Jump to content

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ


314159

Recommended Posts

Χαιρετώ πάντες.

Ποιά θα ήταν η διαδικασία συμμετοχής σε πρόγραμμα διδακτορικής διατριβής σε τομέα της Ιατρικής στην Ελλάδα ? Αδυνατώ να βρώ σαφή και πλήρη απάντηση. Εάν μπορείτε να καταθέσετε κάποια πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Last Reply

Δε νομίζω να διαφέρει και πολύ από το εξωτερικό....

Θα πρέπει να έχεις βρεί (στο περίπου) το θέμα μιας πρωτότυπης εργασίας και μετά θα πρέπει να βρείς και επιβλέπων καθηγητή, που να τον ενδιαφέρει το θέμα σου. Ύστερα συγκροτείται τριμελής επιβλέπουσα επιτροπή , που παρακολουθεί την πρόοδο της εργασίας σου. Ϋστερα από την ολοκλήρωση της εργασίας σου (συνήθως 2-3 χρόνια), η εργασία σου περνά από 15 μελή κριτική επιτροπή για το αν θα γινει δεκτή ή όχι, όπου και βαθμολογείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λίγα λόγια είμαστε ελεύθεροι ώς προς το περιεχόμενο αρκεί να υπάρχει σύμφωνη γνώμη καθηγητή? Ο υποψήφιος διδάκτωρ κατοχυρώνεται μονάχα μετά την κατάθεση του τίτλου. Μάλιστα, άρα όλα συνεπάγονται στο ποιόν γνωρίζουμε, και υποθέτω δεν υπάρχει κάποιος κεντρικός φορέας / ρυθμιστής της όλης υπόθεσης, έστω και υπο - βοηθητικά στα αρχικά στάδια. Σωστά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διατριβή στην Ελλάδα δεν είναι ούτε για αστείο eligible για να κληθεί PhD.PhD μπορείς να πάρεις μόνο από αγγλοσαξωνικές χώρες και το αντίστοιχο για την ελληνική διατριβή και επισήμως-δες το εθνικό κέντρο τεκμηριώσης-είναι post-graduate thesis-μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κρίμα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Περιμένω και άλλα στοιχεια πάντως από όποιον μπορέσει.

λοιπον, βρισκεις ενα θεμα αν και θα σου προτεινα πρωτα να βρεις εναν καθηγητη και να συζητησεις μαζι του πιθανα θεματα. Πρεπει να ειναι εργααστηριακο ή κλινικό.Δεν ξερω αν στην ιατρική εχει και βιβλιογραφικά αλλα το βλεπω απιθανο. Αφου βρειτε το θεμα γραφεις(ή γραφετε αν εισαι τυχερος) το πρωτοκολλο και το καταθετε στην γραμματεια των μεταπτυχιακών σπουδών. Πριν το καταθεσεις βεβαια εχει περάσει απο τριμελή επιτροπή που θα σε επιβλέπει, εχει παρει τις απαραιτητες υπογραφές και ετσι το καταθετεις μαζι με ενα χαρτί με ολα τα δεδομενα (ονοματεπώνυμο, καθηγητης επιβλεπων, 3μελης επιτροπη κλπ). Αν εισαι απο εξωτερικό θέλει και αναγνώριση/αντιστοιχηση ΔΙΚΑΤΣΑ.Απο την στιγμή που θα το καταθέσεις θα πρωτοκολληθεί για να περάσει στην επόμενη γενική συνέλευση οπου και πρέπει να εγκριθεί.Πλεον είσαι μεταπτυχιακός φοιτητης. Η διαρκεια ειναι το λιγοτερο 3 χρόνια και το μεγιστο 6 χρόνια. Θελει εκθεσης προοδου, παρουσιασεις στην 3μελη μεχρι να τελειώσεις με μια δημοσιευση σε ξενογλωσσο κατα προτιμηση περιοδικό. Περνά μετά απο 15μελη επιτροπή οπου και σε χρίζουν διδακτορ.

Οι διαδικασίες αυτές ενδεχεται να εχουν μικρές διαφορές στις λεπτομέρειες απο σχολη σε σχολη!

Η διαρκεια ειναι πλασματική!!Απο τον νομο πρεπει να ειναι 3-6.Λιγοτερο ειναι απιθανο να εχεις εκλεχτει διδακτορ (να εχεις τελειωσει την συγγραφη μπορει αλλα και αυτο απιθανο). Ομως με διαφορα παραθυρακια εχουν τραβηξει ατομα και 8 και 9 χρονια το διδακτορικο.

Ελπιζω να βοηθησα.....

Για αυτο που λεει ο moderator μπορώ να πω οτι για ελλαδα εισαι διδακτορ και τελειωσε, δηλαδη εχεις το δικαιωμα να διδασκεις οπως και να κυνηγησεις μια παν/μιακη θεση. Αν τώρα κοτσαρεις και το Ph.D δεν νομιζω οτι θα σου πει κανεις τιποτα ή θα σε κυνηγησει. ΔΙδακτορικό μπορείς να κανεις ειτε σαν συνεχιση ενος master είτε καθευτείαν σιγουρα βεβαια πιο δυσκολα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, η νομοθεσία αλλάζει γι'αυτό ψάχτε το για διδακτορικές όσο έχετε καιρό. Ο νόμος λέει πως η διδακτορική δίδεται κατευθείαν μονάχα απ'τα τμήματα που δεν έχουν προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών. Αλλιώς πρώτα πρέπει να κάνεις Master. Πλέον τα περισσότερα Τμήματα Ιατρικής στην Ελλάδα έχουν ΠΜΣ.

Κοινώς πάμε να φύγουμε απ'το γερμανικό σύστημα και να μετακινηθούμε στο αμερικάνικο που δουλεύει μονάχα σε συγκεκριμένα αντικείμενα. Δεν ξέρω πιο σύστημα είναι καλύτερο, αλλά τουλάχιστον θ'αποφύγουμε ΔΔ στην Ιατρική Ιστορία ή στη Σεξουαλική Επιθετικότητα (δείτε στην πρώτη σελίδα!) που στο εξωτερικό αν τις παρουσίαζε κανείς θα έπεφτε :splats: ...

Φυσικά τα παράθυρα αν είσαι υιός/θυγατέρα/κομματικός είναι πάντα ανοιχτά ν'αερίζουν... :rolleyes:

Η διατριβή στην Ελλάδα δεν είναι ούτε για αστείο eligible για να κληθεί PhD.

Ξέρεις αυτό θεωρητικά ισχύει και για το MD αλλά όλοι το κοτσάρουν. ;)

Βασικά το σωστό είναι να γράφεις τον τίτλο σου όπως στον δώσαν.

Οι Γερμανοί για παράδειγμα γράφουν Dr. med. μετά την Promotion και όχι PhD. Για να γράψεις το PhD πρέπει το πρόγραμμα να το ξεκαθαρίζει εξαρχής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, η νομοθεσία αλλάζει γι'αυτό ψάχτε το για διδακτορικές όσο έχετε καιρό. Ο νόμος λέει πως η διδακτορική δίδεται κατευθείαν μονάχα απ'τα τμήματα που δεν έχουν προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών. Αλλιώς πρώτα πρέπει να κάνεις Master. Πλέον τα περισσότερα Τμήματα Ιατρικής στην Ελλάδα έχουν ΠΜΣ.

Κοινώς πάμε να φύγουμε απ'το γερμανικό σύστημα και να μετακινηθούμε στο αμερικάνικο που δουλεύει μονάχα σε συγκεκριμένα αντικείμενα. Δεν ξέρω πιο σύστημα είναι καλύτερο, αλλά τουλάχιστον θ'αποφύγουμε ΔΔ στην Ιατρική Ιστορία ή στη Σεξουαλική Επιθετικότητα (δείτε στην πρώτη σελίδα!) που στο εξωτερικό αν τις παρουσίαζε κανείς θα έπεφτε :splats: ...

Ξέρεις αυτό θεωρητικά ισχύει και για το MD αλλά όλοι το κοτσάρουν. ;)

Βασικά το σωστό είναι να γράφεις τον τίτλο σου όπως στον δώσαν.

Μα οντως ολα σχεδον τα τμηματα εχουν ΠΜΣ και ακομα και αν δεν εχουν εφοσον συνεχως αλλαζουν θα πρεπει να προλαβεις δηλαδη να κανεις αιτηση την χρονια που δεν θα εχει βγαλει :anavwfwties: Το να κανεις πρωτα ενα master σου δινει δυο τιτλους(ελλαδα ειμαστε), καλυτερη εκπαιδευση αλλα σε φερνει τρελα πισω στο χρονο. Εχοντας μια αναμονη μεσο ορο 5 χρονια για ειδικοτητα αν βαλεις 15-25μηνες μεταπτυχιακο, 15μηνες αγροτικό, 12 μηνες στρατο και τα κενα μεταξυ τους εφτασες. Αν απο την αλλη δεν κανεις master γλιτωνεις 15 μηνες απο την προθεσμια γιατι αν και απο τον νομο μετρανε για την 3χρονη-6χρονη διαρκεια οι 15 μηνες αυτοι και αφαιρουνται, πρακτικα δεν εχεις δουλεψει πανω στο διδακτορικό σου οποτε και δεν εχεις κανει τιποτα...

Για τις διατριβες που αναφερεις δεν θελω να σχολιασω, ο καθενας ασχολειται με οτι του αρεσει και μερικά θέματα ειναι και ενδιαφέροντα. Διερωτομαι μονο αν μπορει μια τετοια εργασια να δημοσιευτει σε ξενογλωσσο περιοδικό ωστε να μετρησει σε πιθανή διεκδικηση παν/μιακης θεσης.

Για το τελευταιο ελλαδα ειμαστε, το ΣΩΣΤΟ ειναι να κοτσαρουμε MD, PhD, MSc(!),και οτι αλλο βρουμε(προτεινεται μερικά!). Οταν οι παλιες γενιες δουλευουν ετσι εδω και δεκαετιες το να πρωτοπορησεις μονο δουλεια θα χασεις απο το ιατρειο σου και τις επισκεψεις σου.Ελλαδα ειμαστε :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι επειδή "Ελλάδα είμαστε", εγώ απλά έχω να πω ότι τα διδακτορικά που κάνει και η κουτσή Μαρία πλέον στην Ελλάδα-είμαστε, δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα, ακριβώς επειδή τα κάνουν ΟΛΟΙ.

Ένα διδακτορικό υποτίθεται ότι είναι ένα διαφοροποιό στοιχείο στην αγορά εργασίας ή σε ακαδημαϊκή καριέρα. Πλέον το διαφοροποιό στοιχείο δεν μπορεί να είναι αυτό που κάνουν όλοι, οπότε και πάλι όποιος έρχεται στην Ελλάδα-είμαστε από εξωτερικό με PhD βρίσκεται σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Α, και προσωπική άποψη είναι ότι είναι κατάντια να κοτσάρεις τίτλους για να έχεις περισσότερη πελατεία. Αν είσαι κακός γιατρός αργά ή γρήγορα τον μπελά σου θα τον βρεις όσους τίτλους και να βάλεις και ακόμα και στην Ελλάδα-είμαστε.

Και στην τελική, αν έτσι είναι η Ελλάδα, προτιμώ να ρίξω μαύρη πέτρα και να αφήσω όλους τους καταφερτζήδες να αλωνίζουν. Μαζί τους θα τα πάρουν τα αξιώματα και τα λεφτά? Κάποια πράγματα για μένα μετράνε περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δικαιολογία-νοοτροπία «Ελλάδα είμαστε» πρέπει επιτέλους ν'αλλάξει αν θέλουμε να δούμε μια άσπρη μέρα στον τόπο μας. Δεν είναι δυνατόν ν'αντιμετωπίζουμε έτσι τα πράγματα. Ήδη τα περισσότερα CV Ελλήνων που έχω δει για εξωτερικό (κι εκτός Ιατρικής) ήταν φουσκωμένα με ψέματα και ανακρίβειες. Έχουμε αρχίσει να χάνουμε την επαφή με την πραγματικότητα στο τί έχει κάνει ο καθένας και τί όχι.

Το να κοτσάρω 10 τίτλους πίσω απ'το ονοματεπώνυμο δεν θα μου φέρει περισσότερους πελάτες νομίζω. Ο κόσμος δεν τρώει τόσο κουτόχορτο όσο παλιά που άκουγε Καθηγητής (τότε που ήταν λίγοι) και είχε μαρμαρυγή.

Βασικά η emarup φάμπρικα που ανέφερα (λεπτομέρειες της οποία θα βρείτε στο νόμο 2083/92) έγινε ουσιαστικά για να μειώσει τον απαράδεκτα υψηλό αριθμό διδακτόρων που βγαίναν απ'τα ελληνικά πανεπιστήμια χωρίς να πληρούν τις απαραίτητες προδιαγραφές.

Αλλά κάθε νόμισμα έχει δύο πλευρές, έτσι κι αυτό: η μείωση του αριθμού και τα πολλά χρόνια ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΝΟΥΝ πολλούς ικανούς υποψήφιους και ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ πολλούς υιούς/θυγατέρες καθηγητάδων που έχουν χάρη στις επαφές των γονιών τους τη δυνατότητα να εκπονήσουν διατριβή και στο εξωτερικό.

Πάντως καταλάβετέ το, στον 21ο αιώνα είναι αδιανόητο να δίνεις ΔΔ σε θέματα Ιατρικής Ιστορίας. Στο εξωτερικό ο διδακτορικός φοιτητής είναι full-time student, δουλεύει τρελές ώρες την ημέρα στο εργαστήριο ή κλινική, κάνει απίστευτες εξωτερικές δουλειές για τον καθηγητή του και το σημαντικότερο... πληρώνεται!

Δηλαδή ντάξει, είναι εργασία για τίτλο "Δρ." αυτή με το ερωτηματολόγιο στην πρώτη σελίδα του Greekmeds; Ούτε για το ΕΣΦΙΕ δεν κάνει... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι επειδή "Ελλάδα είμαστε", εγώ απλά έχω να πω ότι τα διδακτορικά που κάνει και η κουτσή Μαρία πλέον στην Ελλάδα-είμαστε, δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα, ακριβώς επειδή τα κάνουν ΟΛΟΙ.

Α, και προσωπική άποψη είναι ότι είναι κατάντια να κοτσάρεις τίτλους για να έχεις περισσότερη πελατεία. Αν είσαι κακός γιατρός αργά ή γρήγορα τον μπελά σου θα τον βρεις όσους τίτλους και να βάλεις και ακόμα και στην Ελλάδα-είμαστε.

Δεν κανει και η κουτση Μαρια διδακτορικο. Αν ηταν καλη στο παν/μιο, σε ενα μεταπτυχιακο ή αν γνωριζει καλα καποιον καθηγητη κανει, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ολοι κανουν. Ουτε καν μεταπτυχιακο δεν κανουν ολοι ειτε γιατι επιθυμουν να κανουν αλλα πραγματα ειτε γιατι δεν καταφερνουν να βρουν θεση.Δηλαδη εσυ απο αυτους που πηραν περισυ πτυχιο απο Αθηνα ποσους ξερεις να κανανε διδακτορικο?Ολους?Μην υπερβαλλουμε και τα ισοπεδωνουμε ολα....

Στο χωρο της εργασιας ζητανε τα προσοντα. Πλεον οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ -και οχι ολοι- εχουν ενα μεταπτυχιακο. Δεν αναφερομαι στους ιατρους γιατι οι ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ εχουν μεταπτυχιακο. Το να εχεις μεταπτυχιακο οταν το ζητα η αγορά ειτε θα πας να το κανεις ειτε οχι. Το ιδιο και για το διδακτορικο. Απο την στιγμη που το ζητα η αγορά εχει αντικρυσμα. Δεν εχει αντικρυσμα ενα πτυχιο lower, delf ή να γνωριζεις απλα υπολογιστες χωρις αναγνωρισμενα πτυχια. Απλα ο πηχης πλεον σε σχεση με παλιοτερες δεκαετιες εχει ανεβει, αρα ολα αυτα εχουν αντικρυσμα.

Οσον αφορα τα διδακτορικά απο εξωτερικό αν νομιζεις οτι στον χωρο της ιατρικής μετρανε πιο πολυ απο τα εγχωρια ψαξ'το καλυτερα και θα εκπλαγεις. Για δες ποσους εκλεγουν καθηγητες(γιατι το διδακτορικό φανταζομαι δεν το θες μονο για τον τιτλο αλλα και για μια παν/μιακη καριερα) με πτυχια και διδακτορικα και ειδικοτητες απο εξωτερικό. Ψαξ'το λιγο και θα εκπλαγεις...Και υπαρχουν και λογοι που δεν το κανουν που αν θες τους αναλυουμε σε αλλο ποστ...

Οσον αφορα την πελατεια και την καταντια ερχομαι να σε ρωτησω το εξης...Οταν πας σε εναν ιατρο ιδιωτη που εχει μια ωραια ταμπελα απ'εξω που λεει παιδιατρος, μπορεις εσυ να ξερεις αν ειναι καλος ή οχι?Αν εχει πτυχιο απο ελλαδα, απο ΕΕ, απο Αν.Ε ή απο την ουγκαντα?Μπορεις να ξερεις αν πηρε πτυχιο με 9 ή με 5?Μην μου πεις οτι θα μπεις μεσα και θα ψαξεις να δεις τα πτυχια στον τοιχο. Αν λοιπον εσυ εχεις τα προσοντα γιατι να μην τα βαλεις στην ταμπελα σου?Πρεπει να εισαι το ιδιο με τον διπλα που δεν εκανε ουτε μαστερ ουτε διδακτορικό?Και θελοντας ή μη το ιατρειο ειναι bussiness και οποιος το αρνηθει κοροιδευει τον εαυτο του. Εχεις μια δουλεια που πρεπει να δουλεψει και το κανεις οχι για να σωσεις τον κοσμο μονο αλλα για να βγαλεις και χρηματα και μαλιστα τα περισσοτερα μαυρα.Μηπως τα λεω λαθος?Εφοσον εχεις λοιπον μια δουλεια θα δουλεψεις με τους κανονες της αγορας. Ο κοσμος δεν ειναι κουτος αλλα ουτε και τυφλος. Ο καθηγητης θα τραβηξει τους περισσοτερους και ειναι και φυσιολογικο. Ο διδακτορ επισης..Το τι τιτλο κοτσαρεις (που δεν σημαινει φανταστικοι τιτλοι) δεν σε κρινει σαν καλο ή κακο σε κρινει σαν ανθρωπο που εχει ασχοληθει περισσοτερο απο αλλους σε καποιο τομεα.Εχεις δει κατι ωραιες ταμπελες που γραφει πτυχιουχους πανμιου Washington πχ?Δεν σημαινει οτι ο υτυπας ειναι καλυτερος απο σενα ή εμενα, σημαινει απλα οτι πηρε απο εκει πτυχιο και θελει να το δηλωσει. Ποιο ειναι το κακο?Και νομιζεις οτι ο κοσμος δεν πιστευει οτι ειναι θεος αυτος με πτυχιο αμερικης?

Για αυτα που λεει ο Prof.Wizard συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξει η νοοτροπια αλλα πρωτα πρεπει να αλλαξει απο ψηλα, απο αυτους που παιρνουν τις αποφασεις. Οταν ειναι καταντεια η κατασταση στην ελλαδα μετα το πτυχιο ή ζεις με αυτο και ψαχνεις λυσεις στα προβληματα σου ή μουτζωνεις και φευγεις. Να προσπαθησεις να αλλαξεις την κατασταση ειναι τουλαχιστον ουτοπικό δεν πα να μαζευτουμε και 100 ατομα, και 1000...δειτε απλα θεμα ειδικοτητας και εξετασεων...

Οι καθηγητες εχουν την μεγιστη πελατεια στον ιδιωτικό χωρο και θα την εχουν μια ζωη. Οπως και τα μεγαλα θεραπευτηρια (ιδιωτικά) θα δινουν παχυλους μισθους σε αυτους οταν βγαινουν σε συνταξη. Ετσι συμβαινει και στο εξωτερικό οπου και οι καθηγητες παιρνουν τα 3πλασια απ'οτι στην ελλαδα και γυρς στα 5πλασια απο τον μισθο ενος ιατρου.

Διδακτορικά fulltime ειναι οντως σωστο και πρακτική του εξωτερικού. Εδω ομως no $ no funny οποτε τουλαιχστον με τους ιατρους εχουν μια σχετικη ελαστικότητα στο fulltime.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr. Fuck, η σκέψη σου πειρστρέφεται γύρω από το οικονομικό από την αρχή μέχρι το τέλος της επιχειρηματολογίας σου. Συγχώρεσέ με που δεν μπορώ να ασπαστώ τις απόψεις σου, όπως ας πούμε ότι θα δεχτώ ως κατεστημένο τα "μαύρα". Μερικοί διαφέρουν και καλό είναι να το δεχτείς και να μην παίρνεις ως δεδομένο ότι ο καταφερτζής θα πάει μπροστά ενώ ο αξιοπρεπής όχι. Δεν ξέρω την ηλικία σου, πάντως αν είσαι ακόμα φοιτητής συμβουλή μου είναι να μην συμβιβαστείς τόσο γρήγορα με την καφροποίηση του ιατρικού χώρου στην Ελλάδα.

ΥΓ1: Δεν ξέρω πόσοι άρχισαν διδακτορικό από αυτούς που τελείωσαν πέρυσι γιατί έχω τελειώσει παλιότερα. Από τους συμφοιτητές μου, αρκετοί κάνουν αυτή τη στιγμή διδακτορικό- χωρίς οι περισσότεροι να έχουν κάποιο ιδιαίτερο προσόν πέραν της γνωριμίας με Καθηγητή. Εγώ όσους δεν αξίζουν αυτό που κάνουν και το κάνουν μέσω γνωριμίας και μόνο, τους λέω "κουτσή Μαρία".

ΥΓ 2:Όσο για την αξία του διδακτορικού στην αγορά εργασίας, πιθανά να μη γνωρίζεις πως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, σχεδόν όλοι οι ειδικευόμενοι στην Ελλάδα έχουν κάνει, κάνουν ή σύντομα θα ξεκινήσουν διδακτορικό. Ποια αξία λοιπόν?

ΥΓ 3:Για ΣΕΝΑ είναι το ιατρείο business. Για άλλους είναι η επιστήμη που αγαπούν και παρεμπιπτόντως πληρώνονται για αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη για την διακοπη του διαλογου σας.....αλλα επειδη σας κοβω σε πολυ advanced επιπεδο θα μπορουσε καποιος απο σας να μου πει τι πρεπει να κανει καποιος για να αρχισει καποιο μεταπτυχιακο στην Ιατρικη? Χρησιμευει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

logo.gif

emarup Δες για παράδειγμα τί έχει κάνει το ΑΠΘ που είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη η καλύτερη προσπάθεια οργάνωσης μεταπτυχιακών στην Ιατρική (στην Ελλάδα) αυτήν τη στιγμή. Δεν ξέρω αν είναι ενημερωμένες οι σελίδες αλλά δείχνει ακριβώς το πνεύμα. Ουσιαστικά το παραπάνω σχήμα δίνει ευελιξία στο αντικείμενο που θα διαλέξεις (βασικό, κλινικό, κοινωνικό) και βάζει κι ένα φρένο στις εκατοντάδες ΔΔ.

Βέβαια, παρόλο που ο νόμος 2083/92 λέει χαρακτηριστικά πως απ'τη στιγμή που ενεργοποιηθούν ΠΜΣ σε ένα Τμήμα οι ΔΔ δίδονται μονάχα μέσω αυτού του προγράμματος, γνωρίζω κι εγώ άτομα που παίρνουν κάτω απ'το τραπέζι θέματα διδακτορικού υπερκερνώντας την παραπάνω διαδικασία. :unsure:

...θα μπορουσε καποιος απο σας να μου πει τι πρεπει να κανει καποιος για να αρχισει καποιο μεταπτυχιακο στην Ιατρικη? Χρησιμευει?

Καταρχάς δες πως θέτεις την ερώτηση... <_<

Πρώτα ρωτάς πώς μπορείς να το αρχίσεις και μετά αν χρησιμεύει... κλασσικός ελληνικός τρόπος σκέψης!

(έννοια σου, κι εγώ έτσι κάνω... χεχ)

Η απάντηση στο ερώτημά σου (το δεύτερο) είναι απλή: εξαρτάται τί θες να κάνεις. Κατά κανόνα τα ιατρικά ΜΔΕ/ΔΔ είναι γι'αυτούς που θέλουν καριέρα κάπου που θα έχει κι έρευνα (ήτοι πανεπιστήμια ή δημόσια νοσοκομεία), βέβαια στην Ελλάδα τα κυνηγάν με πρώτο πράγμα στο μυαλό τα μόρια που θα πάρουν για την τάδε θέση και όχι γιατί θα μάθουν μια νέα εργαστηριακή μέθοδο ή γιατί πιστεύουν ότι θα κλωνοποιήσουν κάποιο γονίδιο και θα δημοσιεύσουν στο Nature. :rolleyes:

Πώς γίνεται η αίτηση;

Κλίκαρε στο image πάνω για να δεις για παράδειγμα στο ΑΠΘ τι ζητάν για να σε δεχθούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr. Fuck, η σκέψη σου πειρστρέφεται γύρω από το οικονομικό από την αρχή μέχρι το τέλος της επιχειρηματολογίας σου. Συγχώρεσέ με που δεν μπορώ να ασπαστώ τις απόψεις σου, όπως ας πούμε ότι θα δεχτώ ως κατεστημένο τα "μαύρα". Μερικοί διαφέρουν και καλό είναι να το δεχτείς και να μην παίρνεις ως δεδομένο ότι ο καταφερτζής θα πάει μπροστά ενώ ο αξιοπρεπής όχι. Δεν ξέρω την ηλικία σου, πάντως αν είσαι ακόμα φοιτητής συμβουλή μου είναι να μην συμβιβαστείς τόσο γρήγορα με την καφροποίηση του ιατρικού χώρου στην Ελλάδα.

ΥΓ1: Δεν ξέρω πόσοι άρχισαν διδακτορικό από αυτούς που τελείωσαν πέρυσι γιατί έχω τελειώσει παλιότερα. Από τους συμφοιτητές μου, αρκετοί κάνουν αυτή τη στιγμή διδακτορικό- χωρίς οι περισσότεροι να έχουν κάποιο ιδιαίτερο προσόν πέραν της γνωριμίας με Καθηγητή. Εγώ όσους δεν αξίζουν αυτό που κάνουν και το κάνουν μέσω γνωριμίας και μόνο, τους λέω "κουτσή Μαρία".

ΥΓ 2:Όσο για την αξία του διδακτορικού στην αγορά εργασίας, πιθανά να μη γνωρίζεις πως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, σχεδόν όλοι οι ειδικευόμενοι στην Ελλάδα έχουν κάνει, κάνουν ή σύντομα θα ξεκινήσουν διδακτορικό. Ποια αξία λοιπόν?

ΥΓ 3:Για ΣΕΝΑ είναι το ιατρείο business. Για άλλους είναι η επιστήμη που αγαπούν και παρεμπιπτόντως πληρώνονται για αυτό.

Δεν νομιζω να διαβασες καλα ή ολοκληρο το post μου. Στο πρωτο μερος μιλαω για τα διδακτορικα, τις αναγκες της αγοράς, τα μεταπτυχιακά, την παν/μιακη καριερα. Που βλεπεις την "περιστροφη" γυρω απο τα οικονομικα?

Στο δευτερο μερος μιλαω για το ιατρειο. Μα καλα το ιατρειο δεν ειναι οικονομικο??Και ειναι οπως λες εσυ η επιστημη που αγαπουν και παρεμπιπτοντως πληξρωνονται για αυτο? Αν θελεις να ασκεις την επιστημη που αγαπας και το κυριοτερο να προοδευεις τοτε προσπαθεις να πας ΜΟΝΟ στο δημοσιο νοσοκομειο και σε μια παν/μιακη κλινικη εκτος αν πιστευεις οτι θα μαθεις πολλα απο τα περιστατικα που θα εχεις αν θα εχεις και ποσα θα εχεις στο ιατρειο σου.Δοκιμασε να πας σε ενα περιφερικό νοσοκομειο πχ αγ.ολγα και μετα λαικο και πες μου εσυ που πραγματικα μαθαινεις, εχεις την δυνατοτηα να ασκησεις αυτο που αγαπας και πληρςνεσαι κι'ολας τον μισθο σου. Και αν αγαπας την επιστημη σου ακομα πιο πολυ τοτε κανε δωρεαν ιατρειο ή ακομα καλυτερα γινε μελος σε τοσους πολλους συλλογους που προσφερουν εθελοντικη εργασια.Θελω ομως μετα απο 10 χρονια (ουτε εγω ξερω την ηλικια σου ή την σταδιοδρομια σου) να μου πεις τελικα αν κανεις τιποτα απο ολα αυτα. ΓΙατι δεν μπορουμε να λεμε οτι κανω ιατρειο γιατι αγαπαω την επιστημη μου, πραγμα δεδομενο αφου θυσιαζουμε μια ολοκληρη ζωη, και επι την ευκαιρια βουταω και τα 50αρια ΜΑΥΡΑ. Η εικονα που περιγραφεις μπορει πραγματι να σε εκφραζει αν και για να ολοκληρωθει πραγματικά θα επρεπε να κανεις δωρεαν την προσφορα σου ή να δηλωνεις ολα τα λεφτα στην εφορια..Ομως ξερεις πολυ καλα οτι αυτη η εικονα ειναι σχεδον ουτοπικη.Δεν ειναι τυχαιο οτι υπαρχει ενα picco στην ηλικια των ιατρων που κανουν ιατρειο(περιοδο που εχουν μεγαλυτερες οικογενειακες αναγκες), μετα πεφτει οταν πλεον ωριμασουν και μετα ανεβαινει παλι μετα την συνταξη.

Για τα διδακτορικα που λες για την κουτση μαρια δεν με απασχολει γιατι οπως και να το κανουμε σε ολους τους τομεις υπαρχει ο καποιος του καποιου. Δεν με ενδιαφερει κοιταω τον δρομο μου. Δεν προκειται ποτε να αλλαξει αυτο οσο και εγω και εσυ πχ αν ημασταν καθηγητες θα βολευαμε τα παιδια μας και τα ανηψια μας. Μηπως ουτε αυτο θα εκανες emconfused

Δεν υπολογιζω επισης καταφερτζηδες και αξιοτιμους. Ο καθενας τραβαει ενα δρομο με τις δυνατοτητες του και οπου φτασει. Αν πχ ο ανηψιος του γιανοπουλου κανει αγροτικο 24μηνες τι να κανω εγω να σκασω, να σκοτωσω, να αυτοκτονησω ή να αδοαφορησω?Κανω το τελευταιο.Δεν με νοιαζει αν ειναι καταφερτζης ή αξιοτιμος κοιταω τον δικο μ δρομο.

Η αξια του διδακτορικου ειναι οτι αν 100 ατομα κανουν που λες και εσυ ενω εγω δεν κανω τοτε για την ιδια θεση δεν προκειται να κανω τιποτα. Αρα εχει αντικρυσμα. Αν ομως δεν εχει καποιος delf ενώ εγω εχω δεν εγινε και τιποτα. Αυτο δεν εχει αντικρυσμα. Καταλαβαινεις την διαφορα?

Δεν ειμαι φοιτητης. Ειμαι ενα ατομο που εζησα πολλα χρονια στο εξωτερικό, ηρθα ελλαδα γιατι θελω να ειμαι στην πατριδα μου και να ειδικευτώ εδώ, εζησα την πραγματικότητα και γινομαι μελος της. Ουτε αραιτικος θελω να ειμαι ουτε ονειροπολος.Για να μπορεσω να αλλαξω κατι χρειαζομαι δυναμη, αυτη μπορει καποιος να την αποκτησει μονο οταν φτασει ψηλα και σε μεγαλη ηλιλκια. Τωρα δεν μπορω να αλλαξω τιποτα απο ολα αυτα. Και να σου πω και κατι?Καφριλα δεν ειναι και να πρεπει να παω στρατο 12 μηνες ενω σε ολη την ευρωπη εχει καατργηθει?Τι μπορουμε να κανουμε........

Για τον αλλο φιλο συμφωνω οτι τα ΜΠΣ ειναι αλλο επιπεδο, κορυφη σε σχεση με τα διδακτορικα αλλα δυστυχως δεν ειναι εφοδιο για παν/μιακη καριερα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο εξωπραγματικό ακούγεται να πρέπει κανείς όταν τελειώσει την Ιατρική να κάνει ένα διδακτορικό της πλάκας για να μπορέσει να συναγωνιστεί στην αγορά εργασίας. Άλλος ένας τίτλος χωρίς αντίκρισμα...

Μετά βγαίνουν ορισμένοι και λένε πως δεν υπάρχει πλεόνασμα γιατρών στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr. Fuck, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ έχεις αντιμετωπίσει το πρόβλημα με πάρα πολύ ωριμότητα, κάνεις το ίδιο που κάνουν-λένε όλοι: «Αφού το κάνουν και οι άλλοι ας το κάνω κι εγώ.»

Ιδιαίτερα για το ιδιωτικό ιατρείο, αμφιβάλω πολύ το αν θα κοτσάρεις το «Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών» θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος ιατρός, και στα μάτια των ασθενών σου και σ'αυτά των συναδέλφων σου (που είναι αυτά που μετράν εν τέλει).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά το ιδιωτικό ιατρείο να σας ενημερώσω για κάτι που φαίνεται ότι το αγνοείτε.

Πολλοί διδάκτορες δεν βάζουν στη ταμπέλα τους διδάκτωρ πανεπιστημίου και στη σφραγίδα τους διότι έχουν διπλάσια φορολογία από το κράτος.

Ρωτήστε κάποιον να σας το επιβεβαιώσει.Η ιδιωτική αμοιβή στα βιβλιάρια είναι ίδια αλλά η φορολογία αυξάνεται.

Σε μετρητά διεκδικείς κάτι παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr. Fuck, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ έχεις αντιμετωπίσει το πρόβλημα με πάρα πολύ ωριμότητα, κάνεις το ίδιο που κάνουν-λένε όλοι: «Αφού το κάνουν και οι άλλοι ας το κάνω κι εγώ.»

Ιδιαίτερα για το ιδιωτικό ιατρείο, αμφιβάλω πολύ το αν θα κοτσάρεις το «Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών» θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος ιατρός, και στα μάτια των ασθενών σου και σ'αυτά των συναδέλφων σου (που είναι αυτά που μετράν εν τέλει).

Γιατι δυστυχως οπως ανεφερα και πανω δεν ειμαι ακομα σε θεση να αλλαξω κατι. Αν ημουν παν/μιακος θα αλλαζα αμεσα τον τροπο που γινονται μαθηματα και εξετασεις οπως και τα διδακτορικά. Αν ημουν πολιτικος θα αλλαζα ολα αυτα τα εξευτιλιστικά πραγματα που μας φερνουν σε απογνωση. Επειδη ομως δεν ειμαι τιποτα απο αυτα δεν μπορω να αλλαξω και κατι. Διδακτορικό δεν κανω γιατι θελω μετα να να ειμαι ανταγωνιστικός στην αγορά αλλα η αληθεια ειναι οτι ουτε το κανω γιατι καιγομαι. Το κανω γιατι ειναι απαραιτητο για μια πιθανη ακαδημαικη καριερα. Μεταπτυχιακο που θα ηθελα παρα πολυ να κανω γιατι εχει τρομερα ενδιαφεροντα θεματα ομως δεν κανω γιατι αν τα αθροισεις δεν βγαινουν χρονικα. Βλεπεις λοιπον πως αναγκαζεσαι να υποκυπτεις στην ελληνική πραγματικότητα και να μην κανεις αυτα που πραγματικά θες?Ποσοι κανουν ειδικοτητα που δεν τρελαινονται μονο και μονο για να περιμενουν λιγοτερα χρονια?

Οσον αφορα το ιατρειο δεν πιστευω οτι ειναι λαθος να γραφεις οτι εισαι διδακτορ οπως και παρα πολλοι το κανουν. Ειναι κατι που εκανες και για το οποιο δεν ντρεπεσαι. Καποιοι θα πουν οτι ειναι φιγουρα. Μπορει ναι αλλα σε μια ανταγωνιστική αγορά πρεπει να παιξεις με τους νομους τηα αγορας. Εδω βλεπεις καθηγητες α βαθμιδος 50 και 60 χρονων και ομως στην ταμπελα τους γραφουν καθηγητης παν/μιου αθηνων πχ. Τυχαιο?Ολα υποκεινται στο νομο της αγορας θελοντας η μή. Οσο αφορα τα φορολογικά που λεει ο φιλος αυτο ισχυει οχι για διδακτορικούς αλλα οταν εισαι πλεον παν/μιακος και μαλιστα νομιζα μονιμος (επικουρος δηλαδη μονιμος και πανω). Δεν ξερω αν ισχυει και για λεκτορες. Και επισης ειμαι εντελως αντιθετος με το σκεπτικο ειμαι διδακτορ ανεβαινει η ταριφα, ειμαι καθηγητης ανεβαινει και αλλο. ΠΟυ ακουστηκε να δινει καποιος 100ευρω επισκεψη για να δει τον καθηγητη?Αισχος και ντροπη!!!Λες και εχει αναγκη. Το θεωρω τελειως εξευτιλιστικό να υπαρχει η ταριφα στο ιατρειο ειτε για εναν ιατρο ειτε για διδακτορικο κλπ. Ενα σωστο ιατρειο κατα την γνωμη μου δουλευει χωρις τιμοκαταλογο. Εφοσον κανεις επαγγελμα και λεμε παντα ιδιωτικό ας προσφερει ο καθε αρρωστος αυτο που μπορει. Ας δωσει αυτος που εχει και 50 και 100 και αυτος που δεν εχει 20 ή και τιποτα. Μιση ωρα τρωει απο την ζωη σου. Οχι να σου δινει και 100 επειδη εισαι διδακτορικός ή καθηγητης, 34.000δρχ για 20 λεπτά κουβεντα. :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διδακτορικό δεν κανω γιατι θελω μετα να να ειμαι ανταγωνιστικός στην αγορά αλλα η αληθεια ειναι οτι ουτε το κανω γιατι καιγομαι. Το κανω γιατι ειναι απαραιτητο για μια πιθανη ακαδημαικη καριερα. Μεταπτυχιακο που θα ηθελα παρα πολυ να κανω γιατι εχει τρομερα ενδιαφεροντα θεματα ομως δεν κανω γιατι αν τα αθροισεις δεν βγαινουν χρονικα. Βλεπεις λοιπον πως αναγκαζεσαι να υποκυπτεις στην ελληνική πραγματικότητα και να μην κανεις αυτα που πραγματικά θες?

Άκου.

Μόνος σου την έχεις την απάντηση. Αν θες ακαδημαϊκή/ερευνητική καριέρα ναι εννοείται πρέπει να κυνηγήσεις ΜΔΕ/ΔΔ της Ελλάδας ή του εξωτερικού. Το ζήτημα είναι ένα: θα υποκύψεις να κάνεις αυτό που κάνουν ένα σωρό υποψήφιοι διδάκτορες με μέσο (να στη γράψει κάποιος άλλος) ή θα την γράψεις μόνος σου (περνώντας άπειρο παραγωγικό χρόνο στο εργαστήριο/κλινική);

Αν όντως θες να πας ψηλά στηριζόμενος στα δικά σου πόδια θα προτιμήσεις το 2ο, με όλες τις θυσίες που προϋποθέτει. Το πρόβλημα είναι αν διαλέξεις τον φυγόπονο 1ο δρόμο που διαλέγουν οι περισσότεροι πιστεύοντας ότι θα βρουν αργότερα μια θέση στον ήλιο.

Ναι έχει μόρια για το ΕΣΥ και μετράει και στο ιδιωτικό ιατρείο να το κοτσάρεις. Αλλά γουστάρεις να ξέρεις πως στο χαρίσαν; Επειδή το κάνουν όλοι δηλαδή;

Πάντως ο καλός ιατρός/χειρουργός χωρίς τη ΔΔ θα είναι πάντα πιο πετυχημένος απ'τον άσχετο διδάκτορα.

Ανάλογα πως γουστάρει να κοιμάται κανείς... :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκου.

Μόνος σου την έχεις την απάντηση. Αν θες ακαδημαϊκή/ερευνητική καριέρα ναι εννοείται πρέπει να κυνηγήσεις ΜΔΕ/ΔΔ της Ελλάδας ή του εξωτερικού. Το ζήτημα είναι ένα: θα υποκύψεις να κάνεις αυτό που κάνουν ένα σωρό υποψήφιοι διδάκτορες με μέσο (να στη γράψει κάποιος άλλος) ή θα την γράψεις μόνος σου (περνώντας άπειρο παραγωγικό χρόνο στο εργαστήριο/κλινική);

Αν όντως θες να πας ψηλά στηριζόμενος στα δικά σου πόδια θα προτιμήσεις το 2ο, με όλες τις θυσίες που προϋποθέτει. Το πρόβλημα είναι αν διαλέξεις τον φυγόπονο 1ο δρόμο που διαλέγουν οι περισσότεροι πιστεύοντας ότι θα βρουν αργότερα μια θέση στον ήλιο.

Ναι έχει μόρια για το ΕΣΥ και μετράει και στο ιδιωτικό ιατρείο να το κοτσάρεις. Αλλά γουστάρεις να ξέρεις πως στο χαρίσαν; Επειδή το κάνουν όλοι δηλαδή;

Πάντως ο καλός ιατρός/χειρουργός χωρίς τη ΔΔ θα είναι πάντα πιο πετυχημένος απ'τον άσχετο διδάκτορα.

Ανάλογα πως γουστάρει να κοιμάται κανείς... :mellow:

Επειδη ασχολουμαι με εργαστηριακή να σου πω την αληθεια δεν ξερω καποιον να του την εχουν γραψει που λες και εσυ. Να εχουν ξεκινήσει επειδη ξερουν καποιον ναι. Να τους βοηθησουν στο πρωτοκολλο ναι. Να την εχουν γραψει ομως οχι γιατι πολυ απλα εφοσον εχεις να κανεις πειραματα τα οποια μετα θα παρουσιασεις σε 15μελη επιτροπη(ας βγαλουμε εξω την δημοσιευση) δεν νομιζω οτι εχοντας ενα ετοιμο 5σελιδο και χωρις πραγματικές γνωσεις της δουλειας θα μπορεσεις να μην γινεις ρομπα. Και επειδη ετσι ξεφτιλιζονται και οι καθηγητες για αυτο δεν γραφουν.Για τα κλινικα δεν μπορω να διατυπωσω γνωμη γιατι δεν τα γνωριζω καθολου.Το μεταπτυχιακο δεν ειναι αρκετο για παν/μιακη καριερα. Αν δεν εχεις διδακτορικο δεν μπορεις να κανεις καμια αιτηση. Βλεπεις πως το συστημα το ιδιο σε αναγκαζει να ακολουθεις δρομους?

Για το τελευταιο που αναφερεις δεν πιστευω σε καμια των περιπτωσεων οτι το να κανεις ενα διδακτορικο σε κανει καλυτερο ή χειροτερο απο πριν. Δεν νομιζω οτι εξυπηρετει σε τιποτα οσον αφορα τις γνωσεις σου πανω στην ιατρική, μονο σε καλυτερευει σε τεχνικες εργαστηριου, στατιστική και συγγραφη/αναζητηση.Οταν μπεις στο παν/μιο τοτε σου δινεται η ευκαιρια να γινεις καλυτερος απο αλλους που δεν ασχολουνται με την ερευνα ή τα νεα δεδομενα και εχουν μεινει σε παλιες εποχες. Και ειναι πολλοι αυτοι στην ελλαδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη ασχολουμαι με εργαστηριακή να σου πω την αληθεια δεν ξερω καποιον να του την εχουν γραψει που λες και εσυ. Να εχουν ξεκινήσει επειδη ξερουν καποιον ναι. Να τους βοηθησουν στο πρωτοκολλο ναι. Να την εχουν γραψει ομως οχι γιατι πολυ απλα εφοσον εχεις να κανεις πειραματα τα οποια μετα θα παρουσιασεις σε 15μελη επιτροπη(ας βγαλουμε εξω την δημοσιευση) δεν νομιζω οτι εχοντας ενα ετοιμο 5σελιδο και χωρις πραγματικές γνωσεις της δουλειας θα μπορεσεις να μην γινεις ρομπα.

Εγώ ξέρω. Γιούς/κόρες καθηγητών κυρίως. Όταν λέω «το να στη γράψει» δεν εννοώ το φυσικό μέρος της εργασίας- εννοείται- αλλά τη συλλογή, ανάλυση, και εφαρμογή των δεδομένων. Ουσιαστικά το «εγκεφαλικό» μέρος της ΔΔ, που είναι και το πιο δύσκολο. Το να τη γράψεις μετά είναι σαφώς πιο εύκολο. Κι ας φτάνει τις 100000 λέξεις.

Και επειδη ετσι ξεφτιλιζονται και οι καθηγητες για αυτο δεν γραφουν.

Πραγματικά πιστεύεις ότι κάποιους τους νοιάζει; Ρε αυτά είναι «δούναι και λαβείν», οι καθηγητάδες κάνουν τα στραβά μάτια στους περισσότερους συναδέλφους τους γιατί ξέρουν πως κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί κι αυτοί να το κάνουν στα παιδιά/ανήψια τους.

Για τα κλινικα δεν μπορω να διατυπωσω γνωμη γιατι δεν τα γνωριζω καθολου.Το μεταπτυχιακο δεν ειναι αρκετο για παν/μιακη καριερα. Αν δεν εχεις διδακτορικο δεν μπορεις να κανεις καμια αιτηση. Βλεπεις πως το συστημα το ιδιο σε αναγκαζει να ακολουθεις δρομους?

Το ΜΔΕ όπως είναι ο νόμος (αν τον ακολουθούν στο γράμμα του) είναι απαραίτητο για να πας σε ΔΔ στην Ελλάδα ή τουλάχιστον να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πας κάπου έξω καλά (ακόμα και ΗΠΑ). Χωρίς Masterάκι δε σε παίρνουν έξω πλέον, πολύ δύσκολα.

Οι Βρετανοί έχουν πολλή παράδοση στα κλινικά μεταπτυχιακά.

Για το τελευταιο που αναφερεις δεν πιστευω σε καμια των περιπτωσεων οτι το να κανεις ενα διδακτορικο σε κανει καλυτερο ή χειροτερο απο πριν. Δεν νομιζω οτι εξυπηρετει σε τιποτα οσον αφορα τις γνωσεις σου πανω στην ιατρική, μονο σε καλυτερευει σε τεχνικες εργαστηριου, στατιστική και συγγραφη/αναζητηση.Οταν μπεις στο παν/μιο τοτε σου δινεται η ευκαιρια να γινεις καλυτερος απο αλλους που δεν ασχολουνται με την ερευνα ή τα νεα δεδομενα και εχουν μεινει σε παλιες εποχες. Και ειναι πολλοι αυτοι στην ελλαδα....

Δυστυχώς η ματαιοδοξία τη σήμερον ημέρα πάει σύννεφο. Αυτά που λες είναι το δέον, και όχι αυτά που πραγματικά γίνονται. Ο περισσότερος κόσμος θέλει το ΔΔ για την αίγλη του τίτλου και τις πιθανότητες που ανεβάζει μετά στην διεκδίκηση μιας θέση ή στο ανέβασμα του κασέ του.

Λίγοι- πραγματικά λίγοι- το κάνουν με αποκλειστικό ενδιαφέρον τη scholarship και την προώθηση της επιστήμης, που είναι και ο πιο αγνός σκοπός της αγόρευσης σε διδάκτορα.

-------

Ίσως ήταν ενδιαφέρον να γίνει ένα subsection εδώ στο GreekMeds με όλα τα ΜΠΣ Ιατρικής που έχουν ενεργοποιηθεί στα ελληνικά πανεπιστήμια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.