Jump to content

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ


314159

Recommended Posts

Sorry που ρωτάω, αλλά είχα την εντύπωση ότι δικαιούσαι αναβολή μέχρι τη συμπλήρωση του 33ου έτους της ηλικίας σου.

Είσαι σίγουρος για τα 32;

θα σου αναφερω την περιπτωση μου,κανε τους αναλογους υπολογισμους,

για να μην μπλεξουμε με ερωτησεις του στυλ κλεισμενα 32 η' μη

οι 82 αρηδες,

μπορουν να παρουν αναβολη ως τα χριστουγεννα του 2013

πληροφοριες ---> στρατολογικο γραφειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Last Reply

Ρίξτε και μια ματιά σε αυτό

http://www.stratologia.gr/ΦΕΚ.1813)05%20τ.%20Β.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Ξερετε γενικα τι ισχυει? εχετε ακουσει για διδακτορικα που πληρωνουν. Στην ιατρικη, αθηνα?

Μοιραζονται διδακτορικα στις πανεπιστημιακες κλινικες ολων των Ιατρικων Σχολων της χωρας. 5000 ευρω για την αναληψη διδακτορικου δινονται στον υποψηφιο διδακτορα. 2800 ευρω καθε μηνα + δωρο πασχα και χριστουγεννων. Προσφερεται πληρωμη ΤΣΑΥ και Ιατρικου Συλλογου.

Δεσμευομαστε οτι ο καθε υποψηφιος θα εχει 7 δημοσιευσεις ανα εξαμηνο σε επιστημονικα περιοδικα διεθνους κυρους + 2 συμμετοχες σε συνεδια ανα τριμηνο, με εξοδα διαμονης, εγγραφης και μεταβασης πληρωμενα.

Ειδικα για την Αθηνα οπου οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες, παρεχουμε αυτοκινητο cabrio 2000 κυβικων στον υποψηφιο με πληρωμενες βενζινες και σερβις, καθως και κινητο τηλεφωνο τελευταιας τεχνολογιας με εταιρικο συμβολαιο.

Αν δεχτειτε εντος 20 ημερων εξτρα δωρο ενα λαπτοπ τελευταιας τεχνολογιας.

Ευχαριστουμε για το χρονο σας

Απο τα ΔΕΠ της χωρας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοιραζονται διδακτορικα στις πανεπιστημιακες κλινικες ολων των Ιατρικων Σχολων της χωρας. 5000 ευρω για την αναληψη διδακτορικου δινονται στον υποψηφιο διδακτορα. 2800 ευρω καθε μηνα + δωρο πασχα και χριστουγεννων. Προσφερεται πληρωμη ΤΣΑΥ και Ιατρικου Συλλογου.

Δεσμευομαστε οτι ο καθε υποψηφιος θα εχει 7 δημοσιευσεις ανα εξαμηνο σε επιστημονικα περιοδικα διεθνους κυρους + 2 συμμετοχες σε συνεδια ανα τριμηνο, με εξοδα διαμονης, εγγραφης και μεταβασης πληρωμενα.

Ειδικα για την Αθηνα οπου οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες, παρεχουμε αυτοκινητο cabrio 2000 κυβικων στον υποψηφιο με πληρωμενες βενζινες και σερβις, καθως και κινητο τηλεφωνο τελευταιας τεχνολογιας με εταιρικο συμβολαιο.

Αν δεχτειτε εντος 20 ημερων εξτρα δωρο ενα λαπτοπ τελευταιας τεχνολογιας.

Ευχαριστουμε για το χρονο σας

Απο τα ΔΕΠ της χωρας

Γιατί σε εμένα δεν έδωσαν εταιρικό συμβόλαιο και πληρώνω από την τσέπη μου το λογαριασμό του κινητού, ααααργκ :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό και αν είναι "φετιχισμός του διπλώματος".

Δε θα πρεπε να βλέπεις το διδακτορικό σα χαρτί.

Το αν αξίζει εξαρτάται από το τι εσύ ζητάς. Αν ζητάς ενα διδακτορικό ίσα ίσα για να πάρεις το χαρτί, και θα το βρεις και θα το τελειώσεις σε μερικούς μήνες και θα πάρεις και τη χαρτούρα πάρα πολύ εύκολα.

αν το κάνεις απο ενδιαφέρον για το αντικειμενο, μπορεις να βρεις ενα διδακτορικό που θα κάνεις πχ έρευνα, ενδεχομένως να δουλευεις 14ωρα ημερησίως και σε 4-5 χρόνια θα παρεις ΤΟ ΙΔΙΟ χαρτί. Θα έχεις κάνει όμως σοβαρή δουλειά, και με τη βοήθεια και ενός καλού βύσματος αποτελεί τη βάση για πιθανή ακαδημαική καριέρα.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Το να σε χαλάει όμως που κρατάει 3 χρόνια, σημαίνει ότι άλλος ένας θεσμός έχει αποτύχει στην επίτευξη του σκοπού για τον οποίο σχεδιάστηκε. η ισοπέδωση σε όλο της το μεγαλείο

Μια συμβουλή: Σταματήστε να κάνετε διδακτορικά για να γεμίζετε το χρόνο της αναμονής. Αυτά είτε το θέλετε είτε όχι είναι ημίμετρα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Εξ άλλου καλύτερα στον ίδιο χρόνο να βγάλετε άλλη μια σχολή, πιο πολλά έχετε να κερδίσετε

πολύ σωστά μιλάς φίλε ParakmH. Πολύ σωστή τοποθέτηση σου. Έτσι όπως τα λές είναι. Τα μεταπτυχιακά είναι ημίμετρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να ηξερα αραγε , αν εστω και ενας απο αυτους που απανταει εδω μεσα, ξερει η τα λεει και κοροιδευει στη τυχη.

Εμενα ολα αυτα που ρωταω καπου βασιζονται. Π.Χ. ξερω παιδι που κανει διδακτορικο και πληρωνεται , και οχι μονο ενα, και οχι βυσματα κτλ που θα προτεξουν να πουν πολλοι. Αλλα θελω να δω αν ισχυει γενικα και ειναι συχνο φαινομενο, η σποραδικα συμβαινει!

Εχει καποιος απο σας ξεκινησει διατριβη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοιραζονται διδακτορικα στις πανεπιστημιακες κλινικες ολων των Ιατρικων Σχολων της χωρας. 5000 ευρω για την αναληψη διδακτορικου δινονται στον υποψηφιο διδακτορα. 2800 ευρω καθε μηνα + δωρο πασχα και χριστουγεννων. Προσφερεται πληρωμη ΤΣΑΥ και Ιατρικου Συλλογου.

Δεσμευομαστε οτι ο καθε υποψηφιος θα εχει 7 δημοσιευσεις ανα εξαμηνο σε επιστημονικα περιοδικα διεθνους κυρους + 2 συμμετοχες σε συνεδια ανα τριμηνο, με εξοδα διαμονης, εγγραφης και μεταβασης πληρωμενα.

Ειδικα για την Αθηνα οπου οι αναγκες ειναι μεγαλυτερες, παρεχουμε αυτοκινητο cabrio 2000 κυβικων στον υποψηφιο με πληρωμενες βενζινες και σερβις, καθως και κινητο τηλεφωνο τελευταιας τεχνολογιας με εταιρικο συμβολαιο.

Αν δεχτειτε εντος 20 ημερων εξτρα δωρο ενα λαπτοπ τελευταιας τεχνολογιας.

Ευχαριστουμε για το χρονο σας

Απο τα ΔΕΠ της χωρας

Εχμμμ...νομίζω ότι ξέχασες να αναφέρεις το ταυλανδέζικο μασαζ 2 φορές την εβδομάδα σε χώρο της αρεσκειας του υποψηφίου διδακτορα... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να ηξερα αραγε , αν εστω και ενας απο αυτους που απανταει εδω μεσα, ξερει η τα λεει και κοροιδευει στη τυχη.

Εμενα ολα αυτα που ρωταω καπου βασιζονται. Π.Χ. ξερω παιδι που κανει διδακτορικο και πληρωνεται , και οχι μονο ενα, και οχι βυσματα κτλ που θα προτεξουν να πουν πολλοι. Αλλα θελω να δω αν ισχυει γενικα και ειναι συχνο φαινομενο, η σποραδικα συμβαινει!

Εχει καποιος απο σας ξεκινησει διατριβη?

manosbr η απάντηση στο ερώτημα σου είναι 'εξαρτάται'. Αν αναφέρεσαι σε εκπόνηση διδακτορικού στο εξωτερικό τοτε η απάντηση είναι οτι, ναι, πληρώνεσαι. Αυτος είναι ο κανόνας (αν και πάντα υπάρχουν διδακτορικοι που τα πληρώνουν απο τη τσεπη τους αλλά αυτοι αποτελούν την εξαίρεση και κατα έναν περίεργο λόγο συνήθως είναι Ελληνες!).

Στην Ελλαδα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Ο κανόνας είναι οτι δεν πληρώνεσαι. Υπαρχουν όμως ελάχιστες εξαιρέσεις στις οποίες ο επιβλέπων καθηγητης βρίσκει ένα μικρό κονδύλιο και δίνει καποια χρήματα στον διδακτορα. Αυτο κυρίως όμως είναι προιον της διακριτικής ευχεριας του επιβλέποντα (συνήθως είναι σοβαρό άτομο που θέλει να βγάλει ερευνα και δε βλεπει τον διδακτορικό ως σκλάβο προς εκμετάλλευση). Γενικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην ελλάδα αν θελεις να κάνεις σοβαρό διδακτορικό (διοτι της πλακας διδακτορικό μπορεις να κάνεις για τη...πλάκα). Έχω παραδείγμα φίλου μου που έκανε διδακτορικό στην ιατρική στη Κρητη με πενιχρα μέσα (τα έβαζε απο τη τσέπη του με εξαιρεση καποιες περιόδους που του έδινε η επιβλεπουσα καποια χρήματα) και έκανε φοβερή δουλεια και έβγαλε πολύ καλές δημοσιέυσεις. Όλα είναι δυνατα. Η προσωπική μου άποψη αν το σκέφτεσαι είναι να βρεις εναν καθηγητη που έχεις πολύ καλή διαπροσωπική σχέση (το σημαντικότερο πραγμα σε ένα διδακτορικό) και να κάνεις μια ειλικρινή και ρεαλιστική συζήτηση μαζι του/της για τις όποιες προοπτικές χρηματοδότησης (ΙΚΥ? Marie Curie? Καποιο ευρωπαικό προγραμμα αλλο? Κληροδότημα?). Ίσως σταθείς τυχερός και βρεις κατι. Εγω δεν είχα σταθει και πήγα στο εξωτερικό.

Καλή επιτυχία.

Φιλικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μόνη περίπτωση να πληρώνεσαι από το πανεπιστήμιο, είναι να εντααχθεί το θέμα σου σε κάποιο χρηματοδοτούμενο (συνήθως από την Ε.Ε.) πρόγραμμα, οπότε υπάρχουν κάποια κονδύλια και για τους ερευνητές.

Από εκεί και πέρα εναλλακτικές λύσεις αποτελούν οι διάφορες υποτροφίες (Ι.Κ.Υ., ίδρυμα Μποδοσάκη κ.α), αλλά αυτά δεν έχουν σχέση με το πανεπιστήμιο, θέλουν προσωπικό κυνήγημα και βέβαια απαραίτητα να τηρείς τις προϋποθέσεις που θέτει το καθένα από αυτά για να πάρεις υποτροφία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ..."ΑΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΤΡΙΤΟΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ....."

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΠΤΗΞΕΙ ΟΛΟΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ..ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ, ΠΟΥ ΕΝΑ ΜΕΣΟ ΦΟΙΤΗΤΗ ΤΟΝ ΗΞΕΡΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ..(ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΓΟΝΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΩΝ, ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΘΥΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ, ΜΕΛΗ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ Η ΛΕΞΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΓΝΩΣΤΗ).

ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΕ ΦΩΝΑΞΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΕΓΡΑΦΑ 9 ΚΑΙ 10 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.

ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ ΠΟΤΕ...

Συμφωνώ απόλυτα!Ίσως ένας τρόπος για γνωριμίες είναι τα μαθήματα επιλογής ιδίως τα δύσκολα που τα παρακολουθείς μόνο αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά.

αυτό το πράγμα πάντως οι θέσεις να μην προκηρύσσονται με βάση τα προσόντα είναι απίστευτο!Πρώτα κάνεις τη γνωριμία και αρχίζεις και πολύ αργότερα κάνεις τα χαρτιά σου ότι άρχισες διδακτορικό! μόνο στην ελλάδα γίνεται αυτό!Αμάν πια!

έχω μια φίλη που κάνει διδακτορικό για 2 χρόνια σε μια καλή πανεπιστημιακή κλινική και έχει συνεννοηθεί με τον επιβλέποντα και πάει από τις 7 ως τις 10 το πρωί μόνο!Μετά πήγαινε σε άλλη 8ωρη δουλειά,άσχετη 11-7 και πληρωνόταν και για το διδακτορικό.Τη ρώτησα τι θα κάνει στο τέλος και μου είπε ότι θα γράψει καποια πραγματα σε βιβλίο.Μήπως όλα αυτά τα διδακτορικά είναι πράγματι της πλάκας ?Η κοπέλα ήταν παντρεμένη και πήγαινε και κάθε βδομάδα σε course για επείγουσα ιατρική στην Πάτρα που το πλήρωνε.πότε τα προλάβαινε όλα κι ήταν και στην τρίχα, βαμμένο νυχάκι κλπ?λίγο απίστευτο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κοπέλα ήταν παντρεμένη και πήγαινε και κάθε βδομάδα σε course για επείγουσα ιατρική στην Πάτρα που το πλήρωνε.πότε τα προλάβαινε όλα κι ήταν και στην τρίχα, βαμμένο νυχάκι κλπ?λίγο απίστευτο...

Μωρό μου Νικούλα, η σωστή ερώτηση είναι τι δουλειά κάνει (και τι γνωριμίες έχει) ο άντρας της (ή ο πατέρας της κλπ). Αμάν πια ρε Νικούλα, αν δεν έλεγες ότι έχεις πάρει πτυχίο θα πίστευα ότι είσαι στο Λύκειο ακόμα! Τέτοιες απορίες...!

Επίσης, σοβαρά πιστεύεις ότι οι γνωριμίες γίνονται στα δύσκολα μαθήματα επιλογής; emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρό μου Νικούλα, η σωστή ερώτηση είναι τι δουλειά κάνει (και τι γνωριμίες έχει) ο άντρας της (ή ο πατέρας της κλπ). Αμάν πια ρε Νικούλα, αν δεν έλεγες ότι έχεις πάρει πτυχίο θα πίστευα ότι είσαι στο Λύκειο ακόμα! Τέτοιες απορίες...!

Επίσης, σοβαρά πιστεύεις ότι οι γνωριμίες γίνονται στα δύσκολα μαθήματα επιλογής; emcolgate

Δε νομίζω ότι έχει γνωριμίες αλλιώς η 8ωρη δουλειά δε θα ήταν λέιζερ.

Μα έχει αποδειχτεί στην πράξη για τις γνωριμίες.3 φίλες μου αρχίζουν διδακτορικό με αυτόν τον τρόπο στην ίδια κλινική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα έχει αποδειχτεί στην πράξη για τις γνωριμίες.3 φίλες μου αρχίζουν διδακτορικό με αυτόν τον τρόπο στην ίδια κλινική!

Είναι ωραίες οι φίλες σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά το πράγμα ρε παιδιά...

Το να αρχίσεις ενα διδακτορικό είναι από τα ευκολότερα πράγματα στην Ελλάδα (και ίσως και το πιο άχρηστο).

Ολοι θα παρετε. Μην μου αγχώνεστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emstupid

το χουμε καταλάβει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Άλλος ένας γρήγορος τρόπος να ξεκινήσεις διδακτορικό

http://www.evrytanika.gr/0141-0160/0153/index.htm

ο τύπος βγήκε βόλτα στο βουνό, και μεταξύ τύρου και αχλάδου μοιράζει διδακτορικά.

Ελλαδάρα, ρεεε..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το νέο σύνθημα μας είναι:

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΣΥ ΕΝΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ!! ΜΠΟΡΕΙΣ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.