Jump to content

Ειδικότητα στη Γαλλία


aria

Recommended Posts

http://career.admin.uoi.gr/CMS/index.php?p=337

Ιατρική ειδικότητα στη Γαλλία: Concours d'Internat

Ο διαγωνισμός αυτός είναι γραπτός και ίδιος για όλους τους υποψηφίους ανεξάρτητα από την ειδικότητα την οποία δηλώνουν.

Αποτελείται από 3 ενότητες:

Ενότητα 1:

Τεστ 150 ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής (αποτελείται από δύο μέρη διάρκειας 90 λεπτών)

Συνολική Διάρκεια: 3 ώρες

Οι ερωτήσεις είναι δύο ειδών: συμπλήρωσης κενών και ανοιχτών ερωτήσεων.

Συντελεστής: 0,7

Ενότητα 2:

6 έως 12 κλινικές περιπτώσεις

Συνολική διάρκεια: 1 ώρα

Η ενότητα αυτή απαιτεί την απάντηση 48 το πολύ ερωτήσεων

Συντελεστής: 0,3

Ενότητα 3:

12 φάκελοι διάγνωσης και θεραπευτικής αγωγής.

Συνολική διάρκεια: 6 ώρες (3 μέρη από 2 ώρες το καθένα)

Κάθε φάκελος περιλαμβάνει ένα θέμα, ακολουθείται από ερωτήσεις ανάπτυξης και ενδεχομένως συνοδεύεται από διαγράμματα και εικόνες

To Concours d’Internat έχει πλέον μετονομαστεί σε “Epreuves Nationales Classantes” και αυτό διότι οι επιτυχόντες επιλέγουν την πόλη αλλά και την ειδικότητα ανάλογα με τη θέση την οποία εξασφάλισαν κατά το διαγωνισμό. Οι πρώτοι στη λίστα επιλέγουν την ειδικότητά τους ανάμεσα στις 11 που προτείνονται: specialites medicales, sante publique, medecine du travail, medecine generale, specialites chirurgicales, biologie medicale, psychiatrie, anesthesie-reanimation, pediatrie, gynecologie obstetrique et gynecologie medicale (δείτε κατάλογο ειδικοτήτων). Όσο πιο χαμηλά είναι κανείς στην κατάταξη, τόσο λιγότερες επιλογές έχει.

--------------------------------------------------------------------------------

Προθεσμία εγγραφών για το έτος 2006: 07/04/2006

Ημερομηνίες διεξαγωγής του διαγωνισμού: 13-14/06/2006

Τόποι διεξαγωγής του διαγωνισμού για το έτος 2006: Reims, Lille, Lyon, Marseille, Nantes, Paris, Clermont-Ferrand

Επίσημος δικτυακός τόπος του Concours

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Last Reply

νάβις πώς σου φάινονται τα θέματα???...

εσύ τί λες παλεύονται??

με ένα κάποιο υπόβαθρο από τα ελληνικά μας πανεπιστήμια...ίσως και λίγες εφημερίες παραπάνω παλεύεται λες?

:wacko::blink:

ρε γμτ λέω να πάω να δώσω (μετά από 2 χρόνια..στο 6ο..) έστω και για την πλάκα...να πω τουλάχιστον προσπάθησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νάβις πώς σου φάινονται τα θέματα???...

εσύ τί λες παλεύονται??

με ένα κάποιο υπόβαθρο από τα ελληνικά μας πανεπιστήμια...ίσως και λίγες εφημερίες παραπάνω παλεύεται λες?

:wacko::blink:

ρε γμτ λέω να πάω να δώσω (μετά από 2 χρόνια..στο 6ο..) έστω και για την πλάκα...να πω τουλάχιστον προσπάθησα...

κοιτα, τώρα που έκανα κ το τριμηνο της παθολογίας πιστεύω οτι κάποιος που έχει τελειώσει το έκτο μπορεί να τα παλέψει, αρκεί να εξοικειωθεί λίγο με την ορολογία, την ιδια ιατρική μαθαίνουμε ρε γμτ στην τελική! εγώ πάντως θα πάω, του χρόνου! Έμαθα οτι φέτος πήγαν αρκετοί, από Ελλάδα αντε να βγουν τ αποτελέσματα να δούμε πως τα πήγαν!... ελπίζω καλά! όχι τιποτ' άλλο θα μας πάρουν και οι Γάλλοι χαμπάρι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νάβις για να πας μετά το πτυχίο πρέπει να δικαιολογήσεις 3 χρόνια προϋπηρεσίας...

εγώ σκέφτομαι να πάω να δώσω με τους γάλλους στο 6ο πριν πάρω πτυχίο...

αν βγουν τα αποτελέσματα και τα βρεις μπορείς να τα ανακοινώσεις εδώ?

με ενδιαφέρει πολύ να δω τί ειδικότητες μπορούν να φτάσουν οι έλληνες...

γιατί αν είναι να πάρεις γενική ιατρική,την κάνεις κι εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

πάντως, είδα τα φετινά αποτελέσματα...

και έχω να πω οτι απογοητεύτηκα!

όλες οι τελευταίες θέσεις έχουν καταληφθεί απο έλληνες...

τόσο δύσκολα είναι πια ή απλά πάνε απροετοίμαστοι?..

γουατεβερ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η γενική ιατρική είναι μια καλή προϋπηρεσία και πας άμεσα.όταν επιστρέψεις Ελλάδα,δε χρειάζεται να την αναγνωρίσεις ως ειδικότητα,οπότε κάνεις κανονικά την ειδικότητα που έχεις επιλέξει εδώ όταν με το καλό ανοίξει η θέση σου...πώς αλλιώς να γεμίσουν τα χρόνια ως τότε?

Να ρωτησω κι εγώ κάποιον αν ξέρει?Γενική ιατρική στη Γαλλία μπορείς να κάνεις και χωρίς να δώσεις εξετάσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως όχι, δεν μπορείς να πάρεις καμια ειδικότητα αναγνωρισμένη από το γαλλικό κράτος αν δεν δώσεις ECN ( εκτός από θέσεις FFI, που όμως δεν αναγνωρίζονται ως χρόνος ειδίκευσης για να εργαστείς στη Γαλλία)....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Όποιος χρειάζεται πληροφορίες για γαλλία ας επικοινωνήσει μαζί μου με PM πριν χάσει χρόνο, χρήμα και κυρίως ψυχική διάθεση...Το κακό με τους έλληνες είναι ότι κανείς δεν ενημερώνει έγκυρα ακόμα κι αν ξέρει, κανείς δεν προειδοποιεί και κανείς δε βοηθά. Από κασσάνδρες κι άσχετους που μπαινοβγαίνουν στα site και παίζουν με τα όνειρα και τις ελπίδες των νέων γιατρών μπουχτήσαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος χρειάζεται πληροφορίες για γαλλία ας επικοινωνήσει μαζί μου με PM πριν χάσει χρόνο, χρήμα και κυρίως ψυχική διάθεση...Το κακό με τους έλληνες είναι ότι κανείς δεν ενημερώνει έγκυρα ακόμα κι αν ξέρει, κανείς δεν προειδοποιεί και κανείς δε βοηθά. Από κασσάνδρες κι άσχετους που μπαινοβγαίνουν στα site και παίζουν με τα όνειρα και τις ελπίδες των νέων γιατρών μπουχτήσαμε.

Νομίζω ότι πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί αλλιώς αυτό που είπες δεν στέκει. Με ποια προσόντα θα πληροφορήσεις εσύ τους συναδέλφους καλύτερα από ό,τι το κάνουν οι υπόλοιποι και ποιες είναι οι κασσάνδρες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!!ξέρει κάποιος να μας προτείνει κάποιο αξιόλογο εγχειρίδιο γαλλικής ιατρικής ορολογίας;; εννοείται και μέσω διαδικτύου αν πωλείται κάτι. έχω βρει μόλις ένα ιατρικό λεξικό στον καουφμαν στη σίνα.όποιος ξέρει κάτι παραπάνω,ας με διαφωτίσει!!ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sovereign μην το κανεις αυτο παιδι μου πλιιιιιιζ....

αν εχει καποιος διαθεση να πει κατι μηηην τον κατηγορουμε πριν προλαβει να ανοιξει το στομα του..

η αληθεια ειναι οτι επειδη ακριβως ξερει- η διατεινεται οτι ξερει -κατι παραπανω ειναι σε πλεονεκτικη θεση και τροπον τινα εχει καποια ελαφρυντικα σε ο,τι λεει...¨))

θετικος ρατσισμος:)

τα αν απλα βαυκαλιζει ... θα φανει εκ του αποτελεσματος...

μην ειστε ομως τοσο επικριτικοι....

η αληθεια ειναι οτι καταλαβαινω οσα λεει γιατι πολυ απλα εχω περασει απο την διαδικασια του να ψαξω για γαλλια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε/φίλη traviata,

Όταν κάποιος βγαίνει και λέει ότι πολλοί παίζουν με τα όνειρα των νέων ιατρών ενώ αυτός είναι σε θέση να βοηθήσει, αλλά με πμ, νομίζω ότι το καθήκον μου ως συντονιστής είναι να τον ρωτήσω "γιατί εσύ μπορείς να βοηθήσεις παραπάνω". Η διαδικασία εύρεσης θέσης στη Γαλλία έχει αναλυθεί σε μεγάλο βαθμό στιες προηγούμενες σελίδες. Αν κάποιος διαφωνεί με κάτι που έχει γραφεί, οφείλει να το κάνει δημόσια για να βοηθήσει όσο δυνατόν περισσότερους. Εάν απλά δημιουργούμε υποψίες για τις πληροφορίες που δίνονται εδώ χωρίς λόγο, προκαλούμε σύγχυση στα μέλη και τους αναγνώστες του site. Αν έχουμε καλό λόγο να το κάνουμε, ας το κάνουμε δημόσια.

Εσύ προσωπικά μίλησες για το concours, άλλοι μίλησαν για τα (μη αναγνωρισμένα και προβληματικά πλέον στην Ελλάδα) FFI. Τι άλλο υπάρχει στη Γαλλία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξερεις τι ,δεν ειμαι ο δικηγορος του/της ουτε και ξερω τί ειχε στο μυαλο του/της και τί εννοουσε λεγοντας..αλλα όταν διαβασα το ποστ ούτε κατα διανοια δεν περασε απο το μυαλο μου οτι μιλησε εναντιον των οσων εχουν προσφερει πληροφοριες εδω μεσα..εξω στο ριαλ λαιφ υπαρχει συγχυση...και πραγματικα κανενας δε σου λεει πολλα... ναι τα βασικα ολοι τα ξερουμε υπαρχει ενας διαγωνισμος αλλα επειτα?υπαρχει πολυ μπλα μπλα κι εγω που τα ψαχνω απο το 3ο ετος και τωρα βρισκομαι 5ο ακομα ψαχνομαι κι ακομα θα ηθελα να βρω εναν ανθρωπο που ξερει και ισως εχει περασει αυτη τη διαδικασια και μπορει να μιλησει πρακτικα..θεωρητικα ολοι μιλαμε...απλα και την αλλη την κοπελα απο ελβετια που ειχε διαθεση να βοηθησει την αποπηραμε..- για αλλο λογο χαχ :)- και ειναι κριμα... φιλικα παντα.. :rolleyes:

τεσπα.. μπαι δε γουει να ενημερωσω οτι στο ift 8-9 φεβρουαρίου εχει ενα σεμιναριο(18 ωρες) μεταφρασης ιατρικών ορων απευθύνεται σε μεταφραστες,φοιτητες ιατρικής και φαρμακευτικης , αφορα στα θεματα: καρδιολογια, νευρολογια,ορθοπαιδική,γυναικολογια και κοστίζει 235 ευρω . χορηγειται γλωσσαριο ειδικων όρων και υλικό.εγγραφες εως τριτη 5 φεβρουαριου.μιλάμε πάντα για τη θεσσαλονίκη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αποθάρρυνα κανέναν. Για ποιο λόγο να το κάνω; Τον ενθαρρύνω να γράψει δημόσια, τίποτε παραπάνω. Θα προσφέρει σε περισσότερους έτσι, διότι μας διαβάζουν πολλοί που δεν είναι επίσημα εγγεγραμμένα μέλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς αυτό το ξεκατίνιασμα ήθελα να αποφύγω και δεν έγραψα δημόσια...

Η μικρή μου πείρα σε αυτό το site και σε αυτή τη σχολή μου έχει αποδείξει επανειλλημένα πως αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται και ψάχνουν, σε πλησιάζουν με ευγενικό τρόπο, μοιράζονται μαζί σου αυτά που εσύ ξέρεις κι αυτά που έχουν ψάξει οι ίδιοι και έτσι το αποτέλεσμα είναι ουσιαστικό. Οι υπόλοιποι, μπαινοβγαίνουν, πετάνε το κοντό τους και το μακρύ τους, ενώ στην πραγματικότητα είναι σε αναμονή ειδικότητας 5 χρόνων σε κάποιο ΙΚΑ και δεν το λέω ειρωνικά αλλά οι περισσότεροι με καταλαβάινετε τι εννοώ και ουδεμία διάθεση ή δύναμη έχουν να βγουν στο εξωτερικό.

Εγώ βρίσκομαι εδώ να σας πω τι ακριβώς έζησα, να βοηθήσω με διαδικαστικά θέματα όποιον τελικά θελήσει να το δοκιμάσει και αν μπορώ να προλάβω κάποιους για να μην ταλαιπωρηθούν τζάμπα όσο εγώ, επειδή ακριβώς κι εγώ εδώ μέσα προσπαθούσα να πάρω πληροφορίες κι όχι μόνο δε βοήθησε ουσιαστικά κανείς αλλά μας αποπροσανατόλιζαν, μας έδιναν λάθος πληροφορίες και οι περισσότεροι από εμάς που βρεθήκαμε τελικά στη Γαλλία έχουμε μετανοιώσει την ώρα και τη στιγμή...

Να τι με ενοχλεί. Εγώ δεν έχω να κερδίσω τίποτε, αλλά όπως οι συμφοιτητές μου περνούσαν τα μαθήματα με τις δικές μου σημειώσεις στη σχολή, έτσι και τώρα αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά. Τελικά όμως αν η αντιμετώπιση είναι τέτοια, αξίζει τον κόπο?? Αναρωτιέμαι... Μήπως τελικά αυτό που μας αξίζει είναι ο καθένας να τρώει τα μούτρα του μόνος του???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης ξέχασα να αναφέρω σε όσους με ρώτησαν και τους απάντησα, για την προετοιμασία και τα βιβλία.

Υπάρχει ένας εκδοτικός οίκος www.unitheque.fr στον οποίο παραγγέλνεις ηλεκτρονικά και με ασφάλεια και σου στέλνουν ότι θέλεις. Είναι βέβαια αρκετα εμπορευματοποιημένο το θέμα με το διαγωνισμό κι υπάρχουν χιλιάδες βιβλία... Υπάρχουν εκδόσεις με έτοιμα θέματα, με παλιά θέματα τα οποία όμως τα κατεβάζεις και τζάμπα από το διαδίκτυο και μια σειρά που προτιμούν οι γάλλοι σε στυλ μικρό βιβλιαράκι σπιράλ σειρά inter-memo εκδόσεις vernazobres τα οποία υπάρχουν για όλες τις ειδικότητες κι έχουν σε σχεδιαγράμματα και πινακάκια όλη την ειδικότητα περιληπτικά. Όταν τα είδα εγώ γελούσα απαξιωτικά γιατί θεωρούσα ότι είναι πολύ λίγα και χαζά αυτά που διαβάζουν οι γάλλοι συνάδελφοί μας όμως στην πορεία συνειδητοποιήσαμε όλοι πως έχουν τελείως διαφορετικό σύστημα. Ξεχάστε τα δικά μας κατεβατά. Ακόμα και στις εξετάσεις γράφουν σε στυλ α. β. γ. δ. απαντήσεις μονολεκτικές πχ τα αίτια μιας ασθένειας, δεν αναπτύσσουν το θέμα, μας έκανε επίσης εντύπωση ότι υπογράμμιζαν λέξεις, έβαζαν τοξάκια, έφτιαχναν σχεδιαγράμματα κλπ και μάλιστα εκ των υστέρων μάθαμε ότι για να πιαστεί σωστό ένα θέμα έπρεπε να έχεις αναφέρει και τις 5 πχ λέξεις που έχουν μάθει αυτοί στο πινακάκι τους, ίσως περίπου όπως στα προφορικά του USMLE που βαθμολογείσαι ανάλογα με τη σειρά βαρύτητας πχ των διαγνώσεων που έχεις βάλει . Είναι τελείως διαφορετική η η εξέτασή τους.

Σχετικά με τα λεξικά, εγώ έχω ένα γαλλο-ελληνικό από παρισιάνου όμως μια φίλη μου πήρε ένα δίτομο από πασχαλίδη που είναι πιο πλήρες και νομίζω ότι έχει και ελληνο-γαλλικό που σου χρειάζεται ίσως περισσότερο γιατί την γαλλική ορολογία επειδή βασίζεται στα ελληνικά την καταλαβαίνεις. Η δυσκολία συνήθως είναι όταν έχεις να συντάξεις κάποιο γράμμα ασθενούς ή εξιτήριο που ξέρεις στα ελληνικά τι πρέπει να γράψεις αλλά δε σου "έρχεται" εύκολα στο μυαλό ο αντίστοιχος γαλλικός όρος.

Για να μην πετάτε τζάμπα χρήματα (όπως εγώ) μπορούμε με κάποιο τρόπο να συνεννοηθούμε να αφήσω κάποια βιβλία volcano και να τα πάρετε σε φωτοτυπίες. Έχω καρδιολογία, επείγοντα, παιδιατρική, αιματολογία, νευρολογία, ενδοκρινολογία και γυναικολογία. Έχω επίσης pocket παθολογία, θεραπευτική, κλινική εξέταση και σημειολογία που είναι πιο χρήσιμες αφού αρχίσεις ειδικότητα αλλά είναι καλά για ορολογία, αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς και πριν τις εξετάσεις.

Το κακό είναι ότι κάθε χρόνο βάζουν θέματα από διαφορετικές ειδικότητες και δεν ξέρεις τι από όλα.

Είναι 9 διαφορετικά ντοσιέ, συνήθως το καθένα αφορά μια ειδικότητα, μπορεί να σου πετάξει και τίποτε συνδυαστικό όμως. Επίσης έχουν αυτοί πολλά θέματα κοινωνικής ιατρικής και εργασίας και σε ρωτούν για άδειες, για εργατικά ατυχήματα και αποζημιώσεις που αυτά εμείς δεν τα κάνουμε και αφορούν το δικό τους σύστημα.

Άρα είναι χρήσιμο να πάρετε και sante publique γιατί έχει πολλά θέματα από αυτή.

Πέρσυ είχε ένα ντοσιέ με ορθοπεδική και ρευματολογία, είχε λοιμώξεις, παιδιατρική, πνευμονολογία συνδυασμένη με ιατρική εργασίας, επαγγελματικό άσθμα κλπ, καρδιολογια, ψυχιατρική, οφθαλμολογία μαζί με νευρολογία και πάλι κάτι απο επαγγελματικό χώρο, ένας που το έπαιζε τυφλός κι έπρεπε ο γιατρός να αποφασίσει αν είναι ή όχι για την αποζημίωση και περίπου τέτοιου ύφους θέματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι τα αναλυτικά σου posts ήταν πολύ χρήσιμα και ακριβώς αυτά ήθελα να προκαλέσω. Αν μάλιστα μας πεις και γιατί απογοήτευτηκες από τη Γαλλία, θα βοηθήσεις πολύ περισσότερους από όσο νομίζεις.

Ως προς το ξεκατίνιασμα θα ήθελα να σε παρακαλέσω, αν αναφέρεσαι σε εμένα, να ανακαλέσεις διότι εκτός του ότι το forum "Οι τελειωμένοι" ήταν δική μου ιδέα και προτροπή προς τους administrators κάποτε, ώστε η προσφορά του site να συνεχίσει και στους αποφοίτους, νομίζω πως όλοι όσοι συμμετέχουν στο forum χρόνια ξέρουν ότι έχω προσφέρει αρκετά με πληροφορίες, τόσο σε ό,τι αφορά την ειδικότητα στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου και να καταλαβαίνεις γιατί ένας moderator σου ζητάει να μιλήσεις ανοιχτά από το να αφήνεις υπονοούμενα για όσα γράφονται εδώ. Την αξία αυτής της στήλης προσπαθώ να διαφυλάξω, η οποία δεν θα υπήρχε καν για να βοηθήσεις και να βοηθηθείς αν δεν υπήρχαν κάποιες κατίνες σαν εμάς. Δηλαδή και θυσιάζουμε από τον ελεύθερο χρόνο μας για κάτι από το οποίο δεν κερδίζουμε τίποτα και τα ακούμε κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sovereign κι εμενα δε μου αρεσε ο ορος και το ειχα σχολιασει αλλα αφου διαβασα τί περασε η φιλτατη συναδελφος στη γαλλια απλα εκανα εντιτ...

οχι γιατι ειχε δικιο για τον ορο που χρησιμοποιησε αλλα γιατιπολυ απλα καταλαβαινω την αγανακτηση της...

και την ευχαριστω πολυ που μοιραστηκε τα οσα περασε με μας...

σκεψου απλα οτι το ορος αυτος διευρυνεται πολυ και δεν αναφερεται ουτε σε εσενα ουτε σε κανεναν αλλο ΕΙΔΙΚΑ . ειναι πολυ γενικος και εκφραζει την αγανακτηση απο την ελλειψη πληροφορησης γενικα.

γι αυτο δε φταιει κανενας επι τα εντος του φορουμ...νταξει?

μην παρεξηγιεστε τσαπα...

ειμαστε ολοι αρκετα πολυασχολοι για να καθομαστε να δημιουργουμε παρεξηγησεις χωρις ουσιωδεις λογους...

κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειχε πολυ νοημα να συνεχιστει μια τετοια κουβεντα,

τωρα ειμαστε ολοι για κολυβα και καφεδες στο σημειο αυτο....κι οχι για τσακωμους..

να συμπληρωσω οτι κανενας δεν αμφισβητησε την αξια αυτου του σαιτ γενικοτερα και του φορουμ ειδικοτερα ,απλα καμια φορα οσο κι αν θελουμε να κανουμε το καλυτερο και οσο κι αν δινομαστε σε εγχειρηματα αναλωνωντας πολυτιμα ποσα απο τον ελευθερο χρονο μας κανενας και τιποτα δεν μπορει να εγγυηθει την τελειοτητα του αποτελεσματος.

και λαθη θα υπαρχουν και αναποτελεσματικες θα ειναι συχνα πυκνα οι παρεμβασεις μας και και και..

αυτο ομως το λιγο δεν καθοριζει και δεν προσδιοριζει τι ειμαστε γενικα ...

και μην ξεχασω η κριτικη ειναι παντα καλοδεχουμενη οταν αναλαμβανουμε κατι το οποιο αφορα και τριτους.-σαφως και πρεπει να διατυπωνεται και κοσμια αλλα ας ειμαστε πιο δεκτικοι εμεις, καποιος πρεπει να δειξει ανωτεροτητα..-

τεσπα αν με αφησετε θα συνεχισω για πολυ ακομα αυτες τις μ@λ... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.