Jump to content

Τράπεζα θεμάτων ΔΟΑΤΑΠ


Recommended Posts

ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΟΥΤΕ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ, ΟΥΤΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ. ΑΝ ΣΤΑ ΒΑΖΑΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΛΙΚΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2100. Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΩ (ΝΑΙ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!!) ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΛΠ. ΚΛΑΨΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΚΑΤΑΛΗΨΗ....

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ: ΕΧΕΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΣΙΤΟ ΠΟΥ ΦΥΤΟΖΩΕΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ ΜΕ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΘΕΜΑΤΩΝ. ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΤΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟΣ ΑΠ'ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ/ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.

ΚΑΤΣΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΖΕΡΙΑΣΕ ΑΦΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ , ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΠΙΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ...

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΗΤΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΔΕΝΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΕΡΑ ΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ, ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ...

ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΛΟΙΠΟΨΥΧΟΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΑΤΕ. ΓΙΑΤΙ??? ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ??? ΑΣΕ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΗΔΗ.

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ. ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

ΣΦΗΝΩΣΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΝΟΕΙΣ. ΠΗΡΑΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ. ΟΧΙ ΘΕΜΑΤΑ , ΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΕΣΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΚΑΤΑ 75% ΤΗΝ ΥΛΗ ΕΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΝΩ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΨΑΞΩ 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΚΑΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ?? ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΜΠΙΡΜΠΙΛΩ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙΣ. ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤ ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑ

Υ.Γ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝ ΕΔΕΙΞΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΑΤΑΠ.... ΕΣΥ ΠΕΡΝΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΗΛΑΔΗ??? ΜΗΠΩ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 6 ΣΕ 4 ΝΤΟΥΓΚΥ ΧΑΟΥΖΕΡ?? ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ.... ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ....ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply

Αντε και πες στους Ευρωπαιους πώς μπαινουμε στην ειδικοτητα εδω...και οτι θεωρεις δικαιωμα σου να την παρεις επειδη εχεις το προσον της παλαιοτητας...και πες τους κομπλεξικους και τσουτσεκια αν διαφωνησουν μαζι σου...να δουμε τι θα σου απαντησουν...και ρωτα τους ποιον παιρνουν...μεταξυ γιατρων ιδιων προσοντων...τον παλιοτερο ή τον πιο νεο...εκτος και αν μιλαμε οτι καποιος εχει επιπλεον προσοντα,οπως προυπηρεσια κτλ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ζωή λέμε ότι οι σχολές μας είναι καλύτερες από του ανατολικού μπλοκ (αν είναι δυνατόν να το διαπραγματευόμαστε)

Μια ζωή οι Δοαταπάδες λένε οι σχολές τους είναι παλούκια και οτι οι Έλληνες απόφοιτοι δε θα κατάφερναν να τελειώσουν στα δύσκολα πανεπιστήμια της Ρουμανίας.

Τελικά αν κάτσετε να το σκεφτείτε και οι μεν και οι δε έχουν δίκιο.

Έχουμε αγνοήσει την έννοια "δύσκολο". δεν εννοούν όλοι το ίδιο πράγμα λέγοντας δύσκολο, οι μεν με τους δε.

Ας δούμε ένα παράδειγμα:

Προσωπικά είχα συμμαθητή που στην τρίτη Λυκείου τον ρώτησε ο καθηγητής να πει έναν αριθμό από το -1 μέχρι το 1 και δεν ήξερε (είτε το πιστευετε είτε όχι δυστυχώς είναι αλήθεια). Το ίδιο άτομο τώρα θα δώσει Δικατσα σαν απόφοιτος Σλοβακίας.

Αντιλαμβάνεστε πόσο δύσκολο είναι για αυτό το άτομο να μάθει πχ τον άξονα της ρενινης-αγγειοτενσίνης-αλδοστερόνης (δε μιλάμε για βαριά φυσιολογία-τα βασικά). Σε περίπτωση που δε μπορεί να λαδώσει, θα χρειαστεί βδομάδες (χωρίς υπερβολή) για να το μάθει παπαγαλία στο τέλος.

Φανταστείτε τι παθολογία αφομοίωσε ένας εγκέφαλος που στην τρίτη λυκείου δεν ήξερε έναν αριθμό από το -1 έως το 1

Ε αυτός λογικό είναι να νομίζει ότι είναι ο υπεράνθρωπος μαθαίνοντας σε 6 χρόνια πράγματα που μαθαίνονται σε ένα εξάμηνο. Αυτός δυστυχώς δεν έχει επίγνωση του μυαλού που δεν έχει. Δε μπορεί να διανοηθεί το επίπεδο των άλλων σχολών γιατι για αυτόν η σχολή του είναι η πιο δύσκολη. Και είναι και λογικό εδώ με το ζόρι (και κακώς αφού δε φρόντισε να μάθει ορθογραφία) τέλειωσε το λύκειο

Μην ξανακούσω ότι είμαστε ίσοι. Αυτό δυστυχώς για το επίπεδο της ιατρικής στην Ελλάδα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και δεν ειναι οι πανελλήνιες. είναι το από εκεί και πέρα.

Γιαυτό αν συναντήσετε κάποιον Δικατσά μη σπεύσετε να τον υποβιβάσετε γιατί αυτό προυποθέτει σύγκριση η οποία είναι αδύνατη. Σίγουρα και οι σχολές τους είναι δύσκολες. ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ. ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ.

Και για το τέλος παραθέτω άλλη μια προσωπική συζήτηση (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ) με γιατρό εκ Βουλγαρίας που μου έλεγε μάλιστα ότι στην Ελλάδα όλα τα πανεπιστήμια έχουν C και κάτω ενώ της Βουλγαρίας είναι το 2ο στην Ευρώπη που έχει B (ξέρετε από αυτές τις ταξινομήσεις που είναι σαν τα πανεπιστήμια τους: ανύπαρκτες)

"-Καμιά δημοσίευση έχεις;

-Τι;

-Καμιά δημοσίευση λέω έχεις;

-τι δημοσίευση; εσύ έχεις

-Ε μη φανταστείς μία έχω και εγώ

-Σοβαρά; Που;

-Ε που δημοσιεύουν οι γιατροί;

-Στην τοπική εφημερίδα;(!!!)

-ΠΟΥΥΥΥ;

-Στην τοπική εφημερίδα;

-Ποια εφημερίδα; Τι λες;

-Ε που αλλού δημοσιεύουν;

-Τα ονόματα Lancet, New England Journal of Medicine, Pubmed τα ξέρεις;

-Τι ειν'αυτά;"

Μακάρι να ήμουν τόσο έξυπνος ώστε να βγάλω τέτοια ιστορία από το μυαλό μου, ειλικρινά μακάρι....

Ο συγκεκριμένος έχει κοπεί 4 φορές στο ΔΙΚΑΤΣΑ γιατι λέει αυτός γράφει αλλά αυτοί τον κόβουνε γιατί δεν έχει λεφτά να λαδώσει (το παιδί αξίζει κατά βάθος)

Σε 1 μήνα θα σας πω αν πέρασε, κατι μου λέει ότι θα περάσει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια που τέθηκε το θέμα, η πρόσληψη ειδικευόμενων στον πολιτισμένο κόσμο γίνεται κατά προτεραιότητα με τα παρακάτω κριτήρια:

1) Προτιμώνται απόφοιτοι Ιατρικών Σχολών της εκάστοτε χώρας

2) Ενίοτε υπάρχουν εξετάσεις για άδεια άσκησης τις οποίες δίνουν οι απόφοιτοι χωρών του εξωτερικού. Σπανιότερα υπάρχουν γραπτές ή προφορικές εξετάσεις για έναρξη ειδίκευσης.

3) Προτιμώνται CV με προϋπηρεσία, έρευνα, διδακτικό έργο, καλές και σοβαρές συστατικές

4) Συνήθως το τελευταίο βήμα είναι προφορική συνέντευξη όπου κρίνονται κατ' ιδίαν οι προθέσεις και το background του υποψηφίου

Όλα τα παραπάνω αποτελούν θέμα ταμπού στη χώρα μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβ, έχεις κανα hard fact για αυτά? Κάποιο λινκ, κατι? Δεν σε αμφισβητώ, απλά θέλω να το δείξω σε μερικούς μερικούς που λένε βλακείες. Στείλε κανα εμαιλ αν θες, γιατί σιγά μην πάρω χαμπάρι ότι θα απαντήσεις εδώ... δεν πολυκοιτάω το φόρουμ πια.

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελεύθερη πρόσβαση στην Ιατρική σημαίνει και το τέλος των επαγγελματικών δικαιωμάτων που απορρέουν από το πτυχίο. Σημαίνει στρατιές ανέργων. Η λογική των εισαγωγικών εξετάσεων είναι να βάλει φρένο σε αυτά. Όμως η τράπεζα ερωτήσεων αχρηστεύει στην ουσία τις πανελλήνιες και επισημοποιεί κατά κάποιον τρόπο την παράκαμψή τους.

Επιπλεον σημαινει και στρατιες ασχετων που θα κατακλυσουν την αγορα εργασιας εις βαρων των αξιων χωρις να υπαρχει και δυνατοτητα διαχωρισμου του καλου απο τον κακου επιστημονα. Αυτο βεβαιως περα απο αδικο και αναξιοκρατικο (τι προτοτυπο για τη χωρα μας!) καταληγει (εχει καταληξει) και ακρως επικινδυνο για τη δημοσια υγεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑΛΙΣΤΑ.ΠΑΡ'ΟΛ'ΑΥΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΠ 3 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ. ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ...

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ Η'ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΓΩ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ.ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΟΥ... ΑΠ'ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΟΒΑΣΤΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ ΠΟΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.... ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ -1 ΕΩΣ 1, ΕΓΩ ΞΕΡΩ 100 ΜΕ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 ΠΟΥ ΕΧΟΘΝ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠ'ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΟΥ... ΤΡΕΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ ΛΕΩ...

*ΦΟΒΑΣΤΕ (ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ,ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΙΚΑΝΟΥΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΓΡΑΦΙΑ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑΛΙΣΤΑ.ΠΑΡ'ΟΛ'ΑΥΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΠ 3 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ. ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ...

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ Η'ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΓΩ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ.ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΟΥ... ΑΠ'ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΟΒΑΣΤΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ ΠΟΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.... ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ -1 ΕΩΣ 1, ΕΓΩ ΞΕΡΩ 100 ΜΕ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 ΠΟΥ ΕΧΟΘΝ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠ'ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΟΥ... ΤΡΕΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ ΛΕΩ...

*ΦΟΒΑΣΤΕ (ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ,ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΙΚΑΝΟΥΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΓΡΑΦΙΑ)

*ΦΟΒΑΣΤΕ (ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ,ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΙΚΑΝΟΥΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΓΡΑΦΙΑ)

emot153hg.gifemot153hg.gifemot153hg.gif

Παντως τοσο "τουβλο" μαζεμενο στο φορουμ τοσα χρονια δε μαζευτηκε :lol: ...

Που ησασταν ρε τοσο καιρο :lol::lol::lol: ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tο πρόβλημα δεν είναι η τράπεζα ερωτήσεων.Η τράπεζα ερωτήσεων απλά θα επιτρέψει τη μαζική αναγνώριση πτυχίων τα οποία θα αναγνωρίζονταν αργά ή γρήγορα και θα αυξήσει άμεσα τις αναμονές ειδικά για αυτούς που θα πα΄ρουν πτυχίο τους επόμενους μήνες.

Πάντοτε αυτές οι εξετάσεις μετέθεταν τον χρόνο απόκτησης επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα..

Το πρώτο μεγάλο ερώτημα είναι αν αυτά τα πτυχία πρέπει να τυγχάνουν επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Και το δεύτερο πόσους γιατρούς χριάζεται αυτή η χώρα και πόσες άδειες άσκησης πρέπει να χορηγούνται.Η ελεύθερη οικονομία επιβάλλει την απελευθέρωση όλων των επαγγελμάτων και δεν επιτρέπει κανενός είδους αποκλεισμό.Όμως στο δικό μας επάγγελμα πρέπει να υπάρχει περιορισμός τουλάχιστον ως και τη λήψη ειδικότητας.από τη στιγμή που η βασικη εκπαίδευση συνέχιζεται και μετά τη λήψη πτυχίου.

Η πραγματική λύση του προβλήματος απαιτεί αυστηρά μέτρα.Η λύση που προσφέρεται σήμερα είναι η απαξίωση του επαγγέλματος με ότι αυτό συνεπάγεται για το γιατρό και τον ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΟΥΤΕ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ, ΟΥΤΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ. ΑΝ ΣΤΑ ΒΑΖΑΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΛΙΚΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2100

Αμάν ρε παιδιά έχετε επιεικώς καταντήσει αηδία. ΑΗΔΙΑΑΑΑ!!! Αντί να λέτε κι ευχαριστώ που σας έδωσαν τράπεζα θεμάτων και σας προσφέρουν οφθαλμοφανέστατα προνομιακή μεταχείριση έναντι ημών, γκρινιάζετε και από πάνω. ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ 5-10 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΔΛΔ. ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ να μου ΠΕΙΣ. Γιατί και γω είδα τις πρώτες 150 παθολογία και απαντιούνται σε 1 ώρα και κάτι από κάποιον που ξέρει. Ναι, αμφιλεγόμενες υπάρχουν , αλλά είναι ζήτημα αν είναι 2-3 στις 150, δλδ 20-30 στις 1500. Καλά ρε παιδιά. Δεν απαιτούν και σκορ 90-95% για να περάσετε, για όνομα του Θεού. Δλδ αν δεν απαντήσετε σωστά σε όλες 2-3 ερωτήσεις στις 100 σας νοιάζουν, επειδή είναι κακοδιατυπωμένες και ο σχεδιαστής τους προφανώς δεν είχε ξεκαθαρίσει τί ήθελε ο ίδιος; Σιγά μην είναι αυτό το πρόβλημά σας... ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ.... Σιχάθηκα πια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΓΑΛΤΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΝΤΡΑΣ ΕΙΣΑΙ. ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΑ Μ... emcensored ΜΕΙΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ Ο,ΤΙ ΑΡΛΟΥΜΠΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ. ΑΙ ΤΡΑΒΑ....

:angry::angry::angry::angry:emcensoredemcensoredemcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

litz μιλας πολυ,θα σου βγαλω τα απλυτα στη φορα.

Καλά ήξερα ότι δεν έχει και πολύ νόημα να συμμετάσχω σε αυτά τα θέματα λόγω έμφυτης απαισιοδοξίας (το συμφέρον πάντα θα νικά, ακόμη και αν χρειαστεί να υποχωρήσει για λίγο) αλλά για να διαβάσω τα άπλυτα του Liszt κάνω bookmark τη σελίδα μπας και ξεστραβωθώ

ΕΝΤΙΤ :Ξέχασα να συμπληρώσω το ΛΟΛ αλλά ήδη πόναγε η κοιλιά μου και δεν τα κατάφερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

litz μιλας πολυ,θα σου βγαλω τα απλυτα στη φορα.

Περιμενω τα λερωμενα, τ απλυτα, τα χιλιομπαλωμενα του Λιστ εναγωνιως.....Παρακαλω κυριε magas να εχετε zoom 200%! :P:P:P:lol::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

litz μιλας πολυ,θα σου βγαλω τα απλυτα στη φορα.

Κάτσε να στα πω εγώ:

- Λάδωσε το παιδί και πέρασε τα USMLE με σκορ που ζηλεύουν ακόμα και οι Αμερικάνοι Νευροχειρουργοί.

- Μετά λάδωσε κάποιους Program Directors και τον πήρανε να αρχίσει ειδικότητα.

- Αλλά παρ’ολίγο να χαλάσει το κόλπο γιατί ξέχασε να λαδώσει την γραμματεία του ΕΚΠΑ... :(

Τι να σου πω βρομάει απλυσιά το παιδί. :P

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

litz μιλας πολυ,θα σου βγαλω τα απλυτα στη φορα.

magas μόνο σε παρακαλώ όσο και να μιλαει ο sovereign να μη κάνεις καμιά λαμακια και βγάλεις και τα δικά του άπλυτα. Μας έχει ζαλίσει με τα μποξερακια και τα χελωνάκια τους εδώ, αν τα δούμε και άπλυτα δε νομίζω γλυτώσουμε τους εφιάλτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελεύθερη οικονομία επιβάλλει να μην υπάρχουν λίστες αναμονής, αλλά δυνατότητα επιλογής αυτών που θα συνεχίσουν σε κάθε βήμα. Δεν είναι δυνατόν να συζητάμε για ελεύθερη οικονομία όταν ο οποιοσδήποτε πάρει στην Ελλάδα άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος θα δεσμεύσει μετά για 6 χρόνια ντε και καλά μια θέση ειδικότητας, στερώντας τη από κάποιον άλλο με περισσότερα προσόντα (και στερώντας και αντίστοιχα τους ασθενείς τη δυνητικά καλύτερη περίθαλψη που θα έπαιρναν).

Το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ δεν καθυστερούσε απλώς την αναγνώριση, τη ματαίωνε στην πράξη για κατηγορίες αποφοίτων που ήταν ανίκανοι να αφομοιώσουν την ύλη χειρουργικής και παθολογίας: πόσοι μπορούσαν να δώσουν 5, 10, 50 φορές εξετάσεις μήπως και περάσουν;

Πιστεύω σημαντικός αριθμός στρεφόταν σε άλλα επαγγέλματα ή έφευγε στο εξωτερικό (πχ στις χώρες που σπούδασε) για ειδικότητα, όπως γίνεται με τις αναμονές των ειδικοτήτων στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λάθος να μιλάμε για ελεύθερη αγορά εργασίας στους νέους γιατρούς όταν εκκρεμεί το θέμα της ειδίκευσής τους. Είναι ένα αναγκαίο στάδιο για να βγει κάποιος στην αγορά εργασίας με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Και είναι μια θέση εργασίας κρατική η οποία έχει ορισμένους κανόνες για να την πάρει κάποιος. Και σίγουρα;όχι κανόνες της ελεύθερης αγοράς.

Κατά μια άποψη, η οποία έχει ψήγματα αλήθειας, είναι λάθος να βλέπουμε την ειδικότητα ως εργασία. Είναι εκπαίδευση, πρακτικά πρόκειται για μεταπτυχιακό τίτλο. Είναι αυτό που λέγεται εκπαίδευση επ' έργω. Δεν υπόκειται λοιπόν σε λογικές αγοράς εργασίας, πολλώ δε μάλλον σε λογικές ελεύθερης αγοράς εργασίας. Το συμέρασμα δηλαδή είναι ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για απελευθέρωση μιας εκπαιδευτικής θέσης όταν το σύστημα πρόσβασης στην εκπαίδευση δεν είναι ελεύθερο.

Θα μου πείτε γιατί να μην είναι ελεύθερο; Ε, δεν είναι στην Ελλάδα. Και όσοι θέλουν να είναι δεν αποτελούν την πλειοψηφία.

Βέβαια, πρόσβαση στην ειδικότητα έχουν όλοι όσοι έχουν πτυχίο ιατρικής, χωρίς να έχουν περάσει από το "ξεκαθάρισμα" των πανελληνίων εξετάσεων. Εδώ έχουμε μια αντίφαση.

ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Υπάρχει και μια ιδέα η οποία δεν έχει ακουστεί ιδιαίτερα και δεν απολαμβάνει μεγάλη δημοφιλία. Να περάσουν οι θέσεις ειδικότητας από το υπουργείο υγείας στο υπουργείο παιδείας και να έχουν εντελώς χαρακτήρα μεταπτυχιακού τίτλου. Οι απόφοιτοι ιατρικής να έχουν μια τέτοια θέση να τους περιμένει και να κατανέμονται με εξετάσεις κατανομής σε ειδικότητα (πράγμα το οποίο σημαίνει ότι δεν θα απορρίπτεται κανείς) και με καθορισμένο rotation (δηλαδή τέρμα στις σπαστές ειδικότητες, όλες ενιαίες με καθορισμένη θέση σε νοσοκομείο που δεν δίνει πλήρη από την αρχή με γεωγραφικά κριτήρια).

Βέβαια αυτό θα είναι εξαιρετικά δύσκολο αν δεν ελεγχθεί ο αριθμός των νέων ιατρών που θα είναι δικαιούχοι του συστήματος αυτού. Πλην όμως ο αριθμός των ιατρών της ημεδαπής είναι πρακτικά σταθερός. Οπότε μπορεί να είναι αυτοί οι δικαιούχοι του συστήματος αυτού.

Τι θα γίνει όμως με τους υπόλοιπους; Υπάρχει ήδη το παράδειγμα του Ερρίκος Ντυνάν όπου ένας ιδιωτικός φορέας μπορεί να παρέχει ειδικότητα. Τότε μπορεί να απελευθερωθεί η δημιουργία θέσεων ειδικότητας σε ιδιωτικά νοσοκομεία και οι προερχόμενοι εκτός Ελλάδος να ειδικεύονται εκεί.

Στην ουσία, αυτό που μπορεί να γίνει είναι οι γιατροί της ημεδαπής να στελεχώσουν το ΕΣΥ και οι της αλλοδαπής τον ιδιωτικό τομέα όσον αφορά την ειδίκευσή τους. Με το σκεπτικό ότι η ειδικότητα είναι μεταπτυχιακή εκπαίδευση και συνεχίζεται και μετά το πτυχίο για τους αποφοίτους των ελληνικών πανεπιστημίων.

Πρακτικά αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το κράτος να αποσύρει τον έλεγχό του από τον ιδιωτικό τομέα και να τον κρατήσει σε μεγαλύτερο βαθμό για το ΕΣΥ.

Είναι βέβαια μια ιδέα πολύπλοκη και με πολλά κενά να γεμίσουν, ωστόσο είναι ενδιαφέρουσα.

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να τελειώσει το παραμύθι με την ελεύθερη οικονομία στην οποία δήθεν όλα τα πτυχία αναγνωρίζονται και οι διαφορές φαίνονται στην αγορά εργασίας,θα δώσω ένα απλό παράδειγμα.

Ποια χώρα έχει την πλέον φιλελεύθερη οικονομία,την πλέον συντονισμένη στις ανάγκες της αγοράς με τη μικρότερη ανάμιξη του δημοσίου τομέα?

Οι ΗΠΑ.

Ποια χώρα έχει τους αυστηρότερους εξεταστικούς φραγμούς στην παραγωγή γιατρών?

Οι ΗΠΑ.

Οχι μόνο τα δύο αυτά δεν είναι αντιφατικά αλλά αντίθετα οι αυστηρότατοι εξεταστικοί φραγμοί συνιστούν αναγκαιότητα για τη λειτουργία της ελεύθερης αγοράς.

Αυτά βέβαια δεν πρόκειται να τα ομολογήσουν όσοι βαυκαλίζονται τους δήθεν υπέρμαχους της ελεύθερης αγοράς ενώ ταυτόχρονα συνεχώς ενισχύουν προστατευτικές ρυθμίσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ελλάδα σαφώς και δεν είναι ένα κράτος με ελεύθερη οικονομία. Η κρατική δομή ελέγχει το μεγαλύτερο μέρος της οικονομικής δραστηριότητας στη χώρα. Είναι μια χώρα με προστατευτισμό και κρατική παρεμβατικότητα.

Και έχω την αίσθηση ότι σε πολλούς Έλληνες αρέσει αυτό. Και η ιδέα που προτάθηκε προς συζήτηση πιο πάνω δεν είναι στη λογική της ελεύθερης οικονομίας αλλά του προστατευτισμού.

Spergerbiet, αυτό που λες είναι ότι χρειάζονται στην ιατρική (λόγω της ιδιομορφίας του χώρου) ισχυρές πολιτικές προστατευτισμού ακόμα και σε χώρες με καθεστώς εντελώς ελεύθερης οικονομίας όπως οι Αμερική. Πόσο μάλλον σε χώρες με κρατικό παρεμβατισμό σαν τη δική μας.

Συμφωνώ μαζί σου. Η Ιατρική δεν είναι τομέας για οικονομικούς νεοτερισμούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς το αντίθετο έγραψα greeneyes.

Οτι για να υπάρξει η μέγιστη δυνατή ικανοποίηση των πολιτών για ιατρικές υπηρεσίες σε συνθήκες ελεύθερου ανταγωνισμού,για να μπορέσει ο καταναλωτής να απολαύσει τις καλύτερες δυνατές υπηρεσίες ανάλογες με το βαλάντιο που καταβάλλει,οι ΗΠΑ έχουν θεσπίσει αυστηρότατους εξεταστικούς φραγμούς στην παραγωγή γιατρών.

Οι φραγμοί αποσκοπούν ακριβώς στην απελευθέρωση της αγοράς ώστε να παρέχονται υψηλού επιπέδου υπηρεσίες και να μη σπαταλώνται πόρροι σε λάθος διαγνώσεις,θεραπείες κτλ.

Οταν ο κρατικός προστατευτισμός επιτρέπει τη μαζική παραγωγή γιατρών άνευ αξιολόγησης,οι συνέπειες για την ελεύθερη αγορά είναι καταστροφικές διότι δαπανάται τεράστιο ποσό πόρρων σε πλήρη δυσαναλογία με τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Αυτή είναι μια απλή παρουσίαση,μια αχνή περιγραφη των σύνθετων οικονομικών της υγείας.

Το μόνο που η αγορά δεν επιβάλλει είναι η υπερπληθώρα γιατρών.Αντίθετα αποζητεί την παρουσία υψηλού επιπέδου,εξειδικευμένων ατόμων σε συνάρτηση με τις ανάγκες του πληθυσμού σε υπηρεσίες υγείας όπως αυτές καθορίζονται τελικά από το εισόδημά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα USMLE και οι αυστηρότατες προϋποθέσεις για να εξασκήσει ένας νέος γιατρός την ιατρική στην Αμερική είναι σαφώς πολιτική προστατευτισμού. Στην προκειμένη περίπτωση της δημόσιας υγείας.

Το γεγονός ότι στην Ελλάδα οι πολιτικές αυτές είναι πιο χαλαρές δεν σημαίνει ότι αυτό είναι σωστό και το υπερασπιζόμαστε.

Στην Αμερική παρατηρείται τα τελευταία χρόνια μια στροφή σε προστατευτικές πολιτικές και όχι μόνο σε θέματα υγείας. Ο άκρατος και υπερβολικός φιλελευθερισμός ή νεοφιλελευθερισμός όπως έχει επικρατήσει να λέγεται στην Ελλάδα χάνει διαρκώς έδαφος ακόμα και στην "εδέμ" του, τις ΗΠΑ.

Λογική ελεύθερης αγοράς στην υγεία σε σχέση με την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών δεν υπήρξε ποτέ και πουθενά. Η ποιότητα των γιατρών είναι για όλους αδιαπραγμάτευτη.

Και, ναι, συμφωνούμε όσο κι αν φαίνεται παράξενο. Γιατί και σε κράτη παρεμβατικά πάλι χρειάζεται αυξημένα μέτρα διαφύλαξης της ποιότητας της δημόσιας υγείας. Είναι δηλαδή η ανάγκη ίδια για όλα τα οικονομικά συστήματα.

Είναι η ποιότητα της υγείας και όχι ο τρόπος με τον οποίο αυτή θα παρέχεται η αιτία για ύπαρξη φραγμών στην εξάσκηση της ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μια συζήτηση που είχα με ένα φοιτητή αμερικάνικου Πανεπιστημίου μου είχε αναφέρει το εξής χαρακτηριστικό.Οι ΗΠΑ έχουν αναπτύξει πέραν των άλλων το USMLE για να αντιμετωπίσουν την εισροή γιατρών απ'το Μεξικό.

Επίσης,οι φοιτητές των πανεπιστημίων των ΗΠΑ έχουν προτεραιότητα στην πρόσληψη για έναρξη ειδικότητας,υπό το πρίσμα ότι η βαθμολογία των αποφοίτων ιατρικής εξωτερικού πρέπει να είναι εξαιρετική.

Είναι λάθος να μιλάμε για ελεύθερη αγορά εργασίας στους νέους γιατρούς όταν εκκρεμεί το θέμα της ειδίκευσής τους. Είναι ένα αναγκαίο στάδιο για να βγει κάποιος στην αγορά εργασίας με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Και είναι μια θέση εργασίας κρατική η οποία έχει ορισμένους κανόνες για να την πάρει κάποιος. Και σίγουρα;όχι κανόνες της ελεύθερης αγοράς.

Κατά μια άποψη, η οποία έχει ψήγματα αλήθειας, είναι λάθος να βλέπουμε την ειδικότητα ως εργασία. Είναι εκπαίδευση, πρακτικά πρόκειται για μεταπτυχιακό τίτλο. Είναι αυτό που λέγεται εκπαίδευση επ' έργω. Δεν υπόκειται λοιπόν σε λογικές αγοράς εργασίας, πολλώ δε μάλλον σε λογικές ελεύθερης αγοράς εργασίας. Το συμέρασμα δηλαδή είναι ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για απελευθέρωση μιας εκπαιδευτικής θέσης όταν το σύστημα πρόσβασης στην εκπαίδευση δεν είναι ελεύθερο.

Θα μου πείτε γιατί να μην είναι ελεύθερο; Ε, δεν είναι στην Ελλάδα. Και όσοι θέλουν να είναι δεν αποτελούν την πλειοψηφία.

Βέβαια, πρόσβαση στην ειδικότητα έχουν όλοι όσοι έχουν πτυχίο ιατρικής, χωρίς να έχουν περάσει από το "ξεκαθάρισμα" των πανελληνίων εξετάσεων. Εδώ έχουμε μια αντίφαση.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου greeneyes για να μην παρεξηγηθούν αυτά που γράφω περί ελεύθερης οικονομίας.

Απλά προσπάθω να δώσω μια ερμηνεία στα ανεξήγητα Ιατρικά της χώρας μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.