Jump to content

ΤΣΑΥ


calexicool

Recommended Posts

ερώτηση:

Μου ήρθε ένα χαρτί για κάτι εισφορές που πρέπει να πληρώσω στο ΤΣΑΥ,αλλά εφόσον ακόμα είμαι σε αναμονή αγροτικού και ειδικότητας και δεν έχω οικονομικές απολαβές με όλα τα σχετικά για μπλόκ αποδείξεων κλπ,πρέπει να πληρώνω?

για δώστε κανά ινφο γιατί με αυτά τα complex περί νόμων και τι ισχύει και τι όχι,έχω χάσει επεισόδια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Last Reply

Έχω την αίσθηση ότι με το συγκεκριμένο νόμο δίνει το δικαίωμα στις παραπάνω κατηγορίες να ασφαλιστούν στο ΤΣΑΥ και όχι ότι είναι υποχρεωτική η αυτασφάλιση. Καλό θα ήταν κάποιος από τους ενδιαφερόμενους να πάει στο ΤΣΑΥ στην Αθήνα να μάθει λεπτομέρειες για το πως ερμηνεύουν το νόμο.

ερώτηση:

Μου ήρθε ένα χαρτί για κάτι εισφορές που πρέπει να πληρώσω στο ΤΣΑΥ,αλλά εφόσον ακόμα είμαι σε αναμονή αγροτικού και ειδικότητας και δεν έχω οικονομικές απολαβές με όλα τα σχετικά για μπλόκ αποδείξεων κλπ,πρέπει να πληρώνω?

για δώστε κανά ινφο γιατί με αυτά τα complex περί νόμων και τι ισχύει και τι όχι,έχω χάσει επεισόδια!

Αν είναι όπως τα λες δεν υποχρεούσε να πληρώνεις.

Καλό είναι να πάς σύντομα και να διευκρινίσεις τι εισφορές είναι αυτές που καλείσαι να πληρώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσοι έχουν επι-

χειρήσεις εμπορίας ή εισαγωγής ειδών ή

παροχής υπηρεσιών συναφών με το υγει-

ονομικό επάγγελμα

Τι είναι αυτά ρε παιδιά, δηλ. άμα ανοίξω ένα μαγαζί και πουλάω πχ ορθοπεδικά είδη, ασφαλίζομαι στο ΤΣΑΥ; Δεν σας φαίνεται κι εσάς φωτογραφική διάταξη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον εννοείτε τη ρύθμιση που έχει ήδη γίνει και με την οποία αναγνωρίζονται συνολικά δύο χρόνια στο μεσοδιάστημα αναμονών (τα οποία πληρώνετε μόνοι σας). Το έχουμε ξαναγράψει παλαιότερα.

Λέτε να ανοίξω μαγαζί-βιτρίνα με ορθοπεδικά είδη και να προσλαμβάνω εικονικά συναδέρφους για όσο χρονικό διάστημα χρειάζονται για να καλύψουν τα συντάξιμα; ε, ρε μπίζνες!!

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχάστε την σύνταξη, μετα το 1993 για όλους τους νέους γιατρούς οι απολαβές μας όταν συνταξιοδοτηθούμε θα είναι 600 ευρουλάκια.....

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κακίες, εγώ προβλέπω ότι όσοι τα καταφέρουν θα πάρουν καλές συντάξεις τελικά ;)

γιατί δουλεύοντας μέχρι τα 70, ε, πόσοι θα αντέξουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κακίες, εγώ προβλέπω ότι όσοι τα καταφέρουν θα πάρουν καλές συντάξεις τελικά ;)

γιατί δουλεύοντας μέχρι τα 70, ε, πόσοι θα αντέξουν?

Πέρα απο την πλάκα οδηγούμαστε και σε δεύτερη ασφάλεια για σύνταξη.Οι τράπεζες έχουν μπεί εδω και καιρό στο παιχνίδι....Κάντε μια έρευνα ...

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
ερώτηση:

Μου ήρθε ένα χαρτί για κάτι εισφορές που πρέπει να πληρώσω στο ΤΣΑΥ,αλλά εφόσον ακόμα είμαι σε αναμονή αγροτικού και ειδικότητας και δεν έχω οικονομικές απολαβές με όλα τα σχετικά για μπλόκ αποδείξεων κλπ,πρέπει να πληρώνω?

για δώστε κανά ινφο γιατί με αυτά τα complex περί νόμων και τι ισχύει και τι όχι,έχω χάσει επεισόδια!

πήγα σήμερα και ρώτησα και τελικά δεν πληρώνεις τπτ εφόσον δεν κατέχεις κάποια έμμισθη θέση σε κάποιο υγειονομικό τομέα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τα τελευταία 2 χρόνια εργάζομαι στην Αγγλία και θα επιστρέψω στην Ελλάδα τέλος του έτους οπότε και ανοίγει η θέση μου για ειδικότητα. Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε ως προς τα παρακάτω;

1. Ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω για να αναγνωρίσω το παραπάνω διάστημα εργασίας ως συντάξιμο; Εννοείται θα πάρω βεβαίωση καταβολής εισφορών από την αρμόδια υπηρεσία του Ηνωμένου Βασιλείου και θα τη μεταφράσω.

2.Αναγνωρίζεται στο ακέραιο το διάστημα εργασίας ή προβλέπεται κάτι διαφορετικό;

3.Θα προσμετρηθεί το διάστημα αυτό στον υπολογισμό των χρονοεπιδομάτων;

4.Πρέπει να κάνω κάτι με το ΙΚΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Διαβασα τα παραπανω+εχω μπερδευτει αρκετα.Εχω αδεια ασκησεως+περιμενω τα αποτελεσματα των αγροτικων.Σκεφτομαι να κανω εναρξη επαγγελματος σαν ιδιωτης,μονο+μονο για να μπορεσω να γραφτω στο ΤΣΑΥ(λογω συνταξημων,οπως λεει +ο πατερας μου).Εννοειται πως θα πρεπει να πληρωνω την ασφαλεια μονος μου.Ξερετε για τι ποσο μιλαμε(1500 το χρονο?)?Αξιζει τον κοπο?Καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορείς όταν θα είσαι κοντά στη σύνταξη να τους εξαγοράσεις.

δεν αξίζει να τα δώσεις τόσα λεφτά ενώ δεν έχεις δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά το θέμα με τα αναδρομικά που ζητά το ΤΣΑΥ λόγω έναρξης μεταπτυχιακού διευθετήθηκε ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορείς όταν θα είσαι κοντά στη σύνταξη να τους εξαγοράσεις.

δεν αξίζει να τα δώσεις τόσα λεφτά ενώ δεν έχεις δουλειά

οΛΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙς βρε παιδι μου,τι εισαι?Η ΔΟΜΗ?

Μεχρι ποσους μηνες μπορεις να εξαγορασεις?(για να δουμε το ξερεις+αυτο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβασα τα παραπανω+εχω μπερδευτει αρκετα.Εχω αδεια ασκησεως+περιμενω τα αποτελεσματα των αγροτικων.Σκεφτομαι να κανω εναρξη επαγγελματος σαν ιδιωτης,μονο+μονο για να μπορεσω να γραφτω στο ΤΣΑΥ(λογω συνταξημων,οπως λεει +ο πατερας μου).Εννοειται πως θα πρεπει να πληρωνω την ασφαλεια μονος μου.Ξερετε για τι ποσο μιλαμε(1500 το χρονο?)?Αξιζει τον κοπο?Καμια αλλη ιδεα?

Το ποσο ειναι γυρω στα 150 ευρω το μηνα.Αν δε σε πειραζει να τα δινεις πιστευω πως συμφερει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτιμω να τα δινω,για να ειμαι+ασφαλισμενος αν προκυψει κατι.Το θεμα ειναι οτι βαριεμαι λιγο τις διαδικασιες εναρξης ιδιωτικου επαγγελματος κτλ.Ξερει κανεις τι ζητανε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν στην αναμονή μου πηγα και ρώτησα στο ΤΣΑΥ αν αξίζει να πληρώσω το μεσοδιάστημα μου απάντησαν όχι με το εξής σκεπτικό: μπορώ όταν φτάσω κοντά στη σύνταξη να εξαγοράσω μόνο τους μήνες που μου χρειάζονται, και τα ποσά θα είναι αντίστοιχα των 150 περίπου ευρώ που είναι τώρα τον μήνα, χωρίς προσαυξήσεις. Άλλωστε πολλοί γιατροί προτιμούν να παραμείνουν στην δουλειά και αφού συμπληρώσουν τα συντάξιμα χρόνια.

Μου είπαν όμως πως υπάρχουν κάποια μεσοδιαστήματα, κυρίως αυτά που είναι μικρότερα των δύο μηνών ανεργίας τα οποία είμαι υποχρεωμένη να τα πληρώσω γιατί αλλιώς θα διογκωθούν τρελά με διάφορα πρόστιμα, και πως αυτά πρέπει να μην τα αμελήσω γιατί τα πρόστιμα τοκίζονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξέρω αν αξίζει ή όχι να αυτασφαλιστείς με την προοπτική της σύνταξης και να πληρώνεις χρήματα που δεν έχεις.

Αυτό που σου είπαν για τα μεσοδιαστήματα όμως ισχύει.Αν ανάμεσα σε 2 θέσεις (πχ αγροτικό-έναρξη ειδικότητας) μεσολαβήσει χρόνος μικρότερος από 2μηνο είσαι υποχρεωμένη να πληρώσεις τις εισφορές που αντιστοιχούν σε αυτό το διάστημα.Αν το μεσοδιάστημα αυτό είναι μεγαλύτερο έστω και κατά 1 ημέρα, δεν πληρώνεις τίποτα αλλά φυσικά για το διάστημα αυτό δεν έχεις ένσημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά το θέμα της έναρξης ιατρείου το είχαμε συζητήσει παλιά και είχαμε καταλήξει ότι δεν συμφέρει γιατί σε δαγκώνει η εφορία μετά, όταν δηλ. διοριστείς για ειδικότητα και πρέπει να κλείσεις το υποτιθέμενο ιατρείο, σου βγάζει πρόστιμο (μεγάλο) γιατί δεν έχεις δηλώσει έσοδα! Και δεν δικαιούσαι να μην δηλώνεις έσοδα, εφ' όσον υποτίθεται ότι λειτουργούσες ιατρείο και έβλεπες ασθενείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά το θέμα της έναρξης ιατρείου το είχαμε συζητήσει παλιά και είχαμε καταλήξει ότι δεν συμφέρει γιατί σε δαγκώνει η εφορία μετά, όταν δηλ. διοριστείς για ειδικότητα και πρέπει να κλείσεις το υποτιθέμενο ιατρείο, σου βγάζει πρόστιμο (μεγάλο) γιατί δεν έχεις δηλώσει έσοδα! Και δεν δικαιούσαι να μην δηλώνεις έσοδα, εφ' όσον υποτίθεται ότι λειτουργούσες ιατρείο και έβλεπες ασθενείς.

όχι ότι αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο αλλά εγώ ως τώρα τουλάχιστον δεν είχα πρόβλημα.Και έχω κλείσει το "ιατρείο" εδώ και σχεδόν 4 χρόνια.Αν σε ένα χρόνο που οι εφορίες κλείνουν την πενταετία (οπότε παύει οριστικά κάθε εκκρεμότητα του φορολογούμενου) δεν μου έρθει κανένα μπουγιουρντί τη γλυτώνω οριστικά και αμετάκλητα οπότε θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ξεχναμε πως εδω δεν προκειται περι "ιατρειου" μα περι της εναρξης επαγγελματος με εδρα το σπιτι.Δεν ειναι το ιδιο.Η εφορια ξερει καλα πως ο ανειδικευτος δεν εχει εισοδημα.Το να αυτασφαλιστεις εχει κι ενα αλλο "καλο" :εχεις υγειονομικη περιθαλψη.Βεβαια με το "αζημιωτο"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.