Jump to content

GM-λέσχη ανάγνωσης


olizyz

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

θέλω να μάθω ποια/ος ΔΕΝ ταυτίστηκε με το μικρό emstar ?

αυτό το βιβλίο θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτικό στα σχολεία :D

θυμήθηκα το παρατσούκλι που μου έχει δώσει από χρόνια η καλύτερή μου φίλη: monella = αστρής :)

ξέρει κανείς να μου πει αν έχει μεταφραστεί και σε ποιες ξένες γλώσσες το βιβλίο? θέλω να της το στείλω !!!

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ax... πολύ μου άρεσε το απόσπασμα... και εάν διαβάζεται τόσο γρήγορα όσο λέει η clemece ...πάω να το πάρω αύριο κι όλας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''ονειρεύομαι τη μέρα σου, πώς ξυπνάς κι άραγε πού και λέω, αν η νύχτα σου με περιείχε, θα μ΄έβρισκε ο ήλιος ξάγρυπνο, γιατί δε θα μπορούσα να σε βλέπω να μαζεύεις τα μαλλιά σου πρωί - ''

αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλα τα παιδιά που πρότειναν αυτό το θαυμάσιο βιβλίο emroseemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

τώρα που γυρίσανε ακόμα και οι πιο ... ταξιδιάρες ( :P ) μήπως να το συζητούσαμε το παραμύθι ή να προτείνει κάποιος επόμενο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πολύ γλυκό παραμυθι, τρυφερό κι ερωτευμένο. Αντισυμβατικό, παιχνιδιάρικο, μελαγχολικό, με πανέμορφες εικόνες. Ξεχώρισα κάποιες φράσεις:

"Όπως γίνεται καμμιά φορά στον κόσμο και ξεγλιστράνε κάτι πλάσματα τόσο φωτεινά, που λες ότι θα υπάρχουν για πάντα, και τόσο ξεχωριστά, που ούτε να τ αγγίξεις τολμάς ούτε και να κλείσεις τα μάτια, μη σου χαθούν στο άψε -σβήσε- και τί θα χεις μετά να βλέπεις; "

"Και πάλι λέω πως ό,τι ανοησία έχω κάνει μέχρι σήμεαρ το ξέρω πως θα ξεγραφτεί, γιατί σε ερωτεύτηκα και γέμισε από σένα το δέρμα μου σαν μετάγγιση από το αίμα των άστρων μέσα στην πιο νεαρή φλέβα που έχω..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γειάαααα σας-γειάααααα σας!!!!

το βιβλίο αυτό το είχα διαβάσει πριν 2-3 καλοκαίρια κατόπιν ιντερνετικής προτροπής της Ήρας....

και έγινε το αγαπημένο μου βιβλίο εκείνου του καλοκαιριού...τότε άρχισα να κοιτώ με διαφορετικό βλέμμα τα άστρα...

...καθόμασταν εγώ και 1-2 άτομα που το διάβασαν κι εκείνοι μετά και κάναμε τις συζητήσεις μας εχοντας πια το κεφάλι στραμμένο

προς τα πάνω και κοιτάζοντας τον έναστρο ουρανο (της Κρήτης ...συμπληρώνω)...

μου αποκάλυψε τη δυνατότητα να βλέπω τη "μαγεία" πίσω από κάθε πράγμα....

Κάτι σαν...."φτιάξε , καρδιά μου, το δικό σου παραμύθι"...

ειναι ένα από τα βιβλία για τα οποία ενθουσιάστηκα ...."εξωστρεφώς" . Για να εξηγηθώ: μιλούσα πολύ για αυτό και αγόραζα

αντιτυπα και τα δώριζα στα αγαπημένά μου πρόσωπα,σχεδόν σαν να επιβάλλω το διαβασμα τους...χιχιχ...

( υπάρχουν βιβλία που με ενθουσιάζουν , αλλά με "εσωτερικό ενθουσιασμό" , τα μεταφερω σε ένα ειδικό μέρος της βιβλιοθήκης

και καμιά φορά τα μεταφέρω μαζί μου στα ταξίδια,στις διακοπές...δεν γίνομαι τόσο φορτική στους άλλους να τα διαβάσουν...)

το βιβλίο μου το είχα χαρίσει και με αφορμή τη λέσχη μας έσπευσα να το ξαναγοράσω με σκοπό να βουτήξω πάλι στη μαγεία του...αναρωτιόμουν αν η δευτερη προσέγγιση ή αν η επαφή μετά απο 2-3 χρόνια θα είχε τόση δύναμη όση η πρωτη....έμεινα , όμως ,στα λόγια....δεν πρόλαβα...

παραθέτω , όμως, εδώ κάποιες από τις εντυπώσεις που μου προκάλεσε τότε:

θα ήθελα να ήμουν ο Αστρής ...ή ένας κάποιος Αστρής ...

Θλιβόμουν που δεν είμαι...που δεν τολμούσα να είμαι...

Μ'αρεσε η ιστορία και η προσωπικότητα της σελήνης!

Τι ευφυής επινόηση!

Είχα πει σε προηγούμενο ποστ οτι "θύμωσα με το τέλος":

δεν μου φάνηκε και τόσο αντάξιο της "θυσίας" του Αστρή

Σαν να ένιωσε η συγγραφεας οτι "αρκετά έγραψα ως τώρα, ώρα να τελειώσει η ιστορία μου"...

Τι απότομο τέλος με την τελευταία φράση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία! Γράψαμε όλοι για το 'κουβαρι'. Τώρα που μπήκε το φθινόπωρο δε διαλέγουμε καινούριο βιβλίο να αναδιοργανωθούμε;

Προτείνω το "ΔΕΚΑ" του Καραγάτση.

υ.γ. ΤΙΚ-ΤΑΚ, όλοι έχουμε έναν Αστρή μέσα μας. Απλώς σε μερικούς δεν είναι τόσο φωνακλάς! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμμ....μακάρι.....χιχιχι....

για το "10" :

έχω μία μικρή ένσταση...

άρχισε να προβάλλεται στον Άλφα

(κάθε Πέμπτη,10μμ, με αξιόλογους ηθοποιούς:Καταλειφός,Πιττακή,Ναυπλιώτου,Αλ.Λογοθέτης...)

και πιστεύω οτι θα το παρακολουθώ φανατικά....

προσωπικά, δεν μου αρέσει η ταυτόχρονη παρακολούθηση και ανάγνωση,

γιατί έχω διαπιστώσει οτι καμιά φορά φέρεται το ένα εις βάρος του άλλου...

αν, όμως , το "10" μαζέψει και άλλες θετικές ψήφους, τότε ΟΚ , να το ορίσουμε για το βιβλίο του μήνα.

αντε, παιδιάααα...

πείτε τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας!!!

επειδη για μένα η λέσχη αποτέλεσε καλή αφορμή για να προσεγγίσω βιβλία

που πίστευα οτι δεν θα επέλεγα να διάβασω , θα πρότεινα

να ρίξουμε αλλη μια ματιά

στη λίστα με τα "βιβλία του Δυτικού πολιτισμού που θα έπρεπε να διαβάσουμε" :

π.χ. απο κεί :

- "Το πορτρέτο του καλλιτεχνη" του Τζόυς (περίπου 300σελ)

- "Ιστορίες " του Μπόρχες (περίπου 200σελ)

- "Φάουστ" του Γκαίτε....(δεν γνωρίζω σελίδες,νομίζω οτι είναι, όμως , μεγάλο...)

αν θέλουν να συμμετέχουν παιδιά, που βρίσκονται εκτός Ελλάδος, ίσως

θα ήταν καλό να μας προτείνουν τίτλους που θα μπορούσαν να βρουν εύκολα στο τόπο

που διαμένουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το 10 ειναι παρα πολυ καλο.Ειναι το τελυταιο εργο του Καραγατση που μαλιστα βρεθηκε ατελειωτο.Ειναι αρκετα ρεαλιστικο,διηγειται ξεχωριστα τον καθε ενοικο της πολυκατοικιας ( δε θυμαμαι οδο....πανε 2-3 χρονια που το διαβασα).

Κυριαρχο στοιχειο ειναι το σεξ....ομοφυλοφυλια,ετεροφυλοφιλια,πορνεια,παιδεραστεια,μοιχεια.

Οι καθημερινες ιστοριες των ενοικων με τα προβληματα τους και τις δυσκολιες τους.

Εχει παρα πολλους χαρακτηρες αλλα δεν κατανταει κουραστικο....δε χρειαστηκα ουτε μια φορα να γυρισω σελιδα για να δω για ποιον μιλαει.

Αξιζει να το διαβασετε....οπως αξιζαν ολα τα βιβλια του Καραγατση που καταφερα μεχρι τωρα να διαβασω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το 10 ειναι παρα πολυ καλο.

Κυριαρχο στοιχειο ειναι το σεξ....ομοφυλοφυλια,ετεροφυλοφιλια,πορνεια,παιδεραστεια,μοιχεια.

:lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, τί γίνεται; υπάρχει αντιπρόταση;

Εγώ κάνω και δεύτερη πρόταση¨"Τα σταφύλια της οργής" του Στάινμπεκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συντάσσομαι....ιχιχιχιχ...είναι και η εποχή του τρύγου....

άλλος κανείς;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το έχω διαβάσει, συμφωνώ! αν θέλετε πείτε καμιά ιδέα για εκδ. οίκο και βάλτε χρονοδιάγραμμα :)

PS: μα πού είναι οι άντρες της λέσχης?

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προτεινω το ''σημα κινδυνου''.

Πραγματικα σπουδαιο βιβλιο,σου αλλαζει τον τροπο σκεψης,την κοσμοθεωρια ολη.

και μονο 120 σελ

σημα κινδυνου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για το ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ" συμφωνώ. Είναι καλή επιλογή

Για τα " σταφύλια της οργής" του Τζον Στάινμπεκ

εγώ τα έχω από τις εκδ. Ζαχαρόπουλος

Συγκεκριμένα:

"ΤΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ"

Τζων Στάινμπεκ

εκδ. Ζαχαρόπουλος

μετάφραση: Κοσμάς Πολίτης

σελ.689

τιμή: 14,63 ευρώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

raniαααααα.......689 σελίδες...;;;;...μόνο και μόνο ,που είδα τον αριθμό σελίδων.... ---- > :wacko::huh::blink:

στην παρούσα φάση δεν είμαι για "μεγάλα" αναγνώσματα....κάνω απο-στροφή στην ποσότητα....

μέχρι να το τελειώσω ,τα σταφυλια θα εχουν γίνει ξύδι...και ξερουμε τι πίνει, όποιος νιώθει οργή,εεε;;;;...

να, τωρά ξαφνικά, οι ...κεραίες... emafro . μου αρχίζουν να λαμβάνουν κάποιο σήμα....

μήπως να συντονιστούμε σε αυτό,εεε;;;

συγγνώμη για την καθυστέρηση..... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

milanesa, το έκανα ένα πρόχειρο ψάξιμο αλλά στα ιταλικά δεν το εντόπισα ...

greekcoffee η ιδέα σου νομίζω θα προχωρήσει ... πού είσαι?

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να προτείνω και το βιβλίο 'Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ' του γνωστού ψυχιάτρου IRVIN D. YALOM

Είναι αφηγήματα ψυχολογικού-ψυχοθεραπευτικού περιεχομένου.

Εκδ. Αγρα/ σελ.333/ τιμή:18.00Ε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ καλο,το διαβασα το καλοκαιρι.Ειναι απο τα πρωτα λογοτεχνικα του εργα μαζι με το "Ο δημιος του ερωτα".Στην Ελλαδα μεταφραστηκε τελευταιο.Και τα 2 περιλαμβανουν συλλογες διηγηματων.

Καποια μελη εχουν ηδη μιλησει στο τοπικ "Βιβλίων ανάγνωσμα…, Ποιο βιβλίο μόλις τελειώσατε??".Καποιο μελος το διαβασε στα αγγλικα και ειχε πει οτι ειναι 5 ευρω φτηνοτερα.

Εχω διαβασει 5 βιβλια του Yalom ( τις 2 συλλογες διηγηματων και τα 3 μυθιστορηματα)...ολα ειναι πολυ καλα :)

Καλη αναγνωση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν έχω καμια αντιρρηση για τα 2 τελευταια που προτάθηκαν (Σαμαράκη-Γιάλομ), μα δεν έχω να

εκφρασω και ιδιαιτερη προτιμηση σε κάποιο ,για να συμβάλω λιγο στην επιλογή....

...είμαι έτοιμη για όποιο ξεχωρίσει στις προτιμήσεις... τα βρίσκω εξισου δελεαστικά....

θα μπορούσαμε να ακουλουθησουμε τη μέση οδό: αυτό το μηνα π.χ. το Σήμα και

τον επόμενο μήνα του Γιάλομ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.