Jump to content

ΤΣΑΥ


calexicool

Recommended Posts

νομιζω πως μια κουβεντα με τον λογιστη/λογιστρια σου δεν θα ηταν ασχημη ιδεα.

 

Με βαση οσα σου ειπανε,1050 ευρω το μηνα μειον τουλαχιστον 200 ευρω που θα πληρωνεις το ΤΣΑΥ(εαν υποθεσουμε πως εχεις μια 5ετια ασφαλισμενος ηδη) σημαινει κατω απο 850 ευρω καθαρα το μηνα.Βγαλε και το τελος επιτηδευματος,πως λεγεται αυτο τελοσπαντων που νομιζω οτι θα πρεπει να πληρωνεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Last Reply

εγω εκανα αγροτικο μονο που εκει ειχα ΤΣΑΥ και απο τον Απριλιο του 2015 εχει ληξει το ΤΣΑΥ μου και δεν ειχα ξαναδουλεψει πουθενα.Τωρα βρηκα αυτη τη δουλεια και δεν ξερω αν με συμφερει!πρεπει να μιλησω μαλλον με καποιον λογιστη οπως ειπες..εσυ τι θα κανες στη θεση μου?μηπως δε συμφερει τελικα?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αν σε συμφέρει μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις. Έχεις βρει κάποια εναλλακτική εργασία?  

Αυτή τη στιγμή από ότι κατάλαβα είσαι άνεργος, ανασφαλιστος.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι δεν εχω βρει τιποτα αλλο και τωρα δεν εχω δουλεια.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παντως!απλα αγχωνομαι επειδη δεν ξερω τιποτα γι αυτα και δεν ξερω ποσα θα μου μεινουν στην ακρη.ειναι και δυσκολοι οι καιροι τωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

http://www.tsay.gr/Default.aspx?id=124886&nt=108&lang=1

 

06/11/2015
ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΔΑΝΕΙΩΝ 2015
 

Σας ενημερώνουμε ότι για το έτος 2015 θα χορηγηθούν δάνεια πρώτης επαγγελματικής εγκατάστασης σε 100 υγειονομικούς ύψους 6.000,00 € έκαστο, σύμφωνα με τις σχετικές αποφάσεις του ΔΣ του ΕΤΑΑ και της Διοικούσας Επιτροπής Υγειονομικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Δουλεύω  σαν ελεύθερος επαγγελματίας και θα πάω να κάνω μια εξειδίκευση στην Αγγλία. Ξέρει κανείς τι γίνεται με το ΤΣΑΥ όσο θα είμαι εκεί; Να κάνω διακοπή επαγγέλματος στην εφορία ώστε για το διάστημα που θα είμαι εκεί να μην πληρώνω εδώ το ΤΣΑΥ; Επίσης με ρώτησαν από εκεί εάν θέλω να μου κάνουν κρατήσεις για σύνταξη; να το δεκτω? (με τη λογική ότι θα πάρω κάποια βεβαίωση ότι έχουν γίνει οι κρατήσεις για να τη χρησιμοποιήσω εδω). Ξέρει κανείς πόσες είναι αυτές οι κρατήσεις; 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
On Τετάρτη, 4 Ιανουάριος 2017 at 2:57 PM, Inside said:

Έχουν αφαιρέσει τον ηλεκτρονικό φάκελο απο το σάιτ του ΤΣΑΥ; 

Πια πώς γίνεται η ενημέρωση/θεώρηση;

 

http://www.tsay.gr/Documents2/Οδηγίες για το μεταβατικό διάστημα δημιουργίας του Ενιαίου Μητρώου Ασφαλισμένων του ΕΦΚΑ.pdf

Για να ολοκληρωθεί η ενοποίηση των επιμέρους Μητρώων σε ένα ενιαίο Μητρώο, είναι αναγκαία η επεξεργασία τους από την ΗΔΙΚΑ Α.Ε. για ένα σύντομο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο οι αρμόδιες υπηρεσίες του ΕΦΚΑ
δεν θα μπορούν να επικαιροποιούν τα στοιχεία τους ηλεκτρονικά. Η διαδικασία της ενοποίησης των Μητρώων από την ΗΔΙΚΑ Α.Ε. θα ολοκληρωθεί στις 16/1/2017.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα. Τελειωσα το αγροτικο πριν 4 μηνες. Χθες ξεκινησα ειδικοτητα και οταν εκανα τα χαρτια του διορισμου μου εδωσαν μια βεβαιωση για το τσαυ. Εκτος λοιπον απο αυτο το χαρτι και το ροζ βιβλιαρακι, γνωριζετε αν θα χρειαστω καποιο αλλο δικαιολογητικο οταν θα παω στο τσαυ για να κανω ενημέρωση?  Μη θέλουν αλλα 300 δικαιολογητικα,ποσες μερες να λειψεις απο το νοσοκομειο? Επισης,οταν τελείωσα το αγροτικο δεν ασχοληθηκα καθολου με το τσαυ και δε θελω να εξαγορασω αυτους τους 4 μηνες. Επρεπε να εχω κανει κατι? Ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 minutes ago, pik said:

Παιδια καλησπερα. Τελειωσα το αγροτικο πριν 4 μηνες. Χθες ξεκινησα ειδικοτητα και οταν εκανα τα χαρτια του διορισμου μου εδωσαν μια βεβαιωση για το τσαυ. Εκτος λοιπον απο αυτο το χαρτι και το ροζ βιβλιαρακι, γνωριζετε αν θα χρειαστω καποιο αλλο δικαιολογητικο οταν θα παω στο τσαυ για να κανω ενημέρωση?  Μη θέλουν αλλα 300 δικαιολογητικα,ποσες μερες να λειψεις απο το νοσοκομειο? Επισης,οταν τελείωσα το αγροτικο δεν ασχοληθηκα καθολου με το τσαυ και δε θελω να εξαγορασω αυτους τους 4 μηνες. Επρεπε να εχω κανει κατι? Ευχαριστω παρα πολυ

 

καλο θα ειναι να εχεις μαζι σου και την αντιστοιχη βεβαιωση που πηρες οταν τελειωσες το αγροτικο 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, iceman said:

 

καλο θα ειναι να εχεις μαζι σου και την αντιστοιχη βεβαιωση που πηρες οταν τελειωσες το αγροτικο 

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 λεπτά πριν, Ρήτρα_5 said:

δεν υπάρχει καν ΤΣΑΥ 4 μήνες μετά.....;)

Χαχα σωστο! Απλα ειναι και αυτος ενας λογος που ανησυχω μηπως μου ζητησουν παλι απο την αρχη ολα τα δικαιολογητικα, πχ βεβαιωση ιατρικου συλλογου κλπ κλπ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

41 λεπτά πριν, pik said:

Χαχα σωστο! Απλα ειναι και αυτος ενας λογος που ανησυχω μηπως μου ζητησουν παλι απο την αρχη ολα τα δικαιολογητικα, πχ βεβαιωση ιατρικου συλλογου κλπ κλπ..

Ημουν στο ΤΣΑΥ για παρόμοια υπόθεση πριν ένα μηνα, όχι ακριβώς σε αυτο το θεμα που ρωτάς οποτε οι πληροφοριες που σου δινω ειναι γενικολογες...

Εχουν αλλάξει μόνο τις ταμπέλες απεξω απο ολα τα εντασσόμενα ταμεία, μεσα η κατασταση ειναι οπως πριν.

Αν πας στην Αχαρνων θα δεις πλέον ταμπέλα ΕΦΚΑ.

Στο τμήμα μητρώου δουλεύουν μονο 2 άτομα και εξυπηρετουν εκατοντάδες ασφαλισμένους καθε μέρα.

Στο τηλέφωνο δεν απαντούν ποτε, παρότι υπαρχει νομοθεσια που υποχρεωνει τους δημ. υπαλλήλους να απαντουν στα τηλεφωνα πολιτών.

Η δικαιολογία (δυστυχως ειναι πραγματικοτητα) είναι οτι το προσωπικό ειναι λίγο και η δουλειά τεράστια.

Υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να χρειαστεί να κανεις επικαιροποίηση του μητρώου σου ή επανεγγραφή στο νέο φορέα.

Να θυμάσαι ότι το ενιαίο μητρώο όλων στον ΕΦΚΑ ειναι πλεον ο ΑΜΚΑ (όχι ο ΑΜ ΤΣΑΥ ή ΙΚΑ κτλ).

Για το λόγο αυτο σου προτεινω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να παρεις μαζι σου φωτοτυπίες απο ΟΛΑ σου τα χαρτιά.

Να πάς πρωι πρωι και όχι πεμπτη, οπλισμένος με υπομονή και ΟΛΑ σου τα εγγραφα.

:)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/23/2017 at 11:00 ΜΜ, Ρήτρα_5 said:

Ημουν στο ΤΣΑΥ για παρόμοια υπόθεση πριν ένα μηνα, όχι ακριβώς σε αυτο το θεμα που ρωτάς οποτε οι πληροφοριες που σου δινω ειναι γενικολογες...

Εχουν αλλάξει μόνο τις ταμπέλες απεξω απο ολα τα εντασσόμενα ταμεία, μεσα η κατασταση ειναι οπως πριν.

Αν πας στην Αχαρνων θα δεις πλέον ταμπέλα ΕΦΚΑ.

Στο τμήμα μητρώου δουλεύουν μονο 2 άτομα και εξυπηρετουν εκατοντάδες ασφαλισμένους καθε μέρα.

Στο τηλέφωνο δεν απαντούν ποτε, παρότι υπαρχει νομοθεσια που υποχρεωνει τους δημ. υπαλλήλους να απαντουν στα τηλεφωνα πολιτών.

Η δικαιολογία (δυστυχως ειναι πραγματικοτητα) είναι οτι το προσωπικό ειναι λίγο και η δουλειά τεράστια.

Υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να χρειαστεί να κανεις επικαιροποίηση του μητρώου σου ή επανεγγραφή στο νέο φορέα.

Να θυμάσαι ότι το ενιαίο μητρώο όλων στον ΕΦΚΑ ειναι πλεον ο ΑΜΚΑ (όχι ο ΑΜ ΤΣΑΥ ή ΙΚΑ κτλ).

Για το λόγο αυτο σου προτεινω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να παρεις μαζι σου φωτοτυπίες απο ΟΛΑ σου τα χαρτιά.

Να πάς πρωι πρωι και όχι πεμπτη, οπλισμένος με υπομονή και ΟΛΑ σου τα εγγραφα.

:)

 

για αυτούς σε παράταση ειδικότητας... το νοσοκομείο στέλνει αυτοματα όλα τα στοιχεία σου (στο ΕΦΚΑ πλέον) και ενημερωνεται έτσι  η κατάσταση σου  στην παρούσα φάση ή χρειάζεται να περάσεις από την Αχαρνών?

Το να θέλεις να έχεις ή όχι και κρατήσεις από το ΤΣΑΥ γίνεται μόνο κατόπιν αιτησης στο νοσοκομείο σου ή στο ΤΣΑΥ-ΕΦΚΑ?

Εαν δεν επιθυμείς το δηλώνεις κάπου ή δε χρειάζεται?

Εχει πάει καποιος για επικαιροποίηση στοιχείων ο ίδιος στη Αχαρνών (ως παρατασιακός)  να μας πει τι γίνεται με τις κρατήσεις στο ΤΣΑΥ?Σε ρωτούν αν θέλεις ή όχι?

Σε αυτή τη φάση δεν σκέφτομαι, μάλλον όπως οι περισσότεροι άν  όχι όλοι για διπλές κρατήσεις, και μια απορία μου είναι γιατί καποιος να προβεί σε κρατήσεις και στα δύο ταμεία-αξίζει?

Πραγματικά δεν το έχω αγγίξει το θέμα...απλά πηγαίνω στο νοσοκομείο... αλλά σκεφτομαι κάποια στιγμή να περάσω και από Αχαρνών-φοβαμαι όμως τι θα συναντήσω....

πολλά ερωτήματα-ευχαριστώ όποιον διαθέσει το χρόνο του

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως δεν εχω απαντηση σε αυτα τα ερωτήματα, αλλα θα το δει καποιος να σου απαντησει.

Απλά να σου πω για να ξεκαθαρίσει λιγο το πραγμα μεσα σου, δεν υπαρχουν 2 ταμεια! Υπάρχει μονο ΕΦΚΑ!

Και δεν υπαρχουν οι διαφορετικοι αριθμοι μητρωου (πχ ΤΣΑΥ, ΙΚΑ κτλ). Αριθμος μητρωου στον ΕΦΚΑ ειναι ο ΑΜΚΑ!

Βεβαιως υπάρχουν απειρες ελλειψεις και δυσλειτουργιες....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

24/05/2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι το Περιφερειακό Τμήμα ΕΦΚΑ Υγειονομικών Ιωαννίνων (τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΑΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ) τη Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 μετακομίζει στο κτίριο 
του Περιφερειακού Υποκαταστήματος ΙΚΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ στο 2ο όροφο 
Ταχ. Διεύθυνση: Παύλου Μελά 34, ΤΚ: 45332.

Από το Περιφερειακό Τμήμα Υγειονομικών Ιωαννίνων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

H προεγγραφή στο ΤΣΑΥ για απόφοιτους ιατρικής έχει καταργηθεί, πλέον γράφεσαι σε ιατρικό σύλλογο χωρίς το παράβολο προεγγραφής του ΤΣΑΥ.Επιπλέον για την εγγραφή στο ΤΣΑΥ (γίνεται μετά την εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο) χρειάζεται πλέον βεβαίωση εργοδότη για έναρξη εργασίας (παλιότερα δεν χρειαζόταν να έχεις αρχίσει να εργάζεσαι ώστε να έχεις ασφάλιση ως γιατρός ) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΒΡΟΥ


ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΒΡΟΥ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ Α’ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΕΒΡΟΥ, ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝ. ΘΡΑΚΗΣ 58, ΤΚ 681 32, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ, ΜΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 2551084645 

 

 

ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ
 

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ, ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΡΜΟΥ ΚΑΙ ΛΙΟΥΦΗ ΣΤΟΑ, ΤΚ 501 00, ΚΟΖΑΝΗ,  ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 2461026047 ΚΑΙ  FAX: 2461055871

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Περιφερειακό Γραφείο Υγειονομικών Μαγνησίας-Σποράδων

Το Περιφερειακό Γραφείο Υγειονομικών Μαγνησίας - Σποράδων μετακομίζει την 16/11/17 στις εγκαταστάσεις της Περιφερειακής Δ/νσης Μισθωτών στην οδό Λεωφ. Ειρήνης 129 (πρώην ΙΚΑ Ν. Ιωνίας Βόλου).

Για τον λόγο αυτό το Γραφείο δεν θα λειτουργήσει από 15 έως και 17 Νοεμβρίου.

ΤΗΛ  2421029540 ΦΑΞ 2421029544

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Πώς γίνεται η εγγραφή στο ΤΣΑΥ (ή ό,τι άλλος φορέας είναι τέλος πάντων αν έχει αλλάξει ο φορέας) και ποια δικαιολογητικά απαιτούνται; Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ ενημερώνει ότι το Περιφερειακό Τμήμα Υγειονομικών Πειραιά, λειτουργεί πλέον σε νέα διεύθυνση, επί της οδού Αγ. Κωνσταντίνου 1 & Κολοκοτρώνη στον Πειραιά 

Οι συναλλασσόμενοι με τις ανωτέρω υπηρεσίες μπορούν να επικοινωνούν προσωρινά στο τηλέφωνο (210)-4192815
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Μετεγκατάσταση του Περιφερειακού Γραφείου Υγειονομικών Φθιώτιδας

Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ ενημερώνει για την μετεγκατάσταση του Περιφερειακού Γραφείου Υγειονομικών Ν.Φθιώτιδας, στα γραφεία του Περιφερειακού Υποκαταστήματος Μισθωτών Λαμίας (πρώην ΙΚΑ), στο ισόγειο. 
Οδός Θερμοπυλών 72, Λαμία, ΤΚ 35100 
ΤΗΛ. 2231056227 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.