Jump to content

ΤΣΑΥ


calexicool

Recommended Posts

βέβαια,ως νέοι άνθρωποι που είμαστε δόξα τω Θεώ συνήθως τα λεφτά που πληρώνουμε σε γιατρούς δεν ξεπερνουν αυτά του τσαυ...

ευτυχώς εγώ έχω βρει εναλλακτική για την υγ.περίθαλψη.άμα σε έχει βρει καμιά συμφορά,το κράτος σου δίνει κάποια ατού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Last Reply
βέβαια,ως νέοι άνθρωποι που είμαστε δόξα τω Θεώ συνήθως τα λεφτά που πληρώνουμε σε γιατρούς δεν ξεπερνουν αυτά του τσαυ...

ευτυχώς εγώ έχω βρει εναλλακτική για την υγ.περίθαλψη.άμα σε έχει βρει καμιά συμφορά,το κράτος σου δίνει κάποια ατού...

Πες και σε μας την εναλλακτικη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά το θέμα της έναρξης ιατρείου το είχαμε συζητήσει παλιά και είχαμε καταλήξει ότι δεν συμφέρει γιατί σε δαγκώνει η εφορία μετά, όταν δηλ. διοριστείς για ειδικότητα και πρέπει να κλείσεις το υποτιθέμενο ιατρείο, σου βγάζει πρόστιμο (μεγάλο) γιατί δεν έχεις δηλώσει έσοδα! Και δεν δικαιούσαι να μην δηλώνεις έσοδα, εφ' όσον υποτίθεται ότι λειτουργούσες ιατρείο και έβλεπες ασθενείς.

Δεν παιζει τιποτα τετοιο.Δεν σου κανουν τιποτα.Εχεις καθε δικαιωμα να μην δηλωσεις εσοδα.Ρωτησα λογιστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να πληρώσει κανείς στο ΤΣΑΥ αν εργάζεται σε κάποια δουλειά που δεν έχει καμία σχέση με ιατρικές παροχές, αν διοριστηκε κάπου είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να πληρώσει κανείς στο ΤΣΑΥ αν εργάζεται σε κάποια δουλειά που δεν έχει καμία σχέση με ιατρικές παροχές, αν διοριστηκε κάπου είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα?

Δεν νομίζω καν ότι στο επιτρέπουν ακόμα και να θες εσύ να ασφαλιστείς στο ΤΣΑΥ αν εργάζεσαι πχ ως πωλητής (εκτός ιατρικών ειδών, που κι εκεί δεν νομίζω πάλι να έχεις ΤΣΑΥ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να πληρώσει κανείς στο ΤΣΑΥ αν εργάζεται σε κάποια δουλειά που δεν έχει καμία σχέση με ιατρικές παροχές, αν διοριστηκε κάπου είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα?

Έχει σημασία με ποιά ιδιότητα σε δηλώνει ο εργοδότης σου στο ΙΚΑ. Για να σου πω κάτι ακραίο ακόμα κι αν δουλεύεις σε πιτσαρία, αν ο εργοδότης σου δηλώνει ότι σε έχει ως γιατρό, σου πληρώνει και ΙΚΑ και ΤΣΑΥ αλλιώς μόνο το ΙΚΑ. Απ'ότι καταλαβαίνεις δεν τους πολυσυμφέρει να σε δηλώνουν ως γιατρό όταν δεν είναι υποχρεωμένοι από το νόμο (όπως για παράδειγμα στις εφαρμογές λέϊζερ όπου πρέπει να δείξουν ότι το μηχάνημα το χειρίζεται γιατρός). Επίσης και να΄θελες δεν μπορείς να πληρώσεις το ΤΣΑΥ μόνος σου 'οταν είσαι υπάλληλος, τα κανονίζει το ΤΣΑΥ με το λογιστήριο της εταιρείας που εργάζεσαι....βέβαια αυτοί αν θέλουν μετά μπορούν να στα κρατάνε από το μισθό σου...εξαρτάται από τη συμφωνία που έχετε κάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά, ξέρει κανείς αν πρέπει να πληρώσουμε ΤΣΑΥ αν θα φύγουμε για εξωτερικό για ειδικότητα?

Μήπως μετά μας ζητάνε αναδρομικά?

Αυτή τηστιγμή είμαι χωρίς δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδιά, γεια σας!

Έχω μια απορία για την ασφάλισή μας..

Κάποιος όσο σπουδάζει μπορεί να είναι έμμεσα ασφαλισμένος-στο ταμείο ενος γονέα για παράδειγμα.

Όταν πάρει κανείς το πτυχίο και μέχρι να έρθει ο διορισμός για το αγροτικό ή την ειδικότητα, έχει κάποιο ταμείο για περίθαλψη ή μπα?

Το ρωτάω γιατι μπορεί ο διορισμός να αργήσει πάνω από πεντάμηνο (συνήθως έτσι γίνεται) και μέσα σε τόσο μεγάλο διάστημα κανεις δεν ξέρει τι μπορεί να συμβει...

Στο ΤΣΑΥ είδα πως πρέπει να έχεις αρχίσει να δουλεύεις ως γιατρός για να γραφτεις.

Πριν από αυτο? Γινεται να πληρώνουμε κάποια χρήματα για να δικαιούμαστε περίθαλψη χωρίς να έχουμε αρχίσει να δουλεύουμε ως γιατροί?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω πως μπορεις να γραφτεις στο ΤΣΑΥ και αν κανεις διδακτορικο(και δεν εργαζεσαι).Αλλιως μονο αν δουλευεις.Εγω γραφτηκα και σε μια αλλη σχολη μόλις τελείωσα την Ιατρική και βολεψα το διαστημα από το πτυχίο μεχρι να βρω δουλειά με βιβλιαριο του Πανεπιστημιου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ρωτάω γιατι μπορεί ο διορισμός να αργήσει πάνω από πεντάμηνο (συνήθως έτσι γίνεται) και μέσα σε τόσο μεγάλο διάστημα κανεις δεν ξέρει τι μπορεί να συμβει...

Πεντάμηνο; ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!

Δεν λες 5 χρόνια καλύτερα;

:bloodomen:

Το είχαμε ξανασυζητήσει πάντως παλαιότερα το θέμα και κάποια τζιμάνια είχαν βρει ότι υπάρχει ένας νόμος (του 1999) περί αυτασφάλισης στο ΤΣΑΥ επί ανεργίας. Το χρονικό διάστημα μπορεί να είναι μέχρι 2 χρόνια συνολικά, και τα πληρώνετε από την τσέπη σας (και είναι πολλά ! )

Υπάρχει κάπου στο φόρουμ, όποιος έχει χρόνο ας κάνει μια αναζήτηση και θα το βρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν έχετε παρά να κάνετε έναρξη επαγγέλματος με έδρα για παράδειγμα την οικεία σας και να πληρώνετε το ΤΣΑΥ από την τσέπη σας (αν ο μπαμπάς έχει αρκετά λεφτά). πάντως στην αναμονή του διορισμού δεν αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση για τους νομομαθείς του φόρουμ.

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τους αποφοίτους ιατρικής που παρακολουθούν μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών?

Ξέρω ότι έχουν δικαίωμα να ασφαλιστούν στο ΤΣΑΥ, είναι όμως αυτό υποχρεωτικό?

Εγώ πχ έχω κάνει μεταπτυχιακό χωρίς ασφάλεια ΤΣΑΥ(δεν έχω εγγραφεί ποτέ), εκείνη την περίοδο όμως δούλευα αλλού και είχα ΙΚΑ. Υπάρχει περίπτωση αν εμφανίσω το μεταπτυχιακό κατά το διορισμό στο νοσοκομείο για το αγροτικό, να μου ζητηθούν αναδρομικά και έντοκα οι κρατήσεις του ΤΣΑΥ?!!! Γιατί κάποιος μου το πε κι αυτό. Μου φαίνεται εντελώς παράλογο.

ΥΓ. Ελπίζω να διαβάζει κάνας άνθρωπος το subforum αυτό!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά ήδη μου φαίνεται ότι δεν κολλάει ΤΣΑΥ και μεταπτυχιακό. Εδώ τρομάζεις να ασφαλιστείς στο ΤΣΑΥ, όντας σε σχετικό επάγγελμα (πχ στα κέντρα αισθητικής συνήθως σε ασφαλίζουν στο ΙΚΑ απ' όσο ξέρω) και θα σε ασφαλίζουν στο μεταπτυχιακό; Μπα, δεν νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά ήδη μου φαίνεται ότι δεν κολλάει ΤΣΑΥ και μεταπτυχιακό. Εδώ τρομάζεις να ασφαλιστείς στο ΤΣΑΥ, όντας σε σχετικό επάγγελμα (πχ στα κέντρα αισθητικής συνήθως σε ασφαλίζουν στο ΙΚΑ απ' όσο ξέρω) και θα σε ασφαλίζουν στο μεταπτυχιακό; Μπα, δεν νομίζω.

Οι ιατροί-μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορούν να ασφαλιστούν στο ΤΣΑΥ με αυτή τους την ιδιότητα-χωρίς να χρειαστεί να βγάλουν βιβλία ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Αυτό το ξέρω 100%, και μάλιστα το έστειλε και ο ΙΣΘ στις μηνιαίες ενημερώσεις. Το ζήτημα είναι κατά πόσο αυτό είναι υποχρεωτικό ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Αν ξέρει κάποιος ας γράψει όλες τις περιπτώσεις όπου μπορούν να ασφαλιστούν οι γιατροί στο ΤΣΑΥ. Και που θα το βρουν για να το κάνουν υποχρεωτικό; Εδώ ένα ρημαδοαγροτικό και δεν το βρίσκουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!

Οι γιατροι που κανουν μεταπτυχιακο μπορουν να ασφαλιστουν στο ΤΣΑΥ προσκομιζοντας τα απαραιτητα δικαιολογητικα.

Για το αν ειναι απαραιτητο, οταν ειχα ρωτησει ο υπαλληλος ειχε απαντησει πως ειναι.

Παρολα αυτα το ΤΣΑΥ δεν εχει τροπο να τσεκαρει αν καποιος κανει μεταπτυχιακο, οποτε πρακτικα δεν εισαι "υποχρεωμενος"

να ασφαλιστεις (ο ιδιος υπαλληλος το ειπε αυτο).

Να λαβετε υποψην πως η ασφαλεια ξεκινα την ημερομηνια εναρξης του μεταπτυχιακου. Αν εμφανιστειτε αργοτερα θα πρεπει να πληρωσετε αναδρομικα τους προηγουμενους μηνες (προστιμων συμπεριλαμβανομενων αν εχουν εντωμεταξυ ληξει οι προθεσμιες πληρωμης).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ αυτά ξέρω λίγο πολύ... Δηλαδή εγώ αν θέλω να μην πληρώσω το πρόστιμο (που είναι πολλά λεφτά),

θα πρέπει στο αγροτικό και στην ειδίκευση να "κρύψω" το μεταπτυχιακό?!!

Το ίδιο και σε πιθανό διορισμό στο ΕΣΥ (λέμε τώρα :P ) ?

Από την άλλη αναρωτιέμαι: το ότι είχα ΙΚΑ δε με καλύπτει? Εννοώ ότι λογικά δε θα μπορούσα να είμαι ασφαλισμένη σε 2 ταμεία, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρολα αυτα το ΤΣΑΥ δεν εχει τροπο να τσεκαρει αν καποιος κανει μεταπτυχιακο, οποτε πρακτικα δεν εισαι "υποχρεωμενος"

να ασφαλιστεις (ο ιδιος υπαλληλος το ειπε αυτο).

Όταν αύριο μεθαύριο θα ζητάς να πληρωθείς τα 45 ευρώ επιπλέον στο μισθό λόγω του μεταπτυχιακού θα το δει ο κύριος Τ.Σ.Α.Υ. και θα πληρώσεις την ασφάλεια που θα έπρεπε να πλήρωνες + το πρόστιμο. :(

Από την άλλη αναρωτιέμαι: το ότι είχα ΙΚΑ δε με καλύπτει? Εννοώ ότι λογικά δε θα μπορούσα να είμαι ασφαλισμένη σε 2 ταμεία, έτσι δεν είναι?
Ενημερωτικά, όλοι οι ειδικευόμενοι είναι ασφαλισμένοι και στο Τ.Σ.Α.Υ. και στο Ι.Κ.Α.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα πρέπει στο αγροτικό και στην ειδίκευση να "κρύψω" το μεταπτυχιακό?!!

Δεν χρειαζεται να κρυψεις τιποτε γιατι πολυ απλα δεν θα σε ρωτησουν τι εκανες πριν.

Θα πας και θα κανεις εναρξη ασφαλισης ως αγροτικος, ειδικευομενος κλπ.

Ταυτοχρονη ασφαλιση σε 2 δημοσιους φορεις απαγορεται (υπογραφεις υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι ασφαλισμενος αλλου

η οποια νομιζω επισης ισχυει απο την ημερομηνια εναρξης του μεταπτυχιακου αρα και απο την εναρξη ασφαλισης στο ΤΣΑΥ).

Δεν γνωριζω τις συνεπειες σε περιπτωση που δεν ασφαλιστεις αν και μεταπτυχιακος. Πολλοι συναδερφοι παντως (και καποιοι

υπαλληλοι στο ΤΣΑΥ επισης...) αγνοουν την συγκεκριμενη δυνατοτητα.

Καλυτερα να ρωτησεις στο ΤΣΑΥ για να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δηλώνεις και έχεις ένα μικρό επίδομα, γύρω στα 45 ευρώ που λέει και ο Τασος.

Από αυτή την άποψη να το "κρύψω". Επίσης για διορισμό στο ΕΣΥ μετράει ως προσόν.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως, καλό βράδυ emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για διορισμό στο ΕΣΥ ξέρουμε τι μετράει ως προσόν... :bloodomen:

Τώρα αν θες να το δηλώσεις για να παίρνεις 45 ευρώ το μήνα, ενώ θα έχεις χρεωθεί κατά πολύ περισσότερο (πόσα είναι τώρα, 200 ; ) τι να σου πω. Εγώ δεν θα το έκανα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για διορισμό στο ΕΣΥ ξέρουμε τι μετράει ως προσόν... :bloodomen:

Τώρα αν θες να το δηλώσεις για να παίρνεις 45 ευρώ το μήνα, ενώ θα έχεις χρεωθεί κατά πολύ περισσότερο (πόσα είναι τώρα, 200 ; ) τι να σου πω. Εγώ δεν θα το έκανα.

Χα! Ποια 200?! Πολλαπλασιάζω τους μήνες με 160 σωστα? 3000 και χωρις το προστιμο!!! :P

Απλα άν είναι κάποτε να μου τα ζητάνε ούτως ή αλλως,

καλύτερα να τα έχω κερδίσει με το 45 επί Χ. Anyway αν είναι θολό το τοπίο δεν θα το δηλώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

200 το μήνα εννοούσα, δεν θυμόμουν ακριβώς το νούμερο.

Πότε να στα ζητήσουν, πιστεύεις δηλαδή ότι έχεις βάσιμες ελπίδες να μπεις στο δημόσιο λόγω...μεταπτυχιακού;

Και τεσπα, αν είναι να μπεις, ε, τα δίνεις τότε!

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.