Jump to content

Ειδικότητα στη Γαλλία


aria

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μολις είδα το ποστ της ιωαννιτας κι έχω να πω σε όποιον ενδιαφερεται για ειδικοτητα σε γαλλοφωνη χωρα και ειδικα στη γαλλια οτι τα μαθήματα είναι όντως πάρα πολύ βοηθητικά και η καθηγήτρια φοβερή και ξέρει τι κάνει.ειδικα για κάποιον που σκεφτεται να δώσει εξετασεις στη γαλλία τα συστηνω ανεπιφυλακτα!!Για περισσοτερες πληροφοριες πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Last Reply

Πρόσφατα έμαθα ότι μια γνωστή κάνει Ενδοκρινολογία σε μια Κλινική στο Παρίσι, αφού έκανε το κομμάτι της Παθολογίας σε ελληνικό επαρχιακό νοσοκομείο.

Περισσότερα, όπως γλωσσικό επίπεδο και τι άκρες είχε, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω το εξής: για να συμμετέχεις στις εξετάσεις ξέρω ότι πρέπει να μην έχεις πάρει πτυχίο οπότε πρέπει να εγγραφείς ξανά το Σεπτέμβρη στη σχολή οπότε και δίνεις τότε τα τελευταία σου μαθήματα και ότι οι αιτήσεις γίνονται κάποια στιγμή το Μάρτιο, αν όμως τελειώσεις με τα μαθήματα και θέλεις να ορκιστείς το Νοέμβρη ας πούμε γίνεται να δώσεις κανονικά εξετάσεις ή πρέπει μέχρι το Μάρτιο που θα κάνεις την αίτηση να μην έχεις καν ορκιστεί??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για ακομη μια χρονια οι ελληνικες συμμετοχες στον διαγωνισμο για την ειδικοτητα(ECN) πατωσαν παιρνοντας τις τελευταιες θεσεις.Μονη εξαιρεση 2-3 ελληνογαλλοι που ομως σπουδασαν Γαλλια.

Απο την μικρη μ εμπειρια(stage) σε γαλλικο νοσοκομειο δεν το βρισκω παντως αφυσικο.

Μπορει οι ελληνες κ γενικοτερα κ αλλοι ευρωπαιοι να μπορουμε με πολυ διαβασμα να χουμε ισες η καλυτερες θεωρητικες γνωσεις αλλα στο πρακτικο κομματι οι γαλλοι φοιτητες δε συγκρινονται.

Και το ECN ειναι κλινικες περιπτωσεις..

Παντως θεωρω οτι ακομα κ αν καποιος κατορθωσει να περασει στην ειδικοτητα που θελει(εκτος γεν.ιατρικης εννοω που μπορει να μπεις χωρις να γραψεις κυριολεκτικα τιποτα) ειναι πολυ δυσκολο να προσαρμοστεις,κυριως με τη γλωσσα.Με B2(αλλα θα λεγα κ με C1 απο εμπειριες αλλων) ειναι δυσκολο να συνομιλεις με το γαλλο που μασαει τις λεξεις,εχει περασει η ωρα ειναι κουρασμενος κ μουρμουραει.Οποιος εχει εμπειρια,καταλαβαινει τι λεω.

Παντως απο το 2016 το συστημα γινεται multiple choice σε υπολογιστη κ ισως να σωσει καποιους απο ορθογραφικα λαθη κ διατυπωσεις που θα επηρεαζαν καποιον βαθμολογητη αρνητικα.Η ουσια ομως του ECN δεν αλλαζει κ θελει ξεχωριστη προετοιμασια σαν εξεταση που απαιτει τουλαχιστον 1 χρονο αφιερωμενο μονο σε αυτο.Για οσους ξερουν ιατρικη ορολογια στα αγγλικα,καπως σωζεται η κατασταση.Αν οχι,τοτε θες κ ειδικη προετοιμασια για ορους.

Αυτα που ειχαν γραφτει παλιοτερα εδω για διακρισεις κατα των Ελληνων ειδικα,με συγχωρειτε αλλα τα θεωρω αστεια.Στη Γαλλια σε ενα γκρουπ υπαρχουν πανω απο 3-4 τουλαχιστον αλγερινοι,τυνησιοι,τουρκοι κ οτιδηποτε αλλη φυλη της αφρικης μπορεις να φανταστεις που εχει σαν επισημη γλωσσα τα γαλλικα.Οι Γαλλοι δεν εχουν κανενα λογο να ειναι ρατσιστες με τους ελληνες ενω εχουν στην αυλη τους ολες τις αλλες φυλες.

Ειναι εξαιρετικγ περιπτωση παντως η Γαλλια για γενικη ιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

(όπως ο τίτλος..) είμαι γενικός γιατρός και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για τη Γαλλία (ή για τις γαλλόφωνες χώρες όπως Βέλγιο, Ελβετία)

1) Τι προοπτικές εργασίας υπάρχουν; Έχω δει ότι τουλάχιστον στη Γαλλία και στο Βέλγιο υπάρχουν πολλές αγγελίες για γενικούς γιατρούς.

2) Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να μπει κάποιος και να μάθει πώς λειτουργεί το σύστημά τους;

3) Γενικά οι συνθήκες εργασίας πώς είναι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Είμαι ειδικευόμενη ψυχιατρικής στη Γαλλία και ήθελα να ενημερώσω ότι έχει ανοίξει μία θέση FFI ( Faisant Fonction d'Interne)  στο νοσοκομείο που δουλεύω, για το εξάμηνο από 01/05/2017 μέχρι 31/10/2017.Είναι μία θέση με ιδιαίτερο εκπαιδευτικό ενδιαφέρον, γιατί η άσκηση γίνεται σε μία κλινική με πρότυπο τρόπο οργάνωσης, που ανήκει στο ρεύμα της psychothérapie institutionnelle. Πρόκειται για μία προσέγγιση κυρίως ψυχαναλυτικού προσανατολισμού, που δίνει έμφαση στη δυναμική των σχέσεων μεταξύ νοσηλευτικού προσωπικού και ασθενών και στην έκφραση της παθολογίας μέσα από αυτές, καθώς και στην ελευθερία και την αυτοοργάνωση των ασθενών με τη δημιουργία θεραπευτικών ομίλων ( clubs thérapeutiques). Ο ειδικευόμενος συμμετέχει στη λειτουργία τόσο του κέντρου ψυχικής υγείας, όσο και της κλινικής. Ο μισθός εξαρτάται από την προυπηρεσία του ειδικευόμενου, και είναι σε γενικές γραμμές ικανοποιητικός, ειδικά αν προστεθούν και οι εφημερίες.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι 6ο έτος και το καλοκαίρι παίρνω πτυχίο και σκεφτόμουνα για νευρολογία στη γαλλία ή σε άλλες γαλλόφωνες χώρες (πχ βέλγιο ή γαλλόφωνο κομμάτι ελβετίας). Έχετε κάποια εικόνα; γιατί έχω διαβάσει δύο πράγματα: το πρώτο ήταν ότι για να μπεις στην ειδικότητα πρέπει να έχεις ήδη 3 χρόνια κλινική εμπειρία (που θεωρούνται το 5ο, 6ο έτος και 1 χρόνο το αγροτικό) και το δεύτερο είναι οτι πρέπει να δώσεις εξετάσεις με το που τελειώσεις το πτυχιο. Ποιο από τα δύο ισχύει; Και που μπορούμε να μάθουμε γι αυτές τις εξετάσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.