Jump to content

Τροπολογίες


Recommended Posts

Β. Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο ιατρός ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

Το κείμενο είναι σαφέστατο.

Χρόνος πέραν των 3 μηνών αναγνωρίζεται μόνο αν υπάρχει απόσπαση σε τμήμα αναγνωρισμένο να δώσει ειδικότητα.

Επιπλέον πουθενά δεν αναφέρετε κάτι για αναδρομική ισχύ του νόμου.

Παιδιά, το "εκπληρώσαντες" έχει ως λέξη και μόνο αναδρομική ισχύ...

Ασφαλώς, και το σημαντικό στην προκείμενη δεν είναι το Β αλλά το "Γ. Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων."

Το Β αφορά στο παλιό "τρίμηνο" υποχρεωτικής εκπαίδευσης και τον υπόλοιπο χρόνο που ο αγροτικός περνά σε νοσοκομείο. Το Γ αφορά στην εκπλήρωση της "υποχρέωσής" του, είτε στο Λαϊκό είτε στην Κάτω Ραχούλα.

συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία

άλλωστε πλησιάζει πιο πολύ στις δηλώσεις του Γιαννόπουλου

(αν και δεν ξέρω αν μπορείς να εμπιστευτείς πλέον πολιτικό...)

αλλά προκύπτει το εξής αξιοπερίεργο

αν κάποιος πάρει 6 μήνες απόσπαση στην κλινική της Παθολογίας

τότε, θα μπορούσε να φτάσει να αναγνωρίσει:

3 μήνες του τριμήνου

3 μήνες της υπηρεσίας υπαίθρου

και 6 μήνες της απόσπασης???

φαντάζομαι πως το όριο θα είναι στους 9 μήνες

Εγω λεω οτι το οριο θα ειναι τοσο οσο το τριμηνο + τουλαχιστον εξαμηνο + παραταση. Αρκει να δινει το αντιστοιχο νοσοκομειο τοση ειδικοτητα. Επισης καπου δε λεει οτι ο χρονος του αγροτικου τροποποιειται αναλογα με αποφαση Υπουργειου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Last Reply

Αν καποιος εκανε δηλαδη αγροτικο σε κανικο μερος χωρις αποσπαση θα του κοψουν 6 μηνες απο την παθολογια πχ και οχι 3 οπως παλια.Αυτο δεν λει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, ναι... Κάτσε να βγουν όμως οι εγκύκλιοι που θα ερμηνεύουν τους χρησμούς για το αν θα πρέπει να το δηλώσουν όσοι ότι θέλουν να αναγνωρίσουν τόση ειδικότητα ή αν θα γίνεται αυτόματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, ναι... Κάτσε να βγουν όμως οι εγκύκλιοι που θα ερμηνεύουν τους χρησμούς για το αν θα πρέπει να το δηλώσουν όσοι ότι θέλουν να αναγνωρίσουν τόση ειδικότητα ή αν θα γίνεται αυτόματα...

αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει:

πριν ~ 10 μέρες βγήκε ο αρ. πρωτ. του διορισμού μου για 9 μήνες χειρουργική.

ο διορισμός δεν εχει έρθει ακόμα, τον περιμένω απο μέρα σε μέρα.

έχω κάνει ολόκληρο το αγροτικό χωρις απόσπαση σε νοσοκομείο.

πόσους μήνες ειδικότητα θα κάνω;

α. κανονικά 9 μήνες, δε με πιάνει το νομοσχέδιο

β. κανονικά 9 μήνες + παράταση μεχρι να έρθει ο επόμενος

γ. 12 μήνες - (3μήνες τριμήνου + 3μήνες αγροτικού) = 6 μήνες + παράταση μεχρι να έρθει ο επόμενος

δ. κανένα απο τα παραπάνω, προτείνετε εσείς

Η σωστή απάντηση βαθμολογείται με δέκα μόνο αν συνοδεύεται από επαρκή τεκμηρίωση

ΠΡΟΣΟΧΗ: υπάρχει αρνητική βαθμολόγηση!

αύριο θα τηλ στο τμήμα προσωπικού, αν μάθω τίποτα θα σας πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον χρησμούς τα κάνουμε εμείς γιατί προσπαθούμε να διαβάσουμε ότι θα θέλαμε να γράφει και όχι αυτά που γράφει.

Αν καποιος εκανε δηλαδη αγροτικο σε κανικο μερος χωρις αποσπαση θα του κοψουν 6 μηνες απο την παθολογια πχ και οχι 3 οπως παλια.Αυτο δεν λει?

Επιπλέον χρόνος ειδικότητας πέραν του τριμήνου αναγνωρίζεται μόνο αν υπάρχει απόσπαση.

Πουθενά δεν αναφέρεται αυτό που γράφεις.

Ε, ναι... Κάτσε να βγουν όμως οι εγκύκλιοι που θα ερμηνεύουν τους χρησμούς για το αν θα πρέπει να το δηλώσουν όσοι ότι θέλουν να αναγνωρίσουν τόση ειδικότητα ή αν θα γίνεται αυτόματα...

αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει:

πριν ~ 10 μέρες βγήκε ο αρ. πρωτ. του διορισμού μου για 9 μήνες χειρουργική.

ο διορισμός δεν εχει έρθει ακόμα, τον περιμένω απο μέρα σε μέρα.

έχω κάνει ολόκληρο το αγροτικό χωρις απόσπαση σε νοσοκομείο.

πόσους μήνες ειδικότητα θα κάνω;

α. κανονικά 9 μήνες, δε με πιάνει το νομοσχέδιο

β. κανονικά 9 μήνες + παράταση μεχρι να έρθει ο επόμενος

γ. 12 μήνες - (3μήνες τριμήνου + 3μήνες αγροτικού) = 6 μήνες + παράταση μεχρι να έρθει ο επόμενος

δ. κανένα απο τα παραπάνω, προτείνετε εσείς

Η σωστή απάντηση βαθμολογείται με δέκα μόνο αν συνοδεύεται από επαρκή τεκμηρίωση

ΠΡΟΣΟΧΗ: υπάρχει αρνητική βαθμολόγηση!

αύριο θα τηλ στο τμήμα προσωπικού, αν μάθω τίποτα θα σας πω...

Δεν αναφέρετε κάτι για αναδρομική ισχύ του νόμου.

Ακόμη και να είχε αναδρομική ισχύ, δεν έχεις αποσπαστεί σε τμήμα που είναι αναγνωρισμένο για χορήγηση χειρουργικής, οπότε μπορείς να αναγνωρίσεις μόνο το τρίμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, ναι... Κάτσε να βγουν όμως οι εγκύκλιοι που θα ερμηνεύουν τους χρησμούς για το αν θα πρέπει να το δηλώσουν όσοι ότι θέλουν να αναγνωρίσουν τόση ειδικότητα ή αν θα γίνεται αυτόματα...

αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει:

πριν ~ 10 μέρες βγήκε ο αρ. πρωτ. του διορισμού μου για 9 μήνες χειρουργική.

ο διορισμός δεν εχει έρθει ακόμα, τον περιμένω απο μέρα σε μέρα.

έχω κάνει ολόκληρο το αγροτικό χωρις απόσπαση σε νοσοκομείο.

πόσους μήνες ειδικότητα θα κάνω;

α. κανονικά 9 μήνες, δε με πιάνει το νομοσχέδιο

β. κανονικά 9 μήνες + παράταση μεχρι να έρθει ο επόμενος

γ. 12 μήνες - (3μήνες τριμήνου + 3μήνες αγροτικού) = 6 μήνες + παράταση μεχρι να έρθει ο επόμενος

δ. κανένα απο τα παραπάνω, προτείνετε εσείς

Η σωστή απάντηση βαθμολογείται με δέκα μόνο αν συνοδεύεται από επαρκή τεκμηρίωση

ΠΡΟΣΟΧΗ: υπάρχει αρνητική βαθμολόγηση!

αύριο θα τηλ στο τμήμα προσωπικού, αν μάθω τίποτα θα σας πω...

Σίγουρα όχι το (α). Η σύμβαση που θα υπογράψεις, βάσει της υπουργικής απόφασης διορισμού σου, θα λέει το (β), δηλαδή να κάνεις 9 μήνες. Στο τέλος του 9μηνου θα μπορέσεις να πάρεις παράταση μέχρι να έρθει ο επόμενος.

Αν εμφανίσεις το πιστοποιητικό ότι έκανες αγροτικό, μπορείς να διεκδικήσεις το (γ), αναγνωρίζοντας 3 μήνες χειρουργικής. Αν όχι, περιμένεις εγκύκλιο που μπορεί να λέει ότι η αναγνώριση θα είναι υποχρεωτική ή προαιρετική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ.

Εγω το διαβασα και δεν μπορω να καταλαβω που βλεπετε το εξαμηνο minimum για ολους.

Το ΦΕΚ λεει μονο τριμηνο, και οτιδηποτε αλλο μονο με αποσπαση σε τμημα που πληρει τις προϋποθεσεις.

Ο Γιαννοπουλος μεν κατι ειχε πει για εξαμηνο αλλα τελικα το ζητημα ειναι τι λεει το ΦΕΚ.

Αντιληφθηκατε οτι το 12+3 τελειωσε; Τωρα και το τριμηνο στο νοσοκομειο λογαριαζεται ως υπηρεσια υπαιθρου.

Αρα εγω μονο τριμηνο βλεπως, οπως και πριν.

Και μια γενικοτερη ερωτηση.

Εστω οτι κάποιος με οποιαδήποτε αλχημεία αναγνωρίζει εξάμηνο ή αν είναι μάγκας και κάνει όλο το αγροτικο του στο Λαϊκό ένα full εννιαμηνο (δεν σε χάλασε...)

Αυτό σημαίνει πως αν εχει γενικο τμήμα 6 ή 9 μηνών παθολογία, το αναγνωρίζει όλο αυτόματα και προχωρά απλά στα επόμενα στάδια της ειδικότητας χωρίς να περιμενει να διοριστει στο νοσοκομείο όπου θα έκανε κανονικά μετά απο αναμονή αυτό το γενικό κομμάτι παθολογίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ.

Εγω το διαβασα και δεν μπορω να καταλαβω που βλεπετε το εξαμηνο minimum για ολους.

Το ΦΕΚ λεει μονο τριμηνο, και οτιδηποτε αλλο μονο με αποσπαση σε τμημα που πληρει τις προϋποθεσεις.

Ο Γιαννοπουλος μεν κατι ειχε πει για εξαμηνο αλλα τελικα το ζητημα ειναι τι λεει το ΦΕΚ.

Αντιληφθηκατε οτι το 12+3 τελειωσε; Τωρα και το τριμηνο στο νοσοκομειο λογαριαζεται ως υπηρεσια υπαιθρου.

Αρα εγω μονο τριμηνο βλεπως, οπως και πριν.

Και μια γενικοτερη ερωτηση.

Εστω οτι κάποιος με οποιαδήποτε αλχημεία αναγνωρίζει εξάμηνο ή αν είναι μάγκας και κάνει όλο το αγροτικο του στο Λαϊκό ένα full εννιαμηνο (δεν σε χάλασε...)

Αυτό σημαίνει πως αν εχει γενικο τμήμα 6 ή 9 μηνών παθολογία, το αναγνωρίζει όλο αυτόματα και προχωρά απλά στα επόμενα στάδια της ειδικότητας χωρίς να περιμενει να διοριστει στο νοσοκομείο όπου θα έκανε κανονικά μετά απο αναμονή αυτό το γενικό κομμάτι παθολογίας;

"Β. Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα κατά το οποίο ο ιατρός ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις."

Δηλαδή, στο τρίμηνο ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ πριν το εξάμηνο του αγροτικού αναγνωρίζεις όσο υπηρετήσεις για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ειδικότητα, όπως ίσχυε ως σήμερα. Βαριέσαι την 20ή μέρα και παραιτείσαι; ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ 20 ΜΕΡΕΣ. Το τελειώνεις και ξεκινάς τελικά το αγροτικό-αγροτικό; Αναγνωρίζεις 3 μήνες. Βαριέσαι κάποια στιγμή τον 2ο μήνα του αγροτικού και παραιτείσαι; Μένεις με τους 3 μήνες αυτούς. ΟΚ ή διαφωνεί κάποιος*;

"Γ. Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων."

Με το που τελειώνεις το αγροτικό λοιπόν και παίρνεις το χαρτί εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου, μπορείς να αναγνωρίσεις ΑΛΛΟΥΣ 3 μήνες, αλλά μόνο για Παθολογία ή Χειρουργική. Όχι Παιδιατρική, όχι Αναισθησιολογία, όχι Οφθαλμολογία κλπ. 3+3 λοιπόν*.

*Τα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσουν οι εγκύκλιοι είναι σημαντικά για όσους ξεκινούν τρίμηνο και αγροτικό μετά από την εφαρμογή του νόμου, αλλά και αυτούς που έχουν κάνει αγροτικό πριν. Δηλαδή:

1) Από το πρώτο τρίμηνο, για χειρουργική ειδικότητα αναγνωρίζει κανείς 1,5 μήνα και παθολογική 1,5 μήνα ή για όλες 3 μήνες; Υπάρχουν μη αναγνωρισμένα τμήματα όπου κάνουν οι γιατροί άσκηση πριν το αγροτικό; Αυτό δεν αφορά τους προηγούμενους, που έχουν ήδη αναγνωρίσει το τρίμηνο για ειδικότητα.

2) Το "κατ'επιλογή των ιδίων" σημαίνει ότι επιλέγουν παθολογία ή χειρουργική ή επιλέγουν να αναγνωρίσουν ή όχι; Θα αλλάξουν οι συμβάσεις σε όλα τα νοσοκομεία μετά την εφαρμογή του νόμου, για να πέσουν και λίγο οι αναμονές, ή θα αφεθεί αυτό στην επιλογή των ενδιαφερόμενων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να ισχύσει αναδρομικά η αναγνώριση του εξαμήνου, είναι απίθανο λόγω ανεπάρκειας των μηχανισμών του υπουργείου.

Για αυτούς που θα διοριστούν από εδώ και πέρα στα αγροτικά, ακόμη και υποχρεωτική να είναι η αναγνώριση του εξαμήνου, μπορούν πολύ εύκολα να την παρακάμψουν παραιτούμενοι, για παράδειγμα, μια βδομάδα πριν την ολοκλήρωση του αγροτικού.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, νομίζω ότι το "κατ' επιλογήν των ιδίων" αναφέρεται στην δυνατότητα που θα έχουν οι εκπληρώσαντες να επιλέξουν μεταξύ αναγνώρισης ή μη του επιπλέον τριμήνου, μία διάταξη που διευκολύνει αυτούς που περιμένουν χρόνια για ένα εξάμηνο παθολογίας.

Εν αναμονή των εγκυκλίων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά, η λέξη εκπληρώσας σημαίνει αυτός που εκπλήρωσε. Παρελθόν. Έγινε. Πέρασε. Αναδρομικό. Πώς το λένε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον διαβάζουμε διαφορετικά πράγματα και δεν καταλαβαινόμαστε.

Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται 3 μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργική, κάτ' επιλογήν των ιδίων.

Δηλαδή ότι ίσχυε μέχρι σήμερα με εξαίρεση τις ειδικότητας που δεν έχουν σαν ειδικό μέρος χειρουργική ή παθολογία (π.χ. στην αναισθησιολογία) δεν αναγνωρίζεται το τρίμηνο του αγροτικού στο χρόνο ειδίκευσης.

Επιπλέον χρόνος ειδικότητας αναγνωρίζεται το χρονικό διάστημα κατά τη διάκεια της εκπλήρωσης της υπηρεσίας υπαίθρου, κατά το οποίο ο ιτατρός αποσπάται σε αναγνωρισμένο τμήμα για τη χορήγηση ειδικότητας.

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι σε όλους θα αναγνωρισθεί επιπλέον χρόνος, ούτε αν ο χρόνος που θα αναγνωρισθεί θα είναι τρίμηνο ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ίδια διαβάζουμε και δεν καταλαβαινόμαστε. Εγώ συμφωνώ με το Σαράντο. Απ'ότι κατάλαβα διαβάζοντας το νομοσχέδιο ο νορμάλ αγροτικός χωρίς αποσπάσεις, παρατάσεις, μεταθέσεις και μετατάξεις θα αναγνωρίζει μετά την ολοκλήρωση του αγροτικού 3+3 από όποια ειδικότητα θέλει. Τώρα όσον αφορά τα επι μέρους ερωτήματα που έθεσες

1) Από το πρώτο τρίμηνο, για χειρουργική ειδικότητα αναγνωρίζει κανείς 1,5 μήνα και παθολογική 1,5 μήνα ή για όλες 3 μήνες;

Αν και δεν το διατυπώνει θεωρώ προφανές το 3 μήνες για όποια από τις 2 ειδικότητες θες. Άλλωστε και μέχρι σήμερα που αναγνώριζες 3 μήνες σε όποια ήθελες, αυτό δε σήμαινε ότι έκανες και όλο το τρίμηνο σε έναν τομέα. Θεωρώ πάλι παράλογο να ισχύει το 1,5 + 1,5 με δεδομένο ότι δεν εξυπηρετεί κανένα και θα προκαλέσει χάος στη συνέχεια για τα προκαταρκτικά κομμάτια για τις διπλές ειδικότητες. Άλλωστε και το σκεπτικό του υπουργείου ήταν η αποσυμφόρηση της λίστας αναμονής.

2) Το "κατ'επιλογή των ιδίων" σημαίνει ότι επιλέγουν παθολογία ή χειρουργική ή επιλέγουν να αναγνωρίσουν ή όχι;

Ψηφίζω Παθολογία ή Χειρουργική και όχι το δικαίωμα στην αναγνώριση ή όχι. Η φράση αυτή ίσχυε και μέχρι σήμερα για το τρίμηνο εννοώντας το ποια από τις δύο. Το δικαίωμα στην αναγνώριση ή όχι θα προκαλέσει επίσης χάος. Δε νομίζω ότι την ώρα που διατύπωνε τη φράση ο νομοθέτης είχε σκεφτεί καν τη δεύτερη ερμηνεία της. Όσο για τις υπάρχουσες συμβάσεις δε νομίζω να αλλάξουν. Μιλάμε για χιλιάδες συμβάσεις που θα πρέπει να αλλάξουν, θα πρέπει ο υπουργός να βγάλει την υπογραφή του σε σφραγίδα για να τις αλλάξει όλες.

Επειδή έχει γίνει θέμα και με τη λέξη "εκπληρώσαντες" πιστεύω ότι εννοεί τους εκπληρώσαντες (όποιον θα εκπληρώνει) από την εφαρμογή του νόμου και μετά (2 μήνες από τη δημοσίευση και μετά).

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε......

Ας συμφωνήσουμε επίσης ότι θα μπορούσε να εξηγήσει καλύτερα αυτό που εννοούσε ο ποιητής-νομοθέτης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το δούμε... γλωσσολογικά το θέμα, νομίζω ότι αν εννοεί "αυτούς που θα εκπληρώνουν" θα έλεγε "οι εκπληρούντες" κι ας με διορθώσει κάποιος πιο φιλολογίζων συνάδελφος, όπως η invitro (παλιά είχαμε τον Φίλιππο :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τοτε που βγηκε το φεκ ρωταω ολους τους αρμοδιους να μου το εξηγησουν,απο Δυπε μεχρι νοσοκομεια κτλ και φυσικα κανεις δεν ξερει τπτ ακομα..Η υπαλληλος λεει στο υπουργειο,η αρμοδια,λειπει σε αδεια..Τ αγροτικα παρεπιπτοντως μου παν θα ανακοινωθουν τελη ιουλιου και ηταν πολλλλλλες οι αιτησεις.Τελικα για να παρεις ειδικοτητα στην ελλαδα πρεπει να χεις τελειωσει κανα τει,να διοριστεις σε κανα νοσοκομειο χαλλλαρα και να γινεις αμεσως υπεραριθμος.Δε θελει κοπο θελει τροπο...Ε α στα δ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

the worm girl πρέπει να χαλαρώσεις θα γεράσεις γρήγορα.

μα καλά δεν σου είπε ο μπαμπάς και η μαμά ότι έτσι είναι το ελληνικό δημόσιο?

συ τι νομίζεις για πλάκα όλοι θέλουν να μπουν εκεί να πιάσουν μια δουλίτσα και μετά να μην ξέρουν τίποτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

the worm girl πρέπει να χαλαρώσεις θα γεράσεις γρήγορα.

μα καλά δεν σου είπε ο μπαμπάς και η μαμά ότι έτσι είναι το ελληνικό δημόσιο?

συ τι νομίζεις για πλάκα όλοι θέλουν να μπουν εκεί να πιάσουν μια δουλίτσα και μετά να μην ξέρουν τίποτα?

the worm girl η ελλαδα εχει πεθανει απο ιατρικη εξελιξη τα τελευταια 10-15 χρονια.καποια ελαχιστα λαμογια ανεβαινουν και μεχρι εκει.οι υπολοιποι απλα εχουν καταντησει τα κακομοιρα τελιωμενα γιατρουδακια που δεν εχουν να αγορασουν ενα παπουτσι και για να επιβιωσουν κανουν 10 ασχετες δουλιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν έχετε διαπιστώσει ότι από τις 10 σελίδες αυτού του thread χρησιμότητα έχουν μόνο 2 posts.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Το νομοσχέδιο για την πρωτοβάθμια περίθαλψη και τα κέντρα υγείας αστικού τύπου ψηφίστηκε τελικά?Τι θα γίνει με τους γενικούς ιατρούς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη κιόλας... αλλά διαβάζω ώρες ατελείωτες τα προηγούμενα και αλληλοσπαράζεστε για τρίμηνα ή εξάμηνα αγροτικού.... Ρε παιδιά ( με το μπαρντόν κιόλας) αυτό είναι που μας καίει ή το να ανοίξουν θέσεις και να μειωθούν οι αναμονές????? Αναρωτιέμαι εγώ τώρα....

Παρεμπιπτόντως ας μας ενημερώσουν αυτοί που δήλωσαν ειδικότητα αυτές τις μέρες στη νομαρχία αθηνών αν άλλαξε κάτι διότι προ ημερών η υπάλληλος εκεί έλεγε πως αλλάζουν τις λίστες βάσει των νέων θέσεων και οτι οι επόμενοι που θα δηλώσουν θα έχουν δικαίωμα να δηλώνουν και τα δύο μέρη της ειδικότητας μαζί. Ισχύει τελικά αυτό ή είναι μια απ' τα ίδια "να 'χαμε να λέγαμε"....???????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα ηδη ισχύει ότι οι για ενιαιες ειδικοτητες εκτος χειρουργική και παθολογία δηλώνεις με τηνληψη πτυχίου τμήμα και πληρη

και για τις σπαστες αφου ξεκινήσεις προκαταρκτικό μέρος δηλώνεις τμήμα και πλήρη κυρια ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελληνικά μιλάω νομίζω... Δεν αναφέρομαι σε τμήμα ειδικότητας. Δεν με σώζει το να δηλώσω ταυτόχρονα στην κωλοπετινίτσα για μερικούς μήνες. Χειρότερα είναι κατά τη γνώμη μου γιατί πάλι θα απολυθείς περιμένοντας να ανοίξει η πλήρης θέση. Εγώ αναφέρομαι στο πολυπόθητο και πολυταγμένο νομοσχέδιο όπου θα δηλώνουμε όπως στα άγονα παθολογία πχ και ενδοκρινολογία ταυτόχρονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Του χρόνου την Μεγάλη Εβδομάδα...Για φέτος την δόση μας την λάβαμε!!!!!!Κάθε χρόνο και μία έκπληξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνάδελφε drkq

επειδή μιλάς ελληνικά............εγω που δεν τα μιλάω, έχω μπερδευτεί λίγο........Από τη μια θες να πέσουν οι αναμονές ανοίγοντας θέσεις....ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ

Πώς θα πέσουν οι αναμονές όμως αν αλλάξει ο τρόπος δήλωσης και δηλώνεις ταυτόχρονα γενικο και ειδικό μέρος;;;;;;;;;;;;;;;Please is it possible for you to explain this argument ????????

Επιπλέον, πώς ΔΕΝ θα πέσουν οι αναμονές αν πχ κάνεις 2 χρόνια ενδοκρινολογιας στην Κολοπετινιτσα και αλλά 2 στον Ευαγγελισμό;;;;;Μην συγχέεις την ποιότητα ειδίκευσης με το χρόνο αναμόνης....Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα....

Όχι τίποτα άλλο, επειδη νόμιζα ότι και γω μιλώ ελληνικα

ΥΓ: Να λες πάλι καλά που υπάρχουν άτομα σαν την ΑΜΑΝΤΑ που πάντα προειδοποιούσε και ήταν εγκαίρως και εγκύρως ενημερωμένη για τις όποιες εξελίξεις.......Φιλικά πάντα, δηλητήριο............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε φίλε αν άνοιγαν θέσεις και γινόταν σιγά σιγά απορρόφηση αυτών που ήδη περιμένουν δε θα ήταν πιο λογικό, πιο χρήσιμο και λιγότερο χρονοβόρο το να δηλώνεις μια και καλή απ την αρχή την ειδικότητά σου ανεξάρτητα απ'το αν στα πλαίσια της εκπαίδευσής σου θα περάσεις κι από κάποια άλλα επιμέρους τμήματα??? Σε όλες τις ευλογημένες χώρες του κόσμου (εκτός αμερική που είναι μακράν σε άλλο επίπεδο) έτσι γίνεται. Ειλικρινά αδυνατώ να σας καταλάβω ώρες ώρες. Το να περιμένεις 5 χρόνια να μπεις παθολογία να έχεις ανοίξει υποχρέωσεις, γάμους παιδιά και να απολύεσαι για να περιμένεις άλλα 7 να μπεις ενδοκρινολογία για παράδειγμα ενώ κοντεύεις να φτάσεις 40 χρονών είναι τέλειο ε και πρέπει να συνεχίσουμε να το "καταπίνουμε"????

Ακόμα δεν είδαμε νομοσχέδιο κι άρχισαν κάποιοι να κινδυνολογούν. Καλά μας κάνουν γιατί μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας... Είπαν να μειωθούν οι εφημερίες και οι ώρες εργασίας πανικός, είπαν να μπουν εξετάσεις καταστροφή, είπαν για ενιαία τοποθέτηση εμφύλιος. Ε έλεος πια!!! Η ιατρική έτσι ήταν κι έτσι θα είναι πάντα. Σε όλο τον κόσμο δουλεύουν σαν τα σκυλιά, σίγουρα αλλού πληρώνονται κάπως καλύτερα αλλά η ιατρική δεν είναι επάγγελμα LifeStyle... Όσοι πιστεύουν κάτι άλλο ας ακολουθήσουν την πεπατημένη κι ας τρώγονται για τρίμηνα ή εξάμηνα αγροτικού περιμένοντας το βύσμα που τους έταξε ο μπάρμπας για να πατήσουν τους συναδέλφους τους και να κοιτάξουν μόνο το τομάρι τους...Χάνω το χρόνο μου και που τα λέω...Είναι λυπηρό πάντως νέοι άνθρωποι, μορφωμένοι να μην έχουν όραμα και κότσια να κυνηγήσουν μια καλύτερη ζωή και να κοιτάζουν πόσο πιο ανώδυνα και με λαμογιά θα βολευτούν...Πολύ κρίμα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.