Jump to content

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ


314159

Recommended Posts

Εγώ ξέρω. Γιούς/κόρες καθηγητών κυρίως. Όταν λέω «το να στη γράψει» δεν εννοώ το φυσικό μέρος της εργασίας- εννοείται- αλλά τη συλλογή, ανάλυση, και εφαρμογή των δεδομένων. Ουσιαστικά το «εγκεφαλικό» μέρος της ΔΔ, που είναι και το πιο δύσκολο. Το να τη γράψεις μετά είναι σαφώς πιο εύκολο. Κι ας φτάνει τις 100000 λέξεις.

Πραγματικά πιστεύεις ότι κάποιους τους νοιάζει; Ρε αυτά είναι «δούναι και λαβείν», οι καθηγητάδες κάνουν τα στραβά μάτια στους περισσότερους συναδέλφους τους γιατί ξέρουν πως κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί κι αυτοί να το κάνουν στα παιδιά/ανήψια τους.

Το ΜΔΕ όπως είναι ο νόμος (αν τον ακολουθούν στο γράμμα του) είναι απαραίτητο για να πας σε ΔΔ στην Ελλάδα ή τουλάχιστον να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πας κάπου έξω καλά (ακόμα και ΗΠΑ). Χωρίς Masterάκι δε σε παίρνουν έξω πλέον, πολύ δύσκολα.

Οι Βρετανοί έχουν πολλή παράδοση στα κλινικά μεταπτυχιακά.

Δυστυχώς η ματαιοδοξία τη σήμερον ημέρα πάει σύννεφο. Αυτά που λες είναι το δέον, και όχι αυτά που πραγματικά γίνονται. Ο περισσότερος κόσμος θέλει το ΔΔ για την αίγλη του τίτλου και τις πιθανότητες που ανεβάζει μετά στην διεκδίκηση μιας θέση ή στο ανέβασμα του κασέ του.

Λίγοι- πραγματικά λίγοι- το κάνουν με αποκλειστικό ενδιαφέρον τη scholarship και την προώθηση της επιστήμης, που είναι και ο πιο αγνός σκοπός της αγόρευσης σε διδάκτορα.

-------

Ίσως ήταν ενδιαφέρον να γίνει ένα subsection εδώ στο GreekMeds με όλα τα ΜΠΣ Ιατρικής που έχουν ενεργοποιηθεί στα ελληνικά πανεπιστήμια.

Συμφωνώ!

Άνετα γίνεται να στην γράψει άλλος όπως και άνετα γίνεται εσυ να είσαι στο εξωτερικό για ειδικότητα πχ ή για άλλο λόγο ,να κάνεις ( υποτίθεται ) έρευνα στην Ελλάδα και να βάλουν το ονοματάκι σου δίπλα στα άλλα. Μήπως και θα το ελέγξει κάποιος; υπάρχει έλεγχος πουθενά για να υπάρχει και σε αυτό; Αν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη όλα τα μπορείς! οχι μόνο στην Κορώνη δηλαδή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Last Reply

Συγνώμη βρε παιδιά...έχετε μιλήσει με κάποιον που κάνει διδακτορικό; Δεν είναι έτσι αραλίκι τα πράγματα! Αν είναι πειραματικό, άντε να βρεις βιβλιογραφία, να κάνεις πρωτόκολλο, να ξεκινήσεις πειράματα, να μην σου βγουν τα πειράματα, να προσπαθείς ξανά και ξανά να τρέχεις μεθόδους και να μην βγαίνει τίποτα. Γιατί νομίζετε καθυστερούν τα διδακτορικά να τελειώσουν;

Ας μην πούμε για κλινικές μελέτες...ώωωωρες ολόκληρες στα νοσοκομεία κυνηγώντας ασθενείς, συμπληρώνοντας πρωτόκολλα, κάνοντας follow up και ξανά κυνήγι.

Κι όλα αυτά με μηδέν πόρους ή με κάποια ερευνητικά προγράμματα που παίρνεις τα λεφτά μετά ένα χρόνο. Γενικά δεν είναι άνετα τα πράγματα!

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα...και δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ να γράψει διδακτορικό σε κάποιον άλλο (εκτός της Τασούλας που λέει και ο προφ:P). Αυτό που λέτε για τα ονόματα είναι άλλο θέμα. Στο ίδιο εργαστήριο, στην ίδια κλινική, στο ίδιο πείραμα, στην ίδια μελέτη συνεργάζονται πολλοί. Ε αυτοί θα βάλουν όλοι το όνομά τους σε όποιο paper βγει. Πρώτο όνομα θα μπει ο βασικός ερευνητής, τελευταίο ο καθηγητής.

Γενικά αν δεν ξέρετε...κρατάτε μικρό καλάθι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν είπα πως είναι αραλίκι, είπα όμως πως άνετα μπορεί (αν βρείς κάποιον φυσικά ) να σου τη γράψει εκείνος. Ξέρω άτομο που του την έκανε ο πατέρας του (συνταξιούχος ιατρός) ενω εκείνος ήτανε στο εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad, προσωπικά γνωρίζω. Και επειδή ο κύκλος μου έχει γιατρούς, Πανεπιστημιακούς και μη, γνωρίζω πολλά και βλέπω πολλά και αηδιάζω για πολλά και δεν θέλω να γίνω όλα αυτά. Μην περιμένεις να τα ακούσεις να λέγονται ανοιχτά. Απλά γίνονται. Πειραματικό μέρος διδακτορικού στην Αθήνα ενώ κάνεις αγροτικό στην Κρήτη σου λέει κάτι? Εμένα ναι... Και γίνονται και άλλα, αρκετά χειρότερα.

Στον συνάδελφο με τη βωμολοχία δίπλα στο Dr., θα ήθελα να ρωτήσω απλά κάτι: Γιατί θέλει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα?

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Για μένα έχει νόημα διδακτορικό που:

α) Έγινε σε πολύ υψηλά στάνταρντς και ναι, για κάποιον που ρώτησε, ΕΜΑΘΕΣ κάτι, έγινες ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ στον τομέα σου, ΕΧΤΙΣΕΣ τα επόμενα 10 χρόνια με αυτό. Με λίγα λόγια μάλλον όχι στην Ελλάδα.

β) Το ξεκίνησες με αξιοκρατικά κριτήρια επιλογής, με λίγα λόγια με το βιογραφικό σου, τη δουλειά σου ως εκείνη τη στιγμή, τους βαθμούς σου, τέτοια πράγματα.

γ) Το ξεκίνησες έχοντας καταλήξει στο θέμα στο οποίο θέλεις να εξειδικευτείς (όχι απλά ειδικευτείς). πχ αν θες να ασχοληθείς με τη Νευροενδοκρινολογία, να κάνεις κάτι σχετικό, ούτε καν οστεοπόρωση. Αν βέβαια θέλει κανείς γενική ειδικότητα, τα θέματα είναι περισσότερα, αλλά και πάλι: Σε μια ακαδημαϊκή καριέρα, θα σε βοηθήσει μια διατριβή αν είναι προσανατολισμένη. Αυτό ισχύει για μια απλή δημοσίευση, πολύ περισσότερο για σειρά papers και διατριβή. Χρειάζεται προσανατολισμός και συγκεκριμένος στόχος. ΣΠΑΝΙΑ όποιος τελειώνει τη Σχολή έχει αυτό τον προσανατολισμό. Άρα, και τελειώνοντας, για μένα έχει νόημα διδακτορικό που:

δ) Κάνεις κατά τη διάρκεια της ειδικότητας ή γενικώς όποτε κατασταλάξεις στο δρόμο που θα ακολουθήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι άλλο η διατριβή στην Ελλάδα και άλλο το PhD το οποίο έχει πολύ περισσότερα χρόνια, έχει μαθήματα γενικά δεν έχει σχέση με το διδακτορικό στην Ελλάδα.

Τώρα η αλήθεια είναι ότι οι διατριβές που δίνονται πολύ συχνά δεν έχουν άμεση σχέση με την ειδικότητα του κάθε υποψηφίου διδάκτορα. Αλλά όχι πάντα. Επίσης δεν δίνονται αξιοκρατικά. Αλλά και αυτό όχι πάντα.

Αλλά να μου επιτρέψετε να πω ότι τελειώνουν αξιοκρατικά. Τουλάχιστον όσο έχω δει. Δηλαδή δεν γίνεται να σου κάνει άλλος το πείραμα, πώς να γίνει. Πώς έκανε το πειραματικό μέρος με αγροτικό στην Κρήτη; Πού είχε τα ζώα; Πώς έκανε ενέσεις ή μελέτες ή σφαγές ή μετρήσεις βιοχημικά και άλλα; Μήπως απλά το έκανε σε άλλο εργαστήριο εκτός της ΄έδρας' ας πούμε; Γιατί αυτό γίνεται. Να έχει έτοιμο το πειραματικό και να την γράφει αλλού αυτό είναι το σύνηθες.

Επίσης υπάρχουν και θεωρητικές διατριβές, δεν είναι όλες πειράματα ή κλινική μελέτη.

Την προσωπική μου γνώμη αναφέρω μπορεί να υπάρχουν παρασκήνια που δεν τα γνωρίζω. Απλά μέχρι τώρα όσους έχω γνωρίσει έχουν δουλέψει κανονικότατα, ειλικρινά και σκληρά πάνω στις διατριβές τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς την έκανε από την Κρήτη? Μα δεν την έκανε. Αυτό λέμε. Την έκαναν κάποιοι άλλοι ως εξυπηρέτηση για κάτι άλλο κ.ο.κ.. Δεν έχει νόημα να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέριες για συγκεκριμένο περιστατικό. Κάποιοι όντως κάνουν διατριβή επειδή το αξίζουν. Αρκετοί όμως όχι. Δεν θέλω να ισοπεδώσω τίποτα, απλά να αναδείξω όσο μπορώ το γεγονός ότι δεν είναι πανάκεια τα διδακτορικά τώρα που έχουμε τεράστιες αναμονές. Ημίμετρα είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είδατε που σας τα λέω? Σε λίγο θα ξεχωρίζει όποιος έχει κάνει 7 διατριβές, 15 μεταπτυχιακά και 9000 δημοσιεύσεις.

Για να σοβαρευτώ, εξ όσων γνωρίζω, όχι. Δεν μπορείς. Αλλά και να μπορούσες, είναι κάπως κουρασμένο, n'est-ce pas?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα...και δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ να γράψει διδακτορικό σε κάποιον άλλο...

Γενικά αν δεν ξέρετε...κρατάτε μικρό καλάθι :)

Ή εθελοτυφλείς ή είσαι όντως τυφλή.

Εκτός αν τα λες απλά επειδή δεν έχεις γνωριμίες. :lol:

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι άλλο η διατριβή στην Ελλάδα και άλλο το PhD το οποίο έχει πολύ περισσότερα χρόνια, έχει μαθήματα γενικά δεν έχει σχέση με το διδακτορικό στην Ελλάδα.

Το PhD είναι ένα είδος διδακτορικού στις χώρες με αγγλοσαξωνικό σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Γενικώς θεωρείται ανάλογο της ΔΔ στην Ελλάδα αλλά δεν είναι νόμιμο να γράφεις PhD στο βιογραφικό σου, ακόμα κι όταν το γράφεις στ'αγγλικά.

Αν είναι να το στείλεις έξω και γράφεις πως έχεις Διδακτορική τους υπογραμμίζεις πως είναι "PhD equivalent".

Τώρα η αλήθεια είναι ότι οι διατριβές που δίνονται πολύ συχνά δεν έχουν άμεση σχέση με την ειδικότητα του κάθε υποψηφίου διδάκτορα. Αλλά όχι πάντα. Επίσης δεν δίνονται αξιοκρατικά. Αλλά και αυτό όχι πάντα.

Ξέρω τουλάχιστον 4-5 άτομα στη Βόρεια Ελλάδα που πήραν ή γράφουν διδακτορική στην Ιατρική Ιστορία. Δεν τους ενδιαφέρει αν το αντικείμενο έχει σχέση με την ειδικότητα. Απλά θέλουν τη ΔΔ για να πληρούν τα τυπικά προσόντα για τη θέση του Λέκτορα που θα τους ανοίξει ο μπαμπάς/θείος τους αμέσως μετά.

Τα βλέπεις πολύ ρομαντικά notbad.

Αλλά να μου επιτρέψετε να πω ότι τελειώνουν αξιοκρατικά. Τουλάχιστον όσο έχω δει. Δηλαδή δεν γίνεται να σου κάνει άλλος το πείραμα, πώς να γίνει. Πώς έκανε το πειραματικό μέρος με αγροτικό στην Κρήτη; Πού είχε τα ζώα; Πώς έκανε ενέσεις ή μελέτες ή σφαγές ή μετρήσεις βιοχημικά και άλλα; Μήπως απλά το έκανε σε άλλο εργαστήριο εκτός της ΄έδρας' ας πούμε; Γιατί αυτό γίνεται. Να έχει έτοιμο το πειραματικό και να την γράφει αλλού αυτό είναι το σύνηθες.

ROFLMAO. :lol:

Καλά ντάξει. Εσύ ή διαβάζεις Άρλεκιν ή πραγματικά δεν έχεις ιδέα από το καθηγητικό κατεστημένο στην Ελλάδα. :rolleyes:

Ποιά πειράματα και χαζά βρε, ο τύπος στην Κρήτη κάνει απλά τη ζωή του απλά τρέχει το «χρονόμετρο» των 3 ετών (απ'το νόμο, αν και αυτό το καταστρατηγούν) για την παρουσίαση της Διδακτορικής. Και τί φαντάζεσαι; Έχουν όλοι πειραματικές διδακτορικές και σε ζωϊκά πρότυπα μάλιστα; Χαχ...

Καλά τη ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΗ διατριβή με το ερωτηματολόγιο στην πρώτη σελίδα δεν την είδες; <_<

Επίσης υπάρχουν και θεωρητικές διατριβές, δεν είναι όλες πειράματα ή κλινική μελέτη.

Διατριβές που στο εξωτερικό δεν θα μετρούσαν τίποτα αν μας αξιολογούσαν αντικειμενικά. Άντε πες τους πως έκανες διατριβή στην "Ιπποκρατική αντιμετώπιση της Κεφαλαλγίας".

Την προσωπική μου γνώμη αναφέρω μπορεί να υπάρχουν παρασκήνια που δεν τα γνωρίζω. Απλά μέχρι τώρα όσους έχω γνωρίσει έχουν δουλέψει κανονικότατα, ειλικρινά και σκληρά πάνω στις διατριβές τους.

Όχι απλά δεν ξέρεις τα παρασκήνια, αλλά δεν ξέρεις και την σκηνή. Αν έχεις δει κάτι, έχεις δει μονάχα το πάργκιγκ του "Θεάτρου" που παίζεται γύρω απ'το αντικείμενο των ΔΔ στην Ελλάδα.

Ελπίζω να διορθωθεί η κατάσταση με τα θεσμοθετημένα ΠΜΣ. Αλήθεια θα κάνουμε τη λίστα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχ βρε Γουίζ αχ...αχ...αχ...τέλος πάντων μην το ανοίξω.

Λοιπόν γενικά είμαι ρομαντική φύσει και θέσει. Και φυσικά υπάρχουν άχρηστα διδακτορικά, και υπάρχουν πολλά μαγειρεμένα διδακτορικά αλλά να μου επιτρέψεις να εξακολουθώ να πιστεύω ότι η πλειοψηφία όσων κάνει διδακτορικό έχει στήσει σωστά ερευνητικά πρωτόκολλα, πασχίζει να τα τρέξει όσο πιο αποτελεσματικά μπορεί και γενικά κάνει το καλύτερο δυνατό...τέλος πάντων μπορεί και να είμαι αιθεροβάμων

αυτό το ερωτηματολόγιο δεν το είδα αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι για να στήσεις ένα ερωτηματολόγιο όπως είναι επιστημονικά αποδεκτό θέλει κόπο και δεν είναι 'κάτσαμε και βγάλαμε 2 ερωτησούλες'. Κάνεις ένα πρώτο ερωτηματολόγιο. Μαζεύεις π.χ.100. Βλέπεις τί απαντάται τί όχι. Τί διατυπώνεται σωστά και τί μπερδεύει τους ερωτηθέντες. Τί θέλει περισσότερη ακρίβεια και τί θέλει περισσότερη γενίκευση. Πετάς τα 100. Πάμε πάλι με τα νέα ερωτηματολόγια. Άλλα 100. Ξανά τα ίδια μέχρι να καταλήξουμε στο τελικό. Επίσης για να έχεις ένα δείγμα πληθυσμού μεγάλο θέλει τρέξιμο, για να επεξεργαστείς στατιστικά τα δεδομένα επίσης θέλει κόπο (μάλιστα υπάρχει και σχετικό μεταπτυχιακό προσανατολισμένο στην στατιστική επεξεργασία από δεδομένα ιατρικών εργασιών).

Να συνεχίζω λέγοντας ότι μόνο η βιβλιογραφία που θα βρεις θέλει 6-9 μήνες διάβασμα από βιβλία και άρθρα, πέταγμα των άρθρων που δεν σε ενδιαφέρουν, να ψάξεις να βρεις ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις, να ψάξεις να βρεις αν τα πρωτόκολλα ή όποια άλλη διεργασία γίνεται στην Ελλάδα, κι αν γίνεται πόσα λεφτά θέλει, κι αν θέλει λεφτά πού θα τα βρεις, κι αν τα βρεις σε ποιον πληθυσμό θα ψάξεις, αν αυτός ο πληθυσμός είναι εφικτό να βρεθεί και να μελετηθεί, μόλις τα βρεις όλα αυτά να στήσεις το δικό σου πρωτόκολλο, να το τρέξεις λίγο να δεις αν βγαίνει τίποτα, αν δεν βγαίνει να ψάξεις ξανά για references, να δεις πού έκανες λάθος, να ψάξεις κανάν άλλο αν το τρέχει να σε συμβουλεύσει πώς το κάνει ο ίδιος, να το αλλάξεις αν χρειαστεί, να το ξανατρέξεις για λίγο καιρό, να δεις ότι σου βγάζει κάποια αποτελέσματα, να τα αναλύσεις, να τα επεξεργαστείς και να τσεκάρεις ότι βγάζει κάποιο αξιοπρεπές paper...σας κούρασα;;;; Ακόμα δεν ξεκινήσαμε την διατριβή!!! Απλά στήσαμε τον σκελετό κι εκεί πάνω ΘΑ χτίσουμε!!!

Τέλος πάντων μπορεί να ζω στο συννεφάκι μου κι όλη αυτή την δουλειά να την κάνει κάποιο κορόιδο για τον γιο ή την κόρη του κάθε καθηγητή...με τί αντάλλαγμα;;;; Δεν ξεπληρώνεται αυτή η δουλειά.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχ βρε Γουίζ αχ...αχ...αχ...τέλος πάντων μην το ανοίξω.

Αν έχεις να πεις κάτι [ιδιαίτερα για μένα] πες. Αν έχεις απορίες ρώτα.

Ubi dubium, ibi libertas!

Λοιπόν γενικά είμαι ρομαντική φύσει και θέσει. Και φυσικά υπάρχουν άχρηστα διδακτορικά, και υπάρχουν πολλά μαγειρεμένα διδακτορικά αλλά να μου επιτρέψεις να εξακολουθώ να πιστεύω ότι η πλειοψηφία όσων κάνει διδακτορικό έχει στήσει σωστά ερευνητικά πρωτόκολλα, πασχίζει να τα τρέξει όσο πιο αποτελεσματικά μπορεί και γενικά κάνει το καλύτερο δυνατό...τέλος πάντων μπορεί και να είμαι αιθεροβάμων

Καλά κάνεις! Χρειαζόμαστε ρομαντικά άτομα. Κι εγώ είμαι σ'ένα βαθμό και την πληρώνω βλέποντας συμφοιτητές μου να τελειώνουν πριν από μένα έχοντας πάρει μεταγραφές για Ελλάδα κλπ.

αυτό το ερωτηματολόγιο δεν το είδα αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι για να στήσεις ένα ερωτηματολόγιο όπως είναι επιστημονικά αποδεκτό θέλει κόπο και δεν είναι 'κάτσαμε και βγάλαμε 2 ερωτησούλες'. Κάνεις ένα πρώτο ερωτηματολόγιο. Μαζεύεις π.χ.100. Βλέπεις τί απαντάται τί όχι. Τί διατυπώνεται σωστά και τί μπερδεύει τους ερωτηθέντες. Τί θέλει περισσότερη ακρίβεια και τί θέλει περισσότερη γενίκευση. Πετάς τα 100. Πάμε πάλι με τα νέα ερωτηματολόγια. Άλλα 100. Ξανά τα ίδια μέχρι να καταλήξουμε στο τελικό. Επίσης για να έχεις ένα δείγμα πληθυσμού μεγάλο θέλει τρέξιμο, για να επεξεργαστείς στατιστικά τα δεδομένα επίσης θέλει κόπο (μάλιστα υπάρχει και σχετικό μεταπτυχιακό προσανατολισμένο στην στατιστική επεξεργασία από δεδομένα ιατρικών εργασιών).

Ρε σοβαρέψου. Ερωτηματολόγιο για διδακτορική;

Εγώ ντρέπομαι καλά καλά στην ΕΣΦΙΕ να παρουσιάσω κάτι τέτοιο. Μάλιστα γελάω όταν κατά καιρούς έχω δει ερωτηματολόγια για «τη χρήση του Internet» και κάτι τέτοια.

Πάνε πες σ'έναν Γάλλο, Ισπανό ή Ιταλό ότι πήρες διδακτορική μετά από "ανάλυση ερωτηματολογίου" να δούμε τί θα σου πει.

Να συνεχίζω λέγοντας ότι μόνο η βιβλιογραφία που θα βρεις θέλει 6-9 μήνες διάβασμα από βιβλία και άρθρα, πέταγμα των άρθρων που δεν σε ενδιαφέρουν, να ψάξεις να βρεις ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις, να ψάξεις να βρεις αν τα πρωτόκολλα ή όποια άλλη διεργασία γίνεται στην Ελλάδα, κι αν γίνεται πόσα λεφτά θέλει, κι αν θέλει λεφτά πού θα τα βρεις, κι αν τα βρεις σε ποιον πληθυσμό θα ψάξεις, αν αυτός ο πληθυσμός είναι εφικτό να βρεθεί και να μελετηθεί, μόλις τα βρεις όλα αυτά να στήσεις το δικό σου πρωτόκολλο, να το τρέξεις λίγο να δεις αν βγαίνει τίποτα, αν δεν βγαίνει να ψάξεις ξανά για references, να δεις πού έκανες λάθος, να ψάξεις κανάν άλλο αν το τρέχει να σε συμβουλεύσει πώς το κάνει ο ίδιος, να το αλλάξεις αν χρειαστεί, να το ξανατρέξεις για λίγο καιρό, να δεις ότι σου βγάζει κάποια αποτελέσματα, να τα αναλύσεις, να τα επεξεργαστείς και να τσεκάρεις ότι βγάζει κάποιο αξιοπρεπές paper...σας κούρασα;;;; Ακόμα δεν ξεκινήσαμε την διατριβή!!! Απλά στήσαμε τον σκελετό κι εκεί πάνω ΘΑ χτίσουμε!!!

Αν είσαι άτομο που θα την κάνεις ΜΟΝΗ σου τη διδακτορική στην Ελλάδα τότε σε χαίρομαι. Βέβαια, η διδακτορική- αν την πάρεις σοβαρά- είναι τόσο δύσκολη και χρονοβόρα, που καλό είναι να έχεις κάποιον να σου φέρνει εισοδήματα όταν θα είσαι 28-35 χρονών και θα πρέπει για 3 χρόνια να δουλεύεις full-time.

Απ'αυτήν την άποψη, και μιας που δεν πληρώνονται, τους κατανοώ τους Έλληνες υποψήφιους διδάκτορες αν αγανακτούν και «κλέβουν».

Τέλος πάντων μπορεί να ζω στο συννεφάκι μου κι όλη αυτή την δουλειά να την κάνει κάποιο κορόιδο για τον γιο ή την κόρη του κάθε καθηγητή...με τί αντάλλαγμα;;;; Δεν ξεπληρώνεται αυτή η δουλειά.-

Καταρχάς, λίγες διδακτορικές που έχω δει από Ελλάδα (πχ ΑΠΘ) είναι επιστημονικά πιο αξιόλογες από τη διπλωματική Master (για να μην πω Bachelor) ενός άγγλου φοιτητή. Η δουλειά ξεπληρώνεται άνετα.

Συνήθως την κωλοδουλειά την κάνουν μεταδιδακτορικοί φοιτητές (άμισθοι επιστημονικοί συνεργάτες) που δεν έχουν οικογένεια στο Πανεπιστήμιο κι ελπίζουν για μια θέση Λέκτορα αν δεν υπάρχουν «κληρονόμοι».

Αυτός είναι και ο μόνος τρόπος να μπεις ως ΔΕΠ τη σήμερον ημέρα αν δεν είσαι γιος/κόρη κάποιου.

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Γουίζ πολλές κλινικές μελέτες στηρίζονται σε ερωτηματολόγια και follow up ασθενών.

επιπλέον δεν νομίζω ο κάτοχος bachelor να μπορεί να κάνει μια εργασία που να δημοσιευτεί σε ιατρικό περιοδικό με high impact factor.

Κι επειδή μου την είπες για τα Γιαννενάκια μου βρωμοσαλλλλλονικιέ πάρε μια δημοσίευση στο Lancet που έκανε ο ειδικευόμενος που είχα μέσω της ΔΔ του

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pi...6736(05)66574-9

Θα μου πεις είναι φωτεινό παράδειγμα. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο συγκεκριμένος ουδεμία συγγενική σχέση έχει με καθηγητάδες και καθηγητικά κατεστημένα.

Τέλος πάντων ο καθένας πορεύεται όπως και όσο μπορεί. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, η νομοθεσία αλλάζει γι'αυτό ψάχτε το για διδακτορικές όσο έχετε καιρό. Ο νόμος λέει πως η διδακτορική δίδεται κατευθείαν μονάχα απ'τα τμήματα που δεν έχουν προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών. Αλλιώς πρώτα πρέπει να κάνεις Master. Πλέον τα περισσότερα Τμήματα Ιατρικής στην Ελλάδα έχουν ΠΜΣ.

πότε? Ποιός νόμος?

Στον συνάδελφο με τη βωμολοχία δίπλα στο Dr., θα ήθελα να ρωτήσω απλά κάτι: Γιατί θέλει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα?

γιατί ο έλληνας είναι μ@λ@κ@ς και νομίζει οτι όπου δει ταμπέλα πανεπιστημιακού εκεί θα βρεί την υγειά του....

κούνια που τον κούναγε...

Εγώ ντρέπομαι καλά καλά στην ΕΣΦΙΕ να παρουσιάσω κάτι τέτοιο. Μάλιστα γελάω όταν κατά καιρούς έχω δει ερωτηματολόγια για «τη χρήση του Internet» και κάτι τέτοια.

μη χ@σ@....Η ΕΦΙΕ, αν δεν έχεις καταλάβει καλά είναι ένα μπαιράκι. Έχεις δει πολλά (σοβαρά) συνέδρια που να ζητάνε όλοι οι συγγραφείς μιας εργασίας να πληρώσουν εγγραφή? Και εργασία με τίτλο "Η πατρίδα μας" να κατεβάσεις, εάν έχει 5-6 συγγραφείς θα γίνει δεκτή.

Money talks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον συνάδελφο με τη βωμολοχία δίπλα στο Dr., θα ήθελα να ρωτήσω απλά κάτι: Γιατί θέλει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα?

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Για μένα έχει νόημα διδακτορικό που:

α) Έγινε σε πολύ υψηλά στάνταρντς και ναι, για κάποιον που ρώτησε, ΕΜΑΘΕΣ κάτι, έγινες ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ στον τομέα σου, ΕΧΤΙΣΕΣ τα επόμενα 10 χρόνια με αυτό. Με λίγα λόγια μάλλον όχι στην Ελλάδα.

β) Το ξεκίνησες με αξιοκρατικά κριτήρια επιλογής, με λίγα λόγια με το βιογραφικό σου, τη δουλειά σου ως εκείνη τη στιγμή, τους βαθμούς σου, τέτοια πράγματα.

γ) Το ξεκίνησες έχοντας καταλήξει στο θέμα στο οποίο θέλεις να εξειδικευτείς (όχι απλά ειδικευτείς). πχ αν θες να ασχοληθείς με τη Νευροενδοκρινολογία, να κάνεις κάτι σχετικό, ούτε καν οστεοπόρωση. Αν βέβαια θέλει κανείς γενική ειδικότητα, τα θέματα είναι περισσότερα, αλλά και πάλι: Σε μια ακαδημαϊκή καριέρα, θα σε βοηθήσει μια διατριβή αν είναι προσανατολισμένη. Αυτό ισχύει για μια απλή δημοσίευση, πολύ περισσότερο για σειρά papers και διατριβή. Χρειάζεται προσανατολισμός και συγκεκριμένος στόχος. ΣΠΑΝΙΑ όποιος τελειώνει τη Σχολή έχει αυτό τον προσανατολισμό. Άρα, και τελειώνοντας, για μένα έχει νόημα διδακτορικό που:

δ) Κάνεις κατά τη διάρκεια της ειδικότητας ή γενικώς όποτε κατασταλάξεις στο δρόμο που θα ακολουθήσεις.

χαχαχαχαχ να σαι καλα με εκανες και γελασα....με την βωμολοχια διπλα...χαχαχα..αν θιγω καποιον να μου το πει να αλλαξω username...χαχαχ..τεσπα λοιπον

1)δεν ξερω αν θα ακολουθησω παν/μιακη καριερα ουτε αν θα μπορεσω να ανταποκριθω στις αναγκες. Το διδακτορικό ομως μου δινει την δυνατοτηα να παω σε αυτον τον δρομο αν θα τον επιλεξω. Πολυ θα ηθελα αλλα τα πραγματα ειναι και δυσκολα. Πιστευω οτι ειναι ο μοναδικος τροπος εφοσον δεν ασχολουμαι με πολιτικη ,οπως μερικοι αλλοι, να προσπαθησω να αλλαξω καποια πραγματα. Μου αρεσει επισης η διδασκαλια καθοτι και η ερευνα που ωντας ιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο και ειδικα μη παν/μιακο δυσκολα θα μπορεισεις να κανεις. Επειδη το πας εσυ στο οικονομικο ή στο αξιωμα να σου πω οτι μεχρι προτεινος, δεν γνωριζω αν αλλαξε η νομοθεσια, ο παν/.μιακος δεν επιτρεπεται να κανει ιατρειο παρα μονο απογευματινες ωρες μεσα στο νοσοκομειο και να δινει 40% στο παν/μιο στον ειδικο λογαριασμο. Για παρανομιες δεν συζητω και δεν με απασχολει. Επισης για να καταξιωθεις σαν καθηγητης και εφοσον δεν ειναι μονιμοι μεχρι την δευτερη εκλογη σαν επικουρος θελεις μπολικο αγωνα που καποιος δεν θα ακολουθουσε αν ηθελε να βγαλει $$$$ Οι ιατροι που εχουν την μεγαλυτερη περιουσια στην ελλαδα ΔΕΝ ειναι παν/μιακοι. Με αποδειξεις αυτα ετσι?

2)¨Λες οτι το κανεις στην διαρκεια της ειδικοτητας ή οποτε κατασταλαξεις. Για το δευτερο λοιπον και με τις γνωστες αναμονες θα εννοεις αν καταλαβα καλα να κανεις διδακτορικο μετα την ειδικοτητα δηλαδη στα 35 σου χρονια. Το κανεις δηλαδη μονο για να μαθεις κατι παραπανω ή για να βρεις δουλεια?Γιατι σαν προσον σε παν/μιακη καριερα σου ειναι αχρηστο σε αυτην την ηλικια(35+3/6). Καλυτερα ενα μαστερ που το βρισκω με μεγαλυτερη ποικιλια εκπαιδευσης.Αν τωρα λες να κανεις διδακτορικο μαζι με ειδικοτητα μου φανταζει εντελως αστειο να εισαι 8-3 νοσοκομειο και να πηγαινεις να δουλευεις ποτε?απογευματα?αν δεν εχεις εφημερια?σ.κ?Αν αυτο εσυ το λες διδακτορικο παω πασο. Εγω το λεω πασαλιμα

3)δεν μου ειπες τελικα θα κανεις η κανεις δωρεαν ιατρειο?εθελοντικη εργασια?

4)notbad ειμαι διδακτορικος φοιτητης, αποκλειστικος, ουτε αγροτικο ουτε ιδωτική δουλεια και χωρις πορους(υποτροφια) οποτε δεν κραταω μικρο καλαθι. Και επισης ειναι αληθεια οτι καποιοι ειναι αλλου και τα πειραματα τρεχουν. Και μαλιστα απο ατομα που πληρωνονται για να το κανουν αυτο απο την τσεπη του διδακτορικου οσο λειπουν. Ξερω ατομο που εγινε πλεον διδακτορας ενω ολα τα χρονια ηταν είτε στο ΝΑΤΟ είτε στην αγγλια...

btw ξεκινησαμε να δωσουμε πληροφοριες στον συναδελφο πως κανεις διδακτορικο στην ελλαδα. Πιστευω οτι το θεμα εχει ξεφυγει εντελως απο το διαδικαστικο της υποθεσεως και σε μερικα ποστ εχει ξεφυγει και απο το θεμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά γράφω αυτό που ισχύει εδώ στην Ιταλία...

Το διδακτορικό είναι μόνο έρευνας (αποδεδειγμένης και πρωτότυπης) και έχει αξία μόνο για ακαδημαϊκή καριέρα.

Το διδακτορικό γίνεται με υποτροφία (όχι συμβόλαιο εργασίας).

Οι θέσεις είναι καθορισμένες από πριν, το ίδιο και το αντικείμενο της έρευνας.

Το διδακτορικό εξαρτάται αποκλειστικά από το Πανεπιστήμιο και τον καθηγητής της έδρας που δίνει τον τίτλο.

Αν οι υποψήφιοι είναι περισσότεροι από τις θέσεις, γίνονται εξετάσεις... κοινώς αποφασίζει ο καθηγητής ποιόν θα πάρει.

Συνήθως είναι:

* συγγενής του καθηγητή

* άτομο που ο καθηγητής έχει διαλέξει για δεξί του χέρι ή διάδοχο

* άτομο που έχει μεγάλο ενδιαφέρον για την έρευνα (και ικανότητες)

* άτομο που τελείωσε την ειδικότητα και θέλει να παραμείνει στον ίδιο χώρο

* άτομο στο οποίο ο καθηγητής (για διάφορους λόγους) θέλει να προσφέρει δουλειά

* πολλές φορές είναι συνδιασμός των πάνω

Το διδακτορικό έχει μιά ελάχιστη και μιά μέγιστη διάρκεια (νομίζω 3 και 5 χρόνια αντίστοιχα, μα δεν είμαι σίγουρος).

Τελειώνοντας το διδακτορικό δεν έχει κανείς δικαίωμα να αυτοαποκαλείται "καθηγητής", μα έχει δικαίωμα να ζητήσει εργασία στο Πανεπιστήμιο, στο διδακτικό προσωπικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Γουίζ πολλές κλινικές μελέτες στηρίζονται σε ερωτηματολόγια και follow up ασθενών.

Ναι, αλλά δεν είναι διδακτορικές. Το ερωτηματολόγιο για τη σεξουαλική επιθετηκότητα να μου επιτρέψεις να μην το θεωρώ follow-up ασθενούς. Έλεος, 3 χρόνια αυτό θα κάνει;

επιπλέον δεν νομίζω ο κάτοχος bachelor να μπορεί να κάνει μια εργασία που να δημοσιευτεί σε ιατρικό περιοδικό με high impact factor.

Μα αυτό σου λέω, αν στην Ελλάδα θεωρούσαμε κάτι τέτοιες ΔΔ ό,τι ακριβώς είναι ούτε εδώ θα μπορούσαμε να τις δημοσιεύσουμε. Απλά τις πουλάμε στους ξένους για υπερεργασίες. Η πτυχιακή διατριβή μου που ετοιμάζω για πτυχιακή (και θα τη δημοσιεύσω κατά 99%) είναι πιο μεγάλη απ'τη ΔΔ αυτή...

Επίσης, ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΙΜΑΤΙΖΩ ΕΔΩ, αυτή η εργασία με το σεξοερωτηματολόγιο δεν θα δημοσιευθεί σε top notch περιοδικό, να το δεις. ;)

Κι επειδή μου την είπες για τα Γιαννενάκια μου βρωμοσαλλλλλονικιέ πάρε μια δημοσίευση στο Lancet που έκανε ο ειδικευόμενος που είχα μέσω της ΔΔ του

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pi...6736(05)66574-9

Ογκόλιθος επιχειρημάτων. Μου δείχνεις μια εργασία στο Lancet και έγινε κατευθείαν το uni σου Ivy League.

Αγαπητή το Παν. Ιωαννίνων ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ των παγκοσμίων ranking. Στο εξωτερικό τα μόνα που γνωρίζει ο κόσμος είναι της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Μπορείς να το δεις και στη Pubmed και στο κινεζικό ranking.

Θα μου πεις είναι φωτεινό παράδειγμα. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο συγκεκριμένος ουδεμία συγγενική σχέση έχει με καθηγητάδες και καθηγητικά κατεστημένα.

Όπως το είπες. Φωτεινό παράδειγμα...

Βασικά η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Αααα, και ποτέ δεν ξέρεις τις μυστικές επαφές κάποιου. ;)

Τέλος πάντων ο καθένας πορεύεται όπως και όσο μπορεί. :)

Ακριβώς. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αισθάνονται τύψεις και ζουν μέσα στο μύθο χωρίς πρόβλημα. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω. Απ'ό,τι κατάλαβα κι εσύ. Σ'αυτό μοιάζουμε. <_<

πότε? Ποιός νόμος?

Έγραψα πιο πάνω. Ο 2083/92 που εκσυγχρόνιζε το σύστημα μεταπτυχιακών σπουδών.

γιατί ο έλληνας είναι μ@λ@κ@ς και νομίζει οτι όπου δει ταμπέλα πανεπιστημιακού εκεί θα βρεί την υγειά του....

κούνια που τον κούναγε...

Εγώ το ξέρω. Πες τα στον Dr. Fuck που δεν τα καταλαβαίνει.

μη χ@σ@....Η ΕΦΙΕ, αν δεν έχεις καταλάβει καλά είναι ένα μπαιράκι. Έχεις δει πολλά (σοβαρά) συνέδρια που να ζητάνε όλοι οι συγγραφείς μιας εργασίας να πληρώσουν εγγραφή? Και εργασία με τίτλο "Η πατρίδα μας" να κατεβάσεις, εάν έχει 5-6 συγγραφείς θα γίνει δεκτή.

Μα γι'αυτό το ανέφερα! Για να δείξω πως η ΔΔ με ερωτηματολόγιο δεν είναι ούτε καν για συνέδριο της ΕΕΦΙΕ. Συμφωνούμε!

Money talks.

Ελπίζω να μη μιλάς εκ πείρας μονάχα... <_<

btw ξεκινησαμε να δωσουμε πληροφοριες στον συναδελφο πως κανεις διδακτορικο στην ελλαδα. Πιστευω οτι το θεμα εχει ξεφυγει εντελως απο το διαδικαστικο της υποθεσεως και σε μερικα ποστ εχει ξεφυγει και απο το θεμα.

Προσωπικά πιστεύω πως αυτό το thread πάει πολύ καλά. :)

Ο σκοπός είναι να κάνουμε τον υποψήφιο «υποψήφιο διδάκτορα» να σκεφτεί δυο φορές πριν ξεκινήσει μια ΔΔ που πολύ πιθανόν εν τέλει να είναι εντελώς άχρηστη. Αξίζει να γλύψεις κατουρημένες ποδιές για κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσεις ή δεν θα σου προσφέρει παραπάνω έσοδα; :huh:

Πιστεύω ο κόσμος ξυπνά και δεν του φτάνει πλέον η ταμπέλα "Καθηγητής Πανεπιστημίου" ή "Διδάκτωρ". Κουτόχορτο δεν τρώνε. Οι γιατροί πλέον είναι πολλοί και ο ανταγωνισμός μεγάλος, πάνε στον καλύτερο, και αυτός είναι συνήθως όποιος έχει μεγάλη κλινική εμπειρία. Η ερευνητική εμπειρία της ΔΔ είναι αέρας μπροστά σ'αυτό. Αξίζει υπό αυτό το πρίσμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ογκόλιθος επιχειρημάτων. Μου δείχνεις μια εργασία στο Lancet και έγινε κατευθείαν το uni σου Ivy League.

Αγαπητή το Παν. Ιωαννίνων ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ των παγκοσμίων ranking. Στο εξωτερικό τα μόνα που γνωρίζει ο κόσμος είναι της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Μπορείς να το δεις και στη Pubmed και στο κινεζικό ranking.

Κοίτα σίγουρα το UOI δεν είναι φημισμένο, δεν έχει κλείσει καν 50 χρόνια λειτουργίας. Αλλά τουλάχιστον κάποιες κλινικές και κάποιοι καθηγητές κάνουν και πολύ καλή εκπαιδευτική δουλειά και στο μέτρο των δυνατοτήτων τους και καλή ερευνητική δουλειά. Ο Ελισσάφ και η κλινική του όπως και 2 3 άλλα ονόματα είναι ακριβώς αυτό. Ψάξε και στο PubMed και θα το βρεις. Επίσης δεν ξέρω πολλούς διδακτορικούς να δημοσιεύουν στο Lancet (μεταξύ μας κανέναν δεν ξέρω).Τέλος πάντων το θέμα έχει όντως ξεφύγει.

Ο καθένας που θέλει να κάνει διδακτορικό μπορεί να το κυνηγήσει και να κυνηγήσει μια διατριβή όπου και θα κάνει σοβαρή δουλειά και θα βγάλει καλά άρθρα.Η ερευνητική δουλειά είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Αν θέλει μόνο τον τίτλο...τί να πω επιλογές είναι αυτές.

Take care :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Ελισσάφ και η κλινική του όπως και 2 3 άλλα ονόματα είναι ακριβώς αυτό.

:splats: Όχι άλλο Ελισάφ,Πίτσαβο,Πάριο,Νταλάρα,Αλεξίου/Ρίτσο σε νταμάρια,κουλτούρα καφενείου.Κάθε μέρα κάπου στην Ελλάδα ο Πίτσαβος και ο Ελισάφ κάνουν την ίδια διάλεξη,περιφέρεια Δευτέρα-Πέμπτη,Αθήνα Παρασκευή-Κυριακή.Στα συνέδρια πρέπει να γράφουν "δεν συμμετέχει ο Μωυσής Ελισάφ" ή καλύτερα "δεν κάνει τη γνωστή διάλεξη για μεταβολικό σύνδρομο ο Μ.Ελισάφ".Προσωπικά την έχω ακούσει 3 φορές κι έχασα τη ευκαιριά 2 φορές να την ξανακούσω τους τελευταίους 8 μήνες στο Αγρίνιο.Τον άλλο μήνα έχω γενέθλια,οπότε το σκέφτομαι να καλέσω και τον Ελισάφ.Ελπίζω όμως that he does children's parties,γιατί λίγο μετά γιορτάζει και το ανιψάκι μου.Θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα κι εσύ πρέπει να πηγαίνεις συνέχεια σε συνέδρια σχετικά με λιπίδια;;; :P

Την επόμενη φορά πες του κ. Ελισάφ πείτε μου για τα νάτρια κάλια και μια τρίτη για μεταβολικές οξεώσεις/ αλκαλώσεις που είναι τα επόμενα αγαπημένα του κεφάλαια :D

Ορίστε ψάξε για Κυρίτση και Σοφικίτη να σου φύγει ο καημός :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splats: Έχω ακούσει και τα νάτρια/κάλια με τον Ελισάφ-Βαγενάκη.Μην στενοχωριέσαι και ό,τι συνέδριο και να'ναι το μεταβολικό λέει πάλι.Τον Σοφικίτη θέλαμε πριν κάτι χρόνια να τον φωνάξουμε στη σχολή μας-ξέραμε τη μάνα του,είναι δασκάλα-σε μια εργασία,αλλά δεν έκατσε.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic Ε την επόμενη φορά πείτε μου :P

Απλά ο Σοφικίτης είναι τόσο καλός με τους φοιτητές του που νομίζεις ότι είναι από άλλον πλανήτη. Μια εργασία σε ΕΣΦΙΕ είχα κάνει κι ακόμα με θυμάται, με ρωτάει πώς τα πηγαίνω...όλους μας θυμάται. Ίδιο στυλ είναι και ο Ελισάφ, ο Σουκάκος (εκμεταλλευτείτε τον τώρα που τον έχετε), η Αγνάντη κ.ά....αααχ γιαννενάκια emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, αλλά του Σοφικίτη οι διαλέξεις είναι το όνειρο κάθε φοιτητή. Σου δίνει λεπτομέρειες για τον οργασμό κάθε έμβιου όντου και τις συνοδεύει και με αυτοσχέδια χορογραφία. Όσο για τις εξελίξεις του Ελισάφ... αυτή τη στιγμή που γράφει έχει ένα από τα περίφημα συνέδριά του που συνοδεύονται από τραγούδι του ιδίου (ελπίζω να έχετε πάρει το cd) και μπορώ να σου πω από τώρα τι θα περιέχει η κάθε διαφάνεια. Long live Becel!!!

(Αυτό το post κι αν ήταν άσχετο από το θέμα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.