Jump to content

«Πού είναι η Παιδεία, πού είναι η Yγεία σας... κύριε υπουργέ, γαμώ τα υπουργεία σας»


bromptonista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 194
  • Created
  • Last Reply

οχι ρε παιδια δε το δεχομαι.Δε ξερω σε τι σχολειο πηγαινα εγω αλλα το φυσιολογικο δεν ηταν το να πεθαινεις στο διαβασμα , ουτε το να παθαινεις καταθλιψη αν επαιρνες 17 στο διαγωνισμα.

Ουτε στο πανεπιστημιο μου το φυσιολογικο ειναι να ζεις με το βιβλιο στο χερι..και αναποδιες θα υπαρξουν και σε μαθηματα θα κοπεις .. αλλα ετσι ειναι..και ουτε ειναι το ακατορθωτο να παρεισ το πτυχιο σου την ωρα που πρεπει .Δε λεω οτι ειμαι ο φοιτηταρας δεν ειμαι καν ο φυσιολογικος ..προς τους ρεμπεσκεδες θα με εβαζα πλεον αλλα δεν ειναι κι ολα μαυρα..

Ολα γινονται αρκει να θες να τα κανεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτα που εγραψε η φοιτητρια εχω να της πω τα εξης απλα:

Η πρωτη φραση ανηκει στο Γεωργιου(εχει τα πνευματικα δικαιωματα) και ταιριαζει απολυτα:ΣΟΦΗ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΟΥ (σκεψου το και θα καταλαβεις)

Η δευτερη ειναι:Μπορει να ξερεις 2 γλωσσες,αλλα προφανως δε ξερεις τη πιο σημαντικη,ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ(αυτο συνδεεται αμεσα με τη τριτη φραση)

Η τριτη φραση ειναι:Δυστυχως και η αγαμια εχει ορια.Οταν ξεπεραστουν,τοτε πας αναλογως σε ποια περιοχη μενεις ειτε στο Δρομοκαιτειο ειτε στο Νταου(Το Δαφνι δε το συνιστω για αλλους λογους)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστευω πως αυτο το κειμενο ειναι η επιτομη της διαστρεβλωσης της έννοιας αξιοκρατια!

Αξιοκρατια.. Λοιπον ρε παιδιά, ωραίοι ειστε ολοι εσεις που ζητατε αξιοκρατια. Η κοπελιτσα απλα δεν μας ειπε ομως πως καταφερε να παει στο ιδιωτικο από το δημοτικο και σε 10 φροντιστηρια για τις γλώσσες και το σχολειο.. Και τωρα νιωθει αδικία.. Στο πετσι της.. Οπως και καποιοι αλλοι εδω μεσα.. Ρε δεν ντρεπεστε λιγο να τα λετε ολα αυτα.. Θα μπορουσαν καποιοι να διαβασουν καποιο κειμενο μιας κορης ενος εργατη η οποια μπορει και να μην ξερει να διαβαζει και να γραφει, δεν θα εχει ιντερνετ μαλλον και η μονη της επαφη με τους επιστημονες σαν την παρτη μας ειναι η αναμονη 4 ωρες σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο.. Για πιο σοβαρα ζητηματα δεν εχει καμια ελπιδα, που μπορει να βρει 6000 ευρω για μια απλη εγχειρηση.. Αυτη τι λετε.. Θα νιωθει καθολου αδικια? Αλλα μαλλον δεν ηταν αρκετα αξια..

Η εννοια της αξιοκρατιας οχι στην Ελλαδα αλλα σε ολοκληρο τον κοσμο απλα ειναι ενας μυθος, ενα αστικο ιδεολογημα για να αποκρυπτει τις πραγματικες ταξικες διαφορες.. Τι μας λετε δηλαδη.. Το ιδιο συστημα που τις εδωσε την δυνατοτητα να φτασει στην ιατρικη, η ιδια της η μικροαστικη καταγωγη και δεν μας ειπε τι την περιμενει τωρα που θα τελειωσει και την ιατρικη..ειναι το ιδιο συστημα που δεν εχει αξιοκρατια.. Ο επιστημονας δεν ειναι γενικα επιστημονας.. Επιτελει και συγκεκριμενο ρολο στην παραγωγη, ειναι μικροαστος. Αυτα μπορει να παθει καποιος ομως ο οποιος επι 18 χρονια βρισκεται στην απελευθερωτικη επιδραση του εκπαιδευτικου συστηματος.. Σου μαθαινουν και το κειμενο εχει πολλες αληθειες καποια βασικα πραγματα.. Οτι για να πας μπροστα, πρεπει να σκυψεις το κεφαλι, να μαθεις να εξεταζεσαι επι μονιμου βασεως και να γινεις ο καλυτερος.. Αξιοκρατια!! αυτο εκανε και η κοπελα και τωρα απορει..

Απο εκει και περα υπαρχουν πολλοι δρομοι.. Ο ενας ειναι να συνεχισει να διαβαζει και να καθεται σπιτι της, βριζοντας την αναξιοκρατια, αισθανομενη αδικημενη και απορωντας.. Ο αλλος ειναι να δει λιγο την ζωη οπως πραγματικα ειναι.. Εγω τελειωσα την Ιατρικη και ημουν ενας απο τους αλητες του Αρσενη και των καταληψεων.. Θα τα πουμε στους δρομους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος πάντων, δεν πρόκειται να μπω σε καμία αντιπαράθεση για το αν ο Γαλιλαίος ήταν μονοδιάστατος, απλά θεωρώ αδιανόητο πολυδιάστατοι άνθρωποι να κρίνουν ως μονοδιάστατο κάποιον από ένα κείμενο που καυτηριάζει μια κατάσταση που ΟΛΟΙ, μονοδιάστατοι ή τρισδιάστατοι, συμφωνούμε ότι είναι σκατά.

Δηλαδή τι είπε η κοπέλα; Ότι προσπαθούσε μια ζωή και στερήθηκε πράγματα για να κάνει κάτι αλλά κανείς σε αυτή τη χώρα δεν την αφήνει και την ωθεί προς το εξωτερικό.

Αυτά για τους οργασμούς και την αγαμία και τα αστικά ιδεολογήματα είναι απλά τραγική επαλήθευση όσων λέει η κοπελίτσα που δεν πολυγουστάρετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά η (μέλλουσα) συνάδελφος νομίζω πρέπει να έχει τη συμπάθεια και την κατανόηση μας. Το ελληνικό κράτος δεν της έχει δώσει αρκετά. Δεν της έδωσε γονείς που να περνάνε αρκετό χρόνο μαζί της και να μην την πείσουν από μικρή πως μόνο η ιατρική θα της πηγαίνει. Δεν της έφτιαξε τη ζωή όπως θα έπρεπε κάνοντάς την πολυδιάστατη. Δεν τη σπούδασε δωρεάν από νήπιο μέχρι πανεπιστήμιο, με δωρεάν συγγράμματα, άσχετα με το αν η οικογένειά της είχε τα μέσα για όλες τις νταντάδες και τους πριβέ καθηγητές από τα 3 μέχρι τα 17 της - κι ας τους κλείδωνε και στα ασανσέρ καμιά φορά, την κοσμία θα την πήρε τελικά. Και το μεγαλύτερο αίσχος, δεν της έδωσε τρόπο να παρακάμψει κάθε νόμο ώστε να φύγουν όλοι οι ενοχλητικοί που της κλείνουν το δρόμο και της κόβουν την τύχη της στην πατρίδα. Και δεν της έβαλε κόκκινο χαλί να πάει να δηλωσει σε άλλη υπηρεσία και σε άλλη μέρα και ώρα για ειδικότητα.

Μήπως θα έπρεπε να τη συμπαθήσουμε για όλα τα παραπάνω? Ίσως όσοι πέρασαν από παρόμοια δράματα μπορούν να το κάνουν. Προσωπικά όσους βλέπουν από τη ζωή μόνο όσα τους βολευουν δεν τους πάω. Και δεν τους λυπάμαι. Είναι άξιοι της τύχης τους και των επιλογών τους. Και πληρώνουν για όλα όσα ανέχονται και όλα όσα βγάζουν σαν υποτίμηση προς τους άλλους, πού ήταν λιγότερο φρόνιμοι και λιγότερο καλά παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α, γεια σου ρε Φωτεινη! δεν μπαινεις να τα γραψεις αυτα και στο Athens voice οπου η νεαρα κανει την εξυπνη? ( γιατι αλλο να ξερεις οτι λες βλακειες και αλλο να νομιζεις οτι λες εξυπναδες!)

σας φιλω , παω για ποτο! καλο βραδυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο το προτυπο μαθητη/ανθρωπου στο οποιο ανηκει η συναδελφος απλα απορριπτεται μετα βδελυγμιας απο την σημερινη κοινωνια!

ειναι τετοια η απεχθεια μαλιστα ωστε ουδεις καταδεχεται να αναγνωρισει στην συναδελφο καποια δικια (τα οποια οπωσδηποτε εχει και με το επιπλεον... οσο αντιπαθης και να ειναι σε καποιους)

απλα της λενε ολοι να παει να γαμηθει!!!! emoops

οσο το αιτημα για εξετασεις θα συνδεεται με το παραπανω προτυπο ανθρωπου, θα απορριπτεται ασυζητητι για λογους συναφειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ελλάδα, η πατρίδα μου, με βάζει να θυσιάζω τα παιδικά μου χρόνια μέσα στο άγχος και στο διάβασμα για να με δεχτεί στα πανεπιστήμια της, και μετά τι μου δίνει πίσω; Τίποτα!

Αυτό κύριοι συνάδελφοι είναι το σχόλιο της ίδιας της Κυριακής στα σχόλια της AV ...

Είχα γραφτεί στην ιστοσελίδα εκείνη πριν χρόνια, αλλά δε νομίζω πως θα είχε νόημα να κάνει κανείς διάλογο με άτομο που πιστεύει πως η παραπάνω φράση έχει κάποιο νόημα - και τη γράφει. Ούτε φυσικά με όσους ασπάζονται παρόμοιο τρόπο εκτίμησης της ζωής.

Η Ελλάδα τους βάζει??? :blink:

Δεν είναι δυνατόν να βρεθεί άκρη όταν ένας άνθρωπος πιστεύει πως η πατρίδα τον έβαλε να θυσιάσει κάτι και μετά δεν του ανταπέδωσε τα ίσα. Η πατρίδα θα ήθελε και θα έπρεπε να μπορεί να προσφέρει και μόρφωση και εργασία σε όλους. Αν δε μπορεί να το κάνει, είναι για καθαρά οικονομικούς λόγους και όχι επειδή κάπως πρέπει να χωρίσει τους άξιους από τους άλλους - έστω και με μισή μονάδα διαφορά. Η αναξιοκρατεία υπάρχει παντού γύρω μας. Γιατί να συμπαθήσω ανθρώπους που καίνε δημόσια ελληνικές σημαίες, κρατούν κλειστά τα δημόσια ΑΕΙ με κύριο αίτημα να μην πάψουν να είναι τα ΑΕΙ μόνο δημόσια? Γιατί να εμπιστευτώ σαν επιστήμονες άτομα που είναι φανερό ότι δε μπορούν ούτε καν να καταλάβουν τί είναι μια επιτυχία σε έναν διαγωνισμό όπως οι πανελλήνιες και τί είναι παραλήρημα μεγαλείου?

Καληνύχτα και καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από http://www.athensvoice.gr/355/10449/7/7/7/showdoc.html , όπου μπορείτε βεβαίως να πάτε κι εσείς και να πετάξετε και κανένα σχολιάκι αν θέλετε...

Γ' δημοτικού έπρεπε να σοβαρευτώ, ήμουν άλλωστε 9 χρονών. Προστέθηκαν και Aγγλικά στο σπίτι. Eκείνη τη χρονιά πήρα και το πρώτο μου πτυχίο, το Primary. Tο μόνο που θυμάμαι είναι ότι οι εξετάσεις ήταν στο κέντρο της Aθήνας και ότι φοβόμουνα και ήθελα τη μαμά μου.

Δ' δημοτικού πήρα το Elementary και Ε' δημοτικού συνέχισα με το Basic, γιατί η δασκάλα των Aγγλικών μου είπε ότι έπρεπε να προσαρμοστώ στο να δίνω εξετάσεις και ήταν καλή εξάσκηση. Όντως, στο Elementary δεν ήθελα πια τη μαμά μου και στο Basic ήθελα απλά να περάσω. Eν τω μεταξύ είχα ήδη αρχίσει το μπάσκετ.

ΣΤ' δημοτικού συνέχισα το δάσκαλο στο σπίτι, ενώ προετοιμαζόμουν πυρετωδώς για το Lower.

Άρχισα από Σεπτέμβριο Α' Λυκείου να διαβάζω βιβλία Πανελληνίων. Δεν έκανα τίποτα άλλο για 365 μέρες. Σχολείο, ιδιαίτερα και διάβασμα. Δεν βγήκα από το δωμάτιό μου. Δεν υπερβάλλω. Tο άγχος και το κλάμα που έριξα εκείνο το χρόνο δεν χωράνε σε λέξεις.

Β' και Γ' Λυκείου έκανα τουλάχιστον 4 ώρες ιδιαίτερα την ημέρα, διάβαζα άλλες 5 και κοιμόμουν ακόμη 3. Σαββατοκύριακα, Xριστούγεννα και Πάσχα τα μισούσα, γιατί δεν είχαμε σχολείο και έκανα πιο πολλά ιδιαίτερα. Σαββατοκύριακο θυμάμαι έκανα 6 ώρες ιδιαίτερα την ημέρα. Είχα ακριβώς 10 λεπτά να κοιμηθώ μετά το σχολείο, πριν έρθει ο καθηγητής στο σπίτι.

Mου είπαν, για να με καθησυχάσουν, ότι στο πανεπιστήμιο αράζεις. E, είπα κι εγώ, αφού μπήκα, ας χαλαρώσω λιγάκι. Mέγα σφάλμα. Aν αράξεις στο πανεπιστήμιο, αράζει μαζί σου και η καριέρα σου. Στην ιατρική «χαλάρωσα» ένα χρόνο και τσακ μπαμ βρέθηκα να χρωστάω 10 μαθήματα.

Για τον ίδιο λόγο που όταν κάνουμε καταλήψεις στην Iατρική σφυρίζουν αδιάφορα και μας λένε τσογλάνια. Για τον ίδιο λόγο που χαίρονται πολλοί στο άκουσμα ιδιωτικών πανεπιστημίων.

Όσο για μένα; Eίμαι ένα 22 χρονών μηχανάκι, χωρίς παιδικά χρόνια, μία ζωή γεμάτη θυσίες και κυρίως άγχος από τότε που με θυμάμαι, έχω γεράσει πριν την ώρα μου και το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω, ουσιαστικά, είναι μία τρύπα στο νερό. Συνεχίζω να μην έχω ζωή, να έχω αμφίβολο μέλλον παρόλο τον αγώνα μου, να έχω ακόμη πολύ άγχος και αβεβαιότητα.

Kαι αυτή είναι μονάχα η δική μου ιστορία, υπάρχουν άπειρες ακόμη εκεί έξω. A, κάτσε, όμως, νομίζω τη βρήκα τη λύση στο πρόβλημα! Nα αρθεί το πανεπιστημιακό άσυλο... τελείως, όμως, όχι ημίμετρα και μαλακίες. Nα χτυπήσουμε το πρόβλημα στη ρίζα! Aυτά είναι τα χάλια σου, Eλλάδα.

-Kυριακή Παρούτογλου, φοιτήτρια Iατρικής

Στην athensvoice σε άλλο ποστ γράφει μεταξύ των άλλων:

μόνο αν έχεις λεφτά θα σπουδάζεις και θα γίνεσαι καλά σε αυτή τη χώρα.. Γαμώ τους σοσιαλισμούς, δηλαδή. Ετοιμαστείται για Αμερικανοποίηση φίλες και φίλοι.. το οποίο θα πει, η χαρά της κοινωνικής ψαλίδας.. με ό,τι αυτό συνεπάγεται (άπορους, άστεγους, εγκληματικότητα κτλ κτλ)

Συμπεράσματα:

-Η κοπέλα προφανώς είναι περιορισμένης ευθύνης αφού με τόσο διάβασμα, άλλος θα είχε 10 δημοσιεύσεις ενώ αυτή χρωστάει ΚΑΙ μαθήματα

-Ποιος ρε από εσάς ζορίστηκε να περάσει το elementary και δεν ήθελε τη μαμά του;;; τι ανοησίες είναι αυτές;;;

-Ποιος συνέχισε το δάσκαλο στο σπίτι στην ΣΤ' δημοτικού;;;

-Τα περί δικατσά-υπουργείου κλπ είναι σωστά και γνωστά.

-Σκεφτείτε ότι αυτό το άτομο ΣΑΝ ΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΖΩΗΣ-ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΝΤΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ. Το αφήνω στην κρίση σας το αν θα τα καταφέρει. Ίσως με μερικά ιδιαίτερα να το κάνει πιο εύκολα :)

-Ξέχασε να γράψει στον επίλογο: "έτσι κι εγώ, είδα κι απόειδα και το έριξα στην αριστερά (bolds)..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από http://www.athensvoice.gr/355/10449/7/7/7/showdoc.html , όπου μπορείτε βεβαίως να πάτε κι εσείς και να πετάξετε και κανένα σχολιάκι αν θέλετε...

Γ' δημοτικού έπρεπε να σοβαρευτώ, ήμουν άλλωστε 9 χρονών. Προστέθηκαν και Aγγλικά στο σπίτι. Eκείνη τη χρονιά πήρα και το πρώτο μου πτυχίο, το Primary. Tο μόνο που θυμάμαι είναι ότι οι εξετάσεις ήταν στο κέντρο της Aθήνας και ότι φοβόμουνα και ήθελα τη μαμά μου.

Δ' δημοτικού πήρα το Elementary και Ε' δημοτικού συνέχισα με το Basic, γιατί η δασκάλα των Aγγλικών μου είπε ότι έπρεπε να προσαρμοστώ στο να δίνω εξετάσεις και ήταν καλή εξάσκηση. Όντως, στο Elementary δεν ήθελα πια τη μαμά μου και στο Basic ήθελα απλά να περάσω. Eν τω μεταξύ είχα ήδη αρχίσει το μπάσκετ.

ΣΤ' δημοτικού συνέχισα το δάσκαλο στο σπίτι, ενώ προετοιμαζόμουν πυρετωδώς για το Lower.

Άρχισα από Σεπτέμβριο Α' Λυκείου να διαβάζω βιβλία Πανελληνίων. Δεν έκανα τίποτα άλλο για 365 μέρες. Σχολείο, ιδιαίτερα και διάβασμα. Δεν βγήκα από το δωμάτιό μου. Δεν υπερβάλλω. Tο άγχος και το κλάμα που έριξα εκείνο το χρόνο δεν χωράνε σε λέξεις.

Β' και Γ' Λυκείου έκανα τουλάχιστον 4 ώρες ιδιαίτερα την ημέρα, διάβαζα άλλες 5 και κοιμόμουν ακόμη 3. Σαββατοκύριακα, Xριστούγεννα και Πάσχα τα μισούσα, γιατί δεν είχαμε σχολείο και έκανα πιο πολλά ιδιαίτερα. Σαββατοκύριακο θυμάμαι έκανα 6 ώρες ιδιαίτερα την ημέρα. Είχα ακριβώς 10 λεπτά να κοιμηθώ μετά το σχολείο, πριν έρθει ο καθηγητής στο σπίτι.

Mου είπαν, για να με καθησυχάσουν, ότι στο πανεπιστήμιο αράζεις. E, είπα κι εγώ, αφού μπήκα, ας χαλαρώσω λιγάκι. Mέγα σφάλμα. Aν αράξεις στο πανεπιστήμιο, αράζει μαζί σου και η καριέρα σου. Στην ιατρική «χαλάρωσα» ένα χρόνο και τσακ μπαμ βρέθηκα να χρωστάω 10 μαθήματα.

Για τον ίδιο λόγο που όταν κάνουμε καταλήψεις στην Iατρική σφυρίζουν αδιάφορα και μας λένε τσογλάνια. Για τον ίδιο λόγο που χαίρονται πολλοί στο άκουσμα ιδιωτικών πανεπιστημίων.

Όσο για μένα; Eίμαι ένα 22 χρονών μηχανάκι, χωρίς παιδικά χρόνια, μία ζωή γεμάτη θυσίες και κυρίως άγχος από τότε που με θυμάμαι, έχω γεράσει πριν την ώρα μου και το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω, ουσιαστικά, είναι μία τρύπα στο νερό. Συνεχίζω να μην έχω ζωή, να έχω αμφίβολο μέλλον παρόλο τον αγώνα μου, να έχω ακόμη πολύ άγχος και αβεβαιότητα.

Kαι αυτή είναι μονάχα η δική μου ιστορία, υπάρχουν άπειρες ακόμη εκεί έξω. A, κάτσε, όμως, νομίζω τη βρήκα τη λύση στο πρόβλημα! Nα αρθεί το πανεπιστημιακό άσυλο... τελείως, όμως, όχι ημίμετρα και μαλακίες. Nα χτυπήσουμε το πρόβλημα στη ρίζα! Aυτά είναι τα χάλια σου, Eλλάδα.

-Kυριακή Παρούτογλου, φοιτήτρια Iατρικής

Στην athensvoice σε άλλο ποστ γράφει μεταξύ των άλλων:

μόνο αν έχεις λεφτά θα σπουδάζεις και θα γίνεσαι καλά σε αυτή τη χώρα.. Γαμώ τους σοσιαλισμούς, δηλαδή. Ετοιμαστείται για Αμερικανοποίηση φίλες και φίλοι.. το οποίο θα πει, η χαρά της κοινωνικής ψαλίδας.. με ό,τι αυτό συνεπάγεται (άπορους, άστεγους, εγκληματικότητα κτλ κτλ)

Συμπεράσματα:

-Η κοπέλα προφανώς είναι περιορισμένης ευθύνης αφού με τόσο διάβασμα, άλλος θα είχε 10 δημοσιεύσεις ενώ αυτή χρωστάει ΚΑΙ μαθήματα

-Ποιος ρε από εσάς ζορίστηκε να περάσει το elementary και δεν ήθελε τη μαμά του;;; τι ανοησίες είναι αυτές;;;

-Ποιος συνέχισε το δάσκαλο στο σπίτι στην ΣΤ' δημοτικού;;;

-Τα περί δικατσά-υπουργείου κλπ είναι σωστά και γνωστά.

-Σκεφτείτε ότι αυτό το άτομο ΣΑΝ ΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΖΩΗΣ-ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΝΤΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ. Το αφήνω στην κρίση σας το αν θα τα καταφέρει. Ίσως με μερικά ιδιαίτερα να το κάνει πιο εύκολα :)

-Ξέχασε να γράψει στον επίλογο: "έτσι κι εγώ, είδα κι απόειδα και το έριξα στην αριστερά (bolds)..."

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Και νομίζω ότι τρώμε χώρο και χρόνο με αυτό το topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κιτς, κιτς, κιτς πρρρρρρ (εχω και καλαμποκι που λεγε ο Vlachosdoc). Ωραια σχολια ε?Ιδιαιτερα οταν σκεπαζονται με το πεπλο της ανωνυμιας ενω το κειμενο της Α.v. ειναι ενυπογραφο. Κλασσικη ελληνικη νοοτροπια, ειμαι ο γαμιας εξυπνακιας που τα καταφερνω ολα με την μινιμουμ προσπαθεια. Συμφωνω βεβαια στο οτι το διαβασμα και η εξωτερικη εμφανιση δεν παρουσιαζουν σημαντικη συσχετιση.

Υγ1. Εστω οτι ειχε βγαλει 20 εργασιες με την προσπαθεια της. Ε ΚΑΙ? Θα ειχε καλυτερη τυχη απο τους αλλους? Οχι θα περιμενε στοϊκα στην ιδια σειρα αν δεν ειχε το απαραιτητο μεσο. Αυτο ειναι το νοημα.

Υγ2. Αν δεν κανω λαθος γραφει οτι χρωσταει 10 μαθηματα επειδη στο α ετος κοιτουσε το ταβανι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καποιοι ειναι στερημενοι,πολλοι ειναι ανοργασμικοι.θελετε δε θελετε δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι ουτε εχουν τα ιδια προσοντα.Καποιοι εχουν ως μοναδικο προσον να διαβαζουν .,καποιοι αλλοι ειναι πολυταλαντοι και λειττουθργουν επιτυχημενα σε πολλαπλα επιπεδα.

Τωρα , οταν το κακομαθημενο κουκουβαγοπαιδο ανακαλυψει οτι υπαρχει ενας πολυ σκληξρος κοσμος εκει εξω , πολυ ανταγωνιστικος οπου δεν χρειαζεται να ειναι καποιος μονο διαβαστερος , αλλα και εξυπνος , γοητευτικος , ενδιαφερον , ομορφος , ταλαντουχοες, επικοινωνιακος, παθαινει ενα σοκ, το οποιο ειναι κατανοητο μεν , αλλα πρεπει καποιος να εχει πει σ΄αυτο το κοριτσι οτι ο κοσμος δεν της ανηκει.τον μοιραζεται με αλλους.Ολοι αγωνιζονται.και ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ....

LOL!!!

"Μπορεί να ήμουν αρκετά μπουμπούνας ώστε να μην περάσω στις πανελλήνιες,είμαι όμως-ωωωωωωω-επικοινωνιακός!Έλιωνα στις καφετέριες όταν οι άλλοι διάβαζαν για να εξασκήσω αυτό το υπέροχο προσόν που κανένας άλλος δεν διαθέτει!Είναι όλοι κλεισμένοι σε μια γυάλα!Τώρα,δεν μπορώ να ξέρω πώς είναι να υπερέχεις ως καλός μαθητής,αλλά φαντάζομαι ότι είναι στερημένοι,κακομαθημένοι και ατάλαντοι-βεβαίως βεβαίως!Μην με παρεξηγείτε,ΠΡΕΠΕΙ να τα φανταστώ έτσι τα πράγματα,γιατί αλλιώς θα με πάρει από κάτω το κόμπλεξ κατωτερότητας και θα μα φάνε κι οι τύψεις που βάζω 10 χρόνια στην αναμονή για ειδικότητα τον απουσιολόγο της τάξης μου,απλά πηγαίνοντας για λίγα χρόνια στο Τιμπουκτού για "σπουδές"(ααααααχ,άτιμη ξενιτιά)!"

Πέρα από την πλάκα,η συνάδελφος έχει απόλυτο δίκιο σε όλα όσα περιγράφει,και μπράβο της που είχε τα αρχ... να τα πει με το όνομά τους.Αυτό που δεν πρόβλεψε,βέβαια,ήταν το απύθμενο νεοελληνικό ΘΡΑΣΟΣ ορισμένων και το παλιό γνωστό ρητό "ΟΠΟΙΟΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ ΤΟΝ ΤΡΩΝ ΟΙ ΚΟΤΕΣ",και εννοώ ότι αν αν θέτουμε ως αντικείμενο συζήτησης τα αυτονόητα,τότε καλά κάνουν μερικοί και μας λοιδωρούν κουτοπόνηρα.

Αυτά,και δεν αναφέρομαι προσωπικά στο άτομο που έκανα quote,αλλά σε όλους όσους έχουν αντίστοιχη νοοτροπία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup My thoughts exactly.

Οι αντιδράσεις μερικών είναι απλά απίστευτες. Δεν μπορώ να φανταστώ σε κανένα αμερικάνικο, αγγλικό, ελβετικό ή αυστραλέζικο ιατρικό φόρουμ τέτοιες αντιδράσεις απέναντι σε κάποιον που διαμαρτύρεται ότι προσπάθησε πολύ αλλά δεν βρήκε καμία ανταμοιβή για τις προσπάθειές του. Ο ένας την λέει ανοργασμικιά, ο άλλος στερημένη, ο άλλος επικίνδυνη σαν ιατρό (!!!), σε λίγο πιθανώς να αρχίσουν να της πετάνε και σαΐτες μέσα στην τάξη.

Γιατί τέτοιου επιπέδου είναι τα σχόλια απέναντι σε μία απογοητευμένη 22χρονη. Σαΐτας στην τάξη προς τον σπασίκλα του πρώτου θρανίου την ώρα που ο δάσκαλος έχει γυρισμένη την πλάτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα είχες δίκιο αν εμείς είχαμε βολευτεί. Και εμείς όμως στην ίδια μοίρα είμαστε. Όποιος δηλαδή δεν κάθεται να κλαψουρίζει ότι δεν ήθελε τη μάνα του όταν έδινε το elementary δεν εχει και εργασιακές ανησυχίες; Η προσπαθεί να το παίξει χαλαρός ότι δήθεν δεν προσπάθησε; Η ασφαλής αμπελοφιλοσοφία του καναπέ δεν οδηγεί πουθενά, παρά μόνο στη μιζέρια.

αυτά που περιγράφονται για τη σκατοκατάσταση είναι πολύ λίγα. Οι υπερβολές που τα πλαισιώνουν είναι μεγαλύτερες. επίσης οι αριστερές ανοησίες για το άσυλο, τις πορείες, τους Αμερικάνους και το νόμο πλαίσιο είναι τελείως άσχετες.

όποιος θέλει μια ρεαλιστική περιγραφή της κατάστασης πάει στο γνωστό άρθρο της καθημερινής εδώ.

Εθεσα μια ερωτηση την οποία ξαναθέτω: ποιος από εσάς συνέχισε το δάσκαλο στο σπίτι στην ΣΤ' δημοτικού;

Μόνο εγώ τα θεωρώ αυτά υπερβολικά;

Δε φτάνει η προσπάθεια για να έρθει η ανταμοιβή. Κανείς δε θα σε κρίνει από την προσπάθεια. Όλοι κρινόμαστε από το αποτέλεσμα. Και για να εχεις αποτέλεσμα πρέπει να έχεις και δυνατότητες (οσο μεγαλυτερες τοσο πιο αποτελεσματικος)

Η παρουσιάση του σύγχρονου Έλληνα ιατρού ως ένα κουρδιστό πορτοκάλι που διαβαζει 24/365 εμένα τουλάχιστον προσωπικά με προσβάλλει

ΥΓ: Τα θρεντς είναι για ανταλλαγή απόψεων οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούμε ΠΑΝΤΑ ΟΛΟΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άρθρο της Καθημερινής το ξέρω καλά- βοήθησα να γραφτεί άλλωστε από τον Αντώνη τον Καρκαγιάννη, όπως και ο Σαράντος και η samwise και πολλά από τα ιδρυτικά μέλη του ΣΑΙΕΠ.

Ξέρω τι είναι ρεαλιστική απεικόνιση μιας κατάστασης και τι όχι. Και στην τελική δεν με απασχολεί αν η κοπέλα αυτή υπερβάλλει, ούτε αν είναι στερημένη, ούτε αν δεν είχε γκόμενο, ούτε αν είναι μονοδιάστατη. Με απασχολεί μόνο ότι κάποιος έχει το θάρρος να βγει να τα πει δημόσια και επώνυμα, αντί να κάθεται να κάνει μόκο όπως οι περισσότεροι που τα τρώνε στη μάπα και τα λένε μόνο στους φίλους τους και τους συγγενείς τους.

Μαγκιά της λοιπόν και η μαγκιά να βγει να μιλήσει επώνυμα κάνει όλα αυτά περί ανοργασμικού και στερημένου ανθρώπου περσινά ξινά σταφύλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Με απασχολεί μόνο ότι κάποιος έχει το θάρρος να βγει να τα πει δημόσια και επώνυμα, αντί να κάθεται να κάνει μόκο όπως οι περισσότεροι που τα τρώνε στη μάπα και τα λένε μόνο στους φίλους τους και τους συγγενείς τους.

...

Oh, please... a little less cream would do fine.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη;

Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τις απόψεις του. Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι η "συνάδελφος" είναι ανοργασμικιά, ανέραστη ή ότι άλλο στερητικό Α θέλετε να βάλετε.

Σίγουρα όμως είναι μονοδιάστατη, πλανημένη και ΗΛΙΘΙΑ. Και μαζί της όλοι όσοι την σιγοντάραν και την προτρέπουν στο να συνεχίζει την ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ της αυτή.

Αλλιώς πως να εξηγήσω την άγνοια βασικών εννοιών πέρα από το ότι ζεί σε ένα κόσμο virtual reality λόγω του ότι από τα παιδικά της χρόνια αγνοούσε και αρνούταν να μάθει οτιδήποτε άλλο πέρα από τις 5 - 6 δεξιότητες που θα την έκαναν ικανή να αποκτήσει τη δεξιότητα του ιατρού και όχι δεξιότητες που θα της επιτρέψουν να ζήσει. Δεν είναι επιστήμων και αρνούμε να της δώσω αυτόν το τίτλο. Και η ίδια σε μία αναλαμπή αυτογνωσίας είπε πολύ σωστά "είμαι ένα άψυχο μηχανάκι" Και αντί να τα βάλει με τον εαυτό της και την ΗΛΙΘΟΤΗΤΑ της ξανακλείνεται στο παραληρημά της και βρίζει/κατηγορεί οποιονδήποτε άλλο πέρα από τους πραγματικούς φταίχτες δηλαδή τους γονείς της που την κοροιδέψαν, την άγνοιά της και την ψυχική της διαταραχή που την πλάνεψε και την ματαιοδοξία της.

"Συνάδελφοι"

Οι πανελλαδικές αποτελούν ένα διαγωνισμό για να επιλεγούν κάποιοι από τους 18χρονους που θα τους δοθεί/χαριστεί δωρεάν εκπαίδευση από το κράτος (όλους εμάς τους φορολογούμενους). Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Μπορούμε να πληρώσουμε τόσες θέσεις και για να μην τις χαρίζουμε στην τύχη κάνουμε διαγωνισμό για να τις πάρουν αξιοκρατικά. Και το κράτος κράτησε τις υποσχέσεις του και σε όλους όσους περάσαμε πανελλαδικές μας το προσέφερε.

Οι δεξιότητες που θα αποκτούσαμε μέσω της μόρφωσης αποκτούν μέσα από την καπιταλιστική πρακτική της προσφοράς και της ζήτησης και ανάλογο βαθμό δυσκολίας. Έτσι η ιχθυοκαλλιέργεια επειδή τα παιδάκια (οι γονείς βασικά) πιστεύουν ότι αν έχουν αυτή την δεξιότητα δεν θα μπορούν να ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ καλά εισοδήματα έχει χαμηλές βάσεις η ιατρική από την άλλη που πιστεύουν ότι θα μπορούν να διεκδικήσουν υψηλά εισοδήματα έχει υψηλές βάσης.

Αλλά το μυστικό βρίσκεται στη λέξη ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ. Και εκεί βρίσκεται η βλακεία λόγω άγνοιας όλων όσων κάθονται και λένε αλλά και ταυτίζονται με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ τις δεσποινίδος.

Σου προσέφερε το κράτος μία λίστα από δεξιότητες να διαλέξεις και να διαγωνιστείς να τις αποκτήσεις δωρεάν. Με τα κριτήρια που είχες στο μυαλό σου επέλεξες μία. Και κλαίγεσαι που τα κριτήρια που σε έκαναν να διαλέξεις να διαγωνιστείς για αυτή τη δεξιότητα δεν υπάρχουν; Και αντί να κατηγορείς την εσφαλμένη κρίση (και τους μαλάκες που σε παραμυθιάσανε) σου φταίει το κάθε κράτος και ο κάθε υπουργός.

Δηλαδή με τη λογική σας ο φίλος μου ο Μιχάλης που ήθελε να γίνει αστροναύτης και τελειώνοντας το Φυσικό έκανε διδακτορικό στις βιο-μηχανικές ιδιότητες των ιστών στις καταστάσεις αρνητικών και μηδενικών g και έφυγε για το ΜΙΤ όπου και δουλεύει τώρα ζήτησε ποτέ τα ρέστα από τον υπουργό γιατί δεν έκανε διαστημικό πρόγραμμα η Ελλάδα να γίνει αστροναύτης αφού είχε τα προσόντα;

Ή εγώ που έφαγα δύο χρόνια από τη ζωή μου και ένα φοβερό γ.......σι για να πάρω την ειδικότητα Διαστημικής και Υπερβαρικής Ιατρικής κάθομαι να σας κλαίγομαι ότι η Ελλάδα δεν έχει τέτοια ειδικότητα και γιατί δεν ανοίγει ο υπουργός μία τέτοια κλινική στο ΕΣΥ να δουλέψω και να νοσηλέψω τους Έλληνες Αστροναύτες αφού έχω τα προσόντα και πέρασα πανελλαδικές;

(Το αφήνω να το κάνουν κάποιοι αποτυχημένοι καθηγητές της Θεσσαλονίκης που φτάνουν και στα γελοιοδέστατα να δίνου διδακτορικά σε άλλους αποτυχημένους με πολιτικές διασυνδέσεις και μην παραξενευτείτε αν δείτε ξαφνικά τέτοια κλινική σε κάποιο νοσοκομείο.)

Σαν δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ

Άντε γιατί η ΚΑΦΡΙΛΑ στην Ελλάδα έχει πέσει σύνεφο.

Κάνουμε την μαλακία μας, βρισκόμαστε σε όποια θέση βρισκόμαστε λόγω της μαλακίας μας και μετα όποθ βρούμε βήμα (παράθυρα, ιντερνετ, εφημερίδες) βρίζουμε το απρόσωπο κράτος και αναρωτίομαστε μαζί με τους χειροκροτητές μας και του αδαείς δημοσιογράφους " και τί κανουν οι ιθύνοντες για αυτό;" Και ποτέ δεν έχουμε τα "αρχίδια" πραγματικά και μεταφορικά να παραδεχτούμε έκανα λάθος πρέπει να το διορθώσω και δεν θα το επαναλάβω. Ίσως το τελικά να χρειαζόμαστε καμία ταινία που και που να μας κάνει να ονειρευόμαστε έστω και δύο ώρες ότι είμαστε άντρες με αρχίδια επειδή έτυχε να γενηθούμε σε αυτά τα χώματα.

Τελικά το ρητό της γενιάς μου που έλεγε αν η μαλακία των Ελλήνων ήταν ραδιενέργεια η Ελλάδα θα ήταν πυρηνική υπερδύναμη δεν έπαψε ποτέ να είναι επίκαιρο.

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φίλε είστε εκτός... και είναι εύκολο και άνανδρο... να βρίζουμε απρόσωπα ....

και εσύ έχεις βήμα και το χρησιμοποιείς λάθος...

μπράβο στην σκληράδα ολων ... και εμένα αγγούρι μου φαίνεται το πράγμα με την ιατρική εδώ όχι επειδή είναι δύσκολη...επειδή την κάνουν δύσκολη...

και μετά σου λένε περίμενε...

όσο για το απρόσωπο κράτος ,που εσύ υπερασπίζεσαι και η κοπέλα (και όχι ηλίθια )κατηγορεί..., εκτός από το να σου προσφέρει κατάρτιση (αξιοκρατικά έτσι?)... έχει υποχρέωση να σου προσφέρει (αξιοκρατικά πάντα ) αποκατάσταση... τι δηλαδή... αξιοκρατικά (λέμε τώρα... )καταρτιζόμαστε... και με μέσο η αποκατάσταση??

κρίμα που η κοπέλα δεν έχει μέσο να το βούλωνε... κρίμα που δεν πήγε σε ψυχίατρο... μπράβο σε όλους τους δυνατούς... που τελείωσαν ιατρική και δεν κουράστηκαν καθόλου... και τα βρήκαν όλα ρόδινα... :splaaaats:

από τότε που έκανε η μύγα κώλο... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συντροφοι, δε ζητησε να την βαλουν στη ΝΑΣΑ η κοπελλα, ουτε να την κανουν πρωθυπουργο

ειπε το απλουστατο: ηταν παντα επαρκης και με το παραπανω σε οσα το κρατος και η κοινωνια της ζητησαν προκειμενου να σπουδασει (γιατρος η ο,τι αλλο θες) θυσιαζοντας ο,τι νομισε αναγκαιο (εν τη μεγιστη αφελεια της, εστω, γιατι εσεις δεν κανατε μαλακιες δηλαδη?)

καλους βαθμους την ζητησαν, επιμελεια και προθυμια στα μαθηματα, και τα γνωστα

ουδεις της ζητησε πολλαπλους οργασμους (επισημως εννοειται) προκειμενου να της δωσει επαγγελματικη αδεια :lol:

το ο,τι δεν συμβαδιζει η πραγματικοτητα του πεζοδρομιου με την φαντασιωση που φυτευει στα μυαλα των σχολιαροπαιδων το σχολειο ειναι αλλου Παπανουτσου ευαγγελιο emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συντροφοι, δε ζητησε να την βαλουν στη ΝΑΣΑ η κοπελλα, ουτε να την κανουν πρωθυπουργο

ειπε το απλουστατο: ηταν παντα επαρκης και με το παραπανω σε οσα το κρατος και η κοινωνια της ζητησαν προκειμενου να σπουδασει (γιατρος η ο,τι αλλο θες) θυσιαζοντας ο,τι νομισε αναγκαιο (εν τη μεγιστη αφελεια της, εστω, γιατι εσεις δεν κανατε μαλακιες δηλαδη?)

καλους βαθμους την ζητησαν, επιμελεια και προθυμια στα μαθηματα, και τα γνωστα

ουδεις της ζητησε πολλαπλους οργασμους (επισημως εννοειται) προκειμενου να της δωσει επαγγελματικη αδεια :lol:

το ο,τι δεν συμβαδιζει η πραγματικοτητα του πεζοδρομιου με την φαντασιωση που φυτευει στα μυαλα των σχολιαροπαιδων το σχολειο ειναι αλλου Παπανουτσου ευαγγελιο emcensored

Νομίζω ότι τα παραπάνω είναι όλα σωστά. Εκτός από το ότι δεν ζήτησε το κράτος ή η κοινωνία από κανέναν να σπουδάσει. Αν σταθούμε στο κράτος και την κοινωνία δεν θα έπρεπε να σπουδάσει πχ ιατρική κανείς εδώ και μερικά χρόνια, μέχρι να αποκατασταθούν οι παλαιότεροι απόφοιτοι?

Όσο για τη συνάδελφο, φυσικά και έχει και μερικά πράγματα για τα οποία δίκαια κλαίγεται. Είναι όμως τόσο άσχετα το 80% των όσων βάζει για σάλτσα που απορώ πώς πολλοί εδώ μέσα δεν αγανακτούν από την ποιότητα του γραπτού της λόγου και μόνον:

Πήγα σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο, γιατί οι γονείς μου δούλευαν και έπρεπε να μένω κάπου μέχρι τις 6. Για να γεμίσει ακόμη περισσότερο ο χρόνος μου και να αδειάσει των γονιών μου -δημιουργικά πάντα-, το απόγευμα έκανα μπαλέτο και πιάνο. Δυστυχώς, η σχέση μου με τις τέχνες τελείωσε εκείνο το χρόνο. Aπό εκεί ανέλαβε η τεχνοκρατία.

Είναι τρομερό, το κορίτσι όπως και όλα τα παιδιά στη θέση της έχει δίκιο να νοιώθει αδικημένο. Όμως δε μπορεί με τον τρόπο αυτόν, κλαψουρίζοντας για όσα στραβά της συμβαίνουν στον οποιοδήποτε τομέα της ζωής της και από πάντα, να πείσει για τίποτα. Απορώ - κανείς δεν το βλέπει?

Όσο για τον Κο Καρκαγιάννη που εδώ και χρόνια είναι υπόδειγμα δημοσιογράφου, ας τον αφήσουμε έξω από την παρούσα συζήτηση. Καμιά σχέση η δημοσιογραφία επιπέδου ή έστω ένα αξιοπρεπές κείμενο που θα παρουσίαζε ένα πρόβλημα σφαιρικά και με επιχειρήματα με αυτό το μίζερο κλαψούρισμα. Κρίμα μόνο που όπως φαίνεται καθαρά οι διορθωτές των πανελληνίων δεν είναι του επιπέδου του Κου Καρκαγιάννη. Γιατί βέβαια κριτική σκέψη πρέπει να έχει κανείς για να γράψει και στα 18 του, και για να εκτιμήσει ένα κείμενο με ειρμό σε όλες τις ηλικίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάνω κάτω με έχουν καλύψει τα σχόλια των Sov και Άνια. Στο σχόλιο της Κλέμενς ότι δεν πρέπει να ζητάμε από την ελλάδα 'αποκατάσταση' κλπ, δεν ζητάμε αποκατάσταση, ολοκλήρωση εκπαίδευσης ζητάμε κατά προτεραιότητα γιατί αυτό γίνεται σε κάθε χώρα που σέβεται τα λεφτά που έδωσε για να σπουδάσει επιστήμονες. Και επειδή μπορεί να νομίζετε ότι αυτό συμβαίνει μόνο στους γιατρούς και στις ειδικότητες (ας πούμε για USA) , σας ενημερώνω ότι και πχ στα διδακτορικά προγράμματα (κάπου αναφέρθηκε κάτι για MIT) κι εκεί προτιμούν να πάρουν παιδιά με αμερικάνικη κολλεγιακή εκπαίδευση (που σημαίνει 2 χρόνια ωκεανογραφία, βέλασμα αγελάδας και χοροί της Δυτικής αφρικής, 80 ώρες science = πίνακες στα μαθηματικά και θεώρημα ώθησης ορμής στην φυσική, και κανα δυο εξάμηνα είναι αποβλακωμένα από το χασίς και 'πειραματίζονται' με την σεξουαλικότητά τους) παρά έναν πχ φυσικό, χημικό, βιολόγο από την ελλάδα που έχει φτύσει αίμα 4 χρόνια να μαθαίνει τα αντίστοιχα αντικείμενα. Γιατί; Γιατί αυτούς ξέρουν αυτούς εμπιστεύονται. Πάει τέλειωσε.

Κι εγώ δεν λέω να συνεχιστεί το αίσχος της λίστας, αλλά να μπει κι άλλο φίλτρο για να μην συνεχίζεται αυτή η κατάσταση και ο καλύτερος ας συνεχίσει. Και για τις κατηγορίες απέναντι στην Κυριακή, αν έχετε τόσο θάρρος, να πάτε να της τα πείτε κατάμουτρα. Η κοπέλα είπε όνομα και πού σπουδάζει. Οι υπόλοιποι είμαστε 'δόκτωρες' από πίσω από μια οθόνη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ότι έχει υπερβολές το γραπτό έχει... αλλά όχι λόγω νηπιαγωγείου... (το οποίο και πάλι δείχνει πόσο έχει απομονωθεί η σχέση γονέων και παιδιών..άκου νηπιαγωγείο μέχρι τις 6... )

αλλά λόγω του ότι διάβαζε λέει ασταμάτητα... χωρίς να βγαίνει έξω... (έλεος... εκεί έλεος... )

επιπλέον... το κράτος αν δεν θέλει άλλους ιατρούς... ας μειώσει τους εισακτέους...

αλλά εδώ θα τους μειώσει... και απ έξω θα τους δέχεται... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάνω κάτω με έχουν καλύψει τα σχόλια των Sov και Άνια. Στο σχόλιο της Κλέμενς ότι δεν πρέπει να ζητάμε από την ελλάδα 'αποκατάσταση' κλπ, δεν ζητάμε αποκατάσταση, ολοκλήρωση εκπαίδευσης ζητάμε κατά προτεραιότητα γιατί αυτό γίνεται σε κάθε χώρα που σέβεται τα λεφτά που έδωσε για να σπουδάσει επιστήμονες. Και επειδή μπορεί να νομίζετε ότι αυτό συμβαίνει μόνο στους γιατρούς και στις ειδικότητες (ας πούμε για USA) , σας ενημερώνω ότι και πχ στα διδακτορικά προγράμματα (κάπου αναφέρθηκε κάτι για MIT) κι εκεί προτιμούν να πάρουν παιδιά με αμερικάνικη κολλεγιακή εκπαίδευση (που σημαίνει 2 χρόνια ωκεανογραφία, βέλασμα αγελάδας και χοροί της Δυτικής αφρικής, 80 ώρες science = πίνακες στα μαθηματικά και θεώρημα ώθησης ορμής στην φυσική, και κανα δυο εξάμηνα είναι αποβλακωμένα από το χασίς και 'πειραματίζονται' με την σεξουαλικότητά τους) παρά έναν πχ φυσικό, χημικό, βιολόγο από την ελλάδα που έχει φτύσει αίμα 4 χρόνια να μαθαίνει τα αντίστοιχα αντικείμενα. Γιατί; Γιατί αυτούς ξέρουν αυτούς εμπιστεύονται. Πάει τέλειωσε.

Κι εγώ δεν λέω να συνεχιστεί το αίσχος της λίστας, αλλά να μπει κι άλλο φίλτρο για να μην συνεχίζεται αυτή η κατάσταση και ο καλύτερος ας συνεχίσει. Και για τις κατηγορίες απέναντι στην Κυριακή, αν έχετε τόσο θάρρος, να πάτε να της τα πείτε κατάμουτρα. Η κοπέλα είπε όνομα και πού σπουδάζει. Οι υπόλοιποι είμαστε 'δόκτωρες' από πίσω από μια οθόνη.

Δεν σημαίνει ότι διαφωνώ σε κάτι απ΄όσα λες notbad. Απορώ όμως γιατί μέχρι σήμερα οι νόμοι είναι όπως είναι. Γιατί αν κάποιοι είναι μέσα στην Ελλάδα και έχουν κάποιο τρόπο να πιέσουν (πχ οι φοιτητές στα ελλ. ΑΕΙ) δεν το κάνουν. Γιατί κανείς δε λέει ευχαριστώ για όλα τα δωρεάν που του παρέχονται (είδε κανείς έστω και ένα ευχαριστώ από την Κυριακή στο κατηγορώ της και δεν το είδα εγώ?). Γιατί θεωρείς τους ειδικευόμενους μόνο εκπαιδευόμενους ενώ μέχρι τώρα είναι εργαζόμενοι (στην Ιταλία τους άφησα εκπαιδευόμενους και με αποζημιώσεις της πείνας και όχι μισθούς). Γιατί κανείς δεν βλέπει το μίζερο στο να κλαίγονται και να κατηγορούν κάποιοι την κοινωνία γιατί δεν είχαν παιδικά χρόνια ...

Και τέλος, δεν θεωρώ πως όλοι εδώ βρίζουμε. Αλλά σίγουρα όλοι γράφουμε την άποψή μας, και έχουμε δικαίωμα από τους κανόνες του εδώ φόρουμ να το κάνουμε ανώνυμα. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με αυτό ας κάνει τις παρατηρήσεις του εκεί που πρέπει. Αλλά να κατηγορούμε για ανωνυμία τους συμμετέχοντες σε ένα φόρουμ μου φαίνεται λίγο προβληματικό. Όταν κάποιος αποφασίζει να γράψει μια ανοιχτή επιστολή, όπως η Κυριακή, πιστεύω πως ξέρει τί κάνει και γιατί το κάνει. Δε βλέπω πού βλέπετε την έλλειψη θάρρους στο να σχολιάσουμε την ποιότητα του γραπτού της. Ειλικρινά απορώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.