Jump to content

Ορθογραφείτε...τονίζετε


Spider

Recommended Posts

θα πρέπει να σου πω οτι στην χώρα μας πολύ νομοί

Έλεος τα ματάκια μας...

δεν μας χέζεις ρε κομπλέξαρα μπαίνεις εδώ μέσα για να βλέπεις τόνους?

ανέραστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Last Reply
θα πρέπει να σου πω οτι στην χώρα μας πολύ νομοί

Έλεος τα ματάκια μας...

δεν μας χέζεις ρε κομπλέξαρα μπαίνεις εδώ μέσα για να βλέπεις τόνους?

ανέραστε

Μη μου τους ζορίζετε, έχουν μάθει μόνο με απαντημένα multiple choise!! Λοιπόν , Φωτάκο και 13noe2007, σας έχω ασκησούλα, με ποΛΛΗ αγάπη πάντα:

-Πού είναι το λάθος στο παραπάνω κείμενο;

Α) νομοί

Β) οτι

Γ)πολύ-->πολλοί (!!)

Δ)όλα τα παραπάνω

(το Δ είναι η σωστή απάντηση). Εντός των ημερών θα σας εξετάσω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά δεν κατάλαβα, από που έβγαλες το συμπέρασμα πως με ζόρισε κάποιος συνάδελφος.

Το τι έμαθα εγώ κατά το διάστημα των σπουδών μου φυσικά και δεν θα το κρίνεις εσύ, αλλά οι καθηγητές μου στο πανεπιστήμιο που σπούδασα και στο νοσοκομείο που ειδικεύομαι.

Παρατηρώ όμως πως σε όλα τα θέματα (μόνο στα ανέκδοτα δεν έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο) μερικοί συνάδελφοι (ευτυχώς ελάχιστοι) δεν ασχολούνται με το θέμα του topic αλλά με την "κόντρα" μεταξύ φοιτητών ελληνικών πανεπιστημίων και της αλλοδαπής(κυρίως βαλκανικών χωρών).

Λυπάμαι πολύ που δεν μπαίνω στο "τρυπάκι" αυτό, αλλά είναι το μόνο ζήτημα που δεν με απασχολεί και ούτε με απασχόλησε ποτέ. Ως ειδικευόμενος συνεργάζομαι με συναδέλφους που αποφοίτησαν από ελληνικά πανεπιστήμια και το φαινόμενο αυτό δεν απασχολεί κανέναν παρά μόνο κάποιους ανεγκέφαλους που δεν μπορούν να δουν τα ουσιώδη προβλήματα του κλάδου τους.

Όσο για την άσκηση, ναι πράγματι το Δ είναι το σωστό, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν διάβασες κανένα post μου και μου έθεσες πολύ εύκολη ερώτηση.

Ευχαριστώ που βοήθησες με το post=άποψη σου στο ζήτημα των αποτελεσμάτων.Καλή σου ξεκούραση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Όχι ρε φίλε!!!!

Πάρτε λέξη:

TOILETING

έλεος!!! πώς μεταφράζεται δηλαδή αυτό???

εντιτ: παίδες αλήθεια.. όποιος έχει μια ιδέα ας το πει πλιζ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χεθτε με- ing

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες μας κι εσύ την πρόταση για να σκεφτούμε πως να το αποδώσουμε καλύτερα.

Μόνο περιφραστικά μπορείς να το πεις στα ελληνικά: κλείνομαι στην τουαλέττα, κάνω την τουαλέττα μου ας πούμε.

Μια γυναικεία απόδοση ακόμα είναι το "φρεσκάρομαι" γιατί έτσι το λέμε εμείς: "πάω να φρεσκαριστώ" και ουδέποτε "πάω για κατούρημα/χέσιμο" .

:anavwfwties:

ΥΓ: από όλα τα παραπάνω προτιμώ το: "κάνω την καθημερινή μου τουαλέττα" αν και ακούγεται λίγο βλακώδες - 50's

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ok dear whatever you say...........we dont say it anyway..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

αμάν τι καταπίεση είναι αυτή! θα μας κάνετε όλους πρωκτικού τύπου χαρακτήρες! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

λοιπον!ξερω οτι οταν ειδατε τοπικ με ονομα γλωσσα και δημιουργος τοπικ σηλια,ο νους σας θα πηγε σε πεολειχιες αιδοιολειχιες κι ο,τι τεσπα εχει να κανει με το γλυφειν γενικοτερα :rolleyes:emcolgate αλλα σας διαβεβαιω οτι το τοπικ αυτο δεν εχει να κανει με τετοια ποταπα και κατωτερα πραματα! :anavwfwties:

το τοπικ αυτο εχει να κανει με την κορυφαια ελληνικη μας γλωσσα!!!!

οποιος θελει να ρωτησει κατι ειτε ορθογραφικο ειτε συντακτικο ειτε γραμματικο

ειτε μια φραση ρε παιδι μου ποτε χρησιμοποιειται πχ η τι σημαινει

η θελει να επιστησει την προσοχη σε κατι που συνηθως ολοι κανουμε λαθος και να μας πει το σωστο και να το εξηγησει κιολας

η ο,τιδηποτε ρε παιδακια εχετε να μοιραστειτε σχετικο με την ελληνικη μας γλωσσα,ας το γραφετε στο τοπικ αυτο!!!!

εχουν υπαρξει πολλες οι φορες που χω αποριες,εχω αγορασει κατα καιρους κατι χαζοβιβλιαρακια εχω εντοπισει και κατι ψιλοσαιτ στο νετ ,μ αρεσε να βλεπω και το ομειλειτε ελληνικα στη νετ αν και θεωρουσα απιστευτα κρυοκωλη την χουκλη ως παρουστρια και γενικως μ αρεσει να ασχολουμαι με το θεμα οποτε με πιανει η προκοπη!

οσοι γουσταρετε προσελθετε!

υγ ξερω οτι ο τροπος γραφης μου ειναι η επιτομη της γραφης της ελληνικης γλωσσας emcolgate:anavwfwties::lol: αλλα νταξει μωρε τι να κανω ο καθεις με τις αδυναμιες του emblush

βαριεμαι να καθομαι να γραφω σωστα τωρα

φασκω κι αντιφασκω θα μου πειτε..ε μωρ νταξ οι αντιθεσεις ειναι ωραιο πραμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερή η ιδέα για ένα τέτοιο τόπικ!!!!!!! emrockon

Χαρές που θα κάνει η invitro!!!! :lol:emcolgate

Και για να κάνω την αρχή... προσωπικά μου τη δίνει απίστευτα που τόοοοοοοοσος κόσμος γράφει "συγνώμη" αντί "συγγνώμη" ή που όταν τελικά συνειδητοποιήσουν ότι το σωστό είναι "συγγνώμη" το προφέρουν με "γκ" αντί "γ"!!! :blink::wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει αντιστοιχο τοπικ.

λέγεται "ορθογραφείτε...τονίζετε"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει αντιστοιχο τοπικ.

λέγεται "ορθογραφείτε...τονίζετε"

το ορθογραφειτε τονιζετε ειναι πολυ κρυοκωλο εν συγκρισει με τον δικο μου τιτλο,για την ακριβεια μου θυμιζει μαρια χουκλη (χωρις να θελω να προσβαλω οποιον το ανοιξε ,δεν ξερω καν ποιος ειναι)

κι επισης το ορθογραφειτε τονιζετε σαν να περιοριζει λιγο...ενω το γλωσσα......εσυ ποσο καλος εισαι?δινει την εντυπωση πιο γενικου ενδιαφεροντος οποτε θα λεγα να ενωσετε εκεινο με το δικο μου κι οχι το δικο μου με εκεινο...δεν ξερω αν με νοατε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει αντιστοιχο τοπικ.

λέγεται "ορθογραφείτε...τονίζετε"

νταξ' τοτε/

μπορουμε παντα να διατηρησουμε και αυτο το νημα με πρωτοπορα τη shlia,

και να αφορα "ποταπα και κατωτερα πραματα"

οπως "πεολειχιες αιδοιολειχιες κι ο,τι τεσπα εχει να κανει με το γλυφειν γενικοτερα"

:anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

εεεεεεεε shlia??? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει αντιστοιχο τοπικ.

λέγεται "ορθογραφείτε...τονίζετε"

νταξ' τοτε/

μπορουμε παντα να διατηρησουμε και αυτο το νημα με πρωτοπορα τη shlia,

και να αφορα "ποταπα και κατωτερα πραματα"

οπως "πεολειχιες αιδοιολειχιες κι ο,τι τεσπα εχει να κανει με το γλυφειν γενικοτερα"

:anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

εεεεεεεε shlia??? :rolleyes:

μα φυσικα φιλτατη...το ειπα αλλωστε ο δικος μου τιτλος βλεπε γλωσσα......εσυ ποσο καλος εισαι??? δινει εντυπωση πιο γενικου ενδιαφεροντος θεμα :rolleyes: απο το κρυο ορθογραφειτε τονιζετε

κι ως γενικου ενδιαφεροντος θεμα χωραει απ ολα τα καλα

εφοσον βεβαια εχουν να κανουν με γλωσσα! :anavwfwties::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το γκομπλεξικα που ειχα γραψει τελικα δεν ηταν σωστο; :lol:

Δηλαδη αν πουμε σε καποιον γκατσε γκαλα δεν πιανεται;

Εδω δηλαδη θα γραφω για τις αποριες μου, εδω θα γινω γλωσσολατρις.

Παρκαλω να μου ξηγησει καποιος τι διαφορα εχει το πηδημα (οχι το πηδημα του φραχτη), το αλλο εννοαω, απο το γαμησς.

Το ιδιο δεν ειναι ή εχουν διαφορα;

ΠΟΙΟ ειναι το πιο προστυχο και το πιο σεξι ας πουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το γκομπλεξικα που ειχα γραψει τελικα δεν ηταν σωστο; :lol:

Δηλαδη αν πουμε σε καποιον γκατσε γκαλα δεν πιανεται;

Εδω δηλαδη θα γραφω για τις αποριες μου, εδω θα γινω γλωσσολατρις.

Παρκαλω να μου ξηγησει καποιος τι διαφορα εχει το πηδημα (οχι το πηδημα του φραχτη), το αλλο εννοαω, απο το γαμησς.

Το ιδιο δεν ειναι ή εχουν διαφορα;

ΠΟΙΟ ειναι το πιο προστυχο και το πιο σεξι ας πουμε.

πόσο μου έλειψες............. emiloveyouemroseemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρκαλω να μου ξηγησει καποιος τι διαφορα εχει το πηδημα (οχι το πηδημα του φραχτη), το αλλο εννοαω, απο το γαμησς.

Το ιδιο δεν ειναι ή εχουν διαφορα;

ΠΟΙΟ ειναι το πιο προστυχο και το πιο σεξι ας πουμε.

απο 20cm και πανω :bloodomen:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Demonic αντρας- αντρας εισαι ετσι;

Αντρακλας, στο ενα χερι το τσιγαρο και στο αλλο η προεκταση του σωματος σου.

Δηλαδη δεν σπας το καταιφι, δεν το γυαλιζεις το πομολο, δε το αλειφεις το βουτυρο, δε τη κουνας την αχλαδια, δε γλειφεις τη μαρμελαδα, δε το ισωνεις το φυλλο. Δεν ισιωνεις το καλτσον, δε το πνιγεις το κουνελι, δε φορας σκουλαρικι στο αριστερο το αφτι, δε κοιτας αν λερωθηκε το παπουτσι γυρνωντας μονο το κεφαλι

τι φωναζεις μωρη θα σε σκοτωσω, αχ μου φυγε ενας ποντος, κοιτα τωρα τι εκανες, καλε συ απο που περνεις τεοια ομορφα εσωρουχα να παρω και εγω.

Ο ηλιος δεν καιει για εσενα, αλλα, ο ηλιος καιει για τους gay.

Βρασε ρυζι και αστον το πουστη να σφυριζει.

Συγνωμη κιολας που το λεω με αυτο τον τροπο αλλα το μου ελειψες με τριανταφυλλο και χειλια κοκκινα με μπερδεψανε.

Και παλι χιλια συγνωμη (ετσι ειναι το σωστο, γιατι ετσι μ' αρεσει), αν κανω λαθος.

Αχ αυτη η ζεστη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Demonic αντρας- αντρας εισαι ετσι;

Αντρακλας, στο ενα χερι το τσιγαρο και στο αλλο η προεκταση του σωματος σου.

Δηλαδη δεν σπας το καταιφι, δεν το γυαλιζεις το πομολο, δε το αλειφεις το βουτυρο, δε τη κουνας την αχλαδια, δε γλειφεις τη μαρμελαδα, δε το ισωνεις το φυλλο. Δεν ισιωνεις το καλτσον, δε το πνιγεις το κουνελι, δε φορας σκουλαρικι στο αριστερο το αφτι, δε κοιτας αν λερωθηκε το παπουτσι γυρνωντας μονο το κεφαλι

δε φωναζεις μωρη θα σε σκοτωσω, αχ μου φυγε ενας ποντος, κοιτα τωρα τι εκανες, καλε συ απο που περνεις τεοια ομορφα εσωρουχα να παρω και εγω.

Ο ηλιος δεν καιει για εσενα, αλλα, ο ηλιος καιει για τους gay.

Βρασε ρυζι και αστον το πουστη να σφυριζει.

Συγνωμη κιολας που το λεω με αυτο τον τροπο αλλα το μου ελειψες με τριανταφυλλο και χειλια κοκκινα με μπερδεψανε.

Και παλι χιλια συγνωμη (ετσι ειναι το σωστο, γιατι ετσι μ' αρεσει), αν κανω λαθος.

Αχ αυτη η ζεστη....

Μμμμμμμμμ

δεν το ήθελα να σε μπερδέψω και να σε απομακρύνω δίκαιε!

είμαι ένας ταπεινός θαυμαστής σου!

αλλά εσύ δε τη γλείφεις τη μαρμελάδα dikaios? :rolleyes::rolleyes:

emrose:wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερή η ιδέα για ένα τέτοιο τόπικ!!!!!!! emrockon

Χαρές που θα κάνει η invitro!!!! :lol:emcolgate

Και για να κάνω την αρχή... προσωπικά μου τη δίνει απίστευτα που τόοοοοοοοσος κόσμος γράφει "συγνώμη" αντί "συγγνώμη" ή που όταν τελικά συνειδητοποιήσουν ότι το σωστό είναι "συγγνώμη" το προφέρουν με "γκ" αντί "γ"!!! :blink::wacko:

εγω παντα συγγνωμη το γραφω.καθε φορα που την γραφω αυτη τη λεξη ομως,σκεφτομαι ααα ναι θα το γραψω συγγνωμη να φανω διαβασμενη :P αφου ξερω οτι το σωστο ειναι συγγνωμη κι ας επιμενω να το λεω συγνωμη.αλλα αφου ξερω οτι το σωστο ειναι συγγνωμη σκεφτομαι μετα,γιατι δεν εχω τα κοτσια να το θιοθετησω και στον προφορικο λογο??γιατι θα με παρουν με τις ντοματες???

και μετα δικαιολογω τον εαυτο μου και λεω οτι οκ συγγνωμη με γγ θα πρεπε να το προφερουμε αν θελαμε να ειμαστε σωστοι αλλα λογω απλοποιησης της νεοελληνικης εχει καθιερωθει πλεον το συγνωμη με γ σκετο οποτε μαλλον ειναι καιρος να αρχισουμε και να το γραφουμε με γ οπως καναμε και με τοσες αλλες λεξεις που εχουν απλοποιηθει η διαφοροποιηθει στο περασμα του χρονου.

απο την αλλη ομως παιζει δραματικα να μην ισχυει το πανω που λεω και να εχουν τα πραγματα ως εξης:ενω το σωστο ειναι οτι οντως γραφεται με γγ,οταν το διαβαζουμε το σωστο ειναι να το διαβαζουμε με γ!αυτο νομιζω λες κι εσυ μελιαν εεε????

κι αυτο περναει απο το νου μου γιατι ειχα ακουσει μια φορα το μπαμπινιωτη στο ομειλειτε ελληνικα να λεει κατι κανονες που εξηγουν κατι πραματα σαν αυτο.δηλαδη ενω κατι γραφεται καπως,διαβαζεται αλλιως και νομιζω αν και δεν κοβω το λαιμο μου οτι αυτο εχει να κανει κ με τα γραμματα που προηγουνται και ακολουθουν??κατι τετοια θυμαμαι πχ γραφουμε τον κωλο αλλα προφερουμε το γκωλο η γραφουμε τον παυλο αλλα διαβαζουμε το μπαυλο

που λετε ελεγε οτι υπαρχουν κατι κανονες που τα εξηγουν ολα αυτα.λετε ενας απ αυτους να apply και στο συγγνωμη??

ξερω γω τι να πω δεν ξερω.εκεινα θυμαμαι ειχαν να κανουν με το τελειωμα και την αρχη δυο διαφορετικων λεξεων,το γγ εδω ειναι μεσα σε μια λεξη.

η προκειται για κατι πολυ πιο απλο που απλως μου διαφευγει;;;; emconfused και να ταν το μονο καλα θα τανε :splats:

οποιος ξερει ας μας εξηγησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα ειναι καλη, τι γλειφω και τι παραγλειφω μαλιστα.

Αλλα η φραση ετσι λεγεται τι να κανω να σου το μαθω λαθος;

Εγω ηθελα να ρωτησω το Τασο, την ηξερε τη διαφορα μεταξυ του πηδηματος και του γ@μησι ή θελει εγω να του αναλυσω τη διαφορα με τον επιστημονολαικοπροστυχοβιτσιοζικομαζοχιστικο λογισμο μου?

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω περδευτικα τελειως σηλια.

Το "πραματα" το γραφεις λαθος .Το σωστο ειναι πραγματα.

Γιατι τη βενζινη αλλοι τη φωναζουν βενζινα;

Γιατι "μυριζουν" τα ποδια και "τρεχει" η μυτη.

Γιατί τα θαυματα προφερονται και ως θαματα;

Γιατι ενω όταν καποιος λεει σε καποιον άλλο, οτι ο ανθρωπος πηγε στο φεγγαρι τον πιστευει, ενω όταν λεει οτι το παγκακι ειναι βαμμενο το δοκιμαζει με το δάκτυλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.