Jump to content

UK or US?


pappous

Recommended Posts

...Το training που εχουν οι φοιτητές εδώ δεν περιγράφεται...απο καρδιακή ανεπάρκεια TIMI score and assessment of the vast majority of diseases based on these kind of scores following protocols and guidelines...

Μόνο που υπάρχουν τουλάχιστον 10 διαφορετικά guidelines αντιμετώπισης για κάθε ασθένεια, ανάλογα με την Εταιρία, την Πολιτεία, το Νοσοκομείο, και τις προτιμήσεις του Διευθυντή της Κλινικής σου.

Αν αλλάξεις Νοσοκομείο, νομίζεις οτι τα κάνεις όλα από την αρχή...

Να μην ξεχάσω και το είδος της ασφαλιστικής κάλυψης που έχει ο ασθενής!

Αν δεν έχει καλή ασφάλεια, γίνεται σταθεροποίηση.

"Σταθεροποίηση και δρόμο, ουστ από εδώ" σε ποιο ακριβώς guideline περιγράφεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Last Reply

...Το training που εχουν οι φοιτητές εδώ δεν περιγράφεται...απο καρδιακή ανεπάρκεια TIMI score and assessment of the vast majority of diseases based on these kind of scores following protocols and guidelines...

Μόνο που υπάρχουν τουλάχιστον 10 διαφορετικά guidelines αντιμετώπισης για κάθε ασθένεια, ανάλογα με την Εταιρία, την Πολιτεία, το Νοσοκομείο, και τις προτιμήσεις του Διευθυντή της Κλινικής σου.

Αν αλλάξεις Νοσοκομείο, νομίζεις οτι τα κάνεις όλα από την αρχή...

Να μην ξεχάσω και το είδος της ασφαλιστικής κάλυψης που έχει ο ασθενής!

Αν δεν έχει καλή ασφάλεια, γίνεται σταθεροποίηση.

"Σταθεροποίηση και δρόμο, ουστ από εδώ" σε ποιο ακριβώς guideline περιγράφεται?

Συγγνώμη που θα στο χαλάσω Μαρία, αλλά αυτά που αναφέρεις ΔΕΝ ισχύουν. Από αυτά που γράφεις πιστεύω να μην έχεις την εμπειρία του συστήματος και απλά να παραθέτεις κάποιες σκέψεις που έχουν να κάνουν με πράγματα που ίσως να έχεις διαβάσει αποσπασματικά.

Οι "προτιμήσεις" δεν υπάρχουν όπως τις εννοείς... Η ιατρική πρακτική, βασίζεται στο SOC (Standard of Care), και εκτός εάν το θέμα είναι controversial, τότε ο επιμελητής, ή όποιος και αν είναι υποχρεούται να πράξει το SOC. Η απόδειξη περί αυτού είναι προφανής. Δεν χρειάζεται να πας πολύ μακριά, ούτε να το αναλύσεις σε βάθος. Όπως ξέρουμε όλοι, στην Αμερική πέφτουν οι μηνύσεις "βροχή". Εάν ο καθένας στην Αμερική έπραττε κατά το δοκούν, και όχι κατά το SOC, τότε θα εμφανιζόντουσαν οι κατήγοροι με τη βιβλιογραφία στα χέρια τους και θα έλεγαν "Ορίστε! Η βιβλιογραφία για την αντιμετώπιση των καταγμάτων τύπου τάδε στο τάδε σημείο του σώματος είναι ως εξής....." Και θα παρέθεταν στο Δικαστήριο τα ανάλογα papers τα οποία στηρίζουν το SOC. Όταν ο γιατρός κάνει κάτι διαφορετικό, τότε θέτει τον εαυτό του υπόλογο. Π.χ., εάν ας πούμε εγώ βάλω ήλο σε κάταγμα αντιβραχίου ενώ η βιβλιογραφία λέει πλάκα με βίδες, και συνεπώς δεν σταθεροποιήσω τις παρακείμενες αρθρώσεις σωστά, και ο ασθενής έρθει μετά από 2 χρόνια με πόνο και αρθρίτιδα και μου πετάξει μια μήνυση, τότε θα αναγκαστώ να του πληρώσω τεράστια αποζημίωση για harm caused. Εάν από την άλλη η βιβλιογραφία λέει ότι π.χ. η κάκωση Essex-Lopresti στο άνω άκρο αποτελεί άλυτο πρόβλημα στην ορθοπαιδική και εγώ του κάνω την Α μέθοδο, και ο άλλος του κάνει την Β, και σε μένα πάθει αρθρίτιδα, τότε δεν θα φταίω εγώ στο Δικαστήριο. Έκανα αυτό που η συνείδησή μου και η εμπειρία μου υπαγόρευαν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στον ασθενή μου, γιατί η βιβλιογραφία δεν μου συμπαραστέκεται, άσχετα εάν το αποτέλεσμα ήταν π.χ. ατυχές. Κανείς δεν θα με κατηγορήσει ότι έσφαλλα.

Τα guidelines λοιπόν υπάρχουν και είναι βασισμένα στη βιβλιογραφία. Εάν υπάρχει controversy στη βιβλιογραφία, τότε το να κάνει κάποιος αυτό που πιστεύει ότι είναι το πιο σωστό από τις μεθόδους που προτείνονται, είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο.

Όσο για το "Αν αλλάξεις Νοσοκομείο, νομίζεις οτι τα κάνεις όλα από την αρχή...", δεν δύναται να πει κανείς κάτι πιο ανακριβές... Μπορεί με βάση τα παραπάνω όταν υπάρχει controversy, ΤΟΤΕ να γίνει κάτι διαφορετικό, αλλά πίστεψέ με, παντού τα ίδια γίνονται, αρκεί να υπάρχει σωστή ΓΝΩΣΗ και να άσκηση της ιατρικής. Εκτός εάν βρίσκεσαι σε κάποια χώρα, που στα νοσοκομεία της κάνει ο καθένας ό,τι του κατέβει...

Όσο ήμουν φοιτητής, νόμιζα ότι η ιατρική μαθαίνεται από τα βιβλία.... Αυτό δεν ισχύει ούτε κατά προσέγγιση. Η ιατρική μαθαίνεται με την καθημερινή πράξη και εμπειρία, έχοντας ΩΣ ΧΑΡΤΗ τα βιβλία. Συνεπώς, το αν μάθεις ΣΩΣΤΗ ιατρική, και το αν θα γίνεις καλός, έχει να κάνει με το ΠΟΥ βρίσκεσαι. Γιατί αυτά που μαθαίνεις είναι αυτά που γίνονται ΓΥΡΩ ΣΟΥ. Εάν αυτά είναι ΛΑΘΟΣ, τότε θα τα μάθεις ΛΑΘΟΣ. Εάν αυτά είναι σωστά, τότε θα γίνεις σωστός και καλός. Για μένα, ύψιστη σημασία έχει το περιβάλλον στο οποίο έχεις εκπαιδευτεί.. Εάν δεν το έχει κάποιος αυτό, έχει πρόβλημα, και το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι δεν μπορεί κάποιος να ξανα-εφεύρει το αυγό του Κολόμβου από την αρχή διαβάζοντας τα βιβλία... Δεν υπάρχει πιο μεγάλο σφάλμα από το να πιστεύει κανείς σε αυτή την κατά τα άλλα "φοιτητική αντίληψη"... Με όποιον Δάσκαλο καθήσεις....

PS Όσο για τις ασφαλιστικές καλύψεις κλπ, δεν έχω χρόνο για να μπώ σε λεπτομέρειες, αλλά βρίσκομαι σε νοσοκομείο που καλύπτει ένα τρομερά μεγάλο ποσοστό ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΩΝ (και μάλιστα γι'αυτό θεωρείται και ως 'underserved area'!!!) οφείλω να σου πω ότι ζώντας τόσο καιρό εκεί και φροντίζοντας αυτούς τους ασθενείς για τους οποίους μιλάς, τα πραγματα απέχουν έτη φωτός από αυτό που εσύ προσπαθείς να αποδώσεις από μια άλλη Χώρα, χωρίς να το έχεις ζήσει, και απλά έχοντας ακούσει γνώμες από δεύτερο, τρίτο ή 100ό χέρι... Εγώ τα βλέπω με τα μάτια μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο ήμουν φοιτητής, νόμιζα ότι η ιατρική μαθαίνεται από τα βιβλία.... Αυτό δεν ισχύει ούτε κατά προσέγγιση. Η ιατρική μαθαίνεται με την καθημερινή πράξη και εμπειρία, έχοντας ΩΣ ΧΑΡΤΗ τα βιβλία.

Κλασική αμερικάνικη προσέγγιση. Τέλεια εκπαιδευμένοι κι εξειδικευμένοι Ιατροί για 5-6 κοινές ασθένειες. Για όλες τις υπόλοιπες, που περιγράφονται στα βιβλία και είναι σπάνιες, έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

Τους έχω δει! Μην το αρνείσαι. Όταν η ασθενής είπε "αχ", σήκωσε ψηλά τα χέρια και ζήτησε να έρθει ο Ειδικός Ιατρός του Πόνου!

Εμείς δε φωνάξαμε, βέβαια, ούτε Αναισθησιολόγο...

...αλλά βρίσκομαι σε νοσοκομείο που καλύπτει ένα τρομερά μεγάλο ποσοστό ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΩΝ (και μάλιστα γι'αυτό θεωρείται και ως 'underserved area'!!!) οφείλω να σου πω ότι ζώντας τόσο καιρό εκεί και φροντίζοντας αυτούς τους ασθενείς για τους οποίους μιλάς, τα πραγματα απέχουν έτη φωτός από αυτό που εσύ προσπαθείς να αποδώσεις από μια άλλη Χώρα, χωρίς να το έχεις ζήσει, και απλά έχοντας ακούσει γνώμες από δεύτερο, τρίτο ή 100ό χέρι... Εγώ τα βλέπω με τα μάτια μου...

Σέβομαι που δεν έχεις πολύ χρόνο στη διάθεσή σου. Σε θαυμάζω που εργάζεσαι στις Η.Π.Α., έστω κι αν εγώ δε θα πήγαινα να εργαστώ εκεί ως Ειδικός που είμαι ποτέ.

Γι΄αυτό θα σου κάνω μια απλή και γρήγορη ερώτηση, του είδους που μπορεί να απαντηθεί με ένα ΝΑΙ ή ένα ΌΧΙ.

Γνωρίζω την απάντηση, απλά θα ήθελα να καταγραφεί εδώ η απάντηση από εσένα. Έχει πιο μεγάλη αξία.

Έχουμε υποχρέωση να ενημερώνουμε σωστά τους νέους συναδέλφους, που διαβάζουν τις δημοσιεύσεις μας και πασχίζουν για την επαγγελματική τους εκπαίδευση και κατάρτιση.

Η πρακτική "σταθεροποίηση κι εξιτήριο" εφαρμόζεται σε Ανασφάλιστους Ασθενείς (γύρω στα 50 εκατομμύρια) στις Η.Π.Α., ΝΑΙ ή ΌΧΙ?

Αν έρθει, δηλαδή, κάποιος Ανασφάλιστος με κοιλιακό πόνο που υφαίνεται με παυσίπονα κι από μόνος του, και βρεθεί στον υπέρηχο sludge στην χοληδόχο κύστη, θα τον προγραμματίσετε για λαπαροσκοπική αφαίρεση ή θα τον σουτάρετε από το Νοσοκομείο μόλις του περάσει ο πόνος με οδηγίες?

Αν έρθει, κάποια Ανασφάλιστη 50 ετών με πρόπτωση μήτρας δευτέρου βαθμού, θα την προγραμματίσετε για διακολπική υστερεκτομία ή θα της βάλετε έναν κολπικό πεσσό και θα τη σουτάρετε, λέγοντάς της πως μπορεί να χειρουργηθεί αν πληρώσει $50.000?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω ξεφτέρι έχεις γίνει. Μήπως είσαι Αμερική, γιαυτό τα ξέρεις τόσο καλά?

μου τα έχει πει ένας γνωστός trauma fellow στο New England...:P μα τραύμα; Ο θεός να φυλάει...μέχρι τα 70 να μην κοιμηθείς σαν άνθρωπος.

@karanti_maria no offense αλλά δεν ξέρεις τί σου γίνεται...η γνωστή σοσιαλιστική ουτοπία της Ελλάδας. Μην πω για κομμουνιστικές γραφικότητες "δημόσια δωρεάν υγεία, δημόσια δωρεάν παιδεία" και τα μαύρα φακελάκια ειδικά σε χειρουργούς να είναι η χειρότερη εκμετάλλευση. Στο υγεία Whipple να κάνει 3 χιλιάρικα και με απόδειξη, και με νοσοκομειακές υπηρεσίες ένα προς ένα, και στο Γεννηματά 7.000 έουρος. Αλλά είναι δημόσιο αγαθό και λειτούργημα. Πιο ανάλγητη και παράλογη παροχή υπηρεσιών υγείας από την Ελλάδα δεν έχω δει.

Στις ΗΠΑ τα ιδιωτικά νοσοκομεία έχουν τις πρακτικές που λες. Δεν τους διώχνουν όμως. Τους παραπέμπουν στα πανεπιστημιακά ή τα community ή τα νοσοκομεία της εκκλησίας, κι εκεί κάνουν ότι είναι απαραίτητο για την υγεία τους. Είχα παράνομους μεξικάνους να κάνουν διπλή μεταμόσχευση πνευμόνων για σαρκοείδωση, δεκάδες δεκάδων να παίρνουν πανάκριβες χημειοθεραπείες για καρκίνους, και δεν το συζητώ για επεμβάσεις, αυτά δεν είναι λεφτά μπροστά σε μεταμοσχεύσεις και εξειδικευμένες χρόνιες θεραπείες. Και καλά κάναμε και τους θεραπεύουμε, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί μια ιδιωτική κλινική πρέπει να το κάνει αυτό.

Συγνώμη που οι γιατροί κοστολογούν τις υπηρεσίες τους και θέλουν αμοιβές ανάλογα με τα χρόνια, τις σπουδές, τις δεξιότητές τους. Έπρεπε να είναι με μισθό 1000 ευρώ όταν οι κομμώτριες και τα αμόρφωτα κομματόσκυλα παίρνουν εκατομμύρια για να αισθάνονται όλα τα παιδιά της γης ίσοι και σοσιαλιστές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ξερες ποσο μα πόσο συμφωνώ με την τελευταία πρόταση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Το training που εχουν οι φοιτητές εδώ δεν περιγράφεται...απο καρδιακή ανεπάρκεια TIMI score and assessment of the vast majority of diseases based on these kind of scores following protocols and guidelines...

Μόνο που υπάρχουν τουλάχιστον 10 διαφορετικά guidelines αντιμετώπισης για κάθε ασθένεια, ανάλογα με την Εταιρία, την Πολιτεία, το Νοσοκομείο, και τις προτιμήσεις του Διευθυντή της Κλινικής σου.

Αν αλλάξεις Νοσοκομείο, νομίζεις οτι τα κάνεις όλα από την αρχή...

Να μην ξεχάσω και το είδος της ασφαλιστικής κάλυψης που έχει ο ασθενής!

Αν δεν έχει καλή ασφάλεια, γίνεται σταθεροποίηση.

"Σταθεροποίηση και δρόμο, ουστ από εδώ" σε ποιο ακριβώς guideline περιγράφεται?

I am sorry...but with no offense...You have no idea about the system and maybe about medicine practice in general...10 about each disease...please!!!...You have to follow all these guidelines in the private hospitals of the university hospital and regardless if its community or not the fact that your attending will reprimand u if you gave less than 30mg l i s o n o p r i l in C H F with C K D III or you didn't specify in you History and plan if the patient had moderate or severe PCP means a lot ...I am tired about all this Greek attitude of being an arm chair critic...Greek Universities including Greek professors sucks a big time!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@karanti_maria no offense αλλά δεν ξέρεις τί σου γίνεται...η γνωστή σοσιαλιστική ουτοπία της Ελλάδας. Μην πω για κομμουνιστικές γραφικότητες...

Αν διαβάσεις λίγα από τα post μου, θα σχηματίσεις κι από μόνη σου την εικόνα του πόσο αντι-κομουνίστρια είμαι!

Στις ΗΠΑ τα ιδιωτικά νοσοκομεία έχουν τις πρακτικές που λες...

I rest my case!

δεν καταλαβαίνω γιατί μια ιδιωτική κλινική πρέπει να το κάνει αυτό.

Δεν πρέπει να το κάνει. Αλλά, επειδή οι Ιδιωτικές Κλινικές και τα Ιδιωτικά Νοσοκομεία είναι πάρα πολλά στις Η.Π.Α., δεν το κάνει ο ένας, δεν το κάνει ο άλλος, δεν το κάνει ο παράλλος, στην ουσία ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Συγνώμη που οι γιατροί κοστολογούν τις υπηρεσίες τους και θέλουν αμοιβές ανάλογα με τα χρόνια, τις σπουδές, τις δεξιότητές τους. Έπρεπε να είναι με μισθό 1000 ευρώ όταν οι κομμώτριες και τα αμόρφωτα κομματόσκυλα παίρνουν εκατομμύρια για να αισθάνονται όλα τα παιδιά της γης ίσοι και σοσιαλιστές...

Συμφωνώ κι επαυξάνω +1000!

Το επιχείρημά μου είναι οτι από τη σκοπιά των πολιτών, στις Η.Π.Α., δέχονται ελλιπείς ιατρικές υπηρεσίες σε σχέση με τους πολίτες στην Ευρώπη.

Δες το ντοκιμαντέρ του Moore, που είναι μεν αριστερός, αλλά καταγράφει μεγάλες αλήθειες!

Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να τις παραδεχτείτε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...I am tired about all this Greek attitude of being an arm chair critic...Greek Universities including Greek professors sucks a big time!!!

I couldn't agree more!

I never compared U.S.A. treatment modalities to the Greek ones!

I did compare them to the U.K. ones.

And concluded that they are inferior, from the patient's point of view.

Indeed, quality of care is much better in the U.K., for less cost, for everyone, all statistics show.

This does not mean that your training and education are inferior too, so don't get upset...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...I am tired about all this Greek attitude of being an arm chair critic...Greek Universities including Greek professors sucks a big time!!!

I couldn't agree more!

I never compared U.S.A. treatment modalities to the Greek ones!

I did compare them to the U.K. ones.

And concluded that they are inferior, from the patient's point of view.

Indeed, quality of care is much better in the U.K., for less cost, for everyone, all statistics show.

This does not mean that your training and education are inferior too, so don't get upset...

το μυαλό σου και μια λίρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...το μυαλό σου και μια λίρα...

Nice.

Apart from fancy slogans do you have any supporting arguments please?

If not, I am right and I win the debate.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επιχείρημά μου είναι οτι από τη σκοπιά των πολιτών, στις Η.Π.Α., δέχονται ελλιπείς ιατρικές υπηρεσίες σε σχέση με τους πολίτες στην Ευρώπη.

Δες το ντοκιμαντέρ του Moore, που είναι μεν αριστερός, αλλά καταγράφει μεγάλες αλήθειες!

Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να τις παραδεχτείτε?

Γιατί προφανώς αφού εγώ, ο όρθο και ο p&b δουλεύουμε τους τελευταίους 14 μήνες=56 εβδομάδες επί μίνιμουμ 80 ώρες την εβδομάδα=4480 ώρες σε 3 διαφορετικές πολιτείες, σε 3 διαφορετικά συστήματα νοσοκομείων έχουμε τις δικές μας αλήθειες. Δεν ξέρω αν σε σύγκριση με την ευρώπη έχουν καλύτερες υπηρεσίες, πιθανώς, δεν έχω δουλέψει στην ευρώπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Indeed, quality of care is much better in the U.K., for less cost, for everyone, all statistics show.

Αν και άσχετο με αυτό το τόπικ μετά από σχεδόν 5 έτη στην Αγγλία δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το επίπεδο των παρεχομένων υπηρεσιών, ειδικά στις χειρουργικές ειδικότητες.

ΠΧ, καλύτερα το χω να πάω να λαδώσω στην ωραία Ελλαδίτσα και να χειρουργηθώ από έναν αγενή,αρπακτικό, σφυροκέφαλο καρχαρία, που το κατέχει όμως, από το να έρθω στην Αγγλία και να χειρουργηθώ στις 23.00 το βράδυ από έναν ευγενικό γλυκούλη πρώτο έτος registrar που θα έχει μόλις διαβάσει την εγχειρηση στο ίντερνετ.

Επίσης καλύτερα να περιμένω 10 ώρες στα επείγοντα του Παίδων παρά να δει το παιδάκι μου στη μία ώρα η arrogant Αγγλίδα Φ1 και να το στείλει σπίτι με μηνιγγίτιδα, όπως έχει γίνει ΤΟΣΕΣ φορές στην Αγγλία.

Για να μην πω για 3 περιπτώσεις που ξέρω ο ίδιος που ο Φ1 στα επείγοντα έστειλε MI σπίτι αφού δεν μπορούσε να αξιολογήσει το καρδιογράφημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Indeed, quality of care is much better in the U.K., for less cost, for everyone, all statistics show.

Αν και άσχετο με αυτό το τόπικ μετά από σχεδόν 5 έτη στην Αγγλία δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το επίπεδο των παρεχομένων υπηρεσιών, ειδικά στις χειρουργικές ειδικότητες.

ΠΧ, καλύτερα το χω να πάω να λαδώσω στην ωραία Ελλαδίτσα και να χειρουργηθώ από έναν αγενή,αρπακτικό, σφυροκέφαλο καρχαρία, που το κατέχει όμως, από το να έρθω στην Αγγλία και να χειρουργηθώ στις 23.00 το βράδυ από έναν ευγενικό γλυκούλη πρώτο έτος registrar που θα έχει μόλις διαβάσει την εγχειρηση στο ίντερνετ.

Επίσης καλύτερα να περιμένω 10 ώρες στα επείγοντα του Παίδων παρά να δει το παιδάκι μου στη μία ώρα η arrogant Αγγλίδα Φ1 και να το στείλει σπίτι με μηνιγγίτιδα, όπως έχει γίνει ΤΟΣΕΣ φορές στην Αγγλία.

Για να μην πω για 3 περιπτώσεις που ξέρω ο ίδιος που ο Φ1 στα επείγοντα έστειλε MI σπίτι αφού δεν μπορούσε να αξιολογήσει το καρδιογράφημα.

Προσυπογράφω απόλυτα.

Η Αγγλία είναι ΟΚ για εκπαίδευση (και αυτό όχι παντού και όχι για όλους) αλλά δεν θα πήγαινα (και δεν πάω) στο NHS να με δει κάποιος που δεν ξέρω. Ιδιωτικά τα πράγματα είναι καλύτερα γιατί ξέρεις που πας, αλλά τσούζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσυπογράφω απόλυτα.

Η Αγγλία είναι ΟΚ για εκπαίδευση (και αυτό όχι παντού και όχι για όλους) αλλά δεν θα πήγαινα (και δεν πάω) στο NHS να με δει κάποιος που δεν ξέρω. Ιδιωτικά τα πράγματα είναι καλύτερα γιατί ξέρεις που πας, αλλά τσούζει.

Στα επείγοντα δεν θα πας σε ιδιωτικό... γιατί εκεί θα σε περιμένει κάποιος πάλι junior το πιο πιθανό ξένος και μη εκπαιδευμένος σ'αυτή τη χώρα και κάνει αυτή τη δουλειά μόνο και μόνο για τα λεφτά...

Είχα καρκινοπαθή on chemo with acid reflux (on steroids) experiencing "chest pain" with clear history of GORD, she went straight to private hospital and she was treated for ?MI...

Όσο για routine appointments πάλι θα πρεπει να ξέρεις που πας ιδιωτικά, γιατί ουκ ολίγοι οι καρχαρίες...

Άν στην Αγγλία γνωρίζεις τον γιατρό ή πας συστημένος τότε όλα καλά στο δημόσιο τομέα. Αν όχι είσαι τελειωμένος κατά πάσα πιθανότητα χωρίς καμμία υπερβολή και συμπεριλαμβάνω και τους οδοντίατρους.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σας παλιέ και Αντρέα.

ΥΓ Θα ήθελα επι την ευκαιρία να ευχαριστήσω τους γιατρους (αν και δε ξέρω αν θα το διαβάσουν σ'αυτο το τοπικ) που ήταν εφημερία την Παρασκευή το πρωί στο Νοσοκομειο Χαλκιδας για τα επείγοντα παθολογικα περιστατικα. Πολυ καλή δουλειά με τον μπαρμπα-Περικλή και δε γνώριζε κανένα σας... Μπράβο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...να χειρουργηθώ από έναν αγενή,αρπακτικό, σφυροκέφαλο καρχαρία...

Αν ο χειρουργός σου κοιτάει το πορτοφόλι σου κι όχι εσένα, τρέχα να φύγεις μακρυά! Κινδυνεύεις.

...ευγενικό γλυκούλη πρώτο έτος registrar που θα έχει μόλις διαβάσει την εγχειρηση στο ίντερνετ...

Μάλλον δεν κάνεις χειρουργική ειδικότητα στην Αγγλία αγαπητέ andreas!

Θα ήξερες, οτι για να φτάσει ένας registrar να χειρουργεί unsupervised στην εφημερία, έχει σίγουρα στο ενεργητικό του περισσότερα χειρουργεία από πολλούς Ειδικούς Ιατρούς στην Ελλάδα!

Μην πιστεύεις όλες τις ιστορίες που αφηγούνται για τους Χειρουργούς οι ζηλιάρηδες Παθολόγοι στο U.K.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Ιδιωτικά τα πράγματα είναι καλύτερα γιατί ξέρεις που πας, αλλά τσούζει.

Τσούζει περισσότερο στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο στις Η.Π.Α. !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δεν κάνεις χειρουργική ειδικότητα στην Αγγλία αγαπητέ andreas!

Θα ήξερες, οτι για να φτάσει ένας registrar να χειρουργεί unsupervised στην εφημερία, έχει σίγουρα στο ενεργητικό του περισσότερα χειρουργεία από πολλούς Ειδικούς Ιατρούς στην Ελλάδα!

Σορυ έχεις δίκιο:

1. Δεν κάνω χειρουργική ειδικότητα. Είμαι παθολογο - ανατόμος.

2. Οι ρετζιστράδες στην Αγγλία δεν χειρουργούν unsupervised από την πρώτη εφημερία και σε χειρουργεία που μόλις διαβάσαν από το manual. Αυτό θα ήταν τρέλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δεν κάνεις χειρουργική ειδικότητα στην Αγγλία αγαπητέ andreas!

Θα ήξερες, οτι για να φτάσει ένας registrar να χειρουργεί unsupervised στην εφημερία, έχει σίγουρα στο ενεργητικό του περισσότερα χειρουργεία από πολλούς Ειδικούς Ιατρούς στην Ελλάδα!

Σορυ έχεις δίκιο:

1. Δεν κάνω χειρουργική ειδικότητα. Είμαι παθολογο - ανατόμος.

2. Οι ρετζιστράδες στην Αγγλία δεν χειρουργούν unsupervised από την πρώτη εφημερία και σε χειρουργεία που μόλις διαβάσαν από το manual. Αυτό θα ήταν τρέλα.

Και πόσο μάλλον όταν είναι 5 Αυγούστου και ο reg on call είναι ST3 κατευθείαν μετά από research degree, δλδ έχει να πιάσει μαχαίρι 2 χρόνια+. Εκεί να δεις γλέντια!

(Απ' το μυαλό μου τα βγάζω και εγώ- αυτά τα πράγματα δε γίνονται ποτέ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πόσο μάλλον όταν είναι 5 Αυγούστου και ο reg on call είναι ST3 κατευθείαν μετά από research degree, δλδ έχει να πιάσει μαχαίρι 2 χρόνια+. Εκεί να δεις γλέντια!

(Απ' το μυαλό μου τα βγάζω και εγώ- αυτά τα πράγματα δε γίνονται ποτέ)

Αυτά τα βγάζετε απο το μυαλό σας κ οι δύο οι απο πάνω. Δεν γίνονται αυτά λέμε, ούτε σου πετάει την ημιαρθροπλαστική έξω απο το μηριαίο η άχρηστη ΣΤ4, ούτε σε βλέπει η locumατζού ΣΗΟ με BM 14, PH 7.47 και γράφει ? DKA.

Σε πιο σοβαρό τόνο πάντως να πούμε ότι αυτά που γίνονται στην αγγλία κ τα κατακρίνουμε εμείς σαν negligence εδώ, δεν έχουν καμία σχέση με τα εγγληματικά λάθη που επαναλαμβάνονται εδώ και χρόνια σε ελληνικά νοσοκομεία. Οι μαλακίες με το supervision γίνονται, αλλα θα συμφωνήσετε ότι όποιος μπαίνει χειρουργείο έχει λόγο να μπει, και μπαίνει για την επέμβαση που χρειάζεται και παίρνει τα φάρμακα που χρειάζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... όποιος μπαίνει χειρουργείο έχει λόγο να μπει, και μπαίνει για την επέμβαση που χρειάζεται και παίρνει τα φάρμακα που χρειάζεται.

Μην παίρνεις και όρκο... άκου εκεί "παίρνει τα φάρμακα που χρειάζεται"... εννοείς τα ελάχιστα που χορηγούν;

Ξέρεις τι είναι να παρακαλάς να δώσεις EPO ή GCSF σε καρκινοπαθείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερεις εσύ τι είναι να δίνεις ΕΡΟ σε μετεγχειρητική αναιμία?

Για να μην σχολιάσουμε τις χημειοθεραπείες που παίρνουν terminal ασθενείς μόνο κ μόνο για την μιζα.

Αν θές να δίνεις ανοιχτά GCSF να ανεβάσουμε το ΝΙ στο payslip σου :o)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.