Jump to content

ΤΣΑΥ


calexicool

Recommended Posts

Ενημερωτικά, όλοι οι ειδικευόμενοι είναι ασφαλισμένοι και στο Τ.Σ.Α.Υ. και στο Ι.Κ.Α.

δηλαδη μπορει να ειναι καποιος ασφαλισμενος σε δυο ταμεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Last Reply

Στο Τ.Σ.Α.Υ. έχεις περίθαλψη και σύνταξη και στο Ι.Κ.Α. τα επιδόματα.

Οι καθηγητές σου είναι και στο Τ.Σ.Α.Υ. και στο Δημόσιο ταμείο για παράδειγμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Γεια σας!!!

Θα ηθελα να μου λυσει οποιος μπορει καποιες αποριες που εχω για το ΤΣΑΥ:

1)Ειμαι στο ΙΚΑ απο το 2002 ως υπαλληλος γραφειου.Τωρα που τελειωσα τη σχολη(ιατρικη),εκανα προεγγραφη στο ΤΣΑΥ για να γραφτω στο συλλογο.Στο ΤΣΑΥ μου ειπαν οτι απο τη στιγμη που ειμαι στο συλλογο θα πρεπει ο εργοδοτης μου να με δηλωνει στο ΤΣΑΥ.Οταν ξαναπηγα να ρωτησω μου ειπαν οτι αυτο δεν χρειαζεται (να ολοκληρωσω την εγγραφη μου) παρα μονο οταν εργαστω ως υγειονομικος.Ποιο απο τα 2 ισχυει;

2)Μπορω να παραιτηθω απο την εργασια μου και να πληρωσω τις εισφορες μου στο ΤΣΑΥ για 2 χρονια οπως αναφερεται παραπανω (χωρις εναρξη,αναφερομαι στην αποφαση 601 του ΔΣ του ΤΣΑΥ);;

3)Τα ενσημα μου απο το 2002 συμψηφιζονται για τη συνταξη (και για το ηλικιακο ρωταω και για το ποσο);;

Ευχομαι να ειμαι αρκετα σαφης στις ερωτησεις μου και να μην πονοκεφαλιασω οποιον ασχοληθει!

Ευχαριστω πολυ!!!

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'τη στιγμή που έχεις ΙΚΑ 6 χρόνια (απ'το 2002 ) έχεις και περίθαλψη για το τρέχον έτος (αν σταμάτησες να δουλεύεις). Μπορείς να πληρώνεις το ΤΣΑΥ από όποτε θες και να έχεις περίθαλψη απο εκεί αλλά αν δεν κάνω λάθος ο νόμος έχει αλλάξει και πλέον με την προεγγραφή για τα 2 πρώτα χρόνια (εφόσον δεν δουλεύεις σαν υγειονομικός) πάλι έχεις ασφάλιση χωρίς να πληρώνεις τις εισφορές. Όταν θα πάρεις σύνταξη ότι ένσημα έχεις, από όποιο ταμείο, ας είναι και από 5 χρόνια που δούλευες ταξί, συμψηφίζονται και την σύνταξη τη δίνει το ταμείο στο οποίο έχεις τα περισσότερα ένσημα. Αυτά ξέρω... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!!!

Θα ηθελα να μου λυσει οποιος μπορει καποιες αποριες που εχω για το ΤΣΑΥ:

1)Ειμαι στο ΙΚΑ απο το 2002 ως υπαλληλος γραφειου.Τωρα που τελειωσα τη σχολη(ιατρικη),εκανα προεγγραφη στο ΤΣΑΥ για να γραφτω στο συλλογο.Στο ΤΣΑΥ μου ειπαν οτι απο τη στιγμη που ειμαι στο συλλογο θα πρεπει ο εργοδοτης μου να με δηλωνει στο ΤΣΑΥ.Οταν ξαναπηγα να ρωτησω μου ειπαν οτι αυτο δεν χρειαζεται (να ολοκληρωσω την εγγραφη μου) παρα μονο οταν εργαστω ως υγειονομικος.Ποιο απο τα 2 ισχυει;

2)Μπορω να παραιτηθω απο την εργασια μου και να πληρωσω τις εισφορες μου στο ΤΣΑΥ για 2 χρονια οπως αναφερεται παραπανω (χωρις εναρξη,αναφερομαι στην αποφαση 601 του ΔΣ του ΤΣΑΥ);;

3)Τα ενσημα μου απο το 2002 συμψηφιζονται για τη συνταξη (και για το ηλικιακο ρωταω και για το ποσο);;

Ευχομαι να ειμαι αρκετα σαφης στις ερωτησεις μου και να μην πονοκεφαλιασω οποιον ασχοληθει!

Ευχαριστω πολυ!!!

emthanx

1. ανάλογα ως προς τι θα εργάζεσαι στον εργοδότη σου θα σε ασφαλίσει στο ανάλογο ταμείο

το ότι είσαι γραμμένος στο σύλλογο και με προεγγραφή στο ΤΣΑΥ δε σημαίνει πως υποχρεωτικά θα πρέπει να πληρώνεις εισφορές στο ΤΣΑΥ ο ίδιος και ο εργοδότης σου

2. βεβαίως και μπορείς, με τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης για ειδικότητα

3. συμψηφίζονται στα συντάξιμα έτη, σύνταξη βεβαίως από το τελευταίο ταμείο στο οποίο θα είσαι ασφαλισμένος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για τις απαντησεις σας!!!!

emthanxemthanxemthanx

Διάβασα το νόμο 3232/2004 που αφορά στους μεταπτυχιακούς και στην ασφάλιση αυτών και δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι υποψήφιοι διδάκτορες υποχρεούνται να ασφαλιστούν στο ΤΣΑΥ. Ο νόμος κάνει λόγο για υποχρεωτική ασφάλιση όσων "απασχολούνται σε ερευνητικά προγράμματα" και " συμμετέχοντες σε μεταπτυχιακές σπουδές". Πουθενά δεν αναφέρεται ο όρος διδακτορική διατριβή. Υπάρχει κάποιος από το forum τον οποίο τον υποχρέωσε το ΤΣΑΥ να πληρώσει εισφορά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

προσπαθω να μπω στο site του ΤΣΑΥ αλλα δεν ανεβαινει και θα ηθελα καποιος να μου λυσει ορισμενες αποριες. σπουδαζω ιατρικη αλλα εργαζομαι με ασφαλιση ΙΚΑ. σε λιγο ορκιζομαι και θελω να ξερω:

**αν ειμαι υποχρεωμενη να γραφτω στο ΤΣΑΥ προκειμενου να δηλωσω ειδικοτητα και αγροτικο

**τι παροχες καλυπτει το ΤΣΑΥ (συνεισφορα στα φαρμακα, καλυψη εξοδων σε ιαδιωτικα νοσοκομεια και στο εξωτερικο κτλ) για να συγκρινω με το ΙΚΑ

**εαν μπορω να εχω διπλη ασφαλιση

**εαν παω στο ΤΣΑΥ (αχαρνων) ειναι διατεθιμενοι να απαντησουν σε περισσοτερες αποριες ή να ψαξω αλλου και αν ναι που

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δηλώσεις την ειδικότητα κάνεις την λεγόμενη "προεγγραφή" όπου απλά παίρνεις τον αριθμό μητρώου σου χωρίς να χρειάζεται να πληρώνεις στην συνέχεια εισφορές ενώ δεν εργάζεσαι. Το ΤΣΑΥ είναι συνταξιοδοτικό ταμείο, φάρμακα, περίθαλψη κλπ θα έχεις ανάλογα με το είδος της σύμβασης όπου θα δουλεύεις, σαν δημοσίου δικαίου ταμείο δημοσίων υπαλλήλων, σαν ιδιωτικού δικαίου (ειδικότητα) ΙΚΑ. Δεν σε εμποδίζει κανείς να έχεις επιπλέον ιδιωτική ασφάλιση, τώρα για κάποιο άλλο ταμείο δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω. Το site του ΤΣΑΥ δεν δουλεύει από πολύ καιρό ίσως αν πας από εκεί να μάθεις περισσότερα. Βλέπεις το τηλέφωνο πρέπει να το σηκώσουν για να σου απαντήσουν. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

θα ηθελα να ρωτησω, αν δουλευει καποιος σε ενα κεντρο αισθητικης σαν γιατρος (ανειδικευτος), ειναι ασφαλισμενος στο ΤΣΑΥ?τις εισφορες πως τις πληρωνεις αν εισαι?απο την τσεπη σου?ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για τις απαντησεις σας!!!!

emthanx  emthanx  emthanx

Διάβασα το νόμο 3232/2004 που αφορά στους μεταπτυχιακούς και στην ασφάλιση αυτών και δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ ότι οι υποψήφιοι διδάκτορες υποχρεούνται να ασφαλιστούν στο ΤΣΑΥ. Ο νόμος κάνει λόγο για υποχρεωτική ασφάλιση όσων "απασχολούνται σε ερευνητικά προγράμματα" και " συμμετέχοντες σε μεταπτυχιακές σπουδές". Πουθενά δεν αναφέρεται ο όρος διδακτορική διατριβή. Υπάρχει κάποιος από το forum τον οποίο τον υποχρέωσε το ΤΣΑΥ να πληρώσει εισφορά?

Πολλά χρόνια πριν και προτού φύγω για αμερική δούλεψα με το καθεστώς του μεταπτυχιακού πρώτα και μεταδιδακτορικού μετά  σε ερευνητικό πρόγραμμα. Για να πληρωθώ σαν μεταπτυχιακός (δηλ πριν την λήψη της διδακτορικής) έκοβα μπλοκάκι αθεώρητο επειδή η αμοιβή είχε το χαρακτήρα υποτροφίας και είχα ασφάλιση από το παν/μιο (δεν είχε εμπλακεί το ΤΣΑΥ). Για να πληρωθώ σαν μεταδιδακτορικός είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος (ερευνητής - ιατρός αν θυμάμαι καλά ήταν ο τίτλος) και η ασφάλιση/εισφορές ήταν μέσω ΤΣΑΥ. Η εφορία δεν μου άνοιγε βιβλία χωρίς βεβαίωση ιατρικού συλλόγου και ΤΣΑΥ, και το μπλοκάκι ήταν θεωρημένο και άρα έπρεπε να πληρώνω εισφορές.  Πρόσεξε λίγο τι συμβαίνει με το ΦΠΑ στη δεύτερη περίπτωση .... σε κάποια παν/μια είσουν υποχρεωμένος να κόβεις και ΦΠΑ ακόμα και αμοιβόσουν από εθνικό ή κοινοτικό πρόγραμμα, ενώ σε άλλα όχι. Προφανώς τον έπαιρνες πίσω το ΦΠΑ (ένεκα B2B) αλλά μετά από καιρό' δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με το καθεστώς του 3232/2004, αλλά από κάτι φίλους από πολυτεχνείο που αλλάζαν  τα μεταδιδακτορικά σαν πουκάμισα νομίζω ότι η διαδικασία δεν έχει αλλάξει από αυτή που περιγράφω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απάντησες σε ένα post μετά από 2 χρόνια ή κάνω κάπου κάποιο λάθος; :blink:

Χαχα έχεις δίκιο - ελπίζω να είχε βρει την απάντηση ήδη μόνος του!

Αν όχι, better late than never!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Τα τελευταία 2 χρόνια εργάζομαι στην Αγγλία και θα επιστρέψω στην Ελλάδα τέλος του έτους οπότε και ανοίγει η θέση μου για ειδικότητα. Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε ως προς τα παρακάτω;

1. Ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω για να αναγνωρίσω το παραπάνω διάστημα εργασίας ως συντάξιμο; Εννοείται θα πάρω βεβαίωση καταβολής εισφορών από την αρμόδια υπηρεσία του Ηνωμένου Βασιλείου και θα τη μεταφράσω.

2.Αναγνωρίζεται στο ακέραιο το διάστημα εργασίας ή προβλέπεται κάτι διαφορετικό;

3.Θα προσμετρηθεί το διάστημα αυτό στον υπολογισμό των χρονοεπιδομάτων;

4.Πρέπει να κάνω κάτι με το ΙΚΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία.

Γεια σας παιδιά, αναρωτιέμαι αν υπάρχουν απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα αφού έφτασε και η ώρα η δικιά μου για την επιστροφή.

Θα ήθελα να προσθέσω, για να αναγνωρίσω κάποια κομμάτια της ειδικότητας που είναι ενιαία πρέπει να το κάνω πριν αρχίσω την ειδικότητα στην Ελλάδα ή μπορεί να γίνει και εφ'όσον έχει αρχίσει;

Εννοείται πως έψαξα και το υπόλοιπο φόρουμ για τις γενικότερες διαδικασίες όταν κάποιος επιστρέφει αλλά δε βρήκα σχεδόν τιποτα. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο σύνδεσμο ας τον παραθέσει. Θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

θελω να θεωρησω το βιβλιαριο τσαυ για το 2013 αλλα η υπαλληλος του ιατρικου συλλογου δηλωνει αναρμοδια απο φετος για το τσαυ.υπαγομαστε(η κορινθος ) λεει πλεον στην τριπολη αλλα κανεις δεν σηκωνει εκει το τηλεφωνω να συνεννοηθω.

αραγε στην αθηνα θα μπορουσα να εξυπηρετηθω?

ουτε εκει σηκωνουν τηλεφωνο.ξερει κανεις σε ποιο φραφειο και τι μερες και ωρες?

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς και στην Αθήνα ή όπου είναι πιο κοντά σου. Μην ξεχάσεις το κόκκινο βιβλιαράκι. Για τα υπόλοιπα δες : http://www.tsay.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς και στην Αθήνα ή όπου είναι πιο κοντά σου. Μην ξεχάσεις το κόκκινο βιβλιαράκι. Για τα υπόλοιπα δες : http://www.tsay.gr

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικα πηγα στο ΤΣΑΥ αθηνας εχθες.εχει στο ισογειο το αρμοδιο γραφειοα απο τις 8π.μ.Χρειαζονται το ροζ ,το καφε και βεβαιωση απο το νοσοκομειο.

Για οσους δεν εχουν ανοιξει ηλεκτρονικο φακελο,απαραιτητο να το κανουν προσκομιζοντας ολα τα πιστοποιητικα προηγουμενης εργασιας.Αυτο γινεται στο 2ο οροφο ,απεναντι απο το πρωτοκολλο και πρεπει να προηγηθει του ισογειου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! μόλις απέκτησα πτυχίο κα αδεια ασκήσεως επαγγέλματος....εκανα και αιτηση για ειδικότητα, την οποία όπως υπολογίζω θα ξεκινησω σε κανα οκτάμηνο και τώρα αναμένω προκήρυξη για τα αγροτικά. θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κανω για να έχω κι εγω μια ασφαλιση μέχρι να αρχίσω εργασία είτε ως αγροτικός ιατρός είτε ως ειδικευόμενη μιας και η κάλυψή μου ως προστατευόμενο μέλος λήγει σε κανα μηνα...κανω προεγγραφή στο ΕΤΑΑ (αν και απ οτι κατάλαβα μόνο Α.Μ. σου παρεχει..), βγάζω κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ (οχι με σκοπο τόσο το επιδομα αλλά ισως για να εχω ιατροφαρμ. περιθαλψη....), τι κάνω??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 9 months later...

http://www.tsay.gr/Default.aspx?id=123857&nt=108&lang=1

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ
 

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΘΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΟΙΝΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ (ΔΕΥΤΕΡΑ – ΤΡΙΤΗ – ΤΕΤΑΡΤΗ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.)ΚΑΙ ΩΡΕΣ 08:00 – 13:00.

 ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ :

  ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ : 175 ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ

  ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ : 175 ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας παιδια!να κανω μια ερωτηση! εαν δουλευει καποιος σε διαγνωστικο κεντρο ως ανειδικευτος ιατρος,με τις εισφορες τι γινεται?ποιος πληρωνει το φορο?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να συμπληρωσουμε οτι στην περιπτωση που εισαι με "μπλοκακι" και εισαι ανω της 5ετιας ασφαλισμενος,μιλαμε για πανω απο 200 ευρω το μηνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου ειπανε οτι θα κανουμε μια συμβαση αοριστου,οτι θα πρεπει να κανω εναρξη στην εφορια κι οτι θα χω μπλοκακι με καποιο κωδικο..τα λεφτα μου ειπαν πως θα ειναι 1050 μικτα.Δηλ τι σημαινει αυτο?ποσα περιπου θα πληρωνω?τι θα μου μενει?? τωρα ξεκιναω κι εγω και δεν εχω ιδεα τι με συμφερει..

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.