Jump to content

UK or US?


pappous

Recommended Posts

Πρώτα να πω στον ορθό USA ότι είναι έμπνευση για όλους μας και σίγουρα way above expeptional όπως είπα στο πρώτο post, όχι μονο για τα scores και τα papers αλλα γιατί δαπανά τόσο χρόνο στο να δίνει κατατοπιστικές και αναλυτικές απαντήσεις.

...

και κάτι τελευταίο...Τα 2 χρονια ερευνας (επειδή τα έκανα κι εγώ :P) ήταν καθοριστικά για τον ορθό USA (καθώς απέδειξε ότι είναι super) αλλα γενικά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου και αποπροσανατολίζουν, εκτος αν εντάσσεται στο γενικό σχέδιο της καριέρας κάποιου. δηλαδή πραγματικά θέλει να κάνει ερευνα και να ασχοληθεί με το θέμα. Στην Ελλάδα και ίσως στην ευρώπη είσαι "σπουδαίος" αν έχεις citations και μάλιστα πολλά, , πάει κάπως με το κιλό :P. Αλλα αν απλά θέλει κάποιος να έχει letters of recommendation από US και λίγο experience από US και να τον γνωρίζουν σε ένα πρόγραμμα, αυτό γίνεται και με 3-4 μήνες άμισθος κάπου, λίγο πριν κανεις αιτήσεις. Δεν λέω ότι δεν αξίζει αλλα δεν αξίζει τόσο πολύ όσο να στρωθεί κάποιος να πάρει μεγάλα scores και μετά χωρίς τίποτα άλλο να κάνει αιτήσεις.

I was so sure I have already talked about how much I appreciate ortho's opinion and experience and supremacy if you like, and my opinion about research and match.

To me it is extremely important to know why you do research, because it's such a pain in the ass and without the proper motivation (CV is not the right motivation FOR ME neither is to get a spot in the match) you really have suicidal thoughts :D But that's me...

Nature, NEJM, science and then chaos? Not really, anyone who's published anything has done some serious and tidious work...so please, do not go to your friends cited at pubmed and start the usual arrogant "oh if it'a not science, it's trash".

Have a wonderful day :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Last Reply
μερικα πραγματα δεν αλλαζουν τελικα....

συγγνωμη, αλλα σε μενα παει αυτο??? γιατι? emconfused

και εν τελει αυτο το 22% της γεν. χειρουργικης εχει μεσα και το ποσοστο που εχουν παρει prelim. year θεση??? γιατι τοτε αλλαζει το πραγμα....

και κατι αλλο: για εναν ξενο ειναι καλυτερα να αρχισει γεν. χειρουργικη(μιας που ειναι πιο ευκολο να βρει θεση) και μετα να προσπαθησει να κανει το fellowship που τον ενδιαφερει ή καλυτερα να προσπαθησει εξαρχης για θεση στην ειδικοτητα που θελει....??? οχι οτι παντα ειναι εφικτο , μιας και δν ταιριαζουν ολα τα fellowships , αλλα u get the point...

παντως σε καθε περιπτωση δν ειναι καλο να τρομοκρατουμε τον κοσμο, αλλα οταν σου λεει ο αλλος" φετος πηρανε 15 :o ξενους για ΩΡΛ " σου καθεται καπως!!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μερικα πραγματα δεν αλλαζουν τελικα....

συγγνωμη, αλλα σε μενα παει αυτο??? γιατι? emconfused

και εν τελει αυτο το 22% της γεν. χειρουργικης εχει μεσα και το ποσοστο που εχουν παρει prelim. year θεση??? γιατι τοτε αλλαζει το πραγμα....

Θέλει ψάξιμο, δεν γνωρίζω δυστυχώς για να σε βοηθήσω... Πρέπει να βρεις κάποια φόρουμ γενικής χειρουργικής και να ρωτήσεις για το ακριβές ποσοστό. Εκ προοιμίου σου λέω ότι εάν δεν είναι 22%, σίγουρα δεν είναι 2% για categorical...

και κατι αλλο: για εναν ξενο ειναι καλυτερα να αρχισει γεν. χειρουργικη(μιας που ειναι πιο ευκολο να βρει θεση) και μετα να προσπαθησει να κανει το fellowship που τον ενδιαφερει ή καλυτερα να προσπαθησει εξαρχης για θεση στην ειδικοτητα που θελει....??? οχι οτι παντα ειναι εφικτο , μιας και δν ταιριαζουν ολα τα fellowships , αλλα u get the point...

Τι εννοείς "την ειδικότητα που θέλει" ή το fellowship που τον ενδιαφέρει? Το θέμα είναι να κάνει κανείς αυτό που θέλει από την αρχή... Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, χρειάζεται πρώτα από όλα καλό step 1 score... Αφού το κάνεις, προσπάθησε να κάνεις αυτό που θέλεις, και μετά εάν δε γίνεται ψάξε εναλλακτικούς δρόμους.... Σιγά, σιγά όμως... Είναι δύσκολο να μιλάμε υποθετικά, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...

παντως σε καθε περιπτωση δν ειναι καλο να τρομοκρατουμε τον κοσμο, αλλα οταν σου λεει ο αλλος" φετος πηρανε 15 :o ξενους για ΩΡΛ " σου καθεται καπως!!!! :rolleyes:

Συμφωνώ, αλλά οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους, δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να γνωρίζει κανείς τι έχει να αντιμετωπίσει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτα να πω στον ορθό USA ότι είναι έμπνευση για όλους μας και σίγουρα way above expeptional όπως είπα στο πρώτο post, όχι μονο για τα scores και τα papers αλλα γιατί δαπανά τόσο χρόνο στο να δίνει κατατοπιστικές και αναλυτικές απαντήσεις.

...

και κάτι τελευταίο...Τα 2 χρονια ερευνας (επειδή τα έκανα κι εγώ :P) ήταν καθοριστικά για τον ορθό USA (καθώς απέδειξε ότι είναι super) αλλα γενικά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου και αποπροσανατολίζουν, εκτος αν εντάσσεται στο γενικό σχέδιο της καριέρας κάποιου. δηλαδή πραγματικά θέλει να κάνει ερευνα και να ασχοληθεί με το θέμα. Στην Ελλάδα και ίσως στην ευρώπη είσαι "σπουδαίος" αν έχεις citations και μάλιστα πολλά, , πάει κάπως με το κιλό :P. Αλλα αν απλά θέλει κάποιος να έχει letters of recommendation από US και λίγο experience από US και να τον γνωρίζουν σε ένα πρόγραμμα, αυτό γίνεται και με 3-4 μήνες άμισθος κάπου, λίγο πριν κανεις αιτήσεις. Δεν λέω ότι δεν αξίζει αλλα δεν αξίζει τόσο πολύ όσο να στρωθεί κάποιος να πάρει μεγάλα scores και μετά χωρίς τίποτα άλλο να κάνει αιτήσεις.

I was so sure I have already talked about how much I appreciate ortho's opinion and experience and supremacy if you like, and my opinion about research and match.

To me it is extremely important to know why you do research, because it's such a pain in the ass and without the proper motivation (CV is not the right motivation FOR ME neither is to get a spot in the match) you really have suicidal thoughts :D But that's me...

Nature, NEJM, science and then chaos? Not really, everyone who's published anything by himself has done some serious and tidious work...so please, do not go to your friends cited at pubmed and start the usual arrogant "oh it is no science, it's trash".

Have a wonderful day :)

Αγαπητή Suave,

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... Σίγουρα δεν είμαστε όλοι "Nature, NEJM, science"... Αλλοίμονο κιόλας!! Συμφωνώ ότι το θέμα είναι να υπάρχει σκοπός σε ό,τι κάνει κανείς, και ότι είναι ύβρις να καταδικάζεται κάποιος που προσπαθεί, και δυστυχώς αυτό συχνά συμβαίνει από εκείνους που δεν προσπαθούν (και συμβαίνει για να αισθάνονται οι τελευταίοι καλύτερα με τον εαυτό τους)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ να μείνουμε on-topic. Ευχαριστώ.

Παιδιά ας μην μπαχαλεύουμε τα σοβαρά τόπικς τουλάχιστον. Όποιος θεωρεί ότι έχει να προσφέρει κάτι στη συζήτηση ας το πει, αλλιώς ας σωπάσει (για τώρα :P ). --> κυρίως για shlia και BACN

Τα άσχετα ποστ μεταφέρθηκαν στο σχετικό τόπικ και παρακαλώ η άσχετη συζήτηση να συνεχιστεί εκεί.

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαρσιτω πολυ για τις πληροφοριες!Ειχα λιγο μπερδευτει με την διαδικασια και δεν θελω να καθυστερησω με τα χαρτια!Το κακο για εμενα ειναι οτι εργαζομαι

ηδη εκτος Ελλαδας και πρεπει να δω πως θα συνεννοηθω με αυτους στη σχολη.Καλη επιτυχια σε ολους οσους προετοιμαζονται για τις εξετασεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

@ SleepWalker

Συμφωνώ ότι είναι σύγχρονος είλωτας και είναι συνέχεια κουρασμένος. Σε κάποια φάση το συνηθίζει ο οργανισμός. Όταν σηκώνεται ο ειδικευόμενος στις 4.30, είναι γιατί πρεπει να είναι στο νοσοκομείο στις 5. 5-6 κάνει δουλειές και επίσκεψη μέχρι τις 6.15 που είναι η conference. Στις 7 πρέπει να είναι χειρουργείο πχ, και να χάσει και το τέλος της conference. Το απόγευμα που θα τελειώσει αργά, θα πρέπει πάλι να δει τους ασθενείς του, να κανονίσει εκκρεμότητες, κλπ, και αυτό όσο του πάρει... Τα ωράρια ποικίλλουν και ανάλογα με το service που βρίσκεσαι... Τώρα υπάρχει και καλά το 80ωρο εάν έχεις ακούσει (το οποίο δεν σέβονται και πολλοί στην πράξη, άσχετα εάν συμπληρώνουν τις ώρες τους στο κομπιούτερ ώστε να φάινονται κάτω από 80). Επίσης, υπάρχει και το σύστημα Nightfloat που δουλεύεις για 1 μήνα πχ, μόνο νύχτες... Ο μικρός ειδικεύομενος έχει πολύ δύσκολα ωράρια τα οποία σχετικά φτιάχνουν με τον καιρό, όταν ανεβαίνει στα έτη.

Ο ειδικεύομενος διαβάζει όποτε μπορεί, και πάντα υπό πίεση, και πάντα στα διαλείμματα που κάνει από τη δουλειά.. Δεν είναι όπως έχουμε μάθει εμείς να δημιουργούμε "ατμόσφαιρα" για να αισθανθούμε έτοιμοι να διαβάσουμε. Καθε χρόνο δίνει εξετάσεις και πρέπει να πηγαίνει καλά, αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.

Έχει κάποιους μήνες έρευνας πχ 3-4 κατά τη διάρκεια της ειδικότητας και σε αυτούς κάνει ό,τι μπορεί σε αυτό τον τομέα. Σοβαρή έρευνα δεν κάνει. Μπορεί να υπάρχει υποχρέωση, ανάλογα με το πρόγραμμα να παρουσιάσει πχ 1 clinical science και ένα basic science paper στο τέλος της ειδικότητας... Papers, abstracts γενικά δεν γράφει. Για τη στατιστική υπάρχει ο στατιστικολόγος, που πληρώνεται από το Department. Γενικά κατά τους μήνες της έρευνας, ο ειδικεύομενος προσπαθεί να ξεκουραστεί όσο μπορεί.

Οι εκπαιδευτικές άδειες του είναι ελάχιστες. Για το αν γαμάει, ή όχι τι θές να σου απαντήσω? Η άδεια του είναι 15 μέρες το χρόνο σπαστές 7+7 και δεν τους ενδιαφέρει εάν είσαι ξένος και σου παίρνει 2 από τις 7 μέρες το ταξίδι πήγαινε-έλα στην Χώρα σου, οπότε σου μένουν 5 μέρες στις οποίες ούτε το jet lag σου δεν προλαβαίνεις να ξεπεράσεις. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να λείψεις πχ 15 μέρες συνεχόμενες = το μισό μήνα του service γιατί αλλιώς δεν θα βγαίνεις.

Κατά τη διάρκεια της ειδικότητας, υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικά σεμινάρια (conferences), καθώς και journal clubs στα οποία υποχρεούσαι να πας. Πχ την Δευτέρα το πρωί θα έχει στις 6.30 fracture conference, την Τρίτη πχ joints conference, κλπ. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι πολύ strict. Επίσης, κανείς μα κανείς δεν μπορεί να παρακολουθήσει 20 περιοδικά το μήνα, σε καμία ειδικότητα. Υπάρχει συγκεκριμένο σύστημα μόρφωσης των ειδικευομένων, από συγκεκριμένα βιβλία, όπως και στο USMLE.

Υπάρχει ημερολόγιο (logbook), το οποίο καταγράφει πόσα και ποια χειρουργεία κάνεις. Είναι υποχρεωμένοι να σου τα δώσουν να τα κάνεις, γιατί αλλιώς εάν το πρόγραμμα δεν πληροί τα standards, θα μπει σε αναστολή (probation), και μετά θα κινδυνεύσει να κλείσει. Και αυτό θα είναι ό,τι χειρότερο.

Όσο για την "υπερεξειδίκευση", υπάρχει. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτός που κάνει Whipple όπως λες δεν ξέρει τα βασικά, πχ χολές και κήλες. Στην ορθοπαιδική πχ που γνωρίζω, εκπαιδεύεσαι σε όλους τους τομείς της γενικής ορθοπαιδικής. Πχ, ξέρεις να κάνεις αρθροπλαστικές, αρθροσκοπήσεις, κλπ. Εάν είσαι υπερεξειδικευμένος στο ισχίο πχ, δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να κάνεις τις βασικές εγχειρήσεις της ορθοπαιδικής, όπως πχ carpal tunnel στο χέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία...

έχουμε λοιπόν ένα ειδικευόμενο ο οποίος

-διαβάζει μόνο συγκεκριμένα βιβλία γιατί δεν έχει χρόνο να διαβάσει επιστημονικά περιοδικά (μη σου φαίνονται τα 20 πολλά ειδικά αν κάνεις γενική χειρουργική πρέπει να παρακολουθείς πολλά περιοδικά. Εγώ όντας σε αναμονή παρακολουθώ 10 περιοδικά της ειδικότητας που με ενδιαφέρει, από τα οποία διαβάζω επιλεγμένα άρθρα)

-δε γράφει

-δε συμμετέχει σε συνέδρια

-δεν κάνει έρευνα

-δεν ξέρει στατιστική.

(btw όλα αυτά εγώ τα θεωρώ εκ των ων ουκ ανευ για να γίνεις καλός γιατρός).

Ο ειδικευόμενος αυτός έχει πάρα πολλά κοινά με τον Έλληνα ειδικευόμενο και ελάχιστες διαφορές:

-περνάει περισσότερες ώρες στο νοσοκομείο

-έχει περισσότερα ψυχολογικά προβλήματα

-έχει καλή χειρουργική τεχνική (χωρίς να ξέρει χειρουργική)

Συνεπώς, επιβεβαιώνεις αυτό που είπα ότι ξέρει ένα κουτάκι της χειρουργικής (το οποίο επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ ΔΕΝ το ξέρουν οι περισσότεροι ειδικευόμενοι στην Ελλάδα και το οποίο μπορεί να είναι λαπαροσκοπική προτατεκτομή).

Και επειδή θα μπει θέμα σύγκρισης: δε συγκρίνω την εκπαίδευση στις ΗΠΑ με της Ελλάδας. Στις ΗΠΑ η εκπαίδευση ΕΙΝΑΙ αντικειμενικά καλύτερη. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι καλή.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο το εξουθενωτικο,απανθρωπο θα λεγε κανεις,προγραμμα εκπαιδευσης που παρουσιαζεις,δε γινεται καλυτερο με τα χρονια;

δηλαδη τα ιδια σκατα θα τρωει ο πρωτο,τα ιδια σκατα θα τρωει κι ο τριτο,τα ιδια κι ο πεμπτοετης;

Γίνεται καλύτερο, γιατί οι αποκάτω σου τρέχουν για σένα όσο μεγαλώνεις στην τροφική αλυσίδα... Και έτσι κάνεις λιγότερη σκατο-δουλειά... Ειδικά ο τεταρτοετής ή πεμπτοετής, βρίσκεται στο χειρουργείο για να χειρουργεί όλη μέρα, αντί πχ να κάνει προ-επίσκεψη (preround) στις 5 το πρωί όπως πχ κάνει ο πρωτοετής.. Αλλοίμονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία...

έχουμε λοιπόν ένα ειδικευόμενο ο οποίος

-διαβάζει μόνο συγκεκριμένα βιβλία γιατί δεν έχει χρόνο να διαβάσει επιστημονικά περιοδικά (μη σου φαίνονται τα 20 πολλά ειδικά αν κάνεις γενική χειρουργική πρέπει να παρακολουθείς πολλά περιοδικά. Εγώ όντας σε αναμονή παρακολουθώ 10 περιοδικά της ειδικότητας που με ενδιαφέρει, από τα οποία διαβάζω επιλεγμένα άρθρα)

Μάλλον δεν εκφράστηκα εγώ καλά. Όταν λέμε Journal club, εννοούμε ότι κάποιες μέρες (πχ 5-6) το μήνα, μία για κάθε ειδικότητα, π.χ. χέρι ή αρθοπλαστικές, ή τραύμα, ή sports medicine, μαζεύονται άτομα του Department, για κανένα 3ωρο για να συζητήσουν για επίκαιρα άρθρα, πχ τρώγοντας σε ένα καλό εστιατόριο το βράδυ.

-δε γράφει

-δε συμμετέχει σε συνέδρια

-δεν κάνει έρευνα

-δεν ξέρει στατιστική.

(btw όλα αυτά εγώ τα θεωρώ εκ των ων ουκ ανευ για να γίνεις καλός γιατρός).

Δε γράφει ιδιαίτερα. Σε συνέδρια πάει, αλλά περιορισμένα, ίσως 1-2 το χρόνο. Έρευνα είπαμε κάνει, αλλά περιορισμένη. Στατιστική τι εννοείς? Εάν ξέρει το paired t-test για το pre-op vs post-op? Ή αν ξέρει να δουλεύει το SPSS και να σου πει πότε χρησιμοποιείται το Parametric vs non-parametric, το Wilcoxon, κλπ?. Γιατί αυτά δεν του χρειάζονται για να ερμηνεύσει τα αποτελέσματα ενός paper, και αυτό ενδιαφέρει τον κλινικό γιατρό.

Ο ειδικευόμενος αυτός έχει πάρα πολλά κοινά με τον Έλληνα ειδικευόμενο και ελάχιστες διαφορές:

-περνάει περισσότερες ώρες στο νοσοκομείο

-έχει περισσότερα ψυχολογικά προβλήματα

-έχει καλή χειρουργική τεχνική (χωρίς να ξέρει χειρουργική)

Συνεπώς, επιβεβαιώνεις αυτό που είπα ότι ξέρει ένα κουτάκι της χειρουργικής (το οποίο επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ ΔΕΝ το ξέρουν οι περισσότεροι ειδικευόμενοι στην Ελλάδα και το οποίο μπορεί να είναι λαπαροσκοπική προτατεκτομή).

Και επειδή θα μπει θέμα σύγκρισης: δε συγκρίνω την εκπαίδευση στις ΗΠΑ με της Ελλάδας. Στις ΗΠΑ η εκπαίδευση ΕΙΝΑΙ αντικειμενικά καλύτερη. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι καλή.-

Δε θα μπω στο τρυπάκι αυτό. Παραβλέπεις πολλά ουσιώδη πράγματα (δεν μιλάω για τη σύγκριση), και ίσως επειδή δεν τα έχεις ζήσει από κοντά. Δεν μπορώ να ασχοληθώ να σε πείσω. Το σύστημα της Αμερικής, σε σχέση με τα υπόλοιπα κατά την προσωπική μου άποψη είναι το καλύτερο μακράν. Έχοντας δει από πρώτο χέρι άλλα συστήματα, 3 Δυτικοευρωπαικά και το Ελληνικό. Μπορούμε να μιλάμε 100 ώρες... Εάν δεν τα δεις από πρώτο χέρι, να κάτσω να σε πείσω, δεν έχει βάση. Διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν με ενδιαφέρει η αντιπαράθεση. Είσαι ελεύθερος να πιστεύεις αυτό που νομίζεις :-). Στο κάτω κάτω, ο καθένας επιλέγει να εκπαιδευτεί εκεί που πιστεύει ότι θα είναι καλύτερα γι'αυτόν.. Οι επιλογές που λέγαμε στο άλλο topic. Δεν είναι σκοπός μου να κοκορομαχήσω όπως έγινε στο άλλο topic από κάποιους άλλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε σας πιανει κανεις πουθενα

ερευνα κι εσεις που ειστε ακομα ενα νουμερο στο εργαστηριο ,ερευνα κι εκεινος που κανει διδακτορικο στην Αμερικη

οκ , ο, τι πειτε :) (σιγα μην καθομαι να διαφωνω μαζι σας για τα αυτονοητα που απλα δε σας συμφερουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ Σουαβ , ειπα εγω ποτε οτι στη ζωη μου ημουν καμια καημενουλα χωρις αλλες επιλογες , η οποια λογω ανεργιας και λογω του οτι δεν εγινε δεκτη εκει που ηθελε , προσπαθησε να βρει μια θεση που βρισκει ο καθε ( χωρις προσοντα , χωρις καν πτυχιο ιατρικης ) κακομοιρακος βιολογος??

σου πα εγω οτι ηθελα ποτε αυτο για τον εαυτο μου??? εγω ειδικοτητα ηθελα παντα να κανω και σωστη εκπαιδευση να εχω .Δεν εχω κατσει καθολου απο την ωρα που τελειωσα , ευτυχως για μενα εως τωρα δεν εχει χρειαστει να κανω την εργατρια σε ενα εργαστηριο γιατι δεν εχω επιλογη

Αν ηθελα κατι τετοιο για τον εαυτο μου , θα γινομουν βιολογος και θα ειχα αλλη πορεια.Αλλωστε αυτο που μου αρεσει στην ιατρικη ειναι το οτι μπορεις να κανεις ερευνα παραλληλα αν σκιστεις κι αν το θες .Παντως , βιολογος που να μπορει να κανει τον γιατρο δεν υπαρχει.Και οι θεσεις στα εργαστηρια που λες , οχι δεν ειναι και τοσο περιζτητητες .Εκτος αν εισαι σε αναμονη χωρις κατι καλυτερο στην Ελλαδα , οποτε....

να μην ξεχναμε ομως οτι οι περισσοτεροι απο αυτους που πανε στα εργαστηρια στις ΗΠΑ , παρακαλεσαν καποιον ακομα και γι αυτη τη θεση ...

τωρα , πιο ειναι πιο δυσκολο , να κανεις τον βιολογο δτις ΗΠΑ ή τον γιατρο στην Αγγλια , δε θα απαντησω , γιατι ορισμενα πραγματα ειναι αυτονοητα θελετε δε θελετε.

Επισης μη μας γραφεις ερωτησεις συνενετευξεων .Ενας που κανει ειδικοτητα στην Αγγλια αλλα και αλλου στην Ευρωπη , θα το θεωρησει τουλαχιστον αυτονοητο το να μπορεις να παντησεις σε καθε ειδους ερωτησεων απο τη στιγμη που θες να μπεις σε ενα συστημα το οποιο λειτουργει κατα ενα μεγαλο ποσοστο μεσω της συνεντευξης.

συνεχισε τωρα να λες οτι θες αρκει να μην προσβαλλεις λεγοντας οτι θα ηθελα να κανω κατι 100 φορες πιο ευκολο απο αυτο που κανω ηδη.οκ?

καλα λιλ το ποστ σου αυτο δεν υπαρχει.

δηλαδη ειναι το νοημα του,ποιο emquestion

να ισοπεδωσεις τους βιολογους (οπως αλλωτε τις νοσοκομες);

να μας ενημερωσεις για το τι σ αρεσει εσενα και το αν εχεις κατσει η οχι μετα το πτυχιο;

να ισοπεδωσεις το παω για ερευνα στις ηπα,τη στιγμη που παραπανω,το εχουν ξεκαθαρισει 250 ατομα που εχουν ηδη! θεση στις ηπα οτι ειναι σημαντικο emquestion

ειναι πεντακαθαρο το οτι αν θες χειρουργικη ειδικοτητα καλα θα κανεις να πας.

και χειρουργικη να μη θες,αμα γουσταρεις και θεωρεις οτι εχεις χρονο και λεφτα,υπερ σου θα ναι να πας να φουσκωσεις την αιτηση σου,χαμενος δε θα βγεις.

δηλαδη τι θες να πας πεις τωρα μ αυτο το μηνυμα σου emquestion ειλικρινα δε σε πιανω.

επισης γιατι να μη γραφει ερωτησεις της συνεντευξης??και το λες και τοσο κοφτα και αυταρχικα;;επειδη δε θες εσυ emquestion

η επειδη" Ενας που κανει ειδικοτητα στην Αγγλια αλλα και αλλου στην Ευρωπη , θα το θεωρησει τουλαχιστον αυτονοητο το να μπορεις να παντησεις σε καθε ειδους ερωτησεων απο τη στιγμη που θες να μπεις σε ενα συστημα το οποιο λειτουργει κατα ενα μεγαλο ποσοστο μεσω της συνεντευξης."???????? :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

δηλαδη προσπαθω να καταλαβω η καημενη αλλα emno

δεχομαι αυτο που λες οτι το να βρεις εργαστηριο στις ΗΠΑ μαλιστα ακομη και σε καλο ποστο,δεν ειναι κατι το τερατωδως δυσκολο,υπαρχουν τροποι να το κανεις.

αλλα απο κει και περα

ρε παιδακι μου συνελθε λιγο.

πηρε το ματι μου και κατι για κατι φωτο σ ενα φεισμπουκ χωρις καμια αφορμη,μερσι δηλαδη.το γαμησες το θεμα.η το γαμησες η το χεις χασει δηλαδη.εσυ θα μου πεις.

το διασκεδαστικη πλακιτσα εγινε κουραστικη πλακιτσα πλεον.

και ξεκαθαρισε στο κεφαλι σου

οτι δεν περιστρεφονται ολα γυρω απο σενα και τα οσα εσυ νομιζεις η δε νομιζεις και θες για σενα η δε θες και σ αρεσουν η δε σ αρεσουν.

οπως και οτι αυτα που εχεις εσυ στο κεφαλι σου δεν ειναι απαραιτητα τα σωστα ποσο μαλλον για ολους,οποτε παψε να χεις αυτη τη βασισμενη σε εντελως υποκειμενικα πραματα σιγουρια κι επαρση.

και να χες μονο τη σιγουρια και την επαρση να πηγαινε στο διαολο,εσυ δε χανεις ευκαιρια να υποβαθμισεις .

και ζητας και στο τελος να μη σε προσβαλλουν!δηλαδη μερσι ποιος προσβαλλει ποιον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωχου ρε σηλια

ειπα εγω να μην ποσταρει η Σουαβ ερωτησεις ??? πας καλα ?

ειπα εγω οτι δεν ενισχυει το βιογραφικο το να πας σε ενα εργαστηριο 1 -2 χρονια ?

αλλο λεω , αλλα η στραβος ειναι ο γιαλος ή στραβα αρμενιζω ...( και λεω κατι τελειως αλλο , αλλα προφανως δε γινεται κατανοητο)

τεσπα , εγω δεν το συνεχιζω γιατι αρκετα χαλασε το τοπικ με την ειδικοτητα στις ΗΠΑ - δε θα συμφωνησουμε αλλωστε ποτε, μιλαμε αλλη γλωσσα

καλη σας συνεχεια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε σας πιανει κανεις πουθενα

ερευνα κι εσεις που ειστε ακομα ενα νουμερο στο εργαστηριο ,ερευνα κι εκεινος που κανει διδακτορικο στην Αμερικη

οκ , ο, τι πειτε :) (σιγα μην καθομαι να διαφωνω μαζι σας για τα αυτονοητα που απλα δε σας συμφερουν)

αι γκαλαααααα

αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουν τ αυτια μου!

λιλ χρειαζεσαι επειγοντως διακοπες.

να ειδες;;;κακως που δεν εκατσες καθολου μετα το πτυχιο :rolleyes:

:lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωχου ρε σηλια

ειπα εγω να μην ποσταρει η Σουαβ ερωτησεις ??? πας καλα ?

Επισης μη μας γραφεις ερωτησεις συνενετευξεων .Ενας που κανει ειδικοτητα στην Αγγλια αλλα και αλλου στην Ευρωπη , θα το θεωρησει τουλαχιστον αυτονοητο το να μπορεις να παντησεις σε καθε ειδους ερωτησεων απο τη στιγμη που θες να μπεις σε ενα συστημα το οποιο λειτουργει κατα ενα μεγαλο ποσοστο μεσω της συνεντευξης.

ειπα εγω οτι δεν ενισχυει το βιογραφικο το να πας σε ενα εργαστηριο 1 -2 χρονια ?

αλλο λεω , αλλα η στραβος ειναι ο γιαλος ή στραβα αρμενιζω ...( και λεω κατι τελειως αλλο , αλλα προφανως δε γινεται κατανοητο)

εμ πως να γινει ρε παιδακι μου;;;αφου προτρεχεις να υποβαθμισεις πριν καν συνειδητοποιησεις το τι λενε οι αλλοι η το τι εχεις μες στο κεφαλακι σου.

τεσπα , εγω δεν το συνεχιζω γιατι αρκετα χαλασε το τοπικ με την ειδικοτητα στις ΗΠΑ - δε θα συμφωνησουμε αλλωστε ποτε, μιλαμε αλλη γλωσσα

ελα βρε παπιιι χαζες δικαιολογιες...αφου ως ομορφη σιγουρα μιλας τη γλωσσα του σωματος κι αυτη λενε ειναι διεθνης, θα επρεπε ολοι να σε καταλαβαινουμε κανονικα :rolleyes:

:P

καλη σας συνεχεια :)

παω κι εγω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι προπτυχιακοί, σπεύσατε να κάνετε electives.

Όσοι μεταπτυχιακοί, βρείτε ερευνητικό εργαστήριο ή observership για να αποκτήσετε εμπειρία επί αμερικανικού εδάφους.

Όσοι δεν ενδιαφέρεστε για Αμερική, μη λέτε μαλακείες.

χαχαχα θεαααααααααααααααα.αχ μου λειψες

Ευχαριστώ και συγγνώμη.

αυτη την αναγκη σας μερικων κορυφαιων κατα τ αλλα πλασματακιων να λετε συγγνωμη ακομη και στιγμες που ειναι απολυτα αχρηστο,δεν την καταλαβα ποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

αυτη η wicked witch ειναι απλα απαραδεκτη..κομπλεξαρεται πολυ οταν τις λενε για αμερικη....η αληθεια ομως ειναι μια..η αγγλια ερχεται πολυ πολυ πολυ πολυ μετα απο αμερικη....και αυτο μπορει καποιους να τους τσουζει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties:

Θα μπορούσε να μας εξηγήσει κάποιος συνοπτικα, ποια είναι τα βήματα για ειδικότητα στην αγγλία; Και το τι σημαίνει το καθένα ...έμαθα πάλι άλλαξαν το σύστημα...και κάτι τελευταίο ύπάρχει μεγάλη σύγχυση ως προς 2 πράγματα...Πρώτον για να ξεκινήσεις ειδικότητα πρέπει να κάνεις κάποιο προπαρασκευαστικό έτος ή δεν είναι προαπαιτούμενο; <Και δεύτερον σε παίρνουνε με συνεύντευξη,με εξετάσεις...πας σε reality show,talent show?χεχε αστιεύομαι..πάντως θα είχε πλάκα ένα τέτοιο show

ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων

Είσαι έτοιμος 1)να υποτιμήσεις τους 'Άγγλους' και υποθέτω κατ επέκταση και τους 'γαλλους', 'γερμανους' και σουηδους (διόρθωσε με αν κάνω λάθος και θεωρείς 'ανώτερη' την εκπαίδευση στην γαλλια και σουηδια απο αγγλια...).Αναρωτιέμαι,η άποψη σου πηγάζει από τη βαθιά γνώση του συστήματος στην αγγλια κτλ?

2)Πιάνεις στο στόμα σου ένα από τα λίγα άτομα που έχουν ασχοληθεί να βοηθήσουν για αγγλια με κατατοπιστικά ποστ στο φόρουμ (και πόσους ακόμα με πριβε),προφανώς χωρίς να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι λέει.(μήπως σε 'ετσουξε' όταν στην είπε για την βαρεμαρα σου να κάνεις ένα απλό σερτς?!)

Εύχομαι να μάθεις να κρύβεις την υπεροψία και την μικροψυχία σου στο μέλλον γιατί δεν κάνουν έτσι φίλους μικρέ.

Wikie, how do you say in english: Όποιος ανακατευται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

how do you say in english: Όποιος ανακατευται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες?

Το μόνο που μου έρχεται είναι... if you lie down with dogs , you will get up with fleas

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

conjurer επειδη εισαι ακομα μικρο και τα βλεπεις ολα μεσα απο την γυαλα θα πρεπει να καταλαβεις οτι αφενος δεν εχω κατι προσωπικο με την wickedwitch(περι search) αφετερου δε μιλω με τσουτσεκια ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ που υποστηριζουν ενα ατομο προκειμενου να κερδισουν την ευνοια αλλων.Τωρα στο θεμα μας, Η αμερικη σαφως και εχει υψηλοτερο επιστημονικο επιπεδο .Και για να μη λεει ο καθενας οτι θελει ας μιλησουμε με δεδομενα..1)ποια χωρα εχει τον περισσοτερο αριθμο δημοσιευσεων τον χρόνο; Που βρισκονται τα μεγαλυτερα ερευνητικα κεεντρα; Ολοι στην Αγγλια κανουν αμαν και πως να εξειδικευτουν στην Αμερική.Διαφωνει κανεις; Απλα αυτοι που υποστηριζουν την Αγγλια ειναι οι ιδιοι που αμα τους προσφερανε θεση στην αμερικη θα τρεχανε πρωτοι. Αρα λοιπον η παρατηρηση μου στην wicked witch ηταν συγκεκριμενη και στοχευμενη και με αυτο το μνμ σταματω εδω.Οσον αφορα για σενα conjurer ...πιασε μια σκουπα και ξεκινα το σκουπισμα,,, υστερα μπορεις να το παιζεις δικηγορος εδω μεσα.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Your language is inappropriate and betrays your base nature and character.

Your 'facts' are a mixture of naivete and idiocy .Feel free to continue embarrassing yourself. The fervour with witch you support your simplistic view of the world is most amusing.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το topic αφορά την ειδικότητα στη Μεγάλη Βρετανία. Μπορεί κάποια από αυτά που λες να είναι σωστά (λ.χ. έρευνα στην Αμερική), αλλά δεν είναι το κατάλληλο μέρος να τα αναφέρεις. Αν ενδιαφέρεσαι για ξεκατίνιασμα (και νομίζω πως αυτό σε ενδιαφέρει), υπάρχει το topic του dikaios3 με τις αναμονές και τα αγορασμένα πτυχία, όπου μπορείς να ξεδώσεις.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=26984&pid=359398&st=540&#entry359398

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.