Jump to content

ΓΙΑ ΣΕΝΑ...


ludovick

Recommended Posts

emarupemlmfao

emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai

Είναι όλα όσα βίωσα οδυνηρά κι επώδυνα
οντως,εδω πλησιαζεις και στη γραφη τον αγγελο,οχι μονο στο συναισθημα :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply
Ως εκ τουτου αυτα που γραφει ο αγγελος μονο μαντιναδες δεν ειναι

...κι είπα να του το φέρω με το μαλακό!

emsexwars

αλλα το να κανω λεκτικα παιχνιδια και να εκφραζω ετσι καποια συναισθηματα μου δεν πιστευω οτι ειναι κακο..

Αν το δηλώνεις έτσι απερίφραστα ίσως και να μην είναι κακό. Εμένα προσωπικά όμως με ενοχλεί και θα σου πω γιατί: με το να εμφανίζεσαι έτσι χωρίς άλλα λόγια και να γράφεις αυτά που τελοσπάντων γράφεις, στην ουσία κάνεις ζημιά στους αληθινούς ποιητές, γιατί ο κόσμος εξισώνει τους ποιητές με τον AGGELOS197. Και όταν θα προσπαθήσει να ποστάρει εδώ κάποιος που πραγματικά ασχολείται στα σοβαρά με την ποίηση, τους έχεις προδιαθέσει ήδη να τον πάρουν στο ψιλό.

Επειδή μας το παίζεις ή πολύ έξυπνη ή πολύ μεγάλη φιλόσοφος ή πολύ ποιοτική, να σου πω κι εγώ κάτι που με ενοχλεί σε όσα έχεις γράψει (και θα σου πω κι εγώ γιατί):

1) Οι ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ δεν θα έρθουν να γράψουν εδώ, σε μια φοιτητική ιστοσελίδα, όπου ο κάθε απλός φοιτητής έχει το δικαίωμα να ξετυλίγει τις σκέψεις του, όποιες και να είναι αυτές και όσο ανόητες κι αν σου φαίνονται. Εκτός και αν η σελίδα αυτή είναι ή πολύ ποιοτική ή πολύ φασιστική. Πώς λοιπόν θα εξισωθεί ο Άγγελος με τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ;;;

2) Αυτό που λες περί προδιάθεσης είναι εντελώς ανόητο κατά τη γνώμη μου (η προδιάθεση αφορά σε κληρονομικά νοσήματα, φίλη, όχι εδώ...κάπου έχεις μπερδευτεί λίγο). Και θα σου πω γιατί: εάν κάποιος ασχολείται σοβαρά με την ποίηση, όπως λες, και γράψει εδώ ένα super-wow-ποιοτικό ποίημα, οι περισσότεροι από μας θα το καταλάβουμε και θα το επιβραβεύσουμε - να είσαι σίγουρη. Εκτός και αν υποτιμάς τη νοημοσύνη μας. Γιατί ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι συνίσταται αυτή η αρνητική προδιάθεση και πώς "θα πάρουμε στο ψιλό" κάποιον "σοβαρό ποιητή"...μάλλον, είσαι εσύ κακοπροαίρετη και εριστική. Και εν πάσει περιπτώσει, εάν σε χαλούν τόσο πολύ πια τα γραφόμενα του Άγγελου, γιατί τα διαβάζεις; Εκτός κι αν την έχεις δει κριτικός, οπότε χαραμίζεσαι εδώ και θα πρέπει να πιάσεις δουλειά σε κανένα περιοδικούλι...(εκεί θα μπορείς να βγάλεις τα απωθημένα σου και με το αζημείωτο!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τριαντάφυλλο στον υαλοκαθαριστήρα σου να βάλω

Στο σχολείο, όταν μας αναλύανε τα ποιήματα, θυμάσαι που μας έλεγαν για το 15σύλλαβο και τα άλλα στιχουργικά μέτρα; (απαραίτητα για να γράψεις και ποίημα και τραγούδι; )

Μέτρα λοιπόν συλλαβές εδώ πέρα, και θα τις βρεις 18. (!!)

Το πρωί όταν ξυπνώ

Μέτρα και τις συλλαβές εδώ και θα τις βρεις 7.

Αντιλαμβάνεσαι τώρα ότι αυτά που γράφεις δεν κάνεις κανένα, μα κανένα κόπο να τα προσαρμόσεις σε μια στοιχειώδη στιχουργική, και γι' αυτό δεν μπορούν να ονομαστούν ούτε ποιήματα, ούτε τραγούδια;

Αν κάποτε θες να γράψεις κάτι της προκοπής, κάτσε διάβασε τουλάχιστον τα μέτρα και τους στιχουργικούς κανόνες. Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει, κακώς κάθομαι και ασχολούμαι.

ΥΓ: τώρα είδα ότι τα είχαμε ξανα-ματα-πει και το καλοκαίρι. Τζάμπα κόπος δηλαδή

Εκτός, βέβαια, κι αν είσαι κάποια μεγάλη ποιήτρια, όποτε σου το ξαναλέω: ΧΑΡΑΜΙΖΕΣΑΙ εδώ! Εσύ, που ξέρεις τόσο καλά τους κανόνες της στιχουργικής...αλήθεια, πως και δεν αποφασίζεις να γράψεις ΕΣΥ κανένα ποιηματάκι της προκοπής;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα ήθελε να ξεθυμαίνει μπορούσε να ανοίξει ένα blog όπως όλος ο κόσμος, αλλά θέλει να ασχολούμαστε μαζί του (και το πετυχαίνει), αλλά μόλις πάμε να του πούμε κάποια κριτική αρχίζει το "δεν είμαι ποιητής" και ξελασπώνει. Ωραίος.

Μάλλον εσύ θέλεις να ασχολούμαστε μαζί σου (δεν εξηγείται αλλιώς, εφόσον εσύ κάνεις τα περισσότερα κακοπροαίρετα σχόλια εδώ). Εμένα, τουλάχιστον, αυτό μου δίνεις να καταλάβω...αλλιώς, τα σχόλιά σου (προς βελτίωση του Άγγελου) θα ήταν πολύ πιο καλοπροαίρετα. Μάθε πρώτα να μιλάς καλά και να είσαι ευγενική και μετά ξανακάνε σχόλια, αφού σε "κόφτει" τόσο πολύ η βελτίωση του Άγγελου (κάνεις και για δασκαλίτσα τελικά...).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 χρόνο μετά;

που τα ξέθαψες αυτά τα post;

Τα πήρα με τη σειρά και τα διάβασα.

Όσο για σένα, dcool, επιβεβαιώνεις την πλειοψηφία των γιατρών φίλε...σκέφτομαι μήπως πρέπει να βρεις ΕΣΥ κάποια να σου "κάτσει" για να "ξεχαρμανιάσεις" - όπως έχεις πει και όπως πολύ ρηχά έχετε μάθει να λέτε οι περισσότεροι γιατροί δυστυχώς.

Αλλά, όπως έχει πει o συγγραφέας, αρθρογράφος και σεναριογράφος, Mark Leyner: "Σκεφτόμουν σοβαρά να γίνω γιατρός, μέχρι που πήγα στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Brandeis. Εκεί είδα με τα ίδια μου τα μάτια τους μελλοντικούς γιατρούς της Αμερικής. Ένα κοπάδι από κλαψιάρηδες, κωλογλείφτες, αδίστακτους, νοσηρά νευρωτικούς σπουδαστές..."

...και λίγα είπε! Κρίμα που το διαπιστώνω κάθε μέρα όλο και περισσότερο, εδώ και 5+ χρόνια που φοιτώ στην Ιατρική...πολύ κρίμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως έχει πει o συγγραφέας, αρθρογράφος και σεναριογράφος, Mark Leyner: "Σκεφτόμουν σοβαρά να γίνω γιατρός, μέχρι που πήγα στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Brandeis. Εκεί είδα με τα ίδια μου τα μάτια τους μελλοντικούς γιατρούς της Αμερικής. Ένα κοπάδι από κλαψιάρηδες, κωλογλείφτες, αδίστακτους, νοσηρά νευρωτικούς σπουδαστές..."

......προσυπογραφω τη δηλωση του Leyner......εγω μαλιστα θα χρησιμοποιουσα περισσοτερους και σκληροτερους

χαρακτηρισμους ,αλλα αυτη τη στιγμη βαριεμαι και ειμαι off topic...... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.