Jump to content

Τράπεζα θεμάτων ΔΟΑΤΑΠ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply

ΑΣ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΑΑΚ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΨΗΦΟ..ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΚΩΛΟΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ, ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΘΗΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΔΟΑΤΑΠ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΩΣ ΦΟΙΤΗΤΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ?ΓΙΝΑΜΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΜΑΖΑ....Ε ΡΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑ ΣΕ ΚΑΝΑ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ" ΝΟΙΑΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΞΕΛΕΞΑΝ. Κ.ΔΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΓΙΑ ΜΑΣ, ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Η ΛΕΖΑΝΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΑΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΤΕ, ΤΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΩ-ΔΟΑΤΑΠ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ(ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΔΟΑΤΑΠ...) ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΦΑΝΙΑ..ΚΑΙ ΤΟΤΕ "ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ ΣΤΕΛΛΑ"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΣ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΑΑΚ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΨΗΦΟ..ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΚΩΛΟΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ, ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΘΗΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΔΟΑΤΑΠ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΩΣ ΦΟΙΤΗΤΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ?ΓΙΝΑΜΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΜΑΖΑ....Ε ΡΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑ ΣΕ ΚΑΝΑ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ" ΝΟΙΑΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΞΕΛΕΞΑΝ. Κ.ΔΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΓΙΑ ΜΑΣ, ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Η ΛΕΖΑΝΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΑΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΤΕ, ΤΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΩ-ΔΟΑΤΑΠ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ(ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΔΟΑΤΑΠ...) ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΦΑΝΙΑ..ΚΑΙ ΤΟΤΕ "ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ ΣΤΕΛΛΑ"...

Ντροπη και αισχος! Βγαινανε στα καναλια και λεγαν αρλουμπες. Αλλα οι συγκεκριμενοι δεν ανησυχουν για το ποτέ θα κανουν ειδικοτητα και ολους τους αλλους τους γραψαν στα @@ τους. Η τραπεζα δοθηκε και 3000 νοματαιοι ετοιμαζονται να κανουν επιδρομη στις λιστες ειδικοτητας από το σεπτεμβριο. Στα μουτρα μας λοιπον και καλη(??) συνεχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητηρια να τους πειτε...σπουδαιο κατορθωμα <_< ...Και ετσι,απο τα 5 χρονια που εκαναν να περασουν Δικατσα,θα περιμενουν αλλα 10 (μαζι με εμας) για να ξεκινησουν ειδικοτητα...λες και δεν ειναι ηδη πηγμενες οι λιστες <_< ...

Αντι να καθομαστε και να κλαιγομαστε που θα γινει ο καθε μπετατζης γιατρος...καλα θα κανουμε να διεκδικησουμε ολοι μαζι,εγχωριοι και μη, εξετασεις για την ειδικοτητα...και να ειναι εξετασεις για γιατρους...οχι εξετασεις για μογγολους με απαντημενα θεματα...ουτε ομως και με μορια,οπως θελουν μερικοι εγχωριοι...για να τις μετατρεψουν οι πρωτοι σε τεστ αποστηθισης...οι δευτεροι σε εργαλειο απονομης κοινωνικης δικαιοσυνης (αφου περιμενα τοσα χρονια στις λιστες,να εχω προτεραιοτητα σε ενδεχομενες εξετασεις γιατι οσο παλιοτερα πηρα το πτυχιο μου,τοσο πιο ικανος ειμαι <_< )...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο αγωνας τωρα δικαιωνεται!!

δεν υπαρχει αμφιβολια πως το συστημα που πολεμαμε τοσους μηνες τωρα εχει καταρρακωθει απο τα πυρα μας και υποχωρει ατακτως...!

απανω τους και τους φαγαμε :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σους δυο που παρουσιαζοταν ως εκπρόσωποι όλων των φοιτητών και δεν είπαν τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα ,Δριτσα και Καγια, εχω να πω ενα μεγάλο ΦΤΟΥ ΣΑΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητηρια να τους πειτε...σπουδαιο κατορθωμα <_< ...Και ετσι,απο τα 5 χρονια που εκαναν να περασουν Δικατσα,θα περιμενουν αλλα 10 (μαζι με εμας) για να ξεκινησουν ειδικοτητα...λες και δεν ειναι ηδη πηγμενες οι λιστες <_< ...

Αντι να καθομαστε και να κλαιγομαστε που θα γινει ο καθε μπετατζης γιατρος...καλα θα κανουμε να διεκδικησουμε ολοι μαζι,εγχωριοι και μη, εξετασεις για την ειδικοτητα...και να ειναι εξετασεις για γιατρους...οχι εξετασεις για μογγολους με απαντημενα θεματα...ουτε ομως και με μορια,οπως θελουν μερικοι εγχωριοι...για να τις μετατρεψουν οι πρωτοι σε τεστ αποστηθισης...οι δευτεροι σε εργαλειο απονομης κοινωνικης δικαιοσυνης (αφου περιμενα τοσα χρονια στις λιστες,να εχω προτεραιοτητα σε ενδεχομενες εξετασεις γιατι οσο παλιοτερα πηρα το πτυχιο μου,τοσο πιο ικανος ειμαι <_< )...

όχι ρε φίλε!δεν είμαι (απαραίτητα) πιο ικανός από εσένα (που είμαι, αλλά είμαι μετριόφρων :P ) επειδή τελείωσα μερικά χρόνια πριν από εσένα.αλλά ποιός νομίζεις ότι είσαι εσύ που νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να ξεκινήσεις άμεσα ειδικότητα μέσω εξετάσεων που δε θα λάβουν υπόψη τους ότι εγώ (που δεν έφταιγα επειδή τόσα χρόνια δεν υπήρχαν εξετάσεις για να δώσω και να ξεκινήσω και εγώ άμεσα) αφού έφαγα τόσα χρόνια στη μάπα, έφτασα λίγους μήνες πριν το διορισμό μου?φυσικά και πρέπει να υπάρξει ρύθμιση για αυτό το θέμα αν και όταν αποφασίσουν να βάλουν εξετάσεις για την έναρξη της ειδικότητας υπό τη μορφή κάποιας μεταβατικής περιόδου.

αυτά και συγνώμη που υποστηρίζω αυτούς που στέκονται ανάμεσά σου και στην επιτυχία αλλά μου αρέσει να είμαι "κοινωνικά δίκαιος" :P

Υ.Γ.

έτσι το βλέπω το συγκεκριμένο θέμα και πλέον μπορώ να μιλάω χωρίς κίνδυνο παρεξήγησης αφού δεν έχω ίδιο όφελος. ήδη έχω ξεκινήσει το ειδικό μέρος...

και έλεος ρε παιδιά!γιατροί είμαστε! προσέχετε λίγο την ορθογραφία σας!! emeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε,καλα τοτε...

ακριβως επειδη ο καθενας πιστευει οτι πρεπει να τυγχανει ειδικης μεταχειρισης απο το κρατος...

επειδη οι Δικατσαδες πιστευουν οτι επειδη ταλαιπωρουνταν τοσα χρονια,τωρα δικαιουνται τις εξετασεις-παρωδια...

επειδη οι εγχωριοι πιστευουν οτι επειδη σπουδασαν εδω πρεπει να εχουν προτεραιοτητα εναντι των Δικατσαδων,ακομη και σε αδιαβλητες εξετασεις ειδικοτητας...

επειδη και οι δυο μαζι πιστευουν οτι οσο πιο παλια πηρες πτυχιο,τοσο αυξανει η επιστημονικη σου αξια,ακομη και αν εν τω μεταξυ ξυριζες γυναικεια μουστακια στα Laserline...

για αυτο το λογο δεν προκειται να μπουν ποτε αδιαβλητες εξετασεις οποιουδηποτε ειδους στον αιωνα των απαντα...

για αυτο ας ετοιμαζουν ολοι οσοι τελειωνουν τωρα,εγχωριοι και μη,τα καινουρια τους διαβατηρια...και αυτοι που δεν "εχουν ιδιον οφελος" επειδη ξεκινουν τωρα ειδικοτητα,ας μαζεψουν τα λεφτα της ειδικοτητας...γιατι μετα στις ιδιωτικες κλινικες πληρωνουν τους γιατρους 2 ευρω την ωρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν, ας υποθέσουμε ότι το κράτος έχει κάνει ένα τεράστιο λάθος σε κάποιο σύστημα (στη δική μας περίπτωση το σύστημα καθορισμού του τρόπου ενάρξεως ιατρικής ειδικότητας).εξαιτίας αυτού του λάθους γενιές ελλήνων ιατρών ταλαιπωρήθηκαν (άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο) και καθυστέρησαν να τελειώσουν με αυτό τον τρόπο την εκπαίδευσή τους.

και έρχεται σήμερα το κράτος (που ξύπνησε ξαφνικά) και αποφασίζει να διορθώσει το προηγούμενο λάθος του.και τί κάνει?βάζει στο ίδιο καζάνι αυτούς που ταλαιπώρησε όλα αυτά τα χρόνια με το λάθος που το ίδιο έκανε με αυτούς που επειδή είναι νεότεροι δεν πρόλαβαν να αδικηθούν.

είναι αυτό δηλαδή το σωστό?δεν πρέπει δηλαδή να υπάρξει μεταβατική ρύθμιση για κάποιο χρονικό διάστημα?

τί είναι δηλαδή το κράτος?bookmaker για να πει "συγνώμη κύριοι αλλά παίξατε και χάσατε (μερικά χρόνια) αλλά ο νέος είναι ωραίος"

αυτό όμως δε θα ήταν ειδική μεταχείρηση (για τους νέους) θα ήταν απλά τύχη, έτσι?και μεγάλη μάλιστα γιατί ο στόχος της μερσεντέ θα είναι πιο κοντά έτσι...

αλλά καλύτερα να μή μιλάω πολύ!δε με πέρνει άλλωστε.μετά από τόσο ξύρισμα στα laserline είναι σαφές ότι έχω ξεχάσει ακόμη και το όνομά μου, πόσο μάλλον αυτά που διάβασα κάποτε στη σχολή.τα λέω όλα αυτά γιατί είμαι απολύτως βέβαιος ότι δεν μπορώ ούτε τώρα ούτε θα μπορέσω και στο μέλλον να αντιμετωπίσω με επιτυχία τους νεώτερους συναδέλφους μου σε αδιάβλητες εξετάσεις.καλύτερα λοιπόν να ξεκινήσω σε 15 χρόνια (αλλά σίγουρα) παρά να εξεταστώ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς το παρον το ελληνικο κρατος εχει πουλησει κανονικα τους αποφοιτους των (δικων του) πανεπιστημιων αποδεικνυοντας ετσι πως δεν ειμαστε ολοι ισοι.

Αρχιστε με αυτο το δεδομενο.

παραδειγμα:

θελει να θεσει αυστηροτατες προδιαγραφες σπουδων: προαπαιτουμενα, χρονικο οριο 1.5Ν, στην τριτη αποτυχια αποβαλλεσαι κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

και ταυτοχρονα δινει τραπεζα ερωτησεων στους δικατσαδες? ιατροι οντες και οχι ρεμπελοι αιωνιοι φοιτητες? και δεν το πειραζει που καποιοι απο αυτους (ξερει το κρατος ποιοι) εχουν αποτυχει επανειλημμενως εδω και χρονια??????

κατι δεν παει καλα, δεν νομιζετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωλούνται οι απαντήσεις στις ερωτήσεις των βάσεων του ΔΟΑΤΑΠ.

Η τιμή είναι 1000 Ευρώ για κάθε μάθημα.

Σε περίπτωση αποτυχίας τα χρήματα επιστρέφονται.

(Χρυσές δουλειές θα κάνουν ορισμένοι... :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεφτίλα δεν είναι αυτό… ξεφτίλα είναι ότι γκρινιάζουν γιατί δεν τους δόθηκαν και οι απαντήσεις…!!! :blink:

here

Sorry αλλά με 10.000 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής δε γίνεσαι γιατρός emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεφτίλα δεν είναι αυτό… ξεφτίλα είναι ότι γκρινιάζουν γιατί δεν τους δόθηκαν και οι απαντήσεις…!!! :blink:

here

Sorry αλλά με 10.000 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής δε γίνεσαι γιατρός emno

Μπηκα στο φορουμ και εφριξα!

Ατακα υποψηφιου δικατσοφορουμεμπερ:"Ρε σεις, αν δε μας δωσουν τις απαντησεις θα γινει μπαχαλο!"

ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ Μιλαμε για αυτογνωσια ομως... :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς οι ίδιοι οι φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων βγάλαμε τα μάτια μόνοι μας. Δεν θέλαμε πριν απο 5 χρόνια εξετάσεις για ειδικότητα. Αν ίσχυαν να είστε σίγουροι πως το 1% των δικατσάδων θα τις πέρναγε. Αυτές τις εξετάσεις τρέμουν όλοι τους σε συζητήσεις που κάνουμε. Αν μπουν πολύ δύσκολες εξετάσεις, άντε γειά. ΚΡίμα ρε γμτ. Χάσαμε μια μεγάλη ευκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

agelospower γιατι δεν θελατε εξετασεις ειδικοτητας τα προηγουμενα χρονια(φταινε οι δικατσαδες,οχι βεβαια) εσεις κανατε απεργιες,καταληψεις.εισαστε αδιαβαστοι για αυτο δεν θελετε εξετασεις ειδικοτητας,τι τα ριχνεται ολα στους δικατσαδες καραμελα εγινε ολη η υποθεση.ξερω πολλα ατομα που τελειωσαν πριν 2χρονια ιατρικη αθηνας και αμεσως ως δια μαγειας αρχισαν αμεσως ειδικοτητα(γνωστοι Δαπιτες και Πασπιτες) δηθεν ως υπεραριθμοι ολοι τους(εσεις οι υπολοιποι κρατουσατε φαναρι και ακομα τους το κρατατε).σας εχουν πορωσει με τους δικατσαδες,οι δικατσαδες κοιταν τη δουλεια τους. ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ.

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από ματιά των MCQ στην Παθολογία μπορώ μετά βεβαιότητας να

κάνω την ακόλουθές προβλέψεις: 1) του χρόνου το καλοκαίρι θα επικρατεί το

αδιαχώρητο στις αναμονές. Τότε η σημερινή κατάσταση θα φαντάζει

ειδυλλιακή και πολλοί θα την νοσταλγήσουν. Θα μιλάμε(με συγκρατημένη αισιοδοξία) για 7-8χρόνια αναμονή σε επαρχιακό Νοσοκομείο για το γενικό

μέρος ενώ η αναμονή για να ειδικευτεί κάποιος σε οποιαδήποτε κλινική ειδικότητα

θα είναι τουλάχιστον 10-14 χρόνια. (όποιος θεωρεί ότι είμαι υπερβολικός ας κάνει ένα word αρχείο με τις αναμονές σήμερα και ας το ξαναεξετάσει μετά από 1 χρόνο)

2) Έγινε το πρώτο βήμα στις εξετάσεις για ειδικότητα με την καθιέρωση του εν λόγω συστήματος στο ΔΟΑΤΑΠ. Αυτό είναι κάτι παραπάνω από οφθαλμοφανές και

εξηγώ: είχα την πεποίθηση ότι κάπου θα κολλήσει η τράπεζα ερωτήσεων(είτε από κινητοποιήσεις φοιτητών η τελικά το υπουργείο θα συνειδητοποιούσε το άτοπον του πράγματος) αλλά με την καθιέρωση της τα δύο σενάρια που παίζουν πλέον είναι i) σταδιακή πτώση των βάσεων στις Πανελλ. εξετάσεις για τα τμήματα Ιατρικής εφόσον η κατάσταση παραμείνει ως έχει(χωρίς λήψη κατάλληλων μέτρων). Και όταν λέω πτώση μη φανταστεί κανένας τίποτα ψωρομόρια ,εννοώ δραματική πτώση που με 16 και 17 θα περνάς Ιατρική. Κανείς δεν θα θέλει να γίνει γιατρός και το επάγγελμα θα οδηγηθεί σε πλήρη απαξίωση. ii) εξετάσεις για ειδικότητα καθ’ ότι θα γίνουν αφόρητες οι πιέσεις εκατέρωθεν προς το υπουργείο. Το δεύτερο σενάριο είναι το πιθανότερο χωρίς αμφιβολία.

3) Τον χρονικό ορίζοντα και τον τρόπο εφαρμογής των εξετάσεων δεν είμαι σε θέση να υπολογίσω με ακρίβεια αλλά για ένα πράγμα είμαι σίγουρος : οι εξετάσεις για ειδικότητα θα είναι η μητέρα όλων των σφαγών(σε ότι αφορά τις εξετάσεις βέβαια) που έχουν γίνει ποτέ στην Ελλάδα. Η πανελλ. εξετάσεις θα φαντάζουν εντελώς τις πλάκας και εξηγώ: η μάχη θα διεξαχθεί μεταξύ των άριστων των αρίστων(δεν αναφέρομε καν στους καλούς πόσο δε στους μέτριους όπως και δεν θίγω το θέμα των αντιμαχόμενων στρατοπέδων). Ειδικά δε στις δημοφιλείς ειδικότητες θα είναι κάτι το ανεπανάληπτο καθώς άριστος θα αποκλείεται από πιο άριστο(ποιητική αδεία) και πολλοί από αυτούς θα συμβιβάζονται με την δεύτερη και την τρίτη επιλογή.

Έτσι διαμορφώνεται λοιπόν ένα βλοσυρό μέλλον για τους μέλλοντες γιατρούς.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

meteor νομιζω εισαι υπερβολικος μετις αναμονες,δεν θα ειναι ετσι οπως τα λες,εκτος αν ολοι πανε στο λαικο,ευαγγελισμο,τοτε συμφωνω. σε ολα τα κρατη Ε.Ε ακομα και στη ρουμανια,βουλγαρια δινουν εξετασεις για ειδικοτητα.

αναρωτησου γιατι ακομα οχι στην ελλαδα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί υποτίθεται το πτυχίο ήταν αρκετό!

και γιατί δεν υπήρχε το μεγάλο πρόβλημα που θα υπάρξει!

Πάντως όταν θα γίνουν,δε νομίζω ότι θα τίθεται θέμα αριστείας

αλλά θέμα ΜΕΣιτείας ..

Βουρ στο μπάχαλο :P:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

#1 16-06-2006, 12:49

nikos79

Registered User Join Date: Thu Aug 2005

Posts: 120

Το φοιτητικό κίνημα και η στάση του απέναντί μας

--------------------------------------------------------------------------------

Οι αγώνες εναντίων μας όσον αφορά τους φοιτητές έως τις φοιτητικές εκλογές ελέγχονταν και καθοδηγούνταν από την ΔΑΠ. Μετά τη διατήρηση και αύξηση των ποσοστών τους στις εκλογές δώσανε τη σκυτάλη στην ΠΑΣΠ η οποία αλλού με μπροστάρισα την ίδια αλλού βάζοντας τα ΕΑΑΚ (Αριστεριστές) ή το Δίκτυο (Συνασπισμός) συνεχίζουν το έργο της ΔΑΠ. Η ΔΑΠ μπορεί να μη συμμετέχει αλλά επιτρέπει σ’ αυτές τις δυνάμεις να βάζουν φραγμό στο μέλλον μας παίζοντας τον ρόλο της υπόγεια. Τη στιγμή που το φοιτητικό κίνημα έχει ενωθεί με τα δίκαια αιτήματα που διεκδικούν, η ιατρική Αθήνας, Πάτρας, Θεσσαλονίκης έντεχνα έχουν (γιατί το κρύβουν) ως πρώτο αίτημα να μη δοθεί η τράπεζα ερωτήσεων για μας,καπελώνοντας όλο το φοιτητικό κίνημα. Είναι χαρακτηριστικό ότι αντιπροσωπεία αυτών των φοιτητών ιατρικής που συναντήθηκαν την προηγούμενη Πέμπτη στις 8 Ιουνη με τον Καραμάνο στο Υπουργείο τη στιγμή που χιλιάδες φοιτητές δέχονταν την βία των ΜΑΤ για το νόμο πλαίσιο, αυτοί συζητούσαν μέσα στο Υπουργείο για την τράπεζα ερωτήσεων καπελώνοντας 15000 φοιτητές…..οι 50 της ιατρικής Αθηνών.

Πολιτικά ο λόγος που το κάνουν είναι τα συντεχνιακά τους συμφέροντα, δεύτερος όμως λόγος και κυριότερος είναι ότι η ΠΑΣΠ προσπαθεί να αναδείξει αυτό το ζήτημα ως πρώτο (Τράπεζα ερωτήσεων) διότι για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που τοποθετείται ότι είναι κατά ουσιαστικά το ΠΑΣΟΚ είναι υπέρ και προσπαθεί να αποπροσανατολίσει τους φοιτητές σε κάθε πανεπιστήμιο κρύβοντας τις ευθύνες της. Η χθεσινή μεγάλη κινητοποίηση των φοιτητών αποτελούνταν από 2 μέτωπα, το μεγαλύτερο που είναι της Πανσπουδαστικής (ΠΚΣ) και του ΠΑΜΕ που διαδήλωσε ειρηνικά, χωρίς αιτήματα κατά της τράπεζας ερωτήσεων (είναι γνωστό ότι η ΠΚΣ έχει την καλύτερη στάση ως προς εμάς) και το άλλο μέτωπο της ΠΑΣΠ ΕΑΑΚ Δίκτυο και Αναρχικοί οι οποίοι έχουν διάφορα αιτήματα και το δικό μας σ’ αυτά και οι οποίοι προκαλούν τα επεισόδια. Ακόμη όμως και στο δικό τους μέτωπο (σ’ αυτόν τον αχταρμά) το θέμα της τράπεζας των ερωτήσεων αφορά μόνο τις 3 ιατρικές σχολές που ανέφερα παραπάνω.Η εκτίμησή μου είναι όπως και οι πληροφορίες μου ότι αυτοί η ομάδα των φοιτητών της ιατρικής που προβάλλεται έντονα από τα ΜΜΕ (ο Δρίτσας κατάντησε η Ρούλα Κορομηλά των κινητοποιήσεων) θα συνεχίσουν τον αγώνα τους εναντίων μας. Έχουν αυτή την πολιτική γραμμή από συγκεκριμένο κόμμα (λόγω στείρας αντιπολίτευσης για φθορά της κυβέρνησης, υποβαθμίζοντας τα δίκαια αιτήματα των φοιτητών). Το θετικό όμως είναι ότι έχουν χαμηλή συσπείρωση, μόλις μετά βίας μαζεύονται 80-100 άτομα ενώ η πλειοψηφία συσπειρώνονται με τα αιτήματα που έχει σηκώσει όλο το φοιτητικό κίνημα. Αν και επικίνδυνοι πιστεύω ότι δε θα καταφέρουν τίποτα. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε το δίκαιο αγώνα μας, όσοι μπορούμε να συμμετέχουμε στα Γιάννενα στις 17,όλοι τη Δευτέρα 19 Ιουνίου στο Υπουργείο Παιδείας στις 2. Η κατάσταση τον τελευταίο καιρό αντιστράφηκε και είναι θετική, κι αυτό το χρωστάμε στους εαυτούς μας και στον αγώνα που κάναμε όλοι μας. Πρέπει να συνεχίσουμε έως τη νίκη.ΥΓ: Προς τους ημεδαπούς φοιτητές που μπαίνουν στο φόρουμ μας.

Η διάσπαση μεταξύ μας που καλλιεργεί η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ είναι τεχνητή, τα προβλήματα είναι κοινά και η λύση οι κοινοί αγώνες. Το πρόβλημα με την αναμονή στις ειδικότητες δεν είμαστε οι 2500 απόφοιτοι αλλά η μη χρηματοδότηση και η ιδιωτικοποίηση του Εθνικού Συστήματος Υγείας. Οι γιατροί στην Ελλάδα δεν είναι τόσοι πολλοί όσο κάποιοι παρουσιάζουν, υπάρχουν χιλιάδες κενές θέσεις εργασίας οι οποίες παραμένουν κενές για να απαξιώσουν το ΕΣΥ και να το ιδιωτικοποιήσουν. Το πρόβλημα με τις αναμονές υπήρχε και θα υπάρχει όσο οι φοιτητές θα έχουν παρωπίδες και ακολουθούν τυφλά τις κομματικές γραμμές που κρύβουν την αιτιολογία του προβλήματος. Συνάδελφοι βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=2687

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι το δίκαιο είναι με το μέρος μας. Το ΔΙΚΑΤΣΑ – ΔΟΑΤΑΠ ήταν πάντα ένα κυβερνητικό όργανο που είχε σαν στόχο να παίρνει έμμεσα αντιδραστικές ρυθμίσεις στην ελληνική εκπαίδευση και από την άλλη άμεσα να καθυστερεί χιλιάδες πτυχιούχους από την αγορά εργασίας, γι’ αυτό εδώ και δεκαετίες φοιτητές, απόφοιτοι , πανεπιστημιακοί, πολίτικοι φορείς διεκδικούν την κατάργηση του. Χαρακτηριστικό είναι ότι αναγνωρίζει αυτόματα ιδιωτικά πανεπιστήμια, τρίχρονα πτυχία bachelor ισότιμα με τα πενταετή ελληνικά , δηλ. υποβαθμίζει τα ελληνικά πανεπιστήμια. Εμείς δίνουμε μαθήματα χωρίς να έχει προηγηθεί καμιά σύγκριση προγραμμάτων σπουδών. Η πλειοψηφία των πανεπιστήμιων που σπουδάσαμε είναι ισότιμα ακόμη και ανωτέρα και θα έπρεπε να αναγνωρίζονται τα πτυχία μας αυτόματα. Το ζήτημα της διαφθοράς που φέρνουν κάποιοι είναι δημαγωγικό.

1. Αγγίζει ένα μικρό ποσοστό συνάδελφων

2. Η διαφθορά δεν περιορίζεται στις χώρες που σπουδάσαμε άλλα επεκτείνεται και στην Ελλάδα

3. Χαρακτηρίζει το ΔΟΑΤΑΠ και τις μεταγραφές ιατρικής του εξωτερικού

4. Τα φαινόμενα της διαφθοράς, σήψης και παρακμής ( ρουσφέτια ΔΑΠ- ΠΑΣΠ ) αυξάνονται στα ελληνικά πανεπιστήμια

5. Αυτοί που παίρνουν φακελάκια στα νοσοκομεία δεν τελείωσαν μονό στο εξωτερικό

Η διαφθορά είναι πολίτικο ζήτημα και συνδέεται με τις άξιες που καλλιεργεί η κάθε οργανωμένη κοινωνία , δεν λύνεται με εξετάσεις.

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=2314

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλειοψηφία των πανεπιστήμιων που σπουδάσαμε είναι ισότιμα ακόμη και ανωτέρα

ειναι λογικο χωρες με χαμηλοτερο βιοτικο επιπεδο απο την ελλαδα να εχουν καλυτερη εκπαιδευση!!!!!!

πεσμας και κανα αλλο τετοιο καλο να τα κανουμε ανθολογιο :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί στην Ελλάδα δεν είναι τόσοι πολλοί όσο κάποιοι παρουσιάζουν, υπάρχουν χιλιάδες κενές θέσεις εργασίας οι οποίες παραμένουν κενές για να απαξιώσουν το ΕΣΥ και να το ιδιωτικοποιήσουν.

Τελικά εδώ μέσα ο καθένας λέει ότι του καπνίσει! <_<

Αποκτά κάποιο ενδιαφέρον το φόρουμ με τις αντεγκλήσεις, δεν λέω, αλλά από την άλλη το να υποστηρίζει κάποιος κάτι αβάσιμο είναι το λιγότερο αφελές... :P

(link)

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά είδα και τα θέματα της τράπεζας του ΔΟΑΤΑΠ. Για να είμαι ειλικρινής, είναι τόσο πολλές ερωτήσεις που πρακτικά εξετάζονται τα πάντα στα αντίστοιχα μαθήματα, οπότε δεν νομίζω ότι αρκεί να παπαγαλίσεις τις απαντήσεις. Τώρα αν κρίνω τη δυσκολία τους, αντικειμενικά ένα 15-20% είναι κυριολεκτικά παιδική χαρά, ένα 60-70% νομίζω ότι είναι φυσιολογικής δυσκολίας για έναν απόφοιτο ιατρικής σχολής και ένα 10-15% είναι πιο τραβηγμένες (αυτό από ένα δείγμα των 150 πρώτων ερωτήσεων της Παθολογίας που το "σκάναρα" οπτικά σε 1 ώρα και 10 λεπτά). Δύο πράγματα εξακολουθούν να είναι απαράδεκτα: Πρώτον, ότι δίδονται οι ερωτήσεις και θα ετοιμαστούν σιγά-σιγά οι απαντήσεις ( 2 μέτρα και 2 σταθμά έναντι των ελληνικών ιατρικών, ουδεμία αμφιβολία) και δεύτερον ότι ελάχιστες ερωτήσεις είναι κλινικά περιστατικά οπότε δεν κρίνεται αν ο απόφοιτος Ιατρικής που υποβάλλεται σ αυτή τη διαδικασία μπορεί στοιχειωδώς να σκεφτεί.

Εκείνο όμως που ήθελα να προσθέσω στο topic είναι η αδιαμφισβήτητη γνώμη ενός συναδέλφου μου εδώ στις ΗΠΑ που γνώρισα τις προάλλες, όταν τον ρώτησα για σχετικό θέμα. Συγκεκριμένα, επρόκειτο για ειδικευόμενο στο νοσοκομείο όπου θα εργαστώ προσεχώς, προερχόμενο από τη Βουλγαρία. Ο άνθρωπος είχε περάσει τη διαδικασία των εξετάσεων και συνεντεύξεων και είχε επιλεγεί μεταξύ πολλών υποψηφίων για να κάνει ειδικότητα στο εν λόγω νοσ. ίδρυμα. Όταν μου είπε ότι έχουμε αρκετούς Έλληνες στη χώρα μας που σπουδάζουν Ιατρική, τον ρώτησα επί λέξει " Τι γνώμη έχεις για τους Έλληνες συναδέλφους σου;" χωρίς να προσθέσω κανένα σχόλιο ή δική μου κρίση. Δεν ήθελα να τον επηρεάσω. Ξέρετε ποια ήταν η απάντηση;

ΕΕΕΕ?

" ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!" (Συγκεκριμένα στα αγγλικά, ο άνθρωπος πήρε μια έκφραση αποστροφής!!!)

Και μου εξηγεί μετά: " Κοίτα είναι καλά παιδιά, γαμ... τα άτομα, αλλά ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ."

Τον ρωτάω κι εγώ: " Δλδ ξέρεις περιπτώσεις ατόμων που ΠΡΟΣΦΑΤΑ πέρασαν μάθημα έναντι χρηματικής ανταμοιβής;"

Απ: " ΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ (οι Έλληνες). ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ".

Δυστυχώς μετά απ' αυτό , οι τελευταίες αμφιβολίες μου διαλύθηκαν. Τα συμπεράσματα δικά σας. Πιο αντικειμενικά και ειλικρινά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.