Jump to content

Ειδικότητα στη Γαλλία


aria

Recommended Posts

Πρεπει να εχεις 3χρονια προυπηρεσια για να συμμετεχεις στις εξετασεις που ειναι για ιατρους ενω οι αλλες ειναι για τελειοφοιτους) με πτυχιο απο την ευρωπαική ενωση (και μαλιστα λεει μεσα σε παρενθεση γαλλους, αλγερινους και απο χωρες τις ΕΕ). Οι θεσεις που δινουν ειναι ελαχιστες (2008 ηταν 32 θεσεις, κ επειδη ρωτησες για ψυχιατρικη ειχε 2 θεσεις ψυχιατρικης για ολη τη Γαλλια) αυτο που ρωτας δεν διευκρινιζεται αλλα φανταζομαι οτι αν εχεις ηδη αρχισει θα κανεις απλα τα χρονια που σου λειπουν κ θα γυρισεις να δωσεις Εξετασεις ελλαδα. Βεβαια ειναι απειροελαχιστες οι πιθανοτητες να καταφερει καποιος να παρει τετοια θεση αφου θα ανταγωνιζεται ανθρωπους με μητρικη γλωσσα τα γαλλικα.

πληροφοριες εχει εδω

http://www.sante.gouv.fr/emplois/dhos/inte...erture_2008.pdf

το συμπερασμα με τη Γαλλια ειναι πια σαφες, τα μονα που μπορει καποιος ξενος να κανει ειναι:

Γενικη ιατρικη, αν δωσεις εξετασεις στο εκτο ετος (και αν ειναι ποοοολυ μαγκας και ξεσκιστει στο διαβασμα και πιασει θεση αλλης ειδικοτητας του βγαζω το καπελο)

FFI για να περασει η ωρα η για να το βαλεις στο cv το οποιο κατα πασα πιθανοτητα δεν θα σου αναγνωριστει ως χρονος ειδικοτητας στην Ελλαδα

A bientôt

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Last Reply

επειδη μου το ζητανε αρκετα παιδια..1ον υπαρχει ενα site απο το οποιο μπορεις να παραγγειλεις ιατρικα γαλλικα βιβλια.μαλιστα εχουν και ειδικη κατηγορια με βιβλια προετοιμασιας για τις εξετασεις.οποιοσ ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ.δε το ανακοινωνω για να μη θεωρηθει οτι κανω διαφημιση.πολλα εχουν γραφτει..2.ον υπαρχει το site www.e-carabin.net το οποιο ειναι το αντιστοιχο greekmeds των γαλλων..εχει λεπτομερειες για ολες τις διαδικασιες και μη διστασετε να ρωτησετε ή να στειλετε πμ..τα παιδια ειναι πολυ ευγενικα και δινουν πληροφοριες για τα παντα..

και παλι καλη δυναμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

KΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ AΣΤΡΟΚΥΤΤΩMATΩΝ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 2ου ΒΑΘΜΟΥ ΑΣΤΡΟΚΥΤΤΩΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΖΕΙ ΑΜΕΣΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ (ΕΝΤΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ECN ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ GRENOBLE

Όποιος/α συμφοιτητής/τρια ενδιαφέρεται να δώσει τα ECN για να πραγματοποιήσει την ειδικότητά του στην Γαλλία (μέσα στα 2 πρώτα χρόνια και διδακτορικό σε θέμα της ειδικότητας από το πανεπιστήμιο της Grenoble) ας μου στείλει e-mail να επικοινωνήσουμε από κοντά και να τον ενημερώσω καλύτερα!

Πρόκειται για σύμβαση του Πανεπιστημίου της Grenoble με το γαλλικό υπουργείο υγείας και αφορά προετοιμασία φοιτητών εκτός Γαλλίας μέσω Ιντερνετ.(παροχή εκπαιδευτικού υλικού, επικοινωνία και βοήθεια από καθηγητές του γαλλικου πανεπιστημίου, παροχή tests d'evaluation)

Για καλύτερες προυποθέσεις επιτυχίας απαιτούνται γνώσεις γαλλικών επιπέδου DALF (ή τουλάχιστον DELFII)

Καλό θα είναι η προετοιμασία να ξεκινήσει από το 5ο έτος για να υπάρχει ανεση διαβάσματος, αλλά και εκτοετείς φοιτητές προλαβαίνουν με λίγο πιο εντατικό προγραμματισμό.

Το εκπαιδευτικό υλικό καλύπτει όλο το φάσμα των modules και δεν απαιτείται αγορά άλλων βιβλίων..

Με τα τέστ αξιολόγησης γνωρίζει ο φοιτητής σε τί επίπεδο βρίσκεται και δεν βαδίζει στα τυφλά. Συνηθίζει στο είδος των ερωτήσεων και κυρίως στο είδος των απαντήσεων που πρέπει να δίνονται για την λήψη όσον το δυνατον μεγαλύτερου score στα ECN.

Όποιος ενδιαφέρεται για σοβαρή προσπάθεια ας επικοινωνήσει μαζί μου!

Ελπίζω να καταφέρω να βοηθήσω όσο γίνεται περισσότερους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ECN ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ GRENOBLE

Όποιος/α συμφοιτητής/τρια ενδιαφέρεται να δώσει τα ECN για να πραγματοποιήσει την ειδικότητά του στην Γαλλία (μέσα στα 2 πρώτα χρόνια και διδακτορικό σε θέμα της ειδικότητας από το πανεπιστήμιο της Grenoble) ας μου στείλει e-mail να επικοινωνήσουμε από κοντά και να τον ενημερώσω καλύτερα!

Πρόκειται για σύμβαση του Πανεπιστημίου της Grenoble με το γαλλικό υπουργείο υγείας και αφορά προετοιμασία φοιτητών εκτός Γαλλίας μέσω Ιντερνετ.(παροχή εκπαιδευτικού υλικού, επικοινωνία και βοήθεια από καθηγητές του γαλλικου πανεπιστημίου, παροχή tests d'evaluation)

Για καλύτερες προυποθέσεις επιτυχίας απαιτούνται γνώσεις γαλλικών επιπέδου DALF (ή τουλάχιστον DELFII)

Καλό θα είναι η προετοιμασία να ξεκινήσει από το 5ο έτος για να υπάρχει ανεση διαβάσματος, αλλά και εκτοετείς φοιτητές προλαβαίνουν με λίγο πιο εντατικό προγραμματισμό.

Το εκπαιδευτικό υλικό καλύπτει όλο το φάσμα των modules και δεν απαιτείται αγορά άλλων βιβλίων..

Με τα τέστ αξιολόγησης γνωρίζει ο φοιτητής σε τί επίπεδο βρίσκεται και δεν βαδίζει στα τυφλά. Συνηθίζει στο είδος των ερωτήσεων και κυρίως στο είδος των απαντήσεων που πρέπει να δίνονται για την λήψη όσον το δυνατον μεγαλύτερου score στα ECN.

Όποιος ενδιαφέρεται για σοβαρή προσπάθεια ας επικοινωνήσει μαζί μου!

Ελπίζω να καταφέρω να βοηθήσω όσο γίνεται περισσότερους.

Συγχαρητήρια, και μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι "ακομπλεξάριστοι" άνθρωποι σαν και εσένα που να είχαν αυτή την καλοσύνη να βοηθήσουν τους πελαγωμένους συναδέλφους .. Δυστυχώς αυτό σπανίζει στον χώρο μας σήμερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω ακουσει οτι στο βελγιο τα πραγματα ειναι λιγο πιο χαλαρα... οποτε για τους γαλλοφωνους ειναι καλυτερη αναλλακτικη να υποθεσω?? Το ξερω πως υπαρχει και αντιστοιχο τοπικ για Βελγιο, αλλα το ρωτω εδω στα παιδια που το εχουνε ηδη ψαξει για χωρες γαλλοφωνες....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω ακουσει οτι στο βελγιο τα πραγματα ειναι λιγο πιο χαλαρα... οποτε για τους γαλλοφωνους ειναι καλυτερη αναλλακτικη να υποθεσω?? Το ξερω πως υπαρχει και αντιστοιχο τοπικ για Βελγιο, αλλα το ρωτω εδω στα παιδια που το εχουνε ηδη ψαξει για χωρες γαλλοφωνες....

Είναι πράγματι πιο χαλαρά και πολλοί Γάλλοι το προτιμούν.

Παρ'όλα αυτά το επίπεδο σπουδών δεν θεωρείται αντάξιο της Γαλλίας και γενικότερα όταν φεύγεις έξω πρέπει πιστεύω να αναζητάς την λύση με το μεγαλύτερο κύρος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω ακουσει οτι στο βελγιο τα πραγματα ειναι λιγο πιο χαλαρα... οποτε για τους γαλλοφωνους ειναι καλυτερη αναλλακτικη να υποθεσω?? Το ξερω πως υπαρχει και αντιστοιχο τοπικ για Βελγιο, αλλα το ρωτω εδω στα παιδια που το εχουνε ηδη ψαξει για χωρες γαλλοφωνες....

Είναι πράγματι πιο χαλαρά και πολλοί Γάλλοι το προτιμούν.

Παρ'όλα αυτά το επίπεδο σπουδών δεν θεωρείται αντάξιο της Γαλλίας και γενικότερα όταν φεύγεις έξω πρέπει πιστεύω να αναζητάς την λύση με το μεγαλύτερο κύρος..

Έχω τελειώσει ιατρική στο Βέλγιο και νομίζω θα ήταν χρήσιμο να παραθέσω κάποιους αριθμούς/επισημάνσεις:

Σημείωση: Εδώ αναφέρομαι στην Ιατρική Σχολή, όχι στις ειδικότητες.

1. Συμφωνώ ότι πολλοί Γάλλοι το προτιμούν γιατί είναι όντως πιο χαλαρό από την άποψη ότι δε χρειάζεται να περνάς σοβαρές εξετάσεις όπως στη Γαλλία για να σε δεχτεί η Σχολή. Όπως θα διαπιστώσετε, όμως δεν είναι καθόλου πιο χαλαρό "in the long run".

2. Πραγματικό ξεκαθάρισμα όμως υπάρχει και πολύ πιο δύσκολο από της Γαλλίας για τους εξής λόγους: Αφού λοιπόν σε δεχθούν πολύ εύκολα, υπάρχει αυτό που λέμε "concours" du numerus clausus... Δηλαδή "διαγωνισμός", επειδή υπάρχουν περιορισμένες θέσεις, και περίπου το 20% περνάει στο 4ο έτος. Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι εγγράφεσαι σχεδόν με το όνομά σου, διαγωνίζεσαι με το χειρότερο τρόπο και αδυσώπητα τους συμφοιτητές σου στα 3 πρώτα χρόνια, και μετά εάν δεν είσαι στο 20% σου λένε ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις. Μετά από αυτό, όπως καταλαβαίνετε, έχει κανείς απωλέσει 3 χρόνια από τη ζωή του και μπορεί μόνο να τα χρησιμοποιήσει για να εγγραφεί σε μία συναφή με το αντικείμενο σχολή, πχ Βιοχημεία, Βιολογία, Νοσηλευτική, Φυσιοθ... κ.λ.π... Σε κάποια φάση δε, είχαν τόσο πολύ γίνει "obsessed" με τους περιορισμούς που σε άφηναν να τελειώσεις εάν δεν ήσουν στο 20%, αλλά μετά δεν σου έδιναν numero INAMI (δεν μπορούσες να γραφτείς στον ιατρικό σύλλογο για να εξασκήσεις το επάγγελμα)... Τώρα έχω χάσει την επαφή μου, και απ'ότι κοίταξα τελευταίως καταργήται σιγά-σιγά το απάνθρωπο αυτό σύστημα. http://www.e-carabin.net/showthread.php?p=1047506

3. Ενδεικτικά αναφέρω ότι από τους 400 που ξεκινήσαμε στο 1ο έτος, 80 περίπου ήταν Έλληνες. Στο 7ο έτος (έχει 7 χρόνια το Βέλγιο), ήμασταν περίπου 80 συνολικά και 3 μόνο Έλληνες τελειώσαμε, και αυτό "με χίλια βάσανα".

4. Επίσης, η βαθμολογία ήταν στα 20 με βάση το 12, και όχι όπως το 10 σε άλλα μέρη (π.χ. Γαλλία). Στο τέλος του έτους, εάν δεν ήθελαν να σε περάσουν, σου κατεβάζανε βαθμούς! Είχες πχ 12 στα περισσότερα μαθήματα, και σε κάποιο άλλο είχες 15? Σου κατεβάζανε το 15 σε 12, για να μην σου ανεβαίνει ο μέσος όρος ! Μιλάμε για παράνοια... Επίσης, το 11.9, δεν γινόταν ποτέ 12, ξαναέδινες το μάθημα και είχες μόνο 1 ευκαιρία. Όταν δίναμε multiple choice tests, η βαθμολογία ήταν: "Σωστό = +1, Κενό = 0, Λάθος = -1"... Κάποιος δηλαδή που έγραφε δηλαδή 12 σωστά και 6 λάθος, ελάμβανε το γενναιόδωρο 12-6=6/20 και κοβόταν... Και φυσικά, κανείς δεν μπορούσε να πάρει "20", γιατί το "20" είναι για τον "Θεό". 19 τρομερά σπάνιο, και γενικά το "άριστα" κυμαινόταν γύρω στο 16-17, ή 18 σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Επίσης, εννοείται ότι δεν μπορούσε κανείς να ξαναδώσει μάθημα για να βελτιώσει το βαθμό του. Και όσο για τη συμπεριφορά καθηγητών, ήταν λες και μιλούσες στο "Θεό", εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Αυτά ίσως φαίνονται υπερβολικά ή παρανοϊκά σε κάποιους, εγώ όμως τα έχω ζήσει "στο πετσί μου", και εάν είχα τότε τη γνώση που έχω τώρα, δεν θα ξαναέκανα την ίδια επιλογή από την αρχή. Για τις ειδικότητες ξέρω κάποια πράγματα, και θα κάνω άλλο post με αυτά που γνωρίζω.. Eπειδή όμως δεν τελείωσα πρόσφατα, τα πράγματα πιθανόν να έχουν αλλάξει και δυστυχώς δεν μπορώ μιλώντας υπεύθυνα να πω πολλά πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σημειωσω απλα οτι αυτα που γνωριζω περι χαλαροτητας αφορουν τη Φλαμανδικη πλευρα του Βελγιου. Δεν ξερω λεπτομερειες γτ ακουσα τα περιστατικα απο φιλο των ατομων αυτων, αλλα γενικα μου ειπε οτι εκει και σε αφηνουν να κανεις πολαλ πραγματα και αρλετα ευκολα ειναι. Ortho πολλα ευχαριστω, αν και εξεπλαγην με τις περιγραφες μιας και στο εξωτερικο γενικα οι καθηγητες ειναι πολυ κοντα στους φοιτητες. Περιμενω τα υπολοιπα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σημειωσω απλα οτι αυτα που γνωριζω περι χαλαροτητας αφορουν τη Φλαμανδικη πλευρα του Βελγιου. Δεν ξερω λεπτομερειες γτ ακουσα τα περιστατικα απο φιλο των ατομων αυτων, αλλα γενικα μου ειπε οτι εκει και σε αφηνουν να κανεις πολαλ πραγματα και αρλετα ευκολα ειναι. Ortho πολλα ευχαριστω, αν και εξεπλαγην με τις περιγραφες μιας και στο εξωτερικο γενικα οι καθηγητες ειναι πολυ κοντα στους φοιτητες. Περιμενω τα υπολοιπα :)

Αγαπητοί φίλοι,

Κατ'αρχήν μπορώ να μιλάω μόνο για το γαλλόφωνο Βέλγιο, και κυρίως για το πανεπιστήμιο που τελείωσα εγώ... Έχω ακούσει και εγώ για χώρες που "γενικα οι καθηγητες ειναι πολυ κοντα στους φοιτητες", και αυτό το είχα ακούσει για την Ολλανδία και τις Σκανδιναβικές χώρες κυρίως... Το γαλλόφωνο σύστημα γενικά (Γαλλία, Βέλγιο), είναι πολύ σκληρό με τους φοιτητές και τους ειδικευόμενους, και εμένα προσωπικά δεν μου πήγαινε καθόλου, γι'αυτό άλλωστε και δεν ήθελα να παραμείνω εκεί... Ούτε στην αποφοίτηση πήγα, επίτηδες, και την ημέρα εκείνη ήμουν με τους φίλους μου και έκανα party στο τότε "Privilege" στην παραλιακή.

Επειδή μιλάω ειλικρινά και υπεύθυνα, κατ'αρχήν, εγώ τελείωσα το 2002 στη Λιέγη, τώρα αρχίζω ειδικότητα ορθοπαιδικής USA, και ποτέ μου δεν ασχολήθηκα σοβαρά με τις ειδικότητες στο Βέλγιο.

Γνωρίζω λίγα, από τότε παλιά, και αυτά μόνο μπορώ να πω. Επίσης, δεν γνωρίζω σε άλλα πανεπιστήμια τι γινόταν. Το σίγουρο ήταν ότι δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο του Internat που υπάρχει στη Γαλλία... Έκανε κανείς αίτηση και interview κατευθείαν στο πανεπιστημιακό τμήμα. Επειδή όλοι ήταν φοιτητές που είχαν τελειώσει στο Βέλγιο δεν γνωρίζω "τι έπαιζε" για τους ξένους... Θυμάμαι ότι σε ειδικότητες όπως οφθαλμολογία, δερματολογία, ΩΡΛ, κλπ, ήταν πολύ δύσκολο να σε πάρουν και ήταν πολύ οικογενειοκρατικές (πχ. οφθαλμολογία πήγαιναν γιοι καθηγητάδων, ή γνωστών οφθαλμιάτρων της περιοχής, ή ο καλύτερος φοιτητής του εκάστοτε έτους στην καλύτερη)... Στις άλλες ειδικότητες δε γνωρίζω και πάλι πολλά. Ξέρω Έλληνες που τελείωσαν στο Βέλγιο και έκαναν γυναικολογία (3), παιδιατρική (1), γενική χειρουργική(1) και καρδιολογία (1). Γενικά πάντως μετρούσαν οι βαθμοί του Πανεπιστημίου, αν είχες κάνει καμιά εργασία, κλπ. Υπήρχε επίσης προσωπική συνέντευξη... Επίσης, εννοείται ότι σαν φοιτητές έπρεπε να κάνουμε 1-2 μήνες rotation στο τμήμα που μας ενδιέφερε ώστε να μας γνωρίσουν και να μας δεχτούν...

Άρα, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι οι όροι για να σε δεχτούν είναι υποκειμενικοί περισσότερο, και κανείς αυξάνει τις πιθανότητές του μόνο εάν πάει εκεί και τον γνωρίσουν πρώτα και κρίνουν ότι τους είναι "ο κατάλληλος".

Λυπάμαι που δεν είμαι πολύ κατατοπιστικός, αλλά δεν γνωρίζω πολλά. Γενικά πάντως ήταν υποκειμενικά τα κριτήρια επιλογής... Κανείς ίσως θα ήταν καλό να αποτανθεί στο πανεπιστήμιο που ενδιαφέρεται και να ρωτήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Δεν κατάλαβα αν χρειάζεται να είσαι στο έκτο έτος όταν δώσεις τις εξετάσεις ή απλά να μην έχεις πάρει πτυχίο ακόμα. Ξέρει κανείς σίγουρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρεπει να μην εχεις παρει πτυχιο

αλλα αν δωσεις εξετασεις και περασεις

και θελεις απο σεπτεμβριο να ξεκινησεις τη γενικη σου ιατρικη (αυτην την ειδικοτητα θα κανεις...)

να εχεις πια

παρει το πτυχιο σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
http://www.esr-edu.info/ Αυτό το χει δει κανείς; κάτι μου βρωμάει, ζητάνε και 6 χιλιάρικα τη στιγμή που υπάρχουν 10325235623523 βιβλία σάιτ κτλ, και υποτίθετε ότι σου εξασφαλίζουν θέση, βρωμάει από χιλιόμετρα...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Ψαχνω εδω κ αρκετες μερες να βρω ενα textbook στυλ Harrison ή Oxford, αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα απο τα

παραπανω μεταφρασμενο στα Γαλλικα.

Αν καποιος ξερει αν υπαρχουν κ εχουν καποιο λινκ καλοδεχουμενο..

Εγω παλι στα γαλλικα βρηκα μονο αυτο Le Manuel Merck des symptomes.

Ξερετε κατι για αυτο? η μηπως εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμιά καινούρια εμπειρία από όσους τελικά έμειναν στη Γαλλία για ειδικότητα; navis, bee7dd; Τελικά αξίζει ή όχι η όλη διαδικασία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Δείτε προηγούμενη δημοσίευσή μου για το πως να βελτιώσετε δωρεάν τα Γαλλικά σας online, με το να ακούτε λέξεις και φράσεις που δακτυλογραφείτε με τέλεια προφορά!

Μην ταίζετε άλλο τα φροντιστήρια...

Θα πάθετε την πλάκα σας!

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΤΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΟΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ?(ΕΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ecn ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ :unsure: )ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γειά σε όλους σας,

διάβασα όλα τα σχόλια σας όσο αφορά την ειδικότητα στην Γαλλία. θα ήθελα να με ενημερώσετε για σπουδές ιατρικής στην Γαλλία. πόσο εύκολο είναι να ξεκινήσει κανείς ιατρική στην Γαλλία και τι γίνεται με τις εξετάσεις στο τέλος του πρώτου έτους. πόσο δύσκολα ή εύκολα ένας φοιτητής από Ελλάδα με αρκετό διάβασμα μπορεί να τις ΄περάσει? Την μόνη ενημέρωση που έχουμε είναι από το γαλλικό ινστιτούτο. ευχαριστώ πολύ θα περιμένω τα σχόλια σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια σας,

Για όποιον ενδιαφέρεται για ιατρική ειδικότητα στη Γαλλία,ας ρίξει μία ματιά στο παρακάτω ...τα μαθήματα αξίζουν και η καθηγήτρια έχει μεγάλη εμπειρία σε αυτό που κάνει .http://www.ifa.gr/index.php/el/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -ata-spoudes/2012-08-20-08-24-17/2012-10-05-06-13-36

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντυπωσιακο το γεγονος οτι υπαρχουν τοσες λιγες σελιδες σχετικα με την ειδικοτητα στη Γαλλια σε σχεση με τις αντιστοιχες σε Βρετανια-Γερμανια,ακομα και Ελβετια.Ειναι ζητημα γλωσσας,εξετασεων,μισθων,συνθηκων εργασιας κλπ?

Θα ηταν ενδιαφερουσα η αποψη καποιου συναδελφου που ασχοληθηκε περαιτερω με το ζητημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντυπωσιακο το γεγονος οτι υπαρχουν τοσες λιγες σελιδες σχετικα με την ειδικοτητα στη Γαλλια σε σχεση με τις αντιστοιχες σε Βρετανια-Γερμανια,ακομα και Ελβετια.Ειναι ζητημα γλωσσας,εξετασεων,μισθων,συνθηκων εργασιας κλπ?

Θα ηταν ενδιαφερουσα η αποψη καποιου συναδελφου που ασχοληθηκε περαιτερω με το ζητημα...

Eντυπωσιακό επίσης είναι ότι κάποια άτομα δεν μπορούν να διαβάσουν ούτε 8 σελίδες για να έρθουν να απορήσουν μετά,για ποιο λογο υπαρχει μικρη συζητηση γυρω απο τη Γαλλία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.