Jump to content

Τράπεζα θεμάτων ΔΟΑΤΑΠ


Recommended Posts

meteor νομιζω εισαι υπερβολικος μετις αναμονες,δεν θα ειναι ετσι οπως τα λες,εκτος αν ολοι πανε στο λαικο,ευαγγελισμο,τοτε συμφωνω. σε ολα τα κρατη Ε.Ε ακομα και στη ρουμανια,βουλγαρια δινουν εξετασεις για ειδικοτητα.

αναρωτησου γιατι ακομα οχι στην ελλαδα!!!!

Στο παραπάνω post δεν διατύπωσα καμία προσωπική προτίμηση(εκτός ίσως από την τράπεζα ερωτήσεων)αν διαβάσεις προσεκτικά παραθέτω μόνο

τα πιθανά σενάρια. Δεν αναλύω λοιπόν θετικά και αρνητικά απερχόμενου και επερχόμενου συστήματος ούτε θα ασχοληθώ με το ποιός είναι άριστος, πολύ καλός κτλ. η όχι. Ο καθένας ας κατατάξει τον εαυτό όπου προτιμά αλλά αυτό δεν θα πει ότι έχει σχέση με την πραγματικότητα. Στο βάθος όλοι συμφωνούμε στα προαναφερθέντα κάτι εντελώς άσχετο βέβαια με το αν συμφέρει όλους.

OPUS: αναζήτησε πρόσφατο post μου σχετικά με ¨με το παιχνίδι και του κανόνες που το διέπουν¨.

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply
Παιδιά είδα και τα θέματα της τράπεζας του ΔΟΑΤΑΠ. Για να είμαι ειλικρινής, είναι τόσο πολλές ερωτήσεις που πρακτικά εξετάζονται τα πάντα στα αντίστοιχα μαθήματα, οπότε δεν νομίζω ότι αρκεί να παπαγαλίσεις τις απαντήσεις. Τώρα αν κρίνω τη δυσκολία τους, αντικειμενικά ένα 15-20% είναι κυριολεκτικά παιδική χαρά, ένα 60-70% νομίζω ότι είναι φυσιολογικής δυσκολίας για έναν απόφοιτο ιατρικής σχολής και ένα 10-15% είναι πιο τραβηγμένες (αυτό από ένα δείγμα των 150 πρώτων ερωτήσεων της Παθολογίας που το "σκάναρα" οπτικά σε 1 ώρα και 10 λεπτά). Δύο πράγματα εξακολουθούν να είναι απαράδεκτα: Πρώτον, ότι δίδονται οι ερωτήσεις και θα ετοιμαστούν σιγά-σιγά οι απαντήσεις ( 2 μέτρα και 2 σταθμά έναντι των ελληνικών ιατρικών, ουδεμία αμφιβολία) και δεύτερον ότι ελάχιστες ερωτήσεις είναι κλινικά περιστατικά οπότε δεν κρίνεται αν ο απόφοιτος Ιατρικής που υποβάλλεται σ αυτή τη διαδικασία μπορεί στοιχειωδώς να σκεφτεί.

Εκείνο όμως που ήθελα να προσθέσω στο topic είναι η αδιαμφισβήτητη γνώμη ενός συναδέλφου μου εδώ στις ΗΠΑ που γνώρισα τις προάλλες, όταν τον ρώτησα για σχετικό θέμα. Συγκεκριμένα, επρόκειτο για ειδικευόμενο στο νοσοκομείο όπου θα εργαστώ προσεχώς, προερχόμενο από τη Βουλγαρία. Ο άνθρωπος είχε περάσει τη διαδικασία των εξετάσεων και συνεντεύξεων και είχε επιλεγεί μεταξύ πολλών υποψηφίων για να κάνει ειδικότητα στο εν λόγω νοσ. ίδρυμα. Όταν μου είπε ότι έχουμε αρκετούς Έλληνες στη χώρα μας που σπουδάζουν Ιατρική, τον ρώτησα επί λέξει " Τι γνώμη έχεις για τους Έλληνες συναδέλφους σου;" χωρίς να προσθέσω κανένα σχόλιο ή δική μου κρίση. Δεν ήθελα να τον επηρεάσω. Ξέρετε ποια ήταν η απάντηση;

ΕΕΕΕ?

" ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!" (Συγκεκριμένα στα αγγλικά, ο άνθρωπος πήρε μια έκφραση αποστροφής!!!)

Και μου εξηγεί μετά: " Κοίτα είναι καλά παιδιά, γαμ... τα άτομα, αλλά ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ."

Τον ρωτάω κι εγώ: " Δλδ ξέρεις περιπτώσεις ατόμων που ΠΡΟΣΦΑΤΑ πέρασαν μάθημα έναντι χρηματικής ανταμοιβής;"

Απ: " ΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ (οι Έλληνες). ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ".

Δυστυχώς μετά απ' αυτό , οι τελευταίες αμφιβολίες μου διαλύθηκαν. Τα συμπεράσματα δικά σας. Πιο αντικειμενικά και ειλικρινά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Το πόσο καραγκιόζηδες είναι όσοι έρχονται απο χώρες του εξωτερικού απο Ιταλία μέχρι Ουγγαροτσεχία το βλέπει κανείς στήν τρίμηνη εκπαίδευση σε νοσοκομείο πριν το αγροτικό.Ατελείωτοι ξερόλες ,ατομάκια κομπλεξικά που προσπαθούν να αποδείξουν πως η σχολή απο την οποία αποφοίτησαν απείχε παρασάγγας απο τις αντίστοιχες ελληνικές.Γκόμενες γεννημένες γιατρίνες με διδακτορικά σε μεγαλοκαθηγητές της Ιατρικης Αθηνών και όχι μόνο(βλέπετε η καραμελίτσα ότι οι Δαπίτες παίρνουν τα διδακτορικά έχει καταντήσει τουλάχιστο κουραστική).Ατομάκια, γιοι και κορες νομαρχών, δημάρχων, επιχειρηματιών ,ανήψια βουλευτών,τέκνα διευθυντών κλινικών,μέλη του συστήματος απο τα γενοφάσκια τους.Και τώρα όλοι εσείς απορείτε γιατι πέρασε η τράπεζα ερωτήσεων.Οι λόγοι προφανείς και δε θα τους μάθετε ποτέ.

Το μόνο το οποίο απομένει είναι να γίνουμε εμείς οι ίδιοι καλύτεροι.Κι ας μη ξεχνάμε ότι ο κόσμος είναι ο καλύτερος κριτής.Αλλά κι αυτός ο οποίος θα υποφέρει όταν θα πέσει στα χέρια ασχέτων, κομπλεξικων, μεγαλοσχήμονων ιατρών αποφοίτων απο τις υπερσχολές της Ιταλίας και της Ανατολικής Ευρώπης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πόσο καραγκιόζηδες είναι όσοι έρχονται απο χώρες του εξωτερικού απο Ιταλία μέχρι Ουγγαροτσεχία το βλέπει κανείς στήν τρίμηνη εκπαίδευση σε νοσοκομείο πριν το αγροτικό.Ατελείωτοι ξερόλες ,ατομάκια κομπλεξικά που προσπαθούν να αποδείξουν πως η σχολή απο την οποία αποφοίτησαν απείχε παρασάγγας απο τις αντίστοιχες ελληνικές.Γκόμενες γεννημένες γιατρίνες με διδακτορικά σε μεγαλοκαθηγητές της Ιατρικης Αθηνών και όχι μόνο(βλέπετε η καραμελίτσα ότι οι Δαπίτες παίρνουν τα διδακτορικά έχει καταντήσει τουλάχιστο κουραστική).Ατομάκια, γιοι και κορες νομαρχών, δημάρχων, επιχειρηματιών ,ανήψια βουλευτών,τέκνα διευθυντών κλινικών,μέλη του συστήματος απο τα γενοφάσκια τους.Και τώρα όλοι εσείς απορείτε γιατι πέρασε η τράπεζα ερωτήσεων.Οι λόγοι προφανείς και δε θα τους μάθετε ποτέ.

Το μόνο το οποίο απομένει είναι να γίνουμε εμείς οι ίδιοι καλύτεροι.Κι ας μη ξεχνάμε ότι ο κόσμος είναι ο καλύτερος κριτής.Αλλά κι αυτός ο οποίος θα υποφέρει όταν θα πέσει στα χέρια ασχέτων, κομπλεξικων, μεγαλοσχήμονων ιατρών αποφοίτων απο τις υπερσχολές της Ιταλίας και της Ανατολικής Ευρώπης.

ΓΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΦΙΛΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ Ή ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΑΜΕΣΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΣ Η ΝΑΤΑΣΣΑ ΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΑΠΟΡΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ?

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΣΠΟΥΔΑΣΑΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ ΑΓΩΝΙΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ.

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

karaghiozis_pasparakis.gif

Ο Καραγκιόζης Γιατρός Σπαθάρης Ευγένιος

(H παράσταση αρχίζει με το χορό του Kαραγκιόζη και της οικογένειάς του).

KAPAΓKIOZHΣ: E!... E ρε γλέντια!

KOΛΛHTHPHΣ: Ώπα, ώπα, γεια σου, μπαμπάκο!...

KAPAΓKIOZHΣ: Γεια σου, ξυπόλυτη οικογένεια! E ρε γλέντια! Mπράβο όρεξη για χορό που 'χα! Λοιπόν, αξιότιμοι κύριοι, κυρίες και παιδιά, η παράσταση αρχίζει με τον Kαραγκιόζη γιατρό.

(Mουσική. O Kαραγκιόζης φεύγει από τη σκηνή. Eμφανίζονται ο πασάς και ο τούρκος Σουκρή).

ΠAΣAΣ: Kαλώς τον εφέντη το Σουκρή. Tι έκανες, βρήκες κομπογιανίτη γιατρό;

ΣOYKPH: Mάλιστα, πασά μου, αυτόν που μας είπε ο Xατζηαβάτης. Λέγεται Kαραγκιόζης, αλλά αρνείται ότι είναι γιατρός.

ΠAΣAΣ: E, θα χάσω το παιδί μου, εφέντη Σουκρή! Όλοι οι γιατροί είπαν πως εβουβάθη για πάντα, δε θα ξαναμιλήσει πια...

ΣOYKPH: Hσύχασε, πασά μου, και θα πάρω δυο στρατιώτες με ξύλα της φωτιάς.

(O πασάς απομακρύνεται. Eμφανίζονται δυο στρατιώτες).

ΣOYKPH: Πώς σας λένε, στρατιώτες;

ΣTPATIΩTHΣ A΄: Eμένα Γούσα...

ΣTPATIΩTHΣ B΄: Kι εμένα Mοσούλια.

ΣOYKPH: Θα κρυφτείτε πίσω από αυτή την παράγκα και θα παρουσιαστείτε, όταν σας φωνάξω.

ΣTPATIΩTEΣ: Διαταγές, αγά!

(Έξω από την παράγκα του Kαραγκιόζη).

(O Σουκρή χτυπά την πόρτα).

ΣOYKPH: (χτυπάει) Kύριε γιατρέ! Kύριε γιατρέ!

KOΛΛHTHPHΣ: (από μέσα) Mπαμπάκο, χτυπάνε την πρότα.

ΣOYKPH: Kύριε γιατρέ!

KOΛΛHTHPHΣ: Kουνιέται η παράγκα, μπαμπάκο. Πω πω! αρέας που πήγε στα ποράρια μου!

KAPAΓKIOZHΣ: E! σιγά και θα μου ρίξεις την παράγκα! Tι θέλεις;

ΣOYKPH: Tο γιατρό.

KAPAΓKIOZHΣ: Eκάνατε λάθος στην πόρτα. Eδώ δεν είναι ιατρείον, εδώ είναι λορδοκομείον.

ΣOYKPH: Ή βγαίνεις έξω ή σπάω την πόρτα!

KAPAΓKIOZHΣ: Kαι εγώ το κεφάλι! Φέρ' το καταβρεχτήρι. Xτύπα και θα δεις!

ΣOYKPH: Έβγα, γιατρέ, γιατί θα το μετανιώσεις.

(Eξακολουθεί να χτυπά).

KAPAΓKIOZHΣ: Σιγά, θα μου ρίξεις την παράγκα! Nα! (Xτυπά το Σουκρή)

ΣOYKPH: Ω! Aλλάχ, μου 'σπασες τα δόντια με το καταβρεχτήρι. Θα σου ρίξω την παράγκα.

KAPAΓKIOZHΣ: Kι εγώ σου ρίχνω το ποδήλατο!

ΣOYKPH: Δυστυχία μου! Έβγα έξω, γκιαούρη!

KAPAΓKIOZHΣ: Bγήκα, καβούρι, (Bγαίνει έξω από την καλύβα).

ΣOYKPH: Γιατί το 'κανες αυτό, χαμένε;

KAPAΓKIOZHΣ: Bλαμμένε!

ΣOYKPH: Nά 'ρθεις αμέσως να κάνεις καλά τη βεζυροπούλα! Aλλιώς θα πεθάνεις.

KAPAΓKIOZHΣ: Aφού δεν είμαι γιατρός.

ΣOYKPH: Eίσαι!

KAPAΓKIOZHΣ: Δε μου λες, κύριε, τους έφυγες ή σ' αμολύσανε;

ΣOYKPH: Δεν είμαι τρελός.

KAPAΓKIOZHΣ: Nαι, είσαι μουρλός! Άει φύγε από δω να μη σε καπλαντίσω στο ξύλο.

ΣOYKPH: Nαι, αλλά βλέπεις τους δυο στρατιώτες με τα ξύλα στο χέρι! Σε περιμένουν.

KAPAΓKIOZHΣ: Nαι, που βαστάνε και πυραύλους! Δεν είμαι γιατρός, ο κακομοίρης! Δε μ' αφήνετε στην πείνα μου να συχωρεθούν τα ποθαμένα σου και να λιγοστεύουν τα ζωντανά σου; O Θεός να σε αποδιώξει από το σπίτι σου!

ΣOYKPH: Eίσαι γιατρός, ναι ή όχι;

KAPAΓKIOZHΣ: Όχι!

ΣOYKPH: Στρατιώτες, βαράτε τον! (Oι στρατιώτες αρχίζουν να κτυπούν).

KAPAΓKIOZHΣ: Oχ, οχ, σταθείτε, σιγά... δεν έχω φάει... να σας πω... δεν είμαι...

ΣOYKPH: Bαράτε τον.

KAPAΓKIOZHΣ: Όχι, όχι, είμαι!

ΣOYKPH: Στρατιώτες, σταθείτε! Eίσαι γιατρός, ε;

KAPAΓKIOZHΣ: Όχι, εφέντη μου, ο φουκαράς, δεν είμαι...

ΣOYKPH: Δεν είσαι; Στρατιώτες!

KAPAΓKIOZHΣ: Όχι ρε, είμαι, ποιος το 'πε πως δεν είμαι γιατρός; Nτόκτορ μάλιστα! Όλοι οι γιατροί έχουν ένα δίπλωμα, εγώ έχω δυο. Mόλις το πήρα, φρέσκο, θα του βάλω και κορνίζα να το θυμάμαι χρόνια.

ΣOYKPH: Kαλά μου τα 'πε ο Xατζηαβάτης πως είσαι γιατρός. Λοιπόν, σε περιμένω στο σαράι, γιατρέ.

KAPAΓKIOZHΣ: Nαι, να ξεσκονιστώ λιγάκι, να πάρω και τα εργαλεία μου... αλλά να μου φέρετε τον φαρμακοποιόν μου, που είναι και αυτός σαν κι εμένα.

ΣOYKPH: Kομπογιανίτης, πρακτικός φαρμακοποιός;

KAPAΓKIOZHΣ: Nαι! Kαι αν πει ότι δεν είναι, ξέρεις εσύ. Δώσ' του διπλώματα και αυτουνού.

ΣOYKPH: Ποιος είναι;

KAPAΓKIOZHΣ: O Xατζηαβάτης, ο μαλαγάνας.

ΣOYKPH: Mάλιστα, γιατρέ. Φεύγω. Aντίο!

KAPAΓKIOZHΣ: A, να σου βγουν τα μάτια και τα δύο! Kολλητήρηηηη!... βάλε μέσα στην τσάντα μου σκεπάρνι, πριόνι, τανάλια, κατσαβίδια, μυστρί, αλφάδι και μπόλικο γυαλόχαρτο και το ψηλό καπέλο.

KOΛΛHTHPHΣ: Tο 'χει πάρει ο σκύλος και παίζει τερματοφύλακας.

(Στο σαράι).

ΣOYKPH: Πασά μου, έρχεται ο γιατρός και ο Xατζηαβάτης. Aφού έφαγε ξύλο, είπε κι αυτός πως είναι φαρμακοποιός.

KAPAΓKIOZHΣ: Mμμμ... τώρα μάλιστα! Γιατρός!... ψηλό καπέλο και ξυπόλυτος!... Nα, να ο Xατζατζάρης. Kουτσαίνει απ' το ξύλο. Γεια σου, μουσιού φαρμακοποιέ, χα χα χα...

XATZHABATHΣ: Γελάς, ε; Kαι δεν ξέρεις, αν δε γίνει καλά η βεζυροπούλα, θα τρως κάθε μέρα ξύλο και θα γελάω εγώ.

KAPAΓKIOZHΣ: Δεν τα λες καλά!

XATZHABATHΣ: Γιατί;

KAPAΓKIOZHΣ: Γιατί θα πω στον πασά: " Eγώ έδωσα τη συνταγή· ο φαρμακοποιός δεν έκανε καλά τα φάρμακα". Θα τρως ξύλο εσύ, θα γελάω εγώ.

XATZHABATHΣ: Kαι τι θα κάνουμε τώρα, Kαραγκιοζάκη μου;

KAPAΓKIOZHΣ: Πες του πασά να φέρει το κορίτσι.

XATZHABATHΣ: Aμέσως μουσιού ντοκτοριέν.

(Mπαίνει στο σαράι).

KAPAΓKIOZHΣ: (Mονολογεί) Eίμαι περίεργος να δω τι έχει το κορίτσι του πασά. Nα, έρχονται.

(Πλησιάζουν ο πασάς, η κόρη του και ο Xατζηαβάτης).

ΠAΣAΣ: Γιατρέ μου, το παιδί μου ούτε μιλάει ούτε λαλάει.

KAPAΓKIOZHΣ: Tι έχεις, κορίτσι μου; Για σκύψε να σε ακροαστώ.

ΦATME: Aχ, αχ!...

KAPAΓKIOZHΣ: Bήξε.

ΦATME: Γκουχ, γκουχ!

KAPAΓKIOZHΣ: Bήξε και ανάσαινε. Aνάσαινε βαθιά και βήξε μαζί.

ΠAΣAΣ: Tι έχει, γιατρέ;

KAPAΓKIOZHΣ: Σιωπή, τούβλο! Δεν ακούς που σου μιλάει το κούτσουρο; Aφού βλέπεις ότι κάνω την ακρόασιν και ετοιμάζομαι για την επίκρουσιν, μιλάς εσύ και έκανα εγώ την σύγκρουσιν. Πάντως, το κορίτσι έχει βγάλει τη στραβομάρα στο δεξιόν μισόπλευρον του παϊδιού της και τη λύσσα στο νοτιοανατολικό μέρος του εγκεφάλου.

ΠAΣAΣ: Kαι τι χρειάζεται να δοθεί στο παιδί μου;

ΦATME: Aχ, αχ!...

KAPAΓKIOZHΣ: Φαρμακοποιέ, γρήγορα να φτιάξεις το φάρμακο 623-A.

XATZHABATHΣ: Δεν το ξέρω αυτό το φάρμακο.

KAPAΓKIOZHΣ: Tο ξέρεις, αλλά το κάνεις επίτηδες.

ΠAΣAΣ: Φαρμακοποιέ, θα σε κρεμάσω!

KAPAΓKIOZHΣ: T' άκουσες; Λοιπόν, αμέσως βράσε ψαρόκολλα και ρίξε μέσα γύψο και τσιμέντο. Aφού γίνει χυλός, θα το φάει το κορίτσι.

ΠAΣAΣ: Σε τι χρησιμεύει το τσιμέντο, γιατρέ;

KAPAΓKIOZHΣ: Nα, θα κολλήσει η ψυχή της και δε θα μπορεί να την πάρει ο Xάρος.

(Στο Xατζηαβάτη). Eτοίμασε και μια εντριβή, με καυστική ποτάσα.

ΦATME: Aχ, αχ!...

KAPAΓKIOZHΣ: Θα φας καμιά μπουνιά και θα κάνεις βαχ! Πάρτε το μέσα ωσότου ετοιμάσω την καζοντανάλια να της κάνω εξαγωγή δώδεκα οδόντων.

ΠAΣAΣ: Έλα, παιδί μου.

ΦATME: Aχ, αχ!

XATZHABATHΣ: Tι θα κάνουμε τώρα;

KAPAΓKIOZHΣ: Tο κορίτσι δεν έχει καμιάν ασθένεια. Eπειδή κάτι άλλο υποψιάζομαι, θα σου πω την ιστορία του γλύπτη. Eσύ θα υποστηρίζεις ένα ξυλοκόπο, εγώ το γλύπτη. Nα, έρχεται πάλι η βεζυροπούλα. Δώσ' της αμέσως μια κουταλιά ακουαφόρτε.

ΦATME: Aχ, αχ!

XATZHABATHΣ: Γιατί δε μιλάς, κορίτσι μου;

KAPAΓKIOZHΣ: Άσε το κορίτσι να μας κάνει παρέα, ν' ακούσει και αυτή την ιστορία του χωριού.

XATZHABATHΣ: Λοιπόν;

KAPAΓKIOZHΣ: Aυτός ο γλύπτης ο φίλος μου έκανε μια ωραία κοπέλα άγαλμα από τον κορμό του πλάτανου.

XATZHABATHΣ: A! Που αγόρασε από τον ξυλοκόπο.

KAPAΓKIOZHΣ: Nαι, και το χάρισε στην κοινότητα. H ομορφιά της έκανε κάποιον να της δώσει ομιλία.

XATZHABATHΣ: Kαι μίλησε το ξύλινο άγαλμα;

KAPAΓKIOZHΣ: Nαι, και έτρεξε να την πάρει γυναίκα του.

XATZHABATHΣ: Γυναίκα του πρέπει να την πάρει ο ξυλοκόπος.

KAPAΓKIOZHΣ: Nα, πάρε την προκαταβολή. Aνήκει στο γλύπτη. (Tον χτυπάει).

XATZHABATHΣ: Nα, που θα με βαρέσεις...

KAPAΓKIOZHΣ: Nα κι άλλες, να να να να...

(O καυγάς συνεχίζεται).

ΦATME: Σταθείτε! Eίστε βλάκες και οι δυο. Aνήκει σ' αυτόν που της έδωσε την ομιλία.

KAPAΓKIOZHΣ: Άιντε, φώναξε τον πατέρα της, Xατζατζάρη!

ΦATME: Kαραγκιόζη, ή θα παντρευτώ αυτόν που θέλω άνδρα μου ή θα ξαναβουβαθώ.

KAPAΓKIOZHΣ: Α!... Τότε άσε με και θα τα κανονίσω εγώ με τον πατέρα σου.

(Πλησιάζει ο πασάς).

Πασά μου, μίλησε το κορίτσι!

ΠΑΣΑΣ: Παιδί μου!

ΦΑΤΜΕ: Μπαμπά μου!

KAPAΓKIOZHΣ: Άκου, πασά μου. Θα της δώσω το τελευταίο χάπι. Μην παρουσιασθεί κανένας από αυτό το δρόμο και τον δει το κορίτσι, γιατί θα πρέπει να τον κάνεις γαμπρό σου ό,τι και να 'ναι, και γάιδαρος με ουρά να 'ναι.

ΠΑΣΑΣ: Αμέσως να δώσω διαταγή. (Φεύγει).

ΦΑΤΜΕ: Να, γιατρέ, αυτός είναι, ο Σελίμ, ο αξιωματικός που βάζει τους σκοπούς δεξιά αριστερά.

KAPAΓKIOZHΣ: Κύριε, κύριε Πακολιάρο, κύριε Σελίνο.

ΣΕΛΙΜ: Διατάχτε, γιατρέ.

KAPAΓKIOZHΣ: Το μυστικό το 'μαθα. Αγαπάς τη μαϊμουζέλ. Κρύψου και, μόλις μετρήσω απ' το ένα ως το δέκα, θα παρουσιασθείς.

ΦΑΤΜΕ: Κάνε ό,τι σου λέει ο γιατρός.

ΣΕΛΙΜ: Μάλιστα. (φεύγει)

ΠΑΣΑΣ: (επιστρέφει) Έτοιμα όλα, γιατρέ μας.

KAPAΓKIOZHΣ: Πάρε το χάπι. Ένα, δύο, τρία, πέντε, εννιά, δέκα.

ΣΕΛΙΜ: (εμφανίζεται ξαφνικά) Τι συμβαίνει, πασά μου;

KAPAΓKIOZHΣ: Αχ, μωρέ τι μου 'κανες! Ποιος σου είπε να έρθεις εδώ αυτή την ώρα!

ΠΑΣΑΣ: Θα σε κρεμάσω Σελίμ εφέντη.

KAPAΓKIOZHΣ: Όχι! Γρήγορα, δώσε την ευχή σου και να γίνει ο γάμος! Θα πεθάνει το κορίτσι!

ΠΑΣΑΣ: Γρήγορα να σας δώσω την ευχή μου. Σκύψτε τα κεφάλια σας.

ΣΕΛΙΜ: Μάλιστα, πασά μου. Αφού εσείς το θέλετε...

KAPAΓKIOZHΣ: Σκύψτε να πάρω κι εγώ λίγη ευχούλα!

ΠΑΣΑΣ: Παιδιά μου, να ζήσετε, να γεράσετε.

KAPAΓKIOZHΣ: Να μαυρίσετε, να κορακιάσετε.

ΠΑΣΑΣ: Να ζήσετε ήμερα σαν τα περιστεράκια.

KAPAΓKIOZHΣ: Να τρωγόσαστε σαν τα γεράκια.

ΠΑΣΑΣ: Χώμα να πιάνετε, μάλαμα να γίνεται.

KAPAΓKIOZHΣ: Χώμα να πιάνετε, μπαρούτι δημητσάνικο να γίνεται.

KAPAΓKIOZHΣ: Και τώρα ν' αρχίσει το γλέντι του γάμου. Παίξε μας, μαέστρο, ένα χορό να χορέψω τη νύφη και το γαμπρό.

(Όλοι μαζί. Φωνές).

Λοιπόν, αξιότιμοι κύριοι, κυρίες και παιδιά, ο Kαραγκιόζης γιατρός ετελείωσε. Γεια σας, γεια σας!...

TEΛOΣ

(από το Ο Καραγκιόζης Γιατρός, Ακρίτας 1997)

emclappingemclappingemclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πώς λύνεται βλάκα nikos79 πρόβλημα της διαφθοράς?Δίνοντας έτοιμες ερωτήσεις σε όσους λάδωσαν για να πάρουν ένα χαρτί αμελητέας αξίας στην παγκόσμια αγορά?

Τόλμα να απαντήσεις και θα δούμε τι αξίζουν οι θέσεις σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφοσον το <βλακας> για σενα αποτελει το μονο επιχειρημα,νομιζω οτι εχεις παρει την απαντηση μου απο τις παραπανω θεσεις που δημοσιευσα.Ειναι ξεκαθαρες!Μη το βλεπεις συντεχνιακα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Nikos79: όταν ξεκινάς την επιχειρηματολογία σου με το αμίμητο "Μετά τη διατήρηση και αύξηση των ποσοστών τους στις εκλογές δώσανε τη σκυτάλη στην ΠΑΣΠ" για να περιγράψεις την πορεία της ΔΑΠ Ιατρικής Αθήνας από το 29,9% στο 25,6%, πώς μπορείς να περιμένεις να πάρει ο οποιοσδήποτε στα σοβαρά αυτά που γράφεις παρακάτω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο ν' αντέξει κι αυτό το κουφάρι τα τόσα που διαβάζει. Άντε, να σου κάνω τη χάρη. όλες οι ΔΑΠ Ιατρικής της Ελλάδας τώρα (πηγή: ΠΚΣ www.pks.gr γιατί η "επίσημη" ΔΑΠ δε δημοσιεύει πλήρη αποτελέσματα):

Πτώση ΔΑΠ 2006 σε σχέση με 2005:

ΕΚΠΑ 0,45%

ΠΑΝ.ΠΑΤΡΩΝ 3,30%

ΠΑΝ.ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 5,02%

ΠΑΝ.ΚΡΗΤΗΣ 5,80%

ΠΑΝ.ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 8,47%

Άνοδος ΔΑΠ 2006 σε σχέση με 2005:

ΑΠΘ 1,16%

ΔΠΘ 6,34%

Πτώση ΔΑΠ στις Ιατρικές πανελλαδικά 2005-2006: 1,04%

(2006) 2.143 σε 5.782 37,06%

(2005) 2.167 σε 5.687 38,10%

Τώρα το ΔΑΠ-ΝΑΔΗΠ η διαφορά δε θα κάτσω να σκάσω να το εξηγήσω, γιατί θα φανεί ότι σε παίρνουμε και στα σοβαρά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρειαζεται κριτικη σκεψη για να αντιληφθεις τη παραπανω δημοσιευση,τη τακτικη της ΔΑΠ πριν και μετα τις εκλογες,τη σημερινη σταση της ΠΑΣΠ απεναντι στο φοιτητικο κινημα!Το νοημα της βρισκει συμφωνους και συμφοιτητες σου.Σε λιγο θα βρεθουμε σε κοινους χωρους δουλειας με κοινα προβληματα που απαιτουν κοινες λυσεις.Το ποσοστο της ΔΑΠ ειναι + ΝΑ.ΔΗ.Π

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το ποσοστό του εκθετικού δια τη ρίζα του πηλίκου συμπεριλαμβάνει το μπούστο της Παμ μετά και την πιο πρόσφατη εξτρα σούπερ προσθήκη σιλικόνης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικος79 σε πληροφορω ότι κανεις σοβαρος ανθρωπος δεν παιρνει τα κομματα στα σοβαρα, ουτε βεβαιως περιμενει από αυτά να λυσουν τα προβληματα του κλαδου. Γι αυτό το λογο δημιουργουνται συλλογοι, δουλειά των οποιων είναι να πιεζουν τα κομματα (εξουσιας και οχι τοσο τα φοιτητικα, τα οποια πραγματικα δεν εχουν σκοπο υπαρξης).

Ο δικος σας συλλογος (μαλλον συντονιστικη το λετε αν καταλαβα καλα) πετυχε πληρως τον σκοπο του γιατι εκτος από τα μελη, από την επιτυχια αυτή εξαρτονταν αμεσα και τα στελεχη, οποτε δεν υπηρχε αντιπλευση συμφεροντων, ή εστω διαχωρισμος. Από κει και περα τι θες και το ψηριζεις το θεμα δαπ,πασπ κτλ? Χανεις το χρόνο σου και πεφτεις σην παγιδα των κομματοσκυλων.

Πηγαινε κερνα τους γνωστους που σε ειχαν συνηθησει πλεον ως γκαρσονι-ταξιτζη-μπετατζή και τωρα θα σε δουνε παλι μεν γκαρσονι-ταξιτζη- μπετατζή αλλα με πτυχιο ιατρικης.

Για να μη βιαζομαστε όμως να βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα: πριν αποδοσουμε καποια επιτυχια στα βυσματομενα δικατσακια νομίζω πρεπει να συνειδητοποιησουμε ότι δεν πετυχαν αυτοι (επιτυχια και δικατσαδες στην ιδία προταση?) αλλα αποτυχαμε εμεις που αφησαμε 2-3 αχρηστους και κολοκυθες να μας εκπροσωπουν στα καναλια και να επαναλαμβανουν το ποιημα των άλλων σχολων και τις γραμμες των κομματων τους. Είναι μονο για φτυσιμο και κυριολεκτικα αν τους δω θα τους φτυσω. Μεχρι εκει με εφτασαν τις μερες που τους εβλεπα στα καναλια. Επερνα τηλ να παρεμβω λεγοντας ότι είναι τοσο εκπροσωποι οσο η νατασσα αριστη γιατρος αλλα με κλειναν αμεσως τα μουνια της λασπης, οι πουλημενοι δημοσιογραφοι.

Αυτή η χωρα έχει παρει μια ανευ προηγουμενου κατρακυλα και σκεφτομαι σοβαρα να φυγω εξω όχι μονο για ειδικοτητα αλλα και για παντα, να γλιτωσω τη βρωμια και την επικρατση των αχρηστων (ουτε καν των μετριων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς το Φώτη (μια και αισθάνομαι μεγαλύτερη οικειότητα απέναντι του, εκπορευόμενη από την κοινή μας καταγωγή και την αγάπη μας για την ΑΕΛ):αφού έχω πειστεί-για την οικονομία της συζήτησης και μόνο-πως εσύ αλλά και όλα τα άλλα παιδιά που έχουν αποφοιτήσει από ιατρικές σχολές της ανατολικής ευρώπης, εκπαιδευτήκατε σε πανεπιστήμια τουλάχιστον ισότιμα των ελληνικών, ου μην και ανώτερων, γιατί αποδύεσετε σε εργωδεις προσπάθειες (με θεμιτά και με ...λιγότερο θεμιτά μέσα), προκειμένου να ειδικευτείτε σε νοσοκομεία της Ελλάδας και παραδόξως σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία; Η διαφθορά, η ημετεροκρατία,η ανεπαρκής εκπαίδευση που -κατά την άποψή σας- πρυτανεύουν σε επίπεδο προπτυχιακής εκπαίδευσης, αίφνης αίρονται, όταν εισέρχεστε στα νοσοκομεία και δη τα πανεπιστημιακά; Οι καθηγητές των ελληνικών ιατρικών σχολών δεν είναι οι διευθυντές των αντίστοιχων κλινικών;

Όσες φορές απηύθυνα το ερώτημα αυτό σε αποφοίτους ιατρικών σχολών της ανατολικής Ευρώπης, η αντίδρασή τους παρέπεμπε στο γνωστό στίχο του Σολωμού.

Υ.Γ: Αποφοιτοι των ελληνικών σχολων δραστηριοποιηθείτε.Εγώ σε λίγους μήνες αρχίζω ειδικότητα και έτσι άμεσα δεν υφισταμαι συνέπειες.Ωστόσο,δεν έχω καμία διάθεση να πέσουν συγγενείς μου και φίλοι μου στα χέρια ανθρωπων που στη 2α λυκείου δεν ήξεραν πολλαπλασιασμό! κουτσοί-στραβοί, όλοι στην Αγ.Παρασκευή, βρε παιδιά; Κι εγώ θα ήθελα να έχω την τεχνική του Ροναλντίνιο, αλλά απλως δεν μπορώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nikos79, άστο, μην το πολυπαλεύεις.

Αυτό που λες περί ΔΑΠ και ΠΑΣΠ και περί άτυπης συμμαχίας τους για να σας κάνουν "τη ζωή δύσκολη" δεν ισχύει. Τα κόμματα στα οποία υπάγονται έχουν πολλάκις πάρει θέση υπέρ σας σε όλα σχεδόν τα θέματα που έχουν ανακύψει όσον αφορά το επαγγελματικό σας μέλλον και το επιστημονικό σας κύρος.

Η απόφαση της αρμόδιας επιτροπής της βουλής για την τράπεζα ερωτήσεων στηρίχθηκε και από τα τέσσερα κόμματα της ελληνικής βουλής. Υπενθυμίζω ότι πρώτο στη βουλή για τα συμφέροντά σας μίλησε το ΚΚΕ και ακολούθησε ο ΣΥΝ με επερωτήσεις. Το ΠΑΣΟΚ ήρθε μετά. Και η ΝΔ ως κυβέρνηση πίεσε ιδιαιτέρως τις 7 σχολές να δώσουν θέματα και εμπνεύστηκε αυτό το ανοσιούργημα των προσημειωμένων εξετάσεων.

Μην μας λες λοιπόν ότι η κομματοκρατία σας πολεμά. Αυτό λέγεται αχαριστία από μέρους σας.

Το γεγονός ότι έχετε συντονιστική και τόσο οργανωμένη δράση σημαίνει ότι υπάρχει μετά βεβαιώτητος κομματική ανάμειξη. Η πίεση την οποία ασκείτε σε όλα τα κόμματα του πολιτικού φάσματος είναι μεγάλη και μην νομίζετε ότι όλοι είναι τυφλοί και δεν την βλέπουν. Κομματόσκυλα καθώς και πολιτικές παρατάξεις υπάρχουν και στους φοιτητές ιατρικής της Ανατολικής Ευρώπης.

Όσον αφορά την επικαιρότητα των καταλήψεων και πάλι φαίνεται η κομματική επιρροή στους φοιτητικούς εκπροσώπους στο θέμα αυτό. Οι ιατρικές σχολές μπαίνουν μπροστά στις κινητοποιήσεις και για το θέμα του ΔΟΑΤΑΠ. Πολλοί εκ των φοιτητών ψηφίζουν ναι στις καταλήψεις μόνο και μόνο για αυτό το λόγο. Και οι εκπρόσωποί τους τι έκαναν για το θέμα αυτό; Φρόντισαν να το βουλώσουν στα κανάλια, μάλλον γιατί έτσι τους είπαν οι κομματικοί τους πάτρωνες. Και για μια ακόμη φορά πρόδωσαν τους συμφοίτητές τους.

Τα κομματικά γραφεία πιθανόν να συντηρούν την κόντρα. Αλλά δεν την διατηρούν εναντίον σας και στο σύνολο τα δικατσοκομματόσκυλα έχουν αποκτήσει ήδη τεράστια επιρροή στο σώμα των "δικατσάδων". Τα κόμματα έχουν ήδη κερδίσει σημαντικά οφέλη.

Για το λόγο αυτό τινάξτε τα δεσμά σας από κάθε λογής επαγγελματία εκπρόσωπο. Και δεν αναφέρομαι μόνο στους δικατσάδες αλλά και στους εγχώριους. Μην εξαρτάτε το μέλλον σας από αυτούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν μιλάμε για τράπεζα ερωτήσεων μιλάμε για μια εύκολη διαδικασία απόκτησης της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος για τους γιατρούς στην Ελλάδα.

Σημαίνει ότι όποιος δεν περνάει τις εξετάσεις εισαγωγής στην Ελλάδα μπορεί κάλλιστα να φύγει στο εξωτερικό.

Σώπα θα μου πείτε. Αυτό πάντα ίσχυε. Ναι, αλλά τώρα ουσιαστικά επισημοποιείται. Και πλέον δεν θα έχει καμία συνέπεια, ούτε καν την δυσκολία του δικατσά.

Αυτό πρώτα πρώτα σημαίνει ότι μπορεί να πάει σε μια σχολή της πλάκας και να το ρίξει στο σορολόπ. Και να έρθει εδώ μάγκας και ωραίος και να πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και να κάνει το γιατρό. Αυτό ρίχνει το επίπεδο των γιατρών και αυξάνει και πολύ τον αριθμό των γιατρών με αποτέλεσμα την ανεργία.

Χιλιογραμμένα αυτά και χιλιοειπωμένα.

Αυτό που δεν είναι κατά τη γνώμη μου αντιληπτό ευρέως είναι ότι με την αθρόα αύξηση του αριθμού των γιατρών είναι ότι στην πράξη τα επαγγελματικά δικαιώματα τα οποία απορρέουν από το πτυχίο της ιατρικής εξαφανίζονται. Γιατί πλέον ο καθένας μπορεί να γίνει γιατρός και ο κάθε εργοδότης μπορεί να παίρνει το γιατρό εκείνο ο οποίος θα ζητάει τον μικρότερο μισθό. Ακόμα και μηδενικό (συμβαίνει και αυτό). Αλλά επίσης αυτό σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει ουσιαστικά καμία αξιολόγηση του υποψήφιου γιατρού.

Η τράπεζα ερωτήσεων φέρνει από το παράθυρο την ελεύθερη πρόσβαση στα πανεπιστήμια. Αυτό σημαίνει το πτυχίο σημαίνει απλά την κατοχή κάποιων εξειδικευμένων γνώσεων χωρίς να παρέχει κάποια εγγύηση για επαγγελματική αποκατάσταση. Και το κράτος κάπως θα πρέπει να αντιμετωπίσει το χάος.

Πως όμως σχεδιάζει να το αντιμετωπίσει; Νομίζω ότι είναι προφανής ο προσανατολισμός του σε εξετάσεις για την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Πράγμα για το οποίο γίνανε στο παρελθόν (2001) μαζικές καταληψεις στις ιατρικές σχολές ( Νόμος Παπαδόπουλου ). Αυτό βέβαια τότε δεν πέρασε αλλά περάσαν άλλα που ωθούσαν την Υγεία στην Ελλάδα προς την ιδιωτικοποίηση (οι καθηγητές "αναγκάστηκαν" να πάνε στον ιδιωτικό τομέα)

Νέες εξετάσεις στον ορίζοντα; Έτσι φαίνεται.

Επίσης, αυτή η πραγματικότητα φέρνει στην επιφάνεια και ένα άλλο, παλαιότερο επιχείρημα. Το χαμένο συνάλλαγμα και την "ανάγκη" ιδιωτικών ιατρικών πανεπιστημίων.

Η ελεύθερη πρόσβαση στην Ιατρική σημαίνει και το τέλος των επαγγελματικών δικαιωμάτων που απορρέουν από το πτυχίο. Σημαίνει στρατιές ανέργων. Η λογική των εισαγωγικών εξετάσεων είναι να βάλει φρένο σε αυτά. Όμως η τράπεζα ερωτήσεων αχρηστεύει στην ουσία τις πανελλήνιες και επισημοποιεί κατά κάποιον τρόπο την παράκαμψή τους.

Οι δικές σας απόψεις ποιές είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερο κολπακι αυτο με την αδεια ασκησης επαγγελματος...

Και καποιος αλλος το ειπε αυτο σε ανυποπτο χρονο...καποιος/α με αρκετες "ακρες" μεσα στο υπουργειο Υγειας <_< ...

Εγω εχω να πω...για μαλακες μας περνουν?Δηλαδη το προβλημα με τους τσοπανηδες που θα γινουν γιατροι με τις απαντημενες ερωτησεις,θα το μεταθεσουν σε εμας <_< ?

Δηλαδη απο ποτε καταλαβαν οτι οι γνωσεις μας θα πρεπει να ελεγχθουν περαιτερω?Και για να ρωτησω κατι...Τις εξετασεις ποιοι θα τις δινουν?Αυτοι που θα παιρνουν πτυχιο απο μια χρονολογια και μετα?Δηλαδη θα υπαρχουν συμφοιτητες ιδιου ετους εγγραφης που θα δινουν και αλλοι που δε θα δινουν εξετασεις,επειδη καποιος τελειωσε νωριτερα απο το ετος που θα εφαρμοστουν <_< ?

Οι εξετασεις αδειας ασκησης θα ειναι αλλο ενα γελοιο και κουτοπονηρο μετρο για τους βυσματιες...εκτος και αν ισχυσουν αναδρομικα για ΟΛΟΥΣ τους γιατρους της τελευταιας εικοσαετιας...γιατι τα τουβλα που πρεπει να ελεγχθουν δε θα ερχονται απο μια χρονια και μετα...

Και ειναι φως φαναρι τι επιδιωκουν...γιατι δε μιλανε για εξετασεις ειδικοτητας παρα για αδεια ασκησης?Επειδη θελουν να δινουν τις αδειες δικην βυσματικου δικαιου και τα τουβλα να πανε ανενοχλητα στην ειδικοτητα με τη λιστα <_< ...Να "κλεισουν" το επαγγελμα θελουν και να ειστε σιγουροι πως οι εξετασεις θα διεξαγονται με "ποσοστα επιτυχοντων" και οχι με βαθμολογικη βαση <_< ...

Ας εχουμε λοιπον τα ματια μας ανοιχτα για μια τετοια εξελιξη και ας κλεισουμε τις σχολες για παντα και να καψουμε το υπουργειο αν γινει κατι τετοιο <_< ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι απάντηση να πάρω από τις θέσεις σου nikos79?

Θα σου θέσω άλλο ένα ερώτημα που επίσης δεν απαντάται στις θέσεις σου.

Ποια είναι η διαφορά της αναγνώρισης λαδωμένων πτυχίων μέσω στημένων θεμάτων ΔΟΑΤΑΠ ως ισότιμων με των δημόσιων ελληνικών πανεπιστημίων και πτυχίων ελληνικών ιδιωτικών πανεπιστημίων ως ισότιμων με των δημόσιων ελληνικών πανεπιστημίων?Γιατί διαφωνείς με τη διέξοδο του γόνου στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο εσωτερικού,ενώ συμφωνείς(αποδεχόμενος την εύκολη διαδικασία αναγνώρισης) με τη διέξοδό του στο διεφθαρμένο πανεπιστήμιο εξωτερικού?

Ποια δηλαδή είναι η διαφορά όχι η νομική,όχι η τυπική αλλά η ουσιαστική όπως αυτή παρουσιάζεται στα μάτια του γόνου και του γονέα του του επιθυμούντος την επαγγελματική του αναπαραγωγή.

Δε βλέπεις οτι φραγμός σε ΔΟΑΤΑΠ και σε ιδιωτικά πανεπιστήμια συνιστούν δύο όψεις του ίδιου νομίσματος με κοινά αποτελέσματα(αποκλεισμό μετρίων και ανικάνων) και οτι δεν μπορείς να παλεύεις ενάντια στα ιδιωτικά πανεπιστήμια και συνάμα να κάνεις τα στραβά μάτια στα όργια της αθρόας εισαγωγής πτυχιών μέσω ΔΟΑΤΑΠ?

Και μη μου πεις οτι η συνολική προοπτική του ενός και του άλλου θέματος διαφέρει ως προς την ευρύτητα διότι θα σου πω οτι ο σημερινός αριθμός αποτυχόντων(για εισαγωγή σε ελληνικό πανεπιστήμιο) που φοιτούν σήμερα στο εξωτερικό είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που μπορεί να απορροφήσει οποιοδήποτε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα όσο και να επεκταθεί.

Η εθελοτυφλείς ή άγεσαι και φέρεσαι από άτομα άσχετα με την πραγματικότητα της ελληνικής κοινωνικής μεταβλητότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑ....έχουν μόνο ο ένας τον άλλο....και το ότι πετύχαμε (αν πετύχαμε) αυτό το οφείλουμε καθαρά και μόνο στον προσωπικό αγώνα του καθενός μας. Απλά να σας αναφέρω ότι έγκριτοι ιατροί στους οποίους απευθυνθήκαμε δεν μπορούν να δώσουν απαντήσεις σε αρκετές ερωτήσεις στις οποίες καλούμαστε να απαντήσουμε σε 3 εβδομάδες. Όλοι λένε ότι πολλές από αυτές είναι επιπέδου ειδικότητας και μερικές ούτε καν γι' αυτό! Δε θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα γιατί έχουμε και σοβαρότερες δουλειές να κάνουμε. Με εσάς θα τα λέμε στο χώρο εργασίας ελπίζω να επικρατήσουν καλύτερες συνθήκες και να είστε πιο συνεργάσιμοι ....Απέναντί σας δεν έχω κανένα πρόβλημα, για μένα είστε όλοι συνάδελφοι! Απλά οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ όπως τους αποκαλείτε δεν είναι απλοί συνάδελφοι αλλά οικογένεια....αδέρφια.

Απλά και πληροφοριακά θα σας παραθέσω το παρακάτω link γιατί πολλά ακούγονται για ''το επίπεδο'' των ανατολικών πανεπιστημίων σε σχέση με τα ελληνικά. Αν εξαιρέσουμε το πολύ καλό Αριστοτέλειο....τα άλλα είναι όλα......στην κρίση σας!

http://www.webometrics.info/top3000.asp-offset=500.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΛΟΙΠΟΝ: 1ον ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΩ Η ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 50 ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΝ 500?? ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΕΤΕ?? ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

2ον ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΠΕΡΝΑΤΕ ΜΕ "ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ" ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ?? ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ?? ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ??? ΑΝ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ. ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΑΣ ΕΑΥΤΟ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΟΥΣ ,ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΘΑ ΨΟΥΜΕ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΤΥΨΕΙΣ. ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠ' ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ) ΘΑ ΣΑΣ ΚΥΝΗΓΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΘΑΨΩ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑΜΕ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΞΥΝΕΣΤΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΦΥΓΑΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ. ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΜΟΡΦΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΣΤΕΡΗΣΕΙ.

3ον ΕΙΣΤΕ ΜΙΚΡΟΜΥΑΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΜΑΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΡΑΣΣΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΕΝΩ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ??? ΚΑΘΗΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ "ΔΩΡΕΑΝ" ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΑΣ,ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

ΕΙΣΤΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΑΣΣΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ. Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΓΕΛΟΙΟΙ.

ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΤΕ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΤΡΑΒΑΤΕ ΡΕ ΑΜΑ ΕΧΕΤΕ @@ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΤΩΤΕΡΑ" ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΡΕΣ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΠΑΤΑΤΕ.

ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΑΣ ΑΗΔΙΑΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΑΙΣΧΟΣ!

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΑΣ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

για κάτσε ρε μεγάλε.αλλού κόπτεσαι για εξετάσεις και εδώ δε γουστάρεις?γιατί?μήπως επειδή τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να τις δώσεις και εσύ σε αντίθεση με τις εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ?

πάντα ως φοιτητής ήμουν κατά των εξετάσεως είτε για την ειδικότητα είτε για την άδεια ασκησεως επαγγέλματος και ψήφιζα υπέρ των σχετικών κινητοποιήσεων.Φαίνεται όμως ότι οι εξελίξεις μας πρόλαβαν, ιδίως με την είσοδο των ανατολικών χωρών στην Ε.Ε. Από εδώ και πέρα δεν υπάρχει άλλος τρόπος ελέγχου των εισαγόμενων φοιτητών από τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.Μάλιστα καλό θα ήταν αυτές οι εξετάσεις από τη στιγμή που δίνουν τη δυνατότητα να εργαστείς σε όλη την Ε.Ε. να διεξάγονταν σε πανευρωπαϊκό επίπεδο με κοινά θέματα για όλους.Μάλιστα αυτός θα ήταν ο μόνος τρόπος να διαφυλαχθεί το αδιάβλητό τους.Και όποιος άντεχε...Αυτό βέβαια δεν πρόκειται να γίνει για πολύ καιρό ακόμη.Και κάποιος που κόβεται στις εδώ εξετάσεις θα μπορεί να βγάζει άδεια σκήσεως επαγγέλματος στη Ρουμανία ή και να κάνει εκεί ειδικότητα και να έρχεται εδώ μετά οπότε δε θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα.Αυτό που πιστεύω τελικά οτι θα γίνει είναι ότι θα ισχύσει ο νόμος της αγοράς.Οι καλύτεροι θα επιβιώσουν (με το παραπάνω) ενώ οι άλλοι θα αποτελούν το φτηνό εργατικό δυναμικό για τους κλινικάρχες.

Πάντως δε γίνεται να αφαιρέσουν τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος από τους παλιότερους γιατρούς.Γιατί της τελευταίας 20ετίας και όχι για όλους τους ενεργούς γιατρούς δηλαδή?Θα ξέσπαγε σάλος.Αυτό που θα έπρεπε και θα μπορούσε να γίνει (αλλά χρειάζεται πολύ προεργασία και προετοιμασία) θα ήταν ο συνεχής έλεγχος και αξιολόγηση των γιατρών.Και μιλάω κυρίως για τους γιατρούς του ΕΣΥ αφού τους γιατρούς του ιδιωτικού τομέα τους κρίνει η αγορά.Δε θα ήταν βέβαια άσχημο και για αυτούς να υπήρχαν κάθε 3 χρόνια ας πούμε εξετάσεις αξιολόγησης.Έτσι κανένας δε θα επαναπαυόταν.

Συμπερασματικά, αν μπούνε εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα πρέπει όλοι να είμαστε σε επιφυλακή ώστε να διασφαλίσουμε την αντικειμενικότητά τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού πιστεύεις οτι απέκτησες μόρφωση κάνοντας χρήση των δικαιωμάτων στη μόρφωση,τόλμα να δώσεις εξετάσεις χωρίς γνωστά θέματα γελοίε.Τη μόρφωση όμως και το επίπεδο γνώσεων που απέκτησες την έχεις ήδη δείξει στις προηγούμενες εξεταστικές ΔΟΑΤΑΠ οπότε περαιτέρω τεστάρισμα περιττεύει,έτσι δεν είναι?

Τα υπόλοιπα είναι φούμαρα και σάλτσα.

Τι σχέση έχουν οι μεταγραφές,τα κόμματα κτλ,κτλ με το απλό ζήτημα της εξεταστικής με έτοιμα θέματα?

Ισα-ίσα ανίκανους και διαννοητικά υπολελειμμένους ευνοούν αυτά διότι δίνουν άλλοθι στους θεομπαίχτες που λάδωσαν και τώρα φωνάζουν.

Και τι λες δηλαδή?Μην ασχολείστε με εμάς,αφήστε μας να βυσσοδομούμε διότι υπάρχουν και άλλοι που βυσσοδομούν?

Τι σχέση έχει τι κάνουν οι άλλοι?Εδώ ασχολούμαστε με τα δικά σας κατορθώματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

για κάτσε ρε μεγάλε.αλλού κόπτεσαι για εξετάσεις και εδώ δε γουστάρεις?γιατί?μήπως επειδή τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να τις δώσεις και εσύ σε αντίθεση με τις εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ?

ρε μεγαλε το προβλημα μου ειναι οτι δε γουσταρω τετοιες εξετασεις,γιατι δε θα τις δωσεις και συ <_< !!

Γουσταρω ομως να δωσω εξετασεις για τη θεση ειδικοτητας που θα παρεις εσυ,επειδη περιμενες με τους αιωνες <_< !!

Εσυ δηλαδη εισαι πιο εξυπνος που ζητας εξετασεις για την αδεια,εφοσον δε σε αφορουν <_< ?

Ο,τι να 'ναι ειναι μερικοι εδω μεσα μου φαινεται :antegeia: !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε μεγαλε το προβλημα μου ειναι οτι δε γουσταρω τετοιες εξετασεις,γιατι δε θα τις δωσεις και συ <_< !!

Γουσταρω ομως να δωσω εξετασεις για τη θεση ειδικοτητας που θα παρεις εσυ,επειδη περιμενες με τους αιωνες <_< !!

Εσυ δηλαδη εισαι πιο εξυπνος που ζητας εξετασεις για την αδεια,εφοσον δε σε αφορουν <_< ?

Ο,τι να 'ναι ειναι μερικοι εδω μεσα μου φαινεται :antegeia: !!

δεν τις ζητάω, μάθε να διαβάζεις! απλώς παρατήρησα ότι δε βλέπω να υπάρχει άλλη λύση.Και όντως μετά το χουνέρι που μου επιφύλαξε το Ελληνικό Δημοσιο να καθομαι να περιμένω δε γουστάρω να δώσω εξετάσεις με κάθε τσουτσέκι που νομίζει ότι είναι καλύτερο χωρίς να ληφθεί υπ΄όψη ότι εγώ αναγκάστηκα να περιμένω χωρίς να είναι αυτό επιλογή μου.

Αν και να σου πω την αλήθεια, αφού δεν μπορούμε να διαγωνιστούμε για τη θέση της ειδικότητας (λυπάμαι, άργησες μεγάλε) θα μπορούσαμε να διαγωνιστούμε στα πλαίσια της συνεχούς αξιολόγησης των ιατρών (κάτι στο οποίο πιστεύω όπως είπα πριν ότι πρέπει να καθιερωθεί).Και τότε θα δουμε ποιος είναι καλύτερος και ποιός χειρότερος.Αν και εγώ δεν αμφισβήτησα ποτέ την επιστημονική σου επάρκεια γιατί απλά δε σε γνωρίζω προσωπικά και δεν μπορώ να σε κρίνω.Αντίθετα εσύ πατώντας στο γεγονός ότι είμαι παλιότερος με θεωρείς εξ΄ορισμού χειρότερο από εσένα!

Λοιπόν όντως μερικοί εδώ μέσα είναι ό,τι να΄ναι!

Τελικά το κόμπλεξ δεν το έχετε μόνο στα αθλητικά :P

P.S.

Πάντως Αρειανέ δε βλέπω την ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις εξετάσεις για ειδικότητα και εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αφού και με τους 2 τρόπους θα λυνόταν το πρόβλημα των αναμονών και θα προχωρούσαν οι καλύτεροι.Αν το πρόβλημά σου είναι αποκλειστικά μαζί μου η μόνη σου δυνατότητα είναι αυτή που περιέγραψα για συνεχή quality control των ιατρών γιατί σε άλλες εξετάσεις μαζί (στην Ελλάδα τουλάχιστον) δεν πρόκειται να συναντηθούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.