Jump to content

GM-λέσχη ανάγνωσης


olizyz

Recommended Posts

Και εγώ στα ιταλικά το έχω ... πειράζει λέτε? Θα έλεγα ότι μάλλον πιο ενδιαφέρον θα είναι να το δούμε σε περισσότερες γλώσσες :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το φύλακα στη σίκαλη το χω διαβάσει κι εγώ και είναι αριστούργημα. Συμφωνώ με την επιλογή. όμως, απ ότι είδα το χουμε διαβάσει σχεδόν όλοι όσοι γράψαμε. Δεν είναι καλύτερο να διαβάσουμε κάτι καινούριο, απ το να επαναλάβουμε ένα ήδη διαβασμένο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το φύλακα στη σίκαλη το χω διαβάσει κι εγώ και είναι αριστούργημα. Συμφωνώ με την επιλογή. όμως, απ ότι είδα το χουμε διαβάσει σχεδόν όλοι όσοι γράψαμε. Δεν είναι καλύτερο να διαβάσουμε κάτι καινούριο, απ το να επαναλάβουμε ένα ήδη διαβασμένο;

παιδιάαα....μόνο εγω δεν το εχω διαβάσει;....χιχιχι...

πράγματι, αν έχει διαβαστεί απο τα περισσότερα άτομα , που εξέφρασαν την προθυμία για συμμετοχή

στη φορουμολέσχη, τότε θα ήταν καλύτερο να προταθεί προς ανάγνωση ένα  "άγνωστο" βιβλίο

(τουλάχιστον για την πλειοψηφία των μελών),

ωστε να έχουμε τη δυνατότητα να καταθέσουμε την  πρωτη-πρωτη  εντυπωση μας...

Τροποποιήθηκε από tik-tak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το έχω από χρόνια αλλά ποτέ δεν το διάβασα όλο και με προσοχή ... αν θέλετε όμως ένα από τα άλλα κανένα πρόβλημα, δεν τα ξέρω αλλά φαίνονται μια χαρά ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πέρασα απο το βιβλιοπωλείο Πολιτεία...

πήρα το "Ο φύλακας στη σίκαλη" ,

εκδ. Επίκουρος

σελ.250

τιμή: από 15,15ευρώ--->10,61 ευρω

στην περιηγήση μου στα ράφια του βιβλιοπωλείου,στην προσπάθειά μου να βρω απο μόνη μου το παραπάνω βιβλιο

γιατι ντρεπόμουν να ρωτήσω ...χιχιιχ...εντόπισα κάποια βιβλία απο εκείνη τη λίστα και τα πήρα,γιατί τότε ειχε κάνει ειδική μνεια (λόγω της προσφοράς τους στη δυτική λογοτεχνία) στους συγγραφεις ο ομιλητής:

"Το πορτραίτο του καλλιτέχνη" του Τζέημς Τζόυς 

εκδ.γράμματα,σελ.260 

τιμή πολιτεία:7,60 ευρώ (από 9,50 )

"ιστορίες " του Μπορχες

εκδ. Ερμής ,σελ.193 (αλλά πυκνογραμμένες και με μικρά γράμματα...)

τιμή πολιτεία :5,86 ευρώ (από 7,32)

 

[εντόπισα και το:

" η πάπισσα Ιωάννα" του Ροΐδη --βιβλίο σταθμός στην ελληνική λογοτεχνία

από τις εκδ. Μεταίχμιο με το αυθεντικό κείμενο του 1866 (άρα,εις την καθαρεύουσαν).Η έκδοση

περιλαμβάνει και την απάντηση του συγγραφεα στην Ιερά Σύνοδο και την ειρωνική απολογία του.

επιμέλεια:Δ.Δημηρούλης

εκδ.Μεταίχμιο ,σελ.470

τιμή πολιτεια : 15,30 ευρώ]

άρχισα να διάβαζω το φύλακα,

ευκολοδιάβαστο βιβλίο,

στην αρχή με παραξένεψε το στυλ γραφής,

γραφή μικρού παιδιού με απλές,κοφτές φράσεις.

Αριστούργημα ακόμη δεν με έχει κάνει να νιωσω οτι είναι ,αλλά

και ούτε εχω καταλάβει γιατι "λογοκρίθηκε" και προκάλεσε τόσο σαματά...

πάντως,απο αυτά που εχω ως τωρα διαβάσει (μέχρι το κεφάλαιο 10) ,διαπίστωσα

οτι απο ένα σημείο και μετά πιάνεις τον εαυτό σου να θέλει να παρακολουθήσει τη

ζωή αυτού του μικρού ηρωα...

περιμένω και τις απόψεις και προτάσεις των υπολοίπων για να δούμε

τι θα κάνουμε...

θα ασχοληθουμε με το φύλακα ή όχι;;...

Αν το έχουν διαβάσει οι περισσότεροι, ίσως θα ήταν καλύτερο να βρούμε

άλλο ανάγνωσμα,γιατι η λέσχη υποτίθεται οτι μας δίνει τη δυνατότητα

(...ή μας ρίχνει στο φιλότιμο...--αυτό αφορά έμενα...χιχιχ)...να "πιάσουμε"

 κανα λογοτεχνικό βιβλίο,να ασχοληθούμε με το "χόμπυ του διαβάσματος"... :P

(μέχρι τότε , θα συνεχίσω να το διαβάζω...χιχιχι)

Τροποποιήθηκε από tik-tak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατόπιν δημοκρατικής διαδικασίας... :P ...

επιλέχθηκε το βιβλίο:

"Ο φύλακας στη σίκαλη"  του Σάλιντζερ

========================================

2. "Ο φύλακας στη σίκαλη"

Συγγραφέας: Σάλιντζερ, Τζ. Ντ.

Κατηγορία: Ξένη πεζογραφία

Εκδότης: ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 1978

Μεταφραστής: Μαστοράκη, Τζένη

Αριθμός σελίδων: 255

Τιμή εκδότη: 15.15ευρώ

τιμή "πολιτεια" :10,61ευρώ

======================================

έναρξη: 17/5/07

λήξη:    10/6/07

περίοδος σχολιασμού: 11/6/07 - 17/6/07

emkid"Gin a body meet a body

Coming through the rye

Gin a body kiss a body

Need a body cry?"emkid

200px-Rye_catcher.jpg

The Catcher in the Rye

Author J. D. Salinger

Country United States

Language English

Genre(s) Bildungsroman, Novel,

Publisher Little, Brown

Released 1951-07-16

Media Type Print (Hardback & Paperback)

Pages 277 pp

ISBN ISBN 0-316-76953-3

Τροποποιήθηκε από tik-tak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

2. "Ο φύλακας στη σίκαλη"

"Αν θέλετε λοιπόν στ’αλήθεια να τ’ακούσετε , τότε πρωτο και κυριο μπορεί να περιμένετε πώς θα σας πω πού

γεννήθηκα και τι φρίκη ήτανε τα παιδικά μου χρόνια και τι φτιάχνανε οι δικοί μου και τα ρέστα πριν

με κάνουνε κι ένα σωρό αηδιες και ξεράσματα καταπώς στο Δαβιδ Κόρπερφηλντ, όμως δεν έχω όρεξη

να πιανω τέτοιες ιστορίες..."

οι πρώτες γραμμες του βιβλίου

ενα ευκολοδιάβαστο βιβλίο...

προσωπικά, άργησε να με κατακτήσει....

με πολιορκούσε σαν να ήμουνα η Τροία :P:P

αλλά μέχρι το 10ο κεφάλαιο  με είχε κυριεύσει...

δεν μπορούσα να αφήσω κεφάλαιο στη μέση...

ήταν σαν να παρακολουθούσα το μικρό αυτό ήρωα....μάλιστα,μετά απο κάποιο

κεφάλαιο , δεν θυμαμαι ποιο συγκεκριμένα,στα κίνητρα αυτης της παρακολούθησης ,

εκτός απο την περιέργειά μου, μπήκε και ο φόβος μήπως αυτοκτονήσει...

μικρές ,απλές και κοφτές φρασεις....ομιλία ή/και γραφή ενός παιδιού,χωρίς την ανάγκη

να εντυπωσιάσει με γλωσσικά κοσμήματα και εικονοπλασία....ωραία ,αυθεντική γλώσσα...

δεν με παρεξένεψε αυτη η γλώσσα καθώς αποδέχτηκα οτι αυτός που μου μιλά είναι ενας έφηβος

και όχι ο συγγραφέας με όχημα τον έφηβο....αν γινόταν αυτό απροκάλυπτα,σαν μεταεφηβικό πόνημα ενήλικα,

τότε αυτό το κείμενο δεν θα μου άρεσε και θα μου θύμιζε κειμενα σε περιοδικά life-style...

(πλάκα-πλάκα, παρόμοιου στυλ κέιμενα έχω δει σε στήλες περιοδικών και φαντάζουν τόσο...κάλπικα,-phony!-).

Φαντάζομαι οτι η αγγλική γλώσσα του ταιριάζει περισσότερο.

ακολοθούν σκέψεις και εντυπώσεις , που μου δημιουργήθηκαν :

*"ξέρω πώς αυτό που λέω φαίνεται κακία,αλλά δεν το εννοούσα έτσι..."

αυτό είναι, ίσως, και το στοιχείο που διακατέχει το πνεύμα της γραφής του...να είναι ειλικρινής ή

τουλάχιστον να διατυπώνει την αλήθειά του, όπως αυτός την αντιλαμβανεται με τις μεχρι ως τώρα

εμπειρίες του...

*ενας ενήλικος ή ενα άτομο που εχει βιώσει περισσότερες ή και καθοριστικότερες εμπειρίες θα μπορούσε να πει οτι ο νεαρός αυτός ήρωας έχει κανει αναγωγή των εμπειριών του απο το μικρόκοσμό του σε γενικότερη κοσμοθεωρία και αντιληψη για την πραγματικότητα και έχει επαναπαυτεί σε αυτο το πλαίσιο κριτηρίων και δεν ψάχνεται παραπάνω....εφαρμόζει τα συμπερασματα που εχει ήδη βγάλει  σε μια γενικότερη στάση απέναντι στον κόσμο,χωρίς να νιώθει την παραμικρή αμφιβολία....

* εχει αναπτύξει μια μορφή αυτοάμυνας στην όποια έλλειψή του με το να αποδοκιμάζει ή να μην αποδέχεται ....ακόμη και η χαμηλή απόδοσή του στο σχολείο , ίσως, να ειναι αποτέλεσμα αυτης της τακτικής του....να μην προσπαθεί να κερδίζει πράγματα για τον εαυτό του, μόνο και μόνο επειδή αυτά τυχαίνει να αποτελούν και προσδοκίες των άλλων, των μεγάλων...

*Εχει διαμορφώσει κάποιες απόψεις και θέλει να μείνει πιστός σε αυτές , χωρίς καν να τις δικαιολογεί

ούτε στον εαυτό του .Εχει διατυπώσει “τσιτατα” ,στα οποία καταφεύγει όταν θέλει να κρυφτεί ή να αποφύγει κάτι...

*Βασικοί άξονες του λόγου του και των πράξεων του – και κατα συνέπεια των σκέψεων του - είναι ο θάνατος

του αδερφού του , η αγάπη του για τη μικρή του αδερφή και εκείνο το τηλεφώνημα που θελει να κάνει

"...στην παλιόφιλη την Τζαιην Γκάλαγκερ...", αλλά όλο κάτι γίνεται και το αναβάλλει...

*προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στην παιδικότητα και στην ενηλικίωση...και μάλιστα , ενω πιά νιώθει άβολα στην παιδική φορεσιά , "φοβάται" να ακολουθήσει το δρόμο προς την ενηλικίωση...σαν να μη θέλει να ακολουθήσει την προδιαγεγραμμένη και αναμενόμενη πορεία ζωής...

Αγωνιά και αγχώνεται  για αυτο το άγνωστο που τον περιμένει και γιαυτό εκτιμά και χαίρεται την

ανεμελιά στα πιτσιρίκια...

γιαυτό και θέλει να είναι "...ο φυλακας στη σίκαλη ,να πιάνει τα παιδάκια και τα ρέστα..." να μην

πέφτουν στο "τρελογκρεμό"....

"το ξέρω πώς είναι παλαβωμάραμα,αλλά είναι  το μόνο που ‘θελα να’μαι στα αλήθεια..."

* "αυτό που μου τη δίνει στ’αλήθεια ειναι ένα βιβλίο , που άμα τελειώσεις να το διαβάζεις ,θα ‘θελες

να ‘χεις φιλαράκος σου το συγγραφέα που το γραψε..."

μπορεί να μην ήθελα το συγγραφέα για φιλαράκο, αλλά , ουτε και ίσως το μικρό αυτό ήρωα –εκτός αν ήμουν έφηβη με το μυαλό που κουβαλάω τώρα - αλλά πάντως θα ήθελα να έβλεπα το κειμενο αυτό σαν θεατρικό έργο....αρκετές φορές κατά την ανάγνωση , μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι θα μπορούσα να είμαι μέρος ενός κοινού , που παρακολουθεί θεατρικό μονόλογο , με τον ηθοποιό-έφηβο να βρίσκεται κάτω απο τα φώτα ,στο κέντρο λιτού σκηνικού,και εγω να έχω απομείνει ένα ζευγάρι μάτια , που ρουφούν αθόρυβα, απο μακρυά και μεσα απο το σκοτάδι ....

δεν μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι απευθυνόταν σε κάποιο φιλαράκι-συνομιλητή (ακόμη κι αν κάνει την τιμή στον κάθε αναγνώστη να τον θεωρεί έτσι ) ούτε οτι ήταν αποσπάσματα προσωπικού ημερολογίου ούτε οτι μιλά σε ψυχίατρο...

* σιγά –σιγά ,καθώς προχωρούσα στα κεφάλαια , άρχισα να ζωνομαι με την αγωνία και το φοβο

μήπως κάνει απόπειρα αυτοκτονίας ....υπάρχει δραματική κορύφωση μέχρι το κεφάλαιο 25....

* Δεν πιστεύω οτι είναι ένα βιβλίο για τη "χαμένη εφηβεία" , που θα μπορούσε να χρησιμποποιηθεί

ως σημαία νοσταλγίας από τους ενήλικες για τη χαμένη εφηβεία τους ....

(περισσότερο για "παλιμπαιδισμό" θα μου έκανε τοτε ή για μια "κάλπικη" μορφή αντίστασης , πόσο μάλλον αν έχεις αφεθεί να ενδώσεις στην "ενηλικίωση"...)

Θα μπορούσε , όμως, να είναι ένα βιβλίο για τους γονείς που έχουν παιδιά στην προεφηβεία και εφηβεία, για να μπουν στη θέση των παιδιών τους, να αντιληφθούν οτι κάποια πράγματα που σε εκείνους φαντάζουν απλοϊκά , στους εφήβους έχουν καταλυτική επίδραση προκαλώντας τους άγχος κι ας μην το εκδηλώνουν...

Απο το βιβλίο αυτό , συνειρμικά οδηγήθηκα στις εξής φράσεις του Ντοστογιέβσκι:

“ δυστυχώς ,αυτοί οι νεαροί δεν καταλαβαίνουν πως ίσως-ίσως η θυσία της ζωής να’ναι το ευκολότερο

πράγμα ,στις περ/ρες απ’αυτές τις περιπτώσεις , και πωςθα ήταν πολύ σημαντικότερα αν θυσιάζανε λόγου χάρη πέντε- εξη χρόνια απο τα φλογερά τους νιάτα με μοναδικό σκοπό να δεκαπλασιάσουν τις δυνάμεις τους για την εξυπηρέτηση της ίδιας εκείνης της αλήθειας που αγάπησαν και βάλανε σκοπό να πραγματοποιήσουν...”

“...αν δεν εχεις στερεα γνώση του σκοπού για τον οποίο ζεις, θα προτιμήσεις την αυτοκαταστροφή....”

* μου άρεσε το περιστατικό με το "κωλοσημείωμα" στο κάτω-κάτω μερος του διαγωνίσματος

(κεφ. 2,σελ 17) , που το έγραψε "μόνο και μόνο για να μην νιωθει άσκημα"  που θα τον έκοβε ο καθηγητής...

*αποσπάσματα από το βιβλίο:

"...όταν κάνεις κάτι πολύ καλά ,έπειτα από λίγο ,άμα δεν προσέξεις ,αρχίζεις τις φιγούρες..."

"...Το Χριστό τον συμπαθώ να πούμε ,αλλά τα περισσότερα απο τα άλλα πράγματα που λεει

η Αγία Γραφή δεν με ενδιαφέρουνε και πολύ..."

"...ειχα τις μαυρίλες μου και τα ρέστα.Σχεδόν παρακάλαγα να πέθαινα..."

"...μάγκα μου, το χρήμα έχει γλώσσα και μιλάει-δεν κάνω πλάκα..."

"...το σεξ είναι από τα πράγματα που δεν τα πολυκαταλαβαίνω .Ποτέ δεν ξέρεις που στο διάολο

βρίσκεσαι .Κάθε λίγο φτιάχνω για λογαριασμό μου διάφορους σεξουαλικούς κανόνες , και την άλλη ώρα τους σπάω αμέσως..."

"....πάντως ευχαριστήθηκα που τη δούλεψα λιγουλάκι.Οι μανάδες δεν είναι και πολύ ξύπνιες

, άμα πρόκειται για τέτοια πράγματα..."

"....μάγκα μου, ένιωθα διαλυμένος .Είχα μια μοναξιά,άλλο πράγμα...."

Ελα ψυχούλα μου

Είσαι τοσο παιδί κατα βάθος,

είσαι τόσο καλό κατα λάθος

είσαι τόσο αφελής

που αμα θέλεις μπορείς

οσα χάνουν οι ξύπνιοι να βρεις.

Είσαι τόσο αστείο μορτάκι

σου φιλάω και το δαχτυλάκι

που ΄χει πάθει ζημιά

τι τον θες τον καυγα,

τι τον θες αφου πιάνεις λαβράκι

Ελα ψυχούλα μου, ελα καρδούλα μου

Ξέρω δεν είσαι ό,τι δείχνεις

αλλοι σε παίξανε αλλοι σε μπλέξανε

κλαψε γιατί όταν κλαίς μικροδείχνεις.

Δάγκωσ' τα χείλη σου

είμαι μαντήλι σου

σβήνω τον πάγο απ΄το βλέμμα.

Έλα στραβάδι μου

πιάσου απ΄το χάδι μου

κράτα εδώ μην σε πάρει το ρέμα

Μην ποζάρεις σαν μούτρο σε μένα

δε σε παίζω με φύλλα κρυμμένα.

Βρίσκω αυτή τη ρωγμή

που η ζωή ηρεμεί

το χαμένο λατρεύει κορμί.

Δεν υπάρχουν νερά του Ιορδάνη

κι oταν πιάνεις μώρο μου λιμάνι

μην την ψάχνεις πολύ

όλοι οι αμαρτωλοι,

όλοι είναι απ΄ το ίδιο χαρμάνι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα το φύλακα στη σίκαλη μετά από μία συνέντευξη της Σώτης Τριανταφύλλου, όπου έλεγε ότι είναι το αγαπημένο της βιβλίο. όπως ακριβώς και την τικ-τακ άργησε να με κερδίσει.Για την ακρίβεια, το παράτησα(πράγμα πολύ σπάνιο για μένα ) και το έπιασα δεύτερη φορά, όπου το διάβασα μονορούφι.

Με κέρδισε. Για μένα ο μικρός ήρωας είναι ένας περιπλανώμενος ποιητής, ένας μοναχικός τροβαδούρος που περιφέρει την ευαισθησία του σ έναν κόσμο τόσο εγκλωβισμένο σε παγιωμένες ιδέες που τον αποκλείει, τον περιθωριοποιεί. Δε βρίσκει κατανόηση ούτε στο σχολείο, ούτε στους γονείς, ούτε στους συνομηλίκους. Σε αντίθεση με όλο το περιβάλλον του που παρασύρεται από το ρεύμα της ζωής με μηδαμινές αντιστάσεις, εκείνος διαφέρει: ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ. Τα πάντα. Κι είναι τόσο διεισδυτική η ματιά του που σου χαρίζει μερικές από τις πιο ευαίσθητες λογοτεχνικές στιγμές που έχω συναντήσει σε βιβλίο. Για μένα οι καλύτερες είναι η σκηνή με το γάντι του μέιζμπολ του νεκρού αδερφού του και η σκηνή με τα παιδάκια που παίζουν στο σικαλοχώραφο. Δε θα τις περιγράψω, γιατί δε θέλω να χαλάσω τη μαγεία σ αυτόν που θα διαβάσει το βιβλίο. Θα παραθέσω μόνο ένα απόσπασμα:

¨Φαντάζομαι όλα εκείνα τα πιτσιρίκια να παίζουνε ένα παιχνίδι σ ένα μεγάλο σικαλοχώραφο και τα ρέστα. Χιλιάδες πιτσιρίκια και δεν είναι κανένας εκεί- θέλω να πω , κανένας μεγάλος-εκτός από μένα. Και γω στέκομαι φύλακας στο χείλος ενός τρελογκρεμού. Αυτό που πρεπει να κάνω είναι να τα πιάνω άμα κάνουνε να πέσουνε στο γκρεμό- θέλω να πω άμα τρέχουνε και δε βλέπουνε που πάνε, πρέπει να πετάγομαι από κάπου και να τα πιάνω. Αυτό θα κάνω όλη μέρα. Θα μαι ο φύλακας στη σίκαλη να πιάνω τα παιδάκια και τα ρέστα."

Αυτό είναι το μόνο που ζητάει ο ήρωας μας. Να λυτρωθεί και να γλιτώσει κι όλα τα παιδάκια γύρω του. Το παιδί πάντα συμβόλιζε ό,τι πιο αγνό, πιο τρυφερό, πιο αληθινό έχει μέσα του ο καθένας μας. Ό,τι πιο κοντά σ αυτό που λέγεται ψυχή. Ο ήρωας θέλει να γίνει ο φύλακας σ αυτό το τρελό σικαλοχώραφο, το σικαλοχώραφο της ζωής μας, όπου κανένας δεν ξέρει ούτε γιατί βράθηκε, ούτε πού παέι, ούτε ποιος είναι ο σκοπός τελικά, ποιο το νόημα.

Αυτό δεν είμαστε όλοι μας; Παιδιά, ανυπεράσπιστα παιδιά ,ανεξάρτητα από την ηλικία μας, από τις εμπειρίες μας, απο τα όποια επιτεύγματά μας; Το μόνο που αλλάζει είναι ο "μπαμπούλας". Δεν είναι πια ο κακός λύκος που θα μας φάει, είναι η αρρώστεια, η ματαίωση, η απογοήτευση, ο αποχωρισμός, η μοναξιά. Κι όλοι θέλουμε ένα φύλακα, ένα χέρι να μας συγκρατήσει όταν παραπαίουμε στο χείλος της κατάθλιψης, του μηδενισμού, της απογοήτευσης, στο χείλος αυτού του τρελογκρεμού- της ζωής μας. Και συνέχεια κινδυνεύουμε να πέσουμε στο γκρεμό. Και όλοι βαθιά μέσα μας θέλουμε ένα φύλακα, να μας συγκρατεί όταν παραπατάμε, να μας σηκώνει όταν πέφτουμε, να μας παρηγορεί όταν πονάμε. Να μας ΑΓΑΠΑΕΙ.

Η λύτρωση του ήρωα ήρθε μέσα από την αγάπη της μικρής του αδερφής. Αυτή στάθηκε ο φύλακας στο δικό του σικαλοχώραφο, στο χείλος του δικού του γκρεμού.

Το βιβλίο με άγγιξε πάρα πολύ. ίσως γιατί κι εγώ βίωσα τη μοναξιά της εφηβείας. Ίσως γιατί κι εγώ σκεφτόμουν πολύ. ίσως γιατί έχω νιώσει τη μοναξιά, τη ματαίωση, τον αποχωρισμό του θανάτου. Ή ίσως γιατί απλώς κι εγώ πιστεύω ότι η μόνη απάντηση, η μόνη λύτρωση είναι η αγάπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω γραψει ηδη για το βιβλιο αυτο... το αγορασα για να μου φτιαξει το κεφι... ξεκιναει πολυ "πιασαρικα'...

ενα παιδι αφηγειται λιγες μερες της ζωης του αφοτου τον εδιωξαν απ' το σχολειο και λιγο πριν παει με την ουρα στα σκελια του σπιτι. μεσα απο γλωσσα λιτη κι απεριττη μου περασε ολος ο πονος της δευτερης γεννας που περναμε σ' αυτη τη ζωη... απο Παιδι ετσι στα ξαφνικα με σορτς και παγωτα χωνακι να σταζουν στα δαχτυλα και να μη σε νοιαζει ξυπνας ενα πρωι και εισαι Ενηλικας πλεον... το μυαλο σου εχει ωριμασει. δεν γλειφεις αλλο τα δαχτυλα με λαιμαργια ωστε να μην χασεις μια σταλα απο το παγωτο γιαουρτι-φρουτα-του-δασους... το σωμα σου μαγνητης που ελκεται απο αλλα σωματα... ποτε εγινες μαγνητης, ποτε σταματησες τα κακαρισματα και τα παιχνιδια στους δρομους ουτε που πηρες πρεφα... Ο Χολντεν σχεδον Μεγαλος απαγκιστρωνεται επωδυνα, σταδιακα απο την Μητρα της Παιδικοτητας... κι οσο κι αν απορριπτει τον κοσμο των γονιων του, των καθηγητων του, του μεγαλου του ξεπουλημενου αδερφου ξερει πολυ καλα οτι ειναι αναποφευκτο να γινει μια μερα κι ο ιδιος καλπης... η καμπια περιφρονει τις πεταλουδες με τον πονο ομως της επιγνωσης οτι αυτο ειναι το αμετακλητο αυριο της... Μεσα απο ολη την παλη της γεννας φαρος ελπιδας τα παιδια... την αθωοτητας τους "ζηλευει" και παλευει να περιφρουρησει... ευχεται να μπορουσε να σβησει ολα τα "Fuck you" απο τους τοιχους... η αθωοτητα πρεπει να περιφρουρειται ως το ακριβοτερο δωρο... ποσο τρυφερο παιδι ειναι ο Χολντεν... και ποσο μας ταξιδευει πισω στα δικα μας ξεγνοιαστα παιδικο-εφηβικα χρονια.... τοσο απλα γραμμενο αυτο το βιβλιο απο εναν μυστηριωδη συγγραφεα ως ενα προσωπικο γραμμα σε καθε ανθρωπο αυτου του πλανητη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, το βρίσκω καταπληκτικό αυτό που συμβαίνει! Γράψαμε 3 κριτικές, η tik-tak, η nerdanel κι εγώ και όλες μας πέρα από το βασικό νόημα, είδαμε κάτι τελείως διαφορετικό η μία από την άλλη, ένα άλλο "δεύτερο επίπεδο"! Η λέσχη ανάγνωσης ήταν καταπληκτική ιδέα!!!!!!!!!

Γράψτε κι άλλοι κριτικές, είναι υπέροχο να βλέπεις τις οπτικές των άλλων, πέρα από τη δικιά σου. Διευρύνει τη σκέψη σου. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη πολυ μαυριλα εως νεκριλα εχει πεσει... κ η θανατολαγνεια ειναι η αγαπημενη σεξουαλικη παρεκκλιση εδω μεσα στο φορουμ... εχω μια προταση !!!

το επομενο βιβλιο να ειναι το "Κουβαρι των αλλοκοτων πραγματων" της Μυρτω Κοντοβα

ΥΠΕΡΟΧΟ-ΕΞΑΙΡΕΤΟ-ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ-ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙ ΓΕΛΙΟΥ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωωωωω!!!ενθουσιαστηκα!! αυτο το βιβλιο για μενα ειναι ο, τι πιο ομορφο εχω διαβασει ποτε , ο Αστρης μου .να μην χαλασω την μαγεια να το διαβασετε , μετα θα τα πουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγω το΄χω διαβάσει...και μάλιστα το΄χω δωρίσει τόοοσες πολλές φορές,αφου την τελευταία φορά χάρισα το δικό μου βιβλίο

και τώρα έχω απομείνει χωρίς το κουβάράκι μου....

ευκαιρία να πάω να το αγοράσω και να το ξαναδιαβάσω...

αν και είμαι ακόμη θυμωμένη με το τέλος του....χμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θα το βαλω στη λιστα με τα βιβλια που θα αγορασω με το που θα κατεβω Ελλαδα.....οπως εχω κανει κ αλλες φορες :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif

και όχι μόνο....και των ερωτήσεων  του τέρατος στο "εκατομμυριούχος" και  του "ταξι γκερλ"

KondovaMyrto.jpg

*******************************

Το κουβάρι των αλλόκοτων πραγμάτων

58893.jpg

εκδ.Λιβάνη

ISBN: 960-236-610-9

Αρ. σελίδων: 242

...Αόρατα τα χέρια μου και περνάς και περνώντας ανθίζεις - ολόλευκο ανθάκι γιασεμιού, που του γυρίζω απ' την ανάποδη το μίσχο να ρουφήξω μέλι, όπως μου μάθαιναν παλιά οι φίλοι μου στη γειτονιά παίζοντας μήλα κι "αγαλματάκια ακούνητα, αμίλητα, αγέλαστα. Μέρα ή νύχτα;"

Ονειρεύομαι τη μέρα σου, πώς ξυπνάς κι άραγε πού και λέω, αν η νύχτα σου με περιείχε, θα μ' έβρισκε ο ήλιος ξάγρυπνο, γιατί δε θα το μπορούσα να σε βλέπω να μαζεύεις τα μαλλιά σου πρωί - κι αλήθεια ποιος θα το μπορούσε να σου λέει μιαν ήσυχη "καλημέρα" και να παρακολουθεί τα μάτια σου ν' ανοίγουν,

αυτά τα μάτια που, αν δεν ήταν μάτια, θα ήταν δύο παγίδες κυνηγού, να πέφτουν μέσα τα πουλιά και η καρδιά μου...

Τιμή: €15,57

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, αφού είμαστε σύμφωνοι, προτεείνω να βάλουμε περίοδο διαβάσματος: 27/6------15/7.

Σχολιασμός: 16/7-25/7.

ΟΚ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θέλεις όταν στο φέρουν, να ορίσεις νεα προθεσμία ,+15 ημέρες , για να προλάβεις;

αν ναι, μόλις στο φερουν, ρίξε μια ειδοποίηση εδω για να προσαρμόζουμε ημερομηνίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.