα και τα πήγε στην γραφική εκκλησία κάτω ακριβώς από τα τείχη και τους πύργους του βυζαντινού κάστρου.

Ήταν 06:45.Μόλις χάραζε ενώ είχε και συννεφιά. Σε συνδυασμό με το κάστρο που δέσποζε λίγα μέτρα πιο πάνω δημιουργούταν 1 πανέμορφη ρομαντική εικόνα.

Μπήκε στην εκκλησία. Ήταν ανοιχτή αλλά τα φώτα ήταν κλειστά. Φωτιζόταν μόνο από τα καντήλια. Ήταν μία πολύ ωραία , κατανυκτική και μυστηριακή εικόνα. Στο βάθος κοντά στο ιερό είδε τον νεοκώρο. Κινήθηκε προς το μέρος του και του έδωσε τα ονόματα και το Νάμα. Αφού τον ευχαρίστησε , άναψε ένα κερί , προσκύνησε την εικόνα της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και έφυγε κάνοντας βήματα προς τα πίσω για να μην γυρίσει την πλάτη προς το ιερό.

Σκεφτόταν ότι της είχε κάνει το ωραιότερο δώρο. Θα διαβάζονταν την ημέρα της γιορτής της , τα ονόματα αυτής και της οικογενείας της στην Ιερά Προσκομιδή και με το κόκκινο κρασί θα παρασκευαζόταν η Θεία Κοινωνία.

Στο αμάξι φεύγοντας είχε ανοίξει τα παράθυρα για να τον χτυπά το φθινοπωρινό δροσερό αεράκι και είχε βάλει στο cd του ραδιοφώνου να παίζει το ‘’Xρόνια Πολλά’’ του Παπακωνσταντίνου.

Αφού γιόρταζε εκείνη γιόρταζε και αυτός άσχετα αν δεν επρόκειτο να ξαναμιλούσαν ή να ξανασυναντηθούν ποτέ πια.. Τα συναισθήματά του για αυτή δεν θα άλλαζαν ποτέ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα συναισθήματά του για αυτή δεν θα άλλαζαν ποτέ..

Kακώς! Πολύ κακώς!

Διότι αν τα φτιάξει με άλλη κοπέλα, δεν της αξίζει να ζει με τα απομεινάρια των συναισθημάτων του, επειδή αυτός κόλλησε στην πρώην.

Εκτός αν ο τύπος πάει να μονάσει, οπότε να πετάξει τα cd του Παπακωνσταντίνου και να αγοράσει cd με ψαλμούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΔΩ

Αν ήσουν εδώ…

Θα σε κρατούσα σφιχτά στην αγκαλιά μου

Και θα χάιδευα τα μαλλιά σου

Με τα χέρια τα απαλά μου

Θα απολάμβανα το άρωμά σου

Και θα μεθούσα με την ευωδιά σου

Θα αφουγκραζόμουν κάθε χτύπο

Από την ερωτική καρδιά σου

Θα απολάμβανα την δροσερή φωνή σου

Και το χαμόγελο σου το φωτεινό

Θα ευχαριστούσα τον Θεό μας

Για κάθε μέρα κοντά σου που θα ζώ

Θα σε κοιτούσα μες στα μάτια

Και θα μιλούσα στην ψυχή σου

Θα σε φιλούσα μες στο στόμα

Και θα γευόμουν το φιλί σου

Θα σου έδινα ένα τριαντάφυλλο

Από του σπιτιού μου τον κήπο

Θα σου χάριζα το φυλαχτό μου

Για τις μέρες που θα λείπω

Θα ακούγαμε αγκαλιά

Τραγούδια που μας αρέσουν

Και θα τρώγαμε μαζί

Τα φαγητά σου που με σαγηνεύουν

Θα κοιμόμασταν μαζί

Όλη νύχτα αγκαλιασμένοι

Και θα ξυπνούσαμε τα πρωινά

Ακόμα πιο ερωτευμένοι

Θα σου φερνα πρωινό

Στο κρεβάτι για να φάμε

Θα σου λεγα πως σε αγαπώ

Και πως πάντα κοντά σου θαμαι

Θα σε σκέπαζα τα βράδια

Όταν θα μου ξεσκεπαζόσουν

Και θα σου έκανα δωράκια

Την αγάπη μου να δηλώσουν

Θα σε φρόντιζα σαν μάνα

Όταν θασουν γριπωμένη

Θα σου κράταγα σφιχτά το χέρι

Να μην νιώθεις λυπημένη

Θα πηγαίναμε μαζί ταξίδια

Να θαυμάσουμε τοπία και νέα μέρη

Θα περπατούσαμε κάθε φορά

Πιασμένοι από το χέρι

Θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος

Άνθρωπος στην γη

Γιατί είσαι ότι ονειρευόμουν

Είσαι η ίδια μου η ζωή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σε αγγίζω..και σε νιώθω

το χέρι σου κρατώ

ξέρεις πόσο σε λατρεύω;

ξέρεις πόσο σε αγαπώ;

Η σκέψη μου σε συνοδεύει

την κάθε σου στιγμή

μόνη δεν σε αφήνει

όπου είσαι..ειμαι εκεί..

http://www.booksinfo.gr/literature/sanparamithi

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου θυμίζεις

Μου θυμίζεις ότι ωραίο έχω ζήσει

Αναμνήσεις που κανείς δεν θα τις σβήσει

Μου θυμίζεις πάλι την τρελή τη ζάλη

Το γλυκό απ'των φιλιών σου το μεθύσι...

Έλα πάλι απόψε μια φορά

Δεν υπάρχει στην αγάπη διαφορά

Δοκιμάσαμε κι αλλού και δεν μας πάει

Σαν και μας κανεις δεν ξέρει ν'αγαπάει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αγγίζω..και σε νιώθω

το χέρι σου κρατώ

ξέρεις πόσο σε λατρεύω;

ξέρεις πόσο σε αγαπώ;

Η σκέψη μου σε συνοδεύει

την κάθε σου στιγμή

μόνη δεν σε αφήνει

όπου είσαι..ειμαι εκεί..

http://www.booksinfo.gr/literature/sanparamithi

Διάβασα όλη την ιστορία και όλα σου τα ποιήματα και έχω μία απορία.Τελικά είστε μαζί με την κοπέλα ή όχι? Το διήγημα σου έχει happy end,αλλά τα ποιήματα σου μιλάν για χωρισμό...

Η προσπάθεια έχει μεγάλη σημασία.Τη μεγαλύτερη απ'όλα κι εσύ προσπαθείς.Μπράβο για την προσπάθεια σου να εκφραστείς γράφοντας και ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ καπταιν τζακ.βασικα εγω σας ευχαριστω για την φιλοξενια και που με ''ανεχεστε'' και που με υπομενετε...σε ευχαριστω πολυ και σενα λια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ καπταιν τζακ.βασικα εγω σας ευχαριστω για την φιλοξενια και που με ''ανεχεστε'' και που με υπομενετε...σε ευχαριστω πολυ και σενα λια.

παντως εγω αγγελε απο κανα δυο τελευταια σου που διαβασα νομιζω

οτι για ποιηση ισως δεν κανεις αλλα για να γραφεις στιχους για καψουροτραγουδα σε βρισκω εξπερτ :lol: εισαι ετοιμος! :P

emrose;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ καπταιν τζακ.βασικα εγω σας ευχαριστω για την φιλοξενια και που με ''ανεχεστε'' και που με υπομενετε...σε ευχαριστω πολυ και σενα λια.

Σιγά βρε Άγγελε...δεν έγινε και τιποτα...ακου σε υπομένουμε...απλά αποτυπώνεις τα συναισθηματά...δεν βλέπω που έιναι το κακό...δοκίμασε πάντως να γράψεις και στίχους για κανένα τραγουδάκι... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

NOEMBΡΙΟΣ 2007

Το πρωί όταν ξυπνώ :D

εσένα σκέφτομαι ξανά

και τον Θεό παρακαλώ

να σε έχει πάντοτε καλά

Παρατηρώ μέσα στο μετρό

κάπου εσένα για να δώ

να ρθω να σε χαιρετήσω

να σου πω πως σε αγαπώ

Στους δρόμους όταν περπατώ

το αμάξι σου κοιτάζω για να βρώ

τριαντάφυλλο στον υαλοκαθαριστήρα σου να βάλω

έτσι απλά.. γιατι σε αγαπώ

Στην δουλειά όσο και να προσπαθώ

δεν μπορώ να συγκεντρωθώ

η μορφή σου πολεμά

την ηρεμία μου ξανά

Το βράδυ σαν πέσω να κοιμηθώ

παρακαλώ στο όνειρό μου να σε δώ

και το πρωί όταν ξυπνήσω , στα αληθινά...

να σε κρατώ σφιχτά στην αγκαλιά...(κατά 1 μαγικό τρόπο..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τριαντάφυλλο στον υαλοκαθαριστήρα σου να βάλω

Στο σχολείο, όταν μας αναλύανε τα ποιήματα, θυμάσαι που μας έλεγαν για το 15σύλλαβο και τα άλλα στιχουργικά μέτρα; (απαραίτητα για να γράψεις και ποίημα και τραγούδι; )

Μέτρα λοιπόν συλλαβές εδώ πέρα, και θα τις βρεις 18. (!!)

Το πρωί όταν ξυπνώ

Μέτρα και τις συλλαβές εδώ και θα τις βρεις 7.

Αντιλαμβάνεσαι τώρα ότι αυτά που γράφεις δεν κάνεις κανένα, μα κανένα κόπο να τα προσαρμόσεις σε μια στοιχειώδη στιχουργική, και γι' αυτό δεν μπορούν να ονομαστούν ούτε ποιήματα, ούτε τραγούδια;

Αν κάποτε θες να γράψεις κάτι της προκοπής, κάτσε διάβασε τουλάχιστον τα μέτρα και τους στιχουργικούς κανόνες. Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει, κακώς κάθομαι και ασχολούμαι.

ΥΓ: τώρα είδα ότι τα είχαμε ξανα-ματα-πει και το καλοκαίρι. Τζάμπα κόπος δηλαδή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τσαμπα κοπος.ειμαι ανεκδιηγητος..δεν μαθαινω με τιποτα..αλλα τι να κανω..αφου δεν μου εβγαιναν 15..μου εβγαιναν 7 και 18.μεσο ορο ειμαι κοντα στο15 παντως..οποτε καλα ειμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.