Jump to content

Ειδικότητα στη Γαλλία


aria

Recommended Posts

Δεν έχω γράψει τίποτα ως τώρα στο greekmeds. Υπάρχουν πολλοί λόγοι γι αυτό, μερικούς από τους οποίους θα παραθέσω κατωτέρω:

- Τα χρόνια των σπουδών μου στην Ιατρική Σχολή Αθηνών ήταν αρκετά για να απηυδίσω με τις φημολογίες για το κάθε τι που διασπείρονταν με φρενήρη ρυθμό, ρυθμό τέτοιο που κατά μέσο όρο σε κάθε δευτερόλεπτο αντιστοιχούσε και μια φήμη. Από εκείνα τα χρόνια κι έπειτα οι «επαΐοντες» διατηρήθηκαν κι επαυξήθηκαν με ένα τρόπο νομοτελειακό, όμοια όπως αυξάνονται και πληθαίνονται αέναα τα βακτήρια. Ο μέσος φοιτητής (ο κοινός αυτός ανθρωπάκος δίχως υψηλές γνωριμίες και διασυνδέσεις) ζούσε διαρκώς μες στον εφιαλτικό κυκεώνα των πανταχόθεν αφιχθέντων και πολυποίκιλων πληροφοριών που ως μοναδικό σκοπό είχαν, έχουν και θα έχουν να προκαλούν τη σύγχυση, και, σύνωρα, ένα συναίσθημα ανικανότητας και ανημπόριας ενώπιον μιας ελίτ φοιτητών που έχουν αναλάβει να κρατούν τα ινία στις εξελίξεις της Ιατρικής στον άμοιρο τόπο μας.

- Όσο για τους «επαΐοντες», αυτούς τους «παντογνώστες» φωστήρες της επιστήμης, αυτούς τους απεχθάνομαι μετά βδελυγμίας, μου προκαλούν μια αναστάτωση βαθιά μες στα σπλάγχνα μου, όπως αν είχα καταβροχθίσει μια μερίδα σάπιου κρέατος πλημμυρισμένου στις προσχηματισμένες βακτηριακές τοξίνες. Πρόκειται για άτομα τυχάρπαστα, αριβιστές του χειρίστου είδους, οπαδοί και ηγήτορες του πιο βαθιά φονταμενταλιστικού ανταγωνισμού. Είναι ανθρωπάρια αδίστακτα ως προς τις προθέσεις τους, άμετρα ως προς τις φιλοδοξίες τους, μέτρια ως προς τις αμιγείς τους δυνατότητες. Κρυμμένοι πίσω από τα λεγόμενα nicknames (ήτοι παρατσούκλια) κρίνουν, συγκρίνουν, επικρίνουν, κατακρίνουν, χρησμοδοτούν από καθέδρας, προλέγουν, προβλέπουν, προαναγγέλλουν, προδικάζουν… Σκέφτηκε ποτέ κανείς ποιοι είναι όλοι αυτοί οι «συντάκτες» των παντιοδών fora που φιλοξενεί το GreekMeds και τα αποδέλοιπα portals αυτού του είδους; Τι κι αν έχουν επιλέξει ερεβώδη, «ανατριχιαστικά» nicknames; Τι κι αν αποφαίνονται περί παντός επιστητού; Τι κι αν αυτολανσάρονται ως παντογνώστες; Τυγχάνοντας να γνωρίζω μερικούς από δαύτους μπορώ να διαβεβαιώσω τους αγχωμένους και φοβισμένους αναγνώστες των fora του GreekMeds πως δεν είναι τίποτε άλλο από μια χούφτα σπυριάρηδες, βουτυρομπεμπέδες, ετερόφωτους και κομπλεξικούς τύπους, που, ενώ διαβαίνουν πλέον το κατώφλι των 30 ετών, δεν έχουν δει το γυναικείο μόριο παρά μονάχα στη διάρκεια της εκπαίδευσής τους στη Γυναικολογία.

- Έφτασα στο σημείο να σιχαθώ κυριολεκτικά (δεν είναι σχήμα λόγου) την Ιατρική εξαιτίας των προαναφερθέντων ατόμων, όπως και εξαιτίας της νοθείας και της μεροληπτικότητας στο μοίρασμα της «πίτας» μεταπτυχιακών και διδακτορικών (αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο μετά τις σπουδές). Η προσωπική μου ηρεμία αποκαταστάθηκε αφού έπαψα να ασχολούμαι με τις «ιατρικές ειδήσεις» που φιλοξενούνται σε αυτού του είδους τα portals.

Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που με έκαναν να αδιαφορήσω για όσα γράφτηκαν, όσα γράφονται και όσα θα γραφτούν στο μέλλον στις πάμπολλες συζητήσεις που διεξάγονται στο GreekMeds.

Υπάρχει, όμως, ένας και μόνος ικανός λόγος που με ώθησε να γράψω αυτά τα λίγα λόγια, μια εξαίρεση στον κανόνα των κακώς κειμένων των ιατρικών τεκταινομένων, μια φωτεινή κουκίδα μες στον ζόφο της ιατρικής πραγματικότητας:

Είναι η χρήστης drkq που, με τα λεγόμενά της και την προσωπικής της μαρτυρία, πρόσφερε για πρώτη φορά ένα σταθερό άξονα, ένα ακλόνητο σημείο αναφοράς για τον απελπισμένο τελειόφοιτο νέο γιατρό για να πιαστεί και να κρίνει την πορεία του (καθώς λέμε κοινώς). Διακινδύνεψε να χαρακτηριστεί αποτυχημένη (χαρακτηρισμός φοβερός για ένα γιατρό στις μέρες μας) με την ειλικρινή κατάθεση των in vivo και de visu εμπειριών της. Κι όμως, τα είπε ΟΛΑ σε μια σειρά εκτεταμένων κι εμπεριστατωμένων posts.

Αισθάνομαι την ανάγκη να τη συγχαρώ δημοσίως και παράλληλα ομολογώ πως θα ήθελα διακαώς να ανήκε στο στενό κύκλο των φίλων μου.

DRKQ, σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Last Reply

εχεις δικιο τεμπλαρναιτ για την δρκγ ειναι πραγματικα...ας πω υπεροχη για ο,τι εκανε και λεω απλα υπεροχη γιατι δεν εχω εμπνευση σημερα,βιαζομαι,κ βαριεμαι :P αλλιως θα ελεγα παραπανω :)

τωρα κακα τα ψεματα εισαι λιγο εκνευριστικος με την υπερβολη αυτη που υπερασπιζεσαι ως λογο που μπλα μπλα

πιο εκνευριστικη ομως ειναι και η πραγματικοτητα που ερχεται και επαληθευεται στα λογια σου.

συγνωμη αλλα αυτο ειναι βλακεια->

Διακινδύνεψε να χαρακτηριστεί αποτυχημένη

κανενας δε θα λεγε κατι τετοιο.

εν μερει εχεις δικιο σ οσα λες , εν μερει εχεις αδικο στον τροπο που το αντιμετωπιζεις -ολο αυτο-

τεσπα.

υγ:

Τι κι αν έχουν επιλέξει ερεβώδη, «ανατριχιαστικά» nicknames

σωστα επρεπε να περιμενουν να παραδειγματιστουν πρωτα απο σενα..

μωρε δε λυνουμε πρωτα τα ενδο- και μετα να στρεψουμε τα βελη στα εξω-?

και στην ουσια ειναι ψιλοκενο το ποστ σου.

η κοπελα οντως βοηθησε παααααρα πολυ, εσυ τωρα τι?δηλαδη τί θες να πεις δε σε καταλαβαινω!

προφανως ειχες παααρα πολυ ελευθερο χρονο αυτο το καταλαβαμε αλλα απο κει και περα δε λυνονται τα προβληματα με μια ωραια εκθεση ιδεων στο γμ με αψιμαχιες και ανταλλαγες υβρεων-ειδικα εδω σε ενα φορουμ

αυτούς τους απεχθάνομαι μετά βδελυγμίας, μου προκαλούν μια αναστάτωση βαθιά μες στα σπλάγχνα μου

αυτη η φραση μου αρεσε πραγματικα,

ομως εχω πια συνειδητοποιησει οτι -κανε οσες κωλοτουμπες θες εσυ- αυτοι που "ανεβαινουν=τα καταφερνουν" ειναι αυτοι που ξερουν να "πουλανε/πλασαρουν τον εαυτο τους" καλυτερα. με πολλες εννοιες.

κι οσο κι τους αν απεχθανεσαι -κι εγω επισης- εσυ δεν μπορεις να το κανεις αυτο. και ειναι πιστεψε με: μειον σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφορήθηκα ότι κάποιοι μου πλέκουν το εγκώμιο και δε μένει παρά να σας ευχαριστήσω. Όμως δεν έκανα κάτι σημαντικό. Απλά κατέθεσα την εμπειρία μου, το παράπονό μου, ίσως την αγανάκτησή μου κι έκανα και την ψυχοθεραπεία μου γιατί έπρεπε κι εγώ σε κάποιον να πω τον πόνο μου. Παρόλα αυτά μάλλον κάποιοι βοηθήθηκαν και κάποιοι θα πάνε πιο "ψιλιασμένοι" και χαίρομαι αν εξαιτίας μου θα ταλαιπωρηθούν λιγότερο...

Συγγνώμη που έχω αργησει να απαντήσω στα pm αλλά είχα πολλή δουλειά τελευταία, μιας και η αποκαλούμενη "αποτυχία" στη Γαλλία που μου καταλόγισαν κάποιοι (μπροστά και πίσω από την πλάτη μου), στη δική μου τωρινή πραγματικότητα ερμηνεύεται στη μεγαλύτερη ερευνητική ευκαιρία- όνειρο ζωής που μου δόθηκε εδώ στην Ελλάδα σε συνεργασία με ΗΠΑ, από Ανθρώπους λαμπρούς επιστήμονες εκτός ακαδημαϊκών κλικών, χωρίς μπαμπάδες γιατρούς και μπαρμπάδες κυβερνητικούς κλπ κλπ Οπότε ειλικρινά είμαι τόσο ευτυχισμένη και γεμάτη με αυτά που κάνω τώρα που απαξιώ να ασχοληθώ με οποιαδήποτε άλλη μικροπρέπεια. Το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι εγώ υπήρξα ειλικρινής, χρεώθηκα την λάθος επιλογή μου χωρίς εγωισμούς και ανακρίβειες ενώ κάποιοι άλλοι που επίσης έχουν γυρίσει, κρύβονται ακόμα από προσώπου γης...

Αναφορικά με τα βιβλία, τα έχω δανείσει σε κάποιο συνάδελφο από εδώ μέσα αφού δεν τα χρειαζόμουν άμεσα και θα μου τα επιστρέψει μετά τις εξετάσεις. Επειδή δεν ξέρω με ποιο nick μπαίνει, Χ.... αν μπορείς, συνεννοήσου εδώ με όσους τα θέλουν κι αν δε σου κάνει κόπο άσε τα να τα φωτοτυπήσουν κι οι υπόλοιποι.

PS Κι αν δεν έχετε εμπεδώσει ακόμα τα περί γαλλικού φιάσκου, ας ευθυμήσουμε λίγο ακόμα. Λείπω ήδη 5 μήνες και μου ζητούν να τους επιστρέψω χρήματα από τους μισθούς Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου ενώ δεν ήμουν καν στην χώρα από το Δεκέμβριο και φυσικά δεν πληρώθηκα ποτέ!!! Είπατε κάτι???

Σας φιλώ, καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας εντός και εκτός Ελλάδας και κυρίως σας εύχομαι να πάρετε τις καλύτερες αποφάσεις για τη ζωή σας και τα όνειρά σας και να έχετε την τύχη με το μέρος σας για να τις εκπληρώσετε με τον ιδανικότερο τρόπο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δρκγ τα ειλικρινη μου συγχαρητηρια!!! :);) σου ευχομαι ο,τι καλυτερο!

αυτο που ηθελα παντως να πω ειναι πως το τί ειναι αποτυχια και τί επιτυχια ειναι κατι πολυ σχετικο...

μια αποτυχια μπορει να μας "οδηγησει" σε μια μεγαλη επιτυχια...

υπο αυτη την προοπτικη εξακολουθει αραγε να θεωρειται αποτυχια?...

οταν κλεινει ενας δρομος ανοιγουν αλλοι τοσοι.

αρκει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα.. B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήθελα να ευχαριστήσω κι εγω την drkg για τα βιβλία και τις πληροφορίες. Συγχαρητηρια για την ευχάριστη τροπή που πήραν τα πράγματα για εσένα. Το σιγουρο είναι οτι οποιος προπαθεί και αξίζει ανταμοίβεται! Η αλήθεια είναι οτι ευχομαι κατα βάθος σε καποια απο αυτά που εγραψες να ειχες άδικο ή να ήσουν απλά άτυχη καθώς εχω αποφασίσει να ταξιδέψω στη Μασσαλία τον Ιούνιο... θα δείξει! θα καταθέσω κι εγω την εμπειρία μου, οταν ερθει η ωρα τουλάχιστον απο ευγνωμοσύνη στο φορουμ(!) Γι αυτό που είπε ο τεμπλαρ, αν και λίγο υπερβολικό, θα συμφωνήσω, ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοι απεναντι σε ανθρώπους που έχουν χιλιάδες ποστ στο ενεργητικό τους και αποψη για τα πάντα. Όσο για αυτούς που ενω θα μπορουσαν να βοηθησουν δεν το κανουν... σας παραπεμπω στην ταινια "το τσεκουρι" γαλλιστι "Le couperet" του Κ. Γαβρα... το συνιστω ανεπιφυλακτα, θα εξασκήσετε και τα γαλλικά σας!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ DRKG ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΤΠΤ ΓΙΑ ΦΛΑΜΑΝΔΙΑ. Η ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΣΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΦΛΑΜΑΝΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΕΤΩΝ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι λες βρε φρισπαιρ.

και να ξερες γαλλικα πώς ακριβως θα καταφρενες να κανεις εκει ειδικοτητα.. με δεδομενα οσα εχουν ειπωθει παραπανω..

ποιες ειναι οι καλες σχολες στη γαλλια? για ποιο πανεπιστημιο ακουσες/ξερεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι λες βρε φρισπαιρ.

και να ξερες γαλλικα πώς ακριβως θα καταφρενες να κανεις εκει ειδικοτητα.. με δεδομενα οσα εχουν ειπωθει παραπανω..

ποιες ειναι οι καλες σχολες στη γαλλια? για ποιο πανεπιστημιο ακουσες/ξερεις?

δεν ξερω να σου απαντησω με συγκεκριμενα δεδομενα.....απλα απο αυτα που εχω ακουσει απο χειρουργους...οπως ειπα δεν εχω ασχοληθει καθολου με την γαλλια εφ'οσον δεν γνωριζω καθολου την γλωσαα.....

επισης ξερρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις+να βγεις!!!!

****παντως κατα καιρους διαφορες ερευνες απο γαλλικα ιδρυματα που εχω δει ειναι πολυ καλες και αξιοπιστες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω γράψει τίποτα ως τώρα στο greekmeds. Υπάρχουν πολλοί λόγοι γι αυτό, μερικούς από τους οποίους θα παραθέσω κατωτέρω:

- Τα χρόνια των σπουδών μου στην Ιατρική Σχολή Αθηνών ήταν αρκετά για να απηυδίσω με τις φημολογίες για το κάθε τι που διασπείρονταν με φρενήρη ρυθμό, ρυθμό τέτοιο που κατά μέσο όρο σε κάθε δευτερόλεπτο αντιστοιχούσε και μια φήμη. Από εκείνα τα χρόνια κι έπειτα οι «επαΐοντες» διατηρήθηκαν κι επαυξήθηκαν με ένα τρόπο νομοτελειακό, όμοια όπως αυξάνονται και πληθαίνονται αέναα τα βακτήρια. Ο μέσος φοιτητής (ο κοινός αυτός ανθρωπάκος δίχως υψηλές γνωριμίες και διασυνδέσεις) ζούσε διαρκώς μες στον εφιαλτικό κυκεώνα των πανταχόθεν αφιχθέντων και πολυποίκιλων πληροφοριών που ως μοναδικό σκοπό είχαν, έχουν και θα έχουν να προκαλούν τη σύγχυση, και, σύνωρα, ένα συναίσθημα ανικανότητας και ανημπόριας ενώπιον μιας ελίτ φοιτητών που έχουν αναλάβει να κρατούν τα ινία στις εξελίξεις της Ιατρικής στον άμοιρο τόπο μας.

- Όσο για τους «επαΐοντες», αυτούς τους «παντογνώστες» φωστήρες της επιστήμης, αυτούς τους απεχθάνομαι μετά βδελυγμίας, μου προκαλούν μια αναστάτωση βαθιά μες στα σπλάγχνα μου, όπως αν είχα καταβροχθίσει μια μερίδα σάπιου κρέατος πλημμυρισμένου στις προσχηματισμένες βακτηριακές τοξίνες. Πρόκειται για άτομα τυχάρπαστα, αριβιστές του χειρίστου είδους, οπαδοί και ηγήτορες του πιο βαθιά φονταμενταλιστικού ανταγωνισμού. Είναι ανθρωπάρια αδίστακτα ως προς τις προθέσεις τους, άμετρα ως προς τις φιλοδοξίες τους, μέτρια ως προς τις αμιγείς τους δυνατότητες. Κρυμμένοι πίσω από τα λεγόμενα nicknames (ήτοι παρατσούκλια) κρίνουν, συγκρίνουν, επικρίνουν, κατακρίνουν, χρησμοδοτούν από καθέδρας, προλέγουν, προβλέπουν, προαναγγέλλουν, προδικάζουν… Σκέφτηκε ποτέ κανείς ποιοι είναι όλοι αυτοί οι «συντάκτες» των παντιοδών fora που φιλοξενεί το GreekMeds και τα αποδέλοιπα portals αυτού του είδους; Τι κι αν έχουν επιλέξει ερεβώδη, «ανατριχιαστικά» nicknames; Τι κι αν αποφαίνονται περί παντός επιστητού; Τι κι αν αυτολανσάρονται ως παντογνώστες; Τυγχάνοντας να γνωρίζω μερικούς από δαύτους μπορώ να διαβεβαιώσω τους αγχωμένους και φοβισμένους αναγνώστες των fora του GreekMeds πως δεν είναι τίποτε άλλο από μια χούφτα σπυριάρηδες, βουτυρομπεμπέδες, ετερόφωτους και κομπλεξικούς τύπους, που, ενώ διαβαίνουν πλέον το κατώφλι των 30 ετών, δεν έχουν δει το γυναικείο μόριο παρά μονάχα στη διάρκεια της εκπαίδευσής τους στη Γυναικολογία.

- Έφτασα στο σημείο να σιχαθώ κυριολεκτικά (δεν είναι σχήμα λόγου) την Ιατρική εξαιτίας των προαναφερθέντων ατόμων, όπως και εξαιτίας της νοθείας και της μεροληπτικότητας στο μοίρασμα της «πίτας» μεταπτυχιακών και διδακτορικών (αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο μετά τις σπουδές). Η προσωπική μου ηρεμία αποκαταστάθηκε αφού έπαψα να ασχολούμαι με τις «ιατρικές ειδήσεις» που φιλοξενούνται σε αυτού του είδους τα portals.

Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που με έκαναν να αδιαφορήσω για όσα γράφτηκαν, όσα γράφονται και όσα θα γραφτούν στο μέλλον στις πάμπολλες συζητήσεις που διεξάγονται στο GreekMeds.

Υπάρχει, όμως, ένας και μόνος ικανός λόγος που με ώθησε να γράψω αυτά τα λίγα λόγια, μια εξαίρεση στον κανόνα των κακώς κειμένων των ιατρικών τεκταινομένων, μια φωτεινή κουκίδα μες στον ζόφο της ιατρικής πραγματικότητας:

Είναι η χρήστης drkq που, με τα λεγόμενά της και την προσωπικής της μαρτυρία, πρόσφερε για πρώτη φορά ένα σταθερό άξονα, ένα ακλόνητο σημείο αναφοράς για τον απελπισμένο τελειόφοιτο νέο γιατρό για να πιαστεί και να κρίνει την πορεία του (καθώς λέμε κοινώς). Διακινδύνεψε να χαρακτηριστεί αποτυχημένη (χαρακτηρισμός φοβερός για ένα γιατρό στις μέρες μας) με την ειλικρινή κατάθεση των in vivo και de visu εμπειριών της. Κι όμως, τα είπε ΟΛΑ σε μια σειρά εκτεταμένων κι εμπεριστατωμένων posts.

Αισθάνομαι την ανάγκη να τη συγχαρώ δημοσίως και παράλληλα ομολογώ πως θα ήθελα διακαώς να ανήκε στο στενό κύκλο των φίλων μου.

DRKQ, σε ευχαριστώ πολύ!

:blink::blink::oemeekemeekemeekemeekemeekemjawdropemjawdropemjawdrop:wacko::wacko::wacko::wacko:emlmfaoemlmfaoemlmfao

καλα φιλαρακο εσυ χαραμιζεσαι !!εισαι γεννημενος τσοχατζοπουλος!!!! :splats::splats::splats::splats:

ρε μαγκα οχι πες μου αληθεια τωρα ποση ωρα σου πηρε να γραψεις το ποστ;;;;καθε προταση κι 20 ¨αγνωστες¨λεξεις!! :lol::splats::splaaaats::lol:

καλα ποση εκθεση...διαβασε ςγια τις πανελληνιες ρε μαγκα emquestionemquestionemquestionemquestion ΣΟΥ ΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΟΥΣΟΥΡΙ!!!!!!!!!!!!!! το χεις παρει χαμπαρι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :anavwfwties::anavwfwties::lol::lol:

εκθεση ποσο εγραψες;;;;19 και 9;;;;;κατι μαλακιες σαν τις δικες σου θελουν στις πανελληνιες .ο απλος περιεκτικος λογος-σαν τον δικο μου ενα πραμα :D:anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties::lol: -ποτε δεν τους εκανε :antegeia:

καλα μλκ τωρα που το ξαναδιαβαζω καταληγω οτι εχεις προβλημα εεεε!!!εισαι επιδειξιομανης!!!και ποιος ξερει ποσα αλλα παιζει μια πολυ γαματη ψυχιατρος στο δρομοκαιτειο να στη συστησω αν θες :) χααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι λες βρε φρισπαιρ.

και να ξερες γαλλικα πώς ακριβως θα καταφρενες να κανεις εκει ειδικοτητα.. με δεδομενα οσα εχουν ειπωθει παραπανω..

ποιες ειναι οι καλες σχολες στη γαλλια? για ποιο πανεπιστημιο ακουσες/ξερεις?

δεν ξερω να σου απαντησω με συγκεκριμενα δεδομενα.....απλα απο αυτα που εχω ακουσει απο χειρουργους...οπως ειπα δεν εχω ασχοληθει καθολου με την γαλλια εφ'οσον δεν γνωριζω καθολου την γλωσαα.....

επισης ξερρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις+να βγεις!!!!

****παντως κατα καιρους διαφορες ερευνες απο γαλλικα ιδρυματα που εχω δει ειναι πολυ καλες και αξιοπιστες

ναι δεν αμφιβαλλω, ξερω οτι στο στρασβουργο εχουν καλο τμημα μεταμοσχευσεων..

και στο παρισι βεβαια ειναι οι καλυτερες σχολες..

να σου πω αν ρωτησεις αυτους τους χειρουργους που λες και ξερουν κατι σχετικο -οτιδηποτε, θα το καταθεσεις κι εδω? emdribble

φχαριστω.. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω σχετικα με τις εξετασεις για Γαλλια, τωρα που εδωσα και εχω προσωπικη εμπειρια. Ειπωθηκε πιο πανω οτι οι εξετασεις ηταν βατες κ οτι οι ξενοι αδικουνται η κατι παρομοιο. Δεν συμφωνω καθολου με αυτό. Οι εξετασεις ειναι ιδιαιτερως δυσκολες, ειναι λογικο που ολοι οι Ελληνες βγαινουμε τελευταιοι γιατι πολυ απλα οι γνωσεις εκτου ετους δεν καλυπτουν. Και οχι γιατι εμεις ειμαστε χειροτεροι απλα γιατι οι τυποι ο,τι μα ο,τι εχουν διαβασει σχετικα με ιατρικη κινειται γυρω απο αυτες τις εξετασεις. ε.. κ για να λεμε και του στραβου το δικιο η Γαλλια εχει καλη φημη στην ιατρικη κ δεν μιλαμε για το χωριουδακι που θα βρεθουν οι τελευταιοι αλλα για τα μεγαλα νοσοκομεια του Παρισιου αλλα κ της νοτιας Γαλλιας.

Τελος παντων για τα θεματα αρκει να σας πω οτι στο γαλλικο φορουμ ακομα τσακωνονται για τις διαγνωσεις κ οτι η διαγνωση ειναι η απαντηση μονο στη μια ερωτηση, συνηθως αρχικη κ απο εκει και περα γραφεις για θεραπεια, επιπλοκες κ ενα σωρο αλλα, με πολλες λεπτομερειες. Επισης υπαρχουν πραγματα τα οποια εαν δεν τα εχεις βαλει στην απαντηση σου μηδενιζεται ολη η ερωτηση. Και οταν λεμε θεραπεια, δεν εννοουμε μια λεξη, οπως τα λεγαμε στη θεραπευτικη αλλα κανονικα όλη τη θεραπεια, που θα νοσηλευτει, τι φαρμακο θα παρει, τι δοση, ποσες φορες, τι παρακολουθηση θα εχει, τι αλλο πρεπει να προσεξουμε κτλ κτλ. Χωρια για ερωτησεις του τυπου πως γραφεις το ταδε πιστοποιητικο ή σχετικες με νόμους που εμεις δεν εχουμε ιδεα (αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο). Ας μην μιλησω για το ντοσιε που ηταν ψυχιατρικό περιστατικό ή για ενα αλλο που είχε αντιμετωπιση πολυτραυματια και μετα ερωτησεις γναθοπρωσωπικης χειρουργικης!!

Γενικα ειναι πολυ πιο πρακτικα προσανατολισμενες απο τον δικο μας τροπο σκεψης και διαβασματος. Επισης πρεπει να ξερεις πολυ καλη ορολογια για να τα γραψεις ολα αυτα ακομη κ αν τα ξερεις. Πιστεύω οτι αν καποιος ειναι πχ 4ο ετος κ το παρει αποφαση και αρχισει συστηματικο διαβασμα παραλληλα με τη σχολη μπορει να τα καταφερει (κ μαθηματα δεν χρειαζονται κατα τη γνωμη μου, υπαρχουν βιβλια κ λεξικα κ ειναι υπεραρκετα) Αλλα για καποιον που τελειωνει και πανω στον πανικο των αναμονων αποφασιζει να δωσει με τα γαλλικα... του σχολειου, ε δεν μπορει να ελπιζει σε κατι καλυτερο απο την τελευταια θεση. Τωρα απο εκει και περα τι γινεται.. προς το παρον εχουμε μονο τη γνωμη της dr kg.

Παντως να επισημανω οτι οπως φαινεται κ απο τις προηγουμενες χρονιες τους παιρνουν ολους γιατι τους χρειαζονται, οποτε για καποιον που θελει να καλυψει 6μηνο η χρονο παθολογιας ή απλα να γραψει προυπηρεσια στο εξωτερικο ή τελος παντων να δοκιμασει την τυχη του ίσως οντως να ενδεικνυται, παραμενει βεβαια η ασχημη εμπειρια της συναδελφου ως μαρτυρια, αλλα.. ας μην ειμαστε απολυτοι! Προσφατα γνωρισα και παιδια που μου ειπαν καλά λόγια. Αυτα κ οταν με το καλο βγουν τα αποτελεσματα θα δουμε τα... χαλια μας!! Παρεπιμπτοντως ειχε παρα πολλους Ελληνες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω σχετικα με τις εξετασεις για Γαλλια, τωρα που εδωσα και εχω προσωπικη εμπειρια. Ειπωθηκε πιο πανω οτι οι εξετασεις ηταν βατες κ οτι οι ξενοι αδικουνται η κατι παρομοιο. Δεν συμφωνω καθολου με αυτό. Οι εξετασεις ειναι ιδιαιτερως δυσκολες, ειναι λογικο που ολοι οι Ελληνες βγαινουμε τελευταιοι γιατι πολυ απλα οι γνωσεις εκτου ετους δεν καλυπτουν. Και οχι γιατι εμεις ειμαστε χειροτεροι απλα γιατι οι τυποι ο,τι μα ο,τι εχουν διαβασει σχετικα με ιατρικη κινειται γυρω απο αυτες τις εξετασεις. ε.. κ για να λεμε και του στραβου το δικιο η Γαλλια εχει καλη φημη στην ιατρικη κ δεν μιλαμε για το χωριουδακι που θα βρεθουν οι τελευταιοι αλλα για τα μεγαλα νοσοκομεια του Παρισιου αλλα κ της νοτιας Γαλλιας.

Τελος παντων για τα θεματα αρκει να σας πω οτι στο γαλλικο φορουμ ακομα τσακωνονται για τις διαγνωσεις κ οτι η διαγνωση ειναι η απαντηση μονο στη μια ερωτηση, συνηθως αρχικη κ απο εκει και περα γραφεις για θεραπεια, επιπλοκες κ ενα σωρο αλλα, με πολλες λεπτομερειες. Επισης υπαρχουν πραγματα τα οποια εαν δεν τα εχεις βαλει στην απαντηση σου μηδενιζεται ολη η ερωτηση. Και οταν λεμε θεραπεια, δεν εννοουμε μια λεξη, οπως τα λεγαμε στη θεραπευτικη αλλα κανονικα όλη τη θεραπεια, που θα νοσηλευτει, τι φαρμακο θα παρει, τι δοση, ποσες φορες, τι παρακολουθηση θα εχει, τι αλλο πρεπει να προσεξουμε κτλ κτλ. Χωρια για ερωτησεις του τυπου πως γραφεις το ταδε πιστοποιητικο ή σχετικες με νόμους που εμεις δεν εχουμε ιδεα (αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο). Ας μην μιλησω για το ντοσιε που ηταν ψυχιατρικό περιστατικό ή για ενα αλλο που είχε αντιμετωπιση πολυτραυματια και μετα ερωτησεις γναθοπρωσωπικης χειρουργικης!!

Γενικα ειναι πολυ πιο πρακτικα προσανατολισμενες απο τον δικο μας τροπο σκεψης και διαβασματος. Επισης πρεπει να ξερεις πολυ καλη ορολογια για να τα γραψεις ολα αυτα ακομη κ αν τα ξερεις. Πιστεύω οτι αν καποιος ειναι πχ 4ο ετος κ το παρει αποφαση και αρχισει συστηματικο διαβασμα παραλληλα με τη σχολη μπορει να τα καταφερει (κ μαθηματα δεν χρειαζονται κατα τη γνωμη μου, υπαρχουν βιβλια κ λεξικα κ ειναι υπεραρκετα) Αλλα για καποιον που τελειωνει και πανω στον πανικο των αναμονων αποφασιζει να δωσει με τα γαλλικα... του σχολειου, ε δεν μπορει να ελπιζει σε κατι καλυτερο απο την τελευταια θεση. Τωρα απο εκει και περα τι γινεται.. προς το παρον εχουμε μονο τη γνωμη της dr kg.

Παντως να επισημανω οτι οπως φαινεται κ απο τις προηγουμενες χρονιες τους παιρνουν ολους γιατι τους χρειαζονται, οποτε για καποιον που θελει να καλυψει 6μηνο η χρονο παθολογιας ή απλα να γραψει προυπηρεσια στο εξωτερικο ή τελος παντων να δοκιμασει την τυχη του ίσως οντως να ενδεικνυται, παραμενει βεβαια η ασχημη εμπειρια της συναδελφου ως μαρτυρια, αλλα.. ας μην ειμαστε απολυτοι! Προσφατα γνωρισα και παιδια που μου ειπαν καλά λόγια. Αυτα κ οταν με το καλο βγουν τα αποτελεσματα θα δουμε τα... χαλια μας!! Παρεπιμπτοντως ειχε παρα πολλους Ελληνες!

θα με παρεις μαζι σου Γαλλια??? emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπραβο ναβις για την προσπαθεια !!

και σ ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες... δινεις μια νοτα ανανεωσης και ελπιδας μη σου πω ;)

εσυ απο ποια βιβλια διαβασες για τις εξετασεις?πιστευεις οτι ενας χρονος διαβασματος παραλληλα με τα μαθηματα του 6ου ειναι αρκετος? μαλλον οχι ε....

navis τελικα μετα απο αυτη την εμπειρια των εξετασεων πιστευεις οτι αξιζει να το ψαξει κανεις για γαλλια ή ειναι καλυτερο να στραφει σε αλλες γαλλοφωνες χωρες?(προκειμενου να παρει συγκεκριμενη ειδικοτητα οχι παθολογικη)

αναμεσα στους ελληνες που δωσατε φετος (γνωριστηκατε μεταξυ σας?) υπηρχαν ατομα "καλα προετοιμασμενα?"-βεβαια τωρα αυτο απαιτει ειλικρινεια και μαλλον δεν εχει απαντηση...-

ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα? νομιζω ειναι ουσιωδες να δουμε αν περασε καποιος σε κατι αλλο εκτος απο γενικη ιατρικη...

ευχομαι ο,τι καλυτερο!

+ξερεις πού μπορω να δω τα φετινα θεματα?γιατι στο www.e-carabin.net δεν τα βρηκα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς navis και οποιον εδωσε τα ECN! Συγχαρητηρια για το κουραγιο σου να προσπαθησεις στη Γαλλια. Εγω και ο φιλος μου το σκεφτομασταν αλλα τελικα εγκαταλειψαμε την ιδεα λογω ανεπαρκειας μου στη γλωσσα. απο το ψαξιμο που καναμε ομως και ηταν πολυ, ειχαμε σκεφτει ας πουμε αν μπαιναμε γενικη ιατρικη να καναμε το εξης απολυτα νομιμο (τσεκαρισμενο με το υπουργειο τους και την υπηρεσια που κανονιζει τις εξετασεις). περνας πχ γεν ιατρικη. πας εκει που θα μπεις και το νοεμβριο δηλωνεις οτι το καλοκαιρι θα ξαναδωσεις. μενοντας και δουλευοντας ενα χρονο εκει θα τελειοποιησεις τη γλωσσα, θα μαθεις την ορολογια και τα χουγια τους, και θα διαβασεις οσα περισσοτερα μπορεις. συστηνω ανεπιφυλακτα τις σημειωσεις που υπαρχουν σε ενα σαιτ που λεγεται la conference hippocrate τις τυπωσαμε ειναι 7000σελ και καλυπτουν τα παντα, οτι μπορεις να φανταστεις και ειναι βασικη η υλη των ecn. αν θες σου στελνω τα αρχεια ετοιμα με περιεχομενα, ειχαμε κανει καμποση δουλεια, αν σου ειναι βοηθεια. με αυτα και την καθημερινη τριβη, ισως και λιγη βοηθεια απο καποιο καθηγητη εκει που θα εισαι αν πεσεις σε καλο ατομο, νομιζω οτι θα μπορεσεις να μπεις τη δευτερα φορα εκει οπου θες. βεβαια οτι κανεις τη 2η φορα αυτο ειναι και δεν εχεις 3η ευκαιρια. σου ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον να πω κατι σχετικα με την παραπανω ιδεα.

οταν η δρκγ εγραψε για την εμπειρια της στη γαλλια,ομολογω οτι ειχα κατααπογοητευτει.

σκεφτηκα ομως οτι οντως αν καθησεις ενα χρονο εκει ισως τα αποτελεσματα τη δευτερη χρονια να ειναι καλυτερα.

λοιπον εκανα το εξης τραγικο.

βρηκα στο ιντερνετ τα αποτελεσματα εκεινης της χρονιας και εψαξα ενα προς ενα τα ονοματα να δω ποια ειναι ελληνικα και ποια ξενα.

οσα βρηκα οτι ειναι ελληνικα τα συγκρινα με τα αποτελεσματα της προηγουμενης χρονιας (ναι ξερω ειμαι τραγικη) και διαπιστωσα οτι αυτοι που εδωσαν για δευτερη χρονια πηγαν χειροτερα στις εξετασεις και δεν καταφεραν τιποτα καλυτερο απο γενικη ιατρικη. και ομως συγκρινομενοι με τον εαυτο τους τη δευτερη χρονια ηταν σε χειροτερη θεση! (στην πλειοψηφια!) τωρα γιατι εγινε αυτο δεν ξερω. δεν καταφερα να βρω τα παιδια και να μιλησω μαζι τους.ισως να ηταν απογοητευμενοι και να μην διαβασαν ,τι να πω!

βεβαια τα παντα ειναι θεμα προσπαθειας και ειναι πιθανον αν καποιος το οργανωσει καλα... ισως να τα καταφερει κοκοσαινα,ισως να εχεις δικιο...

απλα μεχρι στιγμης αυτο δεν εχει επιτευχθει..ισως στο μελλον ισως οι επομενοι...

α!επισης ομολογω οτι σε αρκετα καλες θεσεις ειχα δει κατι ονοματα(2,3) που θυμιζαν κυπριακα,αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρη...κι ουτε ξερεις αν αυτοι ειχαν ξεκινησει ιατρικη στη γαλλια...

+επισης ξερω μια κοπελα που ειχε παει ερασμους 6 μηνες γαλλια και εδωσε εξετασεις. αυτη θεωρητικα εχει πλεονεκτημα συγκριτικα με τους υπολοιπους. αν μαθω νεα της θα ενημερωσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, γράφω πρώτη φορά στο forum.

Έχω διαβάσει όλα τα topics, και μου γεννήθηκε μια βασική απορία:

Τα παιδιά που έδωσαν απλώς δεν τα κατάφεραν, ή είναι διαβλητές οι εξετάσεις; Η drkq λέει πώς είναι διαβλητές, αλλά (και ίσως να έχω μύθο στο κεφάλι μου, τέλοσπάντων) μου ακούγεται τελείως απίστευτο για μια χώρα που δέχεται αρκετούς φοιτητές απ'έξω.

Επίσης, πες πως έδωσες, γύρισες Ελλάδα, πήρες πτυχίο, πέρασες στη Γαλλία. Μπορείς να δηλώσεις ταυτόχρονα ειδικότητα εδώ; Και γενικότερα, γίνεται να δηλώσεις ταυτόχρονα ειδικότητα Ελλάδα και έξω, ή είναι αλληλοαποκλειόμενα; Αν ξέρει κάποιος υπεύθυνα, ας μου απαντήσει παρακαλώ!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mπορείς να δηλώσεις ειδικότητα και εδώ και έξω.

Η διαφορά είναι ότι εδώ, αφού δηλώσεις, κάθεσαι και περιμένεις, ενώ έξω διαβάζεις για εξετάσεις ή αν τις έχεις περάσεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, ακολουθείς το καθεστώς της χώρας που σε ενδιαφέρει ως προς την έναρξη της ειδικότητας.

Και αν τα πράγματα δεν πάνε καλά στο εξωτερικό, θα έχεις ανέβει στην ελληνική λίστα αναμονής και ούτε γάτα ούτε ζημιά (κατά μία έννοια...)

Για το διαβλητό της Γαλλίας δεν έχω άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ! Αν όμως είναι έτσι, τότε δεν τίθεται δίλημα, τα κάνεις και τα δύο. Βέβαια, μπορεί και η άποψη παιδιού σε άλλο post, δεν θυμάμαι ποιο, ότι δεν φεύγουμε έξω στην πραγματικότητα επειδή φοβόμαστε, να είναι αληθινή.............Και κάτι τελευταίο: Αν γίνεις δεκτός στη μία, η άλλη ακυρώνεται;

Κατα τα άλλα, αν η drnkq, όπως λέει είναι 30+ (δεν θέλω να θίξω την κοπέλα, είμαι σίγουρος ότι η μαρτυρία της είναι εξαιρετικά αξιόπιστη), τότε έδωσε εξετάσεις πριν 5-6 χρόνια. Μήπως έχει αλλάξει η κατάσταση από τότε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακυρώνεται, αν εσύ παραιτηθείς. Ειδικότητα στο εξωτερικό και ειδικότητα στην Ελλάδα είναι φάσεις που δε σχετίζονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς diamantis: Έτσι κι αλλιως μολις ορκιστεις θα δηλωθεις στη λιστα αναμονης για την ειδικοτητα που θελεις, αυτο δεν σε εμποδιζει να ψαχτεις για εξωτερικό κατα τη διαρκεια της αναμονης. Επισης μια ιδιαιτερότητα με την ειδικότητα στο εξωτερικό ειναι οτι τα χρόνια που θα κάνεις μπορεις να τα αναγνωρίσεις μονο αφού τα κανεις. Δηλαδη αν πχ θες σπαστη ειδικότητα κ κανεις το γενικό μερος εξω, μπορεις να δηλωσεις εδώ για ειδικό μερος μόνο αφού εχεις τελειώσει το γενικό, ενω αν το εκανες στην Ελλάδα θα δηλωνες ειδικό μέρος με το που θα διοριζόσουν στο γενικό. Βέβαια αυτά ειναι πρακτικές λεπτομέρειες που θα τις βρεις στη συνέχεια. Τώρα αν ανοίξει η θέση σου και εσυ εισαι στο εξωτερικό, ή παραιτείσαι και ερχεσαι Ελλάδα ή παραιτείσαι απο τη θέση στην Ελλάδα και μενεις εκεί.

Γενικά τον χρόνο που πέρασε καταλαβα πολύ καλά οτι το να φύγεις στο εξωτερικό για ειδικότητα δεν ειναι καθόλου ευκολη υπόθεση κ απόφαση και τελικά είδα οτι μόνο όσοι το ειχαν πάρει πραγματικά στα σοβαρά το έκαναν, γενικά χρειαζεται πολύ ψάξιμο κ σίγουρα να ξέρεις τη γλώσσα της χώρας στην οποία θα πας. Ξέρω οτι υπάρχουν παιδια που πήγαν Σουηδία και ξεκίνησαν από το 0 και τα καταφεραν και τους αξιζουν πολλά συγχαρητηρια, αλλα σε γενικές γραμμες η λογική ανοιγω το χαρτη, βλέπω που θέλω να παω κ γραφομαι σε ενα φροντηστηριο για τρεις μηνες ισα να κουτσομαθω να συννενοουμαι δεν νομιζω οτι πιανει.

Ειδικά για τις γαλλοφωνες χώρες η καλη γνωση της γλώσσας ειναι απαραίτητη. Σίγουρα όταν πας εκει στην αρχη θα ειναι δυσκολα και θα βελτιωθεις σε μερικούς μήνες, αλλά πρέπει να μπορεις να συννενοεισαι και να κατεχεις και την ιατρική ορολογια. Γενικά οι επιμελητες και οι συνειδικευόμενοι σου δεν θα εχουν την υπομονη και την όρεξη να παιζουν παντομιμα και ειναι λογικό οσοι πηγαν χωρις να μιλανε καλα τη γλωσσα να αντιμετωπισαν ρατσιστικη ή εχθρικη συμπεριφορα, ακριβως επειδη δεν μπορουσαν να συννενοηθουν. Αυτό το λέω και απο προσωπική εμπειρια καθώς πηγα σε γαλλοφωνο νοσοκομειο για stage (σαν το δικό μας τριμηνο) και μεχρι να λυθει λιγο η γλωσσα μου και να συνιθισω πως γραφουν τα ιστορικα , τους φακελους κτλ, και να αποκρυπτογραφήσω όλες τις συντομογραφιες που χρησιμοποιουν καταλαβα οτι ημουν πολύ κουραστική. Είχαν οι ανθρωποι τη δουλεια τους, ειχαν και το "χαζο" να ρωταει!

Τωρα για το αν οι εξετασεις για τη Γαλλια ειναι διαβλητες η οχι δεν μπορω να ξερω. Αυτό που διαπιστωσα και ανεφερα ειναι οτι ήταν ιδιαίτερα δυσκολες, και οτι την αποτυχια των Ελληνων ειναι πιο λογικο να την αποδωσω στη ελλειπη εως μηδενικη προετοιμασια παρα σε διαβλητοτητα του συστηματος! Αυτό που ακούγεται λογικό όμως είναι οτι αφού οι εξετασεις ειναι αναπτυξης κ οχι πολλαπλης, οταν ο εξεταστης καταλαβαινει οτι εισαι ξένος, να βαθμολογει ίσως πιο αυστηρα, αλλά και πάλι δεν θα το θεωρουσα αδικία. Προσωπικά ξέρω οτι υπάρχουν σημεια που λογω ελλειψης λεξιλογιου εχω γραψει μπουρδες και οτι αυτος που θα διορθωνει θα βαλει τα γελια! Οποτε δεν βιαζομαι να πω οτι με αδικησαν!! Όσον αφορα τα παιδια που ξαναεδωσαν, απο συζητησεις με παιδια που δουλεψαν ηδη ενα χρόνο εκει, καταλαβα οτι ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις το χρονο και το κουραγιο να διαβασεις σωστά ενω δουλευεις μεχρι αργα κ εχεις εφημεριες κτλ για αυτό και βλέπουμε εξισου χαμηλους βαθμους κ τη δευτερη φορα. Γενικά ειναι αλήθεια οτι μεχρι στιγμης δεν ειχαμε ενθαρρυντικα αποτελεσματα, αλλα προσωπικά θα συνιστουσα σε οποιον ενδιαφερεται γενικά για γαλλοφωνες χωρες, εχει αποφασισει οτι θελει να φυγει εξω και εχει τα χρηματα για το ταξιδακι στη Μασσαλια, να το τολμησει γιατι όπως και να το κάνουμε είναι μια αρχη.Και αφού παρεις πτυχιο δεν δικαιουσαι να συμμετεχεις, οποτε πρεπει να το κανεις πριν ορκιστεις. Και δυστυχως όπου και να απευθυνθεις για ειδικότητα σου ζητανε προυπηρεσία, οπότε ισως να αξίζει και απο αυτή την αποψη, ενα εξαμηνο ή χρονος γενική ιατρική στη Γαλλια δεν ειναι αμελητεο αν θες μετα να πας για συνεντευξη πχ Ελβετια. Τονιζω οτι δεν εχω δουλεψει εκει κ δεν ξέρω πως ακριβώς ειναι τα πραγματα, ξέρω ομως πως ειναι να εισαι μετα το πτυχιο, απελπισμενος με τις αναμονες και με μηδενικες πιθανοτητες για αγροτικο ή τουλαχιστον μια σοβαρη δουλεια πλην αποτριχωσεων και σίγουρα θα προτιμουσα να ειμαι στη Γαλλια και ας με εβριζαν και ας ζοριζομουν στην αρχη, και ας δουλευα πολλες ωρες και ας εκανα γενικη ιατρικη σε χωριο της βορειας Γαλλιας. (σημειωση ορκιστηκα Δεκεμβριο, οποτε ειχα δικαιωμα να δωσω φετος για Γαλλια και ειχα και το χρονο να δω τη σκατοκαστασταση που επικρατει εδω περα και να θελω ακομη περισσοτερο να φυγω!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

παιδια,χαιρετω..διαβάζω πολλά χρόνια το site και όπωσ βοηθήθηκα και γω,ελπίζω να βάλω το λιθαράκι μου για τουσ επόμενουσ..

έδωσα ecn εντελώσ ,και το λέω με κάθε ειλικρίνεια, εντελώσ απροετοιμαστη απλά και μόνο για να έχω τη Γαλλία ωσ εναλακτική..

τα πράγματα είναι όπωσ τα λένε..έδωσα με συμφοιτητέσ πολυ καλα προετοιμασμενουσ (πολλοι απο το 4ο ετοσ) τόσο στην ορολογία όσο και τα θέματα...σασ πληροφορώ ότι βρεθηκαμε όλοι στο ιδιο επιπεδο καταταξησ και στο τελοσ,μετα απο όλουσ τουσ γαλλουσ..όσον αφορα τα θεματα,για καποιον ελληνα φοιτητη που εχει ασχοληθει με τα μαθηματα τησ σχολησ σε φυσιολογικο επιπεδο,ειναι πολυ βατα..η διαγνωση γινεται εμφανησ σχεδον χωρισ σκεψη και μονο απτην αναγνωση του θεματοσ..οι ερωτησεισ ειναι πολυ νορμαλ και μπορει να συνδυαζουν νωσεισ απο πολλεσ ειδικοτητεσ.φαινεται οτι εχουν ασχοληθει ανμη τι αλλο με την επιλογη των θεματων..αλλα!στισ απαντησεισ ,απαιτουν τη χρηση συγκεκριμενων λεξεων..ΠΡΟΣΟΧΗ οχι απαντησεων αλλα λεξεων -κλειδια!!και καθε λεξη εχει αντιστοιχο βαθμο! οι γαλλοι φοιτητεσ ειναι ακομα μεγαλυτερα παπαγαλακια γιατι εβλεπεσ απ τα προχειρα τουσ οτι ειχαν κανειο ολοι τα ιδια πινακακια με λεξεισ και σχεδιαγραμματα..γι αυτεσ τισ εξετασεισ ,οι γαλλοι προετοιμαζονται ολη τη φοιτητικη τουσ ζωη και καπ οιοι κανουν και φροντιστηρια(οπωσ με ενημερωσαν γαλλοι φοιτητεσ στα πλαισια συζητησησ).η ορολογια δε μαθαινεται..σιγουρα βοηθαει να παρεισ παλια θεματα και κατι βιβλιαρακια memo αλλα ειναι αδυνατον να μαθεισ πχ τα οστα και ολη την ιατρικη ορολογια στα γαλλικα..αλλα και παλι,..απτη βαθμολογια μου ,ειδα θεματα που πιστευα οτι ειχα παει καλα να μηδενιζονται και αλλα που ελεγα οτι δεν ειχα γραψει να πιανω καλουσ βαθμουσ..

οσον αφορα τα αποτελεσματα:μπορω να μιλησω για τισ 2τελευταιεσ χρονιεσ επειδη εχω φιλουσ που εδωσαν.ειναι αδυνατο να μη σε παρουν ,εστω και για θεση γεν ιατρικησ..φανταστειτε οτι φετοσ εμειναν και 700 θεσεισ κενεσ..η διαδικασια επιλογησ ειναι οπωσ ακριβωσ εχει περιγραφει,οποτεδε θα σταθω εκει..εχει τεραστια σημασια σε ποια πολη θα καταληξεισ και ποσο συνειδητοποιημενοσ εισαι..υπαρχουν 4 παραγοντεσ που ισχυουν παντα για εξωτερικο :1.φευγεισ απο το σπιτι για εξωτερικο,μονοσ σε χωρα ,οχι με νοοτροπια μεσογειακη ,αρα οχι φιλοξενη και "ανοιχτη"οπωσ η ελληνικη 2.εφαρμοζεισ ιατρικη για πρωτη φορα3.εφαρμοζεισ ιατρικη στα γαλλικα που δ σε σωζει καμια προετοιμασια ορολογιασ όταν σε εφημερια σκαει ο γαλλοσ που ποναει και σαφωσ δε μιλαει τα γαλλικα του φροντιστηριου μασ....θα σασ πω ομωσ οτι οι γαλλοι φοιτητεσ απο το 4ο ετοσ κανουν εφημεριεσ κανονικα και πληρωνονται επισησ γι αυτο..σαφωσ εχουν μεγαλυτερη κλινικη εμπειρια σε ραμματα,σε φλεβεσ σε σχεση με εμασ..οποτε ειναι δυσκολα..

αλλα οσα ατομα,γνωστοι μου ειναι ηδη εκει κα εργαζονται ειναι καλα..με ποια εννοια?..ασφαλωσ αντιμετωπιζουν μοναξια, δυσκολιεσ αλλα προσαρμοστηκαν μεσα στουσ πρωτουσ 6μηνεσ ..αναλογα σχολια ακουω κι απο φιλουσ που ειδικευονται στη γερμανια,στισ ΗΠΑ,στο βελγιο και στη σουηδια..πχ αμερικη δινει χρηματα και τελεια ζωη,αλλα απτη δουλεια δε ζεισ ποτε!φανταστειτε οτι σε νοσοκομειο αρκετα κεντρικο,η πρωτη επισκεη στη χειρουργικη ειναι 5.30 το πρωι..αν σκεφτεστε να πατε εξωτερικο και ναχετε και τελεια ιατρικη εκαπιδευση και μπαρακια και μπουζουκια και σινεμα και ολα τα καλα τησ ελλαδασ που ποτ δεν κοιμαται πυ τρωει οποτε θελει ακομα και στισ 5 τα ξημερωματα,ξεχαστε εξωτερικο...

εγω θα παω στη γαλλια .για την εμπειρια,για τα χρηματα αλλα και τι να κανω εδωμεχρι να ανοιξει θεση? αποτριχωσεισ,φαρμακ επισκεψεισ,εφημεριεσ??και σασ μιλαει ενα ατομο πυ εχει κανει διαφορεσ δουλειεσ ,εξωιατρικεσ..δε τισ προτιμω..ρισκαρω και αν μη τι αλλο θα εφαρμοσω καπου την ιατρικη οπωσ και ναναι αυτο..και επισησ δ θεωρω οτι τιποτα παει χαμενο..ο,τι κανεισ καλο ειναι..

υποσχομαι να καταθεσω τισ εμπειριεσ μου μετα το πρωτο 4μηνο...

ωστοσο αν αποιοσ εχει αποριεσ για τα διαδικαστικα και ο,τι χρειαζεται,μη διστασει να μου στειλει πμ..

καλη δυναμη σ ολουσ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί (emcolgate) συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχει απαντηθεί καθόλου : λέμε ότι υπάρχουν 2 δρόμοι για ειδικότητα στη Γαλλία. Ή εξετάσεις στο τέλος του 6ου έτους ή διαφορετικά 3 χρόνια προυπηρεσίας. Για τη δεύτερη περίπτωση, αν για παράδειγμα κάποιος κάνει 3 χρόνια ψυχιατρική σε άλλη χώρα και θέλει να συνεχίσει Γαλλία, θα κάνει όλη την ειδικότητα από την αρχή, ή θα συνεχίσει το υπόλοιπο της ψυχιατρικής στη Γαλλία?

Θα μου πείτε για ποιο λόγο μετά από 3 χρόνια προσαρμογής να κάνεις τέτοια κίνηση? Πολλοί οι πιθανοί λόγοι :

Μπορεί κάποιος να το έχει αποθημένο, μπορεί να έχεις δει πολύ Τρυφώ, μπορεί απλά να γουστάρεις την Κάρλα Μπρούνι.. :splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.