Jump to content

Ειδικότητα στη Γαλλία


aria

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα,φίλε Καλέξι...

1.Ειδικότητα συη Γαλλία=Διαγωνισμός Πανγαλλικός (από το υπουργείο Υγείας) στον οποίον δηλώνεις προτιμήσεις ειδικοτήτων και μετά όπου μπεις(κάτι σαν Πανελλαδικές!)

2.Τρελό διάβασμα και προετοιμεσία με φροντιστήρια και δε συμμαζεύεται...για περίπου 2 χρονάκια,ώστε να πεις ότι θα είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος για να λάβεις μέρος!

3.Η ζωή δεν είναι πολύ ακριβή...εξαρτάται την πόλη(Παρίσι=ακρίβεια,Μικρές πόλεις=αντιμετωπίζεται). Οι Γάλλοι έχουν και πολλά προγράμματα επιδοτήσεων φοιτητικών ή γενικότερα για νέους άνεργους που μένουν μόνοι τους μακριά από την οικογενειακή στέγη.Χρειάζεται μόνο λίγο ψάξιμο.

4.Τα Ευρωπαικά Πτυχία Ιατρικής αναγνωρίζονται πλήρως.Στις εξετάσεις λαμβάνεις μέρος ισότιμα με τους Γάλλους.

5.Το γαλλικό σύστημα εκπαίδευσης είναι αρκετά ιδιόρυθμο (στηρίζονται περισσότερο σε σημειώσεις και παρακολουθήσεις-κλινικές, παρά σε καθαρό διάβασμα βιβλιογραφίας).

C'est tout pour l'instant-Je te souhaite Bonne Chance!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρθηκα σε προσωπικό επίπεδο σε κανένα! Μην αρπάζεστε και μη χάνουμε την ουσία. Αυτό είναι το κουραστικό εδώ μέσα. Αντιπαραθέσεις, σχόλια, κριτικές και τελικά χάνουμε τη μπάλα. ΕΙΔΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ! Αυτό με καίει και με πονάει. Κι εγώ δεν κοιτάζω την πάρτυ μου όπως οι περισσότεροι...

Θα ανεβάσω ότι πληροφορίες έχω μιας και επιμένεις αν και όσοι ενδιαφέρονται επικοινώνησαν ήδη μαζί μου.

Τα βιβλία θα προσπαθήσω να τα αφήσω σήμερα και θα σας ενημερώσω για το που. Ίσως είναι καλύτερα σε κάποιο με λιγότερη κίνηση από το volcano πχ αυτό δίπλα στο divine στο πάρκιν απέναντι. Θα σας ενημερώσω μόλις το κάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικότητα στη Γαλλία?Έχω ακούσει ότι είναι άπιαστο όνειρο.Πιο εύκολο είναι να περάσεις τα τεστάκια πολλαπλών επιλογών και να πας για ειδικότητα στην Αμερική.Έτσι ακουσα... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή πολύ σοφά μια συνάδελφος ανέφερε την ουσία του θέματος, ότι δηλαδή τα γενικά για διαγωνισμούς όλοι τα ξέρουμε αλλά την πραγματικότητα εκεί κανείς δεν τη λέει παρα μόνο αν φάει τα σκατ* από κοντά, διαβάστε την προσωπική μου εμπειρία κι ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Τονίζω ότι αφορά το τι έζησα εγώ. Μπορεί να ήμουν απλά κακότυχη και αλλού να είναι καλύτερα...

Υπάρχει κάθε Ιούνιο ο πανγαλλικός διαγωνισμός ECN (Epreuves Classantes Nationales) στον οποίο συμμετέχουν υποχρεωτικά τελειόφοιτοι (6ετείς) γάλλοι και ευρωπαίοι ανεξαρτήτως μαθημάτων που χρωστούν με την προϋπόθεση ότι θα έχουν πάρει πτυχίο ως τα τέλη Σεπτεμβρίου περίπου. H αίτηση συμμετοχής γίνεται γύρω στον Απρίλιο, οι εξετάσεις είναι στη Marseille συνήθως για τους Έλληνες και κρατούν 2 ημέρες. Πρόκειται για τρεις 3ωρες γραπτές εξετάσεις , την πρώτη ημέρα το πρωί και το απόγευμα ενώ τη δεύτερη μόνο το πρωί όπου δίνονται συνολικά 9 ντοσιέ με περιστατικά ασθενών (3 ντοσιέ στο 3ωρο) και συνήθως το καθένα αφορά και μια ειδικότητα. Σου λέει ας πούμε γυναίκα ετών τόσο προσήλθε με αυτά κλπ, μπορεί να σου δώσουν και αξονική, ακτινογραφίες, τιμές εξετάσεων κλπ και στη συνέχεια υπάρχουν περίπου 10 ερωτήσεις τις οποίες πρέπει να απαντήσεις. Μπορεί να ζητούν διάγνωση, διαφορική διάγνωση, ποιο από τα συμπτώματα είναι το βασικό που σε κατεύθυνε στη διάγνωση, θεραπεία, πολλές ερωτήσεις κοινωνικής ιατρικής, πρωτοκόλλων, νομικών πλαισίων κλπ που δεν έχουμε εμείς κλπ

Γενικά τα θέματα είναι εύκολα κι οι έλληνες δεν υστερούν σε γνώση απ΄ τους γάλλους.

Η πραγματικότητα στη Γαλλία έχει ως εξής:

H χώρα αντιμετωπίζει σοβαρή έλλειψη γιατρών, στην περιφέρεια όμως, όχι στις μεγάλες πόλεις και μόνο γενικούς γιατρούς. Κάθε χρόνο προκηρύσσονται περίπου 5.000 θέσεις νέων ειδικευόμενων από τις οποίες οι 3.500 είναι γενικής ιατρικής. Ο διαγωνισμός τους είναι διαβλητός και μπάζει από παντού… Πιέστηκαν λόγω ευρωπαϊκής οδηγίας προφανώς να ανοίξουν τη χώρα σε ξένους γιατρούς αλλά βρήκαν τρόπο να τους αποκλείσουν από τις σοβαρές ειδικότητες. Θα σας αναφέρω μόνο ότι σκανδαλωδώς δεν έκλεισαν τα ονόματα στις κόλλες τους διαγωνισμού ενώ υπήρχαν τα μαύρα αυτοκόλλητα και ως δια μαγείας ΟΛΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ πλασαρίστηκαν στις τελευταίες θέσεις… Μάλιστα ανακαλύψαμε πως άτομα που είχαν γράψει πολύ καλά σε κάποια ντοσιέ, τους μηδένισαν άλλα ντοσιέ ενώ απαγορευόταν, για να έχουν τελικά μικρό μέσο όρο βαθμολογίας. Τα συμπεράσματα δικά σας…

Μπήκαμε αρκετοί δυστυχώς πέρσι στη διαδικασία και εν μέσω καταλήψεων και δικής μας εξεταστικής πηγαινοερχόμαστε Γαλλία.

Τα αποτελέσματα βγήκαν Ιούλιο και έπειτα ξεκίνησε μια διαδικασία ηλεκτρονικής δήλωσης, κάτι σαν το μηχανογραφικό μας, όπου έμπαινες με δικό σου κωδικό στο site του υπουργείου υγείας και δήλωνες κατά σειρά προτίμησης ειδικότητα και πόλη που θες. Κάθε εβδομάδα έβγαιναν στατιστικά και ανάλογα με το πόσοι είχαν δηλώσει και πόσες θέσεις έδινε κάθε νοσοκομείο σε πετούσε το σύστημα από πόλη σε πόλη. Το αξιοθαύμαστο και αξιοπερίεργο ήταν ότι ενώ είχαμε όλοι έναν αύξοντα αριθμό από την κατάταξή μας, ξαφνικά εμφανίζονταν νέα ονόματα πριν από μας τα οποία δεν υπήρχαν πριν και εκεί που είχαμε κλειδώσει ας πούμε στο Στρασβούργο, μας έπαιρναν τη θέση και εμάς μας πετούσαν σε πιο μικρή πόλη. Μα έσπασαν κυριολεκτικά τα νεύρα. Ανακοίνωναν τη μια εβδομάδα 5.600 θέσεις, την επόμενη τις μείωναν σε 3.500, μετά πάλι τις άλλαζαν κι ως τελευταία στιγμή δεν ξέραμε αν θα μας πάρουν ή όχι. Όλο αυτό το φιάσκο συνεχίστηκε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη όπου μας κουβάλησαν άδικα στο Παρίσι για να επιλέξουμε τις τελικές θέσεις από κοντά με το παραμύθι ότι αν κάποιοι δεν πήγαιναν ίσως είχαμε δικαίωμα να επιλέξουμε καλύτερη θέση…Μούφα κι αυτό. Ήταν προαποφασισμένο που θα πάει ο καθένας κι οι διορισμοί των ξένων κατευθυνόμενοι. Στο μεταξύ τα έξοδα μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν ήδη αγγίξει τα 3-4.000€ οπότε οι περισσότεροι είπαμε, ας πάμε μπας και κάνουμε απόσβεση, πόσο χάλια μπορεί να είναι κλπ κλπ…

Απ’ την αρχή φαινόταν ότι οι άνθρωποι είναι άθλιοι και ασόβαροι αλλά κανείς δε μπορούσε να φανταστεί σε ποιο βαθμό είναι αυτή η κατά τα αλλά πολιτισμένη χώρα τόσο απαράδεκτη.

Καταρχήν θα σας εξηγήσω πως είναι η γενική ιατρική εκεί για να μπορούμε να συνεννοηθούμε. Για τις άλλες ειδικότητες δεν μιλάμε γιατί δε μπαίνει κανείς, αλλά με αυτό θα ασχοληθούμε παρακάτω. Είναι 3 χρόνια ειδικότητα και χωρίζεται σε 6 6άμηνα, 1 παθολογίας ενηλίκων, 1 επείγοντα, 1 παιδιατρική ή γυναικολογία, 1 ελεύθερο που μπορεί να σου κάτσει οτιδήποτε (γηροκομείο, καρδιολογία, ψυχιατρική), 1 ambulance (που κανείς μας δεν κατάλαβε αν είναι ασθενοφόρο ή κάτι άλλο) κι 1 δίπλα σε ιδιώτη γενικό γιατρό στο ιατρείο του. Αν αναγνωρίζεται αυτούσια ως ειδικότητα στην Ελλάδα, απάντηση δεν πήραμε από το υπουργείο εδώ…Μας είπαν, πάτε κάντε ό,τι είναι να κάνετε, φέρτε τα χαρτιά σας και θα δούμε τι θα σας αναγνωρίσουμε! Πάντως η 3ετία είναι ένα θέμα γιατί στην Ελλάδα είναι 4.5 χρόνια η ειδικότητα και στη Γαλλία δεν περνάς από όλες τις ειδικότητες όπως εδώ οι γενικοί γιατροί. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αναγνωρίσεις χωριστά κάποια εξάμηνα.

Βρέθηκα ψηλά στο βορρά στη Λορένη, όπου όταν ήταν να επιλέξω νοσοκομείο και ειδικότητα είχαν μείνει μόνο κάτι κρατικοί οίκοι ευγηρίας, επείγοντα που μας συνέστησαν να μην πάμε για πρώτο εξάμηνο και ξένοι γαρ και μια κλινική γαστρεντερολογίας. Επειδή θα κάνω παθολογία στην Ελλάδα είπα να επιλέξω την γαστρεντερολογία ως πιο παθολογική. Βρέθηκα λοιπόν σε ένα κωλοχώρι πάνω στα βουνά σε ένα νοσοκομείο αρκετά μεγάλο 7 όροφο στην κλινική γαστρεντερολογίας. 40 κρεβάτια η κλινική και 2 γιατροί μόνο. Ο διευθυντής κι ο υποδιευθυντής. Και οι 2 διατηρούν ιδιωτικά ιατρεία μέσα στο νοσοκομείο επίσημα και βρίσκονται συνέχεια εκεί κάνοντας ενδοσκοπήσεις και δεν πατούν στην κλινική. Αποτέλεσμα, έχουν τον ειδικευόμενο (interne) που κάνει τα πάντα και τα ακούει κιόλας. Σημειώνω ότι οι γάλλοι internes δεν έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος, θεωρούνται φοιτητές 3ου κύκλου σπουδών ιατρικής παρόλα αυτά παίζουν το κεφάλι τους καθημερινά και θα καταλάβετε γιατί. Οι ειδικευόμενοι λοιπόν δεν παρακολουθούν ασθενείς, δεν εξετάζουν, αίματα δεν παίρνουν, αλλαγές δεν κάνουν κι η μόνη τους ασχολία είναι επί 12+ ώρες καθημερινώς και τα Σάββατα (που είναι κανονική εργάσιμη) να υπογράφουν χαρτιά, χαρτιά, χαρτιά, χαρτιά στις νοσοκόμες, να προσπαθήσουν να αποκρυπτογραφήσουν τα κολυβογράμματα των άλλων γιατρών και φυσικά να γράφουν σε μαγνητόφωνο όλη την ώρα μέμο, επιστολές και εξιτήρια ασθενών για να τα δώσουν στης γραμματείς να τα απομαγνητοφωνήσουν. Υποτίθεται υπάρχουν κάποια μαθήματα στο πανεπιστήμιο που πρέπει να πας, εγώ συγκεκριμένα ήμουν 2.5 ώρες μακριά με το τρένο από εκεί, τις περισσότερες φορές δε με άφηναν να πάω, συν το ότι κάθε λίγο είχαν απεργία τα τρένα και ήμουν πρακτικά εγκλωβισμένη. Παρόλα αυτά πληρώνεις και δίδακτρα στο πανεπιστήμιο!!!!

Ο μισθός υποτίθεται είναι 1300 ευρώ στον οποίο προστίθενται κάποιες εφημερίες ανάλογα με το νοσοκομείο. Προσωπικά τους 2 πρώτους μήνες δεν πληρώθηκα καν…μου έδωσαν ένα έναντι με τη δικαιολογία ότι δεν κατέθεσα εγκαίρως τα χαρτιά μου ενώ σημειώνω πως ήμουν στην πόλη ένα μήνα πριν το διορισμό μου για να ετοιμάσω όλα αυτά τα διαδικαστικά………….Και φυσικά τα έξοδα μου μέχρι αυτή τη στιγμή ανέρχονται πάνω από 6.000€.

Ωράριο συνήθως πας 8.30 και φεύγεις 21.00. Σε στέλνουν με το ζόρι να φας κατά τις 12.00 ακόμα κι αν δεν πεινάς γιατί ακόμα και για να φάει αυτός ο λαός λειτουργεί ψυχαναγκαστικά. Δεν ξέρω ποιοι έχετε πάει στη Γαλλία αλλά είναι εντελώς γελοίο το θέαμα να βλέπεις 12 παρά 5 τα εστιατόρια άδεια και στις 12 να είναι φίσκα κι όσοι βρίσκονται σε κάποιο βαγόνι μετρό να βγάζουν απαραιτήτως το σάντουιτς!!!!!! Εντάξει αστείο είναι και δεν έχει σχέση με το θέμα μας αλλά καμιά φορά ακόμα κι οι καθημερινές λεπτομέρειες στη ζωή ενός λαού δείχνουν «πολλά» αν τα ερμηνεύσεις σωστά και εγκαίρως…

Τα Σάββατα είναι επίσης εργάσιμη ημέρα. Όσον αφορά τις συνθήκες ζωής. Μου έδωσαν ένα δωμάτιο σε ένα σπίτι απέναντι από το νοσοκομείο όπου το μοιραζόμουν με άλλα 5 άτομα, είχα δικό μου δωμάτιο αλλά μοιραζόμουν κουζίνα και μπάνιο. Εγώ δεν πλήρωνα αλλά σε άλλες πόλεις πλήρωναν από 100-250€. Είχαμε ένα τηλέφωνο το οποίο ήταν όμως μέσω του κέντρου του νοσοκομείου οπότε υπήρχε σοβαρότατο πρόβλημα επικοινωνίας γιατί δε μπορούσαν να σε πάρουν αν δεν μιλούσαν γαλλικά για να ζητήσουν να συνδεθούν με το σπίτι και φυσικά ούτε να πάρεις, ούτε καν με χρονοκάρτα που είναι οικονομική. Ίντερνετ ούτε κατά διάνοια, τσακώθηκα, ζήτησα να βάλω δική μου γραμμή, ούτε αυτό με άφησαν να κάνω. Στην πόλη τα λεωφορεία δεν κυκλοφορούσαν μετά τις 18.00, ούτε Κυριακές κι όταν κυκλοφορούσαν τα δρομολόγια ήταν ανά 45 λεπτά. Πού θέλω να καταλήξω? Το νοσοκομείο ήταν σε ένα λόφο πάνω από την πόλη και να κατεβείς κέντρο για σούπερ μάρκετ ας πούμε δεν μπορούσες να το κάνεις με τα πόδια. Όταν σχολούσες τα μαγαζιά ήταν κλειστά και λεωφορεία δεν υπήρχαν. Μια Κυριακή που δε δούλευες και μπορούσες κάτι να κάνεις ήταν όλα κλειστά.

Ένα άλλο μελανό θέμα της καθημερινότητας ήταν το ότι αν ήθελες να εκμεταλλευτείς το μεσημεριανό σου διάλειμμα για να φύγεις να πας να κάνεις καμιά δουλειά σε τράπεζα, ταχυδρομείο, σούπερ μάρκετ, δε μπορούσες γιατί ήταν κι αυτά κλειστά!!!!!!!! Εκτός Παρισιού που μένουν κάποιες υπηρεσίες ανοιχτές, στην υπόλοιπη Γαλλία τα πάντα νεκρώνουν το μεσημέρι γιατί οι άνθρωποι πρέπει ψυχαναγκαστικά να φάνε! (ωμό κρέας…)

Επίσης ας αναφερθώ και στο χιλιοσυζητημένο θέμα της γαλλικής ξενοφοβίας και ρατσισμού. Υπάρχει και σε μεγάλο βαθμό. Είναι φυσικά θέμα ανθρώπου αλλά σε γενικές γραμμές κανείς δε βοηθά, κανείς δεν εξηγεί. Ακόμα κι αν μιλάς τη γλώσσα καλά και καταλάβουν ότι είσαι ξένος από την προφορά, τους μιλάς και σε κοιτούν σαν εξωγήινο και δεν κάνουν την παραμικρή προσπάθεια να καταλάβουν τι τους λες ή να σε βοηθήσουν συμπληρώνοντας τη φράση σου κλπ. Καταλαβαίνετε όλοι τι θέλω να πω. Ο δε σεφ μου, πριν ακόμα με γνωρίσει, πριν ακόμα πάω, με το που έμαθε ότι θα έχει ελληνίδα στην κλινική του δημιούργησε σκάνδαλο, όταν πήγα μπλόκαρε τις εισαγωγές, κάθε μέρα έκανε διαβουλεύσεις διαβουλεύσεων στη διοίκηση να του φέρουν γάλλο και κοινώς είχε μονίμως ένα ύφος, δεν ξέρω τι μαθαίνετε στην Ελλάδα και τι ιατρική έχετε κλπ Και φυσικά όλα αυτά με το κλασσικό γλοιώδες γαλλικό χαμογελαστό σοβαροφανές υφάκι που από μπροστα θα σου πει 15 προτάσεις ευγένειας για το ίδιο θέμα κι από πίσω θα σε θάβει.

Εφημερίες: 1 ειδικευόμενος για όλο το νοσοκομείο εκτός των επειγόντων ιατρείων, ήτοι: ΜΕΘ, καρδιολογική, πνευμονολογική, παιδιατρικό, γαστροεντερολογική, 2 παθολογικές, 2 χειρουργικές, 1 γεροντολογίας, 1 ιατρικής αποκατάστασης. Αυτό σημαίνει ότι είσαι στο νοσοκομείο με ένα μπίπερ και από τη στιγμή που θα φύγει ο κανονικός γιατρός κάθε κλινικής σε ειδοποιούν και τρέχεις οπουδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο. Να κάνεις εισαγωγή όσων έστειλαν από τα επείγοντα, να βάλεις θεραπεία, να συνταγογραφήσεις ορούς και οδηγίες στις νοσοκόμες, να ζητήσεις τι εξετάσεις να κάνουν την επόμενη μέρα μαντεύοντας τι θα ήθελε ο σεφ σου να κάνεις, να πας στη ΜΕΘ γιατί τρύπησε η διασωλήνωση, για να βάλεις υποκλείδιο, γιατί έχεις ανακοπές, γιατί έκανε αιμόλυση ένα βρέφος και δεν ξέρουν τι να το κάνουν, γιατί έφεραν ψυχιατρικούς ασθενείς με απόπειρες και κάργα ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΥΣ!!!!!!!!!!! Υπενθυμίζω ότι αυτά καλούνται να τα κάνουν οι γάλλοι ειδικευόμενοι που δεν είναι γιατροί και είναι φοιτητές ενώ στην ελλαδίτσα που όλοι τη βρίζουμε αν βάλει εκτός χειρουργού κάποιος ειδικευμένος γιατρός υποκλείδιο θα πάει φυλακή….

Παιδιά λόγω τιμής δεν υπερβάλλω, αυτή ήταν η κατάσταση ακριβώς κι ακόμα χειρότερη. Εκπαίδευση μηδέν, ούτε θεωρητική ούτε πρακτική, πολύ mal practice, ο κόσμος πεθαίνει άδικα και καμία ουσία για εμάς. Θα σας αναφέρω επίσης ότι από αντιβίωση δίνουν μόνο augmentin γιατί δε θέλει συνταγογράφηση με αποτέλεσμα να είναι η γαλλία η πρώτη χώρα στις στατιστικές με τη μεγαλύτερη ανθεκτικότητα μικροβίων. Μπαίνουν με απλή ίωση και πεθαίνουν από ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις. Κεφαλοσπορίνες δεν ξέρουν τι θα πει, διπλά και τριπλά σχήματα σε ανοσοκατεσταλμένους ούτε κατά διάνοια. Μια ταλαίπωρη μπήκε με μια ερυσυπελλοειδή πληγή 2-3 εκατ και σε μια εβδομάδα νοσηλείας την είχαν επιμολύνει οι νοσηλεύτριες με 3 αναερόβια βακτηριοειδή γιατί πήγαιναν και τις τρυπούσαν τις φλύκταινες χωρίς αποστείρωση και πέθανε από σηψαιμία!!!!!! Όσοι είστε τελειόφοιτοι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Στον ασκίτη κάνουν εκκενωτική παρακέντηση χύμα χωρίς αιμοδυναμική παρακολούθηση, μπορεί να βγάλουν 11 λίτρα ασκιτικού υγρού και δε δίνουν αλβουμίνη γιατί είναι ακριβή και θέλει πολλή γραφειοκρατεία! Πόνος στον αριστερό λαγόνιο βόθρο ανεξαρτήτως ηλικίας είναι σιγμοειδίτιδα (…!!!!) τρώει απαραιτήτως ορθοσκόπηση, στη συνέχεια κολονοσκόπηση για να πληρώσει 2 διαφορετικές επισκέψεις και θεραπεία AUgmentin 10 ημέρες.

Τι άλλο να σας πω. Θα μπορούσα να γράφω ώρες… Νομίζω πως ήμουν σαφής.

Συνοψίζουμε, ιατρική εκπαίδευση ανύπαρκτη, ακαδημαϊκές δυνατότητες δεν υπάρχουν, φυσικά δεν κάνεις ούτε καν την ειδικότητα που θες, ζωή άθλια ακόμα και για τις βασικές ανάγκες, χρόνος για ξεκούραση ελάχιστος, χρόνος για μελ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι επειδή οι ερωτήσεις πέφτουν βροχή σημειώνω και τα παρακάτω:

Για το πλασάρισμα των Ελλήνων που με ρώτησε κάποιος. Υπάρχουν όντως 2-3 ξέμπαρκα ονόματα ελλήνων σε υψηλές θέσεις αλλά από ότι μάθαμε είναι γάλλοι υπήκοοι που έχουν γεννηθεί, μεγαλώσει και σπουδάσει στη γαλλία από έλληνες γονείς οπότε ήταν σε καλύτερη μοίρα από εμάς. Επίσης στις τελευταίες θέσεις αν δεις δεν είναι μόνο οι έλληνες. Είναι ιταλοί, ελβετοί, ρουμάνοι, άραβες... Άρα????

Έχεις δικαίωμα να ξαναδώσεις δεύτερη φορά αλλά με την προυπόθεση ότι έχεις μείνει την πρώτη χρονιά κι έχεις εργαστεί. Εντέλλει δε σε κόβουν στο διαγωνισμό κι είναι τόσο ασόβαροι που έστειλαν νοέμβρη διορισμούς ακόμα και σε παιδιά που δεν τους είχαν στείλει πτυχίο κι ακόμα χρωστούσαν μαθηματα κι ούτε εμφανίστηκαν σε καμία από τις συγκεντρώσεις εκεί, ούτε είχαν συμπληρώσει καθόλου το ηλεκτρονικό μηχανογραφικό !!!!!!!! Έχουν ανάγκη από θύματα βλέπεις...

Οι περσινοί που έμειναν, δούλευαν και ξαναέδωσαν εξετάσεις δεν είχαν καλύτερη μοίρα παρόλο που αρκετοί έκαναν και φροντιστήριο προετοιμασίας και φυσικά έπειτα από ένα χρόνο σίγουρα είχαν καλύτερη πείρα και στη γλώσσα και στον τρόπο εξέτασης κλπ Για να φανταστείς κάποιοι πλασαρίστηκαν πιο κάτω από εμάς που πήγαμε για τουρισμό και χωρίς προετοιμασία. Αυτός που πήγε καλύτερα από όλους με φροντιστήριο και πάλι παρίσι γενική ιατρική δεν έπιανε... Ήταν απλά καμιά 300αριά νούμερα πάνω από εμάς. Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή. Και μιλαμε για καλούς φοιτητές και διαβαστερούς έτσι?? Άρα επιβεβαιώνεται ότι τους ξένους τους έχουν για τα χωριά και για λάτζα...

Οι περσινοί που ήταν Στρασβούργο και ομολογουμένως σε καλύτερες συνθήκες από εμάς, έχουν γυρίσει όλοι εκτός από μια κοπέλα νομίζω. Όμως αυτά τα παιδιά θέλουν ψυχιατρική και νευρολογία οπότε τους ήρθε κουτί, το αναγνώρισαν εδώ και συνεχίζουν. Επίσης μπορείς να ζητήσεις παύση των σπουδών σου για ένα χρόνο, να φύγεις για να μη χάσεις τη θέση σου και μετά να επανέλθεις. Κάποιοι γύρισαν για αγροτικό και έχουν κάνει αυτή τη διακοπή με την προοπτική αν δε βρούν κάτι στην ελλάδα να γυρίσουν απλά για δουλειά. Όμως καλύτερα θα είναι να μιλήσει κάποιος από αυτούς συγκεκριμένα για το τι έκανε τελικά.

Όσον αφορά το τι αναγνωρίζεις από παθολογία. Σε σπάνιες περιπτώσεις κι αν ο σεφ σου είναι φιλότιμος κι έχεις πέσει ας πούμε στο ελεύθερο εξάμηνο καρδιολογίας, στο τέλος του 6αμήνου μπορείς να τον παρακαλέσεις και να σου γράψει πάνω στη βεβαίωση παθολογική κλινική, τμήμα καρδιολογίας κι έτσι οι δικοί μας κάφροι εδώ στο υπουργείο μπορούν να στο αναγνωρίσουν σαν παθολογία.

Από τους 30 μόνο οι 10 πήγαμε τελικά κι από εμάς απ΄οσο ξέρω αρκετοί γύρισαν με άδεια στις γιορτές και ίσως κάποιοι δεν επέστρεψαν γαλλία. Όσοι έπεσαν επείγοντα έφαγαν μανίκι. Βέβαια οι πλειοψηφία τους ήταν κλασσικοί έλληνες φοιτητές που τελείωσαν τη σχολή παπαγαλίζοντας απέξω κατεβατά αλλά από πρακτική υστερούσαν και φυσικά κάποιοι είχαν άσχημη αντιμετώπιση, τους κοροϊδευαν γιατί δεν ήξεραν βασικα θέματα περιποίησης τραυμάτων, ράμματα κλπ. Η γενική εικόνα είναι αυτή και όλοι τα ίδια αντιμετωπίζουν. Φυσικά παίζει ρόλο και το που θα πέσεις, ποιος θα είναι ο σεφ σου κλπ. Όμως τα ωράρια, η ζωή κι ο τρόπος που ασκούν ιατρική είναι δυστυχώς ίδιος παντού, οπότε θα επιλέξεις αν θα τον υποστείς για να κερδίσεις λίγο χρόνο ειδικότητας ή όχι.

Εγώ εκτός του ότι χάλασα 6000 ευρώ τα οποία πχ θα μπορούσα να τα έχω δώσει για usmle έφαγα τρελό στρες 1 χρόνο, δεν χάρηκα ούτε καν το πτυχίο μου και την ορκομωσία μου, δεν πήγα διακοπές κι εγκλωβίστηκα περιμένοντας τι θα γίνει μέχρι τελευταία στιγμή, αφήνοντας ίσως άλλες επιλογές. Να σημειώσω επίσης πως κάποιοι περσινοί πήγαν στρασβούργο με τη σκέψη να πετάγονται για συνεντεύξεις γερμανία και ελβετία. Σας πληροφορώ πως ΚΑΝΕΙΣ δεν κατάφερε να το κάνει με τέτοια ωράρια και γιατί δεν τους άφηναν να φύγουν...

Για την προετοιμασία, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάτσεις να μάθεις λεξιλόγιο. Ιατρική θα ξέρεις. Το πως να το πεις είναι το θέμα. Ας πούμε έβαλαν αξονική όπου έδειχναν τα όργανα κι ήθελαν να τους πεις ποιο είναι που. Έβαλαν να ερμηνεύσεις ΗΚΓ. Πρέπει να μάθεις όλες τις εξετάσεις αίματος και κυρίως τις συντομεύσεις. Αυτή η χώρα τρελένεται για συντομεύσεις. Για παιδιατρική τα εμβόλια που είναι άλλα αντ άλλα. Πχ κάνουν στη γέννηση BCG!!!!!!!!!!!! Και μετά να πάρεις ασθένεια ασθένεια και να μάθεις συμπτωματολογία, διαφορική διάγνωση, θεραπεία. Τι να πρωτοκοιτάξεις όμως. Είναι χάος κι όπως έγραψα σε προηγούμενο κάθε χρόνο βάζουν από διαφορετικές ειδικότητες.

Ότι άλλο θυμηθώ θα το γράψω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επειδή το πρώτο μεγάλο post μου κόπηκε προφανώς λόγω μεγέθους συνεχίζω εδώ.

Συνοψίζουμε, ιατρική εκπαίδευση ανύπαρκτη, ακαδημαϊκές δυνατότητες δεν υπάρχουν, φυσικά δεν κάνεις ούτε καν την ειδικότητα που θες, ζωή άθλια ακόμα και για τις βασικές ανάγκες, χρόνος για ξεκούραση ελάχιστος, χρόνος για μελέτη ανύπαρκτος, επικοινωνία με τον κόσμο για ενημέρωση για να τρέχουν άλλες επιλογές ούτε κατά διάνοια, χρήμα ελάχιστο για τις ώρες εργασίας και φυσικά δεν ξέρεις και πότε θα τα πάρεις, ρατσισμός, απαξίωση στο φουλ.

Σας μαύρισα αρκετά την καρδιά αλλά μπήκα σε αυτή τη διαδικασία γιατί έχω μεγάλο παράπονο και νεύρα με τους περσινούς έλληνες «συναδέλφους» που ενώ ήξεραν και θα μπορούσαν να ενημερώσουν και να προειδοποιήσουν ή έστω να εξηγήσουν με ειλικρίνεια τι ακριβώς συμβαίνει ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ!!! Κι όχι μόνο αυτό αλλά μας έδιναν και λάθος πληροφορίες με αποτέλεσμα να κάνουμε άδικα ταξίδια, άδικα έξοδα που δεν χρειάζονταν.

Επειδή η κατάσταση στην Ελλάδα είναι δύσκολη με τις αναμονές κλπ, όσοι από εσάς στοχεύετε σε ένα μέρος παθολογίας για να κάνετε κάτι άλλο μετά, πχ ψυχιατρική, νευρολογία κλπ μπορείτε να εκμεταλλευτείτε τη Γαλλία, συνειδητά όμως ότι πάτε σε συνθήκες τριτοκοσμικές. Όσο δύσκολα κι αν είναι και άνευ ουσιαστικής εκπαίδευσης, αν πχ θες να κάνεις ψυχιατρική χέστηκες αν κάνεις το 6άμηνο της παθολογίας σε ένα γαλλικό χωριό του κώλου. Σφίγγεις την καρδιά σου, πας, τους έχεις γραμμένους, κάνεις τα εξάμηνα που θες, γυρίζεις, τα αναγνωρίζεις και αμέσως δηλώνεις χαρτιά για την υπόλοιπη ειδικότητα και κερδίζεις χρόνο ενώ κάποιοι άλλοι συνάδελφοί σου ας πούμε θα περιμένουν ακόμα για την παθολογία. Έτσι αξίζει. Τώρα για όλους τους υπόλοιπους που θέλουν en bloque ειδικότητες λυπάμαι που το λέω αλλά η μικρή μου πείρα μου έδειξε πως δεν αφήνουν κανένα ξένο, ακόμα και να γράψει τέλεια, θα βρουν τρόπο να τον ρίξουν γενική ιατρική. Κάποιος που με ρώτησε για medicine publique υπήρχαν θέσεις κενές στο τέλος μαζί με την εργασίας και τη γενική ιατρική, πάντα σε χωριά όμως.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως κάθε εξάμηνο είσαι υποχρεωμένος να αλλάζεις πόλη και νοσοκομείο οπότε ούτε καν το νοικοκυριό σου δε μπορείς να φτιάξεις για να έχεις τουλάχιστον έναν χώρο προσωπικό να σε κρατάει. Πρέπει να μπορείς να χωράς όλη σου τη ζωή σε μια βαλίτσα για να μετακινείσαι κάθε φοράς που θα σε στέλνουν αλλού. Οπότε ξέχνα ρούχα, ειδικά ξέχνα βιβλία και κάθε τι άλλο προσωπικό.

Αν όλα αυτά αξίζουν για έναν απόφοιτο ιατρικής αθηνών που έφτυσε αίμα για να μπει και για να βγει, τολμήστε το κι εγώ ότι χρειαστείτε από χαρτιά και λεπτομέρειες, θα σας πω.

Μην απευθύνεστε στο γαλλικό ινστιτούτο, είναι κάφροι, δεν έχουν ιδέα και επίσης προπαγανδίζουν υπέρ του γαλλικού κράτους για ευνόητους λόγους.

Συμβουλή μου, όσοι μιλάτε γαλλικά κάντε κινήσεις για Ελβετία και μην ακούτε τις κασσάνδρες ότι δεν παίρνουν. Παίρνουν αλλά μπορεί να ξεκινήσεις από μικρό νοσοκομείο και να είσαι ας πούμε σε λίστα αναμονής για το πανεπιστημιακό για 2 χρόνια. Κι είναι αξιοκρατικοί. Βρίσκεις τα mail των διευθυντών, τους στέλνεις γραμματάκι, σε ειδοποιούν για συνέντευξη και τέλος. Τους πείθεις και σε παίρνουν.

Επίσης επειδή οι περισσότεροι από εσάς υποθέτω ότι είστε γύρω στα 24, ήτοι βρέφη με όλη τη ζωή και τα κουράγια μπροστά σας για δημιουργία και υψηλή ιατρική, ΦΥΓΕΤΕ ΑΜΕΡΙΚΗ ή Αραβικά Εμιράτα. Εκεί είναι το μέλλον κι η ουσία. Και σας το λέω μέσα από την καρδιά μου γιατί εγώ άρχισα την ιατρική στα 23 πολύ συνειδητά μεν αφήνοντας πίσω άλλα πολύ σημαντικά θέματα, όμως δεν έχω το ίδιο κουράγιο να παλεύω με χίμαιρες και με ουτοπικά μεγαλεπίβολα όνειρα πλέον στα 30+ μου. Εσείς έχετε περιθώρια γι αυτό τολμήστε και μην κάνετε εκπτώσεις στα όνειρά σας, όχι ακόμα. Κάποια στιγμή όλοι αναγκαζόμαστε να το κάνουμε. Προς το παρόν στοχεύστε για το υψηλότερο κι αν προσπαθήσετε και δεν σας κάτσει τότε κοιτάτε πιο κάτω.

Αυτά είχα να πω. Ό,τι χρειάζεστε είμαι στη διάθεσή σας.

Το site του υπουργείο υγείας είναι www.sante.gouv.fr όπου πάτε στις υποσελίδες metiers et concours- les concours  concours organises par le C.N.G  concours de l’internat  και ανοίγετε το epreuves classantes nationales όπου έχει όλες τις προκηρύξεις, την αίτηση συμμετοχής κλπ

Γι αυτούς που έχουν ήδη πτυχίο, δεν ισχύει το ίδιο σύστημα, είναι πιο δύσκολες οι εξετάσεις και χρειάζεσαι και 3 χρόνια προϋπηρεσία για να πας. Όσον αφορά αξιοπιστία και διαβλητότητα, δεν έχω ιδέα!

Καλή δύναμη σε όσους δίνουν μαθήματα και καλή τύχη σε ότι αποφασίσετε να κάνετε στη συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή drkg, σε ευχαριστούμε που έκατσες να γράψεις τόσα πράγματα. Εάν δεν διαψεύσει τα ανωτέρω κάποιος με αντίθετη άποψη, νομίζω ότι μιλάμε για χώρα-φιάσκο. Θα ήθελα να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι πολύ πρόσφατα οι θέσεις FFI άρχισαν να κόβονται από το ΚΕΣΥ γιατί έπεσε σύρμα ότι δεν είναι αναγνωρισμένες. Επίσης δεν θα αναγνωρίζονται εξάμηνα γενικής ιατρικής για άλλες ειδικότητες πλην της ίδιας της γενικής ιατρικής. Η πληροφόρηση είναι πολύ πρόσφατη και μέσα από την αρμόδια επιτροπή του ΚΕΣΥ.

Με λίγα λόγια, αυτή τη στιγμή Ελβετία και -λιγότερο- Βέλγιο φαίνεται να υπερτερούν στις γαλλόφωνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα ακούσει ότι είναι δύσκολα,αλλά πρώτη φορά ακούω λεπτομέρειες :blink:

Σκέφτομαι να πάω έξω για ειδικότητα.Τη Γαλλία την είχα απορρίψει από την αρχή και σ'ευχαριστώ που μου έδωσες 928572985798 λόγους να σκέφτομαι ότι η αρχική μου απόφαση να την απορρίψω, είναι σωστή emcolgate

Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι! :)

Όσο για την ηλικία,θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας.Βλέπεις...είμαι 30+++ και ακόμα δεν έκανα ούτε αγροτικό emcolgate

Αλλά σκέφτομαι το εξής...θετική σκέψη,καλό διάβασμα και η ελπίδα υπάρχει ως το τέλος! emcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η πληροφορία για το ΚΕΣΥ είναι πολύ σημαντική γιατί αν ισχύει πρέπει να ενημερωθούν τα παιδιά που παραμένουν και υποφέρουν μόνο και μόνο για να αναγνωρίσουν κάποια εξάμηνα! Ούτε καν της παιδιατρικής αν θες να κάνεις παιδιατρική έδω? Γιατί είναι νομίζω δυο κοπέλες που έχουν επιλέξει παιδιατρική γι αυτο το λόγο...

Στη φίλη που ρωτά για τα δικαιολογητικά:

Εκτυπώνετε την αίτηση και στέλνετε:

-φωτοτυπία επικυρωμένη διαβατηρίου ή ταυτότητας (προσοχή να στείλεις αυτό με το οποίο θα εμφανιστείς στις εξετάσεις)

-πιστοποιητικό γέννησης

-βεβαίωση σπουδών από τη σχολή (αυτή που ζητάμε για οτιδήποτε) ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ Η ΜΑΝΙΚΑ ΑΛΛΑ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Όλα αυτά τα πάτε στο μεταφραστικό του υπ. εξωτερικών. Αν σου πουν για σφραγίδες Χάγης μην ψαρώσετε, δεν χρειάζονται για τη Γαλλία.

Σημειώνω ότι στην αίτηση γράφει ότι μπορείς να καταθέσεις και το πτυχίο αν έχεις ήδη τελειώσει. Έχω την αίσθηση όμως ότι για να μπορείς να συμμετέχεις σε αυτές τις εξετάσεις φοιτητών πρέπει να πήρες πτυχίο μετά τους φετινούς διορισμούς που έγιναν 5 Νοεμβρίου. Για να είστε απόλυτα σίγουροι στείλτε τους ενα mail, όχι ότι θα βγάλετε άκρη αλλά λέμε τώρα...

Αυτοί θέλουν να τους αποδείξεις ότι στο προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος ήσουν φοιτητής του 2ου κύκλου σπουδών (δική μας ιατρική σχολή) για να σε βάλουν στον 3ο που είναι η ειδίκευση. Οπότε όσοι ορκίζεστε άμεσα ή στην προηγούμενη, καλύτερα να ρωτήσετε!

Στη συνέχεια τα βάζετε σε φάκελο, πρωτότυπα και μεταφράσεις και τα στέλνετε κατά προτίμηση με DHL ή UPS γιατί είναι επίσης κάφροι με τα ταχυδρομεία τους οπότε πληρώστε την 50αρα για να είστε σίγουροι ότι θα τα παραδώσει κάποιος εκεί που πρέπει...

Επίσης δηλώστε σωστά έγκυρη διεύθυνση αλληλογραφίας γιατί θα σας στείλουν πιστοποιητικό με το οποίο θα εμφανιστείτε στις εξετάσεις. Χωρίς αυτό δεν μπαίνεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου από το καλοκαίρι που υπενθυμίζει (γιατί εξαρχής έτσι ήταν απλά δεν εφαρμοζόταν- άρα τα παιδιά που το κάνουν το γνωρίζουν ήδη ότι είναι ρίσκο) πως μη αναγνωρισμένες θέσεις ούτε και στην Ελλάδα μπορούν να αναγνωριστούν. Η εγκύκλιος μπορεί να ανευρεθεί σε άλλο σημείο της στήλης των "Τελειωμένων". Το καλοκαίρι κόπηκαν πολλά FFI.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή,drkq,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

Απέδωσες πιστά την γαλλική πραγματικότητα! Εγώ είχα την ατυχία να αρχίσω την Ιατρική σχολή στην Γαλλία και αντιμετώπισα την ίδια υποκριτική-σοβαροφανή στάση των σκληροπυρινικών Γαλλάκων!

Καμία βοήθεια από Γαλλική Πρεσβεία-Πολύ σκληρό εκπαιδευτικό σύστημα-αρκετά διαβλητό και εξουθενωτικό! Δεν περνούσαν οι ίδιοι οι Γάλλοι...πόσο μάλλον εμείς οι ξένοι!

Έχουν 1 σύστημα εισαγωγής και συνέχισης της Ιατρικής...κομένο και ραμένο στα μέτρα τους! Με πανγαλλικούς διαγωνισμούς και φροντιστήρια και σημειώσεις τρελες που έπρεπε να παίρνουμε εμείς οι ίδιοι με μαγνητοφωνάκια και πολύ γράψιμο και σχήματα-σχέδια ανατομικής!!! Προσωπικά γνωρίζω μόνο 1 που τα κατάφερε (να τελειώσει Ιατρική) και τελικά δεν έκανε ειδικότητα Γαλλία!

ΜΗ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ! Τη μα...κία που έκανα εγώ και έχασα 2 χρόνια ας μην την επαναλάβει άλλος Έλληνας! Μου πρότειναν κιόλας να γραφτώ στο 2ο έτος Βιολογικό, γιατί έβγαλα πάνω από το μέσο όρο στις τελικές εξετάσεις...ΕΥΤΥΧΩΣ άλλαξα κράτος και μυαλά! Δεν αναγνωρίστηκαν βέβαια ποτέ και πουθενά εκείνα τα 2 χρόνια, γιατί ξεκίνησα από την αρχή!

Α! Και κάτι τελευταίο, μετά από τη 2η φορά που λάμβανες μέρος στις εξετάσεις τους..δεν μπορούσες να ξανασυμμετάσχεις ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ για τις συγκεκριμένες εξετάσεις (εισαγωγής στο 2ο έτος Ιατρικής). 'Ετσι, σε διώχνουν κυριολεκτικά από τη χώρα...κι ας έχουν μείνει χωρίς γιατρούς τώρα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλός μου φίλος που μπήκε με τον ίδιο τρόπο στο βιολογικό στη Μασσαλία, πριν αρκετά χρόνια, είναι αυτή τη στιγμή ένας ιδιαίτερα επιτυχημένος ερευνητής του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών που εργάζεται σε αρκετά υψηλό επίπεδο, το όνομά του φιγουράρει σε πολλές σοβαρές σημοσιεύσεις και λαμβάνει και έναν πολύ σοβαρό μισθό. Μιλάει πάντα με πολύ καλά λόγια για το γαλλικό εκπαιδευτικό σύστημα, παρότι δεν προχώρησε στην Ιατρική. Πάντα, μα πάντα, υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, γι' αυτό και ήθελα να γίνει δημόσια συζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Anyway, I think that the most foreigners- friendly countries in terms of post graduate medical training are anglosaxon countries,so someone should first consider UK, USA and then look at other directions...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drkg 1000 1000 ευχαριστώ!!! Πιστεύω έσωσες πολύ κόσμο απο μια άδικη και απίστευτη ταλαιπορεία...πιστεύω οτι θα πάω Γαλλία...αλλά μόνο για τουρισμό βέβαια!!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν, τη Δευτέρα θα αφήσω τα βιβλία στο φωτοτυπάδικο απέναντι από το υπόγειο πάρκιν της πλατείας, δίπλα στη eurobank και στο divine café. Μόνο σας παρακαλώ ενημερώστε με πόσοι θα πάτε κι όταν τελικά θα πάτε για να τα μαζέψω γιατί δε μπορεί να μείνουν τα βιβλία εκεί για πάντα στα τυφλά μπας και κάποιος πάει.

Επειδή τελικά το θέμα καίει πολλούς, νομίζω πως πρέπει να μοιραστώ μαζί σας κάποιες ακόμα σκέψεις που μου καταθέτουν συνάδελφοι μήπως όλοι μαζί βγάλουμε άκρη!!!

Τονίζω πως από την αρχή υποστήριξα πως πρόκειται για τη δική μου εμπειρία κι ίσως κάποιοι άλλοι να αντιμετώπισαν καλύτερες συνθήκες ή εν πάση περιπτώσει κάποιοι από εσάς να είστε διατεθειμένοι να ζοριστείτε θεωρώντας ότι είναι καλή εμπειρία ζωής ή η μοναδική διέξοδος αυτή η στιγμή, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί το σκηνικό για την απόκτηση ειδικότητας. Είμαι μαζί σας και υποσχέθηκα να βοηθήσω με το παραπάνω και δεν είπα σε κανέναν να μην πάει!!! Επειδή έχω ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και σπουδάζοντας αλλά και ως εργαζόμενη, έχω ίσως ένα δικαίωμα παραπάνω να συγκρίνω λαούς, συνθήκες ζωής και εκπαίδευσης άρα έχω την πολυτέλεια να επιλέξω τι ανέχομαι, τι μου αξίζει και μέχρι που γουστάρω να τσιτώσω τον εαυτό μου πλέον. Αυτό αφορά εμένα και μόνο. Οι υπόλοιποι θα κρίνετε κι ο καθένας ανάλογα με τα δικά του θέλω και τα δικά του βιώματα θα αποφασίσει.

Δεν υποστήριξε κανείς μας πως είναι αδύνατον αν κάποιος διαβάσει και προετοιμαστεί κατάλληλα, να μπορεί να πετύχει καλύτερη ειδικότητα. Η πείρα των δυο τελευταίων ετών που ξεκίνησε το κύμα Ελλήνων προς τη Γαλλία μας έδειξε πως κανείς δεν τα κατάφερε συνεπώς δεν έπαιξε ρόλο ούτε η γλώσσα, ούτε το Erasmus, ούτε η συμμετοχή στις εξετάσεις για 2η φορά έπειτα από παραμονή ενός έτους εκεί άρα και περισσότερη εξοικείωση με το σύστημα.

Υπάρχουν παιδιά με Sorbonne 3 πρόσφατο, παιδιά που είχαν κάνει και ένα και δυο και τρία stage στο τελευταίο τους έτος στη Γαλλία, μάλιστα πήγαν με αυτό το σκεπτικό και έκαναν και μαθήματα εκεί και φυσικά παιδιά που έμειναν δούλεψαν και να ξαναέδωσαν. Όλοι τελικά είχαν το ίδιο αποτέλεσμα. Γενική ιατρική σε μη επανδρωμένα με ειδικευμένους γιατρούς νοσοκομεία της κακής γαλλικής επαρχίας, δηλαδή στο βορρά.

Για να μη βιαστούν κάποιοι, θα σας πω πως όταν κι εγώ άκουγα ότι δεν μπορείς να περάσεις σε άλλη ειδικότητα κι επειδή είμαι εκ φύσεως κωλοχαρακτήρας, αναρχοαυτόνομη και αντιδραστική έλεγα και το πίστευα πως όλα αυτά είναι κουραφέξαλα, αν διαβάσεις και προετοιμαστείς κατάλληλα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρεις, Είναι αυτή η μαγική φωνή που μας λέει ότι μπορούμε να κατακτήσουμε τον κόσμο. Αυτή η σιγουριά και ο εγωισμός που όμως μας οδήγησαν στο να σπουδάσουμε ιατρική και να την ολοκληρώσουμε υπό συνθήκες που δεν ήταν ίσως οι καλύτερες κι αυτές που ονειρευτήκαμε. Έτσι κι εγώ λοιπόν το έπειζα Δον Κιχώτης και δε με νοιάζει τι λένε οι άλλοι κι εγώ θα πάω και θα τους αποδείξω ότι δεν ισχύουν αυτά κλπ

Το αποτέλεσμα το είδαμε όλοι κι αν χτυπιέμαι και προσπαθώ να προειδοποιήσω κάποιους από εσάς για την πραγματικότητα που θα αντιμετωπίσετε είναι γιατί δε μπορώ να καταπιώ ότι έχασα πολύτιμο χρόνο και άπειρα χρήματα με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να έχω στερήσει από τον εαυτό μου τη δυνατότητα να κυνηγήσω άλλες επιλογές. Πχ αν αντί να κρέμομαι από τα @@ των γάλλων από πέρσι, θα μπορούσα με τα χρήματα που ξόδεψα να έχω πάει σε 10 συνεντεύξεις στην Ελβετία και να δουλεύω ήδη εκεί με 6.000€ μηνιαίως ή να έχω πληρώσει τα εξέταστρα και τα βιβλία για το usmle ή να έχω τα χρήματα που σπατάλησα στη Γαλλία για να κάνω ένα MSc. Είναι σαφείς λοιπόν οι προθέσεις μου και ομολογουμένως κάποιοι τις αντιμετωπίζετε με δυσπιστία γιατί δυστυχώς έτσι έχουμε μάθει… Αν κι εγώ είχα κάποιον να μου τα πει όλα αυτά κι αν από την άλλη δεν έβλεπα τις αηδίες που λένε για την Ελβετία περί μέσων και συστημένων καθηγηταρέων κλπ θα είχα προσπαθήσει Ελβετία από την αρχή! Όμως με πήραν στο λαιμό τους κι εμένα και πολλούς άλλους και τώρα για μένα είναι αργά να κινηθώ προς εκείνη την κατεύθυνση.

Γι’ αυτό γίνομαι για κάποιους δυσάρεστη…

Ένας άλλος προβληματισμός που δέχτηκα είναι ότι και στην Ελλάδα η γενική ιατρική είναι άθλια κι υπάρχει άσχημη αντιμετώπιση από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων. Η άποψη μου την οποία υποστηρίζω κάθετα είναι ότι το σύστημα εκπαίδευσης των γενικών γιατρών όντως δε σε πιέζει από μόνο του. ΌΜΩΣ έχω γνωρίσει εξαιρετικούς γιατρούς στα νοσοκομεία που κάνουν γενική ιατρική, που ενδιαφέρονται, μαθαίνουν και γίνονται σούπερ, καλύτεροι πολλές φορές κι από παθολόγους που το παίζουν παν-ίατροι... Είναι στο χέρι σου λοιπόν όταν περνάς από το κάθε rotation ειδικότητας να νοιάζεσαι, να μαθαίνεις και να μην είσαι όλη την ώρα στο κυλικείο για καφέ! Όσον αφορά την αντιμετώπιση των άλλων, οι γιατροί είμαστε κάφροι και αντισυναδελφικοί από γεννήσεως κόσμου κι ο καθένας υποστηρίζει ότι μόνο η ειδικότητά του αξίζει γιατί την επέλεξε ο ίδιος που είναι πιο έξυπνος από τους άλλους... Αυτή είναι μια πραγματικότητα που θα πρέπει να αποδεχτείς αλλιώς θα νευριάζεις και θα στενοχωριέσαι σ’ όλη σου τη ζωή! Ανέκδοτα που κυκλοφορούν από τα στόματα δασκάλων-καθηγητών μας στο πως χωρίζονται οι γιατροί στους παθολόγους και στους άλλους ή τον πόλεμο μεταξύ χειρουργών, παθολόγων, γυναικολόγων, ψυχίατρων κλπ όλοι δυστυχώς τα γνωρίζουμε. Όταν όμως πας στις γειτονιές και βλέπεις τους καλούς γενικούς γιατρούς να έχουν ουρά τον κόσμο εκεί ας έρθει κι ας σου κουνηθεί ο χειρουργός που τελείωσε μεν αλλά είναι άνεργος ως τα 50 του… Αυτό το λέω γιατί δεν πρέπει να είναι κριτήριο αυτό για τη γενική ιατρική. Όποιος την αγαπά και θέλει να την κάνει, να την επιλέξει και με τη συμπεριφορά του και τη σοβαρότητά του δε θα αφήσει ούτε το σύστημα ούτε τους υπόλοιπους να τον αντιμετωπίζουν σαν γιατρό β΄ κατηγορίας!!! Σε όλο τον κόσμο που δουλεύουν με τους οικογενειακούς γιατρούς είναι βλάκες; Ή είμαστε εμείς οι έξυπνοι που τρέχει ο κόσμος και στοιβάζεται στις γενικές εφημερίες για έναν πονόκοιλο και περιμένει 3 ώρες minimum να εξεταστεί ή ακόμα πιο έξυπνοι όταν ανεχόμαστε αναμονές τριμήνου και πάνω σε πρωινά ραντεβού νοσοκομείων?? Είναι μεγάλο θέμα αυτό κι όχι για το συγκεκριμένο φόρουμ αλλά πιστεύω βαθιά πως όλα έχουν τη σημασία τους, από εμάς ξεκινούν όλα και σε εμάς καταλήγουν…

Η διαφορά με τη Γαλλία στη γενική ιατρική είναι ότι και να θες να εκπαιδευτείς δε σε αφήνουν. Κάνεις μόνο γραφειοκρατική δουλειά, δεν περνάς από όλες τις ειδικότητες, δεν είναι καν παθολογία αυτό που κάνεις για να πεις ότι έχεις γερές βάσεις ιατρικής έστω, η θεραπευτική τους και τα φάρμακά τους είναι διαφορετικά και δεν έχεις γνώσεις μετά να δουλέψεις στην Ελλάδα. Θα την αναγνωρίσεις, θα γυρίσεις εδώ και μετά θα τρέχεις στα νοσοκομεία να εκπαιδευτείς για να ξέρεις τι να κάνεις. Αυτή τη στιγμή έχω συγγενή μου γενική γιατρό από Αυστρία που σπούδασε εκεί είναι κι ο πατέρας της χρόνια με ιατρείο κλπ κι επειδή παντρεύτηκε έλληνα, γύρισε Ελλάδα να ζήσει εδώ και να δουλέψει και δεν μπορεί! Πηγαίνει σα φοιτήτρια από νοσοκομείο σε νοσοκομείο κι έρχεται σπίτι μου σαν μαθητριούλα, παίρνουμε τις ειδικότητες βιβλίο βιβλίο και της μαθαίνω ορολογία, φάρμακα κλπ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΓΕΛΟΙΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ρωτάτε για παντός είδους διαδικαστικά και σας απαντώ.

Δικαιολογητικά διορισμού. Πονεμένη ιστορία που μας τσάκισε το νευρικό σύστημα. Όλο το καλοκαίρι ρωτούσαμε τους παλιούς και το υπεύθυνο γραφείο στο υπουργείο τους, κατόπιν και το πανεπιστήμιο και φυσικά ΚΑΝΕΙΣ δεν ενημέρωσε εγκαίρως, με αποτέλεσμα αφού είχαμε ήδη πάει εκεί να μαθαίνουμε ότι σε μια εβδομάδα πρέπει να καταθέσουμε ποινικά μητρώα και κέρατα! Έγινε ένας πανικός στην Ελλάδα, τα παιδιά που οι δικοί τους ήταν επαρχία είχαν μεγάλο πρόβλημα γιατί αναγκαστικά κάποιοι έπρεπε να τρέξουν στην Αθήνα να τα ετοιμάσουν και χιλιοπληρώσαμε express μεταφράσεις ενώ θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να τα έχουμε ετοιμάσει όλα αυτά από το καλοκαίρι…

Επίσης παίζει και το ενδεχόμενο σε κάθε πανεπιστήμιο να έχουν άλλου είδους γραφειοκρατία.

Εμείς εν κατακλείδι χρειαστήκαμε:

• 4-5 αντίγραφα πτυχίου επικυρωμένα και μεταφρασμένα (1 που το στείλαμε ταχυδρομικώς στο υπουργείο, 1 που το καταθέσαμε στο πανεπιστήμιο, 1 στο κεντρικό πανεπιστημιακό νοσοκομείο, 1 στο νοσοκομείο που διοριστήκαμε και κάποιοι άλλοι 1 για την ασφαλιστική εταιρεία και 1 ως αποδεικτικό φοιτητή για την ενοικίαση)

• 5-6 Πιστοποιητικά γέννησης

• Αντίγραφα διαβατηρίου αρκετά, για όλα τα παραπάνω συν την τράπεζα για το λογαριασμό μισθοδοσίας, συν ασφαλιστικό ταμείο. Σε κάποιες περιπτώσεις έπαιρναν το διαβατήριό σου κι έβγαζαν απλή φωτοτυπία οι ίδιοι.

• Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για να δείχνει ότι είστε άγαμοι επειδή αλλάζει το μισθολόγιο αναλόγως γάμου, παιδιών κλπ (σε κάποιες πόλεις καθάριζες με απλή υπεύθυνη δήλωση)

• Ποινικό μητρώο. Με αυτό έγινε Ο ΧΑΜΟΣ γιατί σε κάθε υπηρεσία μας ζητούσαν διαφορετικό και δεν ήξεραν ούτε οι ίδιοι τι θέλουν. Κάποιοι υποστήριζαν πως πρέπει να το φέρουμε από Ελλάδα γιατί δεν έχουμε σχέση με το γαλλικό κράτος, κάποιοι άλλοι μας το ζητούσαν από το υπουργείο δικαιοσύνης της Γαλλίας… Τελικά εγώ προσκόμισα και τα δυο!!!

• Εμβόλια. Εδώ κι αν έγινε ο χαμός γιατί όλοι γνωρίζετε σε τι κατάσταση είναι αυτό το χαζό βιβλιαράκι εμβολίων που έχουμε που στο μεταφραστικό έβλεπαν τις μουτζούρες, τα χειρόγραφα με μολύβι και χωρίς σφραγίδα και αρνούνταν να μεταφράσουν…

• Σε όσους δεν τους παραχώρησαν δωμάτιο και έπρεπε να νοικιάσουν, επειδή στη Γαλλία παίζουν πολύμηνες προκαταβολές εγγύησης αν δεν είσαι γάλλος υπήκοος ή δεν έχεις γάλλο εγγυητή, σε κάποιους ζήτησαν το εκκαθαριστικό της εφορίας των γονιών τους!

• Για την εγγραφή στο πανεπιστήμιο σου ζητούσαν να έχεις και ασφάλεια περίθαλψης. Για όσους είναι ακόμα ασφαλισμένοι από τους γονείς τους έπρεπε να προσκομίσουν τα αντίστοιχα δικαιολογητικά και φυσικά η ασφάλεια αυτή να έχει ισχύ στο εξωτερικό. Οι υπόλοιποι έπρεπε να προσκομίσουν την κάρτα ιδιωτικής τους ασφάλισης ή την τουριστική την οποία όμως έπρεπε να ανανεώνουν όταν έληγε.

• Φωτογραφίες

Επίσης σημειώνω έξοδα χοντρικά που πρέπει να υπολογίσετε.

1. Ταξίδι στη Μασσαλία για τις εξετάσεις και 3 τουλάχιστον διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο.

2. Ταξίδι στο Παρίσι για την τελική επιλογή τον Σεπτέμβριο και 1-2 μέρες ξενοδοχείο.

3. Ταξίδι αρχές Οκτωβρίου στην πρωτεύουσα της επαρχίας που θα διοριστείς για την εκδήλωση υποδοχής στο πανεπιστήμιο όπου σε κατατοπίζουν και ενημερώνουν για τα διαδικαστικά.

4. Ταξίδι τέλη Οκτωβρίου ξανά στο πανεπιστήμιο για την επιλογή των χωριών.

5. Ταξίδι αρχές Νοεμβρίου στο χωριό για την εγκατάσταση σου.

* τα 2 και 3 θα μπορούσαμε να τα είχαμε αποφύγει αν μας είχαν ενημερώσει σωστά…………………………………………………………………………..

Σημειώνω σε όλα τα ταξίδια εκτός Παρισιού πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη και τα έξοδα μετακίνησης εκτός του αεροπλάνου γιατί όλες αυτές οι περιοχές βρίσκονται λίγο πολύ 200-400 χλμ από Παρίσι άρα πρέπει να χρησιμοποιείς ταξί από αεροδρόμιο (μέχρι σταθμό τρένων 40€) και τρένα τα οποία κοστίζουν. Για παράδειγμα το TGV για αυτές τις πόλεις κοστίζει 100 € πήγαινε-έλα.

Επίσης μεγάλο ποσό φεύγει στα ξενοδοχεία και στο φαγητό διότι είναι πανάκριβα κι επίσης δεν ξέρεις μέχρι τελευταία στιγμή αν σου δώσουν στέγη οπότε μπορεί να μείνεις στο ξενοδοχείο αρκετές εβδομάδες ή να πηγαινοέρχεσαι Ελλάδα και να πας την προηγούμενη του διορισμού σου. Τα ίδια έξοδα έρχονται. Εμένα το σπίτι ήταν άδειο αλλά μου έδωσαν τα κλειδιά Κυριακή βράδυ και Δευτέρα άρχισα δουλειά. Άρα πλήρωσα ξενοδοχείο μέχρι τελευταία στιγμή.

Λάβετε επίσης υπόψη ότι κάποιοι θα χρειαστεί να πληρώσουν υπέρβαρο στις αποσκευές ή να στείλουν βαλίτσες με πρακτορεία γιατί σίγουρα δε μπορείς να χωρέσεις όλη σου τη ζωή, τα ρούχα σου, τα βιβλία σου σε 20 κιλά βαλίτσα κι ούτε μπορείς εύκολα να μετακινείσαι μόνος σου κουβαλώντας 2-3 βαλίτσες με τρένα κάθε φορά…

Εκεί εκτός από τα έξοδα εγκατάστασης, να φτιάξεις ένα στοιχειώδες νοικοκυριό κλπ, πρέπει να πληρώσεις γύρω στα 500€ εγγραφή στο πανεπιστήμιο, να γραφτείς στον σύλλογο των γιατρών καμιά 85αριά € τα οποία σου καλύπτουν υποτίθεται και την αστική ευθύνη αν σκοτώσεις κανέναν κι επιπλέον πρέπει να ασφαλιστείς ιδιωτικά για περίθαλψη γιατί ο διορισμός σου και η securite sociale (κάτι σαν το ΙΚΑ μας) καλύπτει ελάχιστα κι αν πάθεις κάτι ή χρειαστείς νοσηλεία, εξετάσεις, άδεια αναρρωτική, δε σε καλύπτει…

Φυσικά όσοι αναγκαστούν να νοικιάσουν θα χρειαστούν προμήθειες του μεσίτη και εγγύηση κάποια ενοίκια προκαταβολή.

Κάτι άλλο πρακτικό αλλά και τελικά ουσιώδες αν ζεις μόνος σου έξω το οποίο μπορεί να ακούγεται γελοίο σε εσάς εδώ. Τηλεπικοινωνίες! Σταθερό είπαμε αν είσαι σε εστία θα έχεις μια κεντρική γραμμή από την οποία είναι επίφοβο να τηλεφωνείς γιατί μετά βγαίνει κοινός λογαριασμός κι άντε να αποδείξεις ότι δεν έχεις κάνει εσύ τα τηλέφωνα που μπορεί να σου φορτώσουν οι συγκάτοικοί σου! Δυστυχώς δίκτυα ευρυζωνικότητας με πακέτα τηλεφωνίας, ίντερνετ και απεριόριστες κλήσεις σε εξωτερικό κλπ παίζουν μόνο στο Παρίσι και σε κάποιες μεγάλες πόλεις. Εκεί πληρώνεις 29€ το μήνα και κάνεις το ακουστικό σου σκουλαρίκι. Στην επαρχία έχεις μόνο France telecom χωρίς τέτοια δυνατότητα. Για να κάνεις δική σου σύνδεση σταθερού θες έγκριση από τον ιδιοκτήτη κι επίσης να υπογράψεις συμβόλαιο έτους οπότε είναι δύσκολο να δεσμευτείς γιατί κανείς δεν ξέρει αν θα μείνει τελικά τόσο. Τα ίδια ισχύουν και για τα κινητά οπότε αναγκάζεσαι να πάρεις καρτοκινητό στο οποίο σου πιάνουν κανονικά τον κώλο, δεν μπορείς να μιλήσεις καθόλου και τα μηνύματα χρεώνονται 0,30 λεπτά οι 150 χαρακτήρες! Επίσης οι κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας έχουν ημερομηνία λήξης συνήθως 15 ημερών οπότε αν δεν την καταναλώσεις χάνεις τις μονάδες σου. Και φυσικά για να προλάβεις μαγαζί ανοικτό για να πάρεις κάρτα είναι ολόκληρη περιπέτεια που την περιγράφουμε και κανείς δεν μας πιστεύει. Μπορεί να ξεμείνεις εβδομάδες ολόκληρες και να μην μπορέσεις να βάλεις!

Αναφέρομαι στο πρόβλημα των τηλεφώνων γιατί ακόμα κι εμείς που είμαστε σε διπλανές πόλεις εκεί είχαμε σοβαρό πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ μας γιατί πολλές φορές δεν ξέραμε το νούμερο του σταθερού για να το δώσουμε και με τα κινητά δε μπορούσες να μιλήσεις. Η λύση είναι να έχεις υψιλόμισθο μπαμπά και να χρησιμοποιείς αβέρτα το ελληνικό σου roaming και να πληρώνει εκείνος!!!!!!!!!!!

Ότι άλλο έχω ξεχάσει να αναφέρω, θυμίστε μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπενθυμίζω πως υπάρχουν στο Φωτόραμα απέναντι από το polispark στην πλατεία τα εξής:

Καρδιολογία

Ψυχιατρική

Γυναικολογία-μαιευτική

Ενδοκρινολογία

Νευρολογία

Αιματολογία

Επείγοντα

Παιδιατρική

Semiologie medicale

sante publique, medecine de travail, medecine legale

και 2 ακόμα βιβλία με 51 θέματα απαντημένα το καθένα από όλες τις ειδικότητες, σύμφωνα με το στυλ των εξετάσεων.

Επίσης στην ιστοσελίδα www.laconferencehippocrate.com θα βρείτε απαντημένα όλα τα θέματα των προηγουμένων ετών σε αρχεία pdf.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ρε παιδια, στη θεσσαλονικη εδω κοντα που μένω ειναι ενας παθολογος-διαβητολογος που γραφει οτι ειδικευθηκε στη γαλλια δε θυμαμαι την πολη...λετε να παω να ρωτησω? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

παιδια βρηκα αυτο emarrighthttp://www.isathens.gr/grindex.html εχει πληροφοριες για ειδικοτητα στη Γαλλια....

...αλλα σας το δινω με μεγαλη επιφυλαξη, καθ'οτι υποστηριζω τις αποψεις της drkg περι της πραγματικοτητας του γαλλικου συστηματος υγειας! empukeemranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Συγγνώμη για το άσχετο της ερώτησης, αλλά θα μπορούσαν οι γαλλομαθείς να με ενημερώσουν πώς λέγεται ο αγροτικός γιατρός στα γαλλικά;

Ή έστω κάποια περίφραση του στυλ "κατέχω θέση σε περιφερικό ιατρείο" κτλ.

Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.