Jump to content

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ


314159

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ότι για να ξεκινήσει ένας πτυχιούχος Ιατρικής διδακτορικό, πρέπει να έχει ξεκινήσει ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Last Reply

Μου το ισχυρίστηκε καθηγητής, με τη δικαιολογία ότι στην αίτηση της διατριβής πρέπει να γράφεις το νοσηλευτικό ίδρυμα που ανήκεις / εργάζεσαι, συνεπώς ως ανειδίκευτος δεν ανήκεις πουθενά. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου το ισχυρίστηκε καθηγητής, με τη δικαιολογία ότι στην αίτηση της διατριβής πρέπει να γράφεις το νοσηλευτικό ίδρυμα που ανήκεις / εργάζεσαι, συνεπώς ως ανειδίκευτος δεν ανήκεις πουθενά. <_<

Δεν είναι απαραίτητο να ανήκεις σε κάποιο νοσηλευτικό ίδρυμα για να κάνεις διατριβή.

Υπάρχουν πάρα πολλοί που κάνουν διατριβή πριν την ειδικότητα ή κατά την αναμονή για το ειδικό μέρος ή και σαν ειδικοί χωρίς να ανήκουν σε κάποιο νοσηλευτικό ίδρυμα.

Προφανώς δε θέλει να σου δώσει διατριβή και το είπε με έμεσο τρόπο.

Αλλά δεν έχει νόημα να ψάχνεις νόμους για να του αποδείξεις ότι κάνεις λάθος.

Δε θα βγάλεις κάτι, προτιμότερο είναι να ψαχτείς αλλού για διατριβή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι απαραίτητο να ανήκεις σε κάποιο νοσηλευτικό ίδρυμα για να κάνεις διατριβή.

Υπάρχουν πάρα πολλοί που κάνουν διατριβή πριν την ειδικότητα ή κατά την αναμονή για το ειδικό μέρος ή και σαν ειδικοί χωρίς να ανήκουν σε κάποιο νοσηλευτικό ίδρυμα.

Προφανώς δε θέλει να σου δώσει διατριβή και το είπε με έμεσο τρόπο.

Αλλά δεν έχει νόημα να ψάχνεις νόμους για να του αποδείξεις ότι κάνεις λάθος.

Δε θα βγάλεις κάτι, προτιμότερο είναι να ψαχτείς αλλού για διατριβή.

emarup συμφωνώ απολύτως. Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτο που σου είπε ο καθηγητής. Οπως λεει ο cosalm μαλλον έμμεσα προσπαθεί να μη σου δώσει θέμα οπότε μην ασχολείσαι περισσότερο μαζι του (διότι δε μπορώ να πιστέψω ότι δε το γνωρίζει αυτο).

Το προαπαιτούμενο για διδακτορικό είναι βασικό πτυχίο (και μάλιστα όχι απαραίτητα απο την ίδια σχολή που θέλεις να κάνεις διδακτορικό). Η μοναδική περίπτωση που γνωρίζω ότι το βασικό πτυχίο δεν αρκούσε είναι αυτό που ισχύει στο πανεπιστήμιο τση Κρητης όπου αν καποιος θέλει να κάνει διδακτορικό στις νευροεπιστήμες πρέπει να κάνει πρώτα το διετές μεταπτυχιακό. Δε μπορεί να ξεκινήσει κατευθείαν διδακτορικό όπως ισχυε πριν από κάποια χρόνια. Εκτός βέβαια αν έχουν πάλι αλλάξει τα πράγματα (διότι εδω και πολλά χρόνια έχω χάσει επεισόδια...ευτυχώς!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup συμφωνώ απολύτως. Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτο που σου είπε ο καθηγητής. Οπως λεει ο cosalm μαλλον έμμεσα προσπαθεί να μη σου δώσει θέμα οπότε μην ασχολείσαι περισσότερο μαζι του (διότι δε μπορώ να πιστέψω ότι δε το γνωρίζει αυτο).

Το προαπαιτούμενο για διδακτορικό είναι βασικό πτυχίο (και μάλιστα όχι απαραίτητα απο την ίδια σχολή που θέλεις να κάνεις διδακτορικό). Η μοναδική περίπτωση που γνωρίζω ότι το βασικό πτυχίο δεν αρκούσε είναι αυτό που ισχύει στο πανεπιστήμιο τση Κρητης όπου αν καποιος θέλει να κάνει διδακτορικό στις νευροεπιστήμες πρέπει να κάνει πρώτα το διετές μεταπτυχιακό. Δε μπορεί να ξεκινήσει κατευθείαν διδακτορικό όπως ισχυε πριν από κάποια χρόνια. Εκτός βέβαια αν έχουν πάλι αλλάξει τα πράγματα (διότι εδω και πολλά χρόνια έχω χάσει επεισόδια...ευτυχώς!).

Σε αρκετές (μη ιατρικές) σχολές το μεταπτυχιακό είναι ήδη προαπαιτούμενο για το διδακτορικό.

Πιθανότατα μελλοντικά να ισχύσει και στις ιατρικές σχολές, αλλά για την ώρα είναι αρκετά πρόσφατα τα μεταπτυχιακά από ιατρικές σχολές, με συνέπεια οι ιατροί με μεταπτυχιακό να είναι πολλοί λίγοι σε σχέση με τις θέσεις για διδακτορικό που δίνουν οι ιατρικές σχολές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθώς η φοίτηση στη ιατρική σχολή υπερβαίνει το 4ετή κύκλο φοίτησης θεωρείται (αν και κατατη νώμη μου εσφαλμένα) ότι εμπεριέχει και master, κάτι που ισχυρίζονται και οι ΕΜΠήδες για τη δική τους σχολή!

Πάντως είναι γεγονός ότι στην πλειοψηφία τους οι άλλες σχολές έχουν ως προαπαιτούμενο για λήψη διδακτορικού τίτλου το master!

Μπορείς να ζητήσεις τη σχετική προκύρηξη από τη σχολή που να αναφέρει τις προϋποθέσεις για κατάθεση διακιολογητικών για διδακτορικό από τον καθηγητή, δεν έχεις τίποτα να χάσεις!

Όπως επίσης θα έχεις ήδη δει:

Νομοθεσία περί Διδακτορικών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

μεχρι ποτε εχεις δικαιωμα να αλλαξεις θεμα στην διατριβη σου?δξλαδη σε ποια φαση μπορεις να το αλλαξεις με υπογραφη παντα του καθηγητη του τμηματος?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς εαν οι το θέμα της διδακτορικής διατριβής πρέπει να κατατεθεί μέχρι κάποια ημερομηνία μέσα στο Νοέμβρη?Μιλάω γι αυτούς που σκοπεύουν να ξεκινήσουν άμεσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Διαβασα το νομο 3685/2008 που δημοσιευτηκε τον Ιουλιο 2008 (απο το link που ειχε δωσει ο Τασος σε αλλο ποστ).

Οσον αφορα την ελαχιστη διαρκεια του διδακτορικου αναγραφεται....

"-Η χρονικη διαρκεια για την αποκτηση διδακτορικου διπλωματος δεν μπορει να ειναι μικροτερη απο 3 ημερολογιακα ετη απο την ημερομηνια ορισμου της τριμελους συμβουλευτικης επιτροπης.

-Για τους υποψηφιους διδακτορες που γινονται δεκτοι κατ εξαιρεση χωρις να ειναι κατοχοι μεταπτυχιακου, το ελαχιστο χρονικο οριο για την αποκτηση του διδακτορικου διπλωματος ειναι τουλαχιστον 4 πληρη ημερολογιακα ετη απο τον ορισμο της τριμελους συμβουλευτικης επιτροπης."

1. Καταρχην, αυτο ισχυει στην ιατρικη Αθηνων? (Να μου πεις, νομος ειναι, απλα ειχα ακουσει γενικα 3 ετη)

2. Αν καποιο ατομο κανει μεταπτυχιακο και ενδιαφερεται να κανει και διδακτορικο σε παραπλησιο θεμα....μπορει να συνεχισει περαιτερω το θεμα της διπλωματικης του απο το μεταπτυχιακο για διατριβη? Αν ξεκινησει το θεμα της διατριβης του πριν ολοκληρωσει το μεταπτυχιακο, παραμενει η προθεσμια των 4 ετων? 'Η αρκει να εχει ολοκληρωσει το μεταπτυχιακο στο τελος του διδακτορικου του για να μπορεσει να παραδωσει το διδακτορικο του σε 3 χρονια?

Ευχαριστω! (Τα παραεμπλεξα στην περιγραφη...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,

μπορείτε να βρείτε πολλές πληροφορίες και λεπτομέρειες στον εσωτερικό κανονισμό της Σχολής

http://grammateia.med.uoa.gr/viewtopic.php?t=2913&sid=afa9a436580918c0aae20b521430db03

Χαιρετώ πάντες.

Ποιά θα ήταν η διαδικασία συμμετοχής σε πρόγραμμα διδακτορικής διατριβής σε τομέα της Ιατρικής στην Ελλάδα ? Αδυνατώ να βρώ σαφή και πλήρη απάντηση. Εάν μπορείτε να καταθέσετε κάποια πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν η ασφάλιση στο ΤΣΑΥ είναι υποχρεωτική για όσους κάνουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Και αν ναι, τότε αυτοί ως τι ασφαλίζονται; Ως αυτοαπασχολούμενοι ή υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία για τους διδακτορικούς - μεταπτυχιακούς;

Το ερώτημά μου ουσιαστικά είναι, τι συμφέρει περισσότερο να ασφαλιστεί κανείς σε σχέση με την εφορία; Γιατί από ότι ξέρω στους αυτοαπασχολούμενους υπάρχει ο φόρος επιτηδεύματος στη φορολογική δήλωση. Για τους μεταπτυχιακούς/διδακτορικούς ισχύει το ίδιο; Δηλαδή θα πληρώνουμε υποχρεωτικά εφορία;

Ξέρει κανείς;;; Επείγομαι γιατί θέλω να βγάλω κάρτα Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας και δεν ξέρω τι παίζει με την εφορία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ο υποψήφιος διδάκτορας δεν είναι επάγγελμα είναι ιδιότητα, φοιτητής 3ου κύκλου σπουδών με άλλα λόγια. Δεν έχει να κάνει με τις ασφάλειες. Επικοινώνησα σήμερα με το τμήμα σίτισης, οι κάρτες σίτισης για τους υποψήφιους διδάκτορες που πληρούν τις προυποθέσεις και έχουν καταθέσει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι έτοιμες. Περάστε να τις πάρετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Does anybody know about the fate of the old PhD candidates and their subjects now that the deadline given by the UOA Medical School has expired (1st Feb 2013)? Or is it on the 1st day of March? I can't remember.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Does anybody know about the fate of the old PhD candidates and their subjects now that the deadline given by the UOA Medical School has expired (1st Feb 2013)? Or is it on the 1st day of March? I can't remember.

Take a look at this offical anouncements FROM uoa about OLD PhD's:

http://grammateia.med.uoa.gr/viewtopic.php?t=53445&sid=5284e4fca3bba8bd9420c895df93f80c

Η ερώτηση η δική μου είναι:

Έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη να ανεβάσει σε pdf το έντυπο της ιατρικής σχολής του ΕΚΠΑ που είναι το ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΡΙΣΕΩΣ διατριβής; Κάποιος που ολοκλήρωσε πρόσφατα ή ολοκληρώνει πρόσφατα τη διατριβή του θα το έχει προμηθευτεί από τη γραμματεία (η οποία είναι κλειστή). Είναι μια σελίδα Α4 στην οποία υπογράφει και βαθμολογεί η 7μελής εξεταστική επιτροπή. Αν κάποιος το έχει σε pdf και μπορεί να το ανεβάσει κάπου, θα του ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επειδή βλέπω ότι το τόπικ αυτό δεν είναι ανανεωμένο θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να ξεκινήσει ε΄να διδακτορικό (αν υποθέσουμε ότι δεν παίζει βύσμα). Κάποιος που βρίσκεται προς το τέλος των φοιτητικών του χρόνων τι πρέπει να κάνει για να σπαταλήσει όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο μέχρι την έναρξη της διατριβής, αν υποθέσουμε ότι είναι σχεδόν κατασταλλαγμένος στο θέμα που θέλει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι γενικά πιο εύκολο να σου εξηγήσει κάποιος τις διαδικασίες αν υποθέσουμε ότι παίζει βύσμα :)

Αλλιώς, χρειάζεσαι κάποιο πραγματικά "δυνατό" θέμα και επίσης κάποιο μέλος ΔΕΠ που θα εκτιμήσει τη σημασία του.

Από την άλλη, αν έχεις συλλάβει ένα πραγματικά "δυνατό" θέμα για PhD, γιατί να παιδεύεσαι για να βρεις κάποιον να το κάνεις "τζαμπέ" στην Ελλάδα και δεν απευθύνεσαι στα αντίστοιχα κέντρα του εξωτερικού που θα σου βρουν και χρηματοδότηση, αν το θέμα δείχνει να "τσουλάει"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιθανώς επειδή κάποιος ίσως θέλει να μείνει στην Ελλάδα!

Από ό,τι κατάλαβα δηλαδή δεν είναι κάτι στάνταρ έτσι; Έχεις το θέμα σου και πας ψάχνοντας από μέλος ΔΕΠ σε μέλος ΔΕΠ ελπίζοντας κάποιος να το εκτιμήσει και να σου δώσει την δυνατότητα να το προσπαθήσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη στιγμή που ίσχυσε ο περιορισμός των 5 διατριβών υπό εκπόνηση για τους επιβλέποντες τα πράγματα κάπως συμμαζεύθηκαν και κατά κάποιο τρόπο δυσκόλευσαν.

Το ερώτημα είναι αν αξίζει τον κόπο να μπεις σε όλη αυτήν την (πολύχρονη) ταλαιπωρία στις σημερινές συνθήκες, αλλά και όπως προδιαγράφεται το μέλλον των ιατρών για τις επόμενες 2 τουλάχιστον δεκαετίες στην Ελλάδα.

Ειλικρινής απορία: Πώς ακριβώς πιστεύεις πως θα χρησιμοποιήσεις τον τίτλο που θα αποκτήσεις μετά κόπων και βασάνων μετά από 5 χρόνια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος εξαρχής να πει πώς ακριβώς θα χρησιμοποιήσει έναν τίτλο προτού καν ξεκινήσει για αυτόν; Ας πούμε πριν μπεις στην Ιατρική ξέρεις να πεις πώς θα χρησιμοποιήσεις το πτυχίο σου ακριβώς στη συνέχεια (τι ειδικότητα θα ακολουθήσεις, με ποιον τομέα θα ασχοληθείς, αν θα δουλέψεις σε δημόσιο νοσοκομείο, αν θα ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο, πού θα κάνεις ειδικότητα).

Απλά θεωρώ ότι είναι μία ενδιαφέρουσα επιλογή αν σου αρέσει η έρευνα. Τουλάχιστον θα ασχοληθείς με κάτι που σε ενδιαφέρει. Και μετά την ειδικότητα δεν θα μπορούσε να είναι χρήσιμο για μία πιθανή ακαδημαϊκή καριέρα; Το ξέρω μπορεί να γίνομαι λίγο ρομαντικός, αλλά αυτή είναι η σκέψη μου.

Σε ό,τι αφορά το θέμα του εξωτερικού, μία σοβαρή δουλειά που γίνεται εντός Ελλάδας δεν θα μπορούσε να εκτιμηθεί στη συνέχεια αν επιλέξεις μετά το δρόμο αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Has anyone here finished his/her PhD in May 2013?

I am interested to know when is the original diploma going to be issued.Have lost the contact phone numbers of the responsible person in the secretariat.

Any info will be appreciated.

Thanks

emplease

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.