Jump to content

Τροπολογίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply

Ορισμός του ΦΕΚ στο Λεξικό Σοβερενιώτη:

ΦΕΚ: Επίσημο έντυπο που ρυθμίζει διάφορα πράγματα με πολύ περίεργη διατύπωση, έτσι ώστε στην αρχή όλοι να νομίζουν ότι τους αφορά αλλά τελικά να αφορά μόνο αυτούς που επηρέασαν τους τύπους που έδωσαν την εντολή για τη σύνταξή του. Η συχνότητα της δημοσίευσης των εντύπων αυτών είναι αντριστρόφως ανάλογη της προσοχής των ενδιαφερομένων και ο επιπολασμός τους αυξάνει γεωμετρικά Πάσχα και Αύγουστο.

Με βάση τον ορισμό μου, aidia, αν το έχεις ακούσει από πολλούς... απλά ξέχασέ το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αύριο να ανοίξουν οι θέσεις, μέχρι να πάνε οι διορισμοί από τις νομαρχίες στο υπουργείο και μέχρι να πρωτοκολληθούν θέλει βδομάδες. Μάλλον μήνες.

Δε χρειάζεται να προκαλούμε πανικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΑΥΜΑΣΤΕ..

"ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΒΟΥΛΗΣ

ΙΑ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΣΥΝΟΔΟΣ Γ΄

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΡΜΓ΄

Τρίτη 5 Ιουνίου 2007

Αθήνα, σήμερα στις 5 Ιουνίου 2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 18.24΄ συνήλθε στην Αίθουσα συνεδριάσεων του Βουλευτηρίου η Βουλή σε Ολομέλεια, για να συνεδριάσει υπό την προεδρία του Β’ Αντιπροέδρου αυτής κ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΟΥΡΛΑ.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Γεώργιος Σούρλας): Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι, αρχίζει η συνεδρίαση

........

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Γεώργιος Σούρλας): Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι, εισερχόμαστε στην ημερήσια διάταξη της

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Θα γίνει προεκφώνηση των νομοσχεδίων που είναι γραμμένα στην ημερήσια διάταξη.

Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Ψήφιση στο σύνολο του σχεδίου νόμου: «Προμήθειες Φορέων εποπτευομένων από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και άλλες διατάξεις».

Θα ψηφιστεί στη συνέχεια

..........

Επανερχόμεθα στη ψήφιση στο σύνολο του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης «Προμήθειες Φορέων εποπτευομένων από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και άλλες διατάξεις».

Κύριε Υπουργέ, έχετε να κάνετε κάποια νομοτεχνική παρατήρηση;

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ (Υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης): Όχι, κύριε Πρόεδρε.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Γεώργιος Σούρλας): Ως διενεμήθη επομένως.

Ερωτάται το Σώμα: Γίνεται δεκτό το νομοσχέδιο και στο σύνολο;

ΠΟΛΛΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ: Δεκτό, δεκτό.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Γεώργιος Σούρλας): Το νομοσχέδιο έγινε δεκτό και στο σύνολο κατά πλειοψηφία.

Συνεπώς, το νομοσχέδιο του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης «Προμήθειες Φορέων εποπτευομένων από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και άλλες διατάξεις», έγινε δεκτό κατά πλειοψηφία σε μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου και έχει ως εξής:

(Να καταχωριστεί το κείμενο του νομοσχεδίου)"

Αυτό ήταν.. Τους πήρε φαντάζομαι λιγότερο από 5 λεπτά να ψηφίσουν ένα νομοσχέδιο του οποίου οι τροπολογίες ,που αφορούν κάποια χρόνια της ζωής μας ,ούτε και εμείς καταλαβαίνουμε τι λένε..Έχω μείνει παγωτό..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αύριο να ανοίξουν οι θέσεις, μέχρι να πάνε οι διορισμοί από τις νομαρχίες στο υπουργείο και μέχρι να πρωτοκολληθούν θέλει βδομάδες. Μάλλον μήνες.

Δε χρειάζεται να προκαλούμε πανικό.

Το ανησυχητικό είναι ότι όσο συζητάνε τις θέσεις κυκλοφορώντας ανεπίσημα διάφορες λίστες μέσω ΣΦΙΑ, ΔΑΠ κτλ, βγαίνουν ΦΕΚ τροποποιώντας χρόνους σε διάφορα νοσοκομεία ή και ανοίγοντας νέες θέσεις. Στα ψιλά και χωρίς καμία προηγούμενη ανακοίνωση. Τέτοια μικροπακετάκια έβγαιναν, βγαίνουν και θα βγαίνουν και τα μεγάλα πακέτα ένας Θεός ξέρει τι περιμένουν., αφού τα λεφτά υπάρχουν. Ή μήπως όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aidia μην κανεις χαρακιρι..

οπως ελεγε και ο lesli nielsen στις τρελες σφαιρες, 2 ειναι οι κορυφαιοι τροποι να πεθανεις :

1.να μην ανοιξει τ'αλεξιπτωτο

2.να μαγκωσουν τ'απαυτα σου σε τουρμπινα (!)

οποτε,αναλογα με το αν εισαι αρρεν η' θηλυ διαλεξε και παρε..

εγω παντως θα προτιμουσα το εξης..

μηχανη τυπου street 1000 κυβικα και βαλε, 300+ χ.α.ω στην εθνικη,και splash στην πρωτη νταλικα που θα βρεις μπροστα σου.. Γρηγορο,απλο κι ανωδυνο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι 289 θέσεις είναι γνωστές στο πανελλήνιο μήνες τώρα. Το πότε θα ανοίξουν δεν υπάρχει περίπτωση να το ξέρουν στην Κοζάνη εκτός αν βρίσκονται σε ανοιχτή γραμμή με το Υπουργείο. Η καθυστέρηση αυτών των θέσεων κάποια σημασία έχει όμως...

Υπάρχει μήπως κάποιο link για τις θέσεις αυτές ; Ποιές ειδικότητες αφορούν και πού ανοίγουν ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάνε εδώ http://www.dap-iatrikis.gr/files/Theseis.pdf (289 Θέσεις)

και εδώ

http://www.dap-iatrikis.gr/files/theseis ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika -kotitas_5-07.pdf (446 Θέσεις)

Μα να μη γνωρίζεις ότι στο site της ΔΑΠ βγαίνουν τώρα όλα τα δελτία τύπου του Υ.Υ. που μας αφορούν?? τσ τσ τσ...

Ξανά..

http://www.dap-iatrikis.gr/files/theseis ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika -kotitas_5-07.pdf (446 Θέσεις)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν ανησυχώ.

Έχω σκάσει 100 ευρώ στον περιπτερά απέναντι από τη Νομαρχία και μόλις δει να μαζεύεται ύποπτος κόσμος θα με πάρει τηλέφωνο αμέσως.

Α τον ατιμο τον μπαγασα.......και οταν του τα εσκσα και εγω μου ειπε οτι ημουνα ο πρωτος και ο μοναδικος...!!!λαμπογυαλο θα του το κανω το μαγαζι αποψε που θα παω την συνηθισμενη βολτα μου απο την νομαρχια για να ''κοψω'' κατασταση..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι ετοιμαζεται για τις ειδικοτητες που εχουν τρια μερη. Μου τηλεφωνησαν απο τη διευθυνση υγειας νομαρχιας στην περιφερεια οπου εχω βαλει χαρτια για ψυχιατρικη για να τους στειλω βεβαιωση απο το το 3μηνο του αγροτικου (χασανε τη βεβαιωση που ειχα καταθεσει με την αιτηση) και οταν ρωτησα γιατι, μου ειπανε πως το υπουργειο μαζευει στοιχεια (δεν ηξεραν για ποιο ακριβως λογο) για οσους εχουν δηλωσει ψυχιατρικη-νευρολογια-παιδοψυ και ΦΙΑ.

Γνωριζει καποιος κατι επ αυτου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας παραθέτω από την Ενημέρωση των Ιατρών (Διμηνιαία έκδοση του ΙΣΑ) Τεύχος Ιουνίου τα παρακάτω

ΑΘήνα 10-5-2007

Υπουργείο Υγείας

Σε απάντηση του από 19-04-2007 υπομνήματος σας , με θέμα την τροποποίηση κα τη συμπλήρωση των υπουργικών αποφάσεων που αφορούν την ειδίκευση σε ειδικότητα όπου απαιτούνται περισσότερα των δύο σταδίων, σας ενημερώνουμε ότι η υπ'αριθμόν Υ10δ/οικ.38059/2007 Υπουργική Απόφαση, θα συμπληρωθεί με μεταβατική διάταξη που θα προβλέπει ότι οι ιατροί που είχαν τοποθετηθεί πριν την 28-03-2007 σε προκαταρτικό ή μεταγενέστερο στάδιο ειδίκευσης έχουν απόλυτη προτεραιότητα, ως προς

τα επόμενα στάδια της ειδίκευσης που τους υπολείπονται, έναντι όσων ξεκινούν την ειδίκευση τους μετά την 28-03-2007.

Ως χρόνος δε υποβολής της αίτησης τους για τα επόμενα στάδια της ειδίκευσης που τους υπολείπονται, λογίζεται η ημερομηνία

παραλαβής του πρωτοκόλλου διορισμού τους για το πρώτο στάδιο ειδίκευσης.

Ο Γενικός Γραμματέας

Αριστείδης Καλογερόπουλος

Με λίγα λόγια πρόλαβαν τους ημέτερους κάποιοι ξέμπαρκοι στις δηλώσεις,

και τώρα έρχονται να αποκαταστήσουν την τάξη κατόπιν εορτής.

Υποδειγματικό μπάχαλο στο Υπουργείο Υγείας. Βγάζουν άσχετοι άνθρωποι Υπουργικές Αποφάσεις και Ντροπολογίες

και μετά έρχονται να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.

Ελλάδα των δύο μέτρων και δύο σταθμών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νίκο, όσα χρόνια παρακολουθείς τα του Υπουργείου, πραγματικά πες μου: Έχεις δει ποτέ ΤΕΤΟΙΟ χάλι από οποιαδήποτε Κυβέρνηση;

Δηλαδή το καταλαβαίνω να λέμε "ΠΑΣΟΚ,ΝΔ" τα ίδια είναι, αλλά πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει αν θυμάται ποτέ τέτοιο χάλι;

Ρε σεις, κάθε μήνα βγαίνει υπουργική απόφαση και κάθε δεύτερο μήνα τροποποίηση της προηγούμενης!

Και το ερώτημα παραμένει: Γιατί δεν ανοίγουν οι θέσεις;

ΥΓ: Εγώ βέβαια την ξέρω την απάντηση, γιατί είναι και στον ορισμό του ΦΕΚ που έχω δώσει αλλού. Αύγουστος γαρ εγγύς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νίκο, όσα χρόνια παρακολουθείς τα του Υπουργείου, πραγματικά πες μου: Έχεις δει ποτέ ΤΕΤΟΙΟ χάλι από οποιαδήποτε Κυβέρνηση;

Δηλαδή το καταλαβαίνω να λέμε "ΠΑΣΟΚ,ΝΔ" τα ίδια είναι, αλλά πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει αν θυμάται ποτέ τέτοιο χάλι;

Ρε σεις, κάθε μήνα βγαίνει υπουργική απόφαση και κάθε δεύτερο μήνα τροποποίηση της προηγούμενης!

Και το ερώτημα παραμένει: Γιατί δεν ανοίγουν οι θέσεις;

ΥΓ: Εγώ βέβαια την ξέρω την απάντηση, γιατί είναι και στον ορισμό του ΦΕΚ που έχω δώσει αλλού. Αύγουστος γαρ εγγύς...

λετε να μη βγει τιποτα καινουργιο κ τσαμπα να αγχωνονται τοσοι κ τοσοι ιατροι?να περιμενουν τις εκλογες κ μετα να πουνε:ανακληση φεκ παντου-ανακληση 9μηνων αγροτικων κ ανακληση 1200 θεσεων.χαος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακη το χάλι του Υπουργείου δεν έχει προηγούμενο.

Τους αξίζει μια ομαδική προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο,

αλλά ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί, να χάσει χρόνο και χρήμα

για τους μαλάκες καρεκλοκένταυρους που μας κυβερνούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, οι προθέσεις του Υπουργείου περιλαμβάνουν ανακοίνωση μείωσης διαφόρων ειδικοτήτων "πριν να φύγουμε για διακοπές".

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, τις οποίες αναφέρω με κάθε επιφύλαξη και προέρχονται από το ΚΕΣΥ, η Ενδοκρινολογία πχ θα γίνει 1.5+3.5=5 έτη

Αυτά. Μπορεί να είναι έτσι, μπορεί όχι, αλλά μην περιμένετε τίποτα μέχρι τον Αύγουστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ειναι το νομοσχεδιο που περιμεναμε... emrockon

ειναι το νομοσχεδιο που περιμεναμε... emrockon

και φυσικα δεν ξεκαθαριζει τπτ για το ποσος χρονος αναγνωριζεται τελικα ως ειδικοτητα.Απλα ισως τωρα οι νομαρχιες να μπορουν να μας ενημερωσουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.